Kwaliteit zwemwater snel slechter 70% Zomerhype: vliegen verjagen met zakje water liWMmrn Stacaravans uitgebrand op camping in Zoeterwoude Leidsch Dagblad m, --' il' m m Doodstraf uitgesproken tegen verdachte 'Bali' Fotoverbod Eikenhorst vernietigd Kans op negatief advies provincie Dansen tussen de badgasten kortingen tot Drie jaar cel en tbs voor steekpartij Aanslag Bagdad eist elf levens Leidsch Dagblad pri k Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 donderdag 7 AUGUSTUS 2003 VRAGEN INTERNET: www.leidschdagblad.nl NR. 43302 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 door Marijn Kramp leiden - De zwemwaterkwaliteit in de binnenwateren holt achter uit. De provincie Zuid-Holland overweegt voor alle plassen en rivieren een negatief zwemad- vies af te kondigen. Momenteel worden in veel plassen en meren watermonsters genomen. Nog voor dit weekeinde hakt de pro vincie de knoop door. Een negatief zwemadvies voor alle binnenwateren wordt maar zelden afgekondigd. Provincie woordvoerster E. Sonnega: „In de afgelopen vijf jaar hebben we het niet meer aan de hand gehad." Op een aantal plekken is de concentratie blauwwieren en rode algen door de aanhou dende hitte te hoog. Mocht het niet tot een algeheel negatief zwemadvies komen, dan zal de lijst met waarschuwingen wel een stuk langer worden, ver wacht Sonnega. Tot nu toe staan alleen binnenwateren buiten de Leidse regio op de lijst. Het betreft de Zevenhui- zerplas, de vijver in het Ridder- kerkse Oosterpark en zwem- plekken aan het Haringvliet, Hollandsch Diep, Krammer/Volkerak, Brielse Meer en Bemisse. Blauwwieren en rode algen kunnen giftige stoffen produce ren die misselijkheid, koorts, hoofdpijn, diarree, huiduitslag en pijnlijke oren, ogen en kelen veroorzaken. Vooral kinderen en honden zijn kwetsbaar om dat zij tijdens het zwemmen vaak water inslikken. Blauwwier is herkenbaar aan een groen blauwe olieachtige laag op het water. Een rode gloed in de ri vieren en plassen kan duiden op de aanwezigheid van rode algen. De provincie waar schuwt bij dit soort verschijnse len niet in het water te gaan. In elk geval adviseert zij na een duik in zoet water snel te dou chen. Bepaalde gebieden in de pro vincie zijn de afgelopen dagen vanuit de lucht gecontroleerd op de aanwezigheid van de al- gensoorten. Met een helikopter zochten medewerkers van de waterschappen naar de rode gloed die door de rode algen wordt veroorzaakt en de blauw groene drijflaag van het blauw wier. Sonnega: „Aan de hand van deze luchtcontroles kun nen de waterbeheerders de plekken bepalen waar ze mon sters moeten nemen." Gedu rende het zomerseizoen con troleert de provincie alle officië le zwemplekken een keer per twee weken op de zwemwater kwaliteit. Pagina Ri: Provincie zet extra mensen in bij zwemwatertelefoon door Ruud Sep leimuiden - Ofwel er heeft ie mand een hele goede grap uit gehaald, ofwel alle fabrikanten van vliegenmeppers, vliegen- strips en andere insectenverja- gers kunnen wel inpakken. Want als je diverse horeca-on- dememers mag geloven, is het meest effectieve middel tegen vliegen ook meteen het meest simpele. Hang een plastic zakje water onder een lamp en de vliegen blijven weg. Echt waar. De tip stond vorige week in een horecablad, en sindsdien loop je dus de kans dat er in de snackbar of in het café ineens een boterhamzakje met water hangt. Of een wat stevigere va- cuümzak, zoals bij café en par tycentrum Keijzer aan de Dorpsstraat in Leimuiden. „Ja, ik las dat verhaal vorige week vrijdag en ik heb ze meteen op gehangen", vertelt Sjaak Keij zer. „En wat zal ik ervan zeg gen? Misschien dat de vliegen door de warmte toch al wat makker zijn, maar in onze eigen keuken konden we eerst niet normaal