Bosbranden en hitte eisen tol in Europa -HAARViE RLD1 Pride £i Al-toestel verliest huidplaat 'Te veel drinken kan haast niet' Morele steun op de Vuurbaak voor Orions 'Saddam hield bewijs achter voor vernietiging wapens' Leidsch Dagblad Doden in Portugal en Spanje Watergeluidsoverlastorkest Willem Wilmink (66) overleden Leidsch Dagblad Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 maandag 4 AUGUSTUS 2003 VRAGEN INTERNET: www.leidschdagblad.nl 023-5150100 NR. 43299 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 Inwoner Langeraar ziet twee brokstukken vallen ^.luit Vlietland door Carlo Nijveen en Wim van Wanrooy schiphol/langeraar - Een vrachtvliegtuig van de Israëlische maatschappij El Al heeft gister avond een voorzorgslanding op Schiphol ge maakt. Het toestel had kort daarvoor een huid plaat verloren. De plaat van tachtig bij tachtig centimeter kwam terecht in de gemeente Lan geraar, op de grens van Noord- en Zuid-Hol land. Voor zover bekend deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Het toestel was onderweg van New York naar Frankfurt. Nadat de bemanning het vliegtuig veilig aan de grond had gezet, bleek dat het ook een klapband had. Dat was gebeurd bij de start in New York. Zowel de Raad voor de Transportveiligheid als de Luchtvaartpolitie zegt dat het toestel één on derdeel is verloren. Ooggetuigen meldden gis teravond bij de politie echter dat het vracht vliegtuig meerdere onderdelen verloor. nieuwd haalt lucht adem J Henderson t spaart de man r een snelle wagen, (voor een mooie alow en ten slotte F een goeie Langeraarder Bert van Tol was getuige van het incident. Hij stond bij zijn auto aan de Paradijs- weg op het punt te vertrekken. „Ik keek omhoog omdat ik veel vliegtuiggeraas hoorde en zag het toestel heel laag overkomen. Vervolgens zag ik er twee brokken af vallen. Eerst dacht ik dat het landingsgestel werd uitgeklapt, maar de stukken bleven maar naar beneden fladderen. Behalve een stuk in een waterplas schijnt er ook ergens anders in Langeraar een stuk te zijn neergeko men." De Raad voor de Transportveiligheid onderzoekt de zaak. Volgens woordvoerder H. Lichtenveldt van de Raad is het uitzonderlijk dat een vliegtuig een huidplaat verliest. „Ik heb dat nog niet eer der meegemaakt." Het El Al-toestel staat nog op Schiphol. Zodra het is gerepareerd, mag het van de Raad voor de Transportveiligheid vertrekken, naar verwachting later vandaag. El Al heeft een eigen commissie ingesteld die het incident in samenwerking met de Nederlandse betrokkenen gaat onderzoeken. oegstgeest - Het is een wonderlijk instrument, de waterfluit, maar er valt wel degelijk muziek mee te maken. Hoe? Nou gewoon door hem in een emmer water onder te dompelen dan wel omhoog te halen. Zo ontstaan wonderlijke fluittonen. Onder leiding van kunstenaar Martien Groeneveld maakten tientallen kinderen gisteren muziek bij de Klinkenbergerpias. Zelf bespeelde Groeneveld daar zijn reuzenxy- lofoon. Samen vormden zij het Watergeluidsoverlastorkest. Het con cert was onderdeel van een recreatiedag onder het motto 'Recreatie in Zuid-Holland is.... buiten in binnenland', georganiseerd door de provincie. Foto: Henk Bouwman lissabon/vancouver/anp-dpa - De hittegolf en bosbranden heb ben afgelopen weekeinde in het zuiden van Europa hun tol ge- eist. De bosbranden in het mid den van Portugal kostten tot nu toe negen mensen het leven. Volgens de autoriteiten kampt Portugal met de ernstigste bos branden in twintig jaar. De Por tugese regering heeft vandaag de noodtoestand uitgeroepen. Ongeveer 3400 brandweerlie den en soldaten proberen tien tallen vuurhaarden te bestrij den, 30.000 hectare en talrijke gebouwen zijn al verwoest. Het ministerie van binnenland se zaken spreekt van een cata strofe. Duizenden personen moesten hun woningen verla ten. Inwoners van diverse dor pen moeten het zonder gas, elektriciteit en water