REGIO 'Geen partycentrum, dan ook geen Houtkamp' Aardappeltelers nog lang niet blij a kunstenaar, zo kun je me wel t zwemmen riathlon R3 Restauranteigenaar in Leiderdorp redt het zo niet Taakstraf voor bommelding Vraagtekens bij adviezen zwemwater en smog fef is,f jorp - Het zwemonder- in de triatlon, zondag in dorp, gaat niet door. Dat jet wedstrijdsecretariaat »n, nu de provincie Zuid- ld een negatief zwemad- jeft afgegeven voor alle water in Zuid-Holland. zaterdag 9 augustus 2003 nken in (eergarage 90RP - Een 57-jarige au- dlist uit Zoeterwoude- k heeft gisteren rond de g brokken gemaakt in de garage bij de Winkelhof ?rdorp. De man botste Ie auto van een andere pbilist. De politie consta- dat de Zoeterwoudenaar had gedronken. Hij ijn rijbewijs inleveren. akki iter slé Noi lige )gs lor lerspelen 'armond id - In Warmond be- idag de kindervakan- die dit jaar het thema i's Beestenbende' heeft ?n. Dat betekent een g vliegeren, zandkaste- ren, spelletjes doen en ;oeken eten op recrea- id Koudenhoorn. door Saskia Stoelinga den haag/leiderdorp - De Leiderdorpse hore caondernemer T. van der Horst verklaarde gis ter voor de bestuursrechter in Den Haag, dat hij niet kan ieven van de inkomsten van zijn restaurantboerderij In den Houtkamp in Leider dorp. Daarom wil hij het naastgelegen voorma lige clubgebouw van de scouting geschikt ma ken voor grote partijen en presentaties van be drijven. „Pas dan krijg ik een rendabel bedrijf en kan ik het hoofd boven water houden." Bewoners die in de buurt wonen van de Van Diepeningenlaan, waar het restaurant ligt, willen niet dat Van der Horst het voormalige scoutinggebouw bij zijn bedrijf trekt. Zij vre zen geluidsoverlast en parkeerproblemen. In middels heeft de gemeente Leiderdorp al een vergunning verleend aan de eigenaar. De be woners, onder aanvoering van advocaat en bewoner M. van de Leur, legden de zaak daarom voor aan de rechtbank in Den Haag. Zij voelen zich gemangeld door de gemeente. „Wij moesten lezen dat de gemeente toe stemming had gegeven in het gebrekkige me dium dat Leiderdorps weekblad heet. Een huis-aan-huisblad dat niet eens huis-aan- huis wordt verspreid. Dus heel veel bewoners hadden het bericht aanvankelijk niet eens on der ogen gekregen", aldus Van de Leur. Van de Leur voerde aan dat het oude scou tinggebouw, dat inmiddels in het bezit is van de restauranteigenaar, niet eens die bestem ming mag krijgen. Verder meldde hij dat de parkeerproblemen, evenals de geluidsover last, al groot zijn in de buurt van het park de Houtkamp en het restaurant. „Als de ge meente Leiderdorp hier straks ook de nieuwe centrumplannen tot uitvoer brengt, vrezen wij het ergste." De advocaat van de gemeente, J. Borst, zag het allemaal niet zo zwart. „De restaurantei genaar moet zich houden aan de geluidsnor men en aan het parkeerprobleem gaan we van alles doen. Het parkeerterrein aan het eind van de Van Diepeningenlaan wordt op geruimd, waardoor er beter kan worden ge parkeerd, de hangjongeren verdwijnen daar en er komen insteekhavens langs de weg." Advocaat Van de Leur, die pal tegenover het restaurant woont, wil eigenaar Van der Horst absoluut niet het vel over de neus halen. „Maar als we nu niet tegen de gemeente ageren, zitten we straks met de brokken. Wat gebeurt er als hij de zaak over een jaar verkoopt?" Van der Horst meldde dat dat zeker gaat gebeuren als niet mag uitbreiden. Op deze manier hou ik het niet vol." Bestuursrechter Groeneveld doet over zes we ken uitspraak. |gifte na leluk I/reeuwuk - Bij de Al- politie heeft gisteren Ijarige Alphenaar aangif- lan, omdat