Vroege fruitoogst door hete zomer ECONOMIE Eeuwenoud plan herleeft door oliebehoeffe China Verzekeraars melden meer grote valse claims Consumentenbond wil KPN laten opsplitsen 'Sociale plannen gaan veel r"'. Hypotheken door lage rente massaal vernieuwd Prijs stroom op beurs piekt om twaalf uur Brussel staakt onderzoek naar Sony en Philips te vaak alleen over poen' corf aan top pdewinkel vr - De Bijenkorf is de traardeerde grotere Bij een onderzoek (Tui GfK onder 5000 Ne- j s van 12 jaar en ouder "[bedrijf het cijfer 7,1 I fidelde van 33 mode- is 6,6. De winkels kre- ijfer voor algemene eer, klantvriendelijk- p te, kwaliteit en prijs, ."jrote lingeriespeciaal- nkemöller en Livera 7. Vögele komt niet n 5,9 net als discoun- jn. Hekkensluiter is it 5,8. Discounters iet uitzondering van %cht beoordeeld. lel in Irak j,6 miljard' Irak heeft zeker 1,6 illar nodig om zijn jtrie weer op te bou- ^ei het hoofd van het ministerie van olie ^gisteren. Zijn inschat- ger dan het herstel- il,14 miljard dollar 'de Amerikanen eerder k naar buiten kwa- ichade aan de Iraakse llaties, velden en pijp- is groot als gevolg van klogen en een olie- n dertien jaar. ij Leaseauto's 'gr op de weg t - In een half jaar tijd tal leaseauto's op de dse wegen met 3.000 >n. Dat blijkt uit cijfers leniging van Neder- todealers. De lease- i inp met 0,6 procent ^23 personenauto's, «ase, dat vorig jaar p (Fortis) overnam, ?t een terugval van 4,4 ji lichte bedrijfsauto's 4 Car Lease het beter tijging van bijna 1800 n (plus 24,7 procent), ^eider Leaseplan personenauto's en drijfswagens) was er 5ei in de personenau- irocent) en een min procent bij de bestel- 21 ;ïi scheepswerf h is failliet riLLE - Scheepswerf De Friese Kootstertille Zeventig werknemers tttioor op straat. De [erf is gespecialiseerd voor grote plezier- 3flet bedrijf zag het llers slinken omdat de ir grote jachten uit met Midden-Oosten is ge it de oorlog in Irak. Het «ft een jaar lang onder Jjs gewerkt en kan dit lirecteur Holman niet lhouden. De salarissen jiiet meer betaald wor- lirectie sluit een door- uit. irandstof duurder 42 f - Marktleider Shell 4o!eren voor de tweede |?jen een week de prij- 14iutobrandstof ver- 5oienzines zijn een cent ^'geworden en diesel 0,6 4i jiter. De adviesprijs tol-plus komt bij Shell 3|t23 per liter. Euro on- 35Ü»st 1,169 en diesel 4^j78,5 eurocent per liter. „Hciteit met 3i|oetbaltintje 5°- Energiebedrijf En- 7,'j een nieuw product 26 jballiefhebbers: Ajax 22 jn Feyenoord Energie. 73lie stroom is hetzelfde, *|'ktnaam draagt een 64l)ub. Eneco lokt nieuwe 30.iiet hebbedingetjes zo- 15-jax-horloge en een 8il?van Feyenoord. 48|npioen PSV heeft vol- 22l)co te weinig suppor- 5olotroom met de club- ^•xrijgen. Volgens Eneco 62l|ich woensdag op de 14,Gc-dag 500 mensen in- J4'£n voor het tweejarige o.'jient. Feyenoord Ener- 4.fe een week eerder, ook Jl't open dag. Zo'n 1000 ïölks hebben zich tot nu ^|'!verleiden tot 'voetbal- 21I5 26,] pers in nood ■aag water 24.S 17.2- Door de extreem lage ^id in rivieren dreigen 13; js in de financiële pro- 17,1e raken. Zij kunnen ^•Jder lading vervoeren Jölonaal. Dat zegt schip- 29,4iging Koninklijke [g^er. „Als de droogte iolH duurt komen bedrij- >8'| rode cijfers," aldus ?7;idvoerder. Vandaag be- leskundigen van onder kswaterstaat en water - n over een laagwaterre- i zeldzame maatregel is ior de verdeling van het ne rivierwater. Voor rs wordt speciale laag- tichtgeving ingesteld. vrijdag 8 AUGUSTUS 2003 den haag/anp - Verzekerings maatschappijen hebben het af gelopen jaar bijna twee keer zoveel zware fraudezaken ge meld als in 2000. Het aantal valse claims van enige omvang dat zij doorstuurden naar het ffaudeloket van de verzekeraars kwam uit op 827, tegen 437 twee jaar geleden. Dat meldt het Verbond van Verzekeraars. Het fraudeloket stuurt meldin gen door naar Justitie die tot vervolging kan overgaan. Bij ziektekosten was de stijging het den haag/gpd-anp - De fruit oogst begint dit jaar twee we ken eerder dan normaal. Door het warme zomerweer rijpen de appels en peren in de boom gaarden veel sneller. Fruit dat straks in de winkel ligt zal zoe ter smaken omdat de vele zon de suikerproductie heeft gesti muleerd, zegt de Nederlandse Fruittelers Organisatie (NFO). De 2000 fruittelers in Neder land verwachten 385 miljoen ki lo appels te plukken en 160 mil joen kilo peren. De eerste appels worden deze week al van de bomen ge haald. zoals het zomerras del- corf. Al over een maand begint de pluk van het bekende ap pelras elstar. De jonagold kan waarschijnlijk over zes weken worden geplukt. Fruittelers bestempelen de kwaliteit nu al als uitstekend, gezien de maat en kleur van het fruit. Het populairste pe renras, de conference, is vol gens de verwachtingen over krap vier weken rijp voor de pluk. Wel kan volgens de NFO de hoge temperatuur de groei be lemmeren van de latere fruit- soorten. Maar tot echte pro blemen leidt dat vooralsnog niet, denkt de organisatie. „Dan moet het nog een paar weken van dit extreem warme weer blijven", meent voorzit ter Johan van Haarlem. Volgens het Praktijkonder zoekscentrum 'Plant en Om geving' in Randwijk is het sui kergehalte in fruit dit jaar veel hoger. „Dat geldt eigenlijk voor al het fruit. Ook het kleine fruit zoals frambozen en aard beien is dit jaar zoeter. Zelfs de rode bessen zijn zoeter, terwijl die bekend staan om de zurige smaak", vertelt Anton de Jager van het onderzoekscentrum. Dat zag het centrum al aanko men. Sinds 1977 wordt het aantal uren gemeten dat de temperatuur boven de 10 gra den ligt. De hogere tempera tuur is goed voor de fruitont- wikkeling. Dit jaar breekt alle records. den haag/anp - De Consumen tenbond roept de politiek op om er via de nieuwe Telecom- wet voor te zorgen dat KPN versneld kleiner wordt ge maakt. De bond vindt dat het telecombedrijf te groot is ten opzichte van de concurrentie. Hierdoor zou de consument onvoldoende keuzevrijheid hebben. „De consument kan nog steeds niet profiteren van een vrije markt voor vaste telefonie. Wij vinden dat onaanvaardbaar", aldus de Consumentenbond. De belangenorganisatie onder schrijft daarom ook de woens dag door telecomtoezichthou- grootst. Hier explodeerde het aantal gemelde fraudegevallen van 11 in 2000 tot 110 vorig jaar. Bij brand schoot het aan tal omhoog van 110 tot 208. In de reisverzekeringsbranche bleef de stijging relatief be perkt: van 111 tot 145. De stijging is een voortzetting van een tendens die zich in 2001 aandiende. „De prioriteit die verzekeraars hebben gege ven aan het opsporen van on juiste claims blijkt resultaat te hebben. Bij de meeste zijn co- der Opta opgelegde beperkin gen voor KPN om nieuwe kor tingsregelingen aan te bieden. „Zou Opta nieuwe kortingen toestaan, dan heeft de consu ment nu financieel voordeel, maar op de langere termijn minder keuzevrijheid. Kleine belbedrijven zijn namelijk niet in staat zulke kortingen te bie den en verdwijnen dus van de markt", stelt de Consumenten bond. De telecomwaakhond houdt zich volgens de bond wel heel erg bezig met marktverhoudin gen en kijkt te weinig naar het consumentenbelang. „Zo den ken wij dat het voor de consu- ordinatoren aangesteld die claims natrekken", aldus een woordvoerder van het Ver bond. Het fraudeloket is in 1998 opgericht. Of polishouders nu meer frau deren, valt niet uit de cijfers op te maken. Ook zijn hierbij geen bedragen genoemd. Het Ver bond hanteert een schatting van 400 miljoen euro als de omvang van alle onjuiste claims. Over het totaal aantal ontdekte fraudezaken heeft het Verbond menten beter is als het besluit van de Opta een tijdelijke wer king heeft. Als concurrenten weten dat er eind aan het ver bod voor KPN zit, worden ze geprikkeld intussen zelf te in vesteren in hun producten", al dus een woordvoerster. De zegsvrouw van de bond stelt dat de oproep aan de poli tiek om KPN kleiner