Pedoseksueel kan zich niet bedwingen O REGIO 'Fotoverbod ging veel te ver' Mula Mula nieuwste aanwinst Avifauna rkstraf voor aftuigen vrouw met tafelpoot Azië moet entresol afbreken Sluis bij Bodegraven blijft dicht R3 Verdachte: chemische castratie is de oplossing Ontmoeting met Rick File op het water door storing aan brug per in =tgeest vrijdag 8 augustus 2003 IT-De 76-jarige be- 11 een huis aan de Flo- Oegstgeest is gister- ichtoffer geworden psluiper. De man lag nk te slapen en had de Ur open staan. Toen hij lerd, merkte hij dat er n huis was geweest. De 1. <b een bankpasje en totyijs mee. Tn indeling •^dreiging III un den rijn - In de e %traat in Alphen aan ie kijn gisteren twee hpp de vuist gegaan. De t Utond toen een 39-jari- he-jarige man bedreigde, d. kte belde de 49-jarige Pl^. Die probeerde 39-ja- enjmeren, maar werd be- dopt een ploertendoder, lagid een vechtpartij. De at left de twee mannen Warden. De 51-jarige be- ezteft aangifte gedaan a <*iging. nl ele ekenen bi ;erfP - B'j SCW Leider- >n i in september de cur- i dpkenen voor volwasse- jeiitart. De deelnemers illeppen, uitdrukkingen dr£rs neer te zetten in jeipostindische inkt en inkt. De cursus be- el jerdag 18 september in iet)wars Zo in de Bloe- walessen zijn van acht bbtar 's avonds. Opgeven '1-5421662. Deelname ,arfrsus kost 77 euro, in- ;t. pteriaal. >ijn a st .D nei (advertentie) ru ist| mi KUNSTSTOF KOZIJNEN MET 0 VKG-KÊURMERK? Deze jonge Australische boshoen kwam een paar dagen geleden in Avifauna uit het ei gekropen. Foto: Hielco Kuipers S dtND IN KUNSTSTOF REUEF KOZIJNEN door Wim van Wanrooy alphen aan den rijn - Het is al bijna een kwart eeuw geleden dat de Nederlandse fauna een Australisch boshoenkuiken rij ker werd. Mula Mula, zoals de jonge vogel heet, zag deze week het levenslicht in het Alphense vogelpark Avifauna. Zijn naam onüeent de vogel aan zijn zelfstandigheid direct na de geboorte. Mula Mula be tekent zoveel als 'onafhankelijk' in de taal van de Aboriginals. „Binnen een paar uur vliegt hij en hij gaat onmiddellijk zijn ei gen weg om voedsel te zoeken. Ouders weten amper dat ze een jong hebben", zegt Rinus Ver kade. de trotse vogelspecialist van Avifauna. Beide ouders bemoeien zich absoluut niet met hun nakome ling. Ze hebben het te druk met andere dingen. Moeder bos hoen legt haar eieren - meer dan twintig - in een grote hoop zand. Die broedhoop is door pa boshoen gemaakt en werkt door de hoge temperatuur in Australië als een soort oven. Het mannetje controleert af ten toe de temperatuur door zijn kop in de berg te steken. Hij voegt zand toe als het te koud is en haalt zand weg als de tem peratuur te hoog wordt. Na drie maanden kruipt het kuiken uit het ei en graaft zich door het zand een weg naar buiten. „Bij Mula Mula ging dat an ders", legt Verkade uit. „We wa ren nieuwsgierig of er eieren in de zandhoop zaten. Toen we er een tegen kwamen hebben we die in een couveuse gelegd. Daar is dit kuiken geboren." Mula Mula is vandaag drie da gen oud. Volgens Verkade moet er nog drie jaar gewacht wor den voor het geslacht bekend Het ouderpaar bivakkeert pas door Peter Groenendijk vervolg van voorpagina den hjlag/leiderdorp - De 3O- jarige Leiderdorper die wordt verdacht van ontucht met zeker acht minderjarige jongens kampt met 'onderhuidse woede en agressie, die deels in seksuele vorm wordt uitgeageerd'. Dat staat te lezen in een psycholo gisch rapport, dat op verzoek van zijn advocaat is opgesteld. De man kampt met een 'zwak ke impulscontrole', en dat heeft geleid tot een 'escalerend pa troon van pedoseksuele inci denten'. De psycholoog die het rapport heeft opgesteld, acht de kans op recidive bijzonder groot. Voor de officier van justi tie was dit reden om een