Postbedrijf ziet winst licht dalen Airco-apparaten een zegen voor veel (oudere) Nederlanders ECONOMIE Gezonken parkeergarage boven water hale Baan kwijt: liefde op het spelf 1 EU-exportverbod voor graan wegens droogte Topman Hyundai pleegt zelfmoord Omzet TPG nadert 3 miljard Klanten laten biologisch varkensvlees nog liggen door Eric de Bie den haag - „Sorry, wij hebben geen mobiele airco apparaten meer. En we krijgen ze ook niet meer", zegt Jeroen Hoogenboom, die werkt bij het Haagse filiaal van Media Markt. Hij zou graag een airco voor zijn klant willen bestellen, maar de leveranciers ge ven momenteel nul op het rekest. „Hun magazijnen zijn leeg. Tijdens de vorige warme periode hebben ze alles verkocht", aldus Hoogen boom. En zo gaat het bij veel witgoedzaken. Door de hoge temperaturen is de mobiele airco populair. De van oorsprong Amerikaanse vinding lijkt inmiddels ook in Nederland een vertrouwd consumentenpro duct te zijn geworden nadat bed' ljven en winkels waren voorgegaan. Airconditioning bestaat al ruim een eeuw. De Amerikaan Willis Haviland Carrier ontwierp in 1902 zijn 'apparaat voor luchtbehande ling'. De afnemer was een drukker in de Newyorkse wijk Brooklyn die met de handen in het haar zat om dat de onstabiele temperatuur en luchtvochtigheid in het gebouw de kwaliteit van zijn kleurendrukwerk nadelig beïnvloedden. Zijn uitvinding baseerde Car rier op de werking van de koelkast: ook dat apparaat blaast koele lucht de interne ruimte in en voert bui ten warme lucht af. Verdamping is bij dit alles het sleutelwoord. Een vloeistof onttrekt namelijk bij ver damping warmte aan zijn omgeving. De Indiase be volking maakt al eeuwenlang dankbaar gebruik van deze natuurwet. Zij hangt vochtige grasmatten voor «7.r. de ramen om binnenkomende lucht af te koelen. De eerste jaren waren alleen fabrikanten geïnteresseerd in Carriers koelmachine. Pas later bleek dat niet al leen drukwerk, textiel, voedsel en medicijnen, maar ook mensen gebaat zijn bij een aangenaam klimaat. Het door Carrier in 1915 opgerichte bedrijf bestaat nog steeds en is marktleider in de verkoop van airco systemen. In Nederland deed de airconditioning in de jaren vijftig haar intrede. Eerst alleen in kantoren, vanwe ge de hoge prijs en gebruikskosten. Toen het sys teem kleiner en simpeler kon worden gemaakt, ver schenen begin jaren zeventig ook de eerste auto's met airco. Die markt groeit nog steeds. Bij moderne installaties worden £elfs pollen en roetdeeltjes bui ten het interieur gehouden. Bij het gebruik in auto's zijn de laatste jaren echter enkele vraagtekens gezet. Uit onderzoeken, onder meer van TNO, bleek dat het brandstofverbruik soms met meer dan 20 procent toeneemt. Tevens bevatten de uitlaatgassen beduidend meer kooldi oxide, koolwaterstoffen stikstof. Andere discussie die al langer wordt gevoerd is of het gebruik nu wel of niet gezond is. De koele lucht maakt het leven wel aangenamer, maar critici me nen dat tevens talrijke micro-organismen de ruimte in worden geblazen. Mensen krijgen daardoor last van hoofdpijn, prikkelende ogen en geïrriteerde luchtwegen. De meeste medici zijn er inmiddels van overtuigd dat mensen in principe «iet ziek worden van airconditioning. Als het apparaat goed wc onderhouden, is er niets aan de hand", zegt Etj van Leeuwen, huisarts in Almere. „Mensen wd1 veel eerder ziek door de temperatuurverschille? je bezweet een koelere ruimte binnenloopt, m<f