DUIN BOLLENSTREEK Grootscheeps verbouwing Space Expo l Bacterievuur waait nu ook over naar bomen en struiken in Katwij De 'baas' en de duizendpoten Katwijkse bramenpluk komt op gang Stichting Tegen Zinloos Geweld 'gaat naar de maan' Werken om te feesten R4 katwijk - Het bacterievuur, zeer schadelijk voor bomen, is van Noordwijk overgewaaid naar Kat wijk. In heel het dorp zijn bomen en stmiken aangetast door het zogehe ten perenvuur. Door de besmetting verdorren de bladeren en bloesems. Katwijkse ambtenaren van gemeentewerken hebben donderdag 46 zieke bomen geteld, gisteren kwam daar weer een aantal bij. In tegenstelling tot de collega's van Noordwijk gaan de Katwijkse ambte naren de bomen zoveel mogelijk snoeien. In Noordwijk werden totaal 165 bomen gerooid, in Katwijk wor den aangetaste takken van de bo men en struiken verwijderd en ver nietigd. Dat gebeurt met hulp van een inge huurde aannemer. Volgens een woordvoerder van de Katwijkse gemeentewerken hebben wind, insecten, vogels en zelfs regen de ziekte van Noordwijk naar Kat wijk gebracht. In Rijnsburg bestaat ook het ver moeden dat het perenvuur binnen de gemeentegrenzen terecht is geko men. Een inwoner meldde een klacht over een boom die er vreemd' uitzag. Gistermiddag was de Rijnsburgse gemeentewet? niet bereikbaar voor commentaar. In Valkenburg is de ziekte vooralsnog niet aangetroffen, wel heeft het Rijn dorp te kampen met iepziekte. Bacterievuur tast met name de spe cifieke sierpeer {pyrus caucasica) aan. Ook appelbomen, dwergmispel, meidoom, vuurdoom, lijsterbes, hft krentenboompje, rozen, spirea, kweepeer en Stranvaesia kunnen worden aangetast. In Katwijk zijn vooral de bomen in de Prinses Marijkelaan en Sparren- laan ziek. Perenvuur is zeer besmet telijk en verspreid zich door het war me weer snel. De laatste keer dat de ziekte op grote schaal in Katwijk uit brak was in 1976, tijdens de toenma lige hittegolf. Voor mens en dier zijn er geen ge zondheidsrisico's maar na aanraking met een besmette boom kunnen zij de ziekte wel overbrengen. De gemeente Katwijk verzoekt de in woners bij ontdekking van bacterie vuur in eigen tuin of op straat dit te melden bij de gemeentelijkef (071-4062266). De besmette I kunnen worden behandeld 4 zieke delen emit te snoeieii maal vanaf 30 cm onder de' ting) of desnoods door de j rooien. De besmette delen worden i ding bij de infolijn opgeha^ vernietiging. Op zoek naar de fruitigste struiken STANDPLAATS NOORDDUINEN Valkenburg heeft nieuwe secretaris valkenburg - Valkenburg heeft een nieuwe gemeentese cretaris. I. van den Hoek wordt per 1 oktober de opvol ger van de naar de gemeente Laren vertrekkende P. Arissen. Van den Hoek is momenteel sectorhoofd Middelen en Bur gerij in Valkenburg. Hij is tot 1 januari 2006 benoemd als waarnemend gemeentesecre taris. Vanaf die datum behoort Valkenburg tot de gemeente Katwijk. Huttenbouw nog niet uitverkocht katwijk - Voor het eerst sinds jaren is de Katwijkse hutten- bouw enkele dagen voor aan vang nog niet uitverkocht. Er zijn nog enkele kaarten (12,50 euro) te koop bij Factor Wel zijn voor het evenement op 12.13 en 14 augustus. De Hut tenbouw, met als thema 'Bou wen door de wereld', vindt plaats op het terrein van ijs baan De Goerie. Ruim twee honderd kinderen van 6 tot en met 12 jaar kunnen meedoen, circa zestig vrijwilligers helpen mee. Aan hout zal het niet ontbreken: met 450 pallets en drie grote containers los hout van Katwijkse bedrijven kun nen de kinderen naar harte lust timmeren. Op woensdag wordt een grote zeskamp ge houden en donderdagavond wordt de huttenbouw afgeslo ten met een Zomercarnaval vol activiteiten en optredens. Kaarten te koop Kattuks Volk katwijk - Gezelligheidskoor Kattuks Volk probeert dinsdag op de Toeristenmarkt de laat ste kaarten te verkopen voor het optreden op 23 augustus in het OpenluchtTheater Zui derpark in Den Haag. Kattuks Volk treedt hier op ter gele genheid van het eerste lus trum, samen met de Leidse Viswijven. Voor busvervoer vanuit Katwijk wordt gezorgd, inmiddels zijn al