Jakarta had aanwijzingen voor aanslag Eerste homo-bisschop in VS Leidsch Dagblad Jemaah Islamiyah na Kuta nog springlevend Ambulancepersoneel strijdbaar naar actiedag Aanhoudende warmte jaagt publiek winkel uit 'Ib Moslimgroep verantwoordelijk Even afkoelen Leidsch Dagblad Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 GEMEEN Hen krijgen een Godett remler Og INTERNET: www.leidschdagblad.nl Dagblad NR. 43301 LOS woensdag 6 AUGUSTUS 2003 NR. 43301 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 ken moeten ime beleggers leren' sman Blair kt weduwe excuses lidloze i- abezorger 'P nt eraan Hub Changé lrt raagt men m rdwijk als elpunt Coast t-rally door Wim Koevoet leiden - De aanhoudende warmte jaagt mensen steeds meer richting kust, recreatie- plassen en terrassen. En dat gaat ten koste van de winkel- omzet in de stad. De Haarlem merstraat lijkt overdag uitge storven, bussen in de Breestraat zijn leeg. Een aantal winkels heeft inmiddels al besloten om op maandag helemaal niet meer open te gaan. Vooral winkelbedrijven aan de Haarlemmerstraat die het moe ten hebben van recreatief win kelen (funshopping) klagen steen en been over het gebrek aan klandizie. Met de hoge temperaturen van de laatste weken bereikt de lust tot winke len zo'n beetje het nulpunt. De uitbater van Expo kan erover meepraten. ,,Ik weet wel: het is vakantietijd. Maar ook dan kan ik normaal gesproken mijn zak ken goed vullen. Het enige wat ik daarvoor nodig heb, is wat bewolking. Maar dit is niet echt een kwakkelzomer. De mensen komen de stad niet in. Hooguit zit met een levens probleem opgezadeld de regering Megawati moet doen voordat het itabiliseert Het pro- heet moslimextremisme 6 ergste uitwas de schim- 3i fel anti-Westerse bewe- Jemaah Islamiyah. Deze is verantwoordelijk voor "Ige bomaanslag in Bali veel Australische toeris ten en blijkt nu ook als zeker - de zelf- islag op het Marriott te hebben gepleegd. tl het moslimextremisme de bevolking van het te moslimland ter wereld _jtauwelijks voet aan de krijgt, kan Jemaah Isla- 4 op termijn een magneet tl voor een ontevreden be- 4g. De corruptie viert on alle beloften onder Mega- Tog steeds hoogtij en met onomie uil het ook niet Het 'succes' van de ter- ilagen jaagt de econo- dieper het dal in. Was lag op Bali gericht op i, nu was het zakencen- Jakarta het doelwit merendeel van de iffers in Jakarta gewoné liërs zijn, maakt de radi- urbeweging blijkbaar it Tekenend voor de fa- aanpak van de extremis- het feit dat het Marriott •mt op een lijst mogelijke i dat onlangs bij verdach- gevonden. anslag lijkt bedoeld als chuwing aan de Staat om echtstaande daders van de ïg op Bali niet ter dood te rdelen. De beweging wil n macht tonen en de vrees nieuwe aanslagen is zeker nd, ondanks de belofte van wati om het terrorisme ortel en tak uit te roeien. Ie terroristen effectief aan eken en de economie weer ing te krijgen zal Megawati beroep moeten doen op ikaanse steun. Hoewel In- siërs een trots volk zijn en jjerse bemoeienis met de ar- jt(i 1 verafschuwen, lijkt er ,)l alternatief. Een terugkeer een militaire dictatuur zo nder Soeharto, toen met ^Junextremisme korte met- -Aerd gemaakt, is zeker on- leyer een paar, vóór elf uur. Niet om te winkelen, maar voor hun da gelijkse boodschappen. Daarna is het leeg op de Haarlemmer straat. Wij blijven daarom op maandag dicht. Net als de over buren (Van Kampenhout juwe liers, red.). Er zijn er nog meer die dat doen." G. Wisse van Wisse Snelder- waard zit