1 Gore: Bush misleidt alle Amerikanen BUITENLAND 'Laat 'm maar lachen, straks is ie dood I! In 2005 begin bouw 'achtste wereldwonder' Harnas dreigt wapenstilstand te verbreken Leider van Real IRA krijgt twintig jaar cel 'Regering is onbetrouwbaar' Jordanië hekelt terreuraanslag Gewonden na treinbotsing in Zwitserland Doodstraf voor godslastering FBI: Kapers Pennsylvania besloten zelf tot crash _jnen doden lorateur' Palestijnse extre- Oiben gisteren in het B n Ramallah een Pa- ecuteerd die zij er- flldigden cen collabo- tn van de Israëlische lienst. De man was ;t een Israëlische. verklaarden dat Ie al Aqsa Martela- le man in een auto ;in in het stadscen- :en en hem daar >els in zijn hoofd en oordden. t Ali komt ..London Om Abbas, de 13-jari- [Ongen die wereld- A werd nadat hij bij teanse bombarde- igdad beide armen Iers verloor, is giste- n vliegtuig uit Koe- Qkomen in Londen, otheses krijgt. Ali en met een andere 14-jarige Ahmed zijn linkervoet en rhand kwijtraakte bij inenten buiten Bag- jering van Koeweit ifd hun behandeling ■*-d)etalen. -^eiligen avens 4H Washington vliegvelden verspreid |e wereld veiligheids- &n gestuurd. De ;ten helpen bij de be- 100in de luchthavens te- stische aanvallen 33);n. Volgens een ^Mer van het Ameri- fo^isterie van binnen- igheid zijn er experts ik en in een reeks |#zië en Europa. Het wthavens die door i van Amerikaanse naatschappijen wor- laan. vrijdag 8 augustus 2003 Brug verbindt vaste land Italië met Sicilië rome/anp-dpa - De oude Romeinen droomden al van een verbinding tussen het vasteland van Italië en het eiland Si cilië. Het is hun nooit gelukt, dus probe ren de Italianen het 2000 jaar later nog eens. In januari 2005 gaat de eerste schop de grond in. Als alles volgens plan verloopt, is de brug over zeven tot acht jaar klaar. Als de overspanning gereed is, zal het de langste hangbrug in de wereld zijn met 3300 meter lengte en een gewicht van 300.000 ton. Daar steekt de Golden Ga- te-brug in San Francisco met ongeveer 1 kilometer lengte schril bij af. Zelfs de Akashi-Kaikyo-brug in Japan met 1990 meter is een kleintje vergeleken met het Italiaanse megaproject. De Japanse hangbrug is momenteel de langste ter wereld. Maar een dergelijke prestatie heeft wel een kostenplaatje, 4.5 miljard euro om precies te zijn. De Italiaanse regering heeft aangegeven zich volledig buiten het project te houden. Het geld moet worden opgebracht door banken, finan cieringsmaatschappijen en de toekom stige exploitanten. Als de brug klaar is, rijden er naar ver wachting dagelijks 140.000 auto's en vrachtwagens op de twaalfbaanswegen. Hierdoor zal de reistijd van Calabrië naar Sicilië nog slechts een kwestie van minuten zijn. Eerst duurde het uren om de Straat van Messina over te varen. Het autoverkeer moet ook een deel van de kosten terugverdienen door tolheffing. Er komt ook nog een spoorbaan op de brug voor treinverkeer. De bouw van dit 'achtste wereldwonder' heeft ook kritiek uitgelokt. Zo zou het enkel een prestigeproject van minister president Berlusconi zijn. Ook zou de Si- ciliaanse maffia voor veel problemen kunnen zorgen. Al deze zaken hebben de gemoederen tientallen jaren bezig gehouden, zonder dat er besluiten wer den genomen. De regelmatige aardbevingen in die re gio kunnen nog voor de nodige hoofd brekens zorgen. De 380 meter hoge pei lers die 55 meter diep de grond ingaan, moeten een aardbeving van 7,1 op de schaal van Richter kunnen hebben, al dus de onderneming die de brug gaat bouwen. Maar in de streek van Calabrië zijn er al bevingen geweest met de kracht van 7,5 op de schaal van Richter, zoals die in 1903. Toch maken de Italia nen zich daar niet al te druk over, want tijdens de bouw van de Japanse hang brug vond ook een zware beving plaats. Deze schoof toen enkel de fundamenten een stukje op. De brug hield stand. dreigt met s om muur >n - De Amerikaanse in buitenlandse za- 