zeventien bussen vol. Bij de kraam op de Toeristenmarkt zijn nog kaar ten te koop voor 3,50 euro (zonder vervoer) of 10 euro (inclusief busvervoer). Ook via de koorleden kunnen nog kaarten worden besteld. noordwijk - Met man en macht is gisteravond op het Noordwijkse strand begonnen met de opbouw van het podium, waar het Yorin FM Sunset Dance-festival gaat plaats vinden. Volgens de verwachtingen gaan vijftienduizend jongeren vanavond uit hun dak. De weersverwachtingen zijn ideaal, vandaar dat de organisatoren veel mensen verwachten. Het evenement bij strandpaviljoen Los Tios aan de Astridboulevard duurt van zeven uur vanavond tot half twee 's nachts. Foto: Henk Bouwman noordwijk De Stichting Tegen Zinloos Geweld is het gelukt om een lieveheers beestje op de maan te krijgen. Het sym bool van de in Noordwijk gevestigde or ganisatie is door astronauten via een speciale missie afgeleverd. Dat blijkt uit de nieuwste televisiespot van de stich ting die deel uitmaakt van een nieuwe campagne. ,,We hebben beelden ge bruikt van NASA. Die zijn bewerkt en daarop is nu te zien dat ruimtevaarders ons beeldmerk op de maan plaatsen", zo licht contactpersoon B. Wisbrun van de stichting de ludieke actie toe. Dat de maan dit keer centraal staat in de spotjes is volgens Wisbrun niet zo vreemd. „We hebben ons afgevraagd hoe we onze actie het best onder de aandacht van zoveel mogelijk mensen kunnen brengen. Toen kwamen we op de maan, die iedereen kan zien. Waar je ook ter wereld bent. Als je nu naar bo ven kijkt, zie je daar een lieveheersbeest je op. Als het ware. Een duidelijker sig naal kunnen we niet afgeven om men sen duidelijk te maken dat een eind moet worden gemaakt aan agressie en geweld." zaterdag 9 AUGUSTUS Toeristenattractie moet interactiev noordwijk - Space Expo veran dert. De hele expositieruimte van de ruimtevaarttentoonstel ling in Noordwijk wordt leegge haald en opnieuw - maar dan anders - opgebouwd. Eind 2004 moet het 'nieuwe' Space Expo klaar zijn. Naar verwachting gaat de verbouwing ongeveer twee miljoen euro kosten. Het doel van de verbouwing is de expositie 'wat minder sta tisch' te maken, verduidelijkt W. van der Kraak van Space Ex po. „Het moet wat interactiever worden. Er moet meer te bele ven zijn, in plaats van alleen te bekijken." Daarbij denkt de tentoonstel ling niet zozeer aan beeldscher men met computerspelletjes. „Wel bijvoorbeeld een plane- tengalerij, waarbij op de ver schillende planeten verschillen de weegschalen worden neer gezet, waar mensen ook op kunnen gaan staan. Dan kun nen de bezoekers zien dat pap pa op die planeet zo licht is als een muis, terwijl Jantje op die andere planeet net zoveel weegt als een olifant." Verder komt er een rondleiding die wordt begeleid met meerta lige handheld telefoons, waar op bezoekers uitleg krijgen over wat ze zien. „En door middel van spiegels willen we mensen door een zwart gat laten lopen. Het moet allemaal wat tast baarder worden", zegt Van der Kraak. Heel Space Expo wordt van binnen leeggeruimd en gestript. De expositieruimte, de entree en de koffieshop worden ver volgens grondig verbouwd. „We willen de boel in één keer omgooien", zegt Van der Kraak enthousiast. Dat gebeurt naar verwachting gedurend^ weken in het najaar va Waarschijnlijk is Space dens de grootscheepse p wing gesloten voor 14 „Dat weten we pas zekre het hele tijdsplan hebbef" steld", aldus Van der KnBI Door de verbouwing* Space Expo de neergani zoekersaantallen, waarb toonstelling de laatst^, mee te maken heeft g^, kunnen ombuigen. Dat^ een deel al het geval: ontving de ruimtevaarte** ongeveer 70.000 bezoek waren er bijna evenveelW jaar eerder. el Van der Kraak: „Het is r' ne een trend, waar win ook niet aan ontsnappe bij ons is die neergang zoekersaantallen mindt geweest dan bij anderel tieparken. Het aanbod^ kwaliteit van het jr neemt toe voor dagOip^El hebben concurrentie v?u collega's, zoals bijvoorb- meubelboulevards." Zl I s irc .5 Ir. Karin Husman nieuwe directeu^c Karin Husman (33) nieuwe directeur van Expo. Per 1 septal