Bouw op vliegkamp levert weinig op Opnieuw een unieke kans om rijk te worden REGIO C" ïjkvereniging neemt het op br serre van De Grote Beer R1 Geld nodig voor weg tussen A4 en A44 Warmte spelbreker voor kerkenroute Gratis ict-cursus voor Ambulancepersoneel De Jong ondernemende vrouwen draait aangepaste diensten Auto te water tatie aak le onderkop van het lachten drugshan- ast', vrijdag in deze term 'Trekvaart - gebruikt. Slechts vijf verdachten zijn iet Trekvaartplein LEI DE maandag 4 augustus 2003 gop iiplein 139-jarige Leidenaar door twee mannen het Vijf Meiplein, ar een snackbar ver- ij door een van de illers bedreigd met vuurwapen gelij- 'erp en moest zijn n. Tijdens de overval lachtoffer gewond aar vaart |rijversbrug 3 32-jarige Hagenaar Idag met zijn speed- |de Schrijversbrug ngel en Herensingel 1. Toen hij de brug- 1de gaan betalen, shendel steken, le boot tegen de Ier. De stuurman liep wonden op door een 1 ruit en werd over- bar het Rijnland Zie- a1etser loopt letsel op 50-jarige man uit im zaterdagnacht op nschansweg met zijn .jenval.Vermoedelijk .en stoeprand en ver- c aans. Bij zijn val liep ^ofdletsel op. leiden - Echt druk was het zaterdag niet in de zeven Leidse kerken die hun deuren wagenwijd open hadden gezet voor het publiek. Daarvoor was het zwoele zomerweer een te grote concurrent voor 'Langs Leidse Kerken', een wandeling langs de historische kerken in de binnenstad van Leiden. En dat het publiek de kerkdeuren niet plat liep, was jammer. Immers, er werd in elk Godshuis op het orgel ge speeld en de kerkenroute heeft dit jaar als thema restauratie, dus was er genoeg te zien en te horen. Maar geen nood. Wie het afgelo pen zaterdag te warm vond, krijgt nog een aantal kansen. Alle reste rende zaterdagen in augustus zijn de Marekerk, Hartebrugkerk, Waalse kerk, Lokhorstkerk (foto), Pieterskerk, Hooglandse kerk en Lutherse kerk open van 10.30 tot 17.00 uur. En wie niet is geïnteresseerd in orgelmuziek of restauratie, kan er ook terecht voor een moment van rust, bezinning of 'gewoon' uit historische belangstelling. Foto: Henk Bouwman leiden/valkenburg - Bebou wing van marinevliegkamp Val kenburg levert de regio nauwe lijks geld op. Wel kan uit de grondexploitatie een bijdrage worden betaald voor een betere verbinding tussen de snelwegen A4 en A44. Dat blijkt uit bereke ningen van de provincie. Een deugdelijke verbinding tus sen Leiden-Oost en West is on ontbeerlijk als op het vliegveld huizen komen. Voor een nieu we weg wordt gedacht aan een tracé door Voorschoten en langs de Leidse Stevenshof. Het vliegkamp kan binnen enkele jaren beschikbaar komen. Uit cijfers van de provincie Zuid-Holland blijkt dat met de ontwikkeling van het gebied tussen Leiden, Katwijk en Was senaar weinig valt te verdienen. Die cijfers dateren uit 2001. Aan de berekening van de kosten en baten van bebouwing is nooit veel ruchtbaarheid gegeven. Volgens interim-burgemeester J. van der Reijden uit Valken burg zijn de afgelopen jaren analyses over woningbouw wel verschenen, maar zijn cijfers 'zwart gemaakt'. Van der Reij den liet zich dat eens ontvallen in het Leidsch Dagblad. De berekening uit de studie van de provincie, getiteld Verken ning Duin en Bollenstreek - Marinevliegkamp Valkenburg' is weer actueel geworden om dat de nieuwe minister van de fensie H. Kamp het vliegveld wil wegbezuinigen. Dat plaatst alle ramingen in een nieuw per spectief. Als Kamp en het kabi net hun zin krijgen, hoeft voor een verplaatsing van het vlieg veld geen geld meer worden ge vonden. Dat scheelt 150 tot 200 miljoen euro. Die verplaatsingskosten waren eerder voor Kamp reden om het vliegveld niet aan te wijzen als woningbouwlocatie voor de Leidse regio en de Bollenstreek. Kamp, in het vorige kabinet een tijdje minister van