op nippertje voorkomen m Eerstejaarsstudenten overspoelen Leiden StrOOmilitVfll Zwaargewonde wacht half uur op ambulance Extreme hitte, onrust en aanslagen breken bezettingsmacht in Irak op Leidsch Dagblad Topdrukte blijft uit in Leidse openluchtzwembad De Vliet Consument moet zuinig doen NAVO neemt commando ÏSAF over in Afghanistan Leidsch Dagblad fi ioojaar Davidson front wil in Efteling Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 internet: www.leidsch dagblad.nl Dagblad nr. 43305 los maandag 11 augustus 20o3 VRAGEN 023-5150100 nr. 43305 losse nummers €1,10 zaterdag €1,55 kse dijken I door Heracles je pas moet ui; jealhet ehad hebt AENTAAR OETBAL "g van het nieuwe >en werd gisteren in begeleid door even lis ergerniswekkend ran voetbalsuppor- E moest deze eerste reet optreden om t/ntn tussen rivaliseren de kiem te smoren, leid was dat de relle- 10trokken ver van het ook nog eens tus- rters van clubs - jenM3* die op dat mo- ;gen elkaar speelden, ijd om de Johan tal tussen landskam- 0 en bekerwinnaar werd gedomineerd de van supporters, iide teams bleven in e weg uit protest te- plichte combi-rege- ak gereglementeerde Ie vorm van vervoer Idstrijden. De onte- uit Eindhoven ble- luis; die uit Utrecht naar de binnenstad Erdam en sloegen a het vechten met nAjax. tie van de Holland divisie kent dit jaar ad aantal risicowed- supporters - of be ne harde kern - van )ord, PSV en Utrecht ar al langer niet Ex- »en zijn de gevreesde tan ADO-Den Haag, ;er jaren een geweld- lutatie opbouwden, is al langer 'oorlog*, erste schermutselin- aieuwe seizoen voor- iel veel goeds voor het de competitie, ig al langer gepaard ddadigheden en in- m sportiviteit op en raid is steeds minder ingeland liet de wed- e Charity Shield - de ng tussen de compe- 5 bekerwinnaar aldaar g het ook anders kan, der één incident Ri- ussen voetbalclubs ederland ongezonde ngenomen en ver- Jetbalsport grondig, op abe niveau's tijd fensief van de echte ebbers. Een eerste kunnen zijn het team er Remkes (binnen in) woensdag instal- rijgt de bevoegdheid in te doen na ingrij- balincidenten. sr Malen leiden - De enorme bezoekersstromen die verwacht werden bij het Leidse openluchtzwembad De Vliet, wilden het afgelo pen weekeinde maar niet op gang komen. Door de mist en de bewolking op zaterdag en zondagmorgen bleef de teller ste ken op in totaal ruim 2200 zwemmers. Dat waren er enkele honderden minder dan er eind vorige week op één tropische dag werden geteld. Bovendien moest De Vliet toen nog concurreren met plassen en meren in de omgeving, die afgelopen weekeinde door ziekmakende blauwwieren onbruikbaar zijn geworden. De nevel trok pas gistermorgen op, waarna de massale trek naar het strand op gang kwam en ook De Vliet kon profiteren van het mooie weer. Foto: Hielco Kuipers hoofddorp - De stakingsacties bij particu liere ambulancediensten hebben er afgelo pen week zeker één keer toe geleid dat een ambulance te laat kwam bij een spoedei sende klus. Een vrouw uit Hoofddorp moest woensdag 28 minuten wachten tot er een ambulance arriveerde. Ze was door een valpartij buiten bewustzijn geraakt. De familie dient van daag een klacht in bij de Inspectie voor Ge zondheidszorg. Bij de Centrale Post Ambulancevervoer (CPA) in Amsterdam, die de ambulance diensten in Amsterdam en omstreken ver deelt, kwam 's ochtends even na tienen de melding uit Hoofddorp binnen. Net daar voor waren er twee ambulances op uit ge stuurd in verband met een aanrijding. Daarom moest er uiteindelijk uit Haarlem een ambulance naar Hoofddorp komen. „We hebben moeten schuiven", aldus een woordvoerster van de CPA, die spreekt van een „heel vervelende situatie". Voor zover haar bekend is, hebben de stakingsacties onder ambulancepersoneel niet tot meer van zulke incidenten geleid. Medewerkers van particuliere ambulance diensten draaiden de afgelopen twee we ken zondagsdiensten wegens een conflict met de werkgevers over hun pensioen. Op dit moment moeten ze doorwerken totdat ze 59 jaar zijn, bij ambulancediensten die onder de overheid vallen, is dat 55 jaar. den haag/gpd - Het stroomver bruik in Nederland is vanoch tend weliswaar opgelopen, maar niet zodanig dat er problemen zijn ontstaan. „Het gaat heel goed. Er is geen reden tot pa niek", zei een woordvoerster van netbeheerder Tennet. Rond 10.30 uur lag het stroom verbruik rond de 12.400 mega watt Daarmee bleef het binnen de kritische grens van 12.500 megawatt en was het niet nodig om de reservecapaciteit in te zetten. Tennet verwacht dat het stroomverbruik over de hele dag onder de 12.500 megawatt blijft. De reservecapaciteit