eten omdat we steeds met de vliegenmepper in de weer waren. En nu zitten er na genoeg geen vliegen meer." Ook in het café hing Keijzer twee waterzakken op. „In het café waren de vliegen echt las tig, en nu zie je er misschien nog twee of drie, dan houdt het echt op. Of mijn klanten me raar aankijken met die zakken? Ach, ze zijn wel wat gewend van me." De zoektocht naar een verkla ring voor het merkwaardige fe nomeen verloopt niet gemakke lijk. De vliegendeskundige van Naturalis is net op vakantie, evenals zijn collega bij de vak groep biologie van de Leidse universiteit. Maar de woord voerder van de Universiteit Wa- geningen biedt uitkomst. Hij heeft al meer journalisten aan de lijn gehad en heeft zijn ant woord klaar. „Het verschijnsel is op zich wel bekend, maar er is voor zover wij weten nooit echt onderzoek naar gedaan. Een afdoende verklaring is er dan ook niet." Het zou volgens de woordvoerder iets te maken kunnen hebben met de kou of de schittering van het water. Keijzer heeft ook nog wel een paar aardige suggesties. „Er is heel veel kennis over dit soort zaken verloren gegaan. Weetje dat keukens vroeger altijd don kerblauwe tegels hadden omdat daar geen ongedierte op gaat zitten? En waarom denk je dat er vroeger in huis allemaal ko perwerk gebruikt werd? Dat was tegen de bacteriën. Dit zou net zoiets kunnen zijn. Maar als je het wil weten: waarom probeer je het niet gewoon thuis?" Interessant idee. Maar was het aantal vliegen in de eigen woonkamer zonder zakjes wa ter de afgelopen week ook al niet behoorlijk teruggelopen? 'Ti v.~- .1, 'T - l DTOVERBOD ter in Den Haag die gis- *>n fotoverbod rond de inselijke villa De Hors- Vassenaar ongeldig ver heeft een wijs besluit n. Hij woog de vrijheid lingsuiting, in dit geval vsgaring van fotografen, r dan het recht op pri- n prins Willem-Alexan- rinses Maxima, ter kon moeilijk ook an- !t paardenmiddel dat de te Wassenaar met een tod uit de kast haalde irivacy van het kroon- paar te garanderen, duit bespottelijk. De ge- schoot hier als het ware i kanon op een foto-ca- hn paparazzi te weren, tar gaat het uiteindelijk rd een grondrecht ver- mgetast. oordeel van de rechter gemeente en met haar onprinselijke paar een nederlaag. Niet het p privacy van Willem- er en Mdxima was in het maar de wijze waarop de te die privacy wilde ga- n. De rechter stelde h vast dat er andere, draconische, maatrege- (elijk zijn om de villa af Ai(jnnen voor ongewenste >rotere struiken rond de 'of het afsluiten van een WJeel van het kroonprinse- mein voor publiek ge- denpasar-jakarta/anr-afp - De rechtbank in de Balinese hoofdstad Denpasar heeft de militante moslim Amrozi van morgen ter dood veroordeeld. De rechters achten bewezen dat hij heeft meegewerkt aan het beramen en uitvoeren van de aanslagen op het eiland Bali. Die kostten op 12 oktober vorig jaar 202 mensen het leven. Amrozi lachte toen de recht bank stelde dat hij schuldig was aan de aanslagen op Bali. Op het moment dat de rechter het vonnis uitsprak, bleef zijn ge zicht uitdrukkingsloos. Amrozi heeft toegegeven dat hij een rol in de aanslagen heeft gespeeld. De uitspraak tegen de 40-jarige monteur is de eerste in verband met de aanslagen.De Indonesi sche regering is zeer bevreesd voor nieuwe bomaanslagen van moslimextremisten in de archi pel na de terdoodveroordeling van Amrozi. Volgens de Australische gehei me dienst zijn er aanwijzingen dat leden van de radicale Je- maah Islamiyah (JI) binnen en kele dagen opnieuw verwoes tend zullen toeslaan. Amrozi is volgens de aanklagers lid van JI. De Indonesische veiligheids diensten zijn in de hoogste staat van paraatheid gebracht. De twee grootste moslimorga nisaties in Indonesië, met vele tientallen miljoenen