aanslag niet te vermijden BUITENLAND Homohuwelijk leidt tot felle controverse in VS Ministerie probeerde papieren in zaak-Kelly te vernietigen VS: Nieuwe Uday en Qusay rustig begraven in familiegraf Strijd in Liberia ondanks toezegging Taylor Israël beperkt aantallen vrij te laten Palestijnen ETA eist acht aanslagen op Leider al-Qaeda dreigt Amerika Nu tot 3500,- voordeel op een nieuwe Opel. wtmm iaan pleegde ele moorden ^Éen Nigeriaanse ver- j boe1? "tue'e moor^ °P n 28^ j°n8etie in Londen wK00r^e^j voor de eHielf Nigeriaanse kinde- \eeft de vrouw van de gezegd, aldus The imes. Ze zou met haar echt00 van een n'euw ^e" bi,-.# colt Duitsland en J lebben opgezet. Later e ze aan haar man te H de,en' omc^at ze n^ets escft "tue'e moorden te |Z hebben. De romp 5 gangetje werd in sep- rpropOl in de Thames ge- urea Ikad kmasievenopslag 'oft: 45 doden G<; ijfenveertig mensen _ren omgekomen toen in Noord-Pakistan jsievenvoorraad ont- braonderdvijftig mensen Naar dertien 4i wordt nog gezocht in ax.Ojje puinhoop die door ^™^ie ontstond. Dat defe Pakistaanse over- i^Mexplosieven waren be- lor gebruik bij de aan- (en^ en kanaal en lagen in lje bj. Daar brak brand uit, v gelijk veroorzaakt door ^jng. Zo'n 200 buurtbe- jrobeerden het vuur te Onder de doden zijn ™^wen en kinderen. maandag 4 augustus 2003 land pakt urverdachte lag Rusland londen/anp-afp-dpa - Het Brit se ministerie van defensie heeft geprobeerd documenten te ver nietigen waarin informatie staat over het lekken naar de pers van de naam van David Kelly als anonieme bron van een BBC-verhaal over massavernie tigingswapens in Irak. Dat schreef The Daily Telegraph za terdag. Volgens medewerkers van het ministerie heeft bewakingsper soneel de stapel papieren drie dagen na de dood van Kelly ge vonden in een vuilniszak die verbrand zou worden. Het mi nisterie zei dat het slechts om onbelangrijke documenten ging. De Londense politie heeft de papieren meegenomen. Wapenexpert Kelly pleegde twee weken geleden zelfmoord. Hij was verwikkeld geraakt in een conflict tussen de BBC en de regering. De BBC had na een gesprek met Kelly, die anoniem wilde blijven, de regering ervan beschuldigd de informatie over Iraakse massavernietigingswa pens te hebben opgeklopt. Kelly benam zichzelf van het le ven nadat zijn naam was ge noemd als bron van het BBC- verhaal. De BBC heeft na zijn dood bevestigd dat hij dat in derdaad was. Een onderzoek van de Britse onderzoeksrech ter Lord Hutton, dat vrijdag is geopend, zal onder meer moe ten uitwijzen wie de naam heeft laten uitlekken. Sir Richard Dearlove, de chef van de Britse buitenlandse in lichtingendienst MI6, legt in tussen zijn functie in augustus 2004 neer. Het ministerie van buitenlandse zaken ontkende zaterdag dat de beslissing van iets te maken heeft met een ver schil van inzicht met de rege ring over de kwestie Irak. Volgens een woordvoerder stopt de 58-jarige Dearlove na de normale termijn van vijfjaar. Dearlove had nog een optie om twee jaar langer door te gaan. Hij zei verder toe dat 'C', de ge bruikelijke naam voor het hoofd van MI6, 'het volste ver- tikrit-bagdad/rtr-anp-ap - De lichamen van de gedode zonen van Saddam Hussein zijn zater dag nabij Tikrit begraven in een familiegraf. Dat hebben inwo ners van de stad gezegd. De li chamen van Uday en Qusay werden, gewikkeld in Iraakse vlaggen, ter aarde besteld. Het Amerikaanse leger hield de pers op een