neemt zij die functi van Arthur Eger. Hij tri 4 dienst bij de Univt- Twente. Ingenieur Husman is afkomstig KPN, waar zij een m£J' mentsfunctie bekleedcL door Peter van Egmond katwijk - Bij de deur worden we keihard uitgelachen. De va der van het Katwijkse deel van mijn plukteam gelooft zijn ogen en oren niet. Bramen plukken? Nu al? Daar is het nog veel te vroeg voor. Hij is ras-Katwijker, dus kan hij het weten. Zijn woorden en de droge zomer indachtig stellen we onze verwachtingen van de oogst naar beneden bij. We twijfelen waar we heen zullen gaan. Naar de Friezewei? Of il legaal over 'het draad' (Katwijks voor prikkeldraad) stappen en een onbekend duinpannetje opzoeken? Eerst maar de Friezewei. Daar eenmaal aangekomen blijkt de lachende onheilspro feet ongelijk te hebben. Het eerste dalletje is raak, de bodem van de emmer binnen een paar minuten aan het zicht onttrok ken. Er ontstaat een gemoede lijke concurrentie wie de frui tigste struiken ontdekt. De mooiste bramen blijken on deraan de struik te hangen, net buiten het zicht. Verder merken we dat het raadzaam is wat ver der van de paden te gaan. Voor al de eenzame struik is interes sant, de kans is groot dat het massale pluktoerisme die over het hoofd ziet. Zoeken op de toppen heeft weinig zin, daar is het het droogst. Mijn plukteam bestaat onder meer uit een Hongaar en een Katwijkse. De laatste blijkt la tent verslaafd aan bramenpluk- ken, en vertelt anekdotes over oma die vroeger niet aarzelde wederrechtelijk over het draad min zegt de Hongaar toe een veelbelovend recept voor jam uit zijn moederland op te vra gen. Twee maal slaan we op de vlucht. Eerst omdat we een rat, slang of vos menen te zien, die een kikker blijkt te zijn. Even la ter zien we dikke pakken wol ken vanaf de zee over de duin toppen op ons afkomen. Uit angst voor een nat pak en een emmer vol water slaan we op de vlucht richting Camping Zuidduinen. Maar halverwege het wandelpad blijkt het om zeemist te gaan. Langs het pad groeit weinig, we keren terug naar onze stek. Daar waaiert de groep steeds verder uiteen over de vlakte. Als snel valt de duisternis in. De oogst bedraagt bij elkaar een ruime emmer. En een paar handen vol dorens, van die kleine venijnige naaldjes die je niet goed uit je vingers krijgt. Niet voor niets heet de hoek waar we rondliepen Dorendel. Ook de benen kregen het zwaar te verduren. „Ze denken mor gen dat ik ben uitgeschoten met scheren", roept de ras-Kat- wijkse. „Ik heb krassen op mijn benen, dat wil je niet weten!" De pessimistische vader kijkt verbaasd als hij bij onze terug keer de rijk gevulde emmer ziet. Dan, zuinigjes: „Ze zijn niet zo groot hè?" Toch is hij zo spor tief ons de authentieke recep ten van het Katwijks bramen sap en -jam bereiden uit de doeken te doen. Morgen volgt de afterparty. Bramensap, pan nenkoeken met bramenjam, en twee appelbramentaartjes. Niet gek voor anderhalf uur. Een camping is een dorpje in een dorp. Mensen komen en gaan, sommigen verblijven al generaties lang op dezelfde plek, anderen passeren. Ze hebben plezier en soms een ongelukje, ze eten, slapen, kijken tv of bidden voor het slapen gaan. Het is kortom een kleine gemeenschap, bij de 'grote' gemeenschap nauwelijks bekend. Verslaggeefster Saskia Buitelaar vertoeft een weekje op Recreatiecentrum De Noordduinen en belicht het Katwijkse campingleven. Deel 5 (slot): de organisatie. Het mag een klein wonder he ten dat het er zo gemoedelijk aan toe gaat, op een camping waar zo'n 1500 personen elk een aantal vierkante meters ter beschikking hebben waar zelfs een student in kamernood zich voor achter de oren zou krab belen. Wat dat betreft is een kampeer- dorp dan weer onvergelijkbaar met elk ander dorp. Geen bu renruzies over stank en lawaai, maar een onvermoeibaar vrien delijk hoofdknikken naar elke passant. Geen knetterende brommers voor de deur, maar excuses voor de uitlaat die over de ontbijttafel waait als de buurman vertrekt. Geen vernie lingen aan andermans eigen dom, maar een behulpzaam binnen zetten van de stoelen