n|TË Doden bij bomaanslag in Jakarta 50% kassa korting SETS 'Met een tropenrooster zijn m'n mensen op vrijdag op' c"°° Voordeel extrj verkopen? Jachtwerf Klaassen in financiële problemen iBR/STOLj Zorgen over water nemen toe door aanhoudende hitte Leidsch Dagblad Auto ontploft voor Marriott hotel 'Sorry, Katwijk zit nu echt tjokvol Leidsch Dagblad omer helpt ffensief Ola en handje leine kamer ost student 400 euro uid-Afrikanen sn zelf hun idsremmers in yangeliseren iet theater in e binnenstad omer van 1983: wvenstukje an in Katwijk roomstart voor iothic-band pica eter Darbo uberteit: die trschrikkelijke periode aarin een kind te oud om iets aardigs te iggen en te jong om tts verstandigs te Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidsch dagblad.nl Dagblad NR. 43300 LOS dinsdag 5 AUGUSTUS 2003 SPRINTERS NR. 43300 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 door Jan Preenen bollenstreek - Nu Nederland plotseling in de tropen blijkt te liggen, zou Arie Moerkerk liefst om vijf uur willen beginnen. Om de warmte vóór te zijn. Toch kiest de Rijnsburger daar als eigenaar van een hoveniersbedrijf niet voor. „Mijn personeel zou dat ook best wel willen, maar als ik daarvoor kies, wordt op vrijdag niets meer gedaan. Dan zijn ze op. Ze gaan de avonden daarvoor niet eerder naar bed. Omdat het buiten veel te gezellig is en ze liever nog een pils pakken, of omdat het te warm is om vroeg te gaan slapen." Moerkerk is niet de enige die moet afzien van een tropenrooster. Een rondje door de streek maakt duidelijk dat velen gedwongen zijn de confrontatie met de hitte aan te gaan. Bij voorbeeld vuilnismannen. Zij kunnen niet vóór half acht de wijken in, omdat anders de bakken nog niet klaar staan en het klachten zou regenen als vooral het groente-, fruit- en tuinafval zou blijven staan. Of kleine zelfstan dige timmerlui en schilders, die het zich niet kunnen permitteren om nu tijdens de 'bouw vak' op vakantie te gaan. Zij kunnen het niet maken om hun opdrachtgevers (en hun bu ren) al om half zeven uit bed te bellen en te timmeren. Goedemorgen, hier ben ik. En 'dus' is Moerkerk op deze oververhitte maandag 'gewoon' om half één 's middags het gras aan het maaien langs de Herenweg in Noordwijk. Zonder petje of andere be scherming tegen de steeds feller schijnende zon. „Je moet natuurlijk niet als een bezetene te keer gaan. Gewoon rustig doorgaan. En het is natuurlijk belangrijk dat je genoeg drinkt én eet. Geen pils, geen sterke drank. Gewoon water, dat is het beste. En goed opletten dat je vooral in deze tijd voldoende vers naar bin nen krijgt. Veel mensen eten deze dagen niet goed. De barbecue gaat nog wel eens aan en de groente wordt vaak overgeslagen. Hele maal fout. Ik heb bij de marine gezeten. Ja, in Valkenburg. Ook al vielen de mussen dood van het dak, op woensdag was het altijd snert eten. Heerlijk gevuld, lekker voedzaam. Dat heb ik me altijd voor ogen gehouden. Als je je aan die regels houdt, houd je het het langst vol. Ook het werk dat ik nu doe. Goed, het gaat wel elektrisch, maar die zon schijnt er niet minder door." Pagina R4: 'Van mij mag het spontaan gaan regenen' jakarta/anp-rtr-afr - Bij een bomaanslag op het Marriott Ho tel in het centrum van de Indo nesische hoofdstad Jakarta zijn vanochtend zeker tien mensen om het leven gekomen, onder wie een Nederlander. Minstens zeventig personen, onder wie vele buitenlanders, raakten ge wond. Vermoedelijk reed