3owell heeft gisteren :herpe kritiek geuit ^tlische plannen voor nn een 600 kilometer ^gheidsmuur'. Powell het korten van de Steun van de VS aan Z7/S hebben bij het ka- ie Israëlische pre- ^^haron aangedron- wijzigen van de lig- i opereren —been baby fiji een ziekenhuis in Bn artsen een meisje ^r opereren dat is ge- drie beentjes. Een de operatie net zo rtaaals de scheiding van ,eeise tweeling. De poli- peret meisje in maart op eking en bracht haar shuis. Het derde been rm4e rug van het kind en onderlichaam te -en wint ibodja nh - De Nationale 'scommissie van i (CNE) heeft de over win premier Hun Sen rtij CPP bij de parle- etfiezingen bevestigd. '20e CNE laat de voorlo- ft tg zien dat de CPP -.en stemmen heeft ge- de oppositionele I'Partij (SRP) 1,3 mil ten. De derde plaats oyalistische Funcin- 7 miljoen stemmen pSielzoekers teren' Jitgeprocedeerde rs zullen worden J:ht met de bus, de herkenbare politie- Üat ze 'uiteindelijk zijn uit de Europese staat in een tot nu toe i van EU-fiinctiona- Ide Britse krant The 'vandaag heeft gepu- /olgens The Guardian ®Vstel afkomstig van ^tuidige voorzitter van bagdad - Kort na de aanslag op de Jordaanse ambassade in Bagdad bestormden tien tallen woedende Irakezen het gebouw. De menigte verscheurde de Jordaanse vlag en verbrandde en vertrapte portretten van de Jordaanse koning Abdullah II. De terreur aanslag is nog niet opgeëist. Bij de aanslag stierven elf mensen. Jordanië geldt als een pro-Amerikaans land in de Arabische wereld. Jordanië veroordeelde de aanslag als een laffe terreurdaad. Volgens de Amerikaanse generaal Ray Odierno hebben aanhangers van de verdreven dictator de beloning voor het doden van een Amerikaanse militair verviervoudigd, tot ongeveer 5000 dollar. Gisteren stierven twee soldaten in een vuur gevecht. Foto: AFP Leger Israël doodt Palestijn bij actie in Nablus gaza/afp-dpa-rtr - Harnas dreigt de wa penstilstand die eind juni voor drie maan den werd afgekondigd op te zeggen. De ra dicale Palestijnse organisatie reageerde daarmee op de dood van een van haar le den bij een actie van het Israëlische leger in Nablus, op de Westelijke Jordaanoever. Israëlische militairen omsingelden een huis in Nablus waarvan ze vermoedden dat er leden van Harnas zaten. Bij het vuurge vecht dat ontstond kwam een Palestijn om het leven. Het bleek inderdaad te gaan om een lid van Harnas. De eenzijdige wapen stilstand die eind juni door de belangrijkste radicale Palestijnse organisaties werd afge kondigd, was bedoeld om premier Abbas speelmimte te geven voor de onderhande lingen met Israël over het nieuwe vredesi nitiatief. Zondag werd dit bestand al opge zegd door de al-Aqsa Martelarenbrigades. De Palestijnse minister Ziad Abu Amr van cultuur noemde het doden van het Hamas- lid een slechte zaak voor een eventuele ver lenging van het bestand. „Het Israëlische leger probeert te voorkomen dat wij afspra ken kunnen maken met de groeperingen", aldus Abu Amr. Volgens hem lopen de ge sprekken met Harnas en de Islamitische Ji had tot nu toe juist goed. De militante Hezbollah-beweging in Liba non heeft vanuit het zuiden Israëlische doelen in de omstreden grensregio Shebaa Farms bestookt. Ooggetuigen meldden vandaag een aantal zware inslagen in het gebied. De beschieting was de eerste in maanden en is vermoedelijk een wraakac tie voor de dood van een Hezbollah-lid bij een aanslag in Beiroet, zes dagen geleden. Hezbollah houdt Israël verantwoordelijk voor de aanslag. Israëlische gevechtsvlieg tuigen hebben daarna beschietingen uitge voerd op het zuiden van Libanon. Dat heeft de Libanese politie gezegd. De Israëlische minister van defensie Mofaz heeft de Palestijnse Autoriteit opnieuw op geroepen militante groepen te ontmante len. Mofaz zei in The Jerusalem Post dat als er eind september (wanneer het bestand eindigt) sprake is van een versterking van militante groepen, Israël zich