REGIO Een one night stand in een stapelbed Het 'brood des levens' als struikelblok Orions in de uitverkoop? We hebben deze week een tropenrooster L-i De Peddel organiseert kano-arrangementen vanuit Vlietland im*.. .Sf Nieuw gevaar voor Valkenburg MAANDAG 4 AUGlj NAVRAAG Op de momenten dat de zon zich tijdens de zomer van vorig jaar meldde, kreunde en steunde het Katwijkse gemeentehuis. Vanwege 777 7 een Spekkig functio- nerend klimaatsys teem liep de tempera tuur op tot onverant woorde hoogten voor de Katwijkse ambtenaren. Het leidde zelfs tot een onderzoek door een speciaal ingestelde commissie, die de misstanden over het sys teem in kaart moest brengen. In de afgelopen maanden liet het ge meentebestuur een zonwering aanbrengen om de omstandigheden voor de werknemers te verbeteren. Navraag met WIL POORT, com municatiemedewerker van de gemeente Kat wijk. Is het puffen op het gemeentehuis onder deze tropische tempe raturen? „Nou, toevallig is er vanaf vandaag een tro penrooster ingesteld. De ambtenaren kun nen, als ze dat tenmin ste willen, om half ze ven beginnen en zon der pauze doorwerken tot twee uur." Het is dus nog steeds niet uit te houden. „Dat is niet waar. De zonwering die is aangebracht, is geweldig. De receptioniste die vorig jaar nog met parasols in de ontvangsthal zat, vindt de temperatuur prima. Dat is toch een mooie indicatie." Waarom dan toch een tropenrooster? „Het zijn gewoon on-Nederlandse temperaturen. Dat is de insteek van het instellen van een tropenrooster. En ik moet eerlijk zeggen dat de klimaatbeheersing in het hele gebouw nog niet optimaal werkt. In mijn kamer is het best uit te houden, maar in grotere ruimtes is de temperatuur moeilijker te regelen." Wordt dat nog verholpen? „De installateur, het onderhoudsbedrijf en ABC-bouwmanage- ment leggen de laatste hand aan een eindrapportage. In dat rap port komt te staan wat er allemaal aan de installatie moet gebeu ren. Als dat is gebeurd, krijgen we hier een ideale situatie." tekst: Rob Onderwater archieffoto: Dick Hogewoning UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1903, Dinsdag 4 Augustus - GEMEENTERAAD VAN WARMOND - Onder de verschillende ingeko men stukken was een adres van den heer J. Rotteveel, ontvanger dezer gemeente, om ontslag als zoodanig met ingang van 1 September a.s. Deze ambtenaar, nu 89 jaren oud en sedert 1859 gemeente-ontvan ger, voelt zich genoodzaakt, wegens zijn hoogen ouderdom, zijn ambt neer te leggen. De voorzitter deed uitkomen de ijver, toewijding en werkkracht van den zoo verdienstelijken ambtenaar, die zich zoo lang wijdde aan de belangen der gemeente; de gevoelens die tot ontslag aanvrage leidden, eerbiedigende, stelden B. en Ws. voor, dat ontslag te verleenen op de meest eervolle wijze onder dankbetuiging voor de vele, langdurige en goede diensten aan de gemeente bewezen. Ten slotte wees de Voorzitter op de onbaatzuchtige wijze van handelen van den heer Rotteveel, die, hoewel wetende hoe vrijgevig de Raad is in het toekennen van pensioen, zulks toch niet vroeg. Aanspraak op pensioen kan toch slechts hij doen gelden, wien zulks bij in-dienst-tre- ding is toegezegd, hetgeen natuurlijk invloed heeft op het loon, of die stortingen doet in een speciaal fonds. Een en ander gebeurt in deze gemeente niet, zou trouwens ook boven de draagkracht gaan dezer ge meente. De stelling is: een ieder koope zich eigen pensioen. ANNO 1978, vrijdag 4 augustus WARMOND - De vakantie-activiteiten voor de jeugd zijn in volle gang. Gistermiddag konden de kinderen op de speelweide touwtrek ken, paalklimmen, boegsprietlopen en vlotten bouwen. De inspan ning en het plezier valt op de gezichten af te lezen toen ze hun beste beentje voor zetten om te winnen van hun even grote tegenstan ders. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij F n Leidsch D: :n na OP Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de oalle van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. =ei af] Kanoën is een beetje uit de mode en dat is te merken. Op de Leidse wate ren is het een en al sloep en speed boot wat de klok slaat. Een vriendelij ke groet, maar ook meewarige blikken vallen ons, eenzame kanoërs, ten deel. Toch hoeft niemand medelijden te hebben. Een beetje peddelen, een beetje rondkijken. Relaxter kan bijna niet. En wat is Leiden mooi vanaf het water. Van de vermeende drukte op de Leidse wateren is weinig te mer ken. Op de Vliet klotst de kano af en toe even flink heen en weer, als er een motorboot voorbijzoeft. Maar de Lorentzkade en de Singels zijn een oa se van rust. Robbert Brantz zit achter in de Canadese kano en houdt de boot op koers. Brantz hoopt zijn passagier ervan te overtuigen hoe leuk een kanotochtje eigenlijk is. Kanoën is zijn grote pas sie, vertelt de 32-jarige Leidschen- dammer onderweg. Vorig jaar gaf hij zijn baan in de bankwereld op om zich volledig te wijden aan De Ped del, het kanobedrijf dat hij samen met zijn vriendin Nienke runt. Een vetpot is het niet.Als we voor het geld waren gegaan, waren we niet in de kano's beland. Het zou prima zijn als we ervan konden eten en wonen. Om spullen geven we niet." De Peddel heeft sinds deze week een eigen onderkomen in recreatiege bied Vlietland, nabij het surfstrand. Vanaf die plek organiseert het bedrijf kanoarrangementen met klinkende Een beetje peddelen, een beetje rondkijken. Relaxter kan bijna niet. Foto: Hielco Kuipers namen als 'Leiden a la Ardennen' en 'One Night Stand'. De Peddel biedt voor elk wat wils: van een dagtocht met zijn tweeën, met het gezin of met een groep tot een tocht met overnachting. Soms is er iets te eten of drinken bij. Maar wie bijvoorbeeld een zonsop gangsarrangement boekt, moet zijn eigen ontbijtje meenemen. Bij de 'One Night Stand', voor stelletjes, slapen de deelnemers in een trek kershut. Daar moeten de geliefden wel ge noegen nemen met een stapelbed. Kan De Peddel zijn klanten nou niet wat meer verwennen? Brantz knikt begrijpend. „We zijn nog aan het kij ken waaraan behoefte is. We zijn in deze regio nog echt aan het pionie ren. Het is één grote puzzel. Met commentaar en kritiek zijn we alleen maar blij. Daar staan we heel erg voor open. We blijven aan onze ar- jft rangementen schaven tot v, dit is het." Brantz en zijn vriendin hetJ'1 kanotrektochten gemaakt L-, en Noorwegen. Zo ontston* voor een eigen kanobedrijf,K geleden richtten ze De Pedi^ sindsdien organiseren ze a^0] rangementen in Overijssel (jS, ningen. Hun 'Droomweekend in d^n vanuit het Groningse Weer[ volgens Brantz een succes. ,n nemers aan de kanotocht cu( ten in een luxe hut met doij^, toilet. Daar staat een schot^, met lekkers dat op de barbe^ reid kan worden. „Dat arrai^ is de hit van 2003. Dit seizo^ ben we nog maar twee of dt^ jes vrij." Het aanbod om zich te vestje recreatiegebied Vlietland, kn, voor Brantz en partner als schenk uit de hemel, want onderkomen had De Pedde niet. Over twee weken moei malige surfloods klaar zijn. p wordt een paleisje. Behalve vangstruimte voor de arran ten moet het een echt kana tencentrum worden, waar oZ gen over kanovakanties woi\ houden." Actief bezig zijn zonder het vervuilen, is wat Brantz en vriendin in de kanosport aa/ „We zijn niet tégen motorbi Maar een beetje zitten te pa op zo'n boot, om het oneerl zeggen, nee, voor ons hoeftnr niet." Judy Nihof SCHRIJVENDE LEZERS In de Duitsè media van de laat ste week stond te lezen dat de Duitse Marine graag de Orions van de Marine wil kopen, voor een bedrag van 300 miljoen eu ro! Dat is belachelijk, want het CUP-programma {de moderni sering van de Orions, red.) kost dlleen al een slordige 250 mil joen euro, gemiddeld is dat 25 miljoen euro per vliegtuig, dus al met al betalen ze dan voor het airframe maar 5 miljoen eu ro per stuk! Dat zou dus echt een koopje zijn voor de Duit sers. De Duitse marine vliegt momenteel met de zwaar ver ouderde Atlantics, die de Ne derlandse Marine ook in dienst heeft gehad, maar die in 1984(!) al uit dienst zijn gesteld. Dus de Duitsers willen erg graag de Orions hebben. Iets anders is dat Defensie wel erg voorbarig is door nu al te onderhandelen met