Noordwijk niet de enige zwakke schakJ 1 DUIN BOLLENSTREEK Toch hoop vcj plan Duinvall: Op de Goerie verrijst Kasteel de Moordenaar 'Beeld van afgebrande winkel is uit onze gedachten' Zeejachthaven met pier weer in beeld 4 Kever bedreigt meidoorns in Rijnsburg Katwijk moet vanaf 1 jan betalen voor ophalen gro Dag van de veiligheid rijnsburg - Rijnsburg houdt op zaterdag 20 september, samen met onder andere 3VO, een 'dag van de veiligheid'. Onder het motto 'Ben ik in beeld?' wil de gemeente laten zien wat er allemaal gedaan wordt op het gebied van veiligheid en hoe daarbij samengewerkt wordt met de verschillende partijen. Er is gekozen voor drie centrale thema's: 'Bouwen/ Wonen en Veiligheid', "Verkeer en Veilig heid' en 'Sociale Veiligheid/ Leefbaarheid'. De verscheidene organisaties geven ieder een ei gen invulling aan één van de thema's. Er zijn demonstraties van onder meer de brandweer, ambulance, politie, sportschool Rijnsburg en 3VO Rijnsburg. De activiteiten zijn van 10.00 tot 16.00 uur in en om het gemeen tehuis aan het Burgemeester Koomansplein. Open dag dahlia's op CNB-showtuin lisse - Ruim 300 soorten dah lia's in alle mogelijke vormen, kleuren en bloeihoogte's zijn maandag 1 september te be wonderen op de CNB-show tuin. Het veiling- en bemidde- lingsbedrijf in bloembollen, - knollen en vaste planten in Lis- se, houdt dan een open dag. De showtuin ligt aan de N 208 op het perceel naast Herenweg 21 De open dag is van 13.00-17.00 woensdag 13 august) door Saskia Buitelaar vervolg van voorpagina noordwijk/katwijk - Het Hoogheemraad schap van Rijnland zou liever vandaag dan morgen een zandzuiger voor de Noordwijkse kust zien, om via pijpleidingen drie meter zand op het strand te spuiten. Maar Noordwijk en Katwijk zijn niet de enige zwakke schakels in de Nederlandse zeewering. Ook bij Kijkduin, Monster en Ter Heide is een zogenoemde zandsuppletie dringend nodig. In oktober moeten staatssecretaris Schultz van Verkeer en Waterstaat, de hoogheem raadschappen en de gemeenten bepalen waar de nood het hoogst is. Als Noordwijk niet dit jaar aan de beurt is, dan volgend jaar, verwacht ingenieur S. Sonneveldt van het hoogheemraadschap. Het Rijk en de hoogheemraadschappen hou den er al langer rekening mee dat klimaatver anderingen het nodig maken om de kust te versterken. Dat er nu ineens extra maatregelen nodig zijn, komt doordat nieuwe berekeningen van het Rijksinstituut voor Kust en Zee aantonen dat de golven in de toekomst hoger worden dan waar rekening mee is gehouden. Er zijn steeds meer meetgegevens beschikbaar, dus de voorspellingen worden nauwkeuriger, ver klaart Sonneveldt. Na de watersnoodramp in 1953 hebben het rijk en de hoogheemraadschappen als norm afgesproken dat de waterkering veiligheid moet bieden aan een storm waarbij de water stand, de maanstand, springtij en extreem zware wind het zeewater tot ongekende hoogte brengen. Gemiddeld komt zo'n storm eens in de tienduizend jaar voor, maar Rijn land moet er op voorbereid zijn om te voor komen dat een vloedgolf Nederland tot aan de Utrechtse Heuvelrug onder water legt. Bij een extreme storm hapt het water grote stukken zand van de kust af. De waterbeheer der moet er rekening mee houden dat er zelfs daarna nog voldoende zand overblijft om het water tegen te houden, legt Sonneveldt uit. In Noordwijk is dat momenteel kritiek. Ter hoogte van het Palaceplein is het verschil tus sen strand en straatniveau nog maar enkele meters. De aanzienlijke breedte van het strand kan momenteel nog een flinke klap opvangen, maar Sonneveldt sluit niet uit dat het hele dorp onder water loopt. Als over 25 jaar - met een nog hogere zeespiegel vanwege klimaatveranderingen- zo'n storm zou