te maken via nieuwe wetgeving wel ex treem is. „Maar in de VS heb ben ze AT&T ook opgesplitst." De Tweede Kamer behandelt deze maand de nieuwe Tele- comwet, die naar verwachting volgend jaar in werking treedt. KPN noemt de oproep van de geen gegevens. Kleine fraude zaken die verzekeringsmaat schappijen opsporen, lossen zij doorgaans rechtstreeks op. Uit steekproeven blijkt dat 5 tot 10 procent van de claims inge diend bij schadeverzekeraars vals is. Het Verbond merkt dat mo menteel een mentale omslag in de maatschappij gaande is. „Het oplichten van je verzeke raar was een populair ge spreksonderwerp op feestjes. Velen dachten dat je verzeke- Consumentenbond vreemd. „Je verwacht dat de bond zich meer bezighoudt met het con sumentenbelang en niet net zoals de Opta vooral kijkt naar de werking van marktpartijen", aldus een woordvoerder van het telecombedrijf. Volgens de KPN-zegsman valt te betwijfelen of de consument beter bediend wordt als de te- lecommarkt uit meer kleine partijen bestaat. „De Opta zou juist de ruimte moeten geven aan krachtige innovatieve con currerende bedrijven, die voor meer variatie in producten en lagere prijzen kunnen zorgen", stelt hij. raars toch wel een claim kon sturen, want die hebben im mers geld zat", aldus de zegs man. „Maar nu heerst meer en meer de perceptie dat een der gelijke denkwijze fout is." Bij aansprakelijkheid ontdek ten assuradeurs het afgelopen jaar 66 fraudegevallen tegen 31 twee jaar daarvoor. Bij motorvoertuigen meldden zij 191 onjuiste claims tegen 108. Bij levensverzekeringen liep het cijfer op van 37 naar 53. haarlem/anp - Bij reorganisa ties gaat teveel geld op aan ver goedingen voor ontslagen werknemers en wordt te weinig geïnvesteerd in het vinden van ander werk voor deze mensen. Dat concludeert werkgeversor ganisatie AWVN na een evalua tie van de sociale plannen die dit jaar zijn afgesproken. „Vrijwel al het geld gaat op aan dure ontslagregelingen. Daar door is er nauwelijks ruimte meer om te investeren in het begeleiden van mensen naar ander werk", aldus beleidsme dewerker Lendering. De kantonrechtersformule den haag/gpd - Woningbezit ters hebben in het tweede kwartaal van dit jaar massaal hun hypotheek overgesloten. Ze profiteerden van de sterk ge daalde hypotheekrente, die sinds 1956 niet zo laag heeft ge staan. Het Kadaster schreef in deze periode 134.000 nieuwe woninghypotheken in, een stij ging van 6 procent. Het aantal oversluitingen steeg met liefst 17 procent. neemt volgens de AWVN een centrale rol in in sociale plan nen. Dit jaar is in 82 procent een ontslaguitkering opgeno men. In 2001, het jaar van de omslag, was dit nog in 63 pro cent. Bijna alle ontslaguitkerin gen (93 procent) zijn gebaseerd op de kantonrechtersformule. In 2001 werd bij 55 procent van de sociale plannen deze formu le gehanteerd. Het aantal reor ganisaties neemt fors toe. „Tot nu toe hebben bijna 120 leden gemeld te reorganiseren dit jaar. Vorig jaar en in 2001 wa ren dat er in een heel jaar 60 tot 100. Tegelijkertijd nam het aantal verkochte woningen in de maanden april, mei en juni af met 6 procent in vergelijking tot dezelfde periode in 2002. Vol gens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) valt deze da ling samen met het zeer lage ni veau van het consumentenver trouwen. De huizenprijs steeg licht naar gemiddeld 203.000 euro, een stijging van 2,3 pro cent in één jaar. Het gemiddelde bedrag van een nieuwe woninghypotheek is 172.000 euro, 9 procent meer dan een jaar geleden. De ge middelde hypotheekrente op nieuwe woningfinancieringen bedroeg in het tweede kwartaal 4,5 procent, een daling van een procent in een jaar. Inmiddels is onder invloed van ontwikke lingen op de kapitaalmarkt de hypotheekrente weer aan het stijgen. Bijna 90 procent van de eigen woningen in ons land is belast met een hypotheek. Volgens ge gevens van het CBS is er de af gelopen jaren een vrij sterk ver band geweest