Geduld Feyenoord-legioen getest SPORT 2 Bondscoach Pieters ziet al medailles gloren op spelen in Athene Schalke geeft vvii in derby weg Boogerd kan fluiten naar de wereldbeker Volleybalsters geloven er weer in =tr PSV lijkt helemaal k] voor nieuw voetbaljg Talentvolle selectie van Van Marwijk heeft nog veel tijd nodig 2- >a! Zevenkamps! Ruckstuhl ril WK-limiet l 'Hattrick' voor Coria op gravel sopot - Guillermo Coria is onklopbaar op gravel. De Ar gentijnse tennisser behaalde in Sopot zijn derde eindzege op rij. In de finale was hij met 7-5 6-1 duidelijk te sterk voor de Spanjaard David Ferrer. Coria schreef de afgelopen weken ook al de toernooien van Stuttgart en Kitzbuhel op zijn naam. Hij trad hiermee in de voetsporen van Thomas Muster. De Oos tenrijker was in 1996 de laatste speler die een hattrick maakte. Real wint bij debuut Beckham pekinc - David Beckham heeft zaterdag met winst gedebu teerd bij Real Madrid. De Spaanse kampioen won op zijn toer door Azië van het Dragon Team uit Peking, 4-0. De van Manchester United overgeno men middenvelder scoorde niet. Dat deden wel Morientes (2). Figo en Portillo. Er waren 65.000 toeschouwers in de hoofdstad van China aanwezig bij het duel, dat werd gevolgd door een recordaantal came ra's. Schuiteman naar Cambuur Leeuwarden - Bernard Schuite man (29) wordt vrijwel zeker de verdediger waar Cambuur al lang naar op zoek is. De club deed hem zaterdagavond een aanbieding voor twee jaar, die door Schuiteman als 'vrij rede lijk' werd omschreven. „Er zijn enkele dingetjes die nog be sproken moeten worden, maar ik ga geen rare eisen stellen. Ik heb gevraagd om me een paar dagen bedenktijd te geven." Oud-Feyenoorder Schuiteman keerde na het oefenduel tegen Stormvogels Telstar terug naar Cypruis, waar hij bij Appolon Limassol onder contract staat. Volleyballers wisselend prievidza - De Nederlandse volleyballers hebben wisselend gepresteerd tijdens de oefensta- ge in Slowakije. Oranje won za terdag het eerste duel met 3-0 (29-27 25-21 25-19), maar moest gisteren met 3-1 (20-25 25-18 25-20 25-21) buigen. Van daag volgt de derde wedstrijd. Goedkoop startte zaterdag met Nico Freriks, Marko Klok, Rein- der Nummerdor, Richard Schuil, Mike van de Goor, Rob Bontje en Allan van de Loo. Je roen Trommel en Kay van Dijk kwamen als invaller in actie. Tyson vraagt faillissement aan new york - Mike Tyson heeft faillissement aangevraagd in een poging orde te brengen in zijn financiële situatie. Het ver mogen van de bokser werd in het verleden geschat op zeker 300 miljoen dollar, maar 'Iron Mike' zit aan de grond. Tyson is in de problemen gekomen door verkeerde investeringen en ver kwisting van zijn vele miljoe nen. De voormalige wereld kampioen in het zwaargewicht wijt zijn slechte financiële posi tie ook aan zijn oud-manager Don King. Volgens Tyson heeft zijn voormalige vertrouweling vele miljoenen achterover ge drukt toen hij in 1995 zijn boks- carrière oppakte na zijn cel straf. De vuistvechter zat in de jaren negentig drie jaar vast we gens verkrachting. Hij heeft King voor de rechter gesleept. De zaak dient in september. MAANDAG 4 AUGUSTU| Druk Nederlandse baanploeg rust niet meer alleen op Van Moorsel stuttgart/gpd - Even stond het ge zicht van bondscoach Peter Pieters gisteren op onweer, na wéér een vier de plaats, nu voor Robert Slippens en Danny Stam op de Madison. Pas na dat de eerste teleurstelling in zweet druppeltjes van zijn lichaam was ge spoeld, overheerste bij Pieters tevre denheid over het WK baan wielren nen in Stuttgart. De concurrentie moet volgend jaar in Athene rekening houden met Oranje. De ontwikkeling laat zich het beste vertalen in cijfers. Voor het eerst in jaren pakte niet alleen Leontien Zij laard-Van Moorsel een medaille - bij na als vanzelfsprekend weer goud -, ook talent Adrie Visser won zaterdag (brons op het onderdeel scratch) en een dag eerder scoorde Jos Pronk in de puntenkoers. Maar wat Pieters vooral verheugde waren de progres sie van de sprintploeg Oan en Theo Bos en Teun Mulder) die gisteren vijf de werd, en de vierde plaats van Stam en Slippens. ,De stijgende lijn is duidelijk", keek de Zwanenburger voldaan terug. „Kijk, je wilt altijd het podium halen. Daarom was ik best teleurgesteld dat Robert en Danny het net