met zijn winkelbedrijf in meubelen een flink eind ver derop in de Haarlemmerstraat. Net als zijn collega van Expo maakt hij deel uit van het be stuur van de winkeliersvereni ging. Zijn analyse komt in grote lijnen op hetzelfde neer. „De mensen hebben geen lust om te winkelen. Die blijven op de ter rassen steken. Die zitten wél vol. Maar we hoeven niet bang te zijn dat ze al hun geld 'ver zuipen'. Één dag regen en alles komt weer goed, echt. Dan lo pen ze hier binnen en beseffen ze dat dat nieuwe bankstel er nu echt moet komen." Pagina Ri: 'Afkoelen, niet kopen' is het motto jakarta/ap - De Indonesische politie had aanwijzingen dat een aanslag werd voorbereid in de buurt van het Marriott-hotel in Jakarta, waar gisteren een krach tige autobom ontplofte. Politie woordvoerder Prasetyo zei van daag dat in documenten die vo rige maand in beslag zijn geno men een aantal mogelijke doe len wordt genoemd, waaronder de omgeving van het Marriott. In verband daarmee waren de patrouilles in dat deel van Jakar ta opgevoerd. Het dodental van de aanslag is volgens het Rode Kruis inmid dels opgelopen tot veertien. De autoriteiten houden vast aan een dodental van tien. De enige buitenlandse dode is de Neder landse bankier Hans Winkel molen. Onder de 148 gewonden zijn tien buitenlanders. De documenten werden in be slag genomen bij twee invallen in Semarang op Midden-Java. Daarbij werden zeven vermoe delijke leden van de terreurbe weging Jemaah Islamiyah (JU aangehouden, en ingrediënten gevonden voor bommen, waar onder TNT en kaliumchloraat, de stof die in oktober werd ge bruikt bij de aanslagen op Bali, die in oktober 202 levens eisten. Politiewoordvoerder Basir Bar- nawi zei dat een deel van de ex plosieven mogelijk al voor de invallen in Semarang naar Ja karta was overgebracht, maar dat er nog geen connectie is vastgesteld met de aanslag op het Marriott. Wel zijn daar spo ren aangetroffen van TNT, zei hij. De verantwoordelijkheid voor de aanslag is inmiddels namens JI opgeëist door een niet nader genoemd lid van de terreurbe weging, die daarvoor de Singa porese krant Straits Times be naderde. „Dit is een boodschap voor al onze vijanden dat wij deze ter- reurcampagne zullen voortzet ten als zij een van onze mos limbroeders terechtstellen", al dus de boodschap. Vrijwel zeker wordt daarmee verwezen naar het proces tegen de daders van de aanslagen op Bali, waarin morgen de eerste veroordeling wordt verwacht. Hoofdverdachet Amrozi bin Nurhasyim kan de doodstraf krijgen. De Indonesische minister van veiligheidszaken Yudyohono waarschuwde dat meer aansla gen kunnen volgen vanwege de lopende rechtszaken tegen de Bali-verdachten en de radicale geestelijke Abu Bakar Bashir, de spiritueel leider van JI. Ook de Australische minister van buitenlandse zaken Alexan der Downer zei dat zijn rege ring aanwijzingen heeft voor nieuwe aanslagen in Indonesië. Pagina Buitenland: Nederlander stond op punt naar huis te gaan rijswijk/anp - De bloedige aan slag op het JW Marriott Hotel in Jakarta is opgeëist door de moslimorganisatie Jemaah Isla miyah (JI). Analisten waar schuwden al dat de organisatie, die banden zou hebben met al- Qaeda, ondanks talloze arresta ties nog steeds intact is en over al in Zuidoost-Azië kan toe slaan. JI wordt verantwoordelijk ge houden voor vele aanslagen in Indonesië. De beweging wil van grote delen van Zuidoost-Azië een streng-islamitische staat maken. Tijdens de dictatoriale regeringen van president Soe- kamo en Soeharto