ffir DUIN 8c BOLLENSTREEK m Yorin verwacht 15.000 bezoekers in Noordwijk Geen vrijheid, blijheid meer De campingkerk en het afwaslint Steekpartij maalt nog steeds door het hoofd van heldhaftige Rijnsburger arige Oranjevereniging bakt poffertjes voor heel Katwijk vrijdag 8 AUGUSTUS 2003 JO-jarige vrouw uit ^gistermiddag letsel •!ht opgelopen na een tsing op het fietspad ^ereweg in Lisse. De te met haar fiets te er fjarige snorfietser uit k. De fietsster reed Is ferde weghelft en zag ser te laat aankomen. 9 jerd vervoerd naar s cjn Leiden, ïks gbotsing Tweg )p de Zeeweg in Kat- ie"a gistermiddag rond 1 [t personenauto's op ^gebeurde toen de 7 van de eerste auto e bestuurder van de i een 28-jarige Hille- at niet in de gaten ïr"ee auto's die er tus- jotsten daardoor ook Bi Leidse dader verkeerde onder invloed van drugs en een slechte jeugd door Rob Onderwater den haag/rijnsburg - Ze waren die avond in Rijnsburg om ergens een handeltje drugs af te leveren en reden door de Langevaart in Rijnsburg. Een van het viertal was verzot op tuin beelden en zag een mooi exemplaar staan in een min. 'Die nemen we mee', spraken ze af. Maar op het mo ment dat de vier er met het beeld vandoor gingen, kwam de buurman van de eigenaar van de gewraakte 'tuinarend' op de fiets aan. Er volgt een heldhaftig optreden. De Rijns burger, Henny Hogervorst, krijgt de dieven op de Sandüaan te pakken en laat ze het beeld terug bezorgen. En hij verplicht ze om excuus aan te bie den aan zijn buurvrouw. Dan ont staat een schermutseling en de Rijns burger wordt neergestoken. Hij be landt in het ziekenhuis en moet vech ten voor zijn leven. De Rijnsburgse gemeenschap is op 6 december 2002 in rep en roer. Een steekpartij in hun dorp, ze kunnen er niet over uit. Burgemeester Van der Lee spreekt er schande van. De poli tie werkt met man en macht aan de zaak maar er komt geen schot in. Tot dat de kwestie op de televisie bij Op sporing Verzocht en TV West wordt aangekaart. Het levert uiteindelijk de gouden tip op. Twee mannen en twee vrouwen in de leeftijd van 17 tot 21 jaar worden op gepakt. Een 21-jarige Leidenaar geeft uiteindelijk toe dat hij heeft gestoken. Gisteren voor de Haagse rechtbank hoorde hij drie jaar gevangenisstraf tegen zich eisen, inclusief tbs mét dwangverpleging. De drie andere da ders zijn door de kinder- en politie rechter inmiddels veroordeeld tot ge vangenisstraffen en taakstraffen. Officier van Justitie Ronald Steen re kende het de Leidenaar zwaar aan dat hij in Rijnsburg grote onrust had veroorzaakt. Hij verweet hem poging tot doodslag, voorafgegaan door dief stal in vereniging. Verder wil hij dat de Leidenaar het slachtoffer 3500 eu ro aan materiële schade en smarten geld betaalt. Want de Rijnsburger, met zijn zwangere vrouw aanwezig op de zitting, heeft nog steeds psychi sche klachten van de gebeurtenissen vorig jaar. De verdachte hoorde het gelaten aan. Het was niet de eerste keer dat hij voor de rechter verscheen. Hij pro beerde rechter Timmermans uit te leggen waarom hij op het verkeerde pad is geraakt. „Normaal gesproken heeft iemand van 21 een vader en moeder die je tot de orde kunnen roepen, maar ik heb ze niet." Althans, de Leidenaar heeft ze wel maar hij heeft gebroken met zijn ou ders. Het gezin waaruit de Leidenaar komt is ontwricht. Als kleine jongen werd hij slachtoffer van incest. Die gebeurtenissen hebben een on uitwisbare indruk op hem gemaakt. Hij zocht een uitweg in drugs. Hij rookt veelvuldig hasj, slikt pillen en gebruikt cocaïne. Op het moment van de steekpartij verkeerde hij onder invloed van verdovende middelen. De 21-jarige weet dat drugs hem agressief maken. Hij is, voordat hij werd opgepakt, veelvuldig betrokken geweest bij vechtpartijen