niet redden. Maar als je 'overall' kijkt, behoort Ne derland gewoon bij de beste vijf lan den van de wereld. En dan tel ik Zwit serland nog maar even mee. Maar dat land is in de breedte écht een stuk minder. Die ouwe rot, Bruno Risi, pakt twee gouden medailles, maar wij hebben een heel sterke lichting met bovendien een aantal zeer talentvolle junioren." Sinds de wielerunie KNWU de baan- sectie tot speerpunt heeft verheven, lijkt het nog een kwestie van tijd voor er kan worden geoogst. Pieters heeft vooral hoge verwachtingen van de sprintploeg, die gisteren achter de verrassende wereldkampioen Duits land als vijfde eindigde. „Ze maken nu al voor het derde jaar op rij pro gressie. In klasseringen én in tijden. De rek is er daar nog absoluut niet uit. Het is zaak dat we de basis met Martin Benjamin breed houden en stilaan sterker worden." De baanploeg moet zich vof,i mei op het WK plaatsen voqRod len in Athene. De internatia ratie UCI heeft de mondiale} k in Melbourne tot enige kwajihor: wedstrijd uitgeroepen en dej aanzienlijk verscherpt. In Af Ar gen per saldo minder renneg*lk men dan in Sydney 2000. P^v6', „Maar als wij de lijn op alleLsei doortrekken, is er niets aanP-R Alfred Schreuder probeert een tegenstander van Celta de Vigo de doorgang te beletten. Foto: GPD/Stanley Gontha door Wietse Dijkstra Rotterdam - Feyenoord moet ook ko mend seizoen mee kunnen strijden om het kampioenschap. Dat is de club, zo meent Jorien van den Herik, nou eenmaal aan zijn stand verplicht. Met het oog op de huidige selectie zou de voorzitter er echter verstandig aan doen om de ver wachtingen bij de aanhang enigszins te temperen. De jonge ploeg van trainer Bert van Marwijk, zo bleek zaterdag in de met o-i verloren wedstrijd tegen Celta de Vigo, heeft zonder meer talent, maar te vens nog veel tijd nodig. Het trouwe Feyenoord-legioen zal ge duld moeten hebben en kan dat - afge meten aan het bescheiden fluitconcert na afloop van de magere presentatie in de Kuip - waarschijnlijk ook wel opbren gen. Van een ploeg zonder de vertrok ken Van Hooijdonk, Bosvelt, Emerton en Kalou en niet te vergeten de geblesseer den Van Wopderen en Ono wordt op de tribunes in Rotterdam-Zuid echt niet het onmogelijke verwacht. Hoe ernstig Feyenoord de ervaren steun pilaren in dit seizoen gaat missen, werd zaterdag al pijnlijk duidelijk in het duel met de Spaanse hoogvlieger. Natuurlijk had de optimistische Van Marwijk na af loop geen ongelijk met zijn opmerking dat zijn selectie veel mogelijkheden heeft, maar ook hij zal hebben gezien dat zijn ploeg er op alle vier opengevallen posities niet sterker op geworden is. Danko Lazovic liet met een paar prachti ge acties zien dat hij een groot talent is, maar de pas 20-jarige Serviër heeft uiter aard nog niet de toegevoegde waarde die aanjager Pierre van Hooijdonk had. Het leiderschap van Paul Bosvelt werd met name voor rust, toen Alfred Schreuder nog op de bank zat, overduidelijk gemist. Hetzelfde gold voor de onverzettelijkheid van Brett Emerton, wiens falende opvol ger Chong-gug Song (nog?) niet hetzelfde brengt als de Australiër. En zelfs de dik wijls bekritiseerde Bonaventure Kalou zorgde vanaf de rechterkant vaak voor meer gevaar dan de huidige switchende viermansvoorhoede zaterdag deed. Van Marwijk maakt zich nog geen zor gen over het feit dat zijn aanvallers in de vier serieuze oefenduels in deze voorbereiding (Hannover, Nürnberg, Manchester City en Celta de Vigo) slechts één keer scoorden, maar kan evenmin al tevreden zijn over zijn strijdplan dat, mits goed uitgevoerd, een plaag voor vijandelijke defensies moet zijn. Feyenoord speelt met vier spitsen (Van Persie, Buffel, Lazovic en Kuijt) die met hun vele positiewisselin gen voor verwarring moeten zorgen. De chemie tussen het viertal moet echter nog groeien. Met hun overenthousiaste gedraaf liepen ze elkaar eerder in de weg, dan dat ze de verdediging van Champions League-deelnemer Celta overstuur maakten. Dat alle vier (jeugdige) spitsen het liefst centraal spelen, bleek zaterdagavond een bijkomend probleem. Vooral omdat niemand ze op hun plaats zette. De con trolerende middenvelders Acuna en Swerts hadden het daarvoor te druk met zichzelf. Net als de achterhoede, die zich al vroeg in de wedstrijd simpel liet ver