ruimtelijke ordening en defensie, had tot 2020 sowieso geen geld om de Orions en 750 medewerkers een nieuwe basis te geven. De sluiting van het vliegveld be spaart het rijk niet alleen geld, het levert de overheid ook geld op als de grond aan gemeenten wordt verkocht voor woning bouw. De regio, danwel de fu siegemeente Katwijk (met Val kenburg en Rijnsburg), wordt er niet veel wijzer van. Bij de ont wikkeling van het vliegkamp is dan al wel rekening gehouden met waterberging en de aanleg van natuur (duinen, moeras, groot natuurpark) en alle kos ten die bij de aanleg van een wijk komen kijken. De provin cie komt uit op een totaalbe drag aan kosten van 508,2 mil joen euro. Dat is - en dat is opvallend - in clusief 'een financiële bijdrage aan de verbetering van de weg verbinding tussen de A4 en A44, die ook zonder de bouwlo catie reeds wenselijk is', aldus de studie van de provincie Zuid-Holland. Tegenstanders van bebouwing, onder wie bur gemeester Van der Reijden van Valkenburg, stellen dat huizen bouw geen enkele zin heeft zonder bijpassende infrastruc tuur. Die is dus - voor een deel - al inbegrepen. Want verder noemt de studie de aanleg van de Rijn Gouwe Lijn, de snel tram die het rijk voornamelijk moet financieren. Zuid-Holland raamt de op brengst van de woningbouw - 8.250 huizen - en vijftig hectare bedrijven op 509,6 miljoen eu ro. De provincie merkt op dat bij 'andere uitgangspunten an dere woningaantallen' te reali seren zijn, maar dat heeft ook gevolgen voor de opbrengsten. Hoeveel nieuwe natuur en wel ke infrastructuur kunnen wor den aangelegd, is 'vooral afhan kelijk van de opbrengstpotentie van de woningen'. op brute ^vervallen 'rkVi 65-jarige vrouw uit 1 nc is zaterdagmiddag in Gerritz Speckhof bij ieuJkerkhof overvallen. T1rdaar met haar doch- a °'fje toen ze plotseling *0,duw in haar rug lel. Toen ze opkeek °?\iw een man over <t staan die haar vtks greep. Ondanks t lukte het de straat- er. Is te bemachtigen. In Snder meer een pas- fers rijbewijs, een porte- Vld, een mobiele te- ■JJjpasjes. n, r per 1 g^advertentie) KUNSTSTOF KOZIJNEN MET VKG-KEURMERK? fijnlandkozijnen.nl i kunststof rfuéf kozijnen leiden - Een half jaar gratis be geleiding en opleiding. Dat biedt de Universiteit Leiden aan vrouwen die een eigen iet-on derneming willen opzetten. Succesvolle cursisten krijgen de kosten van de opleiding, zo'n 7500 euro, geheel vergoed uit het Europees Sociaal Fonds. De bedoeling is dat de deelne mers in twaalf bijeenkomsten een doorwrocht ondernemers- plan uitdenken, opstellen en uitvoeren. De bijeenkomsten worden geleid door een ervaren ondernemer. Aan het einde van het trainingsprogramma biedt het informatica-instituut van de universiteit, het LIACS, de mo gelijkheid om het onderne mersplan aan een groep inves teerders te presenteren. Zij staan niet alleen borg voor een kritische beoordeling van het ondernemersplan, maar komen misschien ook wel met geld over de brug. De studiebelasting van de cur sus, die het LIACS samen met het bedrijfsleven ontwikkelde, bedraagt 2 k 3 dagen per week. De deelnemers die worden toe gelaten tot de training kunnen kiezen uit verschillende vaar digheden en onderwerpen. Zo zijn er onder meer lessen te vol gen op het gebied van marke ting, communicatie, manage ment, iet, boekhouden, verkoop en juridische zaken. De cursus begint in september aan het LIACS in Leiden. Meer informatie over de training en de toelatingseisen daarvoor is te vinden op de website www.liacs.nl. alp door Eric-Jan Berendsen leiden - Personeel van ambu lancedienst Gebr. De Jong draait vanaf vandaag een aan gepaste dienst. Dat betekent dat voorlopig twee van de zes ambulances stilstaan. „Maar we denken wel zo goed mogelijk aan de patiënten", aldus Edith Sinkeldam, namens het perso