plaatsvinden, houdt ook het achterland het niet droog. Middels de noodsuppletie wil Rijnland de eerste risico's uitsluiten. Vervolgens moeten het hoogheemraadschap en de gemeente Noordwijk gaan praten over een integrale aanpak: een veilige kust en de herinrichting van de boulevard gaan dan hand in hand. Een mogelijkheid is om voor de boulevard een extra duinenrij en nieuw strand aan te leggen. Ook in Katwijk zie je vanaf zee duidelijk een gat in de eerste duinenrij, ter hoogte van het centrum. Maar dat probleem is minder acuut. In Katwijk is namelijk na 1953 achter het cen trum een waterkering van zeven meter boven NAP gemaakt. Die loopt van de Tramstraat tot aan de Voorstraat, bij de Nieuwe Kerk. Bij extreme storm loopt daardoor hooguit het deel tot aan de Nieuwe Kerk en de bult in de Tramstraat onder water. Een geaccepteerd ri sico, zegt Sonneveldt, hoe zuur dat ook is voor de mensen die daar wonen. Onacceptabel is het, als het water het achter land in stroomt. De zwakke plek van Katwijk zit wat dat betreft bij de uitwateringssluis en het gemaal erachter. Volgens de nieuwe golf slagberekeningen komt er de komende de cennia bij ernstige storm twee tot vijf maal meer water over de sluis heen dan de voor boezem kan bergen. Zonder maatregelen wordt het boezemgemaal instabiel en kiepert om, legt Sonneveldt uit. „Waardoor via het Oegstgeesterkanaal een vloedgolf over het achterland slaat." Het Katwijks dieselgemaal is sowieso toe aan vervanging of renovatie. Daarnaar verrichten het Hoogheemraad schap van Rijnland en de gemeente Katwijk al enige tijd onderzoeken. De vraag wat er met de sluis en de voorboezem moet gebeuren (bijvoorbeeld verhogen) zal nu aan deze on derzoeken worden gekoppeld. katwijk - Het veiligheidsprobleem bij de uitwateringssluis moet snel worden aange pakt. Katwijk dringt daar bij de staatssecre taris van Verkeer en Waterstaat op aan. Het moet als urgente zwakke schakel worden aangemerkt, zegt Katwijk in een reactie op het onderzoek van het Hoogheemraad schap van Rijnland. Verder wil de gemeente proberen twee vlie gen in een klap te slaan. Het versterken van de sluis, bijvoorbeeld door de aanleg van een jachthaven met pier, moet tevens be scherming bieden aan het centrum van Katwijk. Want voor het hoogheemraad schap mag het belang vooral bij het achter land liggen, wethouder A. van der Plas moet er niet aan denken dat bij een vloed golf het centrum van Katwijk onderloopt. „Dat zou een ramp zijn. Zonder maatrege len wordt de kans op schade in het cen trum van Katwijk aanzienlijk verhoogd en kunnen we regelmatig water op de Boule vard verwachten." Met de gesprekken over het gemaal en de uitwateringssluis komen ook de plannen voor een zeejachthaven weer in bee gens de wethouder kan de aanleg v;| pier ervoor zorgen dat door zeewatl mingen meer zand wordt afgezet 0^ strand voor het dorp. Dat het principe van 'strandaangrot werkt, is de afgelopen jaren al bewe^ zandsuppleties in zee zorgen inmid^ voor een langzame groei van het di^ur chaam. „De strandpaviljoens moefl di jaar al enkele meters meer naar voroor staan om het nieuwe duintje de ruiiGel geven." Als volgend jaar de Boulevard een (j beurt krijgt, wordt het laagste gede< wieso met dertig tot vijftig centimef hoogd, zegt de wethouder. „Daai den we het voorlopig weer even dr<fc neemt namens Katwijk deel aan de__ groep die een plan van aanpak gaat voor de zwakke plekken in Katwijk (Ie Noordwijk. ka De gemeente Noordwijk kan wegeateli kantie nog geen reactie geven op de 91 clusies van het hoogheemraadschap jon jak Sassenheimers Frans en Nely de Haas maken zich op voor nieuw begin door Gerard Baas sassenheim - Ze zijn er over heen. Ze hebben het gered. Frans en Nely de