KUNST CULTUUR Filmsterren in Aarlanderveense kerk Zilveren Veer geeft permanente status Fans willen laatste nummer Abba op cd AANMELDING gop if Brothers ZATERDAG 9 AUGUSTUS 2OO3 spd - Er komt een Band Of Brothers, de en tv-serie die Ste- w en Tom Hanks luceerden over de digheden van een se legereenheid van- Ie in Normandië. De |cs afleveringen zal ;n in de Stille Oce- edig zijn gewijd aan ^handelingen tussen n en Japanners. Er afleveringen worden door scenarist Bru- 0 die ook de schrij- 1 de eerste cyclus, ks, de filmmaat- in Spielberg, produ ce voor tv-onderne- in van >aul Rubens /anp - Acht tapijten jereidende schilde- ïter Paul Rubens zijn van 30 augus- ovember te zien in oijmans van Beunin- jenoemde Achilles- acht gebeurtenissen n van Achilles, de merus' Ilias. De ex- t bruiklenen uit bin- itenland, reist daar- ar het Museo Nacio- lo in Madrid. tie aar '63 l - Tassenmuseum n Amstelveen toont astus tot en met 13 de expositie Bouw- $sen van Vilt. Het twerpen van Janna p (1963, Amster- t Kroon (1963, Fox- textielvormgeefster telontwerpster in- jtecte werken sinds l. Ze ontwerpen in- jpdracht en tassen, ïubels en accessoi- l initiatief. De col- tassen in Hendrikje e serie. in tie - Elf kunstenaars en sduo's geven hun vi- tegratie van een or geestelijke ge- t een nieuw te bou- rijk in Apeldoorn. Zij ilden gemaakt voor re gebied bij de in- itie aan de Deventer- De werken variëren 0 meter hoge De er van Amout Visser, ïuffeldieren van Su- tms tot een tuinhuis- linnen en buiten Itjes heeft van het Van Gurp tot Ou- De expositie Spatie p 17 augustus open 113 oktober. arnhem/gpd - Abba-fans zijn in actie gekomen om het nummer 'Just like that' officieel uitge bracht te krijgen. „Ze moeten maar een keer wat terug doen voor al onze steun", vindt de 20-jarige initiatiefnemer Marnix ten Brinke uit Doetinchem." Ze hebben er genoeg van. Of beter gezegd: de fans zijn een beetje boos. Eerdere verzoeken om het Abba-nummer 'Just like that' officieel uit te brengen wa ren tevergeefs. Er bestaan wel enkele illegale versies van, maar de geluidskwaliteit daarvan is beneden niveau. Just like that' was het laatste liedje dat Abba in 1982 opnam. Het was be stemd voor een nieuw album dat in 1983 zou verschijnen. Maar de groep viel uit elkaar en het album kwam er dus niet. Het liedje zelf werd, in een ste vig bewerkte versie, wel opge nomen door het Zweedse duo Gemini dat er in ons land een klein hitje mee scoorde. „Er ligt een kant en klare Abba- versie van dat nummer op de plank", weet Ten Brinke. .Al leen het refrein is meegenomen in een compilatie van niet ver schenen Abba-nummers in de cd-box 'Thank you for the mu sic'." Het gekke is, meent Ten Brinke, dat een ander nummer uit dezelfde tijd - 'I am the city" - een paar jaar geleden wel op cd verscheen. „Daar deed nie mand moeilijk over." Via de internationale Abba- website begon Ten Brinke zijn actie. Die leverde ruim 1100 re acties op. Ten Brinke stuurde ze een dezer dagen naar Zweden. Het blijft nu wachten op een re actie van de Abba-heren Benny Andersson en Björn Ulveaus, de schrijvers van het lied. „De tekst en de melodie zijn heel goed", zegt Ten Brinke over zijn beweegredenen voor de actie. „Ik vind het één van de beste nummers die Abba ooit gemaakt heeft. Het is ook tijdloos zoals zoveel liedjes van de groep. Als je 'Just like that' nu op single zou uitbrengen, staat 'ie zo in de hitlijsten. Andersson en Ulvaeus hebben in het verleden al vaker laten weten niets te voelen voor een officiële release van