WD kraakt Leidse aanpak asielzoekers I (Z)ove. Waar blijft de genetisch gemanipuleerde permanent schorre meeuw? Duinrell 'Mensen zitten jarenlang gevangen in hun uitkering' Uitgekeken op uw colleaa's Brugspringen er: geen citybus in binnenstad RTV West weg uit Leiden .autoheemskerk.com Koekeroe Reedio moet studio brandveilig maken TTERENDE ATTRACTIES! -ar sur ONTSPANNEN door de overgang? R1 REGIO j, 2242 IP Wassenaar i 5155 258. www.duinrell.nl bert Heijn eeDnbekenden hebben d k bij Albert Heijn aan Bracht in Leiden een i chtal gele plastic mand- aadpallets, in brand ge- ceJe pallets waren tot an- mmeter hoog tegen een iniet en vervolgens werd aangestoken. De er moest de vlammen oor het vuur ontstond iade aan de gevel, twee ruiten en smolt (advertentie) Morgen vindt u de baan die bij u past in bod.nl leiden - Officieel wordt een duik in het Leidse water sinds gisteren sterk afgeraden. Of iedereen zich aan het negatief zwemadvies houdt, is nog maar de vraag. Voor kinderen bij de Kanaalbrug is het een kwestie van kijken en bekeken worden, en laten zien dat je het durft Foto: Hielco Kuipers ►ert Minkhorst )e reizigersorganisatie Leiden ziet helemaal mien plan om met city- or de binnenstad te :n. Die busjes zouden nde buslijnen moeten Het idee is afkom- Labruyère, voorzitter 'emchting Stadsparkeer en (SSL). „Het idee is tief en het is positief L meedenkt, maar Ro- SSL verschillen van 'ver hoe je de binnen- ;nt", stelt Rover in een ontvouwde zijn Jfoor aparte citybusjes singels in een verga- n de raadscommissie en verkeer, vlak voor de zomer. Met kleinere busjes kun je de grote logge bussen verjagen. De citybusjes vervul len pendeldiensten tussen klei ne transferia vanwaar de grote bussen van Connexxion naar de regio vertrekken. Het was La bruyère bovendien opgevallen dat buiten de spits nauwelijks passagiers meereizen. Handiger zijn dan kleine busjes dan de 'kolossen' van Connexxion. Politici reageerden enthousiast en vroegen Labruyère zijn plan verder uit te werken. De onder nemer gaf al wel aan dat hij het 'voor de helft van het geld' kan doen dat Connexxion krijgt. De busjes moeten om de tien mi nuten gaan rijden. Volgens Rover is het enthousi asme van de Leidse politiek ver keerd. De belangenorganisatie (advertenties) OEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN A R K ziet Labruyères plan louter als uitbreiding van zijn eigen par- keerbusjes. „De SSL gaat ervan uit dat reizigers alleen uit Lei den komen. Maar op dit mo ment bezoeken de koopkrachti ge bewoners van Leiderdorp, Oegstgeest en Voorschoten ook het centrum." Die moeten straks overstappen. Onderzoe ken van Rover wijzen uit dat el ke overstap reizigers kost. Rover verwijst ook naar de er varingen in Dordrecht. Die stad voerde de citybus in. Het ge meentelijk vervoersbedrijf ging failliet. Verder betekent de inzet van kleine busjes dat chauf feurs bij drukke haltes reizigers moeten laten staan, aldus Ro ver. „Dit geeft een enorm ge drang en het veroorzaakt ruzies over wie wel en niet mee mag", verwijst de organisatie naar er varingen in Amersfoort. Kleine re bussen zijn ook niet goedko per - integendeel, aldus Rover. Er zijn meer chauffeurs nodig. door Silvan Schoonhoven leiden - Radio West wil af van zijn studio in Leiden. RTV West, het moederbedrijf van de radio zender, vindt het te duur om studio's op locatie open te hou den, zegt netmanager Pedro van Looij. De Leidse redacteur van de regionale zender werkt al een aantal maanden vanuit Den Haag. Ook een studio in Gouda moet dicht RTV West wil wel graag een 'slapende' studio in Leiden houden om apparatuur op te slaan. De zender denkt aan een ruimte in het stadhuis, zodat een verslaggever gemakkelijk opnamen van raadsvergaderin gen kan maken. De omroep is in gesprek met de gemeente maar heeft nog geen uitsluitsel. Als RTV het huurcontract op zegt, kan dat ook vervelende ge