eerder deze Kjn 70-jarige vrouw door In van een onbekende pbilist te water was ge ilet ongeluk gebeurde lag op de Willemskade in Ijk. De automobilist pas- Ihet echtpaar, dat achter petste, op een plek waar jt kon. De vrouw kwam in Ier terecht. Ze is met In omstanders onge- p de kant getrokken. De bilist reed door. longe- Ide scooter probeerden lm in te halen, maar dat liet.. kusinformatie jude Wetering rtering - In Diensten en Jacobus in Oude We- vordt maandagmiddag itie gegeven over de cur- die het komende sei- ïgeven worden voor ou- Van 14.00 tot 16.00 uur ^ereen ook terecht in Ja- >m zich op te geven voor pussen. Komend seizoen i onder meer gegeven: tercursussen, Engels, te- I schilderen en stam- Jnderzoek. Meer infor- 171-3317967. 'Het domste wat ik ooit gedaan heb' Wim van Wanrooy den haag/oegstgeest - Een 27- jarige Oegstgeestenaar is giste ren door de rechtbank in Den Haag veroordeeld tot vijftig uur werkstraf, omdat hij in maart van dit jaar een valse bommel ding deed. „Het was het dom ste wat ik ooit in mijn leven ge daan heb. Ik heb er verschrik kelijk veel spijt van", stamelde de student rechten. De man vroeg clementie, om dat hij niet de bedoeling had gehad om iemand kwaad te doen. De melding, die hij niet ontkende, was eigenlijk als een grote grap bedoeld. De student rechten werkte die dag bij Mc Donald's. Bij de Leidse vesti ging was de sfeer jolig. De me dewerkers hadden een drukke dag achter de rug. Tijd om te relaxen, meligheid troef. De Oegstgeestenaar pakte de telefoon en sprak met een ver draaide stem met zijn vesti gingsmanager. „Hallo met Has san. McDonald's moet dicht. Ontploft", waren de simpele, maar o zo verstrekkende woor den. De beller zelf moest er hartelijk om lachen, zijn manager wist er niet goed raad mee. Maar toen de student zich weer onder zijn collega's mengde, zag hij poli tie. Ook werden er prullenbak ken geleegd. Toen drong de ernst van de situatie tot hem door en probeerde hij de zaak te redden. Zijn excuses maak ten weinig indruk op de politie, die met een inspecteur ten to nele verscheen. „De politie heeft er terecht zwaar aan getild. Een ontplof fing is altijd bedreigend. Elk be drijf dat je zo benadert zal de politie inschakelen. Valse bom meldingen zijn snel gedaan, maar de consequenties zijn groot", hield rechter Kuijer de verdachte voor. Die kon dat alleen maar be amen. Hij zat heel ongemakke lijk in het verdachtenbankje. Een strafblad kon hij als aanko mend jurist niet gebruiken en daar leek het toch op uit te draaien. Zijn advocaat had geprobeerd de boel te redden door het openbaar ministerie als tussen oplossing om een boete te vra gen. Maar daar wilde de officier van justitie niet van weten. „Er gaat zo enorm veel dreiging van zo'n telefoontje uit. McDo nald's heeft al eerder met inci denten te maken gehad, hoewel dat vooral in het buitenland het geval was. Het beleid van het concern is, dat er in dit soort gevallen gelijk melding gemaakt wordt. Het kan nu wel een grap geweest zijn, maar als in tele foontjes de Arabische naam Hassan gebruikt wordt, vraagt dat om extra voorzichtigheid. We weten allemaal wat er met en om de islam te doen is. Dat is de reden dat ik niet in ben gegaan op het verzoek tot een transactie", sprak zij. Er volgde een eis met een werk straf van tachtig uur of 40 da gen celstraf. De advocaat van de student vroeg vrijspraak. Hij vond het allemaal niet overtui gend bewezen. Bovendien twij felde hij aan de ernst van de si tuatie. „De politie is pas tien minuten later gebeld. Er is nie mand gewaarschuwd. En het pad werd niet ontruimd. Het