neel. „Wij willen met deze ac ties niet de patiënt treffen, maar de werkgevers." Het per soneel van De Jong komt vanaf vandaag nog in actie bij een spoedmelding, de minder ur gente ritten naar een zieken huis worden ook nog gereden, maar de overige werkzaamhe den zijn op een laag pitje gezet. Volgens Sinkeldam zijn de afge lopen dagen benut om het team op één lijn te krijgen. Daaruit is voortgevloeid dat er geen ritten worden uitgevoerd van ziekenhuis naar huis als er niks aan de hand is. Hetzelfde gaat op voor ritten van zieken huis naar ziekenhuis. „Dat geldt voor patiënten die niets mankeren behalve dan het feit dat ze liggend moeten worden vervoerd. Wat we wel doen is spoedvervoer. Daarnaast rijden we ook besteld vervoer van huis naar ziekenhuis." Het personeel van de particu liere ambulancediensten voert actie voor dezelfde arbeids voorwaarden als hun collega's die in dienst zijn bij de over heid. In salaris zijn de hulpver leners van de particuliere dienst er inmiddels op vooruitgegaan. Inzet van het conflict dat nu wordt uitgevochten, is het func tioneel leeftijdsontslag. Rijks ambtenaren kunnen met 55 de dienst uit, in de particuliere ambulancezorg kunnen de werknemers zo'n vijf jaar later pas met pensioen. Na driekwart jaar onderhandelen is voor de vakbonden de maat vol. Een afvaardiging van De Jong gaat woensdag samen met col lega's uit de Alphense regio en de Duin- en Bollenstreek naar de landelijke actiedag in Utrecht. Omdat de Leidse dele gatie waarschijnlijk niet de am bulances van De Jong mag ge bruiken, wordt overwogen op de motor te gaan. De acties gaan voorlopig door, benadrukt Sinkeldam. „We krijgen veel steun uit de regio en hebben goede contacten met de bon den en het landelijk actiecomi té. Toch hopen we er met De Jong uit te komen door te blij ven praten. Ook al dreigt hij ons met korting op ons salaris." Aanvankelijk deden de werkne mers van de Leidse ambulance- vervoerder niet mee met de landelijke stakingsacties die donderdag begonnen; het per soneel bleek te verdeeld. Toen de rechter echter in kort geding uitspraak deed dat de acties wettig waren, heeft dat de actie bereidheid bij De Jong weer vergroot. Vrijdagmiddag heeft het ambulancepersoneel al een uur lang het werk onderbroken. leiden - Een 30-jarige vrouw uit Leiden is gistermiddag gewond ge raakt toen zij met haar auto in het water van de Rijn en Schiekade belandde, vlak naast de brug naar de Groenhovenstraat. Zij kwam met het voertuig vanaf de stoep van de Rijn en Schiekade, slaagde er niet in om op tijd te remmen en schoot door het gras het water in. Daarbij brak zij haar arm. Naast de bestuurster zaten er nog vijf mensen, onder wie twee kinderen, in de auto. Zij slaagden erin onge deerd op het droge te komen. Foto: Hielco Kuipers ;de •id£ente laat elders in de wijk illegale bouw wel toe' hei 1 nlan Berendsen vanwege het strijdig zijn met het bestemmingsplan; de be treffende grond achter De Gro te Beer zou een groenbestem- ming hebben. „Die groenbe- stemming is echter al jaren niet gerealiseerd. Al geruime tijd be vindt zich op de plek waar de serre is gebouwd een verhard terras met daaronder een kel der die als opslag wordt ge bruikt. Wij kunnen daar weinig groen in zien. Deze situatie wordt al jaren gedoogd." Tot slot meent de wijkvereni- ging dat de serre een goede in vloed heeft op de veiligheid in het aangrenzende Rembrandt- park. „Dat park functioneert al jaren als 'hangplek' van zwer vers, alcoholisten en drugsge bruikers. In het verleden heb ben aanrandingen in het park plaatsgevonden en het park wordt begrijpelijkerwijs door omwonenden als onveilig erva ren." Maar volgens diezelfde bewoners blijkt de serre van De Grote Beer de veiligheid te ver hogen door de verlichting en door het feit dat