lichaam dat even verwerken. Je afweersysteem dan iets minder. v Vooral voor oudere mensen kan het apparaat ff zegen zijn. Bij elke hittegolf lees je toch weer dr enkele bejaarden door uitdroging zijn overled^ Door de hoge temperaturen krijgen zij vaak pre men met hun vochtregulatie. Ook omdat ze eer minderd dorstgevoel hebben. Als alle bejaarde!1 zen airco hebben, zal het aantal doden sterk ve deren." IATA verwacht miljardenverlies maandag 4 AUGUSTUS hong kong - Internationale luchtvaartmaatschappijen zul len dit jaar een kleine 6 miljard euro verlies lijden. Voorname lijk door de longziekte SARS die eind vorig jaar de kop opstak in Azië en de oorlog in Irak. Dat heeft topman Bisignani van de internationale luchtvaartorga nisatie IATA vandaag in Hong Kong gezegd. De longziekte SARS alleen al zorgt ervoor dat de maatschappijen ongeveer 3,6 miljard euro verlies zullen lijden. Duitsland in actie tegen tabakswet berlun - Duitsland wil juridi sche stappen nemen tegen Eu ropese wetgeving die over twee jaar een einde maakt aan ta baksadvertenties in de Europe se media. Het ministerie van Fi nanciën Poogt via het Europees Hof van Justitie te bewerkstelli gen dat nationale en regionale kranten en tijdschriften die niet in andere Europese landen zijn te krijgen nog wel tabaksadver tenties mogen plaatsen. Voor deze media is de nieuwe wet een grote financiële aderlating. Slachterij Brada failliet verklaard Leeuwarden - Brada's Vleesch- bedrijf in Leeuwarden is failliet verklaard. De slachterij zoekt nog naar mogelijkheden voor een doorstart. De problemen zijn veroorzaakt door de dier ziektes BSE en MKZ. Ook daal de de aanvoer van runderen van 100.000 naar 70.000 stuks. Basiq verdubbelt vluchten in winter schiphol - Luchtvaartmaat schappij Basiq Air gaat het aan tal wekelijkse vluchten de ko mende winter meer dan ver dubbelen van 51 naar 108. De uitbreiding komt doordat de klassieke lijndiensten van Transavia deels zijn overgegaan in Basiq Air en deels doordat de frequenties van bestaande be stemmingen zijn uitgebreid en er nieuwe bestemmingen zijn bijgekomen. Transavia, onder deel van KLM, richt zich op chartervluchten. Eigen CAO voor Urkse visbedrijven urk - De 2000 werknemers in de visverwerkende industrie op Urk krijgen een eigen CAO. Voorlopig gelden alleen nog minimumafspraken voor pro ductiepersoneel, dat voorna melijk platvis verwerkt. De nieuwe CAO, met een looptijd van twee jaar, omvat afspraken over beloning, verlof en de combinatie arbeid en zorg. Er is anderhalfjaar onderhandeld tussen de bonden en de koepel van 36 Urkse bedrijven. WERKLOOSHEID den haag/anp - De graanoog- sten vallen door de extreme droogte zo tegen dat voorlopig niet naar landen buiten de Eu ropese Unie mag worden geëx porteerd. Volgens het product schap granen heeft het EU-be- heerscomité Granen alle ex portvergunningen voor zachte tarwe, gerst, rogge en sorgho voor onbepaalde tijd ingetrok ken. „Ze zijn in Brussel zenuwachtig geworden. Door het extreme warme weer valt de graanpro- ductie lager uit dan het jaarlijk se verbmik", aldus voorzitter Maarsingh van de vakgroep ak kerbouw van LTO-Nederland zaterdag. Het graanverbruik in de EU bedraagt 192 miljoen ton per jaar. De totale oogstop brengst van de lidstaten word dit jaar op 190 miljoen ton ge raamd. Bijna 20 miljoen ton minder dan in 2002. „De afgelopen twee weken da gen zijn de oogstverwachtingen met 7 miljoen ton verlaagd. Overal