REGIO R3 Zoeterwoude raakt monument kwijt Vredig zwaaien naar gevangen Alexander heilig stuntelen of applaus pogsten op Summertour iet, zweet, bier en vet: geroosterd bij de Trekkertrek Leiderdorp krijgt eigen beachvolleybal-toernooi Informatiebijeenkomst over werk aan de N446 Meerburgermolen mogelijk naar Hazerswoude In volle vaart over de Zegerplas maandag 4 AUGUSTUS 2003 leiderdorp - Leiderdorp krijgt een eigen beachvolleybal-toer nooi. De stichting Vrienden van de Oude Kern hoopt met dit evenement meer leven in het dorp te brengen. Op 30 augus tus werken maximaal 16 teams zich in het zweet op het wed strijdterrein achter zwembad De Does. De Vrienden van de Oude Kern zetten al jaren de koninginne dagfestiviteiten in het oude dorp op poten. Ze proberen daarmee de vergane glorie van de Hoofdstraat wat op te poet sen. Het beachvollebal-toer- nooi sluit mooi bij hun doel stelling aan, vindt de stichting. Tot en met 22 augustus kunnen sportievelingen zich aanmel den. Zij moeten wel van tevo ren andere volleyers opzoeken, want inschrijven kan alleen per team. Een team bestaat uit mi nimaal 6 en maximaal 8 spelers. Voor 36 euro per ploeg kunnen zij de hele dag sporten en na af loop eten, want de prestaties worden beloond met een bar becue. Een drive-inn show zorgt voor muzikale ondersteu ning. De winnaars gaan naar huis met de eerste 'Oude Dorp Bokaal'. Het evenement duurt van 12 tot 17 uur. Flink wat teams hebben zich inmiddels aangemeld, maar er is nog plek voor meer ploegen die de bokaal willen veroveren. Opgeven kan op de site van de Stichting Vrienden van de Oude Kem: www.oude- dorp.nl. Wie geen internet heeft, kan zijn aanmelding kwijt in de brievenbus van Guido ten Hengel: Berkenkad^R23, 2351 NC Leiderdorp. leiderdorp/hoogmade - Over de werkzaamheden op het knooppunt van de snelweg A4 met de N446 bij Hoogmade is woendag 13 augustus een infor matiebijeenkomst in het infor matiecentrum HSL-A4. Het projectbureau praat belangstel lenden dan bij over de afslui ting van de Hofdijklaan en de bijbehorende omleidingsrou tes, over de werkzaamheden zelf (die inmiddels in volle gang zijn) en over hoe de situatie uit eindelijk wordt rond het knooppunt. Afgevaardigden van bouwcom binatie Bouygues/Koop en de projectorganisatie HSL-Zuid beantwoorden daarna vragen van bezoekers. De bijeenkomst duurt van 19.30 tot 21.00 uur en wordt gehouden in het infor matiecentrum HSL-A4, dat te vinden is aan de Bospolder 11 in Leiderdorp. e pakt =er op - De politie heeft in afgelopen week een man opgepakt. Hij ran verdacht dat hij Iiwen uit zijn woon- eft gestalkt. De Bosko- ïigde de vrouwen met ïg en verkrachting. Hij lachtoffers vooral tele- ïstig. De vrouwen heb- jfte gedaan tegen de wordt vandaag voor at v ircross '>mPwijk ^j|iK - IJsclub Nut en l houdt vrijdag 22 au- ^or de zesde keer een ie' bss door de weilanden ipwijk. De deelnemers parcours af van 3,5 ;ert en moeten 22 sloten, es- in een ringvaart over- 11 °j)ortpark de Meerhorst *oliwijk vormt het begin- l(j*\int van de polder- r"Sderen van 10 tot en Taiar vertrekken om ze- avonds, deelnemers "jaar om half acht. De ing begint om zes uur esJjtine van Stompwijk j- inschrijfgeld voor de 's draagt 2 euro, voor de Vanaf 15 jaar 5 euro. 1de oei pa ■erl eftnneke Dijke orp - Volleerde skaters en basketballers lit de basket missen, breakdancers van igste niveau of fanatieke frisbee-werpers, ok jongeren zonder ervaring die