afstand. Tikrit geldt als het bolwerk van aanhangers van Saddam Hus sein. De ex-president werd in een gehucht bij de stad gebo ren. Uday en Qusay werden be gin vorige week in Mosul door Amerikaanse militairen dood geschoten. Bij de actie kwam ook de 14-jarige zoon van Qusay om het leven. Ook hij is zaterdag begraven. Volgens CNN hebben de Ameri kanen de lichamen overgedra gen aan de de Rode Halve Maan. Ze hadden de familie opgeroepen zich te melden om de mannen te begraven. Het is onduidelijk of iemand de licha men heeft opgeëist. Het bericht dat twee zussen van Uday en Qusay de lichamen zouden op eisen werd tegengesproken. Bij de begrafenis werd niet grootschalig gedemonstreerd door aanhangers van het ver dreven bewind, zoals de VS eer der vreesden. Het bleeft dit weekeinde sowieso rustig in Irak. Het Amerikaanse leger heeft twee dagen lang niemand verloren bij een aanslag door Saddam-getrouwen. Welk werden 25 aanhangers opgepakt. Het Amerikaanse centrale commando verdenkt hen ervan te behoren tot het gewapende verzet. De VS na men hen gevangen in de zoge naamde 'soennitische driehoek' ten westen en noorden van Bagdad. Hun identiteit is niet bekendgemaakt. Ook werden 'belangrijke documenten' aan getroffen. - De politie van Ham- ïft een 30-jarige Algerijn it, die ervan wordt ver- it hij een aanslag aan i del Sol in Spanje wilde meldt het Duitse ft Focus op gezag van bij de Duitse recher- :Rvpan zou al maanden megevolgd. Hij had onder ;te naam contact met 00in Spanje en Noord- een'erder ging hij regelma- naCfde moskee in Ham- mei e ook door drie daders lelfmoordaanslagen van -**mber werd bezocht. De bevestigt dat de ,^is aangehouden, maar ets over de man kwijt. Citaties na o' c - De Russische autori- ebben twee mannen auden in verband met lag vrijdag op een mili- pitaal in de deelrepu- ™g)ord-Ossetië, die zeker Cvens eiste. Het gaat om die onlangs de vracht- Hp adden gekocht die bij 9lag was gebruikt. Die Tarnde vrijdag door een het gebouw heen, en ^oor de ingang tot ont- 5. Vermoedelijk was de j het werk van Tjetsjeen- llen. De slachtoffers van llag zijn vooral Russische VE'en die in Tsjetsjenië ac- inten. er 43 doden na ixplosie India iabad - Zeker 43 perso- n gisteren in India omge- Ibij een explosie die :re gebouwen verwoest- r nog onbekende oor- itploften in een dia- briek in de stad Surat tidene gasflessen. Ook dendende woongebou- trtten in. Volgens de po- akten minstens 35 men- wond. Een groot deel van knemers sliep in de fa- »f in de aangrenzende n. Volgens een woord- Ir van de politie hebben caliën de kracht van de ie mogelijk vergroot. Een Ghanese militair wordt in Monrovia blij onthaald door inwoners van de geplaagde stad. Foto: EPA/Nic Bothma monrovia/anp-dpa-afp-rtr - Ondanks de toezegging van president Charles Taylor van Liberia dat hij op 11 augustus zijn ambt neerlegt, duren de gevechten tussen de LURD-opstandelingen en het regerings leger voort. De rebellen lieten gisteren we ten dat ze hun posities pas opgeven wan neer Taylor het land heeft verlaten. Rebellen en militairen van het regeringsle ger hebben dit weekeinde hevig gevochten in het havengebied van hoofdstad Monro via. Het Internationale Rode Kruis telde al leen zaterdag al zeven doden en ongeveer zeventig gewonden in het JFK-ziekenhuis in de hoofdstad. Ook in de tweede stad Buchanan en in Gbambga in het midden van het land duurt de strijd voort, aldus minister