BINNENLAND Minister Zalm wordt niet op zijn blauwe ogen geloofd Brinkhorst vecht in Washington voor miljoenenorders JSF Gehandicapt door de scootmobiel Bevlogen scherpslijpers voor Margarita en Edwin Vlaggen voor belminuten of om overgave? Broeierige boekenmarkt Rupsen in de fuchsia 'Meer politie op Antillen' it meisje =n Frankrijk - De 14-jarige Lucila het Brabantse Ma- jrecht. Gisteravond 'ranse politie haar e"htstrook, in de buurt in Bretagne. Het rau?ween afgelopen di jde Toscaanse stad iar^ politie heeft haar gevraagd hoe ze et ,-erste instantie gaf ze le ^aam op. Blijkbaar icila ergens mee", al- r a]?der. Dat ze in Apings de snelweg liep, j^ermoeden dat zijn zoek was naar een orntievriendje, die ze lt Qn geleden op een 1 de Franse Alpen nen. De ouders aar bezwaar tegen ongen tien jaar ou- maandag 4 AUGUSTUS 2003 Britta Böhler. Foto: CPD/Jeroen Poortvliet door Hans Jacobs den haag - 'Het beteugelen van de macht van de staat' heeft de van oor sprong Duitse advocaat Britta Böhler als uitgangspunt genoemd van haar werk. Böhler kan binnenkort haar hart opha len, want samen met kantoorgenoot Victor Koppe gaat ze namens prinses Margarita en Edwin de Roy van Zuyde- wijn vol in de slag met de Nederlandse staat. Hun voorgangers Peter Nicolaï en Jurjen Pen - naar eigen zeggen zelf opgestapt, volgens Edwin door hem aan de kant gezet - dachten al aan het dagvaarden van de halve koninklijke familie, en mi nisters uit de huidige en vorige regering. Met het aantrekken van de advocaten Böhler en Koppe lijkt de strijd van het met de Oranjefamilie en de Bourbon Parma's gebrouilleerde paar, een nieu we fase in te gaan. De Telegraaf verdenkt prinses Margarita zelfs van ideologische motieven. Afgelo pen zaterdag werd althans haar vriend schap met oud-Reed Elsevier voorman Pierre Vinken breed uitgemeten. Vinken, oprichter en voorzitter van het zielto gende Republikeins Genootschap, staat de prinses en haar echtgenoot met raad en daad terzijde. Vinken bevestigt het contact, maar volgens Hans van den Bergh, woordvoerder van het Republi keins Genootschap, gaat het louter om een 'particuliere aangelegenheid'. Des ondanks is er voor het ochtendblad vol doende reden om een complot te ver moeden: de republikeinen gebruiken Margarita in hun strijd tegen de monar chie. De aanstelling van de twee om hun maatschappelijke bevlogenheid en acti vistische opstelling bekende advocaten past in dat plaatje. Britta Böhler heeft net het proces tegen Fortuyn-moordenaar Volkert van der G. achter de rug. Eerder haalde ze de we reldpers door zich in te zetten voor Koerdenleider öcalan. Collega Victor Koppe boekte eerder dit jaar een klin kende overwinning op het openbaar mi nisterie in het proces tegen twaalf ver meende terroristen. Ook is hij nog in de slag met Den Haag over de zijns inziens onterechte uitwijzing naar Noorwegen van de Koerdische mullah Krekar. Beide advocaten staan bekend als door bijters. Dat is een kwaliteit die van pas komt bij de strijd die Margarita en Ed win de Roy van Zuydewijn willen voe ren. Het paar beschuldigt oud-premier Kok en ex-minister De Vries onder meer van valsheid in geschrifte, schending van het ambtsgeheim, oplichting en ambtsdwang. Verder voelen ze zich be nadeeld, geschoffeerd en vernederd door de koninklijke familie. Behalve eer herstel wil het echtpaar ook financiële genoegdoening, voor een volgens De Roy van Zuydewijn door toedoen van de Oranjes geknakte