stellen. Italië en Marokko stuurden vliegtuigen naar Portugal die worden ingezet bij de bestrij ding van de bosbranden. Duitsland bood enkele blushe- likopters aan. Ook in het buurland Spanje woeden grote branden. In de aan Portugal grenzende regio Extremadura is het leger inge zet om de brandweer te assiste ren. Zeker vijfhonderd inwo ners zijn geëvacueerd. Het dodental door de hittegolf in Spanje liep afgelopen week einde op tot acht. Bovendien zijn er tientallen mensen met onder meer uitdrogingsver schijnselen en duizeligheid in ziekenhuizen opgenomen. De Spaanse meteorologische dienst voorspelde voor maan dag nieuwe recordtemperatu ren van boven de 40 graden Celcius. In Italië kwamen ongeveer 20.000 nertsen en andere pels- dieren door de hitte op ellendi ge wijze aan hun einde. Bij temperaturen van meer dan 40 graden Celsius veranderden de metalen kooitjes van de nerts- boerderijen in kleine 'martelka mers'. Vooral jonge dieren droogden uit. In het westen van Canada zijn wegens de grootste bosbran den in vijftig jaar bijna 10.000 personen geëvacueerd. De zware bosbranden die de wes telijke provincie British Colom bia al enkele dagen teisteren, hebben geleid tot de evacuatie van bijna 10.000 mensen. Vluchtelingen spreken over een hel. De premier van British Colom bia sprak van de ergste bos branden in vijftig jaar. Hij breidde de noodtoestand uit tot de hele provincie. Ook de aangrenzende provide Alberta heeft last van de branden. Hittegolfrustig aan, siësta houden en ramen dicht leiden - Datje veel moet drin ken als het warm wordt, mag inmiddels bekend zijn. „Hoe meer hoe beter. Te veel drinken kan haast niet", adviseert Mar leen van 't Oever van de Leidse GGD. Rustig aan doen, niet te fanatiek sporten, een siësta houden en overdag de ramen dicht, adviseert de Leidse GGD. Er circuleren nog meer popu laire adviezen over wat je moet doen en nalaten tijdens een hit tegolf. Er doen echter ook nut teloze volkswijsheden de ronde. Veel mensen zijn bijvoorbeeld id is de afgelopen dagen d'r op uit getrok- goed voor u', zo moe pakweg 300.000 hetero's it hebben toen zaterdag in "dam een flotilla schaars- .e homo's voorbij voer. Op de moment lieten veer- lend dance-liefhebbers Hh Spaarnwoude ophitsen He beats per minute. Ajax m tussendoor twee wed- n in een zo goed als uit- ht Arena, terwijl even ver- In de Bijlmer de 28ste edi- i het Kwakoe-festival be- érwacht aantal bezoekers les weekeinden: een mil- et niet van de georgani- i 'fun' moet hebben bleef luis achter de geraniums maar reisde af naar cam id of pretpark. Onder- de file werd het straat- beheerst door ijdele ca- ezitters en de mooi-weer- __rijders. Sluizen en brug- Dden eersterangs vermaak liegenen die een kick krij- in volstrekte chaos op het Zo ongeveer alles wat in and drijfvermogen bezit, fcrug te vinden op het wa- dualisering mag dan de af- Hn jaren de trend zijn, in Brrije tijd zoeken we elkaar Het liefste op. Lekker dicht elkaar aan zitten op het d, in het stadion of in het ibad. Kijken en bekeken tn. Wie dit weekeinde thuis telde eigenlijk niet mee, ,n| de hele familie voor de icue was uitgenodigd, viis Nederland blijkbaar nog :r(nieL Althans als we vrij rfn luidt het motto steevast t meer zielen, hoe meer (d. En het wonderlijke is Ir nauwelijks een onverto- voord is gevallen, tVerklaring voor het 'klitten' 1 terug te vinden zijn in h (andboek van een of andere etenschap, maar wij het op het mooie weer, t het leven er toch een 'aangenamer uitziet En nu t hopen dat de kou uit de l blijft en dat het echte itvs weer op gang komt katwijk - Wie redt de Orions? Het is een vraag die onder het defensiepersoneel op het vlieg kamp veelvuldig wordt gesteld. Zaterdag stak de Stichting Vrienden Marinevliegkamp Val kenburg de geplaagde werkne mers, die massaal ontslag bo ven het hoofd hangt, een hart onder de riem. De 'vrienden' klommen tijdens de jaarlijkse reddingsdemon stratie in Katwijk, waaraan ook de marine medewerking ver leende, op de Vuurbaak en lie ten het massaal opgekomen publiek aan de hand van een groot spandoek zien hoe zij over het voorgenomen bestuit van de regering dachten. Dat gebeurde overigens met toe stemming van de gemeente Katwijk. 