Haas zijn er van overtuigd dat het nu goed is. De Sassenheimers kregen na de brand die de binnenkant van hun modieuze dameskleding zaak aan de Hoofdstraat begin april verwoestte een klap te ver werken, maar nu is alles goed. En dat is een dag voor de offici ële opening een prettig idee. „Als we nu aan de zaak denken, denken we aan de zaak zoals die nu is", zegt Nely de Haas. „Fris, mooi en klaar voor de ko mende jaren. Het beeld van de afgebrande winkel is totaal ver dwenen uit onze gedachten. In die vier maanden sinds de brand, veroorzaakt door een laag hangende halogeenlamp, zijn ze er eens te meer achter gekomen dat hun kledingzaak een trouwe klantenkring heeft. „Na de brand kregen we hart verwarmende reacties. Bloe men, aardige woorden en zelfs mensen die vroegen of ze iets konden doen. Die wilden ko men opruimen." Dat hoefde niet. Er viel weinig op te ruimen. De totale binnen kant van de winkel moest wor den gestript. Frans, die in 1974 de zaak van zijn vader over nam: .Alles is verwijderd en vervangen. We hebben een nieuw plafond, dat aan alle vei ligheidseisen voldoet, er ligt nieuwe vloerbedekking en de winkel is uitgebreid met een uitbouw waar vroeger de kan toorruimte was." De plannen voor de heropbouw waren de dag na de brand, op 1 april van dit jaar, al in grote lij nen geschetst. „We zijn er kei hard tegenaan gegaan. Met het bedenken en ontwerpen van de nieuwe winkel heeft onze doch ter enorm meegeholpen. We hadden meteen al een beeld in ons hoofd hoe het moest wor den. Daardoor konden we al snel de blik op de toekomst richten. We hebben verder het geluk gehad dat allerlei bedrij ven als aannemers, elektriciens, vloerdekkers enzovoort ons tus sen andere opdrachten konden doorschuiven. We hebben ge boft met zoveel goede hulp." Tussendoor moesten Frans en Nely de Haas ook verder met de verkoop. „Op de nacht van de brand kregen we van onze overbuurman Gerard Niekerk te horen dat zijn winkelpand leeg kwam te staan. Daar mochten we in. Maar omdat wij alles kwijt waren geraakt bete kende dat natuurlijk ook dat we als een razende winkelvoorraad moesten inkopen", herinnert Nely zich. Die noodcollectie was niet van dezelfde omvang en compleet heid als de 'echte' collectie. „We hebben altijd met kortin gen gewerkt. Als service aan on ze klanten. Vreemd genoeg had dat op sommigen van hen het effect dat ze van onze ellende zouden profiteren als ze bij ons zouden kopen. Dat was natuur lijk helemaal niet de bedoe- ling." Maar toch, het ging, zegt Frans. „We dachten in het begin dat we hooguit een maand aan de overkant zouden zitten. Het zijn er vier geworden. Dat is nu gelukkig voorbij. Dat vieren we met een etentje met de vaste medewerkers en vandaag heb ben we een officiële receptie. Vanaf morgen hebben we drie open dagen, voor de klanten. Ze zullen merken dat het uiter lijk veranderd is. We denken dat ze het mooi zullen vinden. Wij gaan er voor zorgen dat de sfeer hetzelfde blijft. Het is voor ons team al een heerlijk gevoel om eindelijk in de nieuwe win kel te kunnen werken. Wij gelo ven er in, want de juiste handel hangt er weer." De blik is dus geheel naar voren gericht. De angst voor brand en allerlei andere externe ellende is bij Frans zelfs geheel weg. Nely heeft daarentegen nog wel eens de bibbers. Zeker als er achter de zaak geheid wordt. „Daar komt een parkeergarage voor 150 auto's, dus moeten ze nogal diep de grond in. Ze heb ben ons verzekerd dat ze de boel goed in de gaten houden, maar elke keer als het trilt ben ik een beetje bang voor onze zaak. Die brand in de winkel was dan wel niet zo emotioneel als de brand van je huis zou zijn, het is me toch niet in de koude kleren gaan zitten." Retourtje God in de open lucht