deze torten dolgraag willen leren zijn deze zo- ilkom op de Eastpak Summertour, die op ïstus naar Leiderdorp komt. Twee trai- t straatsportmateriaal trekken in de eer- !t van augustus door Nederland. Op 2 au- pegint het spektakel in Almere, op 17 au- s Terschelling het decor van de slotafle- isatoren van de happening proberen igje Amerika naar Nederland te halen, en waar het tijdens de Summertour om orden in de Verenigde Staten op prak- :e straathoek uitgeoefend. Deze 'Ameri- etstyle', compleet met bijbehorende krijgt in Nederland steeds meer vaste de grond. Skateparken rijzen de grond iaskets lijken een vast plekje aan de van elk hoekhuis veroverd te hebben. jet kan beter, vindt de Summertour-club. iugustus vormt het parkeerterrein voor rnplex De Does aan de Hoogmadeseweg lein voor echte staaltjes straatsport. Het 'an de veertien locaties waar de tour zich Darden is één van de sporten waar het lait. Het Summertour-team zet een arcours uit bestaande uit attributen met nnende namen bump-2-bump, curb, "ail en kwart pipes. Basketballers kunnen ;en één spelen met echte basketballers, ie dat niet durft staat er de Golden Goal pigen kunsten uit te proberen. Verder zijn er demonstraties en cursussen frisbee wer pen, breakdancen en graffiti spuiten. Het motto van de Summertour is: 'jij leert van iedereen en iedereen leert van jou'. De Sum mertour is dé plek voor wie zijn favoriete sport op een veilige manier onder de knie wil krijgen, maar ook voor wie bewondering en applaus wil oogsten. Komt het Summertour-team echte ta lenten tegen, dan worden die geholpen een treetje hogerop te komen. Zij mogen optreden tijdens het slotevenement op Terschelling. Behalve om sport draait het spektakel om mu ziek en creativiteit. Bands die zich van tevoren hebben aangemeld dingen mee naar de East pak Hardcore Award, een prijs voor de beste makers van hardcore, punk of cross-over. Ook dj's kunnen laten zien wat ze in huis hebben en hun talent eventueel laten bijschaven. Ze moe ten hun eigen cd's en platen meenemen. De creatievelingen kunnen T-shirts ontwerpen en wie behendig is met de digitale camera kan fo to's van het evenement inleveren bij de wed strijdleiding. De Eastpak Summertour beloont de beste kunsten met prijzen. Volgens Remco Pielstroom, als manager van sportcomplex De Does gastheer van de Sum mertour, wordt het een 'heel leuke en enerve rende middag". „Ik vind het leuk dat we voor deze doelgroep, de jeugd tot 18 jaar, iets heb ben binnengehaald. Zo kunnen ze zich van een positieve kant laten zien." Het parcours wordt 's ochtends opgebouwd op het parkeerterrein voor De Does, zodat iedereen zich van 12.00 tot 17.00 uur kan uitleven. Daarvoor moet wel 7,50 euro aan entreegeld worden betaald. Jongeren uit de hele omgeving die alvast in de stemming willen komen, kunnen een kijkje nemen op www.youngego.nl. i Polack rk aan den rijn - Rond "jr 's middags vallen drie 'risten cirkelend uit de iven het Trekkertrekter- e koudekerk aan den Rijn. van officiële opening tractorspektakel landen ;t wedstrijdparcours. De opening van de tiende rï'frek is een formaliteit, 'a' feite loopt de wedstrijd a"eind. Al vanaf half ne- ochtends zijn trekker- jrs uit het hele land en 1 het buitenland in de >#et hun ronkende tracto- *ior het massaal toege- le publiek zijn de para- ai een rustpunt in het nma. Even kijken de uwers naar boven, naar chutes die kleurig afste- en het witte wolkendek, er;n