is als ge volg van de hitte gezakt naar 390 megawatt (gelijk aan het verbruik van 390.000 huishou dens). Dat was gisteren reden voor Tennet om voor het eerst in negen jaar Code Rood af te kondigen en bedrijven, instel lingen en particulieren te vra gen het stroomverbruik in de ochtend te beperken en te spreiden over de dag. Code Rood is een waarschu wing voor mogelijke tekorten aan stroom. Door de intense zomerwarmte neemt de tempe ratuur in de elektriciteitscentra les toe. De centrales mogen echter geen koelwater lozen dat warmer is dan 30 graden, want dat is niet goed voor de vis stand en het watermilieu. Wanneer die temperatuur wordt overschreden, moet de elektriciteitsproductie worden stilgelegd. Op die momenten wordt er aan de reservecapaci teit geknaagd. De reserves zijn op dit moment echter vrij laag. „Voor het eerst sinds negen jaar is er een precaire situatie ontstaan", zegt de woordvoer ster van Tennet. De reserve- voorraad is nog niet aangebro ken. 's Morgens tussen zeven en negen uur heeft heel Neder land doorgaans een stroom verbruik van gemiddeld 12.500 megawatt. Plotselinge pieken in dat verbruik tijdens zo'n 'ochtendspits' zijn normaal gesproken dankzij de reserves goed op te vangen. Door het stijgen van de temperatuur zullen airco's en koelappara- ten harder moeten draaien, waardoor ze meer stroom ver bruiken. Tennet roept mensen daarom nog steeds op om zui nig met elektriciteit om te gaan. De stroomprijs op de Amster dam Power Exchange (APX) is enorm gestegen tot de limiet van 1600 euro per megawatt- uur, minstens vijftig keer ho ger dan de normale stroom prijs. Elke groep studenten heeft een eigen nummer. Maar in de massa is het nog een heel gedoe om dat nummer te vinden. Foto: Henk Bouwman El CID is begonnen: stad, universiteit en verenigingsleven in vijf dagen kabul/anp/dpa - Nederland en Duitsland hebben vanochtend het commando over de inter nationale vredesmacht ISAF overgegeven aan de NAVO. Bij de plechtigheid werden ook de slachtoffers van het afgelopen halfjaar herdacht. De overdracht begon om half negen in de Afghaanse hoofd stad Kabul, in het bijzijn van president Karzai van Afghanis tan, de Duitse minister van de fensie, Peter Struck, en de Ne derlandse plaatsvervangend chef-defensiestaf, luitenant-ge neraal Godderij. De Duitse commandant, generaal Van Heyst, overhandigde de ISAF- vlag aan luitenant-generaal Liemeroth van de NAVO. De NAVO neemt de leiding over van de Nederlandse en Duitse militairen die de missie een half jaar hebben geleid. Het is voor het eerst in haar 54- jarige geschiedenis dat de Noord-Atlantische Verdragsor ganisatie buiten Europa een operatie uitvoert. Er doen 35 Nederlandse militairen aan mee. Zij maken deel uit van het hoofdkwartier van de missie. De Duitse minister Struck waarschuwde dat Afghanistan niet terug mag vallen in anar chie en chaos. Het land mag volgens hem niet opnieuw een basis voor het wereldwijde terrorisme wor den. Struck toonde zich be zorgd over 'activiteiten in bin nen- en buitenland die de sta biliteit van Afghanistan bedrei gen'. De bewindsman her dacht de slachtoffers die vielen bij een zelfmoordaanslag in Kabul, twee maanden terug. Vier Duitse militairen kwamen toen om. door Floor Ligtvoet leiden - Het is voor de nieuwe eerstejaarsstudenten even zoe ken naar hun EL CID-mentor. Een dikke laag mist verhindert namelijk het zicht op de Bees tenmarkt. Desondanks is het onder die grijze deken om acht uur 's ochtends al een drukte van belang. Een recordaantal studenten - 1800 man - doet deze week mee aan de EL CID - de Leidse introductiedagen van de universiteit. In vijf da gen leren ze de stad en de uni versiteit kennen en proeven ze alvast van het studentenleven. De eerste kennismaking tus sen de eerstejaars in het groepje van mentor en vierde jaars student geneeskunde Jael Atary verloopt aanvankelijk wat onwennig. Verlegenheid en vermoeidheid zorgen er voor dat de studenten hun ka ken stijf op elkaar houden. Toch blijkt er al enige saamho righeid te bestaan qua garde robe. Zo bestaat er in de groep een duidelijke voorkeur voor spijkerbroek, strak T-shirtje en gympies. Alleen Dieuwke La- genegeren wijkt met haar gothic- outfit sterk af. Haar ha ren zijn zwartgeverfd, net als de rest van haar kleding. Met zwart omrande ogen, grote motorlaarzen, een kanten rok je en een zilveren kruis om haar nek is ze een outsider. Al thans, totdat een gelijke ziel zich even later aan het clubje heeft toegevoegd. Dieuwke kijkt de nieuweling hoopvol aan. De meiden hebben vriendschap gesloten zonder nog een woord met elkaar te