veelbelovende loop baan. n wachten genwacht iet gebeurt niet vaak, zijn ook treinreizi- kelijk van de wegen- termorgen reden er ;een treinen tussen en Alphen aan den jt er een spoorbrug p. De brugwachter ch langs de weg ge- I brug staat 's nachts 1 en moet door de Ier worden gesloten. Iepen een vertraging fier dan een uur, aldus rkeersinformatie. shebben 'iaters tuk Onder het motto: zo gek nog niet' we- Is'ers psychiaters in leggen. Daarom oktoren er goed aan houden met kwade cliënten. Dat staat igs gepubliceerde van psychologe M. :hiaters blijken niet leken in staat om te een patiënt iets of niet. Cima pleit Bïbruik van een test, "in Amerika gebeurt, i aar 'heerst een sfeer 1 rntie onder de psychi- lenken het zelf beter lan een test'. e zaterdag? gas bij Parijs danks het fileleed za- rrankrijk is een Ne er in geslaagd met he een snelheid van Jeter per uur te halen p de autosnelweg tus- en Lille. De man in de ei in het Frans 'dat hij twoordelijke automo- en dat zijn wagen ,rae remmen beschikte'. legde beslag op de (jgan de Nederlander. t tevens voorlopig zijn ^nleveren. Verder ris- ian een boete van en een gevangenis- bl,naximaal drie jaar. rland koopt jische lucht E iq tederland betaalt Tsje- zepi2 geld omdat ons ■jgjlel vervuilende stoffen te n stuurt. In ruil daar- lst(nt dat land de vervui- rscipier over. Met deze m obeert Nederland te ^ian het Milieuverdrag jja) waarin zogenoemde voor landen Nederland pro- pe* veel vervuiling, Tsje- •jpiim onder de limiet. iet Verdrag van Kyoto luchtvervuiling tussen jte'012 met acht procent tel Iweer blijft met blussen - Bij een betonspecie- Groenlo heeft van- ;en grote brand ge- i brandweer rukte in groten getale uit. In ingse Wehe-Den oest er gisteren een le- ipter aan te pas komen fote loodsbrand te Ook in Zutphen brak brand uit in een Etten-Leur legde een laande brand een cate- laiteurbedrijf volledig ng wil einde I lezetting bos nbvEL - De bezetters van Hn de buurt van attrac- Be Efteling in Kaatsheu- Wen hun actie binnen dagen staken. Dit heeft aar van De Efteling, de Natuurpark De Efte- ictievoerders laten we- ïnFront protesteert te- itbreidingsplannen van ng. De actievoerders lorkomen dat er in het :d een vakantiepark ibouwd. Ongeveer der- loerders hebben hoge tten gebouwd en zijn ït het maken van tun- door Hans van Soest den haag - Het CDA is geïrri teerd. „Wij hebben totaal geen zicht meer waarop al die aange kondigde extra bezuinigingen zijn gebaseerd", zegt CDA-ka- merlid De Nerée. En hij is niet de enige. De ene financiële te genvaller tuimelt zo snel over de ander heen, dat voor de be trokken regeringspartijen vol komen onduidelijk is hoeveel extra bezuinigingen er op prinsjesdag moeten worden aangekondigd. „Welke tegen vallers liggen nu precies ten grondslag aan die aangekondig de extra bezuinigingen?", vraagt de financieel specialist van D66 Bakker zich af. Tijdens hun vakantie werden de regeringspartners onaange naam overvallen door het be- den haag/gpd - Wapperen de vlaggen 15 augustus om dat duizenden Nederlanders de bevrijding van Neder- lands-Indië herdenken of omdat ze vijf jaar gratis wil len bellen? Om te vieren dat het tele- combedrijf Telfort (nu nog 02) weer volledig in Neder landse handen is, verspreidt het bedrijf miljoenen Neder landse vlaggetjes. Wie op 15 augustus vlagt, maakt kans op vijf jaar gratis bellen en sms'en. Op diezelf de dag wordt jaarlijks her dacht dat de Japanse