management wist wat er speel de onder de medewerkers, die vaker grappen uithalen. Justitie probeert hier gewoon een voor beeld te stellen. Maar dat is al gedaan door McDonald's, want mijn cliënt is daar ontslagen." De rechter, die zei de zaak moeilijk te vinden, ging niet op de vrijspraak in. Wel verlaagde hij de geëiste taakstraf. De Oegstgeestenaar beraadt zich of hij in hoger beroep gaat. Aardappelteler Pieter de Graaf: „Het is in jaren niet zo slecht geweest." Foto: Eric Taal door Peter Groenendijk woubrugge - Aardappeltelers in de regio zijn niet gerust op een goede afloop van de zomer. Vanwege de droogte worden tegen vallende oogsten verwacht. Maar of de prij zen stijgen is nog maar de vraag. Pieter de Graaf, aardappelteler uit Wou brugge, weet nu al dat zijn aardappeloogst slechter zal uitvallen dan vorig jaar. „En toen was het ook al heel slecht", zegt De Graaf. „Door de droogte is de kans op schurft flink toegenomen, en er treedt veel doorwas op: de knollen gaan dan nieuwe knollen vormen, wat ten koste gaat van de kwaliteit. Dat betekent dus gewoon veel minder goede aardappelen." Of de prijzen stijgen, zoals sommige telers verwachten, is volgens De Graaf nog maar zeer de vraag. „Ik hoor nu wel astronomi sche bedragen, maar voor de werkelijke oogst begint blijft dat koffiedik kijken. Er komen steeds meer aardappelvervangende producten op de markt, dat zou de prijzen weer kunnen drukken. Het zou wel eens een slechte zomer kunnen worden, nog slechter dan de afgelopen jaren." Teler René Peters, ook uit Woubrugge, is al even bezorgd. „We mogen in deze regio niet bewateren, waardoor de aardappelen nu al gestopt zijn met groeien. Dat gebeurt normaal pas in september! Dat betekent gewoon een veel lagere opbrengst. Ik moet nog maar zien of de prijzen werkelijk gaan stijgen. Het is in jaren niet zo slecht ge weest." Volgens Peters zullen telers in de regio in de problemen komen. „Ik heb ge lukkig meer spruiten dan aardappelen. Wie volledig van aardappelen afhankelijk is, gaat een hele spannende zomer tegemoet. Het zijn gewoon zware tijden." Voor een fors deel van de aardappeltelers zijn de stijgende prijzen niet relevant. Zij zagen zich na enkele slechte zomers ge noodzaakt contracten met vaste prijsaf spraken af te sluiten. De Graaf: „Dat zijn gewoon wurgcontracten, met hele lage ver goedingen. Als de oogst dan ook nog slecht is, heb je echt een probleem. Ik heb daar gelukkig geen last van. Dat is voorlopig mijn enige voordeel." vervolg van voorpagina den haag/gpd - In Zuid-Hol land rijzen vragen over de ern stige waarschuwingen die de provincie heeft afgegeven over smog en zwemwater. „Het ad vies om in geen enkele recrea tiepias meer te zwemmen, is zwaar overdreven en ongenu anceerd", zegt G. te Loo van re creatiegebied Vlietland tussen Leidschendam en Leiden. „Ook bij ons zie je wel plakken blauwalg, maar die zijn door de wind de stille kant van de plas opgedreven. Bij het recreatiege deelte is het water glashelder. Daar kun je prima zwemmen." Te Loo erkent dat hij als boten verhuurder een zakelijk belang heeft bij zijn kritiek. „Het gaat mij om de ongenuanceerdheid bij de provincie, die verkondigt dat élle plassen in Zuid-Hol land nu taboe zijn." De provincie heeft vandaag bij alle recreatiepiassen borden neergezet, waarop zwemmen wordt ontraden. Het is de enige provincie waar dit gebeurt. Op de vraag of dat echt nodig is, zegt E. Doddema van de pro vinciale Zwemwatertelefoon dat de helderheid van het water niks zegt. „Ik kreeg gisteren nog een fles kraakhelder water uit een Zuid-Hollandse plas. Maar