leden, hebben de aanslag van dinsdag op het Marriott Hotel in Jakarta intussen sterk veroordeeld. Daarbij vielen tien doden.Vol- gens Nahdlatul Ulama (NU) en Muhammadiyah is de aanslag een nieuwe ldap voor het land, zowel economisch als politiek Pagina Buitenland: Weinig sympathie voor 'lachende terrorist' noordwijk - Badgasten kijken geamuseerd toe hoe choreografe Annabelle Lopez Ochoa met een groep dansers op het Noordwijkse strand aan het werk is. Er wordt de ze week elke avond ter hoogte van de Noorderduinen gerepeteerd voor de voorstelling 'Beeldenstorm', die vanaf volgende week dinsdag zes avonden op deze plek is te zien. Omdat zonaanbidders tot laat op het strand blijven, moeten de dansers en acteurs soms tussen de gewone badgasten door spelen. Pagina R6: Beeldenstorm op Noord wijkse strand. Foto: Hielco Kuipers (advertentie) op banken, eethoeken, kasten, salontafels, fauteuils en slaapkamers SummerSale (Jencikova) Informatie: 0900-8996680 Eén vakantieganger gewond door inhaleren rook door Janneke Dijke jemeester van Wassenaar dgle aan dat hij misschien J beroep gaat tegen deze ik. Gelet op de rechterlij- umentatie van gisteren ït onwaarschijnlijk dat jere rechter tot een ander komt Laat Wassenaar praktisch zijn en het ka lt andermaal op de foto- 'hten. Want daarmee be- j haar koninklijke inwo- en dienst En maakt ze ook nog eens belache- Rechter bestempelt besluit Wassenaar als onrechtmatig den haag/wassenaar - Er mag weer gefotografeerd worden rond de koninklijke villa Eiken horst in Wassenaar. De rechter heeft gistermiddag bepaald dat het fotoverbod dat de gemeente Wassenaar vorige maand af kondigde voor dit deel van het gebied De Horsten onrechtma tig is. Het fotoverbod was in kort geding aangevochten door de Nederlandse Vereniging van Journalisten en het Genoot schap van Hoofdredacteuren. Volgens hen is de maatregel een schending van de vrijheid van nieuwsgaring. De belangrijkste overweging op grond waarvan rechter Paris de maatregel van de gemeente ver nietigde, is dat er voldoende re delijke alternatieven zijn waar bij de vrijheid van nieuwsgaring niet in het geding komt. Zo wordt het prinselijk paar in overweging gegeven om rond hun woning dichtere begroei ing aan te planten of het be staande hekwerk aan te passen. Een andere mogelijkheid, die vorige week tijdens het kort ge ding al ter sprake kwam, is het afsluiten van een groter deel van landgoed De Horsten. De Horsten is privébezit van prin ses Juliana, maar is voor het grootste deel opengesteld voor publiek. Fotografen en cameraploegen kunnen zich weer verdringen voor de hekken van villa Eikenhorst. Foto: Henk Bouwman zoeterwoude - Op Camping Zoeterwoude aan de Westeind- seweg heeft vanochtend een fikse brand gewoed. Drie staca ravans gingen in de vlammen op, een vierde werd tijdelijk on bewoonbaar door brandschade aan de buitenkant en rookscha de van binnen. De technische recherche doet onderzoek naar de oorzaak van de brand. Re chercheurs hadden vanochtend nog geen idee hoe de brand is ontstaan. Zij gingen niet in op geruchten dat er een molotov cocktail naar binnen zou zijn gegooid. De bewoner van één van de ca ravans meldde rond vijf uur dat er brand was uitgebroken in zijn vakantiewoning. Toen de Leidse brandweer arriveerde, stonden er al twee stacaravans in lichterlaaie. Een derde was zo heet geworden van de vlam men dat er rook af kwam. De brandweer had enige tijd nodig om water te halen aan de voor kant van de camping. Bij terug komst sloegen de vlammen ook uit de derde caravan. Een vier de exemplaar werd eveneens heet en begon te roken, maar de brandweer kon dit vakantie huisje op tijd koelen. Na een grondige reiniging en opknap beurt kan deze caravan wellicht