samenknijpend tegen d'zon. et)dra de grote trekkers en iaïhtwagens op de wed- ehn hun motoren starten nbn ver te zoeken. Git wolken schieten met 'e:acht uit de uitlaatpijpen machines die soms het Han een helikopter mak- 1 denaren. Er is ook flink :ht nodig om een beetje 'oor de dag te komen op ;ertrek. it hier om wat interna- 'tractorpulling' ge- wordt, in Koudekerk ge- ^Trekkertrek'. Een flinke, %rde tractor trekt een jk met daarop een ge- :aVoort over een baan van 'Öd meter. Naarmate de uVerder op de baan komt, De start van de grote trekkers is vaak spectaculair. Zwarte rook sproeit uit de uitlaat en de voorwielen van de tractor komen van de grond zo dra de chauffeur vol gas geeft. Foto: Taco van der Eb schuift het gewicht op de op legger verder naar voren, waar door het steeds zwaarder wordt de trekker voort te bewegen. Een trekker die zijn lading hon derd meter weet mee te slepen heeft een zogenaamde 'full pull' gescoord. Dat is vaak een flinke klus en lang niet iedereen lb redt het om de wagen over de volle honderd meter voor te sle pen. De start is vaak spectaculair. Om de trekker klaar voor de start te maken geven de chauf feurs even een flinke stoot gas. Zwarte roetrook sproeit uit de uitlaten en waait richting pu- 9l bliek. De toeschouwers, die on der de rook op de tribune zit ten, trekken hun T-shirts over hun neus en mond en knijpen hun ogen toe. Sommige trek kers spuwen witte rook die sterk naar benzine geurt. Een moment van bezinning. De starter, rustig een sigaret ro- tv kend, zijn poriën zwart van het roet, houdt de groene vlag om hoog, hij wacht en zwaait met de vlag. De chauffeur geeft een nog hardere dot gas, waarbij de tractor met de voorwielen van de grond komt. Met een redelijk vaartje stoomt de combinatie op de finish af. De ene chauf feur met een stoïcijnse blik, de andere met een ingespannen gezicht alsof hij zelf de boel moet voortrekken, ondertussen wild op de flanken van zijn me talen trekpaard rammend. De grote trekkers en vrachtwa gens, waarvoor de trekpoging een korte kracht explosie is, rij den op de middelste van de drie wedstrijdbanen. De bui tenste banen zijn gereserveerd voor de kleinere trekkertjes, die rustig de tijd nemen voor hun krachtsinspanning van hon derd meter. Het publiek kan zich tussen de races door ver maken op de markt waar trac tors in alle maten verkocht wor den: van gloednieuwe land- bouwmonsters tot speelgoed autootjes. Verder is er vooral veel bier en vet eten te koop. Na een dagje Trekkertrek zijn al je zintuigen opgebruikt. Je ogen branden van de uitlaatdampen, je neus is dichtgekoekt met roet en stof, je oren tuiten van de schelle stem uit de speakers die je de hele dag heeft voorzien van relevante informatie over trekkers en hun berijders: aan tallen cilinders, paardenkrach ten en deelnames aan het toer nooi suizen door je hoofd met op de achtergrond de echo's van pareltjes uit het Neder landstalig repertoire ('Mama, waar is m'n string', 'Als het gras twee kontjes hoog is'). De sma ken van bier, beenham en ben zine tintelen op je tong. Je huid bezweet en verbrand door de felle zon. Volgens de organisa tie waren het dit jaar zo'n tien duizend toeschouwers die tij dens de wedstrijden op deze manier geroosterd zijn. doorJudy Nihof zoeterwoude/hazerswoude - De Meerburgermolen verhuist waarschijnlijk van Zoeterwoude- Rijndijk naar Hazerswoude. De molen kan niet op zijn huidige plek