er zat wel ziekmakende rode alg in. Blauwalg zit in alle Zuid- Hollandse meren. Vanuit de he le provincie krijgen we ziekmel dingen." Kritiek is er ook op de algehele oproep van de provincie don derdag om vanwege smog tus sen twaalf en acht uur geen li chamelijke inspanning meer te verrichten in de buitenlucht. Het Algemeen Verbond Bouw bedrijf (AVBB) vindt zo'n op roep overdreven. Van de terreur der Hitlerhorden l Huisman schrijft 300e boekje red van Rooij iwouDE-RiJNDiJK - Met een ruk wordt >p\^dijn voor de voordeur weggetrokken 311 mt Ton Huisman (58) de deur van zijn en)i de Ten Katestraat in Hazerswoude- zejc. „Leidsch Dagblad", klinkt het vra- >ralDndanks de hitte is Huisman gekleed (overhemd met stropdas, met daar- 1 'Hen nog een trui. „Normaal loop ik in Vp^merjas, maar dat kan nu niet." Huis- egi moeilijk te typeren. Fotograaf, jou ma- eehrijver, dichter en fotograaf: Huisman imaal. Na lang nadenken zegt hij: istenaar, zo kun je me wel noemen." Inbracht Huisman zijn 300e boekje uit. :erlwel veel, ja." djz gaat voor naar zijn huis- annex Djamer. „Ga daar maar zitten", zegt hij, tojjd naar een rode jaren zeventig stoel vl# raamkant. Zelf neemt hij plaats op andere stoel waarop geen papie- iten liggen. De huiskamer oogt georganiseerde chaos. De ruimte is iuwd met meubels die geen onder- lenhang vertonen. Overal liggen papieren, boeken en kranten. Ook twee salontafels. Daarop is nog net e voor een paar planten en potten lelk en oploskoffie. Waar ruimte is stapels kranten. Twee werktafels kan ook nog kwijt. De een is volge- met computerapparatuur en een andere met hoge stapels papier. Een •pieermachine naast de deur maakt ichting compleet. Hier woont en mon Huisman, fn een kleine zelfstandige. De hele tielijn heb ik in eigen hand." Zijn ïrij heet 'De witte merel'. Hij geeft jen boekjes uit. Zijn laatste exem- •estaat uit negen pagina's enkelzijdi- •laadjes, bijeen gehouden door een binder. Het werkje bevat alleen dag- ichtige mijmeringen. Geen gedichten ([eer. ig jaar publiceert Huisman nu van dit Ton Huisman: „Ik ben een kleine zelfstandige. De hele productielijn heb ik in eigen hand." Foto: Taco van der Eb soort boekjes. Aan zijn creativiteit lijkt geen eind te komen. Fotograferen doet hij al wat langer, zo'n 43 jaar. Zijn boekjes zijn niet te koop. Iedereen die belangstelling heeft kan er een krijgen. Even bedelen en hij kopieert in eigen huis een nieuw exemplaar. „Maar vaak willen de mensen er wat voor geven", merkt hij op. Nodig is dat niet. „Ik ben fi nancieel onafhankelijk." Huisman heeft een lang verleden als psy chiatrisch patiënt. Schizofrenie luidde de diagnose. In totaal heeft hij zeven jaar in een psychiatrisch ziekenhuis doorgebracht. In 1970 ging voor de laatste keer de deur van het ziekenhuis achter hem dicht. „En dan sta je met alle pijn en verdriet alleen", klinkt het enigszins verbeten, terwijl hij wat radeloos om zich heen tuurt. Huisman oogt soms afWezig. Hij heeft weinig goede woorden over voor de behandeling in de inrichtingen. Hij vindt het te moeilijk om over die tijd te praten. Zijn geestelijke pro blemen ontstonden in militaire dienst. „Ziek werd ik van dat geweld. En vloeken dat die officieren konden." Op zijn negentiende werd hij voor het eerst opgenomen. „Het was een loodzware tijd, Ik ben met groot verlof gegaan, mijn dietisttijd is voorbij. Nooit heb ik dienst geweigerd, ik heb mijn plicht gedaan. De deur in mijn cel ging open, ik was verbaasd om wat ik zag. De tranen dropen van mijn wangen, ik geloof dat ik weer leven mag. De wind en de zee zijn gaan liggen, daarmee