het recht voorbehoudt daar iets aan te doen. „We moeten dan tegen de Palestijnse Autoriteit zeggen dat ze er zelf iets aan moeten doen, of anders doen wij dat", aldus Mofaz. Australiër Brad Philips verloor zeven vrienden bij aanslag 1 jen Duitsland bij order ^on - Het Pentagon order van een miljoen T>r schilderwerk aan I Ikwartier gegund aan 1 bedrijf in Ohio, nadat ||nstantie een Duitse pshad gekregen. Dat F Congreslid Steve La- gisteren gezegd. De sin had er vraagtekens -fiat een Duitse firma "act met het Pentagon wijl de Duitse bonds- 1 Gerhard Schroder één ste tegenstanders was g in Irak. door onze correspondent Step Vaessen denpasar - Een ter dood veroor deelde die staat te juichen en te glunderen van blijdschap, terwijl de nabestaanden van zijn slachtoffers elkaar opgelucht en huilend in de armen vliegen. De eerste uitspraak in de reeks rechtszaken over de bomaanslag van 13 oktober vorig jaar op Bali had een huiveringwekkende ontknoping. De Australiër Brad Philips, die zeven vrienden ver loor bij de explosies, wilde de vrolijke veroordeelde Amrozi Bin Nurhasyim het liefst te lijf gaan, maar zag dat hij geen kans maakte tegen de enorme poli tiemacht. De slachtoffers hadden liever gezien dat hij Amrozi de rest vati zijn leven had moeten 'wiegrotten' in de gevangenis, maar zij kunnen zich wel vin den in de doodstraf. „Zo kan hij tenminste niets meer aan richten", zei Brads vader Geoff Philips. Toch kan het nog lang duren voordat de 41-jarige monteur uit Oost-Java voor het vuurpe loton komt. In Indonesië wach ten sommige veroordeelden al meer dan tien jaar in de doden cel. Bovendien kunnen be roepsmogelijkheden nog jaren in beslag nemen, al wordt deze zaak vanwege de grote interna tionale belangstelling in opval lend hoog tempo afgewikkeld. Bij de aanslag, die 202 mensen het leven kostte, kwamen voor al Australische toeristen om. Ook vier Nederlanders werden gedood. De 29-jarige Nathalie Yuniardi durft voor het eerst de confron tatie met de moordenaar van haar man aan. „Nu ik hem met mijn eigen ogen zie, voel ik pas de woede", zegt ze geëmotio neerd. Haar Indonesische echt genoot ging na zijn werk in de surfwinkel nog even een drank je pakken toen de bom afging. Zij bleef drie maanden zwanger en met een drie jarig zoontje achter. „Iemand die zoveel mensen heeft vermoord, moet van mij gewoon dood." De rechters lezen ruim zeven uur lang om beurten het ruim vijfhonderd pagina's tellende vonnis voor. Ze noemen de aanslag een misdaad tegen de menselijkheid die de wereld ernstig heeft geschokt. De da ders zijn hiermee lijnrecht te gen hun religie ingegaan. „De islam is een vredelievende reli gie, die nergens voorschrijft dat onschuldige mensen mogen worden gedood", zo staat in het vonnis. Amrozi wordt ver oordeeld op basis van nieuwe anti-terreurwetgeving die pas na de aanslag op Bali is aange nomen. Volgens zijn advocaten kunnen deze wetten echter niet met terugwerkende kracht wor den toegepast. En&rng Isnanik heeft het von- ni^Samen met de andere we duwen in haar dorp op televisie gezien. Haar man was een van de acht taxichauffeurs die zijn omgekomen. Vier hindoes en vier moslims, de aanslag heeft hen verbroederd. „Dat gelach van hem raakt me niet meer. Laat hem maar lachen, ik ben blij dat hij straks dood is", zegt ze opgelucht. Taxichauffeur Made Redana, die een collega verloor, vindt dat Amrozi er veel te gemakke lijk vanaf komt. „Laat hem maar lopen, dan zullen wij hem wel in stukjes snijden", zegt hij woedend. „Hij moet vooral veel pijn lijden." Amrozi liet vorige week weten dat hij zich erop verheugt om te sterven als martelaar. „Na mijn dood zullen mijn kinde ren en kleinkinderen de strijd voortzetten", zei hij vanuit zijn cel. „Jullie krijgen ons toch nooit te pakken." De 41-jarige extremist is ver oordeeld voor het kopen van de chemicaliën en de bomauto die^bij de aanslag werd ge- new york/ap - George Bush misleidt het Amerikaanse volk over tal van onderwerpen en moet bij de presidentsverkiezin gen van volgend jaar naar huis gestuurd worden, zodat hij niet nog meer schade aan kan rich ten. Dat heeft de voormalige Amerikaanse Democratische pre sidentskandidaat en running mate van Bill Clinton, Al Gore, gisteren in New York gezegd. Tijdens een toespraak op de New York University hekelde Gore op niet mis te verstane wijze de regering Bush. „Die mijdt het open debat en weigert consequent om de bevolking betrouwbare wijze te informe ren over het regeringsbeleid", aldus Gore, die zijn zorgen uit sprak over de richting waarin de Republikeinse regering de VS leidt. De voormalige vice-president riep Bush op minister van de fensie Donald Rumsfeld en mi nister van justitie John Ash- croft, volgens Gore de meest ra dicale leden van Bush' kabinet, 'in te tomen'. De huidige regering heeft geen respect voor burgerrechten en is bezig in de strijd tegen het terrorisme een staatsapparaat op te bouwen dat 'rechtstreeks uit de roman '1984' van George Orwell zou kunnen komen'. Bush heeft het Congres en de bevolking foutief ingelicht over de motieven van de oorlog te gen Irak en lijkt er een patroon op na te houden om het volk en de volksvertegenwoordiging onjuist of onvolledig in te lich ten als dat nodig is om beleids voornemens zonder tegenstand uit te kunnen voeren, aldus Go re. „Dat patroon heeft zich her haald in de informatievoorzie ning over bijvoorbeeld de eco nomie en het milieubeleid." Volgens Gore voert de Republi keinse regering een desastreus beleid dat gekarakteriseerd wordt door 'historische blun ders en strategische inschat tingsfouten'. Hij concludeerde dat het Amerikaanse volk vol gend jaar van de kans gebruik moet maken om de president naar huis te sturen. De man die drie jaar geleden meer stem men kreeg dan Bush, maar des ondanks de verkiezingen ver loor, zal daarbij zelf geen kandi daat zijn, al wordt er vanuit de Democratische partij van ver schillende kanten druk op hem uitgeoefend om zijn besluit te heroverwegen. Wegens leiden terreur-organisatie bern/anp-afp - Door een fron tale botsing tussen twee passa- gierstreinen in het Zwitserse kanton Bern zijn gisterochtend 64 mensen gewond geraakt. Eén van hen is er ernstig aan toe. Het ongeluk gebeurde op een enkel spoor tussen Interla ken en Zweilütschinen toen de twee treinen elkaar naderden in een dal. De trein die het dal in ging, reed door een rood sein. De machinist kreeg over de ra dio de opdracht alsnog te stop pen. De machinist van een trein die van de andere kant kwam, kon de locomotief niet meer op tijd tot stilstand brengen. In de treinen bevonden zich onge veer 280 mensen. dublin/rtr-anp - De leider van de Noord-Ierse terreurgroep Real IRA (Ware IRA) is gisteren door een speciale rechtbank in Dublin veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf wegens het leiden van een terroristische or ganisatie. Michael McKevitt had voor dat vergrijp levenslang kunnen krijgen. Het is voor het eerst dat iemand in Ierland voor een dergelijke misdaad wordt veroordeeld. Het vergrijp is opgenomen in het strafrecht naar aanleiding van de aanslag in Omagh in 1998, waarbij 29 mensen de dood vonden. De Real IRA wordt verantwoordelijk gehou den voor deze aanslag, de bloe digste uit de Noord-Ierse ge schiedenis. McKevitt, die tot zijn arrestatie als zakenman leefde in Louth, in het noordoosten van Ierland, is ook veroordeeld voor het lid maatschap van een verboden organisatie. Hij ontkent beide aanklachten en wilde direct na de uitspraak beroep aanteke nen. De rechters weigerden zijn verzoek omdat hij geen gegron de argumenten kon aanvoeren. McKevitt is veroordeeld op ba sis van de getuigenis van een Amerikaan die in de Ierse ter reurbeweging was geïnfiltreerd. David Rupert, een voormalig FBI-agent, won het vertrouwen van de Ierse terroristen door