Klaassen kan het personeel weer betalen REGIO Virtuele kaarsjes voor overledenen op internet Me zetten afval zo veel mogelijk om in ,3 s geen dog, dat i'4 nevels h4t zee Poldercross: weinig last van slecht water R3 Jachtwerf nog niet uit de zorgen Belg rijdt tegen motorrijder op maandag 11 augustus 2003 E- - =i rijdt voor iinebloem n den rijn Toerclub |idt woensdagavond Itlerdagavond 21 au- fietstweedaagse je opbrengst ten goe- hn de Zonnebloem, bloem is een van de Jelzijnsinstellingen Jand, en zet zich in p en gehandicapten, piers fietsen beide len afstand van dertig De start vindt tussen eb.00 uur plaats bij het Jvv van Avanti aan de Tlweg. Informatie is i^kr bij Gert Vermeu- 32250. Nieuwkoops bedrijf opent hetcondoleanceregister.nl door Coen Polack nieuwkoop Je kunt er stem mige muziekjes kiezen en virtu eel kaarsen branden. De nieu we internetsite www.hetcondo- leanceregister.nl is vorige week online gegaan. Het moet dé plek op het net worden waar Nederland zijn rouw verwerkt en wereldkundig maakt. Het Nieuwkoopse bedrijf Euro4U- Management Consultancy is de drijvende kracht erachter. De twee belangrijkste pagina's van de site zijn die waar de overlijdensberichten geplaatst worden en de pagina waar vir tuele in memoriams gelezen kunnen worden. De overlij densberichten worden afge drukt met de originele rouw kaart, met de mogelijkheid om wensen van medeleven daaron der te plaatsen. De virtuele ge denkplaatsen zijn kleine tem peltjes voor overledenen waar digitale kaarsjes aangestoken kunnen worden met de naam van surfende rouwende erbij. De kaarsjes branden, net als in de kerk, een paar uur. In de menubalk kunnen bezoekers van de site hun verblijf veraan genamen met één van de be schikbare panfluitmelodieën. „Het is een commercieel idee", bekent André Vonk, één van de breinen achter hetcondolean- ceregister.nl. „Ik denk dat er behoefte is aan een centrale plek waar iedereen zijn overle denen kan herdenken." De be hoefte is volgens Vonk zo groot dat hij denkt dat van de gemid deld 140.000 overledenen per jaar zo'n drie procent op zijn si te herdacht kan worden. Digita le rouwregisters kosten zo'n 200 euro per jaar, een in memoriam heb je al voor 65 euro. Voor een uitvaartondernemer zou rouwverwerking op inter net slechts een kleine stap zijn. Verbreding van zijn assortiment zou je het dan kunnen noemen. Vonk komt niet uit de rouwsec- tor, maar uit de wereld van de marketing. „Iedere uitvaarton dernemer kan een plekje op in ternet inrichten voor overlede nen, maar wij doen het cen traal, zodat er één groot verza melpunt op het net is. Uitvaart ondernemers bieden een plekje op onze site aan als deel van hun totale pakket. Wij doen voor virtuele rouwkaarten al leen zaken met uitvaartonder nemers. Een in memoriam ver kopen we zelf." Hetcondoleanceregister.nl is nu een week online. Doordat een kennis van de ontwerper van de site in juli overleed besloot Vonk een voorproefje de wereld in te sturen. Het rouwregister voor de eerste overledene telt inmiddels 23 pagina's met ge middeld tien reacties uit irlle hoeken van het land. Vonk: „Je ziet ook dat, in onze sectie 'pro minenten', het in memoriam voor Willem Wilmink die «on langs overleed, al de nodige re acties heeft opgeleverd." Wat Vonk betreft wordt de s ite geen kermis door de muziekjes en de grappige flakkeren de kaarsjes. „Het zijn fenomen en uit de traditionele rouwverwer king die je gemakkelijk kunt overplaatsen naar de virtuele rouwverwerking. Die kaarsjes steek je natuurlijk normaal aan in kerken of op begraafplaat sen, maar dat kan op internet ook prima." Je hoeft dus straks je huis niet meer uit om doden te herden ken. Vonk: „Je zou het vluchtig rouwen kunnen noemen, maar je kunt het in ieder geval doen wanneer je wilt. Of het nu om elf uur 's avonds is, je kunt naar een plek op internet om te her denken. Het blijft natuurlijk naast de normale rouwverwer king bestaan. De kranten plaat sen nog steeds rouwadverten ties en de naaste familie en be kenden krijgen hun rouwkaar ten nog gewoon via de post. Het is iets extra's." unj die ooi het en-iStoelinga Ah nc*\en geschal van pion- fleren. Het