en is ver oordeeld voor geweldsdelicten. „Dan word ik kwaad op de wet. Dat ze mij wel pakken als ik iets fout heb gedaan en iemand die mij iets aandoet, laten ze lopen. Dat vind ik onrechtvaar- dig." De rapporten van psychiater en psy choloog waren duidelijk: de Leide naar lijdt aan een persoonlijkheids stoornis en moet onder behandeling om van zijn ziekte af te komen. Voor zijn daad achtten de specialisten de Leidenaar verminderd toerekenings vatbaar. De officier heeft zich afgevraagd of de verdachte daarin vrij was of dat hij verplicht een behandeling in een psy chiatrisch centrum moet ondergaan. Justitie koos voor het laatste, omdat in eerdere gevallen was gebleken dat de Leidenaar geen boodschap had aan hulpverlenende instanties. De rechter doet uitspraak over veer tien dagen. door Jan Preenen noordwijk - De organisatoren van het Yorin FM Sunset Dance- festival in Noordwijk verwach ten morgenavond 'ten minste 10.000 en waarschijnlijk rond de 15.000' bezoekers. Dat zou voor het evenement een nieuw record betekenen. „We hebben nog niet eerder zulke ideale weersomstandig heden gehad als nu. Daarom houden we er ernstig rekening mee dat het record van vorig jaar wordt overtroffen. Toen trokken we in Scheveningen 13.500 mensen", aldus evene mentenproducer B. van Breu- kelen van Yorin. „Voor zover we kunnen nagaan is bij een activi teit op het Noordwijkse strand ook nog nooit zoveel publiek geweest", vult de Noordwijkse strandmeester S. van Leeuwen aan. Het evenement bij het strand paviljoen Los Tios aan de Ko ningin Astridboulevard begint om zeven uur en duurt tot half twee 's nachts. Vanwege de te verwachten drukte zijn uitge breide verkeersmaatregelen ge nomen. De Rembrandtweg wordt 's morgens vanaf negen uur voor auto's afgesloten. Al leen bewoners en hotelgasten kunnen vanaf dat moment nog met speciale pasjes op de plaats van bestemming komen. Vanaf vijf uur wordt de hele wijk De Zuid tijdelijk tot verboden ge bied verklaard voor automobi listen die naar het festival wil len. Bezoekers van het evenement worden met borden en door verkeersleiders gedirigeerd naar terreinen aan de rand van Noordwijk. Touringcarbedrijf Beuk en het tuincentrum GroenRijk aan de Van Berckel- weg hebben hun medewerking toegezegd. Ook kan worden ge parkeerd op het terrein tegen over het Zilveren Kruis aan de Gooweg en op de gedeeltelijk nog braakliggende grond van de nieuwbouwwijk Boechorst. Vandaar worden de bezoekers vanaf vijf uur door de organisa tie met busjes gratis naar het festivalterrein gebracht. Tot 's nachts twee uur is vervoer terug mogelijk. Om de badgasten de gelegen heid te geven zo lang mogelijk op het strand te blijven, begint Yorin zo laat mogelijk met de opbouw. Van Breukelen: „Van avond om zeven uur worden de trailers gelost. Dan wordt door gewerkt tot één uur 's nachts. Morgen gaan we om acht uur 's morgens verder. Het is een gi gantisch werk, maar we hopen die klus morgenmiddag om half vijf geklaard te hebben." Het is het derde jaar dat Yorin dergelijke festivals organiseert. Net als in 2001 en 2002 was het de bedoeling om dit jaar drie edities te houden. Van alle plaatsen waarmee contact werd gelegd (Noordwijk, Schevenin gen, Rockanje, Wijk aan Zee en Castricum) slaagde het radio station alleen in Noordwijk erin om de vergunningen op tijd rond te krijgen en voldoende sponsors aan te trekken. Van Breukelen: „Ik ben heel blij dat het juist in Noordwijk wel is ge lukt. Het is een toch een bad plaats die heel Nederland kent. Noordwijk heeft uitstraling en staat als net en goed bekend. Kortom, een plaats waarmee we ons graag identificeren." Opvallend is dat Yorin het festi val in Noordwijk niet uitzendt. „Ach, wat is opvallend? Op za