zich voor te doen als geldschie ter. De infiltrant slaagde er zo zelfs in vergaderingen van het militaire commando bij te wo nen. De rechters noemden Rupert een betrouwbare en waardevol le getuige. Hij heeft het land in middels onder strenge politie bewaking verlaten. bruikt. Hij heeft dit toegegeven, maar zei ter verdediging dat de stoffen die hij heeft gekocht nooit zo n grote explosie te weeg hadden kunnen brengen. Volgens hem was het goed mo gelijk dat er nog een andere partij betrokken was bij de aan slag. De rechters noemden het bewijs echter overtuigend en wezen er op dat Amrozi ook bij voorbereidingen aanwezig is geweest. De ter dood veroordeelde is een broer van een leider van de terreurbeweging Jemaah Isla- miyah die ook voor de aanslag in Bali terecht staat. Tegen hem en een andere hoofdverdachte wordt de komende weken ver moedelijk eveneens de dood straf uitgesproken. Jemaah Is- lamiyah wordt ook verant woordelijk gehouden voor de bomaanslag op het Mariott-ho- tel in Jakarta, begin deze week. Volgens terreurdeskundigen was die explosie bedoeld om te laten zien dat het netwerk nog infrdfc is. profeet Mohammed, andere profeten en de koran. Diverse mensen, onder wie veel christe nen, zijn ter dood veroordeeld, maar geen van die vonnissen is tot op heden uitgevoerd. Kerken en mensenrechtenorga nisaties ijveren voor afschaffing van de wet, omdat die tegen re ligieuze minderheden wordt gebruikt. Ook islamitische bur gers worden steeds vaker we gens godslastering aange klaagd. Volgens tegenstanders misbruiken moslims de wet om persoonlijke rekeningen met vijanden te vereffenen. Veroordelingen op grond van de wet op de godslastering trokken in het verleden meer malen internationaal de aan dacht. In mei 1998 pleegde de rooms-katholieke bisschop John Joseph zelfmoord bij een rechtbank uit protest tegen het doodvonnis van de christen Ayub Masih en de omstreden wet. islamabad/rtr-afp-dpa - een rechtbank in de Pakistaanse stad Bahawalnagar heeft een man ter dood veroordeeld we gens het beledigen van de pro feet Mohammed en andere isla mitische kopstukken. Het von nis is de uitkomst van een aan klacht die de islamitische voor ganger Mohammed Qasim Shujaabadi in 2001 indiende te gen de man, Bashir Ahmed. Shujaabadi beschuldigde hem ervan een valse leer te verkon digen. Ahmed zou zich hebben uitgegeven voor een profeet die door Allah gezonden was om de samenleving te hervormen. Hij betaalde inwoners van zijn dorp in de provincie Punjab om naar zijn preken te komen luis teren. Volgens zijn familie is Ahmed geestelijk labiel, maar uit een psychologisch onder zoek is dat niet gebleken. In de omstreden Pakistaanse wet op de godslastering staat de doodstraf op belediging van de washington/anp - Het passa giersvliegtuig dat op 11 septem ber 2001 werd gekaapt is in Pennsylvania niet neergestort door een beslissing van de pas sagiers, maar door die van de kapers zelf. Dat stelt de FBI in een rapport over het onderzoek naar de laatste minuten aan boord van het toestel. De theo rie, gebaseerd op een analyse van geheime opnames uit de cockpit, doet afbreuk aan het geliefde beeld van heldhaftige passagiers die de controle over het toestel overnemen. De FBI benadrukt echter dat zijn ana lyse niets afdoet aan het hel -1 deriflom van de passagiers, die met de woorden 'let's roll' ken nelijk over het smalle gangpad naar voren zijn gestormd om te proberen de kapers te over meesteren. Uit de transcriptie van de opna mes valt volgens FBI-directeur Robert Mueller op te maken dat één van de kapers de zelf moordpiloot Ziad Jarrah 'advi seerde het vliegtuig te laten neerstorten om een einde te maken aan de poging van de passagiers het te heroveren'. De theorie van de FBI staat ergens onopvallend in een rapport dat het Amerikaanse Congres vori ge maand heeft ontvangen, meldt CNN.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5