in Europa wordt nu ge oogst. Het kan dus goed zijn dat het nog meer gaat tegenvallen", stelt Maarsingh. Het is volgens Maarsingh niet ongebruikelijk dat Brussel met exportmaatregelen probeert de voedselvoorziening veilig te stellen.Acht jaar geleden toen graan meer opbrachtbuiten Europa, werd tijdelijk een hef fing ingesteld op de export om te voorkomen dat te veel graan over de grenzen zou verdwij nen." De laatste jaren werd tel kens ongeveer 20 miljoen ton geëxporteerd vanuit de EU. De wereldwijde oogstop brengst wordt dit jaar geschat op 908 miljoen ton, terwijl de consumptie volgens de LTO- vakgroepvoorzitter circa 925 miljoen ton bedraagt. „De kans is groot dat de prijzen omhoog vliegen." De Nederlandse graanproduc- tie schommelt volgens LTO tussen de 1,5 en 2 miljoen ton per jaar. „Onze opbrengsten zijn naar verwachting redelijk tot goed. Wij hebben relatief minder last van droog weer door ons milde zeeklimaat." Het Nederlandse verbruik van graan ligt volgens Maarsingh op jaarbasis tien keer hoger dan de eigen productie. „Wij hebben dus te maken met dure import. Vooral het veevoer zal in prijs stijgen." De consument zal er volgens hem weinig van merken. „Misschien dat het brood nu 1 eurocent duurder wordt, veel meer zal het niet zijn." Hyuandai-personeel in Seoul kijkt ontzet naar het opruimingswerk nadat hun directeur zelfmoord heeft gepleegd. Foto: AP/Bak Sung-ryull seoul/ap - Chung Mong-hun, topman van het Zuid-Koreaanse industrieconglomeraat Hyundai heeft vandaag zelfmoord gepleegd. Zijn screta- resse vond haar baas dood voor het hoofdkan toor van Hyundai in het centrum van Seoul. Chung was uit het raam van zijn kantoor op de twaalfde verdieping gesprongen. Chung werd ervan beschuldigd in 2000 voor de regering van de toenmalige president Kim Dae- jung 100 miljoen dollar te hebben doorgesluisd naar Noord-Korea, waarmee de instemming van Pyongyang met een topontmoeting tussen Noord en Zuid moest worden gekocht. Tegen hem liep een rechtszaak in verband met het verdonkeremanen van die transacties in de boeken van Hyundai. Hem hing een straf van drie jaar gevangenis boven het hoofd. Chung was een zoon van Chung Ju-young, de overleden op richter van het Hyundai-concern. Het conglome raat, ooit het grootste in Zuid-Korea, werd na de financiële crisis van 1997-1998 in drieën gesplitst: Hyundai Motor (auto's), Hyundai Heavy Indu stries (scheepsbouw) en Hyundai Asan (overige). Chung stond aan het hoofd van deze derde poot. Het concern van Chung kampte met grote finan ciële problemen; Chung hoopte dat samenwer king met Noord-Korea zijn bedrijf er weer boven op zouden helpen. Hyundai Asan is nauw betrokken bij projecten om wegen en spoorwegen over de Koreaanse grens aan te leggen en de bouw van een groot in dustrieterrein in Kaesong, een stad net over de grens waar Noord-Korea een kapitalistisch expe riment heeft gepland. De werkloosheid loopt ongena dig op. Dat leidt tot onrust en onzekerheid. Moeten we ons zorgen maken? En waarover dan precies? Een korte serie over werklozen, werkloosheid en de gevolgen. Vandaag het afslui tende deel 5. door Erik Huisman Vroegah was alles beitah. Ten minste, als je Hagenaar Cor Kouwenaar moet geloven in de tv-reclame over aardappeltjes in het koelvak. Al tijdens het spotje ziet hij zijn ongelijk in. De piepers blijken anno 2003 nog net zo lekkah als in het be gin van zijn huwelijk. Als Cor nu zijn werk verliest is hij op