tussen de stand van de hypotheekrente en de groei van het aantal hypotheek financieringen. In het jaar 2000 liep de rente snel op, en viel het aantal nieu we hypotheken flink terug. De afgelopen maanden deed zich het omgekeerde effect voor. amsterdam/anp - Een me- gawattuur stroom kostte vanmiddag om 12 uur op de Amsterdam Power Ex change (APX) bijna 300 eu ro. Normaal gesproken kost zo'n hoeveelheid elektrici teit 25 tot 40 euro. De prij zen stijgen flink, maar het is nog niet zo erg als in juni toen er veel centrales in on derhoud waren. Op de APX wordt stroom verhandeld voor de volgen de dag. De gemiddelde prijs voor een megawattuur stroom was vandaag 73,33 euro. Dat is volgens de woordvoerster redelijk hoog. Op de APX wordt 15 procent van 's lands stroomvoorziening verhan deld. Het is een elektroni sche beurs, waar dus geen handelaren aan te pas ko men. „De prijzen stijgen door een combinatie van facto ren", zegt de woordvoer ster. „Het is niet alleen het weer, maar ook bijvoor beeld de uitval van energie centrales." Nu het warm wordt en er mensen terug komen van vakantie zijn de handelaren alerter dan an ders. „Het weerbericht wordt goed bestudeerd. Zo drukt airco in bedrijven zwaar op het verbruik. Er is echter nog wel voldoende capaciteit." De duurste elektriciteit was vandaag tussen 10 en 14 uur. Van 105 euro steeg de prijs naar 225 euro om 11 uur. De piek was om 12.00 uur met 298 euro om ver volgens weer te zakken naar 175 euro. brussel/anp - De Europese Commissie ziet af van verder onderzoek naar een licentie programma van Philips en So ny. Verschillende producenten van cd's hadden ongeveer vijf jaar geleden een klacht inge diend tegen het programma van de elektronicaconcerns. Van de achttien betÉÉjven heb ben inmiddels zeventien hun klacht ingetrokken, reden voor de Commissie om het onder zoek te staken. Dat heeft de EC donderdag be kendgemaakt. De producen ten wilden opheldering over de patenten die aan Sony en Philips moeten worden be taald. Volgens een woordvoer ster van Philips is de afgelopen vijf jaar dat programma aange past en verbeterd waardoor de bedrijven hun klacht introk ken. Ze vindt het 'plezierig' dat de zaak goed is afgelopen. „Maar we hadden eigenlijk niet anders verwacht." Philips en Sony zijn de grond leggers van de cd's. Andere be drijven mogen gebruik maken van de technieken om cd's te maken. Omdat Philips en Sony het patent hebben op die.tech- niek, moet daarvoor worden betaald. door onze correspondent Gert-Jan Broere Peking - De Straat van Malakka tussen Indo nesië en Maleisië is één van de beruchtste vaarwegen in de wereld. Soms nog geen 2,5 kilometer breed, overvol en gevaarlijk. Het is favoriet werkterrein van piraten en een uit gelezen plek voor een terroristische aanslag. Toch blijven de tankers komen, om bij Singa pore naar het noorden af te buigen richting China en Japan. Op papier is er een alternatief. Waarom zou je het schiereiland Malakka ronden als je 1000 kilometer naar het noorden een door steek kan maken? In Thailand bevindt zich de landengte van Kra, een smalle strook land van soms nog geen 60 kilometer breed die de Indische Oceaan van de Zuid-Chine- se Zee scheidt. Waarom graaf je dan geen kanaal, wanneer je de scheepvaart een kostbare en gevaarlijke omweg kan bespa ren? Nieuwerwetse dagdromerij? Niet echt. De oiïginele plannen stammen uit 1667, toen dp ambassadeur van de Franse koning Lo- dewijkXIVhet idee opperde om een diepe geul te graven dwars door de landengte van Kra. Door het ontbreken van de techniek en de financiën verdween nimmer een spa de in de grond. Met enige regelmaat werden de blauw drukken uit het archief opgeduikeld, bij voorbeeld door de Britten in de 19de eeuw. Amerika en Japan kwamen in 1973 weer op de proppen met de Aziatische versie van het Suez- en Panamakanaal. Ze stelden voor nucleaire explosies te gebruiken om bergachtig terrein te doorklieven in de hoop