Duitsland, terwijl de Tweede Kamer nog moet beslissen over de bezuini gingsvoorstellen van minister Kamp. Al met al lijkt het er sterk op dat de marinetop per se wil dat Valkenburg dicht gaat en de Orions verkocht worden, ten gunste van het behoud van de schepen. Al met al is het allemaal vreemd en dan wordt er gezegd tegen het marinepersoneel op Val kenburg dat ze gemotiveerd moeten blijven! Dat dat een moeilijk verhaal is, mag duide lijk zijn. Hans Heemskerk, Rijnsburg. Duitsland wil onze Orions kopen! Zijn ze te koop dan? Dat de minister van defensie de P-3C Orions wil af stoten om de enkelvoudige reden dat er geen dreiging van onderzee boten meer bestaat, weten we nu bijna een maand. En dat hij met die enkelvoudige reden afbreuk doet aan de professionaliteit en gedre venheid waarmee het personeel van de Groep Maritieme Patrouillevlieg tuigen een heel scala aan taken uit voert, mag inmiddels ook duidelijk zijn. Nieuw is echter dat het ministe rie van defensie, nog voordat de Tweede Kamer zich over de bezuini gingsvoorstellen van minister Kamp heeft uitgesproken, al gesprekken voert met mogelijke kopers voor de tien Orion-vliegtuigen. Het heeft er alle schijn van dat de minister, al dan niet onder druk van de bevelhebber der Zeestrijdkrach ten, die de vliegtuigen graag opoffert om bijna al zijn schepen te kunnen behouden, nu reeds is begonnen met de verwezenlijking van zijn plannen. Afgelopen week versche nen er door het ministerie van de fensie bevestigde berichten in de pers over Duitse interesse voor 'on ze' Orions. Twee zaken vielen hierbij op. Ten eerste werd gesproken over een overnameprijs van 300 miljoen euro en ten tweede werd tussen de regels door gemeld dat de Duitsers met de Orions wellicht een samen werkingsverband met Nederland willen aangaan en patrouilles voor de Nederlandse kust gaan uitvoeren. Om met het eerste te beginnen: 300 miljoen euro lijkt op het eerste ge zicht een heleboel geld. Door nu al te laten doorschemeren dat Duits land dit bedrag voor de Orions wil betalen, wordt de aandacht van de Kamerleden, die straks moeten be sluiten of ze het bezuinigingsvoor stel van de minister zullen volgen, afgeleid. Laat wel duidelijk zijn dat Nederland de tien vliegtuigen eerst voor 250 miljoen euro laat moderni seren. Dit modemiseringsproject is pas gestart en er is nog geen enkel gemoderniseerd vliegtuig afgeleverd. Het komt er dus op neer dat Neder land fors in deze vliegtuigen inves teert en ze vervolgens voor een appel en een ei aan Duitsland verpatst Als pleister op de wonden willen de Duitsers dan onze kustbewaking wel uitvoeren. Nederland is van oudsher een zeeva rende natie. In het tegenwoordige veiligheidsklimaat, waar wereldwijd terrorisme helaas deel van uit maakt, is het van groot belang dat bijvoor beeld de Rotterdamse haven en onze scheepvaartroutes zorgvuldig wor den beveiligd. Immers onze econo mie is hier voor een groot deel op gebaseerd. Een belangrijk aspect bij deze beveiliging is het kunnen voor komen van terreuraanslagen die te gen onze economische belangen zijn gericht. De P-3C Orion vliegtuigen van de Groep Maritieme Patrouille vliegtuigen zijn ondermeer voor de ze taak uitermate geschikt. Toegege ven: kleinere vliegtuigen en organi saties, zoals de Kustwacht, kunnen deze taken in en nabij onze havens uitstekend uitvoeren. Maar nationa le maritieme verkenningscapaciteit is tegenwoordig een must. Alleen hiermee zijn we in staat om toezicht te houden op wie en wat er vanuit zee richting Nederland komt. Geen enkel ander platform dan een mari tiem patrouillevliegtuig is in staat om deze taak efficiënt, snel en in een groot gebied uit te voeren. Wanneer we voor de beveiliging van onze kust afhankelijk worden van de Duitsers, waarom vragen we dan de Britten niet of ze ons luchtruim wil- PREEKTIJGERS Het onderwerp van felle discussie, de Orion, vliegt over een Valkenburf protestbord. Foto: Frans Roomer |ti len verdedigen, de Belgen of ze de landmachttaken willen uitvoeren en de Noorse marine om de rest van Nederland tegen de buitenwereld te beschermen? Dan kunnen we de F- 16's, de tanks en de fregatten ook af stoten. De discussie over meer blauw op straat kunnen we dan ook afsluiten door de Belgische Ift wacht in te schakelen. Dit k% niet de bedoeling zijn? ti ?t Marco P Stichting Vrienden Marinevli^ Vallf Valip COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M! Essenberg, C.