bezet ters van voormalig Neder- lands-Indië zich overgaven. „Dit getuigt van zeer slechte smaak", zegt Lia Folmer-de Kleijn, voorzitter van de stichting die de herdenking organiseert. Ze noemt de ac tie van het bedrijf 'een schop tegen het zere been van de Indische gemeenschap'. De voorzitter wil vandaag con tact met Telfort om het be drijf te vragen de actie te ver plaatsen. Vanochtend kon Telfort nog niet zeggen of de campagne wordt uitgesteld. Het bedrijf noemde het 'ontzettend ver velend dat het samenvalt.' „Als we dit hadden geweten hadden we natuurlijk een andere datum gekozen." Hoe het heeft kunnen ge beuren dat de campagne precies gelijk met de herden king valt, weet het bedrijf nog niet. Terwijl in Europa de Tweede Wereldoorlog al maanden voorbij was, woedde deze in Zuid-Oost-Azië nog voort. Twee dagen na de Japanse capitulatie riep Indonesië de onafhankelijkheid uit en be gon een nieuwe strijd. Fol mer-de Kleijn omschrijft de herdenking daarom als '4 en 5 mei tegelijk'. richt dat minister Zalm van fi nanciën nog eens zo'n twee miljard euro extra zou willen bezuinigen. Vorige maand schreef hij al aan de Kamer dat de recessie het kabinet dwingt 2,5 tot drie miljard euro extra te bezuinigen bovenop de in het regeerakkoord aangekondigde 13,5 miljard. Als daar nog eens twee miljard bij komt, zou het totale bezuinigingsbedrag uit komen op ruim 18 miljard euro. De grootste regeringspartij, het CDA is niet bij voorbaat over tuigd van de noodzaak. De Ne rée: „Ik moest ineens in de krant lezen dat het allemaal nog veel erger wordt. Maar de Ka mer weet van niets. Er wordt voortdurend geschermd met nieuwe voorspellingen die wij niet kennen en allerlei EU-nor- men waar we aan moeten vol doen, zonder dat duidelijk wordt gemaakt of al die extra bezuinigingen wel echt nodig zijn." Zalm is er alles aan gelegen pm het tekort in de schatkist niét verder te laten oplopen. Van Brussel mag dat tekort niet gro ter dan 3 procent zijn. De rege ringspartijen hebben afgespro ken dat 2,5 procent 'een sig naal' moet zijn waar niet over heen mag worden gegaan. „Maar als we door de slechte economie volgend jaar op 2,7 uitkomen, voldoen we nog steeds aan de Europese norm", aldus De Nerée. Ook zijn eigen partij, de WD voorziet dat Zalm wat water bij de wijn moet doen. Loopt het financieringstekort de komende jaren wat verder op, dan is dat jammer. „Als we in 2007 maar op een 0,5 procent uitkomen", zegt WD- kamerlid Van Beek. „Van de weg daar naartoe moeten we mogelijk wat afwijken. Het wordt al moeilijk genoeg." Als het aan het CDA ligt, moet Zalm met heel goede argumen ten komen, wil hij de door hem gewenste extra bezuinigingen er door krijgen. „Ik ben bang dat als we doorgaan met bezui nigen, we de voorzichtig op krabbelende economie weer om zeep helpen", zegt De Ne rée. Ook D66 is bang dat extra bezuinigen slecht uitpakken voor het economisch herstel. Wel is Bakker, meer dan De Ne rée, overtuigd van de noodzaak van nieuwe ingrepen. Reden dat het CDA op de rem trapt, is dat extra bezuinigingen waarschijnlijk vooral de uitke ringen en de ziektekosten zul len treffen. Want volgens de Haagse begrotingsregels moe ten ministeries bij tegenvallers hun eigen boontjes doppen. En juist de ministeries van sociale zaken (veel meer uitkeringen door de oplopende werkloos heid) en volksgezondheid (veel meer zorguitgaven door duur dere medicijnen en vergrijzing van de bevolking) zitten in de