blijven, omdat er in de Meerburgerpolder kantoren ko men. De gemeente Zoeterwoude wil de het monument uit 1684 graag binnen de dorpsgrenzen houden, maar dat blijkt tech nisch niet mogelijk. Dat heeft onderzoek van de Rijnlandse Molenstichting uitgewezen. De stichting is eigenaar van de mo len. De mogelijke nieuwe plek in Hazerswoude is de Vier- heemskinderenweg, ter hoogte van de voormalige sluis in de Westvaart. In deze omgeving stonden ooit zeven molens. De Rijnlandse Molenstichting kijkt momenteel of de plek wel aan alle eisen voldoet. De belang rijkste is, dat de molen moet kunnen blijven malen. Daar voor mag het peilverschil tus sen polder en boezemwater niet te groot zijn. Beoogde plek ken in Zoeterwoude vielen om die reden af. Ook De Wilck in Hazerswoude is volgens de Mo lenstichting ongeschikt. Volgens ambtenaar K. Vennik kan de gemeente Zoeterwoude leven met verplaatsing naar Ha zerswoude. „Als gemeente had den we de molen natuurlijk graag willen houden. Gaat de molen naar de Vierheemskin- derenweg dan blijft hij wel van uit Zoeterwoude zichtbaar." De molen moet weg uit de Meerburgerpolder omdat deze is aangewezen als bouwlocatie voor het zogeheten W4-project. Bij dat project zijn behalve Zoe terwoude ook Leiden en Leider dorp betrokken. Met de op brengst van kantoren en huizen willen de drie gemeenten een bijdrage leveren aan het ver diept aanleggen van de nog te verbreden snelweg A4. Het is de bedoeling dat Zoeterwoude in de Meerburgerpolder 65.000 vierkante meter met kantoren ontwikkelt. Volgens de gemeente Zoeter woude moet snel duidelijk wor den waar de molen heen kan. „Er zit druk achter vanuit het W4-project" aldus ambtenaar Vennik. „De streefdatum is 1 ja nuari. Dan moet de locatie voor de molen bekend zijn." De druk komt ook nog van een an dere kant: een nieuw kantoor gebouw op industrieterrein Grote Polder mag alleen wor den gebouwd als de molen is verplaatst. Anders vangt de mo len niet genoeg wind meer. door Coen Polack alphen aan den rijn - Vanaf het dak van gevangenis Genie poort in Alphen aan den Rijn worden de Baskische jongeren scherp in de gaten gehouden door gevangenispersoneel. De jongeren, verbonden aan de verboden Baskische organisatie SEGI, zijn hier om hun vriend Alexander Casas Akarregi te steunen. De 26-jarige Bask werd op 10 juli gearresteerd op Schiphol, omdat er een interna tionaal opsporingsbevel tegen hem was uitgevaardigd. De Nederlandse regering is voornemens hem uit te leveren aan Spanje, als de Spaanse re gering daarom vraagt. Casas Akarregi verblijft in de Alphense gevangenis totdat hij uitgele verd wordt. Hij wordt ervan verdacht de ETA te hebben ge holpen bij de voorbereiding van een, uiteindelijk mislukte, bom aanslag. Volgens rapporten van Amnesty International en vol gens de Basken zelf worden vermoedelijke medestanders van de ETA in Spaanse gevan genissen gemarteld, in elkaar geslagen en dagenlang geïso leerd. Om de uitlevering van Casas Akarregi naar de Spaanse martelkamers te voorkomen, demonstreerden de Basken gis teravond in Alphen. Een vrediger demonstratie kun je je nauwelijks voorstellen. Er is om zeven uur geen politie agent bij de gevangenis te be kennen en op de beveiligings Vanaf het oude asielzoekerscentrum achter gevangenis Geniepoort in Alphen zwaaien Baskische jonge ren naar hun gevangen vriend Alexander Casas Akarregi. Foto: Henk Bouwman man op het dak na, lijkt het ge bouw verlaten. In