er 's avonds in de serre bezoekers en personeel aanwezig zijn. „Bezoekers en personeel hebben uitzicht op het park en zorgen op die ma nier voor sociale controle en verlaging van (het gevoel van) onveiligheid, terwijl het park bovendien vanaf de zijde van De Grote Beer minder aantrek kelijk is om te betreden. De wijkvereniging stelt voor de ser re een half jaar te gedogen en daarna met bewoners, politie, gemeente en de eigenaar van De Grote Beer deze periode te evalueren. Daardoor kan een groter,'* 1 sociale veiligheid wor den bereikt zonder dat de kos- mGijkvereniging Pieters- igemiewijk en Levendaal- ireft via een brief bij de ld i aangedrongen op be- t b de serre van café res- hde Grote Beer aan de eladstraat. Volgens Lei- ïde aanbouw er illegaal ;ra], maar eigenaar B. engt dat hij slechts een die situatie heeft opge- es daar helemaal geen lu gunning voor nodig ike apereniging wijst er in ïorijven op dat de ge- :ej»lders in de wijk wel )mviteiten zonder ver- gedoogt. Vóór vandaag ykx het bouwwerk van 1 vinte weghalen op straf- d«een dwangsom van B pro per week met een n van vier weken. Hij echter niet gedaan, naar de rechter, want ïts te vrezen." rief blijkt dat de wijk- ig de gemeente hypo- lt. Volgens het bestuur gemeente zich schul- gchet gedogen van de N(p appartementen bo- Ugptheek Videoworld aan m(/aarstraat. „Wij begrij- im,de gemeente zich ten van deze illegale bouw lt ^astig pakket bevindt, Arken op dat kennelijk jjele feit dat bouwwer- Jer vergunning zijn op- ggdus geen argument is rjejt toepassen van be- vrf^g" st vindt de wijkvereni- vreemd dat de bouw ing zou zijn geweigerd ten daarvan op de gemeen schap drukken." Eigenaar B. Luykx laat weten dat het opleggen van een dwangsom door hem wordt aangevochten bij de rechter. „Bovendien heb ik helemaal geen bouwvergunning nodig omdat ik een bestaande situatie heb vervangen. Met een dak er op, dat wel. Je kunt de oude constructie nog zien. Ik heb niets fout gedaan." Luykx is zeer te spreken over het feit dat de buurt achter hem staat. „Er zijn door 50 omwo nenden 50 brieven naar de ge meente gestuurd waarin ze het voor mij en de serre opnemen. Zo hebben mijn buren nog nooit (geluid) overlast van de serre gehad, heeft deze een fraaie uitstraling en heeft de serre ervoor gezorgd dat de drugsscene is veranderd in een aangename omgeving. Een be woner van de Witte Singel schreef zelfs dat de gemeente mijn serre met rust moet laten en zich eens druk moet maken over de hoge snelheid op het eerste deel van de singel waar veel gezinnen met jonge kinde ren wonen. Waar maak je nou mee dat de buurt het opneemt voor de horeca? Nergens toch." Volgens een woordvoerster van de gemeente hebben de argu menten van de wijkvereniging vooral te maken met de open bare orde en veiligheid. „Maar dat staat los van de bouw van de serre waar het om ruimtelij ke ordening gaat. Daarnaast zijn wij nog steeds in gesprek met de eigenaar van het pand aan d^ Korevaarstraat, maar ook c "ar wordt handhaving niet uitgesloten." door Silvan Schoonhoven leiden - Van tijd tot tijd duiken ze op langs de kant van de weg. Bordjes met beloftes. De for mulering varieert, de strekking is meestal hetzelfde. Thuis wer ken, eigen tijd indelen, door groeimogelijkheden, internatio naal aan de slag. Soms is de eis 'managementniveau'. Hier, op de hoek van de Rooseveltstraat en de Voorschoterweg, verlangt men 'commercieel denkni veau'. Wat nooit veel varieert is het salaris: vijfendertig euro per uur. Vroeger was dat vijfenze ventig gulden per uur, maar is niet alles duurder geworden? Inderdaad, zegt Meivin, de man achter het telefoonnummer, al les is duurder geworden. Daar om is het juist zo aantrekkelijk om aan de slag te gaan voor Fo rever Living Products. Een be drijf dat verzorgings- en