problemen. CDA-minister De Geus heeft bij het aantreden van het kabinet al gezegd dat het bezuinigings pakket zoals het was afgespro ken in zijn ogen al 'erg ruig' zijn op het terrein van de sociale ze kerheid. Maar WD-minister Zalm ziet dat een slagje anders. Volgens hem kan er best nog wel dieper in deze sector wor den gesneden. Deventer - Het voorspelde warme weer zorgde er gisteren voor dat veel boekenliefhebbers al vroeg naar de Deventer Boekenmarkt to gen. De normale ochtendpiek tussen tien en elf uur werd uitge smeerd over de hele ochtend. Volgens de politie trok de boeken markt 120.000 bezoekers, hetzelfde aantal als vorig jaar. Wel bleven veel mensen vanwege de hitte korter dan gebruikelijk. Foto: ANP/Juan Vrijdag den haag/gpd - Om miljoenen- orders voor Nederlandse be drijven veilig te stellen is minis ter Brinkhorst van economi sche zaken zaterdag spoorslags afgereisd naar Washington. Hij had daar een ontmoeting met zijn Amerikaanse ambtgenoot Larson. Nederlandse bedrijven dreigen 95 miljoen dollar aan Ameri kaanse orders mis te lopen door een nieuwe, strenge wet. Die orders gelden als compen satie voor de financiële bijdra gen van ons land in de ontwik keling van de Joint Strike Figh ter, de beoogde opvolger van het F16-gevechtsvliegtuig. Het kabinet draagt daaraan 600 mil joen euro bij, het bedrijfsleven 200 miljoen euro. Brinkhorst sprak zijn bezorgd heid uit over de nieuwe zoge noemde 'buy American'-wet (koop Amerikaans), die het Congres momenteel voorbe reidt. Als de wet wordt aan vaard moeten veel compensa tieorders voor de JSF-deelname van Nederland uiteindelijk bij Amerikaanse bedrijven terecht komen. En dat is precies wat Brinkhorst (D66) met het bliksembezoek aan zijn Amerikaanse collega probeert te voorkomen. Als veel compensatieorders voor Neder landse bedrijven uitblijven, brokkelt in de Tweede Kamer het draagvlak voor deelname aan het JSF-project verder af. Wat de PvdA betreft maakt de regering onmiddellijk een einde aan 'het ongewisse avontuur'. Dat geldt evenzeer voor Groen links en SP. Bij D66 neemt de twijfel steeds verder toe. Brinkhorsts partijlei der Dittrich zei recent, na be richten dat ons land fors min der compensatieorders binnen haalt dan Canada en Groot- Brittannië, dat het kabinet maar het beste uit het project kan stappen. Minister Brinkhorst wees deze suggestie resoluut van de hand. En dit weekeinde toog hij naar Washington om ervoor te zorgen daar de (me rendeels) militaire opdrachten ook daadwerkelijk in Nederland landen. Circa vijftig Nederlandse bedrij ven hopen te profiteren van het JSF-project. Onder meer als toeleverancier, zoals Stork (Aerospace) en Phi lips. Begin vorige maand meld de Thales (voorheen Hollandse Signaal) dat het de hoop op Amerikaanse orders bijna had opgegeven. Thales had gehoopt op een dikke orderportefeuille, maar de teller stond toen nog steeds op nul. De stand van zaken vertoont volgens insiders grote gelijke nissen met de Nederlandse deelname in het F16-project, zo'n 25 jaar geleden. Toen viel de oogst voor Nederlandse be drijven uiteindelijk nog wel noordscheschut - Het mooie weer heeft nogal wat gevolgen voor de natuur. Zo komen er nu veel olifantenrupsen voor in Nederland. In het Drentse Noordscheschut deden ze zich gisteren tegoed aan een fuchsia, om na het ontpoppen als een vrij grote rood-oranje nachtvlinder door het leven te gaan. Foto.