rusburg - Kerken in Rijnsburg organiseren een kerkdienst in de open lucht onder de naam 'Een retourtje God'. Zondag om 19.00 uur begint de dienst op het Burgemeester Koomans plein. Voorganger is dominee Hoekstra, de muzikale begelei ding is in handen van Machiel Siezenga en Kees Jan Visser. Er is een optreden van de migran tenzanggroep Nakati Seleka. Stijldanscursus in Tripodia katwijk - Stijldansvereniging OVK begint op 23 augustus met nieuwe danscursussen voor be ginners en gevorderden in Tri podia. Ook beginnen dan weer de vrijdansavonden van de Ontspannings Vereniging Kat wijk. Informatie en inschrijven bij Henny Haasnoot: 071- 4030312.' rijnsburg - De buurgemeenten Noordwijk en Katwijk worden geteisterd door bacterievuur. En nu worden ook in Rijnsburg bomen aangetast. In Rijnsburg doet de perenprachtkever dat. Ongeveer twintig meidooms zijn slachtoffer van de kever, die houdt van warmte en zijn naam dankt aan de fraaie, glan zende metaalachtige kleuren. De perenprachtkever komt met name voor op meidooms, pe renbomen, de lijsterbes, de kweepeer en de mispel. Als een boom door de kever wordt aan getast, dan verwelken en ver drogen de zieke takken. Dat komt door de larven van de ke ver, die het levende weefsel aanvreten. De symptomen lij ken sterk op die van bacterie- vuur. Aantasting door een kever is te herkennen aan de boorga ten, die het beestje achterlaat. De bomen die zijn aangetast stonden in de Evertsenstraat, de Petronella van Saxenstraat, de Meidoornlaan en het Cap- pelrijeland. De bomen zijn door een aannemer gerooid en ver nietigd. katwijk - Het ophalen van grofvuil in Katwijk blijft gratis tot 31 december 2003. Daarna moeten de Katwijkers betalen voor deze gemeentelijke dienst. Als inwoners het grofvuil weg brengen naar het grofvuildepot in 't Heen, dat medio oktober operationeel is, hoeven ze niks te betalen. De zogeheten kwets bare groepen, zoals bejaarden en invaliden, kunnen gebruik maken van een gratis grofvuil- ophaaldienst. Daarvoor stelt het college jaarlijks 35.000 euro ter beschikking om externe me dewerkers in te huren. Als het aan het college had ge legen, hadden élle Katwijkers vanaf oktober voor het ophalen van grofvuil moeten betalen. Wethouder Van Duijn stak zijn licht op in andere met een speciale 'bra ning', waar iedereen— vuil kon afleveren, kwam tot de conclu instellen van tarievi denkbare oplossing v De politiek zette een achter dat beleid. D< de dat het grofvuil ei gratis opgehaald Als compromis is i bruggingsregeling maanden vastgestel gens houdt het colle|__ recht voor om de sp^ ling voor 'kwetsbare'!, schrappen. Dat is F van het aanbod var vuil. Loopt dat de spt dan ziet het college j zonderingspositie af.k Frans en Nely de Haas willen niet meer denken aan de verwoestende brand die hun winkel in p de. Foto: Hielco Kuipers i Timmeren aan Kasteel de Moordenaar op ijsbaan de Goerie in Katwijk. Foto: Wim Dijkman door Rob Onderwater katwijk - Femke pakt onverstoorbaar de hamer en pakt een spijker. Tik-tik- tik. En vast zit het hout. Ze kan er beter mee overweg dan een moeder, die de spijkers schots en scheef in de planken slaat. Ijsbaan de Goerie is de snikhete verzamelplaats voor de huttenbouw. Liefst 240 kinderen werken zich in het zweet om de mooiste creatie te maken. Femke (11) timmert een schip in elkaar. Maar of het een piratenschip is, nee, dat weet ze niet Ze vraagt het aan de mee helpende kinderen. Maar ook die blijven het antwoord schuldig. Er hangt een spandoek met een onleesbare naam. Ach, wat maakt het uit, acht kinderen spannen zich met volle overgave in. En daar gaat het deze drie dagen om. Want zo lang duurt de huttenbouw, al wordt er niet dagen achtereen getim merd. Er zijn