'Beneden' had de stichting een marktkraam ingericht, waar de bezoekers een reactieformulier konden invullen om hun me ning te geven over de plannen van minister Kamp om de Ori ons af te stoten. Er werden een kleine duizend formulieren in gevuld, waarvan het meeren- deel voor het behoud van de Orions en het vliegkamp pleit. De komende maanden gaan de vrienden van het vliegkamp de bang voor voedselbederf tij dens hitteperioden. „Nergens voor nodig", vindt voedings deskundige Joke Hamming. „Je mag er vanuit gaan dat de su permarkten, slagers en groen temannen hun werk goed doen en dat producten houd baar zijn tot de datum die erop staat." Mensen moeten wel op letten bij het vervoer van eten van de winkel naar huis. Een koeltas mee lost het probleem in één keer op. Meer kans op salmonella is er in de zomer niet.Als je maar oplet dat bij voorbeeld kip goed gaar is." Om dat te controleren zijn in kookwinkels thermometers te koop, waarmee de tempera tuur binnenin het vlees is te meten. Een andere volkswijs heid wil dat het belangrijk is om veel zout te eten als het kwik stijgt. Hamming: „Dat je daaraan een tekort krijgt als je zweet, is een fabeltje. Wie ge varieerd eet, krijgt genoeg bin nen." Veel drinken is ook belangrijk voor huisdieren. Ze moeten al tijd de beschikking hebben over water en dat moet ook va ker ververst worden dan nor maal. Door de warmte ver spreiden bacteriën zich sneller in drinkbakken, waardoor hon den, katten en knaagdieren maag- en darminfecties kun nen krijgen. Als de hond in slo ten zwemt, kan hij daar zomer- griep aan overhouden. Voor dieren in hokken geldt ui teraard dat die in de schaduw moeten staan. Laat je hond geen inspannende dingen doen, adviseert bovendien Sandra van Brero van de Die renbescherming in Leiden, 's Ochtends of 's avonds uitlaten dus, niet overdag. En niet op sluiten in een bloedhete auto, uiteraard. „Het gebeurt nog steeds dat mensen hun hond even achterlaten op een ach terbank in de zon. Vooral in het voorjaar, als ze er nog niet zo op bedacht zijn. Elk jaar loopt dat wel een paar keer fa taal af. Als de politie het ziet, slaan ze meestal de ramen in en halen de hond eruit." Australische door zes auto's geraakt sydnev - Een Australische vrouw is gisteren op een drukke snelweg in Queensland aange reden door vijf auto's en een truck. Volgens The Sydney or- ning Herald van vandaag stak de vrouw de weg over, waarop ze werd gecaramboleerd tussen het razende verkeer. Ze over leefde de klappen niet. De weg moest vier uur lang worden af gesloten. SVB: Verhoog AOW-premie Amsterdam - De AOW-premie die werknemers betalen voor de uitkering van 65-plussers moet omhoog. Dat is het advies dat de Sociale Verzekerings bank (SVB) aan het kabinet heeft gestuurd. Met een fractio- nele premieverhoging kan de rijksbijdrage in 2004 beperkt blijven tot 800 miljoen euro. Het SVB-advies betreft de aan passing van de premie die nu 17,9 procent van het inkomen bedraagt. Die zou naar het wet telijk maximum van 18,25 pro cent moeten. II R* De vrienden van het Marinevliegkamp Valkenburg tonen hun spandoek op De Vuurbaak tijdens de de monstratie van de reddingsbrigades in Katwijk. Foto: Frans Roomer politici van de Tweede Kamer 'bewerken'. „We zijn nu bezig de argumenten om Valkenburg te behouden op papier te zet ten. Dat sturen we aan alle le den van de Tweede Kamer af zonderlijk", meldt Marco Borst, secretaris van de stichting. Pagina R4: Reddingsdemonstratie onder de schaduw van de Orion enschede/anp - Schrijver en dichter Willem Wilmink is za terdagavond overleden in zijn geboorteplaats