cel straf van vier jaar plus tbs met dwangverpleging te eisen. Ook in januari van dit jaar eiste de officier al vier jaar gevange nisstraf met tbs. De advocaat van de Leiderdorper vroeg toen echter om meer rapportage over de man. De meervoudige kamer van de Haagse recht bank besloot de zaak voor on bepaalde tijd aan te houden. In de twee nieuwe rapporten moest ook advies worden gege ven over de vraag of tbs een zinnige maatregel is voor de be handeling van de verdachte. In beide rapporten staat te lezen dat een dergelijke straf inder daad nuttig kan zijn om recidi ve te voorkomen. Dat heeft ook te maken met de achtergrond van de Leiderdorper. In 1991 werd de man al veroordeeld tot een voorwaardelijke celstraf wegens ontucht met kinderen. Toen stelde de rechter als voor waarde dat de man zich zou la ten behandelen bij de RIAGG. Die behandeling vond wel plaats, maar bestond uit slechts twee gesprekken. Daarna ging de man opnieuw diverse keren in de fout. De verdachte en zijn advocaat hopen dat de rechter de eis van de officier van justitie niet volgt Advocaat Touw vroeg de recht bank om een celstraf van 24 maanden, met de voorwaarde dat haar cliënt zal worden be handeld en chemisch zal wor den gecastreerd. Dat betekent dat de verdachte tabletten moet slikken die het libido remmen. „Ik denk dat celstraf of dwang verpleging mij niet verder helpt", zei de verdachte zelf gis teren tijdens de zitting. „Ik wil een goede behandeling, waar van chemische castratie deel uitmaakt. Zo'n behandeling is op z'n plaats, zo kan de maat schappij het beste tegen mij be schermd worden. En ik kan dan aan een nieuw leven beginnen. Ik wil er voor tweehonderd pro cent voor gaan." De rechtbank doet uitspraak op 21 augustus. njAR - In attractiepark Duinrell in Wassenaar vond gisteren de t jjeursdag plaats. Vierendertig in Nederland werkzame am- ittèp werden met hun gezinnen ontvangen in de Oranjerie, om ew<r Duinrell Express te worden vervoerd naar het zomerthea- der Es/ir ter. Daar waren zij eregasten bij een optreden van een goochelaar. Op de foto worden ambassadeur Matlanyane van Lesotho en haar gezinsleden begroet door Duinrell-mascotte Rick de Kikker. Foto: Eric Taal iioe ioi|- oter. /00| teki ?r bs/oEGSTGEEST - Omdat ise'rrouw heeft afgetuigd Datiouten tafelpoot is een 1 bh man uit Oegstgeest je', loor de Haagse politie- de Veroordeeld tot een n n van veertig uur. Het rger vond het jammer is? rol in het strijdgewoel Icht was gebleven. ielei tussen de twee was al laid stabiel te noemen ^politie °P 28 maart 23tf>veelste keer een kijkje f«^men bij de echtelijke f£cJóe tafel lag op z'n kant aouten poot ontbrak, had de verdachte zijn ird geslagen. Volgens lat zij hem hysterisch gevallen. Er waren al ppen gevallen.' Ook de vrouw zou zich daarbij niet on betuigd hebben gelaten. „Ik had zelf ook een verstuikte en kel", zei de man. Aanldaagster Degeling reageer de fel toen ze het idee kreeg dat de man zijn gedrag wilde goed praten. Ze trok zich er weinig van aan, toen het slachtoffer liet merken dat ze het niet eens was met de manier waarop haar man werd aangesproken. Volgens de officier van justitie nemen mishandelde vrouwen vaak de schuld op zich en trek ken ze bovendien negen van de tien keer hun aanklacht weer in. Tegen de verdachte: „U heeft een houten tafelpoot met twee hemden vastgehouden en met kracht op haar ingebeukt. Ze MEUBELPLEIN LEIDERDORP A4, afslag 6, gratis parkeren. Meer info: 071 - 541 65 85 of www.meubelplein-Uiderdorp.nl sinds een jaar in Avifauna. De boshoenders werden uit een dierenpark in Münster gehaald. Verkade: „Sinds 1950 is de uit voer van dieren in Australië aan banden gelegd. Hier zijn ze een bijzonderheid. Daar struikel je over deze hoenders." De