Strand voor Noordwijk moet hoger Uitstel wedstrijden op Leidse voetbalvelden, Amstel Cup schuift op Ebola-vaccin Crucell 100 procent effectief INSDAG 26 AUGUSTUS Leidenaar steekt vriendin dood Gevaar bij extreme storm n Spookachtige schimmen op strand Schietpartij in Alphen brengt politiemacht op de been LAST-MINUTE INSCHRIJFDAG 4EA0 BACHEL0R0PLEIDINGEN Overval op Alphense Rabobank: personeel korte tijd gegijzeld D5x Leidsch Dagblad in winkels K KBB lijdt hete zomer I zwembad r Leidse Bomans -tHollander iets ts krijgt, wordt 5 van het een plank Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdagblad.nl Dagblad NR. 43307 LOS woensdag 13 AUGUSTUS 2003 NR. 43307 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 door Wim Koevoet leiden - Het gemeentelijk Sportbedrijf Leiden heeft de openstelling van de ongeveer 35 sportvelden in de stad met een week uitge steld. Door de aanhoudende droogte zijn de velden uiterst kwetsbaar en de gemeente wil voorkomen dat ze direct al kapot worden ge trapt. Het uitstel betekent dat pas vanaf 23 augustus wedstrijden mogen worden gespeeld. De be doeling was om de velden komend weekein de reeds in gebruik te nemen. Voor het begin van de competitie heeft de maatregel nog geen gevolgen, want dat is in het eerste week einde van september gepland. Voor andere wedstrijden, waaronder die voor de Amstel Cup, geldt dat ze niet doorgaan en opschui ven in het speelschema. Maar R. Wagner, namens het Sportbedrijf de teamleider van de velden, houdt er ernstig re kening mee dat nog meer uitstel nodig zal zijn en in dat geval wordt ook de competitie uitgesteld. „Ik wil er minstens een stevige re genbui op hebben gehad. Maar ik vrees dat we daar nog weken op moeten wachten." Het Sportbedrijf staat trainingen wel toe. De ze kunnen worden afgewerkt op de kunstg rasvelden. Clubs die daar niet over beschik ken moeten 'overdwars' op het natuurgras trainen zodat de doelgebieden zo veel moge lijk worden ontzien. De maatregel van het Sportbedrijf komt nau welijks als een verrassing. Eind vorige week uitten een KNVB-consul en clubbestuurders hun zorgen over de gesteldheid van de vel den. Hier en daar werd zelfs al aangedrongen op uitstel van én de beker- én de reguliere competitie. Volgens 'veldenbaas' Wagner en directeur C. Schippers valt het Sportbedrijf niets te verwij ten. „De mogelijkheden binnen ons bereik zijn benut", heet het in een officiële verkla ring. Volgens Wagner wordt er twee keer in de week gesproeid, maar kan het Sportbedrijf bij temperaturen van boven de 25 graden het gras zo hooguit 'in leven houden', want groei en doet het niet. Daarvoor moet water naar beneden sijpelen, maar het verdampt al als het op het gras ligt. Daar komt nog eens bij dat de waterschappen niet alleen meer aan boeren en tuinders vra gen om geen slootwater meer te gebruiken voor beregening. Ze doen dit 'klemmende be roep' nu op iedereen. IMENTAAR Stroom as alles beter, zo luidt slagzin van de recla me van Celavita bft)kte aardappels), «-•eden de treinen op waren de straten in deze reeks kan wel- lag al, na een periode I ende hitte en droogte, e worden toegevoegd: hadden we altijd __id zijn - na de uitval entrale en een onver- g energieverbruik gis te stroomreserves zo p. Een reservecentrale en heeft zelfs warmer idan toegestaan moe- J om de productie op y uden. De situatie is 'i i stroomprijzen rijzen en een klein deel van at gisteravond hele- ler stroom. oogleraar Lucas Reijn- de problemen een di- g van de liberalisering lemarkt. Voor de itiseerde stroom- zou