is stil in de zondagmiddag de iestralen de aarde pleziervaart komt ip gang en de fietsers naar de borden te zwemmen'. De Jl|riauwalg ligt ook voor 'P'lnnersoog goed zicht- 'n 'Üe Wijde Aa. Ook op us "jemermeer, het Ven- 8 roj Kagerplassen is zo'n '.jachtige laag te zien, a'sK de oevers. Natuur den in de polder zijn 11 JJkotseren, meent een flerde zonaanbidder, "^jn luie stoel zo het fnuikt. Is die mist nu e "leeft die blauwalg te t het broeikaseffect? bhte hitte blijft uit, ondagmiddag tegen lijpwetering de elek- neter zonder moeite I graden gaat. „Afge- ig en zondagmor- raar weer. Nevel en van hitte. Ja, dan behoefte aan wa in wat ouder echt- [oogmade dat zich teld aan de walkant le Aa. Zij delen uit- larschuwingen uit Ier met twee kinde- •tje: laat de kinde- anmen. „Het is heel staat ook een bord ivincie dat er een iis." aeer passanten naar fenomeen kijken. De jhet een opgeklopte Ijl de ander zo alle lijnselen kan noe- blauwalg is er elk nog nooit gehoord i er ziek van worden, ailie komt het niet [wat erger is, is die 's ochtends hangt." smog. dat zijn ne- zegt een vissende rustig. „Ik kijk zo het weer." Hij trekt ïmjaan zijn hengel en lan het verschijnsel Ook in recreatiegbied de Vlietlanden heerst blauwalg. Alleen durfallen gingen er het water in. Foto: Hielco Kuipers met verve uit te leggen. Op een vlot in een verscholen hoekje aan het Vennemeer zit opgeschoten jeugd. Ze zijn alle maal met de fiets gekomen. De geluiden geven aan dat ze in het water zitten. „Op dit plaats je spreken we bijna dagelijks af zegt er een. Van blauwalg heeft niemand gehoord. „Wat is dat? Ga ja daar dood aan? Wij zwemmen hier al jaren." Ze trekken zich niets aan van de waarschuwingen en gaan ge woon verder met hun spel. Bij de Kaagsociëteit wordt het verbod niet overtreden. Nie mand zwemt. Het is er voor een hete zondagmiddag erg rustig. De ober denkt dat de mensen niet meer in het weer geloven. Er was een hittegolf voorspeld en daar hadden de waterlief hebbers zich op ingesteld. „Ja, het wordt nu wel warmer, maar voor een boot heb je tijd no dig." Fietsers kruipen sneller uit alle hoeken en gaten. Voor het pontje naar Kaageiland staat een lange rij. Een familie uit Hoogmade heeft alle kinderen bij elkaar geharkt en op de fiets gezet. De tassen puilen uit. „Drank en voedsel zegt de pater familias. „We zouden eigenlijk al vroeg naar het strand gaan. Het weer was op dat moment niet zo gewel dig. Nu gaan we hier maar pick nicken. We laten ze alleen maar met de voeten in het water. Of misschien op een luchtbed. Het gaat er toch om dat je die blauwalg niet inslikt?" De be zwete kinderen kijken gelaten toe. Ze zeggen nog net niet: laat vader maar kletsen. In de dorpen rond de plassen is het erg warm. De bewoners hangen loom in een stoel. Rond de bruggen en andere zwem- plekken is het uitgestorven. De plekken voor dorpsjeugd in zwemkleding om samen te klit ten zijn om zeep geholpen door de zwemverboden. „Hier is het heel erg. Je ziet het zo." Twee jongens die anders de hele dag als duikhelden bij de brug in Leiderdorp lummelen, lopen nu sukkelig met de hond. Een zwembad lokt ze nog niet. „Dit is juist zo kicken. Morgen gaan we varen en dan komen we ie dereen weer tegen. We hopen niet dat het nog weken gaat du ren. Die blauwalg heeft toch te maken met het broeikaseffect? Kunnen ze in die tropische lan den ook niet zwemmen?" IV oor e to f vlVe Dijke igge - Stort al het sloop- bak en rijd het naar j qTL Zo zagen het werk ijdrijf Vliko in Leider- ertig jaar geleden uit. id niemand nog ge- recyclen en was het aas idee om afval te ,te sorteren en te ze- "engt Vliko nog maar icent van het afval ilverbrander. De rest, resten tot plastic en it gretig aftrek bij be- van iets ouds iets ..ken. ariapenrustweg in Lei- ïgonnen vader Koen °jnon Van Vliet op 10 i ur>3 een aannemers- 'fjgrond- en sloopwer- van Van Vliet nigsloterdijk in Ab- geerde als bijkantoor. 