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54 2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071,5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken totrhet automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdelir Lezersservice, postbus 507,2003 PASÉjarlem. preek recensie Onno van 't Klooster Rooms Katholieke Meerburg-Parochie, Zoeterwoude-Rijndijk. Pastoor B. Versteegen. „Geef eens toe dat je jezelf niet genoeg bent", zegt pas toor Versteegen tegen zijn pa rochie in de Meerburgkerk in Zoeterwoude-Rijndijk. „Geef toe dat je God nodig hebt om gelukkig te worden. Want ge luk verkrijg je alleen door iets buiten jezelf. Met al ons zwoegen, werken en bezit vin den we niet het geluk dat we zoeken. Denk je: 'ik heb het gevonden', dan is de volgende gedachte: 'ne .het kan beter', of, 'nee, ik wil meer'. Pas wan neer er iemand anders op je wacht, is het echt thuisko men. Pas als je gelooft dat er iemand is die jou bemint, ein deloos lang, eindeloos intens, dan vind je het geluk. Zo zit ten wij nu eenmaal in elkaar." Versteegen filosofeert zo nog even door met een rustige, so nore stem, waarin al zijn ex pressie is gelegen. Hij heeft geen wilde gebaren of over dreven dramatiek nodig. Deze pastoor blijft vrijwel roerloos achter z'n microfoon staan. Af en toe werpt hij een blik op het papier, maar meestal kijkt hij naar de matig bezette kerkbanken voor hem. Toch stoort zijn statische houding niet. Hij boeit zijn gehoor met de intonatie van zijn stem en de inhoud van zijn preek. Het-.tema is een passage uit het evangelie van Johannes, waarin Jezus zegt: 'Ik ben het brood des levens'. En zoals het een'pastoor be taamt, laait z'n vuur hoger op wanneer hij zijn visie op het fenomeen geluk koppelt aan het geloof in de Heiland. Het is de kern van Ver- steegens boodschap: 'het brood des levens' dat Jezus zegt te zijn, is synoniem aan het geluk dat wij mensen zoe ken. Hij erkent dat het een moeilijke redenatie is. „Jo hannes deed er vijftig jaar over zijn evangelie te schrij ven. Hij moest kennelijk diep over de woorden en betekenis van Jezus nadenken. Zelfs na tweeduizend jaar vormt Jo hannes' geschrift nog een struikelblok voor menig theo loog en bijbelkenner." Tot zover klinkt zijn preek sympathiek. Maar dan weeft hij bijna achteloos de obser vatie in zijn verhaal dat de jo den door de bijbel heen zo hartstochtelijk naar het geluk zoeken. Waarbij ze zich verla ten op strikte gehoorzaam heid aan de wet - door Mozes tijdens de Exodus aan hen ge geven - en hard werken om hun dagelijks brood op tafel te krijgen. Jezus en Johannes, en die laatste pas na zijn vijf tigjarig diepzinnig beraad, kwamen volgens Versteegen tot de conclusie dat de joden het mis hadden. Het geluk, of te wel 'brood des levens' is immers alleen te vinden in het geloof in Jezus. Deze geloofstegenstelling tus sen joden en christenen heeft natuurlijk een lange en vooral ellendige geschiedenis. Ver- steegens verzuim schuilt erin dat hij niet de nodige nuance aanbrengt waarmee hij de joodse geloofsovertuigingen in hun waarde laat. 1SIl. liet hij de toehoorders achter;r polariserende idee dft den kunt kenschetft hartstochtelijke, maft leidde zoekers naar eft dat ze zonder Jezus nl0 len vinden. Gezien de toon en deja zijn verhaal is het L voor te stellen dat Veft hier met opzet een L rende opmerking mash het joodse geloof, ft hemzelf wellicht en <ft nigeen in de kerk zft ontgaan. Niettemin tq ze kleine faux pas we v kuilen van de liefde \(r geloof. Hoe snel - te maals, waarschijnlijk doeld - zo'n liefde kaft tot de misplaatste notift eigen visie de enig juift daarom superieur aan! anderen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 8