een terrorist tot voor de ingang van het hotel waar hij zijn auto liet ontplof fen. Op de straat voor het vijf- sterren hotel lagen kort na de aanslag verkoolde lichamen en stonden auto's in brand. Dikke rookwolken stegen op uit een groot gat in de lobby van het 33 verdiepingen tellende gebouw, waarvan vijf etages zwaar zijn beschadigd. Het hotel ligt in het zuidelijke zakendistrict van Jakarta en zou voor driekwart vol zijn. In het gebied zijn ook veel ambassa des, waaronder de Nederland se, en internationale onderne mingen gevestigd. De Ameri kaanse ambassade in Jakarta ontvangt regelmatig gasten in het hotel. Voor vandaag zou de ambassade echter geen bijeen komst in het gebouw op het programma hebben staan. De aanslag is nog niet opgeëist, maar deskundigen wijzen met de vinger direct naar de radica le moslimorganisatie Jemaah Islamiyah (JI). Die organisatie zat ook achter de aanslag op Bali die aan 202 mensen het le ven kostte. Volgens een Singaporese expert is de aanslag geen verrassing. „Het grootste deel van Jemaah Islamiyah is nog steeds voort vluchtig." Kort geleden ont snapte nog de bommenmaker van JI, Al-Ghozi uit een Filipijn- se gevangenis. Sinds de aanslagen op Bali, in oktober vorig jaar, waarschu wen de Indonesische autoritei ten geregeld voor aanslagen door moslimfundamentalisten. Drie weken geleden zei de In donesische regering dat de mi litante JI spoedig nieuwe aan slagen zou plegen. Minister van veiligheidszaken Susilo Bambang Yudhoyono stelde onlangs dat de rechtsza ken die lopen tegen de ver dachten van de bomaanslag op Bali en de vermeende leider van Jemaah Islamiyah, Abu Bakar Bashir, een aanleiding kunnen zijn voor nieuwe aanslagen. Een hulpverlener loopt langs het zwaar beschadigde Marriott hotel in Jakarta. Foto: AFP (advertenties) VOOR 15 AUGUSTUS IN! endood is het spookbeeld elk beginnend ouderpaar, irdoor de plotselinge dood een zuigeling precies wordt .jorzaakt, weet eigenlijk nie- d. Ondanks allerlei preven- maatregelen sterven nog l op het oog kerngezonde 's in hun slaap. De meeste gevallen doen zich voor tus- de twee en vier maanden, grotere tragedie is voor een er niet denkbaar, noed wordt dat wiegendood stoornis is in de regulering de hersenen van de adem- ïg, eventueel in combinatie die van bloeddruk en nte. De Australische onder- |«r George Christos heeft nu zeer opvallende theorie ont- celd over het stokken van de nhaling die in deze kom- mertijd 'wereldnieuws' heet jn. De baby zou dromen dat dj weer veilig in de baar- tder zit en stopt daarom met Dihalen. Hij adviseert daar- het bedje van de baby niet al ius en gezellig op te maken, is kan de serieuze weten- ip zich moeiteloos meten de kwakzalverij. Want los I het feit dat zijn bewering Itrekt oncontroleerbaar en onbewezen blijft, schiet nie- id wat op met deze kennis, enige advies dat Christos uit theorie distilleert is dat het de Ije enigszins Spartaans moet Iden ingericht om te voorko- vul 1 dat de baby zich ooit op >et (haar gemak voelt. Onzin ■urlijk. Nederland overlijden 50 ba- n: in hun eerste levensjaar aan tcn|gendood, dat is één op de ro^0 levend geboren kinderen. ch4ondanks kent Nederland één de laagste sterftecijfers ter feld louter en alleen omdat rac leus' onderzoek een aantal I ktische tips heeft opgeleverd ng< ir ouders wat aan hebben, :r; Is 'leg de baby op zijn rug* en dd'tuik geen dekbed of kussen', i land was een van de eerste met voorlichtingscampagnes