is de storm bedaard. Hoe oud men ook mag worden, geboden hulp komt nooit te laat. in die ziekenhuizen", mijmert hij, „Breek me de bek niet open. Ik kan er nu mee le ven, maar over gaat het nooit." Hij noemt zichzelf een vechter. „Ik heb het mooi ge red." Zijn leven in de psychiatrie en de terugkeer naar de gewone maatschappij zijn de be langrijkste redenen dat hij is begonnen met schrijven van die eindeloze stroom kleine boekjes. Om zijn eigen gevoel te uiten, maar ook voor zijn lotgenoten. „Om te la ten zien dat er in die ziekenhuizen ook mensen wonen." In 1983 rolde zijn eerste gedichtenbundel van de kopieermachine. In totaal schreef hij 90 van die bundeltjes vol gedachtenspinsels. Daarnaast spaart hij ook alles - echt alles - over de geschiedenis van Rijnwoude en omgeving. En ook daar schrijft hij over. Zo'n 160 bijeengehouden stenciltjes ver schenen er van zijn hand over kasteel Benthoom. Een burcht waar bijna nie mand ooit van had gehoord had. Hij werd erop geattendeerd door vrienden. Die had den twee jeugdromans gelezen die iets over dit kasteel vertelden. Huisman heeft er zich in vastgebeten. Alle boekjes verschijnen in een zeer kleine oplage van 30 tot 40 exem plaren. Vrienden, kennissen en gemeenten stuurt hij altijd bijna dwangmatig zijn nieuwste pennenvrucht toe. Negatieve re acties op zijn publicaties krijgt hij nauwe lijks. Wel heeft hij mappen vol met positie ve berichten over zijn werk. Huisman redt zich wel. Eenzaam? Nee, eenzaam noemt hij zich niet. Een paar keer per week komen er twee psychosociaal werkers langs, die hem op vele gebieden helpen. Hij heeft veel hulp nodig. Zijn fi- Ik heb geen angst meer om te falen, maar verlang toch naar succes, vol verwachting wat ik nog zal leren van des levens langste weg. Het hart van mijn leven is het biddend geschenk, dat ik in vrijheid herdenk als de kern van mijn leven. De vrijheid, die ik miste is nu opgegaan in licht, dat ik in vrijheid herdicht tot wat ik in het leven miste. nanciën kan hij bijvoorbeeld niet zelf rege len. Wat er allemaal betaald moet worden snapt hij niet. Ook nemen deze mensen hem mee naar buiten. Pleinvrees is name lijk ook een van de problemen die Huis man heeft. In zijn eentje naar buiten gaat hij alleen om de boodschappen te doen en naar de kerk te gaan, waar hij ook de nodi ge steun van God vindt. „Alles doe ik in de naam van God." Wat hij nu doet is zijn taak in het leven. Voor het schoonhouden komt er een keer per week een hulp. Ook die is voor hem een belangrijk sociaal contacftHoewel ze geen papieren mag verplaatsflA „Tegen het kwijtraken." Als de eenzaamheid er wel is belt hij de Telefonische Hulpdienst. Daar kan hij zijn verhaal anoniem kwijt. Eigenlijk vindt hij dat het wel goed gaat met hem. Huisman heeft een wereld gecreëerd voor zichzelf waar hij zich prettig in voelt en hij heeft het gevoel dat hij nuttig bezig is. Nog steeds gebruikt hij medicijnen tegen zijn schizofrenie. Maar de hulpverlening in de psychiatrie is beter dan het vroeger was, vindt hij. Hij heeft nog steeds plezier in het leven. Het verdriet en de pijn zijn hem dier baar geworden. „Ik aanvaard het leven zo als het komt", klinkt het peinzend. „Werk is er nog genoeg", gebaart hij naar de chaos aan kranten en papieren in de huiskamer. „Maar wat vandaag niet afkomt, komt mor gen wel." Bij 300 boekjes zal het zeker niet blijven. Inspiratie en ideeën zijn er nog genoeg. Met een zachte handdruk neemt hij af scheid. De deur gaat meteen weer dicht en het gordijn wordt er snel weer voor gescho ven.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11