het niet lucra- __m te investeren in re- f^Voom is nu eenmaal _J schuur op te slaan en er reserveproductieca- S dl ter de hand zijn in an kostbare centrales, ite achter privatisering ïi in het verleden door iid gerunde nutsvoor-, ei<t is dat particuliere be- ïel beter in staat zijn agde dienst te leveren Inkzij de concurrentie rschillende aanbieders nnent betere service Ier geld krijgt rik blijkt weerbarstiger. Ie liberalisering van de Arkt nog niet volledig istalliseerd en er spra- zeer uitzonderlijke tdigheden, mogen vaststellen dat de irziening in gevallen niet goed is geregeld. :n dat er bewust te len gecreëerd om de e drijven gaat wellicht laar zeker weten doen et 1 overlaten aan bedrij- ls eerste oogmerk winst leidt - zoals we dage- 'ffrvinden - tot uitvallen- n, energietekorten, gas- en verpulping van het p televisie. De overheid |rirom te garanderen dat "rieningen, zoals trein, jas, water, kabel en we- ptimaal functioneren. door Saskia Buitelaar noordwijk/katwijk - In Noord- wijk moet het strand voor het Palaceplein met circa drie meter worden verhoogd. Het liefst nog vóór het stormseizoen op 15 ok tober aanbreekt, maar anders volgend jaar, zegt het Hoog heemraadschap van Rijnland. In Noordwijk en - iets mindere mate - Katwijk zijn dringend maatregelen aan de waterke ring nodig, om te voorkomen dat bij een zeer ernstige storm de dorpen en mogelijk het ach terliggende land door zeewater worden overspoeld. In Noord wijk is het Palaceplein de zwak ke plek, in Katwijk is dat de uit wateringssluis. In Katwijk is het niet mogelijk om de onveilige situatie met een noodmaatregel op te los sen. Er moet een verbeterings plan komen om de sluis te ver hogen of het boezemgemaal te versterken, zodat zij niet be zwijken onder de kracht van het water bij een extreme storm. Nadat eerder dit jaar uit onder zoek van het Rijksinstituut voor Kust en Zee bleek dat de Neder landse kust het de komende ja ren waarschijnlijk zwaarder te verduren krijgt bij stormweer, heeft het Hoogheemraadschap van Rijnland onderzocht wat daarvan de gevolgen zijn voor de waterkering. Langs de kuststrook die Rijn land beheert (van Wassenaar tot IJmuiden) leveren vooral Noordwijk en in mindere mate Katwijk een acuut probleem op, wanneer er een bijzonder zware storm optreedt. Weliswaar gaat het om een storm die gemid deld eens in de tienduizend jaar voorkomt. „Maar die kan ook déze winter plaatsvinden, daar moeten we op berekend zijn", zegt ingenieur S. Sonneveldt van Rijnland. Ter vergelijking, geeft ze aan, was de stormvloed in 1953 er één die eens in de vijfhonderd tot duizend jaar voorkomt. „De storm waar wij rekening mee houden, daar kun je je geen voorstelling van ma ken. Je loopt dan niet de boule vard op om zakken zand neer te leggen." Pagina R4: Noordwijk niet de enige zwakke schakel noordwijk - Geen comfortabele schouwburgzetels, maar brancards. Het was gister avond even wennen voor de bezoekers van theatervoorstelling 'Beeldenstorm' op het Noordwijkse strand. Het publiek mocht de voorstelling liggend en vastgegespt op een brancard aanschouwen, in het oog gehouden door klonen van zuster Klivia. Achter wapperende lakens stonden sterke lampen opgesteld. Op de lakens verschenen spook achtige schimmen. Omstandigheden die 'Beeldenstorm', tot en met zondag elke avond gespeeld, tot een bijzondere theaterervaring maken. Pagina Kunst en Cultuur: 'Gaat u maar liggen. Alles komt goed'. Foto: Hielco Kuipers alphen aan den rijn - Grote consternatie gisteravond in de Briljantstraat in Alphen aan den