weer gebruikt worden. Eén vrouwelijke vakantieganger is naar het ziekenhuis gebracht. Ze had rook geïnhaleerd. De ge dupeerde recreanten zijn on dergebracht in andere stacara vans op de camping. Volgens een medewerkster van de cam ping stonden er nog genoeg leeg. Op het terrein staan 120 stacaravans. De meeste cara vans zijn eigendom van men sen uit Den Haag en Leidschen- dam. Een aantal, waaronder de uitgebrande stacaravans, is ei gendom van de campingeige naar. Volgens woordvoerder A. Stam van de brandweer is het op een dergelijke camping niet te voor komen dat de vlammen over slaan. „De caravans zijn redelijk groot, zijn van hout en staan re latief dicht op elkaar. Er zit een meter of drie, vier tussen." Bo vendien zijn er niet overal wa teraansluitingen voor de brand weer, waardoor die tijd verliest met water halen. Voor de brandweer is blussen in deze tropische temperaturen erg zwaar. „Het is een geluk bij een ongeluk dat het 's ochtends vroeg was", aldus Stam. Campinggasten zijn opgelucht dat het bij vier caravans geble ven is, maar ook erg geschrok ken. Op het terrein aan de Westeindseweg staan veel bo men en struiken. Een zuchtje wind kan de vlammen snel ver spreiden. Vanmorgen was het echter windstil. den haag/runsburg - De 21-ja rige Leidenaar die op 6 decem ber Rijnsburger H. Hogervorst neerstak, is vanmorgen veroor deeld tot drie jaar cel. Verder kreeg de Leidenaar TBS en dwangverpleging opgelegd. De Leidenaar probeerde een beeld te stelen uit een voortuin aan de Langevaart in Rijnsburg. Ho gervorst betrapte hem en werd bij de woordenwisseling die volgde met een mes gestoken. bagdad - Bij de Jordaanse am bassade in de Iraakse hoofdstad Bagdad is vanmorgen een bom ontploft. Er zouden elf doden en vijfendertig gewonden zijn gevallen. De bom zou in een politiebusje zijn verstopt. De gemeente Wassenaar sluit een hoger beroep niet uit, maar onderneemt voorlopig nog geen enkele actie. Loco-burge meester Vriesendorp laat wel weten nog volledig achter de argumenten van de gemeente te staan. „Wij vinden nog steeds dat we een redelijke af weging hebben gemaakt tussen een kleine beperking van het grote recht op vrije nieuwsga ring en het recht op privacy. Ik vind dat de rechter daar onvol doende op in is gegaan." Welke stappen de gemeente Wasse naar verder zal nemen, zal de komende tijd in overleg met de advocaat en het koninklijk huis worden bepaald. De Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) laat weten tevreden te zijn dat er nu een uitspraak van de rechter ligt. „Wij hopen dat naar aanleiding van deze zaak media voldoende in staat zijn zelfregulerend op te treden en terughoudendheid te betrach ten als het gaat om het observe ren van personen in hun privé- omgeving", zei directeur-gene raal Brouwers. Hij noemt de persvrijheid een groot goed. „Maar het houdt ook in dat er voorzichtig mee moet worden omgegaan", aldus Brouwers. (advertentie) 19,60 Wij gaan zorgviicfg om Ik neem een: maandabonnement automatische betaling kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: persoonsgegevens In hel cotofon van de krant treft u nadere ntormaöe aan. Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau 8i| automatische betaling is rrqn bark-sponjnmer 712141 400114 Stuur deze bon In een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl MENTAAR -1 erproducten ipers niet te slepen 'ra 'evonden in °iase Coca Cola, ;i en Fanta i Croft is I steeds erslaanbaar rquis meisje aan een ian vraagt of hij lar leuk vindt i, is ze in haar hart it hem in het ilijk getreden fl ificaat voor deinfiets is ukking ovatie Bos Bosman rspoedig chtj ter van 1976: 1 jmer en kwel en woonboot in

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1