van defensie Daniel Chea. Taylor maakte zaterdag bekend dat hij op 11 augustus opstapt als president, kort na dat hij met een delegatie van de West-Afri kaanse unie Ecowas had gesproken over de situatie in zijn land. Nigeria heeft Taylor asiel aangeboden. Vooralsnog heeft Taylor nog niet duidelijk gemaakt wanneer hij het land zal verlaten. De president is in het buurland Sierra Leone aangeklaagd voor oorlogsmisdaden. Militairen uit Nigeria vormen de voorhoede van een West-Afrikaanse vredesmacht die vanaf vandaag in Liberia arriveert. Een woordvoerder van het Nigeriaanse leger zei zaterdag dat achthonderd militairen vanuit Sierra Leone naar Liberia worden overge bracht. De troepenmacht wordt snel uitgebreid tot een vredesleger van 3000 tot 5000 militai ren. Ook soldaten uit landen als Ghana en Mali maken deel uit van de missie. De West-Afrikaanse missie moet de weg vrijmaken voor humanitaire hulp en de snelle komst van een internationale vredes macht. Mogelijk gaan de militairen uit de Ecowas-landen en die uit de andere landen daarna onder én vlag opereren. Sluitstuk van de vredesmissie vormt de komst van een internationale stabilisatiemacht, onge veer twee maanden later. De Verenigde Staten hebben drie oorlogs schepen naar Liberia gestuurd. De 2300 militairen aan boord zullen waarschijnlijk pas voet aan wal zetten als Taylor van het toneel is verdwenen. Die voorwaarde van president Bush is herhaald in een VN-reso- lutie over de vredesmissie die vrijdag is aangenomen. inze correspondent Hiwmans ington - De gebeden van tv-domi- i oud-presidentskandidaat Pat Ro- in zijn tot dusverre niet verhoord, en ide' en 'zieke' liberale leden van het gerechtshof die zich tegen strafver- |gvan homoseks uitspraken leven iAaar verder lijkt de conservatief elijke anti-campagne die op gang na de uitspraak het gewenste ef- hebben gesorteerd. Amerikanen Dlgens een recente opiniepeiling in- een stuk minder tolerant over homo- vas eind juni even schrikken voor lelijk rechts. Al verbolgen over de -irdeur die in Canada werd openge- f)or Amerikaanse homo's en les- ~iies met een huwelijkswens, bleken Jeeste rechters in het hoogste ge lsorgaan van de VS mee te gaan met -ingbare mening dat het te ver gaat fcvee volwassen mannen die sex Jen in de beslotenheid van hun ei- ihuis te vervolgen. Het Hoogge- [shof zette een streep door een wet 'xas - en vijftien andere Amerikaan- iten - die dit strafbaar.maakte. lorgde voor optimisme onder strij ders voor homorechten in de VS. Maar waar de homobeweging al op rekende gebeurde. Het verzet uit conservatieve hoek tegen het 'gevaar' van een homo huwelijk barstte in alle hevigheid los. Als homoseks al niet meer verboden kon worden, hoe lang zou het dan nog duren voor het homohuwelijk zijn entree zou maken, betoogden conservatieve politi ci. De Republikeinse leider van de Senaat, Bill Frist, was er als de kippen bij om het idee van een grondwettelijke ban op het homohuwelijk te omarmen. Het Huis van Afgevaardigden heeft inmiddels zo'n voorstel in behandeling en afgelo pen week sloot president George Bush zich aan bij de wens van zijn partij. Ju risten van het Witte Huis kijken hoe het huwelijk als exclusieve verbintenis tus sen een man en een vrouw in de wet vast te leggen is, zei hij. Er is in de VS al jarenlang sprake van een toenemende acceptatie van homoseksu elen en de wens hen gelijk te behande len. Leven en laten leven. Er