- ANP/Meter Kamer ziet geen rol voor leger moet je bestrijden via politie en justitie, niet via militair gezag", reageert CDA-kamerlid Van de Camp. „Maar de boodschap achter het verzoek is mij wel duidelijk: de politie op de Antil len kan het werk niet meer aan. Daar moeten we snel met mi nister De Graaf van koninkrijks zaken over praten. Want dit kan zo echt niet langer." WD-ka- merlid Rijpstra deelt die opvat ting. „Na het zomerreces moe ten we als de wiedeweerga pra ten over de omvang en toerus ting van de politie op de Antil len. Of de omvang moet groter, of er moeten afspraken komen met de grote politiekorpsen voor een overzeese detachering van enkele maanden. Ik denk dan met name aan de politie korpsen in de drie grote steden. Dat zou bovendien een goede leerschool voor hen zijn." Rijp stra en Van de Camp vinden dat Nederland en de Antillen snel spijkers met koppen moe ten slaan. „Wij ondervinden er hier in Nederland immers ook de ellende van. Denk aan bolle tjesslikkers en criminele Antilli aanse jongeren. Makkelijk zal het niet worden, maar het moet. Want op de Antillen zeg gen ze natuurlijk dat ze geen geld hebben. De ervaring leert dan dat ze de boel gewoon op zijn beloop laten, net als bij de voormalige Koraalspecht-ge vangenis. En dat is dus niet goed", aldus Rijpstra. den haag/gpd - Omdat ze de zware criminaliteit niet aankan, moet de Antilliaanse politie flink worden versterkt. Met agenten en niet met soldaten. Dit stelt de Kamer in een reactie op de weigering van de Neder landse regering om de mari niers op de Antillen in te zetten bij het uitkammen van achter buurten. Daar is het leger niet voor, vindt ook de Kamer. Oud-gevolmachtigd minister van de Antillen De Haseth be klaagde zich gisteren op Radio 1 over de opstelling van de Ne derlandse regering. Op de An tillen zijn al mariniers om te as sisteren bij het bestrijden van grootscheepse drugssmokkel. De Antilliaanse regering kon hun hulp in maart van dit jaar goed gebruiken bij een om vangrijke politieactie tegen cri minelen, wapens en drugs. Maar de ministers Donner (jus titie), Kamp (defensie) en staatssecretaris Hessing (bin nenlandse zaken) zeiden uit eindelijk 'nee'. „In een tijd van vredesmissies om in andere landen het recht te handhaven vind ik het vreemd en niet goed te begrij pen dat je dat niet in eigen land kan doen. Het gaat om een in •beider belang aanpakken van een misstand", aldus De Ha seth. De Tweede Kamer steunt de af wijzing van het kabinet Balke nende 1 voluit. „Criminaliteit door Thea van Beek den haag - Steeds meer ouderen en gehandi capten maken gebruik van een scootmobiel. In de praktijk blijkt een rit met het elektrische kar retje niet altijd even simpel. Obstakels, ondui delijke verkeersregels of slechte instructie over de bediening vormen problemen. Nog geen twintig meter van haar woning staat Biny de Wit (68) met haai' scootmobiel al voor de eerste hindernis. Daar moet ze die pliggende tramrails nemen. Hobbel-de-bob- bel schiet haar voertuigje over het obstakel. „Je moet hier geen whiplash of een hernia hebben." De Wit vervolgt haar rit over het fietspad en belandt bij bedienbare stoplichten. „Daar voor heb ik altijd een stok bij me. Ze zitten op zo'n £>ngelukkige plaats dat üc anders nigt bij de knop kom." Voor het volgende stoplicht moet eerst een bocht in het smalle fietspad worden genomen. Haar voertuigje komt te recht op een plek waar zelfs de stok geen soe laas meer biedt. In Nederland rijden