bevolking van het nut van lijke maatregelen heeft te doordringen. Australië et blijkbaar nog beginnen. Meyer Sun Afwas- f. *1 machine- M I tabletten Br a 32/50 sa 1&96U50 Omo Wasmiddel normaal of color tabletten 32 stuks of pocdct 1350 (ram u 2 pakken naai keuie a aA per Uo 23«) \Jt7jO Personeel krijgt geen salaris door Janneke Dijke voorschoten - Het personeel van Jachtwerf B. Klaassen in Voorschoten heeft vorige maand geen salaris ontvan gen. De jachtwerf kampt met financiële problemen, waar door het voor directeur R. Plug onmogelijk is de 35 werknemers uit te betalen. Het is nog onduidelijk of en wanneer het personeel zijn geld wel krijgt. Plug bracht zijn werknemers op 30 juli door middel van een brief op de hoogte van de problemen met de salarisbe talingen. In de brief schrijft hij dat het bedrijf zich in een 'fi nancieel netelige positie' be vindt. Het personeel kreeg dit al eerder te horen door mid del van een nieuwsbrief. „Daarin is nog geen verande ring gekomen", schrijft de di recteur aan zijn personeel. De financiële problemen du ren al heel lang voort, meldt Plug. „Wat daar de oorzaak van is? Dat is een heel lang verhaal." Hij weigert de de tails uit de doeken te doen. Jachtwerf B. Klaassen bouwt jachten van het type Super van Craft en heeft in Voor schoten vestigingen aan de Hofweg en de Kniplaan. Vol gens de website van het be drijf liggen er dertien tweede hands jachten klaar voor de verkoop. Plug is op dit moment naar stig op zoek naar een oplos sing die de toekomst van het bedrijf veilig stelt. „Het be lang van de werkgelegenheid en de werknemers speelt daarbij natuurlijk een grote rol", aldus Plug in zijn brief. In een toelichting vertelt hij dat het probleem misschien deze week kan worden opge lost. Hiervoor is hij afhanke lijk van diverse partijen, waar onder een bank. Plug ver wacht dat hij vrijdag meer duidelijkheid kan geven. Het merendeel van de 35 per soneelsleden is op dit mo ment met vakantie. Zij heb ben tijdens hun verlof te ho ren gekregen dat er geen sala ris komt, of hebben op hun vakantieadres gemerkt dat hun rekening niet is aange vuld. Volgens directeur Plug heeft slechts een enkeling iets van zich laten horen, en dat wa ren meelevende reacties. „Twee mensen hebben ge beld of ze eerder terug moe ten komen om een boot af te maken." Voorlopig is dat niet nodig, stelt hij vast. Ook in Noordwijk is het zoeken naar een kamer door Saskia Buitelaar katwijk - In Katwijk is sinds gisteren geen o vemachtings- plek meer te krijgen. Hotels, pensions, particuliere verhuur ders en beide campings zitten vol. De laatste bedden gingen voor fors hogere prijzen van de hand. Gisteren kregen talloze gasten nee te horen bij de hotels, pen sions, kampeerterreinen en de VVV. Die stuurt de badgasten (advertentie) LAATSTE RESTANTEN: terug het Groene Hart in, nu ook Noordwijk en Leiden lang zaam vollopen. „Ik heb iemand naar Stompwijk verwezen voor een kampeerplek bij de boer", zegt VW-medewerkster J. de Horde. „Zelfs congrescentrum Leeuwenhorst in Noordwijker- hout zit vol. Zondag hadden ze nog honderd kamers. Toen zei den we nog tegen mensen die belden: kom maar naar Katwijk, op eigen risico uiteraard. Maar maandagochtend is het overal volgelopen. Sommige hotels en pensions vragen gerust twintig euro extra voor een kamer." Ook de verhuurders die niet via de VW hun gasten ontvangen zijn allemaal bezet, schat De Horde in. Vooral voor gezinnen met kin