volgen hebben voor de regiona le radiozender Holland Cen traal. Die zit in hetzelfde ge bouw aan de Oude Rijn. Bij Holland Centraal was niemand bereikbaar voor commentaar. De luistercijfers van Radio West zijn gekelderd sinds de omroep een nieuwe formule heeft en een nieuwe frequentie. Inkom sten uit reclame vallen tegen en de ontvangst is slecht. Het marktaandeel is geslonken naar 7,5 procent op de woensdag middag, de best beluisterde tijd. Midden jaren negentig had de omroep op die uren nog een aandeel van 19,7 procent. Radio West is in het voorjaar een nieuwszender geworden met een talkradio-formule. Gis teren maakte de zender bekend dat format 'eerder dan gepland' te gaan evalueren. „Tegenval lende luistercijfers in combina tie met teruglopende reclame inkomsten en een ingrijpende bezuinigingsoperatie hebben hiertoe de aanleiding ge vormd", laat RTV West in een persbericht weten. door Robbert Minkhorst leiden - Van het eigen asielbe leid van de gemeente Leiden komt helemaal niets terecht. Dat is de 'stellige indruk' van de WD. Uitgeprocedeerde asielzoe kers en illegalen worden niet voorbereid op een terugkeer naar eigen land, ook krijgen ze geen opleiding aangeboden, zo als wél is bedoeld. „We hebben deze mensen jarenlang gevan gen gehouden in hun uitkering", zegt raadslid G. van Gruting. In Leiden krijgt een bepaalde groep vluchtelingen nog steeds een uitkering, ook al mag dat niet van het rijk. Het ministerie van justitie zegt tegen asielzoe kers zonder verblijfsstatus dat zij het land uit moeten. In de praktijk gebeurt dat lang niet altijd. Leiden onderhoudt al ja ren een groep van 70 a 80 ille galen. Verschillende gemeen ten, waaronder Leiden, begin nen een campagne voor een 'specifiek pardon' voor deze groep. Het is deze campagne en het beleid voor asielzoekers in an dere gemeenten dat nu samen leidt tot een heftige politieke discussie over de opvang van uitgeprocedeerde vluchtelin gen. De uitlatingen van het PvdA-raadslid H. Jansen, woensdag in deze krant, heb ben de weerzin opgeroepen van de WD. Jansen wil uitzoeken of Leiden delen van het voor ille galen genereuze beleid van Den Bosch kan kopiëren. Tegelijk wil zij een felle campagne voor het specifieke pardon. Jansen redeneert dat Leiden, stad van vluchtelingen, niet mag achter blijven. De WD valt coalitiepartner PvdA af en opent tegelijk de aanval op wethouder M. Rab- bae van Groenlinks. Hij is ver antwoordelijk voor het asielbe leid. „Ik kan me niet aan de in druk onttrekken dat daar dus niets mee gebeurt", zegt Van Gruting. „Die indruk heb ik niet alleen. Anders riep Hilde Jansen niet dat we in Leiden een naam hoog te houden hebben." Voor de WD is cruciaal dat de groep vluchtelingen een per- Leiden 531 08 11 Roelofarendsveen R. (071) 331 28 66 Familietip! Kom deze vakantie voor een spet terend dagje uit naar attractiepark Duinrell. Geniet met het hele gezin in de spectaculaire attracties, zoals de Splash, de Aquaswing, de Kikkerachtbaan en het Tikibad. Voor de kleinste bezoekers is er volop te beleven in de nieuwe Rick's Fun Factory! door Silvan Schoonhoven leiden - Koekeroe Reedio heeft een conflict met de gemeente en de brandweer. Die vinden het kraakpand waar de alterna tieve Leidse radiozender zijn studio heeft brandgevaarlijk. De brandweer heeft vorige week de opdracht gekregen om het ge bouw op de hoek van de Mus- schenbroekstraat en de Han senstraat dicht te timmeren. De radiozender en de overige be woners van het gebouw hebben na een kort geding uitstel ge kregen. De uitzendingen van de zender liggen stil,' omdat de stroom is afgesloten, meldt de website. Eigenaar van het pand is de ge meente. „De brandveiligheid is nou eenmaal van groot be lang", zegt woordvoerder F. van Deursen van de gemeente. „We maken bij het handhaven van de brandveiligheidsregels geen onderscheid tussen verschillen de typen huizen of bewoners. Ook