terdagavond hebben we een vast danceprogramma met Ro ger Sanchez, een Amerikaanse dj. Dat kun je niet zomaar slap pen. En zo'n festival later uit zenden is ook geen optie. Daar om beschouwen dit als een feestje om ons te laten zien en voor zover dat nog nodig is om bezoekers in staat te stellen kennis met ons te maken." g'4 aan uitelaar 11 - Wie jarig is, trakteert. En kfj de negentigste keer jarig 4 pert extra veel. Het jubile- de Oranjevereniging (OV) r aan den Rijn zet het Rijn- zijl^ en 30 augustus volledig /vijlaklucht. Een etmaal lang re'le OV een poffertjesmara- ani ilpjVinkeweg wisselen twaalf '3$e verenigingen elkaar af jrj bakken van meer dan poffertjes. Na een dag en -ht bakken, van 12.00 tot iir, kan de Oranjevereni- Uj, zaterdagmiddag de inwo- t Katwijk aan den Rijn uit- eiil om op een van de dui- Toelen aan te schuiven bij /oijtste poffertjesmaaltijd van mmd. heeft vanwege het 90-jarig 1 e| geprobeerd het Najaars- n 21 tot en met 30 augus- '^•extra feestelijk tintje te ge in november begon de ver- met de voorbereidingen ^Jravond presenteerde voor- n p de Winter het feestpro- anï in De Roskam, het eta- ?0fent aan de Turfmarkt waar iktober 1913 de vereniging pgericht. „We hebben ons agd of we negentig jaar wel errt moesten vieren", sprak 'ter. „Maar met de bijzon- l^enementen die we in ge- 34 hadden, konden we niet tot honderd jaar." t0L Zo is er, naast veel vertrouwde on derdelen, een expositie gemaakt over negentig jaar Oranjevereni ging en over Katwijk aan den Rijn. 'Negentig jaar ons dorp' is - net als het thema van de feestweek - de naam van de tentoonstelling die te zien is in de Open Hof in de Rijnstraat. In oktober volgt de uit gifte van een historische videodo cumentaire, die gratis aan leden van de OV wordt verstrekt. Veel verwacht de OV ook van het optreden van illusionist Hans Klok op vrijdagavond. Op een podium in de Zanderij laat hij zijn beste stunts uit zijn Europese tournee zien. Een greep uit de rest van het om vangrijke programma: De feest week begint op donderdag met de gezamenlijke veiling van de OV en voetbalvereniging KRV, die zeven tig jaar bestaat. Onder de 250 prij zen wordt onder meer een Feyen- oordshirt met de handtekening van Dirk Kuyt geveild. The Boston Tea Party verzorgt op vrijdag de muzikale opening van het Najaarsfeest en zaterdag is er op verzoek van veel leden een mo tortoertocht door de Duin- en Bol lenstreek. Ook de Sur5alrun - waarvoor nog kan worden inge schreven - en de KatwijksBinse Truckrun staan die dag weer op het programma, 's Avonds krijgt de jarige OV een cadeau: de Har monie Katwijk geeft een 90 minu ten durend concert, ondersteund met filmbeelden. Na een rustige zondag gaat het feest maandag verder met onder meer de Stratenzeskamp. Vanaf die dag ligt bovendien de Katwijk- se jachthaven vol versierde sche pen. Dinsdags is er een cabaret avond met een optreden van Kat wijk Centrael in de Oranjebrink. Woensdag begint de kermis en houdt de Molenwijk een kinder feestmiddag rond het thema Aste- rix en Obelix. Donderdag senio rendag wordt er gefietst, gewan deld, bingo gespeeld en gekaart. In de wijk Cleyn Duin staat de feest dag in het teken van circus. De wijken Koestal en Zanderij-Wes- terbaan vieren vrijdag feest. Die dag is ook de Gondelvaart. Zaterdag om 12.10 uur hoopt de Oranjevereniging dat iedereen meezingt met 'lang zal die leven', alvorens aan te schuiven bij het poffertjesmaal. Na afloop daarvan volgt een stoelendans, te beginnen met 999 stoelen. Diezelfde dag doen zestien blaaskapellen, met 400 tot 500 muzikanten, mee aan het Zuid-Hollandse blaaskapellen- festival. Oranjerock vindt dit jaar plaats in de Zanderij, met optre dens van The Dead Rudolfs, The Hucksters en Rubber. De