deren die al een dag in de auto zitten, is het sneu, vinden de VW-medewerkers. „Er stond een vader met twee zoons aan de balie, de fietsen op het dak, die waren het echt zat. En een moeder met kind zat ook met de handen in het haar. Ze wist nog wel iemand met kamers in Verslag vanaf camping Verslaggeefster Saskia Buite laar heeft ondanks de vakan- tiedrukte een plekje kunnen bemachtigen op De Noord duinen. Buitelaar verruilt een week lang de redactieruimte voor de camping in Katwijk. En daar doet zij elke dag ver slag van in 'Standplaats Noordduinen'. (Pagina R4). Katwijk wiens zus misschien nog wel wat had. Ik hoop maar dat dat goed is gekomen." Ook in Noordwijk zijn de cam pings en pensions 'nagenoeg vol', bevestigt VW-directeur M. Smeets. „Hotelkamers zijn nog wel te vinden, maar je moet goed zoeken." Een kijkje op www.vwnoordwijk.nl, klik op accommodatie, leert dat inder daad de meeste hotels op de lijst volledig bezet zijn. OP DE LAAGSTE PRIJS (Geldt alléén voor artikelen voorzien van actiekaartje) Bel voor de dichtstbijzijnde Bristol-vestiging: 0900-727 27 27 of kijk op www.bristol-online.nl Stroombedrijven gewaarschuwd voor temperatuur van oppervlaktewater Wim Koevoet/a np arnhem/regio leiden - Door de aanhou dende hitte groeien de zorgen over het water. Zo heeft netbeheerder Tennet gisteren stroombedrijven met de 'code oranje' gewaarschuwd voor de tempera tuur van het oppervlaktewater. Als die te hoog wordt, mogen stroombedrijven geen koelwater meer lozen, waardoor ze uiteindelijk geen stroom meer mogen produceren. Zorgen zijn er ook over de waterstanden en verzilting. Hoogheem raadschappen en waterschappen in de ze regio zijn er dan ook toe overgegaan via een alternatieve route zoet water aan te voeren. Over het drinkwater lijken nog de min ste zorgen te bestaan. Woordvoerster M. Poppefier van Duinwaterbedrijf Zuid- Holland (DZH) meldt dat er 'geen pro blemen' zijn. Een oproep om het auto- wassen en het besproeien van de tuin achterwege te laten, is niet nodig. Vol gens haar is er ondanks de warmte en de droogte geen sprake van een groeiende waterafname. „Vele mensen zijn met va kantie." Voor DZH is er pas een probleem als de waterstand bij de Afgedamde Maas zakt. DZH geleidt het Maaswater naar de dui nen waar er drinkwater van wordt ge maakt. De laatste keer dat Bij het inlaten van het water het peil zakte was in 1976, maar ook toen is de drinkwatervoorzie ning geen moment in gevaar geweest, zegt Poppefier. Ze denkt dat ook bij aan houdende warmte en massaal terugke rende vakantiegangers er voldoende drinkwater zal zijn. Over het Rijnwater bestaat wél ongerust heid. Bij Lobith is de temperatuur boven de 23 graden Celsius gekomen. De laat ste keer dat een 'code rood' aan de stroombedrijven is afgegeven, was bij de ':3 hittegolf van 1994. Verbruikers werden destijds opgeroepen extra zuinig met elektriciteit te zijn. Grote problemen ble ven uit. Er is' nog geen sprake van een alarmerende situatie, maar waakzaam heid is geboden, aldus een woordvoer ster van Tennet: „We zitten midden in de vakantiepiek Veel mensen zijn weg. Daardoor is de vraag naar stroom klei ner dan normaal." Pagina Ri: Geen paniek, wel extra maatregelen waterschap W( gaan zonjAicig om met persoonsgegevens. In hef cotolon van de krant treft u nadere jntofmabe aan. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau bank-gironummer Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1