een kraakpand moet veilig zijn en aan de regels voldoen." Bij de omwonenden in de Mus- schenbroekstraat is vorige week een brief verspreid met de aan kondiging dat het kraakpand dichtgetimmerd zou worden. Doordat de bewoners van het kraakpand inmiddels zelf een nooduitgang hebben gemaakt, is het pand niet langer 'levens- t Het hoekhuis waar Koekeroe Reedio zijn studio heeft, is door maatregelen van de bewoners inmiddels niet meer 'levensbedreigend' maar nog slechts 'brandgevaarlijk', foto: Hielco Kuipers bedreigend' maar slechts voortvarend' geweest, zegt Van 'brandgevaarlijk'. Ze hebben nu acht weken de tijd om hun ge bouw ook van die status af te helpen. Gebeurt dat niet, dan verzegelt de brandweer het pand alsnog. De krakers zijn tot nu toe 'heel Deursen. „Ze hebben een twee de vluchtweg gemaakt, de gan gen vrijgemaakt en isolatiema teriaal en versieringen verwij derd." Koekeroe Reedio is sinds 1996 in de ether als 'vrije radiozen- spectief wordt geboden. Toen de vorige wethouder J. Laurier dat toezegde - met illegalen zou een gesprek worden gevoerd over terugkeer - stemde de WD in. „Dat beleid wordt niet uitge voerd. We waren er toch al niet happy mee. Maar dit is heel triest. Ze blijven in hun uit zichtloze positie. Dat vind ik nog schrijnender dan ze op straat zetten. Dan worden ze gedwongen om iets te doen. Nu hebben ze met hongerige blik ken naar onze rijkdom geke ken." Wethouder Rabbae is niet be reikbaar voor commentaar. Zijn partijgenoot en raadslid G. Pie- terse neemt het voor hem op. „Een terugkeertraject is wat an ders dan mensen perspectief geven. Ik weet niet in hoeverre mensen trajecten zijn aangebo den, maar het verhaal van de WD geloof ik niet." Pieterse wijst erop dat alle mensen in de bijstand in principe 'een traject dat leidt tot scholing of werk' krijgen aangeboden. Alleen is het voor illegalen wel verboden om te werken. Opvallend is dat Vluchtelingen werk Leiden het verhaal van de WD bevestigt. „Mensen zou perspectief worden geboden, maar tot nu toe is niet duidelijk op welke manier", zegt plaats vervangend directeur B. Slager. „Volgens mij vinden de eerste gesprekken vandaag (donder dag, red.) plaats. De gemeente is net begonnen. Het moet nog in de steigers worden gezet" Hoewel de WD zich ergert, on derneemt de fractie op korte termijn nog geen stappen. „Voorlopig sta ik mijn slaapka mer nog te behangen en te ver ven", zegt Van Gruting. „De wethouder heeft alweer een tijdje terug een nieuwe notitie toegezegd. Die zal toch wel vlak na het zomerreces komen?" (advertentie) der' zonder 'rottige tele foonspelletjes, beurs- of weer berichten, reclames en andere onzin', aldus de website. De zender is opgericht 'als baken in de strijd tegen de commerci ële terreur en de algehele zom- bificering van de media'. Vlet nieuwe Robijn Black Velvet blij\en je kleuren twee keer zo lang zwart als met een normaal wasmiddel. Dus je kan langer genieten van je zwarte kleding! En wil je weten of zwart je staat? Surf dan nu naar www.robijnfashion.nl en doe de kleurentest! peeling ttoetu&Qlac^raï Rftw unoaxie Ha* Wie wil er nu niet elke dag beginnen met het gevoel van een geheel vernieuwde huid? Dat kan vanaf nu. Nieuwe Dove Soft Peeling Cream Bar is een zeeptablet met een unieke formule die helpt bij het vernieuwingsproces van de huid. Het bevat kleine blauwe korreltjes die de dode huidcellen verwijderen en de bloeds omloop stimuleren. Hierdoor wordt het vernieuwingsproces van de huid geactiveerd. Het resultaat is een huid die als herboren aanvoelL Deze Dove Soft Peeling Bar is - net als alle andere zeeptabletten van Dove- huid pH-neutraal en droogt je huid dus niet uit ÉT Daarnaast bestaat dit tablet voor een hydraterende jy JËË S, die zorgt voor de extra verzorging van de huid. v/ - Famosan' van A.Vogel Vermindert overgangsklachten I* 8ij hoofdpijn, opvliegers en neerslachtigheid