het gebied van de liefde ook beitah af dan vroegah. Iteke Weeda, hoofddocent sociologie aan de universiteit van Wage- ningen en hoogleraar emanci patievraagstukken aan de Rijks universiteit Groningen zegt het zelf. „Werkloosheid raakt nog steeds vooral mannen, maar het bete kent voor hen nu wel iets an ders dan in de jaren '50 en '60 van de vorige eeuw. Toen was de man kostwinner en hing zijn status in de liefde vooral af van zijn werk. Niet zelden gaven destijds vrouwen hun deeltijd baan op als hun man werkloos werd. Om hun relatie te redden. En vroeger kon een man zonder werk een huwelijk wel vergeten. Tegenwoordig is het niet heb ben van een baan voor een man gewoner en minder sta- tusbepalend, meent Weeda. „Mannen hebben meer een rol bij de zorg en opvoeding. En vrouwenwerken meer." Daar mee zegt ze niet dat de liefde in tijden van oplopende werkloos heid niet in de knel kan komen. Als je het mensen vraagt, be ginnen ze over onvoorwaarde lijke liefde, maar die is heel moeilijk waar te maken. Bij partnerkeuze speelt werk wel een rol", stelt Weeda. „Vanwe ge het geld, maar ook omdat werk gepaard gaat met kennis, interesses en activiteiten van een persoon." De cijfers over huwelijken, ge boorten en echtscheidingen ge ven haar gelijk. In vier perioden in de vorige eeuw waarin de werkloosheid opliep, daalde het aantal huwelijken. In de perio de 1930 - 1933 liep dat aantal per 1000 inwoners terug van 8,0 naar 6,9, tussen 1971 en 1976 van 9,3 naar 7,0. In de perioden 1980 - 1985 en 1992 - 1996 daal de het aantal huwelijken 11 procent. Ook het aantal f ten per 1000 inwoners li€ die perioden terug, al wa1 daling in de laatste twee I den met 4 en 6,2 procent- minder groot: 12,6 en 25 j' cent. Het aantal echtschy gen loopt bij stijgende wi loosheid op. In de jaren waren de relaties deugde en was het aantal scheidt stabiel. In de jaren '70, '8^ '90 steeg het aantal schei per duizend echtparen rrlj 19 en 15 procent. Weeda is het niet eens nA Radboud Visser, managen relatiebemiddelingsburef Mens Relatie, dat geld i veel mensen onbewust bi rijker is geworden dan hë len vechten voor een relaq aan het bureau verbond^ praktijk voor relatietheraj, krijgt volgens Visser geeng extra ondanks de druk die werkloosheid op relaties i „Maar het relatiebureau gi krijgt het gruwelijk druk c meer relaties zullen knapt Ja, en de mensen die moe scheiden, zijn over twee jt mijn klant als de economi weer aantrekt." g De vorige afleveringen vit ze serie verschenen in dti krant van 7,14,21 en 28 ji den haag/gpd - TPG heeft het tweede kwartaal van dit jaar de winst met 1,4 procent zien dalen tot 143 miljoen euro. Het was vooral Logistiek dat niet goed draaide. De afdelingen Post en Express lieten wel stijgende cij fers zien. Ook de totale kwar taalomzet nam toe met 1,3 pro cent tot 2,94 miljard euro. De winst over het eerste halfjaar kwam uit op 283 miljoen euro, 1,7 procent minder dan een jaar geleden. De omzet liep met 1 procent op tot 5,85 miljard euro. Logistiek sloot de laatste maan den wel veel meer contracten af, maar die waren zo klein dat ze bij elkaar niet meer geld op leverden. TPG wijst er daarbij op dat het voornamelijk gaat om contacten die pas op de langere termijn effect hebben. Om de problemen op te lossen heeft TPG de leiding van de di visie vervangen. De Amerikaan Kulik vervangt de Italiaan Rossi. De laatste vertrekt bij TPG en krijgt een afkoopsom mee van 1,93 miljoen