het num mer. Voor hen voldoet de opna me niet aan de kwaliteit die zij stelden aan het Abba-materiaal. „Ze zijn heel perfectionistisch", erkent ook Ten Brinke. „Maar het nummer lag klaar om uitge bracht te worden, dus in dit ge val gaat dat argument niet op." De voormalige Abba-zangeres- sen Agnetha Faltskog en Anni- Frid Lyngstad zouden de relea se wel zien zitten, vertelt Ten Brinke. „Ook platenmaatschap pij Universal Music heeft er wel oren naar." Dat Andersson en Ulvaeus dat tegenhouden, vindt Ten Brinke onzin. „Het liedje zat tot vlak voor de première in de musical 'Iviamma Mia'. En Björn heeft wel de bladmuziek van de Abba-versie van het nummer uitgegeven. Dus ze zijn er heel dubbel in." De Abba-heren moeten zich nu dan ook maar eens coulant op stellen, oordeelt Ten Brinke. „We hebben ze al die jaren ge steund. Sommige fans zijn wanhopig dat er na twintig jaar niets nieuws is verschenen ter wijl het er wel is. Dus ze zouden best wel eens wat voor de fans kunnen overhebben." Een reactie uit Zweden is voor lopig niet te krijgen. De beide heren van Abba genieten van een vakantie en keren pas later deze maand terug naar hun werk. Opnamen voor 'Feestje' van Ruud van Hemert door Rody van der Pols aarlanderveen - De Petrus en Pauluskerk in Aarlanderveen zit stampvol. Alle kerkbanken zijn gevuld met mensen op hun paasbest gekleed. Heren in pak, dames met felgekleurde hoedjes op het hoofd. Hier is een trouwe rij gaande, dat kan niet missen. Daar staat een priester achter het altaar. En daarnaast de brui degom. Maar is dat niet die be kende Nederlander Beau van Er ven Dorens? En daarnaast actrice Chantal ianzen als zijn bruid? En rent daar niet Antonie Kamerling door het gangpad, trouwringen in de hand? In de kerk van Aar landerveen, of all places? De indrukwekkende camera in de ingang van de kerk verraadt waar het hier werkelijk om gaat: een filmopname. De katholieke kerk van het dorpje nabij Al phen aan den Rijn vormt na melijk het decor van een huwe lijksscène uit 'Feestje', een film onder regie van Ruud van He mert, bekend van films als 'Schatjes!' en 'Ik ook van jou'. Het verhaal draait om Thijs (ge speeld door Antonie Kamerling) die zich door zijn beste vriend Ben (gespeeld door Beau van Erven Dorens) verraden voelt, omdat hij in het huwelijksboot je stapt. Daarom gaat hij er, net voordat het tweetal elkaar het jawoord geeft, met de trouwrin gen vandoor. Die bewuste scène speelde zich gisterochtend vele malen af on der de ogen van de in de kerk banken verzamelde Aarlander- veners af, die zich massaal als figurant hadden gemeld. „Jullie mogen best reageren wanneer Antonie langs komt rennen", instrueert de regisseur het pu bliek vanaf de kansel, alvorens de opname begint. „Want het is natuurlijk niet gepast om tij Acteur Antonie Kamerling verstoort de huwelijksceremonie van Beau van Erven Dorens en Chantal Janzen in de kerk van Aarlanderveen. Foto: Henk Bouwman dens zo'n plechtigheid als een idioot door het gangpad te ren nen." Terwijl een geluidsman met een microfoon in zijn handen op een kerkbank klimt, poedert een dame van de schmink de gezichten van Beau van Erven Dorens en zijn bruid Chantal Janzen nog eens. Iemand an ders experimenteert met de sterkte van de lichtinval door de zijramen, die schilderachtige banen trekt in de benauwde, mistige atmosfeer van de kerk. De regisseur is ondertussen naar achteren gelopen, waar hij de verrichtingen van de came raman op een kleine monitor kan volgen. Dan is het tijd voor actie. Een jongen houdt