het gele licht van de langzaam zakkende avondzon lopen de vijftien de monstranten richting de ingang van de gevangenis, waar ze hun spandoeken met 'Spanje mar telt, Alexander vrij' uitrollen en Baskische leuzen scanderen. Achter de ramen van de gevan genis is geen beweging te zien. Het uiteindelijke doel van de demonstratie is het oude asiel zoekerscentrum dat achter de gevangenis ligt. Casas Akarregi kan vanuit het raam in zijn cel het centrum zien. De demon stranten klimmen handig langs het hekje aan de slootkant en klimmen op een trap naar de eerste verdieping van het dichtstbijzijnde gebouw om over de gevangenismuur te kunnen kijken. Meteen zien ze Casas Akarregi en zwaaien ze naar hem. Ze roepen hem sterkte en steun toe en blijven een tijdje staan. „Zolang Alexander hier zit, ko men we hier vaker demonstre ren", zegt Mare de Waard. De Waard is betrokken bij het Bas kenland Informatie Centrum in Utrecht en is de woordvoerder voor SEGI in Nederland. „Deze demonstratie is vooral iets per soonlijks: om Alexander te steu nen. Voor de Bask Juanra die in de Bijlmerbajes zit hebben we demonstraties georganiseerd waar honderdvijftig mensen op af kwamen. Dat kan hier ook makkelijk." Iker Omaetxebarria woont in middels in Amsterdam, maar is naar Alphen gekomen om zijn Baskische vrienden tc steunen. Volgens Omaetxebarria lopen Basken die hun nek uitsteken voor hun volk, grote kans om de cel te belanden. Daarom kan hij niet zeggen of Casas Akarre gi nu echt schuldig is of ge woon pech heeft gehad. „Ieder een die zich actief met de Bas kische cultuur bezighoudt, is in Spaanse ogen verdacht. Ikzelf was leraar in de Baskische taal toen ik daar nog woonde. Als ze een beetje moeite hadden ge daan, had ik ook zo in de bak kunnen belanden." Omaetxebarria heeft eerder de ze week telefonisch contact met Casas Akarregi gehad. .Alles gaat goed met hem, voor zover het goed met je gaat als je in de gevangenis zit. Hij verveelt zich en hij baalt ervan dat ze hem gepakt hebben. Het wordt alle maal een stuk minder voor hem als hij daadwerkelijk wordt uit geleverd." Als alle boodschappen met Akarregi vanaf de trap van het asielzoekerscentrum zijn uitge wisseld is de demonstratie afge lopen. De Basken pakken hun spandoeken even vlaggen in en rijden weg. De beveiligingsman op het dak blijft ze met zijn ver rekijker volgen tot ze niet meer te zien zijn. alphen aan den rijn - Met een snelheid om van te huiveren een paar meter boven het water zweven. In volle vaart de meest waan zinnige stunts uithalen. Professionele waterskiërs uit heel Europa de den dit weekend mee aan aan de International Cableski Masters op de Zegerplas in Alphen, georganiseerd door cableskibaan Wet 'n Wild en de Nederlandse Waterski Bond. De wedstrijd bestond uit drie onderdelen: slalom, figuren en verspringen. Bij het zogeheten cableskiën komt geen boot kijken. In de Zegerplas staat een giganti sche kabelbaan waaraan de skiërs worden gekoppeld. Ze halen met gemak snelheden tot 100 km per uur. Duizelingwekkende sprongen van soms wel 50 meter vormen met die snelheid geen probleem. Bij de heren werd de Tjech Daniel Resl kampioen. Julia Meijer Gromyko uit Wit-Rusland was de beste vrouw op alle onderdelen. Na deze in ternationale wedstrijd hopen Wet 'n Wild en de waterskibond vol gend jaar de wereldkampioenschappen cableskiën op de Zegerplas te houden. Foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9