Boeme rang heeft heel de week een eigen muzikaal programma, afwisselend voor tieners of jongeren. Vanaf volgende week wordt het programmaboekje huis-aan-huis verspreid in heel Katwijk, Valken burg en in Rijnsburg tot de Lange vaart. ntn vd I Baas plaatje. Het grondig shclubhuis van de Al,Wegroep 5t, aan de Ringvaart machtiger omschre- Fb. Het heeft wel wat j in de afgelopen an- l voor zo'n 235.000 hctfverspijkerd, gemet- ianeterd en beveiligd, kapitaaltje lijkt goed chïmen te "P Jersee, bestuurslid dienst, heeft veel verbouwing bijge- tinh pech, de ziekte van *ek een gelukje voor o s. ,Als je een tijdje wil je gewoon wat $t de automonteur, ik maar kijken hoe et het werk hier. Dat want je kan elke dag q of er wel gebeurt oiiging wil." 1r 4doel was om het ge bruiksvriendelijker te H buitenkant, die uit ziefid, werd van top tot 9ien van duurzamer De onderste laag is m daarboven is ge lakt van de houtsoort en daar weer boven taal vernieuwd dak. a/cBleider Michiel van hefroeger moesten we cy elk jaar schilderen. at niet meer. Red Ce- O.tand tegen alles, je Jleen schoon te ma- jaart veel tijd uit die au aan de kinderen g Jteden." al van Shawano's - no is een leeuw die 5 tm te springen - ligt '2 ^20 en 130. Met het 6 gebouw kan dat groot worden. „We rnhij een nieuwbouw- °brdt nog steeds ge- het wordt een nogal buurt. We kunnen wat leden bij heb- rtelt Van Rossen, daarbij wel een be- leperking. Het kader pioeten zijn. En om slingeren van zestien STANDPLAATS NOORDDUINEN Patrick Bersee en Michiel van Ross jaar en öuder tegenwoordig een baantje hebben, is dat een moeilijke zaak. Die baantjes zijn meestal op zaterdag, de dag dat wij ze het hardst nodig heb ben. Maar duidelijk is wel dat iedereen welkom is." Veel van het door de gemeente en andere instellingen beschik baar gestelde geld is opgegaan aan de euro, legt Bersee uit. „Ja, de begroting waarop de subsi- n willen het nieuwe onderkomen r die is vastgesteld was in gul dens en dat gold ook voor de bijdrage van de gemeente. Daarna kwam de euro en de prijsverhogingen en de strenge re veiligheidsregels als gevolg van Enschede en Volendam. Gelukkig was er in de vereni ging veel bereidheid om mee te werken. Waar het ging om kracht en spierballen hebben we het werk zelf gedaan, voor tjes houden. Foto: Hielco Kuipers het moeilijke werk zijn profes sionals ingeschakeld. Met pas sen en meten is het gelukt." Dat dat ook geldt voor het bin nenwerk wordt duidelijk tijdens een kleine rondleiding. De Sha wano's hebben de beschikking over vier grote ruimtes voor de afzonderlijke scoutinggroepen, een fraaie moderne keuken en een strakke 'natte groep'. „Dat geeft ons de gelegenheid om het gebouw te verhuren. Op die manier kun je ook wat inkom sten binnenhalen. Verder is al les goed beveiligd met rook- en vuurmelders en een alarmin stallatie." Bersee en Van Rossen hebben desgevraagd slechts één zorg: de leden zullen er aan moeten wennen dat de vereniging vanaf de openingsdag op 30 augustus een gebouw heeft dat netjes ge houden moet worden. „We moeten de discipline aantrek ken. Na jaren van relatieve vrij heid, blijheid, zullen we nu even streng moeten zijn. Het zal even wennen worden, maar wij vinden het waard om af en toe onaardig te moeten zijn. We hebben er natuurlijk lang voor gestreden om het zo mooi te krijgen. En dat gaan we zo hou den." Een camping is een dorpje in een dorp. Mensen komen en gaan, sommigen verblijven al generaties lang op dezelfde plek, anderen passeren. Ze hebben plezier en soms een ongelukje, ze eten, slapen, kijken tv of bidden voor het slapen gaan. Het is kortom een kleine gemeenschap, bij de 'grote' gemeenschap nauwelijks bekend. Verslaggeefster Saskia Buitelaar vertoeft een weekje