ioo% natuurlijk 'famosan is esn homeouaihisch geneesmiddel. p. lees voor gebruik de bijsluiter. Bffj A. Vogel. Aangeraden door de natuur. Meer weten? Bel gratis de A.Vogel gezondheidslijn 0800 - 86 43-546 I of 0800 - vogel info. of stuur een mail naar infoOvogel nl De:c luhnck is opgenomen in i>le regionale dagbladen van WRp Dagbladen (Oplage ruim 2 miljoen) Meei inloinwtie. e-mail; 111f0@SRp.nl ó.v.v. Nieuws getipi voor vrijdag 8 AUGUSTUS 2OO3 LEIDEN door Eric-Jan Berendsen leiden - Afschieten. Dat is de korte maar kernachtige reactie van René Speur uit Leiderdorp op onze oproep in de krant van vorige week te reageren op de meeuwenoverlast in Leiden. Daarop is massaal gereageerd, met name door lezers die de meeuwen niet zien zitten. Vooral het gekrijs van de die ren, waardoor mensen 's och tends vroeg wakker worden, is veel lezers een doom in het oog. Maar ook de vogelpoep, het agressieve gedrag van de dieren en het open pikken van vuilniszakken waardoor Leiden (verder) verloedert en vervuilt, zijn voor veel inwoners een bron van zorg en ergernis. Onder het motto 'de vervuiler betaalt' vindt het merendeel van de mensen die hebben ge reageerd, dat de gemeente sa men met de provincie het pro bleem moet oplossen. Daar naast zou de burger wat voor zichtiger moeten omgaan met het buiten zetten van de vuil niszakken. Immers, die worden door de meeuwen open gepikt op zoek naar voedsel, waardoor er een troep op straat ontstaat. Hennie Redel uit Leiden heeft een aantal ludieke oplossingen. Hij doet regelmatig om half vijf 's ochtends van narigheid het slaapkamerraam dicht om de overlast van het gekrijs nog iets te verminderen. „Een piloot die iets te vroeg de landing inzet richting Schiphol wordt be straft. En terecht, immers de burgers moeten wel fatsoenlijk kunnen slapen. De radio te hard, blaffende honden, rond hangende jongeren die schreeuwen en op scooters rondscheuren, luidruchtige kroeggangers. Dat mag allemaal niet. Maar aan de meeuwen wordt niets gedaan." Volgens Redel neemt de burger binnenkort het recht in eigen hand. „Wanneer Leiden zich niet sterk maakt voor de oplos sing van dit probleem zal het mij niets verbazen dat een on gehoorzame kleiduivenschieter binnenkort uit pure frustratie z'n windbuksje op de beestjes leegschiet. En applaus krijgt van de overige buurtbewoners. Dat mag natuurlijk niet", weet Redel. „De iets slimmere onge hoorzame burger zal het daar om wellicht op een akkoordje gooien met de valkeniers uit Brabant. Zeg joh, hebben jullie niet een paar uitgerangeerde oude valken voor een zacht prijsje?" Daarnaast heeft Redel een wel zeer ongebruikelijke oplossing voor het meeuwenprobleem. „Als ze nu in Japan al in staat zijn om schoothondjes te kwe ken die in een borrelglas pas sen, zijn er dan bij de provincie Zuid Holland niet een paar bio logen in staat een fokprogram- ma op te zetten voor een gene tisch gemanipuleerde perma nent schorre meeuw? Hoeven we ook geen overheidsgeld meer te besteden aan het in stellen van een commissie die zich op verzoek van de ge meente Leiden nog eens gaat buigen over de haalbaarheid van een mogelijke wijziging van de Flora en Faunawet in het jaar 2010." Redel staat niet alleen in zijn mening. Ruim negentig procent van de reacties was anti meeuw. Toch zijn er ook men sen die menen dat er géén sprake is van overlast. Zo doen de meeuwen Mieke Straathof die in Leiden werkt, denken aan het Katwijkse strand en vakan ties op Terschelling. „Dus vanj mij mogen deze prachtige bees ten blijven." En mevrouw Uljd uit Leiden denkt dat niet één Katwijker wakker ligt van het 1 geluid van de meeuwen. „Aan* dierengeluiden, vooral van vo gels, erger ik me ook niet. Een, vogelgeluid is een natuurge luid." In de krant van morgen ver schijnt een hele pagina met een bloemlezing van de binnenge komen reacties. d 3

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11