Ahold krijgt weer uitstel jaarrekening Zwemmen in binnenwater nu overal gevaarlijk E Zuid-Holland heft smogalarm weer op Leidsch Dagblad JAPANS RESTAURANT CINZAf NOORDWIJK J Tel.: 071 362 30 38 f* Omzet daalt licht dit jaar Studentenbijlage 2003 Bosbranden Spanje en Portugal vanuit de ruimte Pedoseksueel vraagt rechter om castratie 'Stop hormoontherapie bij overgang5 rTfr Leidsch Dagblad vrijdag 8 augustus 2003 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 van Dries politiekogel t veel los internet: www.leidsch Dagblad nr. 43303 los Hoofdstraat 129 (v/h De Herberg) nr. 43303 losse nummers 1,10 zaterdag 1,55 anse brug 'achtste dwonder' Bij alle meren en plassen, zoals hier bij de Kaag, zijn waarschuwings borden geplaatst. Foto: ANP/Juan Vrijdag den haag - Voor al het binnen water in de provincie Zuid-Hol land geldt een negatief zwem- advies. De concentratie giftige blauwalgen is te hoog opgelo pen, concludeert de provincie na metingen. Een aantal men sen heeft zich al gemeld met ziekteverschij nselen Tot gisteren gold het advies al leen voor wateren buiten de Leidse regio. Gisteren besloot Zuid-Holland samen met onder meer de GGD, Rijkswaterstaat, zuiverings- en hoogheemraad schappen dat een negatief ad vies passend is voor al het zoete water in de provincie. De Noordzee en het Grevelingen- meer zijn wel veilig. Het negatief zwemadvies voor alle zoetwaterpiassen werd vijf jaar geleden voor het laatst af gekondigd. Als de blauwwieren zich eenmaal in het water heb ben genesteld, is een langduri ge koudeperiode nodig om ze weer te verdrijven. Dat betekent dat het negatief zwemadvies voorlopig nog zal gelden. De blauwalg-bacterie gedijt goed bij warmte. Door de aanhou dend hoge temperaturen wordt de concentratie bacteriën in het water te hoog. Zwemmers die water binnenkrijgen, kunnen ziek worden. Een woordvoerster van de pro vincie benadrukt dat zwemmen niet verboden is, maar dat het advies wordt gegeven om het niet te doen. „Sommige men sen zijn er helemaal niet vat baar voor, maar vooral kinde ren, ouderen en dieren kunnen last krijgen als ze blauwalg in slikken", legt ze uit. De provin cie plaatst bij alle plassen, meertjes en vijvers waarschu wingsborden. De klachten kunnen binnen twaalf uur na het zwemmen ontstaan in de vorm van huidir ritatie, maag- en darmklachten, hoofdpijn en koorts. Vooral wa tergedeelten waar een olieach tige laag op drijft, moeten zwemmers mijden. Wie het risi co wil nemen en toch het water in gaat, adviseert de provincie om goed te douchen na het zwemmen. Woensdag waarschuwden de provincies Zuid-Holland, Noord-Brabant, Utrecht, Noord-Holland en Limburg al voor de aanwezigheid van blauwalgen in open wateren. Gisteren is Zeeland daar bijge komen. Het Hoogheemraadschap neemt ondertussen maatrege- hitte moet ruk maken •30" Hittegolf blijft MENTAAR AHOLD ikt niet los van de mi- et concern achtervolgt deling dat de banken |f uitstel hebben gege- het opmaken van de over 2002 is een pijn- tining dat de financiële 5 niet onder controle is. tijdige mededeling dat rn dit jaar aan alle ver in kan voldoen, illu- >g pijnlijker hoe dicht rmarktconcern als ge- de boekhoudschanda- de afgrond is gegaan, ities van Ahold zijn dit g te noemen. De gepre- omzetdaling van ruim it in het tweede kwar- nder meer fors. En de g dat deze grotendeels van de lage dollar over- t Internationale con- bben altijd te maken jtaschommeüngen en irestaties kunnen niet op de koers van de Drden afgeschoven. In ER van voorspoed waren "^resultaten toch ook op laseerd dan alleen een dollarkoers. er, zo dochter. Net als edrijf Ahold zit dochter ïijn in Nederland in de :n. De consument loopt