spelletjes en er wordt patat gegeten. Op de Goerie heerst het ultie me vakantiegevoel. Het kan nog net, want maandag openen de basisscholen alweer de deuren. Even verderop wordt aan een reisbureau gewerkt. De naam: Effe Chille. Het affi che meldt de volgende tekst: Enkele reis naar Tokio? Geen probleem. Kom effe langs dan bespreken we de prijs (als je vervelend bent dan komen we je uit zwaaien). De kinderen zijn niet alleen handig met de hamer, maar ook creatief van geest. Pal voor de ijstent is er Kasteel de Moordenaar. Waarom die naam? Sander van Tol weet het antwoord: op de wc heeft er een moord plaatsgevon den. Hij laat de wc zien. En inderdaad, de rol toiletpapier hangt er. De wc moe ten we er maar bij denken. Rondom het terrein, waar de schaatsers bij vriesweer hun rondjes draaien, kijken de ouders naar de verrichtingen van hun kroost. Sommige vaders en ouders ver richten hand- en spandiensten. Dat vindt de organisatie, Factor Welzijn, uit stekend. „Want je kunt van basisscholie ren niet verwachten dat ze een stevige constructie in elkaar zetten. Dan is hulp juist welkom", zegt Margriet Rous na mens Factor Welzijn. Er zijn vooral veel moeders. Er zijn er met twee linkerhan den, maar datzelfde geldt voor onhandi ge vaders. De temperatuur had voor het mooi een graadje minder mogen zijn. Omdat De Goerie is omgeven met bo men, is er nauwelijks een zuchtje wind. Daarom laat ijsmeester Henk van den Eshof de slang even lopen. Als de spea ker meldt dat er verkoelend water in aantocht is, sprinten de huttenbouwers naar de slang. Het is dolle pret. De huttenbouw is er in Katwijk voor de elfde keer. De laatste jaren is Margriet Rous de hoofdorganisator. Ook dit keer was het nauwelijks probleem om de be schikbare kaartjes aan de kinderen te slijten. Ze vinden het elke keer weer een feest. Kosten zijn er nauwelijks, want er zijn sponsors die het materiaal betalen. „Het is elke keer opnieuw een hoop werk om het allemaal voor elkaar te krij gen, maar als je dit ziet vergeet je alle in spanningen." op Gemeente en bouwer om de tafe" door Rob Onderwater katwijk - Er is nog hoop voor het ambitieuze nieuwbouwplan Duinvallei in Katwijk. Dat is de laatste fase van de wijk De Zan derij, waar ongeveer de helft van de woningen zijn opgele verd. Gemeente en projectont wikkelaar Campri gaan een projectgroep vormen en bekij ken of het plan van omlegging en verdiept aanleggen van de N206, de bouw van zeshonderd woningen, kantoren en multi functioneel centrum met sport hal en zwembad gerealiseerd kan worden. De gemeente Katwijk ziet er wel brood in om de laatste fase van De Zanderij op deze wijze in te vullen, maar wil dat het plan 'minimaal budgettair neutraal ontwikkeld kan worden'. Ofte wel: het mag de gemeenschap geen cent kosten. Geld is de belangrijkste reden van een langlopende discussie tussen gemeente en projectont wikkelaar. Campri is druk aan het rekenen of het plan is te realiseren en er ook nog euro's verdiend kunnen worden. Na dat vorig jaar planni gepresenteerd, volgl windstilte. Het projeil mers nogal wat voetal Het plan Duinvallei gl leen veel geld, maÈE tijd kosten omdat vcE omlegging het bes plan moet worden Zo'n procedure kan j, en dat maakt het molt1 te spelen op de ontifa in de huizenmarkt. Projectleider W. van! Campri ziet aanknd ten om serieus mety verder te gaan. Het I len van een projectgiB leiding van wethou* der Plas beschouwt als een positieve on „De gemeente en Cl| ken met veel enthouj dit plan. Alleen isf een plan met veelïa ogen. Er zijn veel betrokken." De grootste inspan! verleggen en geded diepen van de pro»- N206. Om dat te reap veel tijdrovende p noodzakelijk.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14