311 n doopten het bedrijf TeJste letters van hun epen. Veertig jaar na er^ zoon Hendrik Jan r? het roer van de on- c en is het tijd voor ,s "e. Op 30 augustus de verjaardag met dag voor belangstel een feestavond voor ^Bat destijds vanaf de ,ie istweg werd gedaan, foudig uit te leggen. Veertig jaar oude Vliko recyclet maar door Vliko-directeur Hendrik Jan Koen: „We willen een beetje kenbaar maken wat we hier doen." Foto: Hielco Kuipers „Er werd een container bij een klant geplaatst, en was hij vol, dan werd hij weer opgehaald en naar de gemeentelijke stort plaats gereden. De wetgeving was in die tijd heel anders. Alles werd gewoon in een bak ge gooid", aldus Koen. Met de verhuizing in 1986 naar de Achthovenerweg in Leider dorp begon een nieuw tijdperk. Het bedrijf had daar meer ruimte en kon het afval zelf al vast een beetje sorteren voor het naar de stort ging. Hout, puin en metaal werden eruit gevist en verkocht aan bedrij ven die daar wel raad mee wis ten. „De wetgeving vereiste dat het werk veranderde", legt Koen uit. „Je moest het afval scheiden, dat was verplicht." Het duurde niet lang of Vliko nam zelf het voortouw. In plaats van afwachten tot de overheid nieuwe eisen stelde, bedacht het recyclingbedrijf welke afvalsoort eruit gehaald konden worden om door te ver kopen aan een verwerker. „We zijn er eigenlijk altijd vooruit strevend in geweest, in dingen scheiden die niet verplicht zijn." Het is inmiddels het mot to van Vliko geworden. „Wij willen het afval dat we binnen krijgen zoveel mogelijk omzet ten in producten." Op dit moment scheidt Vliko het afval dat binnenkomt in twaalf producten. Metaal gaat naar de hoogovens om te wor den omgesmolten, oud papier naar papierfabrikanten, puin wordt afgenomen door een be drijf dat er korrels voor wegen bouw van maakt. De spaan plaatindustrie neemt hout af en ook voor plastic vindt Vliko af nemers die er iets nieuws van maken. Glasverwerkers zijn ge- interesseerd in de restanten uit de glasbak. Het veegvuil gaat naar een bedrijf dat het vuil uit hetzand zeeft zodat het ge schikt wordt om geluidswallen aan te leggen en wegen op te hogen. Groenafval gaat naar composteerbedrijven, etensres ten uit restaurants en kantines eveneens. En Vliko doet ook aan archiefvemietiging. „Van lieverlee is er steeds iets bijgekomen. De prijzen aan de stort worden steeds hoger, dus je sorteert steeds verder", ver klaart Koen. „Het is het beste als je als bedrijf iets scheidt, waarvan je vermoedt dat de overheid dat na een tijd ver plicht gaat stellen. Je hebt je af zet dan al geregeld. Afval bin nenkrijgen is geen enkel pro bleem, het afeetten is de kunst." Op dit moment zet hij zijn kaarten op tapijt. „Dat brengen we naar een tapijtver werker in het oosten van Duits land, en het kost ons geld. Ik denk dat het over twee jaar kos tendekkend wordt, of dat het wat gaat opleveren." Hij ver wacht dat het niet lang meer duurt of de overheid stelt het recyclen van tapijt verplicht. Op 30 augustus kan iedereen tussen 11.00 en 17.00 uur een bezoek brengen aan het Vliko- terrein. Voor kinderen zijn er springkussens en een clown, en ook staat er een tent met hapjes en drankjes. Koen rekent op zo'n duizend bezoekers bij de rondleidingen. „We willen een beetje kenbaar maken wat we hier doen. Mensen denken vaak dat wij een grote hoop afval hebben, en zien ons als iets ne gatiefs. Terwijl wij juist positief bezig zijn. Wij zorgen dat afval opnieuw gebruikt wordt.— door Coen Polack voorschoten - Het personeel van de Voorschotense jachtwerf B. Klaassen krijgt vandaag het salaris van vorige maand alsnoig uitbetaald. Het bedrijf had daar vorige week geen geld voor. Vcid- gens directeur R. Plug zijn de fi nanciële problemen van de jachtwerf daarmee nog niet voorbij. De afgelopen week is li'ij bezig geweest om te zorgen dait de uitbetaling van zijn 35 werk nemers alsnog kon plaatsvinden. Vorige week kwamen de pro blemen van het bedrijf naiar buiten, nadat een personeelslid een interne brief over de finan ciële sores anoniem bij de re dactie van het Leidsch Dagblad achterliet. Plug wil nog niet vor der ingaan op de geschiedenis van de geldproblemen. „Zolang ik nog met mensen om de taifel zit om dit op te lossen, lijkt het me niet verstandig als ik daar over in de krant ga uitwijden Volgens Plug heeft in ieder ge val de economische teruggamg ermee te