ge zondheidsproducten op basis van aloë vera levert in niet min der dan 96 landen, legt Meivin uit. Zelf heeft hij op een derge lijke advertentie gereageerd, acht maanden geleden. „Het product sprak me niet zo aan, maar het bleek dat ze een heel mooi marketingplan hadden." Dat marketingplan houdt in dat je 'mensen zoekt die hetzelfde willen doen als wij', legt Meivin uit. De truc is om zoveel moge lijk mensen voor je te laten wer ken. Voor elk persoon in je 'team' krijg je een bonus uitge keerd. Als je vier man in je team hebt die tien uur werken, en je doet dat zelf ook, dan verdien je voor vfy?dg uur. Die teamleden willen dan ook die vijfendertig trwiFKF. KANS* Multinational zoekt M/V vanaf 25 jaar Ambitie Teamspirit Commercieel denkniveau €35,00 p.u. Bieden £«f "M-mdd,,, "wmaUonaal 2«3674s Oproepen zoals deze duiken geregeld op bij afritten en stoplichten. Foto: Henk Bouwman euro verdienen, en moeten dus zelf naarstig op zoek naar geïn teresseerden. Enzovoort. Klinkt ingewikkeld, maar toch bekend. Is dit geen piramidespel? „Nee. Bij een piramidespel stort je geld. Wij doen aan verzor gingsproducten. Bovendien krijg je na zeven 'levels' van teamleden geen bonus meer, omdat andere mensen ook een kans moeten krijgen." Piramidespel-achtige handel heet officieel Multi-Level Mar keting ,"ÜLM). HerbaLife doet het, Forever Living doet het, en er zijn nog andere bedrijven met uiteenlopende producten die volgens hetzelfde principe werken. De inkomsten schijnen in werkelijkheid tegen te vallen. Het tijdschrift Skepter haalt The Wall Street Journal aan; die on derzocht de salarissen van ver kopers van het MLM-bedrijf NuSkin. Handelaren verdien den geen 5000 dollar per maand, maar gemiddeld 38 dollar. Bij AmWay (huishoude lijke pro(ducten) hielden de ver kopers i 1998 gemiddeld 90 dollar in de maand over aan hun noeste arbeid. En die vijfendertig euro in het uur dan? Meivin: „Jazeker, dat klopt. Ik zit er al ver boven. Wij zeggen in ons bedrijf: actie is reactie. We hebben geen van al len een basissalaris. De een werkt meer, de ander wat min der. Er zijn ook mensen die tien uurtjes werken en die zitten aan een inkomen van plusminus 3300 euro per maand. U kunt uw eigen doel stellen. En ge woon n^iast je bestaande baan. Onze er iring is: mensen in ons bedrijf ontslaan binnen een half jaar hun oude werkgever." Zelf is Meivin bijna zover: in de cember wil hij zijn elektrotech nisch bureau verkopen om van Forever Living Products te gaan leven. Een beetje duur zijn ze wel, de smeerseltjes en spulletjes van het bedrijf. Zeven euro voor een tube aloë vera-tandpasta, bij voorbeeld. De marges moeten behoorlijk zijn. „Die zijn flink, ja. Tachtig procent. De zes euro van de tandpasta wordt ver deeld over de verschillende 'le vels'. Dat is het sterke punt van dit bedrijf. Zeven euro duur? Je bent wel gegarandeerd in vier dagen van bloedend tandvlees af. En als u nou heel erge maag problemen heeft, en u^februikt twee maanden onze gezond heidsdrank, dan bent u van het probleem af. Dat is wel een paar euro waard." Helaas mag je in Nederland van niet-geregistreerde geneesmid delen nu eenmaal niet verkon digen dat ze een genezende werking hebben. Het schijnt dat MLJVf-bedrijven dat listig omzeilen. In de officiële docu menten en website van Forever Living worden medische claims zorgvuldig vermeden. Maar welke beloftes en wonderverha len individuele verkopers rond strooien, moeten ze zelf weten. In het geval van een claim is het moederbedrijf zo niet aanspra kelijk, maar de verkoper. Mei vin: „Het is honderd procent een natuurproduct. Ik weet niet of u aloë vera kent. Er zijn al Papyrusrollen gevonden met a.pë vera-recepten in de tomhé van Ramses de Derde."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7