ils van de kruideniers lam steeds vaker voor rechters als Lidl en Aldi ÏS hun marktaandeel I jerpere prijzen en een fe reclame- aanpak. Al- 1 Ti heeft last van het feit Jnsument kritischer en geworden. En Albert ;t van dat haar imago De klant ziet keuri- :ls, maar hoort tegelijk ke prestaties. Daarvan lig wervingskracht uit. venal moet het bedrijf rekenen dat het de ba- t tijdig heeft verzet Suc- ruidenieren kan alleen sterke bedrijfsvoering fherp marktinstincL Al- I jn heeft zich te lang ge in het warme bad van rktleiderschap. Succes taak sloom. Benieuwd bedrijf haar aangetaste m prestaties gaat op- 1 der Malen den haag/gpd - Supermarktcon cern Ahold heeft van de banken uitstel gekregen voor het aanle veren van een gecontroleerde jaarrekening over 2002. Ahold heeft nog meer tijd nodig om de boekhouding aan te passen. De deadline hiervoor is nu verscho ven naar 30 september. Dit is Ahold overeengekomen met zijn banken na overleg met huisaccountant Deloitte Tou che, zo meldde het concern vandaag bij de publicatie van de kwartaalcijfers over het tweede kwartaal van 2003. Het concern zegt dat het verwerken van de aanpassingen in de boekhouding, die nodig zijn in verband met de fraude bij on der meer US Foodservice, meer tijd in beslag nemen. Het supermarktbedrijf werd in maart van dit jaar overeind ge houden door een groep van banken, die een miljardenkre diet beschikbaar stelde. Ahold was in een crisis beland, nadat een ernstige boekhoudfraude aan het licht was gekomen. Ahold stelde vanmorgen in een persbericht dat het dit jaar al haar verplichtingen zal kunnen nakomen, met inbegrip van een achtergestelde converteerbare lening ter waarde van 678 mil joen euro, die op 30 september aanstaande vervalt Het con cern zegt verder dat er voldoen de kasgeld binnen komt, zodat een beschikbaar krediet van 915 miljoen dollar niet hoeft te worden opgenomen. Het concern zag de omzet in het tweede kwartaal terugvallen in vergelijking tot dezelfde pe riode in 2002. Ahold verkocht voor 13 miljard euro, 12,4 pro cent minder dan in het tweede kwartaal van vorig jaar. De om- ze tval is grotendeels veroor zaakt door de sterk lagere dol larkoers. Ahold realiseert zestig procent van haar omzet in de Verenigde Staten. Zonder die valuta-invloeden steeg de omzet met 2,5 procent. Er was een autonome omzet groei van 1,3 procent (zonder valuta-invloeden). Zowel in de Europese als de Amerikaanse supermarkten werden lichte omzetstijgingen geboekt, 'in een moeilijk marktklimaat', zo laat het bedrijf weten. Ook US Foodservice, waar de grootste boekhoudfraude werd gecon stateerd, zag een hele lichte omzetstijging. Vorige week werd duidelijk dat de Nederlandse supermarktke ten Albert Heijn marktaandeel verliest. In het tweede kwartaal van 2003 hadden de AH-super- markten 22,1 procent van de markt in handen. Het jaar daar voor was dat nog 24,5 procent. door Robbert Minkhorst den haag - De provincie Zuid- Holland verwacht de komende dagen geen ernstige smog. Het gisteren plotseling afgegeven smogalarm is voorlopig weer opgeheven. Zuid-Holland raadde gisteren mensen af om zware inspan ningen in de buitenlucht te ver richten. Vooral astmapatiënten konden last krijgen van de smog. Door hoge concentraties ozon in de lucht neemt lucht vervuiling toe. Mensen kunnen ademhalingsproblemen krijgen. De kans op matige of ernstige smog neemt toe naarmate het warme weer aanhoudt. Waarschijnlijk heeft de waar schuwing van de provincie gis teren lang niet iedereen op tijd bereikt. Een ambtenaar van de gemeente Alphen aan den Rijn stuurde het bericht pas laat in de middag naar deze krant Uit zonderlijk was het alarm wel; in jaren