als er regen komt terwijl de 'be woners' niet thuis zijn. Het scheelt natuurlijk dat in de bevolkingssamenstelling de verveelde hangjeugd zwaar on dervertegenwoordigd is. Dat de zon schijnt, dat het vakantie is, dat er weer bingo aan zit te ko men. Maar - het is niet te ont kennen - het lekker draaiend houden van een camping valt of staat met de organisatie. Zo is daar Harry Beugelink. De beheerder die weigert zich met 'baas' te laten aanspreken. Punt een: de baas maakt de meeste uren (en dat doet hij wel, maar daar staat hij niet op voor). Punt twee: „We zijn hier een team en samen moeten we de klus klaren. Als mijn jongens het sanitair en het terrein niet goed schoonhouden, of als mijn medewerkers aan de balie niet vriendelijk zijn, dan ben ik nergens." Nog een belangrijk motto dat ex-politieman, ex-modeontwer per, ex-lid van het Korps Mari niers hanteert: „Je bent er voor de klant, niet andersom." Zijn onveranderlijke vriendelijkheid en behulpvaardigheid verraadt hoe hij met dat motto is ver groeid. Behalve als hij op een vrije avond op zijn tuinterras zit naast de receptie en eindeloos moet groeten. Dan moppert hij wat over een zwaaiarm en dat het zelfs niet helpt als hij zijn grote auto voor het terras zet. Binnen het team van dertien mensen heeft hij niets aan 'een- poten', vervolgt de beheerder, verwijzend naar de duizendpo ten die zijn personeelsleden zijn. Zo zit Wemer van de re ceptie achter de kassa in de kleine supermarkt wanneer Nel een vrije dag heeft. En die su permarkt, dat is gekkenwerk. Want daar worden elke ochtend tussen 8 en 11 gemiddeld 1200 vers afgebakken broodjes ver kocht, met rijen tot aan de win keldeur. Zelfs als een onhandi ge klant naast de kassa een fles plakkerige limonade stu vallen, houden Nel en H echtgenote Thea het ho( koel. Sopje, mopje en ru verder gaan. Ook Dirk en Adrie zoud( drie keer per dag kunnei winden, maar dat doen i De heren houden de dri huizen schoon en hebb< een dagtaak aan. Eerst 'j tends alles nalopen: bor door de pot en nieuwe r de houder. Dan het gron werk, met in het midden^ zwaarste klus: de grootstk de drie badhuizen, die if op de route ligt van merfr het strand afkomen. Ge% moet daar het riool word. doorgespoten, anders slf dicht met zand. Het moe is het laatste rondje 'nalfc legt Dirk uit. „Dat doet p je ogen. Alles wat zo schi was, is weer vies. Je kunt blijven." Op de receptie is het voJ terdags zweten, als hondr gasten de poort uit ('s 0(1 tends) en in ('s middags» Goed voorbereid met alfl sche lijsten proberen del tionisten de klanten zo s| mogelijk weer buiten te I om opstopping voor de boom te voorkomen. Dal helpt dan vakantiehulp 11 met het wijzen van de pU en aanbrengen van elektl Tijd om thuis te eten, is J dag niet, dus Thea zorgt f een mand met broodjes. Veel werk hè, vakantie vil Reageren: duinbolredactie.ld@>hdc.n' Duinbraam is kleiner dan bosbraam, maar ook zoeter. Foto: Hielco Kuipers te klimmen en voor deze gym nastische gelegenheid dan eens een broek in plaats van rok aantrok. Ook heeft ze tips en wetens waardigheden. Zo komen we te weten dat duinbraam kleiner is dan bosbraam, maar ook zoe ter. We leren dat we volgens de traditie eigenlijk rond zonsop gang de duinen in moeten trek ken. De dauw en ochtendkoelte zorgen ervoor dat de bramen dan 'naar buiten komen', in plaats van zich te verbergen voor de brandende zon. Maar als ik voorstel de volgende och tend om zes uur af te spreken, krabbelt het merendeel terug. Gestaag vult het emmertje zich, en trekken we ons minder aan van het gehoon dat ons bij het vertrek ten deel viel. De Kat wijkse krijgt af en toe een plaag stootje: „Ga even tegen je vader zeggen dat we een extra emmer nodig hebben." De Hongaar meldt dat zijn volk het meer op frambozen heeft, limonade is er het belangrijkste product. Framboos blijkt goed voor de vetvertering. Wie het in Hongarije aan zijn gal heeft, krijgt pure frambozensap voor geschreven. Bramen zijn meer iets voor Oostenrijkers, niette-

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 12