kans dat Mula Mula binnenkort ge zelschap krijgt, sluit de vogel baas niet uit. „Met de huidige tropische temperaturen is de kans groot dat er nog meer eie ren uitkomen. Die moeten dan zelf uit de aarde kruipen, want we leggen ze niet meer in een couveuse. De natuur moet zijn loop hebben", vindt Verkade. alphen jlan den rijn - Het Chi- nees-Thaise restaurant Azië aan de Hooftstraat in Alphen aan den Rijn mag vanaf vandaag haar entresol - een verlaagde verdieping - niet langer gebrui ken als deel van het restaurant. Bovendien moeten een illegaal aangebrachte trap en balustra de worden afgebroken. Zo niet, dan riskeert Azië een boete van 500 euro per dag met een maxi mum van 20.000 euro. Dat schrijft de gemeente in een brief aan eigenaar Li. Die han delt met de ingebruikname van de entresol van 35 vierkante meter als restaurantgedeelte in strijd met de bouwvergunning en het horecabeleid van de ge meente. Bij de aanvraag voor de verbouwing is de eigenaar daar volgens de gemeente na drukkelijk op gewezen. Li heeft bezwaar gemaakt tegen de beperking, maar de commis sie voor bezwaar- en beroep schriften verklaarde dat be zwaar ongegrond. De gemeente is niet van plan de huidige situatie te legaliseren. „Zeker niet nu het een recent bestemmingsplan betreft waar in het maximum aan bebou- wings- en gebruiksmogelijkhe den weloverwogen is aangege- leimuiden - Een lange rij boten en een file op de weg was gistermiddag het gevolg van een storing aan de Leimuiderbrug over de Haarlemmermeerse Ringvaart. De storing duurde ongeveer een uur. Door een technische storing kon de brug niet meer helemaal dicht. Daardoor konden auto's niet meer over de brug en boten er niet meer onderdoor. Het hefmechanisme isgisteravond provisorisch op gang gebracht, zodat de brug weer gewoon be diend kon worden en het verkeer op de weg en op het water geen hinder meer ondervonden. Van ochtend werd er nog hard gewerkt aan het verhel pen van de daadwerkelijke storing. Foto: Hielco Kuipers den hjlag/alphen - Vanaf mor gen komt er geen boot meer langs de sluis in de Oude Rijn bij Bodegraven. Om negen uur 's ochtends gaat de stremming in. Die is nodig vanwege het in laten van grote hoeveelheden zoet water via de Oude Rijn in het gebied van het hoogheem raadschap van Rijnland. Het Hoogheemraadschap wil op deze manier garanderen dat het boezempeil in Rijnland op peil blijft. Normaal gesproken wordt water via de Gouwe bij Gouda het gebied in geloodst. De noodmaatregel heeft sterke stromingen tot gevolg bij de sluis in Bodegraven en op het stukje Oude Rijn tussen Alphen en Bodegraven. Daarom heeft de provincie besloten de sluis te stremmen voor alle scheep vaartverkeer. De situatie bij de sluis wordt continu bekeken. Zodra blijkt dat de risico's enigszins aanvaardbaar zijn, wordt (beperkte) doorvaart toe gestaan. Volgens de woordvoerder van het hoogheemraadschap komt er vanaf morgen zeven kubieke meter zoet water per seconde het gebied van Rijnland in via de Oude Rijn. „We hebben nog wel genoeg water via de Gouwe, maar we willen voorkomen dat het mis gaat met het boezem- peil. Het ziet er niet naar uit de weersomstandigheden erg zul len veranderen de komende da gen en dan zouden we zonder voorzorgsmaatregelen wel eens in problemen kunnen komen. Als het water te laag komt te staan, komt de stabiliteit van kades en dijken in gevaar." Bovendien kan het Hoogheem raadschap niet garanderen dat het water via de Gouwe zoet water is. „Het gevaar dreigt dat er te veel zout in zit en dat is schadelijk voor bijvoorbeeld de boomkwekerijen in de buurt van Boskoop en Hazerswoude. Het water dat we via de Oude Rijn het gebied in laten stro men, komt uit het Amsterdam- Rijnkanaal en de Lek en is gega