is geen waarschuwing af gegeven. De laatste keer was begin jaren negentig, zegt J. van Zalinge van de afdeling milieu bij de provincie. Bij het afgeven van een smog alarm baseert Zuid-Holland zich op cijfers van het Rijksin stituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM). Dat het smogalarm voor mensen pas laat kwam, kan Van Zalinge niet helpen. „Ik kreeg om half tien bericht van het RIVM. Ik heb aangegeven dat er een smogalarm nodig was. Dan is er ergens wat fout gegaan." Smog kan irritatie aan keel en ogen veroorzaken, legt Van Za linge uit. Wie er gevoelig voor is, krijgt al gauw problemen. Mensen kunnen gaan hoesten of kunnen misselijk worden, last krijgen van hoofdpijn en duizeligheid. Bij langdurig zwaar werk in de buitenlucht 'val je in het ergste geval flauw". Van Zalinge zegt dat hij dat al leen 'nog nooit heeft meege maakt'. Door de bewolking is de kans op ernstige smog afgenomen. Bij deze krant wordt vandaag de Studentenbijlage 2003 verspreid. De bijlage gaat niet alleen naar alle abonnees, maar ook naar de ruim vijfduizend eer stejaarsstudenten die maandagochtend aan hun in troductiedagen beginnen: de EL CID. Vijf dagen lang zullen de aankomende eerstejaarsstudenten worden ondergedompeld in de stad waar ze de ko mende jaren zullen studeren, aan de Hogeschool Leiden of aan de universiteit. Voor hen is deze bijla ge een nuttige handleiding, voor de inwoners van Leiden een kijkje achter de schennen van de stu dentenwereld. Wat wordt van de nieuwe studenten verwacht, waar verdienen ze him geld en hoe ko men ze aan een kamer? U leest het allemaal in de studentenbijlage. rome - In Portugal, Spanje, Italië, Frankrijk, Griekenland en Kroatië woeden hevige bos branden. Op de satellietfoto van de NASA zijn de branden op het Iberisch schiereiland goed zichtbaar. De Spaanse politie pakte twee mannen op die verdacht worden van brandstichting. In Spanje is 27.000 hectare bos in vlammen opgegaan. De hittegolf die Europa lamlegt kan volgens weerkundigen nog tot en met september aanhouden. Vol gens het Italiaanse staatsonderzoekscen- trum CNR heeft dat voor een deel te maken met een extreem krachtig regenseizoen in zuidelijk Afrika, waardoor in Europa lucht wordt aangevoerd uit het hete Noord-Afrika in plaats van vanaf de Atlantische Oceaan. Foto: EPA/NASA len om het peil en de kwaliteit van het water in het Rijnland te regelen. Vanaf morgen gaat de sluis in de Oude Rijn bij Bode graven dicht voor al het scheepvaartverkeer. Dat is no dig vanwege het inlaten van grote hoeveelheden zoet water via de Oude Rijn in het gebied van het hoogheemraadschap. De extra watertoevoer moet ga randeren dat het niveau van het boezemwater in Rijnland op peil blijft. Pagina R3: Sluis in Oude Rijn afgesloten door Peter Groenendijk den haag - Een dertigjarige man uit Leiderdorp die ver dacht wordt van seksuele han delingen met minstens acht minderjarigen, heeft de rechter gevraagd hem chemische cas tratie als straf op te leggen. Hij deed dat gisteren tijdens een zitting van de meervoudige ka mer in Den Haag. De officier van justitie eiste vier jaar en tbs met dwangverpleging tegen de man. Tussen 1994 en juli 2002 zou de man seksuele handelingen heb ben verricht met minimaal acht minderjarige jongens, waarbij de jongste niet ouder was dan acht jaar. Hij liet de jongens bij hem thuis met de computer spelen en naar pornografische videofilms kijken. Daama be tastte hij de jongens en had hij in enkele gevallen gemeen schap met ze. De man toonde gisteren be rouw. Hij hoopt niet veroor deeld te worden tot tbs met dwangverpleging omdat een dergelijke straf zijn verdere le ven negatief zou