een clapboard voor de camera, waarop in rode cijfers razendsnel de secondes verspringen. „Scène 205, twee de take." Met een tik klapt hij het ding dicht. De camera snort, het publiek gaat in de kerkbanken zitten. Plotseling staat er iemand met een ruk op van de voorste kerkbank. Het is Antonie Kamerling in een wit maatkostuum. Er stijgt een ver ontwaardigd gemurmel op uit de kerkbanken. Met een razen de vaart sprint hij tussen de kerkbanken door, waarna hij met een sliding naast de came ra tot stilstand komt. Een kort applaus volgt. Na nog enkele takes mag het merendeel van het publiek de kerkbanken verlaten. Tijd voor een pauze. Lies van Vliet gaat thuis even een kop koffie drin ken. Het is al de tweede dag dat ze aan de opnames meedoet. „Het is vooral heel veel en heel lang wachten", zegt de Aarlan derveense, die de laatste dagen van haar vakantie aan de film opnames opoffert. „Gisteren waren we hier al om acht uur 's ochtends. Uiteindelijk konden we pas om half twaalf in de kerk terecht Maar het is hart stikke leuk hoor. En er wordt goed voor ons gezorgd. Giste ren kregen we aan het einde van de dag een heerlijke warme maaltijd." Op haar hoofd staat een opval lend blauw hoedje. „Die wer den gisteren uitgedeeld. Samen met een aantal andere dames maak ik deel uit van de zoge naamde 'Garden Club'. We hebben allemaal ons vaste plekje in de kerkbanken. Dat is allemaal precies uitgedacht. Zelf zit ik helemaal aan het gangpad. Ik denk dus dat ik wel in de film te zien ben. Heel kort, maar toch." Oud-winnaars nog altijd blij met regionale cultuurprijs Je With 'lijst met oud-winnaars be- wekkend te worden. Aan het et jaar wordt de negende 1 de Zilveren Veer, de cul- n de Leidse regio, eraan toe- eze persoon of instelling be- II goed gezelschap. Theater ftaat erop naast Aad van der inen in 1995 en 1996 de eer- 'an de Zilveren Veer. Het de Zilveren Veer door im Haagweg 4 en Atelier legwerk aan het begin van [esulteerde dit jaar zelfs in L^erkingsproject tussen deze pngen. Muziekvereniging tig jaar de (voorlopig) laatste an jra_ vas heel bijzonder", zegt doJans Slof van Door Samen- ïrk (DSS). „Dat een muziek- lijkiit Aarlanderveen in Leiden tprijs wint." Nu is DSS niet 3nóp de laatste editie van het iiziek Concours (WMC) in rerd een derde prijs behaald ng fanfare. „Het prijzengeld 'eren Veer hebben we gere nt in 2005 opnieuw goed g te komen in Kerkrade. We 1 aantal componisten bena- et verzoek speciaal voor ons kstuk te schrijven. In het hebben gerenommeerde en als Merlijn Twaalfhoven p]orhuis al voor ons geschre- nuziekstuk kost echter ge- )00 euro per minuut." Met k ro die aan de Zilveren Veer was, is DSS er dus nog niet. V tprijs heeft DSS wel meer ïndheid opgeleverd, maar -tich volgens voorzitter Slof ^E^ertaald in meer publiek, fi harmonie leeft nauwelijks olland. In provincies als De winnaars van 2001: atelier Kunst en Vliegwerk. Het atelier biedt een werkplek aan twintig verstandelijk gehandicapten die zich bezighouden met beeldende kunst en keramiek. Archieffoto: Mark Lamers Noord-Brabant en Limburg lopen mensen er wel warm voor. Pas hebben we in het Parktheater in Alphen aan den Rijn een prachtig concert gegeven, maar de zaal zat nog niet voor de helft vol. Het is moeilijk publiek op de been te krijgen." De winnaars van 2001 en 2000 beslo ten naar aanleiding van het winnen van de kunstprijs van de Leidse regio om eens met elkaar samen te werken. Atelier Kunst en Vliegwerk biedt een werkplek aan twintig verstandelijk ge handicapten die