Rijn. De politie kwam daar met zes wagens en gehuld in kogel vrije vesten nadat er vanaf het dak van de flat was geschoten op een 22-jarige fietser uit Lei den. Direct bij aankomst wer den de politieagenten ter plek ke 'bestormd' door de hevig verontruste familie van een 50- jarige Alphenaar die even daar voor op de Steekterweg bij Zwammerdam slachtoffer was geworden van een brute auto- roof. De schietpartij bleek uiteinde lijk mee te vallen. Op het dak van een flat aan de Briljant- straat had zich om ongeveer zes uur een twaalfjarige jongen ver schanst die met een luchtbuks had geschoten op de fietser. De Leidenaar hoorde een kogeltje langs zijn hoofd fluiten. Het projectiel sloeg in op een groot geel bord. De politie nam de melding uiterst serieus en stuurde een groot aantal agen ten naar de Briljantstraat. Die hadden de dader al snel te pak ken. Justitie gaat bekijken of de twaalfjarige oud genoeg is om strafrechterlijk te worden ver volgd. Intussen had zich op de Bril jantstraat een flinke groep fa- Interesse hulporganisaties en WNF (advertentie) Hevig verontruste familieleden van het slachtoffer van een brute au toroot 'belagen' de politie, die gisteren in kogelvrije vesten naar de Alphense Briljantstraat kwam voor een heel ander misdrijf: een schietpartij vanaf het dak van een flatgebouw. Foto: Engel Lameijer milieleden en vrienden van het slachtoffer van de autoroof ver zameld. Zij maakten zich grote zorgen over het lot van de 50- jarige automobilist, die toevalli gerwijs om de hoek van de Bril- jantstraat woont. Ze waren bang dat hij ontvoerd was, na dat ze hadden vernomen dat hem iets was overkomen. Uiteindelijk bleek het in deze kwestie om een brute autodief stal te gaan, die gebeurde op de Steekterweg, ter hoogte van de kruising met de Spoorlaan in Zwammerdam. De 50-jarige stond daar in zijn witte Merce des Vito voor een rood ver keerslicht te wachten toen er twee mannen uit een zwarte Volkswagen Golf stapten die achter de bestelwagen stond. De twee trokken de Alphenaar uit zijn auto. Eén van hen stap te in de Mercedes Vito, de an der ging er in de Golf vandoor. Het slachtoffer belde direct de politie. Met zes wagens heeft de politie naar de gestolen Vito en de Golf gezocht. Ook werden de omliggende politiekorpsen ge waarschuwd naar de twee au to's uit te kijken. De wagens zijn niet meer gevonden. De ei genaar van de auto kwam met de schrik vrij. door Wilfred Simons leiden - Een experimenteel vac cin tegen het ebola-virus van het Leidse biotechnologiebe drijf Crucell blijkt honderd pro cent effectief bij rhesusapen en makaken. Het Amerikaanse Na tional Institute of Health (NIH) heeft acht apen met het middel ingeënt en de dieren een maand later met het virus be smet. Alle apen bleven gezond. Crucell verwacht op basis van deze testresultaten een medi cijn te kunnen vervaardigen dat mensen met één enkele injectie levenslang tegen de ziekte be schermt. Crucell werkt aan een vaccin te gen ebola in opdracht van het Amerikaanse leger. Dat is be vreesd voor aanvallen van 'bio- terroristen', mensen die zich zelf met het virus besmetten en die vervolgens de ziekte over brengen op duizenden ande ren. Volgens woordvoerder L. Kruimer van Crucell is dat 'niet zo moeilijk', want ebola is ui terst besmettelijk. De ziekte is dodelijk na een incubatietijd van gemiddeld tien dagen. Pa tiënten overlijden uiteindelijk door interne bloedingen. Nu de dierproeven succesvol zijn, verwacht Kruimer dat het NIH begin volgend jaar klini sche proeven op mensen gaat doen. In 