hadden radi cale moslims, zoals de geeste lijk vader van JI, Abu Bakar Bas hir, weinig in de melk te brok kelen. Maar na de val van Soe harto (1998) veranderde dat. De fel anti-Westerse leden van JI zochten de eerste jaren voor al christelijke kerken uit als doelwit. Na de aanslagen van 11 september 2001 op New York en Washington ging JI echter groter denken. Het ge- umuiden - De hitte speelt niet alleen de mens parten. Ook dieren willen af en toe even ontsnappen aan de aanhoudend hoge temperaturen. Deze groep ruiters zocht gister avond voor het strand van Umuiden verkoeling voor de paarden. Foto: ANP/Olaf Kraak door Wim van Wanrooy alphen aan den rijn - Ambu lancepersoneel van Gebroeders De Jong (Leiden), de Rijn en Venen (Alphen) en Zuid-Hol land Noord (Duin- en Bollen streek) is vanmorgen per motor afgereisd naar de landelijke ac tiedag in Utrecht. Daar zetten 1400 leden van de particuliere diensten in Nederland hun wens voor harmonisatie van de CAO's kracht bij. Zij willen een betere pensioenregeling - uit- diensttreding bij 57 jaar, zoals bij hun collega's in overheids dienst. Erg optimistisch waren de am bulancebroeders vanochtend niet. „Maar we proberen wel uit de impasse te komen", zegt verpleegkundige Albert Hoo- gendijk (Rijn en Venen) vlak voor het vertrek. .Anders gaan we door met actie voeren." Het personeel draait al anderhalve week door de rechter gefiatteer de zondagsdiensten. „We doen er niemand mee tekort. Anders zouden we dat iedere zondag doen." Edith Sinkeldam (De Jong) is niet zo voor actie, maar acht die onafwendbaar. „Er moet einde lijk eens wat gebeuren. De werkgevers laten het op hun beloop." Ze weet zich met haar Op de motor naar de landelijke actiedag: ook ambulancepersoneel uit de Leidse regio strijdt voor betere arbeidsvoorwaarden. Foto: Hielco Kuipers collega's gesteund door de vak bonden. Werken op een ambu lance wordt moeilijker als je ouder bent. Dan verwerk je traumatische ervaringen bij voorbeeld veel minder makke lijk. Als de werkgevers niks doen, weet ik niet welke kant Scheuring dreigt in Anglicaanse Kerk na benoeming het op moet. Actie voeren op de huidige manier is al ons laatste middel." Volgens Wendy Vermeulen (AZN) zit er niets anders op dan door te gaan. „Die harmonisa tie met het overheidspersoneel moet er komen. We strijden er al zoveel jaren voor, nu deinzen we niet meer terug. Dat hebben we onderling al besproken." Overstroming door pak papier voorschoten - Een dik pak huis-aan-huis bladen, door een luie bezorger in de sloot ge dumpt, heeft vanochtend voor een overstroming gezorgd in Huize Bijdoip in Voorschoten. Het pak papier blokkeerde de afvoer in een sloot waardoor het waterpeil steeds hoger kwam te staan. Daardoor stroomde het water de verwar mingskamer in van het verzor gingshuis. De brandweer pompte het water weg. Pagina R3 Treinbotsing mogelijk moord arnhem - Justitie in Arnhem verdenkt een 60-jarige inwoner van Varik ervan dat hij vorige week vrijdag zijn 59-jarige echt genote heeft vermoord door bij Culemborg een botsing van zijn auto met een trein te veroorza ken. De man is in bewaring ge steld, heeft justitie meegedeeld. Trouwambtenaar vergeet huwelijk Rotterdam - Het zal je maar ge beuren: sta je op het punt te trouwen in het stadhuis, komt de ambtenaar van de burgerlij ke stand niet opdagen. Het overkwam een Rotterdams bruidspaar gistermorgen. De ambtenaar was met vakantie, zo bleek. En hij had geen ver vanger geregeld. Die moest te elfder ure van