zijn open lijk homoseksuele tv-sterren en sinds kort is er zelfs een 'eigen' koppelpro gramma op tv, 'Boy meets Boy" geheten. Maar het huwelijk openstellen voor ho mo's gaat veel Amerikanen te ver. Al sinds 1996 bestaat er in de VS een wet - de zogenoemde 'Wet ter verdediging van het huwelijk' - die het statèli toe staat om homoseksuele verbintenissen die in andere staten zijn aangegaan te negeren. Zevenendertig Amerikaanse staten hebben een wettelijke ban op hu welijken tussen mensen van gelijke sek se. Nergens in de VS kunnen homo's écht met elkaar trouwen. In enkele staten met een ban op het homohuwelijk, zoals Californië en Hawaii, is wel de mogelijk heid tot partnerschapsregistratie. Ver mont is tot nu toe het liberaalst, met een zogenoemde 'burgerlijke verbintenis'. Maar dit surrogaat-huwelijk geeft een koppel lang niet alle plichten en rechten (zoals gezamenlijke belastingaangifte of ziekekostenverzekering en pensioen rechten) van een echt huwelijk. Er zijn 1049 wettelijke verschillen, aldus Free dom to Marry, een club die strijdt voor het homohuwelijk. Veel conservatieven vinden dat homo seksuele relaties afwijkend, immoreel en anti-gezin zijn, en zien hen als een be dreiging voor het huwelijk. Voorstanders van het homohuwelijk begrijpen die re denering niet. Ze zeggen dat homosek suele verbintenissen juist zorgen voor stabiliteit en het leven in gezinsverband promoten. Deze zomer moet het hoogste hof van de staat Massachusetts uitspraak doen over het recht van homo's om te huwen, en daar wordt nu met spanning naar uitgekeken. Zeven honioparen wilden trouwen maar niet mochten, hebben trouwen geniet van de premier en de rest van de regering als het gaat om Irak en andere in lichtingenkwesties The Observer meldde gisteren dat Dearlove woedend is dat een rapport van zijn dienst over Irak mogelijk is opgeklopt door de regering. Het gaat dan vooral om de bewering die premier Blair in het Britse parlement deed dat Saddam Hussein zijn massavernietigingswapens in 45 minuten in gereedheid kon brengen. Pyongyang wil niet praten met 'smeerlap' Bolton seoul/ap - Noord-Korea weigert te onderhandelen met de Ame rikaanse onderminister van buitenlandse zaken John Bol ton. „Hij is een smeerlap en een bloedzuiger", zei een woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken volgens het staatspersbureau KCNA. Pyongyang is woedend over uitspraken die Bolton zaterdag deed. De Amerikaan, die in Azië is om te onderhandelen in de crisis rond het kernwapenpro gramma van Noord-Korea, noemde de Noord-Koreaanse leider Kim Jong II 'een tiran' en het leven van veel Noord-Kore- anen een 'helse nachtmerrie' De woordvoerder benadrukte dat Noord-Korea nog wel wil deelnemen aan besprekingen met de VS, Zuid-Korea, China, Japan en Rusland over zijn kernwapenprogramma. Gisteren werden in Noord-Ko rea parlementsverkiezingen ge houden. Het is een pure forma liteit, want de parlementsleden zijn al aangewezen door de communistische partij. Elk van de 687 kiesdistricten telt slechts een kandidaat. Naar verwach ting zal de opkomst, net als bij de laatste parlementsverkiezin gen in 1998,100 procent zijn. san sebastian/afp-rtr-dpa - De Baskische terreurorganisatie ETA heeft gisteren de verant woordelijkheid opgeëist voor acht recente bomaanslagen. Ook dreigde ze met nieuwe aanslagen op economische en toeristische doelen in Spanje. De militante organisatie waar