euro. De nieuwe ling Kulik was topman van CTI Logistx, het bedrijf dat in 2000 door TPG is overgenomen. Post en Express presteerden goed. Bij Post was dat een grote meevaller omdat het bedrijf er rekening mee hield veel minder opdrachten te krijgen. Die volu medaling bleef echter uit. Ex press doet het vooral goed door uitbreiding op verschillende markten. „De diensten aan Oost-Europa zijn fors uitge breid en de groei in Azië gaat in rap tempo door." De Raad van Bestuur is tevre den met de cijfers. „Het is be moedigend om te zien welke vooruitgang wij hebben ge boekt ondanks de aanhoudend moeilijke economische om standigheden", aldus topman Peter Bakker. TPG is somberder gestemd over de rest van het jaar. De onderneming gaat uit van een winstgroei van 5 pro cent bij constante wisselkoer sen en pensioenlasten. Juist die ontwikkelingen kunnen de winstgroei flink belemmeren. In april ging TPG nog uit van 5 tot 9 procent. De problemen bij Logistiek zul len naar verwachting de rest van het jaar aanhouden. Er is al maanden geleden begonnen met een reorganisatie maar de effecten daarvan zullen op zijn vroegst volgend jaar zichtbaar worden. Bij Express wordt een flinke groei verwacht. utrecht/gpd - De belangstelling voor biologisch varkensvlees blijft achter bij de verwachtin gen. Het eerste kwartaal was slechts 1,7 procent van alle ver kocht varkensvlees biologisch. Doelstelling is dat eind volgend jaar 5 procent van al het ver kochte varkensvlees biologisch Maurits Steverink van de Task Force Marktontwikkeling Biolo gische Landbouw had erop ge rekend dat de groei sneller zou gaan. „Door de economische tegenwind is de consument minder bereid om de flink ho gere prijs te betalen voor biolo gisch varkensvlees. Meestal is het zo'n 60 tot 70 procent duur der. Omdat de prijs voor ge woon varkensvlees gedaald is, is dat effect nog groter. Super markten kunnen nu vaak stun ten met vreselijk goedkoop var kensvlees. Met biologisch vlees kan dat niet, omdat het aanbod er niet is. En nog te weinig su permarkten geven duidelijke voorlichting in hun winkels over biologisch vlees." Volgens Steverink zit er wel groei in de markt. „Het gaat ge staag, maar langzaam." Het platform hoopt de komende tijd meer consumenten over de streep te trekken door meer promotie voor biologisch var kensvlees. In september start een vernieuwde voorlichtings- campagne('Biologisch, eigenlijk heel logisch'). Twee enorme kranen lichtten gisteren het eerste losgezaagde deel van de Noorse Tricolor. Het 3000 ton wegende achterdeel van het scheepswrak wordt in de haven vai|( brugge verder ontmanteld. Foto: AFP/Philippe Huguen door Bob van Huet duinkerken - Het spektakel is uniek. Middenin Het Kanaal, op een van de drukste scheepvaartknooppunten, haalt een consortium van Nederlandse bergers een gezonken parkeergarage boven wa ter. Want zo omschrijven de bergers het kolossale Noorse vrachtschip Tricolor dat eind vorig jaar zonk. Temidden van pas serende supertankers een klus voor spe cialisten. „Het is alsof er een vrachtwa gen dwars over de snelweg ligt en die moet weg", verduidelijkt de Belgische kapitein Danny Olislagers de situatie. Op zijn rondvaartboot Seastar vaart hij de internationale media naar de bouw put op zee, 30 kilometer uit tie Belgi sche kust bij het Franse Duinkerken. Olislagers heeft bewondering voor de bergers uit het noorden. „Echt een Ne derlandse specialiteit", zegt hij op de