elders komen, wat 35 minuten duurde. volg was onder meer de aanslag in het Balinese Kuta, op 12 ok tober 2002. Bij die aanslag en die van gisteren zijn volgens de politie dezelfde soort explosie ven en methodes gebruikt. Het bloedbad op Bali kostte onge veer tweehonderd mensen het leven. Het toeristenparadijs wordt door JI-leden gezien als 'een poel van zonde'. Nu de berechting van een aan tal verdachten van die aansla gen aanstaande is, waarschuw de de Indonesische regering de afgelopen weken al voor nieu we terroristische acties. Morgen velt een rechtbank een oordeel over een van de hoofdverdach ten, de monteur Amrozi. Vol gens de Singaporese terroris- me-expert Gunaratna is het tijdstip van de aanslag van gis teren dan ook een belangrijke aanwijzing voor betrokkenheid van JI. Zuidoost-Aziatische lan den hebben al ruim honderd mogelijke leden van de bewe ging opgepakt, maar de slag kracht van de organisatie lijkt nauwelijks aangetast. minneapolis/ap - De Ameri kaanse Anglicaanse Kerk heeft gisteren als eerste een openlijk homoseksuele geestelijke tot bisschop gekozen. Het gaat om Gene Robinson, die enkele uren voor zijn benoeming werd vrij gepleit van beschuldigingen van seksuele intimidatie. Met de benoeming van Robinson (56) dreigt een breuk tussen de Amerikaanse en buitenlandse Anglicaanse kerken. In 1998 na men de gezamenlijke Angli caanse kerken een resolutie aan waarin seks tussen homo's „in strijd met de heilige schrift" werd verklaard. Tijdens een bijeenkomst van kerkvertegenwoordigers in Minneapolis werd Robinson gisteravond met 62 tegen 45 stemmen gekozen tot de nieu we bisschop van New Hamp shire. Een woordvoerder van de kerk maakte kort voor de stem ming over de benoeming van Robinson bekend dat na onder zoek was gebleken dat geen be zwaren tegen hem waren ge vonden die zijn benoeming zouden verhinderen. Bisschop Robinson. Foto: Reuters Robinson was onlangs in een e- mail door een kerklid beticht van ongewenste intimiteiten. Anderen stelden hem verant woordelijk voor de website van een mede door hem opgerichte hulpgroep voor homo- en bi- T seksuele jongeren, waarop links waren geplaatst die weer naar links naar pornografische sites op internet verwezen. De be schuldigingen aan het adres van Robinson kwamen waar schijnlijk uit conservatieve krin gen binnen de kerk, die de be noeming van een openlijk ho moseksuele bisschop wilden verhinderen. Robinson werd in het weekein de met een tweederde meerder heid door een vertegenwoordi gend orgaan van geestelijken en leken uit alle anglicaanse bis dommen in de VS voorgedra gen voor het ambt van bis schop. De noodzakelijke be krachtiging van zo'n voordracht door het college van bisschop pen is doorgaans een formali teit, maar in dit geval is er fel verzet gerezen van conservatie ven, die met een scheuring hebben gedreigd als de benoe ming zou worden goedgekeurd. Ook Anglicaanse kerken in Afri ka en Azië hebben gedreigd met de Amerikaanse kerk te breken als Robinson benoemd zou worden. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V Postcode Telefoon W| gaan zorgviJcfg om met pecsoonsge Ik neem een: maandabonnement automatische betaling kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: s. In het colofon van de Krant treft u nadere mfermate aan. Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is wijn nk-gronummer Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl de wereld om je heen

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1