maken. „Geldproble men zijn schering en inslag in de jachtbouw. De consument is veel voorzichtiger met het uit geven van geld." Volgens Plug begrijpen de per soneelsleden daarom dat er geen kwade bedoelingen van «Je directie steken achter het uit blijven van hun uitbetaling. „Ze weten dat we bezig zijn de toe komst van het bedrijf en die van de werknemers veilig te stellen. Ze hebben in ieder ge val al wat meer zekerheid, nu het salaris alsnog gestort is." Dat de interne brief anoniem bij het Leidsch Dagblad afgege ven is, getuigt toch van be zorgdheid, erkent Plug. „Maar een meerderheid van het perso neel kan weinig begrip opbren gen voor degene die de krant bij onze problemen wilde be trekken. Ze staan achter de di rectie en iedereen heeft de schouders eronder gezet om te zorgen dat we door deze moei lijke periode heenkomen." Plug verwacht dat hij nog een week nodig heeft om de toe komst van zijn onderneming verder te kunnen garanderen. „Maar je bent als ondernemer nooit helemaal zeker van je toe komst. Zo zit het nu eenmaal niet in elkaar." De directeur heeft vertrouwen in de onder handelingen die hij de komen de week met banken en andere geldschieters moet voeren. Jachtwerf B. Klaassen bouwt schepen van het type Super Van Craft en heeft in Voorscho ten vestigingen aan de Hofweg en de Kniplaan. Ieder jaar rol len er vier of vijf van deze boten van de band. Verder liggen er bij Klaassen dertien tweede hands jachten klaar voor de verkoop. 'Er blijft nog genoeg leuks over' warmond/stompwijk - De lief hebbers van de poldercross hoeven niet te vrezen: de slech te kwaliteit van het zwemwater in Zuid-Holland gooit geen roet in het eten. In Warmond en Stompwijk wordt binnenkort gewoon door weilanden en slo ten geracet. Met kleine aanpas singen in het parcours, dat wel. De organisatoren van de pol dercross in Warmond schrok ken wel even toen ze donder dag jongstleden de krant lazen. 'Kwaliteit van zwemwater slecht', stond er, en: 'Provincie raadt zwemmen in open water af. En dat terwijl voor komende vrijdag, 15 augustus, de jaarlijk se poldercross in Warmond op het programma staat. „Maar we gaan gewoon door", zegt John van Velzen. „We pas sen het parcours aan: het zwemonderdeel, in totaal twee honderd meter door open wa ter, hebben we eruit gehaald. Dan blijft er nog genoeg leuks over, hoor. We nemen het ne gatieve zwemadvies van de pro vincie over. Want stel je voor dat er iemand heel erg ziek wordt, dan hebben wij het na tuurlijk gedaan." Negen jaar geleden werd de poldercross in soortgelijke om standigheden afgelast. Van Velzen: „Toen stond de organi satie nog in de kinderschoenen. Nu zijn we veel professioneler, we kunnen ons nu aanpassen. We moeten ook wel, want ruim 550 mensen willen meedoen. Die kun je niet doodleuk gaan afbellen." In Stompwijk wordt een week later, op vrijdag 22 augustus, door weilanden en polders ge rend door liefhebbers uit heel Zuid-Holland. Organisator Leo de Haas heeft geen moment aan afgelasting gedacht. „Wij hebben geen zwemonderdelen in het parcours. Er moeten al leen 22 sloten worden overge stoken, maar dat levert naar on ze mening geen risico's op." De Haas verwacht ruim vierhon derd deelnemers te mogen be groeten. „Het leeft enorm in het dorp, maar inmiddels ook daar buiten. We krijgen aanmeldin gen uit heel Zuid- en Noord- Holland. Ik verbaas me er over dat zoveel mensen van de cross gehoord hebben." A Wie wil deelnemen aan de pol dercross in Warmond kan zich woensdag 13 augustus tussen 19.00 uur en 21.30 uur opgeven bij de Warmondse IJsclub in de Veerpolder. Voor de polder cross in Stompwijk kan worden ingeschreven op de avond zelf, 22 augustus, vanaf 18 uur in sporthal De Meerhorst. wassenaar - Onoplettenheid van een 26-jarige autobestuurder uit het Belgische Kapellen heeft een 27-jarige mortorrijder uit Strijen gistermiddag rugklachten opgeleverd. De Strijenaar stond rond kwart voor vier op de Rijksstraa tweg in Wassenaar voor een rood verkeerslicht toen de Belg hem wan achteren aanreed. De motorrij der is naar het Westeinde ziekenJhuis in Den Haag gebracht.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9