op Recreatiecentrum De Noordduinen en belicht het Katwijkse campingleven. Deel 4: de activiteiten. Je staat in de bloedhitte op een cam ping aan zee. Rara, wat doe je? Strand, natuurlijk. Elke ochtend na de koffie is er de uittocht van schep pen, emmers, parasols en koelboxen. Via de achteruitgang van De Noord duinen - even langs het toilethuis voor een laatste gratis plas - trekt de halve campingbevolking over het duin naar het noordelijke strand. Eind van de middag in omgekeerde volgorde terug, waarbij soms illega len in de stoet door het hek piepen: jongelui uit Rijnsoever die de korte weg nemen. Maar wat als je een dag géén zand en zweet in de zwembroek wil? De jon geren van het evangelisatieteam Da- bar hebben elke dag kinderclub, tie nerclub en een sportieve middagac tiviteit, zoals een voetbal-, volleybal- of tafeltennistoemooi. En als het te warm blijkt voor levend stratego, im proviseert het team een zeephelling bij elkaar. Foto: Hielco Kuipers De vrolijke aanpak van de jongeren trekt dagelijks tientallen kinderen naar clubhuis De Boei, waar kinder- muziek over het terras schalt en vol inspanning wordt geknutseld. De evangelisatie zit 'em in het samen bidden of zingen en daarna een kleurplaat inkleuren met een christe lijke boodschap. Een groot, kleurig hart met 'Heb je spijt? Jezus ver geeft', hangt die middag aan een flink aantal tentpalen en caravan deuren. Dagelijks kunnen belangstellenden de avondsluiting bijwonen en eens in de week, op zondagavond, kun je naar de 'campingkerk'. Een oecume nische dienst met medewerking van lokale dominees, onder wie Rijns burger Dick Verboom uit de Her vormde kerk. Net terug van vakantie heef hij het thema 'Ik ben wie ik ben' van de plank gepakt. Ook voor de aanwezige kinderen onder de circa zeventig bezoekers goed te volgen. De campingdienst is muzikaal, laag drempelig en in de ongedwongen at mosfeer van het houten clubhuis. Door de geopende ramen hoor je de zeewind met de bladeren spelen en klinkt het spetteren van het toile thuis. De dienst wordt afgesloten met een kop koffie, waarna de en thousiastelingen nog een uurtje ver der zingen. Tijdens de avonden hoeft sowieso niemand zich te vervelen. Strand- wandelen met öfi evangelisten, of bingo en klaverjas in campingrestau rant De Kombuis. Loop gerust bin nen, doe allemaal mee. De ene week kunnen de gasten zich inschrijven voor een georganiseerde barbecue, de andere week smikkelen tachtig vakantiegangers veertig kilo verse kleine tong weg. Campingbeheerder Harry Beugelink en zijn team probe ren steeds met wat nieuws op de proppen te komen. Zeker als blijkt dat door de hitte niemand is te por ren voor de zeskamp en als - meer dan voorheen - gezinnen met jonge kinderen De Noordduinen blijken te bevolken. Gouwe ouwen die nooit vergrijnen zijn de jaarlijkse rommelmaflet en de dagelijks rit met Harry's kindertrein tje over de camping. Voor de rom melmarkt zamelen de terugkerende gasten het hele jaar door rommel in om mee te sjouwen naar de cam ping. Tassen, klokjes, speelgoed, ser vies en handgemaakte wenskaarten met Katwijkse tafereeltjes. De op brengst is voor de prijzenpot van de kinderbingo. Tenslotte is er de 'verplichte' activi teit die nu eenmaal bij het camping leven hoort. Aansluiten in het afwas lint. 's Ochtends is de rij wasbakken langs het toilethuis vaak door vrou wen bezet, 's avonds is het mannen- beurt. De reden van deze taakverdeling is onbekend. En nee, aan het houden van een wedstrijdje hadden de drie heren die in de avondzon staan te schrobben nog niet gedacht. Maar daar ligt een theedoek, steek gerust eenfiandje uit Lissese scouts hebben nu prachtig nieuw onderkomen

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15