de kosten te kunnen drukken. De te verwachten fall-out zorgde ervoor dat Thai land nooit echt enthousiast werd. Veel tegenstanders vrezen de aantasting van het milieu of hikken aan tegen de enor me kosten, die op minimaal 20 miljard dol lar worden geschat. Maar toch lijken de bordjes verhangen. De belangrijkste reden is misschien wel dat China plotseling seri eus interesse lijkt te krijgen. Die belangstelling komt voort uit de dorst van de snel uitdijende industrie. China is recent Japan gepasseerd op de ranglijst van mondiale olie-importeurs en moet alleen de VS nog voor zich duider. Een groot deel van die Chinese olie-import moet door de Straat van Malakka. Het Kra kanaal zou dus een aanzienlijke tijdwinst en een kosten verlaging kunnen opleveren. Bovendien is het kanaal veel beter te verdedigen dan de Straat en daardoor dus veiliger. De Thaise minister van defensie en vice- premier Yongchaiyudh is verguld met Chi nese belangstelling. Hij geldt als de groot ste pleitbezorger van het project en kreeg het ook voor elkaar dat een duister bedrijfje uit Hong Kong een haalbaarheidsstudie gaat uitvoeren. Voor Yongchaiyudh staat buiten kijf dat Thailand enorm zal profite ren van het Kra kanaal. De toekomstige vaargeul zal zich ontwikkelen tot industri eel gebied, dat een flink deel van de bedrij vigheid zal wegkapen bij Singapore, nu nog de belangrijkste overslaghaven van de re gio. Yongchaiyudh heeft inmiddels drie missies naar China laten gaan in de hoop Peking meer bij het project te betrekken. De vice- premier is er van overtuigd dat de kostprijs flink gedrukt kan worden als de Chinezen de uitvoering ter hand nemen. Met de (financiële) steun van Japan en mo gelijk de VS is de realisatie van een eeuwen oude droom iltbgelijk toch binnen handbé; reik. r. m wSWre! '7:'1 - i' ta&m Na gedane arbeid is het goed rusten. Deze landarbeider in het Duitse Wicker nam gisteren even een pauze tussen de ruim 500 hooibalen die hij samen met zijn collega bij een temperatuur van 36 graden celcius heeft opgestapeld. Foto: DPA/Boris Roessler Fruittelers verwachten dat ze goede prijzen kunnen maken, vooral doordat in Zuid-Europa door de aanhoudende droogte de oogsten daar deels zijn mis lukt. „Dat is gunstig voor de Nederlandse telers", zegt Dick Heijmans van de Fruitmasters Groep in Geldermalsen, de grootste afzetorganisatie voor fruit in Nederland. „Boven dien is de kwaliteit van de par tijen die we nu binnen krijgen goed. En de oude appels zijn allemaal op, dus we beginnen weer met een schone markt." De aanhoudende droogte heeft de prijs van aardappelen omhoog gejaagd. Op de ter- mijnmarkt is de prijs de afge lopen maand verdrievoudigd. Maar in de winkel zal de con sument voor piepers voorlopig niet meer euro's neertellen. Ook het patatje wordt niet duurder. Volgens landbouworganisatie LTO Nederland komt dat door de langlopende contracten. Driekwart van de aardappel oogst is in februari, maart van dit jaar al verkocht voor een vastgestelde prijs", zegt woordvoerder Pinxterhuis. In april werd 10 euro betaald voor 100 kilo; in juli klom de prijs naar 15 euro en begin de ze week kostte diezelfde 100 kilo 35 euro. Op de termijnmarkt wordt de forse aardappel verhandeld die voornamelijk wordt ver werkt tot frites en chips. Door de huidige prijsstijging zou een bakje frites omgerekend 7 eurocent duurder kunnen worden, rekent Pinxterhuis voor. De Nijmeegse horecagroot- handel Köpp denkt dat de duurdere aardappel amper ef fect heeft op de prijs van een patatje. In ieder geval niet dit jaar. Volgens LTO Nederland be paalt de tussenhandel groten deels de prijs. „Een maand ge leden kon je de aardappelen aan de straatstenen niet kwijt, kostte 100 kilo 3 euro. Daar heeft de consument ook wei nig van gemerkt." CBL, koe pelorganisatie van supermark ten, voorziet geen 'gigantische prijsstijgingen'. Nakhon 0 Ratchasima

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7