schuwt toeristen niet naar 'de oorlogszone' te komen, aldus een verklaring in de Baskische krant Gara. In het blad eiste de organisatie acht bomaanslagen in juni en juli. Daaronder zijn ook de aan slagen op twee hotels in Alican te en Benidorm op 22 juli. Daarbij raakte onder anderen een 32-jarige Nederlander ge wond. In de Baskische krant Berria keerde de ETA zich gisteren ook tegen de organisatie van de Tour de France. Volgens de be weging heeft die het Baskische volk 'vernederd' door zich niet te houden aan een overeen komst met de politieke partij Batasuna. Die behelsde dat de Baskische taal zou worden ge promoot tijdens de 16de etappe op 23 juli, die door Frans Bas kenland voerde. washington/afp - Twee Ameri kaanse ministers hebben giste ren gezegd dat het bijna onver mijdelijk is dat er weer een aan slag in de VS wordt gepleegd. Dit ondanks de uitgebreide vei ligheidsmaatregelen die de rege ring na de aanslagen van 11 sep tember 2001 heeft doorgevoerd. Minister van binnenlandse vei ligheid Ridge zei voor de zender NBC 'dat we werken aan veilig heid met de wetenschap dat er weer een aanslag zal komen'. „We moeten er ons bij neerleg gen dat we een doelwit zijn." Zijn collega op justitie, Ash- croft, zei ongeveer hetzelfde in een interview met Fox News. Beide ministers benadrukten dat door de veiligheidsmaatre gelen zeker honderd nieuwe aanslagen door al-Qaeda op Amerikaanse doelen zijn voor komen. Hun waarschuwing kwam nadat al-Qaeda-kopstuk al-Zawahiri gisteren had ge dreigd met de nieuwe aansla gen. Volgens Ashcroft en Ridge bewijst dit hoezeer al-Qaeda er op gebrand is de VS te raken. Al-Zawahiri, de tweede man van al-Qaeda, uitte zijn dreige ment op een band die door de zender al-Arabiya werd uitge zonden. Hij waarschuwde dat de VS 'een hoge prijs zullen be talen' als ze gedetineerde terro risten kwaad doen. .Amerika heeft aangekondigd dat het de moslimgevangenen zal berech ten voor een militair tribunaal en ze mogelijk de doodstraf zal opleggen. Ik zweer dat de kruis vaarder Amerika daar de prijs voor zal betalen." Volgens al-Zawahri moet de 'echte oorlog' tegen de VS nog beginnen. „We zeggen Amerika één ding: wat jullie tot nu toe ondervonden hebben, waren slecht de eerste schermutselin gen." Al-Zawahri wordt be schouwd als de rechterhand van de voortvluchtige leider van al-Qaeda, Osama bin Laden. De Egyptenaar, die eigenlijk oog arts is, wordt naar verluidt vast gehouden in Iran. De VS willen dat Teheran hem uitlevert. Volgens Amerikaanse media hadden twee kapers van 11 sep tember 2001 mogelijk contact met de Saudische geheime dienst. De inlichtingendienst kan hiervan verslag hebben uit gebracht aan Saudische rege ringsfunctionarissen, zo meld de The New York Times zater dag. Het dagblad baseert zich op personen die het geheime deel hebben kunnen lezen van het rapport over de aanslagen. Volgens de krant verklaart dit waarom dit deel van het verslag politiek zo gevoelig ligt, en daarom niet is gepubliceerd. Een groot deel van de kapers was van Saudische komaf. Sau- di-Arabië ontkent iets met de aanslagen van doen te hebben. Washington sluit betrokken heid van de machthebbers in Riyad niet uit, maar wil de Sau- di's niet voor het hoofd stoten gezien de nauwe banden met het land. Als nieuwe maatregel tegen het terrorisme hebben de Amerika nen zaterdag de vrijheid van in ternationale luchtreizigers op doorreis beperkt. Voortaan