toon van de kenner. De Tricolor trekt internationale aan dacht. Minder vanwege de omvang van de oceaankolos dan om de tot de ver beelding sprekende lading. Aan boord waren 2.862 auto's: Saabs, Volvo's en BMW's. Nooit zouden ze gelost worden in Southampton. Dit zeespel heeft ook wel iets van dat oude scheepsdrama. Ongrijpbare luxe die wegroest in het zoute zeewater. Om de mogelijk dra matische gevolgen op de carrosserieën van de auto's niet in beeld te krijgen deden de betrokken autofabrikanten aanvankelijk heel moeilijk over foto's van het bergingswerk. Uiteindelijk staan tientallen fotografen klaar als het eerste stuk boven water komt. Geen Volvo te zien. Harry van Rooij, directeur van de Rotterdamse berger Smit, zou het ook een zorg zijn. Hij is berger, geen pr-man.Al hadden er Rolls-Royces aan boord gestaan. We zagen er als dat nodig is dwars door heen." In negen stukken moet de Tri color worden opgepikt van de Kanaal bodem, om vervolgens samen met de lading op de schroothoop te belanden. Inmiddels laat de Tricolor zich niet als fiere driekleur maar als oranje modder schuit ophijsen. Gigantische kranen en katrollen die im porterende vlechtwerken van trekka- bels ophouden, zijn bezig om een afge zaagd stuk op de bak van berger Smit te hijsen. Het is dezelfde bak waar vorig jaar de Russische atoomonderzeeër Koersk onder hing. Dan gebeurt er iets vreemds hier op 51 graden noorderbreedte en 2 graden oosterlengte. Uit het niets duikt een school Belgische speedbootjes op. Rampentoerisme op volle zee en de Franse en Belgische marine die de ber ging bewaken, konden niets tegen de rappe scheepjes doen. Tricolortje kij ken. Met moeders en kinderen voorop de klotsende en bonkende boten. Der tig kilometer uit de kust zijn we en sommige zeeschuimers doen het zelfs zonder zwemvest. Harry van Rooij beziet het tafereel met enige verbijstering. „Dit heb ik nog nooit gezien. Waar is de marine? Hier ben ik niet blij mee. De beelden hier van gaan alleen maar meer mensen trekken." Andere bergers schudden het hoofd. „Levensgevaarlijk", zegt de een. „Ze zijn gek", weet een ander als de bootjes vlak langs ankers en boeien scheren. Dit is verraderlijk water met sterke stro mingen en grote verschillen tussen eb en vloed. Twee schepen voeren op de Tricolor tóen die al vastlag in het Ka- naalzand. Gekker zal het gelukkig niet worden. Het waanzinnige intermezzo leic|e aandacht af van het vakmanschap de bergers. „Dit is echt de groots! c gingsklus ter wereld", zegt Kees 1 directeur van Multraship Berging Terneuzen. Hij staat in permanei tact met zijn mensen op de Triccf les verloopt volgens plan.Als hc. de tekentafel allemaal is uitgerekt moet het ook in de praktijk weriqr heb je altijd wat aanpassingen nc' j zegt Muller. Ondertussen heeft zich een nieu^ ment in de toch al evenementriik( dag gedrongen. Het stinkt naar o^ Tussen de 100 en 150 ton olie zoic in de tanks van de Tricolore zitte|( bergers kunnen die niet wegpoc^ Kleine hoeveelheden komen gele^ vrij. Te weinig om de kusten te v^ len, belooft Van Rooij. t Maar is er misschien kans dat er Volvootje aanspoelt voor een gelip vinder? Helaas voor strandjutters ben de bergers kleine assistentie\( tuigen op het water liggen die uit' wrak gevallen auto's opvissen. MF veel hebben we nog niet gezien, r_ Muller. „Wat bandjes en bumper- Eind oktober moet de klus zijn g^; klaard. I

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6