inmiddels tienduizenden scootmobielen rond. Voor veel gebruikers is de elektrische driewieler een uitkomst. De scootmobiel geeft een grotere mobiliteit en maakt minder afhankelijk van vrijwilligers die nodig zijn om een invalidenwagen te duwen. Maar er zijn ook veel problemen. In winkels en op straat stuit de gebruiker op talloze ob stakels. Ook bestaat nogal wat onduidelijkheid over welke verkeersregels van toepassing zijn op de scootmobiel. Bovendien hebben vooral ouderen nogal eens moeite met de bediening van het voertuig. Ruim een jaar geleden kreeg de 86-jarige me vrouw Van Rooyen haar scootmobiel. „Een paar keer kwam er ieman^angs om het ge bruik van knoppen en handels uit te leggen. Doodsbang was ik in dat ding. Dan schoot ik weer naar voren en dan stond ik weer met een klap stil. Bovendien moet ik bij mij in de buurt overal hoge stoepen nemen. Ik heb er verder maar vanaf gezien, nu staat-ie in de garage." Biny de Wit: „Ook fabrikanten maken mis bruik van gehandicapten. De vorige eigenares van mijn opvouwbare Mobigo kon die niet zelf in haar auto tillen. Ze betaalde 2.965 euro voor een vervoermiddel waar ze niets aan had. De fabrikant wilde het voertuig niet te rugnemen en bood haar een schadeveroe- ding van 350 euro. Dat is toch schandelijk!" De ouderenbond ANBO hoort veel klachten over de elektrische driewieler. „Gebruikers kunnen een beroep doen op de Wet Voorzie ningen Gehandicapten. Soms moeten ze vier maanden wachten op toestemming voor de aanschaf. En dan blijkt dat veel mensen een scootmobiel Jrijgen toegewezen die niet ge schikt is voor hun specifieke handicap", weet woordvoerder Frank van der Aa. Volgens de ouderenbond neemt het aantal slachtoffers onder scootmobielers jaarlijks toe. Gemid deld vallen onder hen jaarlijks vier doden en belanden er twintig gewond in het zieken huis. Belangrijke oorzaak is onduidelijkheid over de verkeersregels, waardoor automobi listen geen voorrang verlenen als de scoot- mobieler noodgedwongen moet uitwijken naar fietspad of rijweg. Ook kiepert het voer tuigje nog wel eens om als het een flinke stoep moet nemen. De deskundigen zijn het met elkaar oneens. De ANBO is van mening dat de scootmobiel volgens de wegenverkeerswet gelijk staat aan een bromfiets. De verkeersveiligheidsorganisatie 3VO be strijdt dit en beschouwt de driewieler gelijk waardig aan de fiets. De plaats op de weg is volgens 3VO bepalend voor het verkeersge drag. Op de rijweg geldt de scootm^.bieler als een fietser en dient zich daar ook als zodanig te gedragen. Op de stoep is die gelijk aan een voetganger, met alle regels die daarvoor gel den. Inmiddels bestaan in Nederland op enkele plaatsen cursussen in het omgaan met de scootertjes. Maar het cursusaanbod voldoet bij lange na niet aan de behoefte. De ANBO is van plan het aanbod uit te breiden. Om te in ventariseren hoe groot de problemen zijn, houdt de bond op 14 augustus een landelijke meidactie. Ondertussen moet Biny de Wit roeien met de riemen die ze heeft. Midden op het fietspad stuit ze op een anti-autopaaltje en kan niet verder. Een pizzakoerier en reclameborden blokkeren de weg op de stoep. De Wit stopt bij een winkel: „Die detectiepoort is zo smal, dat ik er niet door kan. Maar ook in de winkel is het een ramp. De gangpaden zijn te smal of staan vol dozeri. Je hebt een handicap, maar ook je vervoetjiiddel is ook een handicap.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3