zich bezighouden met beeldende kunst en keramiek. Via een artotheek worden de kunstwerken uitgeleend en verkocht. Het heeft ie mand als Jaap den Hollander al lande lijke bekendheid opgeleverd. Kunst centrum Haagweg 4, die een jaar eer der de Zilveren Veer won, biedt in een voormalige ambachtsschool onderdak aan tientallen kunstenaars. Behalve ateliers omvat het kunstcentrum ook een eigen galerie. „Het verzoek kwam van Kunst en Vliegwerk", vertelt voormalig voorzit ter Bernadette Drenth van Haagweg 4 over het samenwerkingsproject. „We hebben een deel van het prijzengeld daarvoor gebruikt." Het project be helsde dat een kunstenaar van Haag weg 4 werd gekoppeld aan een ver standelijk gehandicapte kunstenaar. Samen gingen ze aan het werk om één of meerdere kunstwerken te vervaardi gen. Het leidde tot verrassende resul taten, die op een expositie in de galerie van Haagweg 4 werden getoond. „Individuele kunstenaars hebben er leuke contacten aan overgehouden en dat was ook de bedoeling. Soms gaan koppels nog samen schilderen of sa men naar het museum", aldus Drenth. Voor haar telt vooral dat kunstcentrum Haagweg 4 sinds het winnen van de Zilveren Veer als een serieuze instel ling wordt beschouwd. „De grotere musea nemen ons nu serieus. Haag weg 4 is geen kraakpand meer. Het pu bliek wist dankzij de kunstroutes al dat het hier geen zootje is, maar dat er door kunstenaars hard gewerkt wordt. Door zo'n openbare erkenning gelo ven de Leidse cultuurbobo's dat in middels ook." Van het prijzengeld van 7500 gulden heeft Haagweg 4 nog een klein deel over en dat wordt ingezet voor de vie ring van het tienjarig bestaan. Drenth: „Het is heel 2003 jubileumjaar, maar de klapper komt in december. De Haagse kunstenaar Lichel van den En- de maakt een doorlopende voorstel ling in ons pand, waaraan honderd fi guranten in de meest buitenissige kos tuums aan meedoen." De Zilveren Veer 2003 wordt op 11 no vember uitgereikt tijdens een speciaal gala in de Leidse Schouwburg. Tot 15 augustus kunnen daarvoor nog kandi daten worden aangedragen. Dat kan door middel van deze bon of via de website www.mvkk.nl. Uit alle aan meldingen selecteert een jury vijf ge nomineerden. Het publiek mag zich vervolgens in een tweede ronde over deze kandidaten uitspreken. De jury verdeelt evenveel stemmen als door het publiek zijn uitgebracht. Een op telsom leert wie de uiteindelijke win naar wordt. Voor het zover is, is het woord aan u als lezer van het Leidsch Dagblad. U kunt personen of instellingen voordra gen die zich in cultureel opzicht ver dienstelijk hebben gemaakt voor de regio. Dat kan op allerlei gebied zijn: fotografie, poëzie, theater, muziek, film en beeldende kunst. De kandida ten moeten afkomstig zijn uit de ge meenten Alkemade, Alphen aan den Rijn, Boskoop, Hillegom, Jacobswou- de, Katwijk, Leiden, Leiderdorp, Lie- meer, Lisse, Nieuwkoop, Noordwijk, Noordwijkerhout, Oegstgeest, Rijns burg, Rijnwoude, Sassenheim, Ter Aar, Valkenburg, Voorhout, Voorschoten, Warmond, Wassenaar of Zoeterwou- de. Gegevens van uw kandidaat voor de Zilveren Veer 2003 Naam persoon of gezelschap: Woonplaats: Omschrijf zo volledig mogelijk met welke activiteit uw kandidaat zich onderscheidt op cultureel gebied en welke speciale betekenis uw kandidaat heeft voor de regio Uw naam: Adres: Postcode: Woonplaats: Telefoonnummer: Stuur deze bon naar: Leidsch Dagblad t.a.v. Zilveren Veer Antwoordnummer 10050 2300VB Leiden (Een postzegel is niet nodig)

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 21