randeerd zoet." had heel ernstig gewond kun- dat een dochtertje van een jaar nen raken." De politierechter heeft, is nog steeds samen. Hij vonniste overeenkomstig de eis is in therapie gegaan om te le- van de officier. Het echtpaar, ren zijn agressie te beheersen. (advertentie) De rechter veegde woensdag het fotoverbod dat de gemeen te Wassenaar in de omgeving van vila Eikenhorst had inge steld van tafel. De toekomstige woning van kroonprins Wil- lem-Alexander en prinses M&dma in Wassenaar mag weer gefotografeerd en ge filmd worden. Een goede zaak, of schending van privacy? Ze ven meningen. Hielco Kuipers, persfotograaf. „Ik vond het fotoverbod lo gisch, en had er als fotograaf absoluut geen moeite mee. Ik weet hoe die twee mensen te pas en te onpas worden gefoto grafeerd, waar ze ook zijn. Een beetje privacy zou ik ze dus wel gunnen. Zelf was ik meteen ter plaatse nadat het fotoverbod was opgeheven door de rechter, maar niet om het paar te foto graferen. Ik maakte een foto van fotografen die er bezig wa ren. Het paar fotograferen ter wijl ze thuis zijn, dat vind ik walgelijk. Ik krijg nog wel eens verzoekjes van Story en zo, maar die weiger ik stelselma tig" Bert van der Velde, voorzitter Oranjevereniging Leiden: „Een goede zaak dat het fotoverbod is opgeheven. Wij mogen best zien waar die mensen wonen. Ik begrijp best dat het paar het niet leuk meer vindt, al die foto grafen, maar dat hoort nu een maal bij hun bestaan. Ik vond het fotoverbod veel te ver gaan." Eef Brouwers, directeur-gene raal Rijksvoorlichtingsdienst: „Het paar staat buiten het foto verbod. De gemeente Wasse naar heeft geoordeeld dat dit het beste is. Er is absoluut geen sprake van dat het paar de Horsten zou willen afsluiten. Dat is niet aan de orde geweest en is ook nu niet aan de orde." Een woordvoerder van de ge meente Wassenaar, kort na af kondiging van het verbod in de ze krant. „Moet je alle nieuws gierigen en iedere filmer dan maar toestaan om daar een beetje rond te hangen en alles vast te leggen? Of beelden uit de sfeer van je gezin maar even naar miljoenen kijkers uit te la ten zenden? Daarom geldt het verbod, dat met borden wordt aangegeven, voor alle beeldma teriaal en de verzending daar van. Je moet er toch niet aan denken dat iemand fotografeert wat het paar voor het ontbijt nuttigt?" Daniëlle Logtenberg woord voerder van de gemeente Staphorst „Wij hebben in Staphorst al jaren een fotover bod. Zonder toestemming mag je hier niemand zo maar op de kiek zetten. Dat is ooit gedaan omdat toeristen en journalisten te pas en te onpas bewoners in klederdracht fotografeerden. Wij hebben nog nooit gehoord dat dat in strijd zou zijn met de vrijheid van meningsuiting." Cees Hamelink, hoogleraar me dici en communicatie: „Een fo- toverbod is een vorm van cen suur. Een rechter maakt daar dus gehakt van. Als journalisten argumenten hebben om de pri vacy van bekende mensen te schenden, dan mogen ze dat tot op zekere hoogt^loen. Het wordt een probleemals die ar gumenten financieel worden, zoals bij de weekbladen Story en Privé. Die bladen schenden de privacy puur omdat er vraag naar die foto's is. Dat is uiterst onfatsoenlijk, maar de basis is dat Nederlanders het kopen. Je kunt hekken neerzetten, verbo den afkondigen, journalisten bestraffen Maar üc zou bij de basis beginnen en het Neder landse volk enigszins willen op voeden. Honderdduizenden mensen zijn zo onfatsoenlijk om roddelbladen te kopen, waarin de privacy van mensen zonder reden geschonden wordt. Dat is het werkelijke probleem en daar moeten we iets aan doen." Kroonprins Willem-Alexander als kleuter, in de tuin van Paleis Noordeinde: „Nederlandse pers oprotten!"

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13