Enschede. Wilmink, die 66 jaar is gewor den, was al enige tijd ernstig ziek. Wilmink schreef teksten voor onder anderen Herman van Veen Hilversum 3), de ca baretgroep Don Quishocking De Oude SchoolJoost Prinsen Frekieen Wieteke van Dort Arm Den Haag). Hij was betrok ken bij tv-programma's als De stratemakeropzeeshow, De film van Ome Willem, Sesamstraat, Klokhuis en Kinderen voor Kin deren. Pagina Kunst en Cultuur: Altijd het kind serieus genomen (advertentie) 1 bagdad/ap - Saddam Hussein heeft zijn massavernietigingswapens jaren gele den al vernietigd, maar is om tactische redenen nooit met bewijs gekomen. Dat heeft een voormalige Iraakse topfunc tionaris gezegd tegen het persbureau AP. De strategie was bedoeld om een sterke indruk te maken in de ogen van de Ara bische wereld, verdeeldheid te zaaien in de internationale gemeenschap en een Amerikaanse aanval te voorkomen, zegt de bron, die anoniem wil blijven uit vrees te worden vermoord door Sad dams paramilitairen, die volgens hem nog volop actief zijn. De bron maakte geen deel uit van het Iraakse leiderschap, maar heeft jaren lang dagelijks contact met Saddam ge had en volgde de besluitvorming van nabii^ tot aan de val van het regime toe. In diverse interviews heeft hij Saddams beweegredenen voor de desinformatie campagne uiteengezet. Medio jaren '90 was het in de Iraakse politieke en militaire top „algemeen be kend" dat alle chemische wapens wa ren vernietigd en dat de programma's voor de ontwikkeling van biologische en nucleaire wapens waren stopgezet. Wel konden ze in korte tijd weer wor den hervat. Saddam was ervan overtuigd dat het de beste strategie was om tegenover de rest van de wereld in het midden te la ten hoe het met de Iraakse massaver nietigingswapens stond. „Hij zei her haaldelijk tegen me: die buitenlanders respecteren uitsluitend kracht, ze moe ten geloven dat we sterk zijn." In het openbaar ontkende Saddam dat Irak massavemietigingswapens^ad. De wapeninspecteurs van de Verenigde Naties die in Irak moesten controleren of dat klopte, werkte hij structureel te gen. De inspecteurs hebben nooit ver boden wapens gevonden. Het verhaal van de bron is in lijn met de verklaringen van diverse Iraakse weten schappers die bij de wapenprogram ma's betrokken waren. Een aantal van hen wordt nu vastgehouden door het Amerikaanse leger in Irak. Allemaal zeg gen ze hetzelfde: de massavernieti gingswapens die de VS en Groot-Brit- tannië opvoerden als de voornaamste reden voor een aanval op Irak, zijn al ja ren geleden vernietigd. Bronnen in het Pentagon zeggen dat zij inderdaad rekening houden met de mogelijkheid dat Irak helemaal geen verboden wapens had en dat Saddam desinformatie heeft verspreid om zijn vijanden ervan te overtuigen dat hij chemische wapens in huis had en werk te aan biologische en nucleaire. Saddams strategie heeft jarenlang ge werkt, maar de dictator werd uiteinde lijk genekt door de aanslagen van 11 september. Na de aanslagen stelden de VS zich niet langer tevreden met het be perken van Saddams invloed, maar openden zij de jacht op iedereen die terroristen zou kunnen voorzien van wapens. President Mamadou Tandja van Niger heeft overigens gisteren ontkend dat zijn land uranium aan het regime van Hussein heeft verkocht De Amerikaan se president Bush ligt al maanden on der vuur, omdat hij begin dit jaar Hus sein valselijk beschuldigde van pogin gen uranium in Niger te kopen voor de productie van kernwapens. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V Telefoon (i.vm controle nabezonjng) W| gaan zorgAidg om met persoonsgegevens. In het colofon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: /an de krart treft u nadere rformatie aan. Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is mjn bank-gronummer 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl R.I J33I

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1