beïnvloeden. De officier paste zijn eis na het opmerkelijke vefzoek om che mische castratie niet aan. Pagina R3: Rapport spreekt van 'onderhuidse woede' Brandgel en pasta zeer gevaarlijk beverwijk - Brandgel of brand- pasta lijkt wellicht minder eng, maar is net zo gevaarlijk als spi ritus. Vooral bij het bijvullen van een vuurpot of het op nieuw aansteken van een bar becue kan het fout gaan, zo waarschuwde de Nederlandse Brandwonden Stichting giste ren. De brandstof bestaat veelal uit een licht ontvlambare alco hol met water en bindmiddel. Als de fles halfvol in de zon staat, zou er gas in de fles ont staan. Dementerende gedood in tehuis weesp - Een 80-jarige demente rende bewoner van een psy chogeriatrisch verpleeghuis in Weesp is in de nacht van woensdag op donderdag door zijn eveneens dementerende 81-jarige kamergenote om het leven gebracht. De vrouw is for meel aangehouden als verdach te, maar is overgebracht naar een psychiatrisch ziekenhuis. Meer kans op sterfte aan borstkanker numegen/gpd - Vrouwen die hormonen nemen om over gangsklachten te verminderen, moeten serieus overwegen daarmee te stoppen. Ook huis artsen moeten vrouwen advise ren een dergelijke therapie te staken en alternatieven aanrei ken. Dit vanwege ernstige ge zondheidsrisico's. Dat stelt prof. C. van Wheel, hoofd van de vakgroep huis artsgeneeskunde bij het UMC St Radboud in Nijmegen, van daag in een commentaar in het Brits medisch-wetenschappelij- ke tijdschrift The Lancet. Van Wheel reageert op verzoek van het blad op een onderzoek in het Verenigd Koninkrijk onder één miljoen vrouwen tussen 50 en 64 jaar. De helft van hen ge bruikte overgangshormonen. Uit het onderzoek blijkt dat de kans om aan borstkanker te sterven met 22 procent toe- *p neemt voor vrouwen die hor monen namen. Na tweeënhalf tot vier jaar observatie bleken 9364 vrouwen borstkanker te hebben ontwikkeld en 637 vrouwen stierven aan borstkan ker. Gebruikers van alle soorten overgangshormonen lopen vol gens de onderzoekers meer risi co op borstkanker dan vrouwen die de hormonen nooit hebben genomen. Pillen met een combinatie van oestrogeen en progesteron zijn het meest riskant. Volgens de onderzoekers heeft gebruik van overgangshormonen de laatste tien jaar in het Verenigd Ko ninkrijk tot twintigduizend ge vallen extra van borstkanker ge leid. Daarvan zouden er 15.000 kun nen worden toegeschreven aan gecombineerd gebruik van oes trogeen en progesteron. Eerder zijn al diverse kritische studies rlV verschenen over gebruik van overgangshormonen. Maar vol gens Van Wheel is nu voor het eerst een verband gelegd met sterfte door borstkanker. „Tot nu werd alleen een verband aangetoond met het krijgen van borstkanker, niet met sterfte daar door." Hij meent dat het hoog tijd is voor een informatiecampagne, geleid door medici, over de risi co's van overgangshormonen. „Vorig jaar al heeft het Neder lands Huisartsen Genootschap gehamerd op terughoudend heid bij gebruik van overgangs hormonen. Dit onderzoek on derstreept nadrukkelijk de noodzaak daartoe." In het Westen gebruikt 20 tot 50 procent van de vrouwen tussen de 45 en 70 jaar hormonen om overgangsklachten te vermin deren. Het gebruik in Neder land ligt rond de 20 procent. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken NaamOMDV Wq gaan zorgviJcig om met Ik neem een: maandabonnement automatische betaling kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: 19,60 54,50 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bq automated» betaing s mqn bank-gironunmer Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl DE WERELD OM JE HEEN

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1