wisselen. Pagina Ri: 'Deze week wordt superleuk!' Pool rijdt 111 kilometer te hard hazerswoude-rijndijk - De po litie heeft vrijdagavond een 26- jarige man aangehouden die op de rijksweg Nil niet minder dan 211 kilometer per uur reed. Hij deed dat op een plek waar maximaal 100 kilometer per uur is toegestaan. De man van Poolse nationaliteit kreeg een boete van 750 euro. Boeren maaien illegaal de berm hazerswoude - Boeren langs het Spookverlaat, de Galgweg en de Vierheemskinderenweg in Hazerswoude hebben van morgen illegaal de bermen van rijksweg 11 gemaaid. Met hun actie, waarmee ze een proef proces wilden uitlokken, vroe gen de agrariërs aandacht voor het probleem>van het overwaai end onkruid naar hun graslan den. Het ecologisch bermbe heer van Rijkswaterstaat leidt tot de groei van distels en ande re ongewenste onkruiden in de weilanden. Hoewel de politie al enkele minuten na het begin van de actie aanwezig was, luk te het de boeren niet om zich op de bon te laten slingeren. „We willen ons niet mengen in een conflict tussen de boeren en Rijkswaterstaat", aldus de agenten. Doping kost Vriesde goud santo domingo - De Surinaam se atlete Letitia Vriesde heeft wegens een positieve doping- test haar gouden medaille op de 800 meter van de Pan-Ame rikaanse Spelen moeten inleve ren. Bij een controle bleek ze te veel cafeïne in haar lichaam te hebben. Dat maakte de presi dent van het organisatie-comité van de Spelen gisteren bekend in Santo Domingo, de hoofd stad van de Dominicaanse Re publiek. Clijsters eerste op wereldranglijst los angeles - Kim Clijsters heeft gisteravond als eerste tennisster de eerste plaats op de wereld ranglijst behaald zonder ooit een Grand Slam-titel te hebben gewonnen. De Belgische won in de finale van het toernooi van Los Angeles van de Amerikaan se Lindsay Davenport: 6-1 3-6 6-1. Ze passeerde de Ameri kaanse Serena Williams, die met een knieblessure kampt. (advertentie) 2 VOOR 15 AUGUSTUS IN! bagdad/anp-rtr - Nieuwe aanslagen, onlusten en een verzengende hitte hebben de door de Amerikanen geleide bezettingsmacht in Irak het afgelopen weekeinde opgebroken. Het Centrale Commando maakte gisteren bekend dat zaterdag een Amerikaanse militair aan de extreme hitte is bezweken. Het konvooi waarin hij zat reed op dat moment 180 kilometer ten zuiden van de hoofd stad Bagdad. De temperatuur was er opgelopen tot meer dan 50 graden. In de Zuid-Iraakse stad Basra was het twee dagen onrustig. Honderden inwoners van de havenstad gingen de straat op om te protesteren tegen de voedsel- en brandstofschaarste. Door uitval van de stroom werken koelkasten en airconditioning niet meer in de bloedhete stad. De betogers sta ken banden in brand en vernielden voertuigen. In het geweld in Basra kwamen gisteren twee Ira kezen om het leven en raakten er twee gewond. Een van hen maakte een fatale val toen hij op een Tsjechische legertruck probeerde te klimmen. Tsjechische militairen ondersteunen de Britten in Basra. Ze vuurden gisteren waarschuwings schoten af om de menigte op afstand te houden. De tweede Irakees die omkwam is vermoedelijk geraakt door een afgedwaalde kogel. Zaterdag raakten vier Iraakse burgers gewond, net als ze ven Britse miltairen. Het oproer in Basra ontstond zaterdag naar ver luidt bij tankstations waar lange rijen wachten den stonden. De woedende massa van enkele duizenden mensen trok vervolgens op naar het Britse hoofdkwartier in de stad en richtte haar agressie op Britse militairen die het gebouw be schermden. Later werd het kantoor van de hulp organisatie 'Medicins du Monde' geplunderd. Na een relatief rustige nacht laaide het geweld giste ren weer op. Ook elders in Irak waren er incidenten. Bij een bomaanslag op een politiebureau in de Noord- Iraakse plaats Baaqouba kwam gisteravond een Amerikaanse militair die ervoor op wacht stond om het leven. Twee andere Amerikanen raakten gewond, aldus een militaire woordvoerder. Twee Amerikaanse militairen en twee medewer kers van de Arabische nieuwszender al-Jazeera raakten gisteren in Bagdad gewond toen vlakbij het legervoertuig waarin zij zaten een granaat ontplofte. Ook een aantal Iraakse burgers in de buurt liepen verwondingen op. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken NaamMD V e' Telefoon (i.v.m. controle nabezorging) »e\ Wij gaan zorgvuldig Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 met persoonsgegevens. In het coWon van de krant treft u nadere nformatie aan. Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is mqn bank-gironummer Handtekening: 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1