2006 zou het middel dan op de markt kunnen ko men. De vraag naar een ebolavaccin is immens. „Vooral internationale hulporganisaties staan te dringen", zegt Krui mer. „In Congo maakt ebola veel slachtoffers. In mei van dit jaar nog stierven 128 mensen aan een uitbraak. Lokale over heden leggen een cordon sani taire om een dorp en gaan dan na twee weken eens kijken of er nog iemand leeft. Dat zijn on menselijke maatregelen." Ook het Wereld Natuur Fonds (WNF) heeft contact opgeno men met Crucell. Een ebola- epidemie heeft de afgelopen twintig jaar gorilla- en chim panseepopulaties in Gabon en Congo gehalveerd. Volgens woordvoerster Esther Naber van het WNF dreigen de mens apen daar zelfs uit te sterven als er niets gebeurt. Het WNF heeft Crucell medege deeld 'erg geïnteresseerd' te zijn in een werkend vaccin. Zelfs wordt al nagedacht over toedieningsmogelijkheden.Het biotechbedrijf wil echter eerst goed nadenken. „De ethische implicaties van zo'n besluit zijn enorm", zegt Kruimer. „Mag je dieren redden terwijl er men sen sterven?" EER INFORMATIE: WWW.HESASD.Nl HOGESCHOOL VOOR ECONOMISCHE STUDIES AMSTERDAM Ml alphen aan den rijn - Twee mannen hebben gistermiddag een onbekend geldbedrag buit gemaakt bij een overval op de Rabobank in de Alphense He renhof. De bankrovers hielden korte tijd het personeel en de klanten vast onder bedreiging van een vuurwapen. Rond tien voor vijf gistermid dag ging het tweetal de bank binnen. Bij de balie bedreigden ze de medewerkers en vroegen om geld. De mannen vluchtten daarna met een lichtblauwe scooter in de richting van de Horstenbuurt. Een getuige heeft ze nog korte tijd achter volgd, maar hij staakte zijn actie toen hij het vuurwapen zag. De politie is nog op zoek naar ge tuigen die het tweetal 's mor gens rond half tien bij de bank hebben zien posten. (advertentie) Moord in Leiderdorp volgt op hevige ruzie tussen tweetal middelen in de hoogoplopende ruzie van het stel. De agenten hebben vervolgens geruime tijd met de twee vechtende partners gepraat. „Het leek er op dat de gemoederen weer waren be daard. Toen de politiemensen vertrokken, waren ze er heilig van overtuigd dat de twee het wel weer met elkaar konden vinden", verklaart woordvoerder Van Egmond van de politie. „He laas bleek een paar uur later dat het toch weer vreselijk mis ging." De man belde na zijn daad zelf de politie en zit sinds vannacht vast. Het politie is vanmorgen be gonnen met een uitgebreid onderzoek naar de fatale ruzie. leiderdorp - Een 40-jarige Leidenaar heeft van nacht in Leiderdorp zijn 39-jarige vriendin - eveneens een Leidse - om het leven gebracht. De man stak de vrouw in een kamertje boven een bedrijf aan de Touwbaan een aantal keren met een mes en belde daarna de politie. Toen die aan de Touwbaan arriveerde was het slachtoffer al aan haar verwondingen overleden. Hevige ruzies tussen de twee waren er de aanleiding voor dat de man rond één uur 's nachts een mes trok. De politie was gisteravond al eerder op de Touw baan geweest om een ruzie tussen de Leidenaars te sussen. Rond half tien had de 40-jarige man zelf de politie gebeld met het verzoek om te be- Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 NaamDMDV (i.v.m. controle nabezorging) Telefoon Wq gaan zorgviJcig om met persoonsgegevens. In het colofon van de krant treft u nadere nformatie ai Ik neem een: C maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: 712141 400114 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is mqn Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1