moeten ze over een visum be schikken als ze in de VS een korte tussenstop maken, om van daar naar een bestemming elders vliegen. De maatregel geldt niet voor de burgers van landen die zonder visum naar de VS kunnen reizen, zoals Ne derland. jeruzalem/rtr-dpa-afp-anp - Het Israëlische kabinet heeft gisteravond ingestemd met de vrijlating van 443 Palestijnen, komende woensdag. Dat is minder dan de 540 die Jeruza lem vorige week beloofde vrij te laten. Dat meldde de Israëli sche radio. Tot de groep die vrijkomt beho ren illegale vreemdelingen, cri minelen en zogenoemde admi nistratieve gevangenen die zon der proces maandenlang vast gehouden kunnen worden. Het is onduidelijk of leden van radi cale Palestijnse organisaties vrijkomen. Vorige week was be loofd dat 210 leden van Harnas en Islamitische Jihad zouden worden vrijgelaten. Een regeringsfunctionaris zei dat het aantal vrijlatingen lager uitvalt omdat een aantal men sen al in vrijheid is gesteld om dat hun straf erop zat. Verder zou de veiligheidsdienst Shin Beth nog geen toestemming hebben gegeven voor de vrijla ting van zo'n twintig gevange nen. Met dit besluit komt Israël in zeer beperkte mate tegemoet aan de Palestijnse wens dat alle gevangen Palestijnen, zo'n 6000 personen, moeten vrijkomen. De wapenstilstand die eind juni eenzijdig werd afgekongdigd door de belangrijkste radicale Palestijnse groeperingen, is gis teravond gebroken door een aanslag van de al-Aqsa Martela renbrigades op een Israëlische familie. Een vrouw en haar drie kinderen werden in hun auto onder vuur genomen door Pa lestijnse schutters bij de joodse nederzetting Gilo in de buurt van Bethlehem. De brigades hadden zaterdag al gedreigd met nieuwe aansla gen, omdat de Palestijnse auto riteiten verscheidene leden van de organisatie hadden gearres teerd. (advertentie) hun zaak voorgelegd aan de rechter, omdat ze menen dat er sprake is van discriminatie. Ook in enkele andere sta ten lopen dit soort rechtszaken. Als Massachusetts een homohuwelijk krijgt, zou dat het begin kunnen zijn van een legale strijd tegen de Wet ter verde diging van het huwelijk. Voorvechter van homorechten Alan Wolfson - direc teur van Freedom to Many - hoopt dat er binnen vijfjaar een landelijke door braak kan worden bereikt. Homo's die in Canada of Vermont hun boterbriefje hebben gehaald zullen het goede voor beeld geven en zorgen voor publieke ac ceptatie, zo hoopt hij. Maar conservatieven bieden fel verzet. Ze gaan niet alleen de strijd aan via hun grondwettelijk amendement waarvoor een tweederde meerderheid in Congres nodig is, maar hebben beloofd zich in elk van de vijftig Amerikaanse staten hard te maken voor het exclusief hetero seksuele huwelijk. Tot nu top lijkt het er op dat veel Ameri kanen geschrokken zijn van de commo tie. Volgens een peiling van Gallup is de steun voor legale homoseks na de uit spraak van het hooggerechtshof gezakt van 60 procent (in mei) tot 48 procent. Was de helft van de Amerikanen een paar maanden geleden nog voor een wettelijke burgerlijke verbintenis tussen homo's, nu isAat nog maar 40 procent. Deze zomer kan nu al niet meer stuk. Want Opel heeft weer XXL Summer Sale. En dat betekent dat u nu een nieuwe Opel uit voorraad kunt kopen met 'n voordeel oplopend tot 3500,-'. Ga dus snel naar de Opel dealer, want dit is hét moment om toe te slaan. ÉÉjj jgggSii

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5