schalken. Patrick Paauwe verzuimde in te grijpen na een slimme steekpass van José Ignacio, waarna de Braziliaan Edu zomaar kon doorlopen (0-1). Hoe belangrijk routine in een elftal is, werd duidelijk toen Schreuder in de plaats van de onzekere Swerts na rust zijn (r)entree in de Kuip mocht maken. Dat Feyenoord zich in de tweede helft nog redelijk herstelde had niet alleen te maken met het feit dat de Spanjaarden gas terug namen, maar vooral ook met de komst van de ervaren middenvelder die - met name door zijn coaching - meteen al een belangrijk stempel op de ploeg drukte. londen/anp - Met een knappe zege bij Tottenham Hotspur (0- 2) beëindigde PSV gisteren de voorbereiding op het komende seizoen. De Eindhovenaren speelden maar liefst acht inter nationale duels en verloren slechts van Nacional uit Uru guay. De landskampioen lijkt klaar voor het nieuwe voetbal jaar dat zondag begint met een wedstrijd om de Johan Cruijff- schaal tegen bekerwinnaar FC Utrecht. Bij PSV is sinds het titelfeest weinig veranderd. Trainer Guus Hiddink prikkelde de clublei ding met het noemen van mo gelijke aanwinsten als Morien tes, Van Bronckhorst, Cocu en Stam. Gehinderd door de stren ge bewakers van de Eindhoven- se schatkist mocht de ambitieu ze coach zich echter niet bewe gen op de beter dan verwacht lopende transfermarkt. PSV haalde verdediger F aanvaller De Jong NAC en Heerenveen. te kwam over van F0£* gen en Van Dijk is a|e£ terreus de nieuwe twe* man. Bruggink vertrolfs vrij naar Real Mallorc en Gakhokidze verdei mend seizoen de eei Twente. Kevin Hoflaj lang blessureleed wi maal terug. Wilfred B Ernest Faber zijn noj blesseerd. Tegen Tottenham zorfl en Robben voor de tref" beide doelpuntenmal |n de opvallendste spelem voorbereiding genoerlSe manifesteert zich steC1, als tweede aanvaller, hir Koreaan vormt een ste#^ met topschutter Kez* zorgt voor veel bewegfc Eindhovense aanval. Rijswijk/ANP - Schalke 04 heeft op de eerste dag van het sei zoen in de Bundesliga een voorsprong (2-0) tegen Borus- sia Dortmund weggegeven. Door de Brazilianen Amoroso en Flavio Conceicao kwam de titelkandidaat in de slotfase langszij. In de zogenoemde 'Ruhrpott- Klassieker' maakte coach Jupp Heynckes na acht buitenlandse jaren zijn rentree in eigen land. Op de bank bij Schalke wist hij zich geassisteerd door Eddy Achterberg, vorig seizoen nog jeugdtrainer bij FC Twente. Niet alleen de twee tegentref fers in de 122ste Revierderby, vpor ruim 66.000 toeschouwers en als altijd zwaar beladen, be dierf de dag voor de oefen- meesters. In de slotfase werd ook nog eens Asamoah uit het veld gestuurd. Hij tikte Amoro so aan en de scheidsrechter zag er een vorm van natrappen in. Beide doelpunten van de thuis club werden gemaakt door de Turk Altintop, vorig seizoen nog op amateumiveau spelend voor Wattenscheid. Ook Dort- munds gelijkmaker kwam van een nieuweling. Conceicao werd pas enkele dagen eerder gehuurd van Real Madrid. Kort voor het einde maakte Cziommer zijn debuut in de Bundesliga, aan de kant van Schalke. De Duitse middenvel der kwam vorig seizoen- voor FC Twente, waar li opgeleid en al enkele jaf1- gewaardeerde kracht wf"( Hertha BSC leed een oring wachte nederlaag op eif* tegen Werder Bremen. £n derlandse coach Steven onder meer landgenoot Burik opstelde, verloor h De Fransman Micoud Braziliaan Ailton scoord^ Marcelinho van Herthai zijn voet en kan twee nf1 niet spelen. Ondanks het goede spek' verdediger Hoogma ver^1 Hamburger SV thuis van nover 96, 3-0. Tegen Vfl)1 burg kreeg Van Duijnho het doel van Bochum m drie treffers om de oren!' leidde tot een nederlaag de club van de oud-Mvtt Coach Gerets begon m^ serslautem met een neck tegen 1860 München, lfl FCK speelden de van UK overgenomen Belg Vrew de bij Heerenveen wegg'1 Fin Nurmela van het bej Friebur, met Cairo in dep verloor met ruiem cijfen Bayer Leverkusen Vrijdag al had Bayem Ml de competitie geopend thuiswedstrijd tegen Ei: Frankfurt. De kampioei met 3-1. Bettini niet te stuiten in Hamburg hamburg/anp - Michael Boo gerd kan zijn ambities om dit jaar de wereldbeker te winnen opbergen. Gisteren toonde Paolo Bettini ixj de HEW Cy- classics aan dat er op dit mo ment maar één renner is die aanspraak kan maken op de eindzege in het klassement over tien wedstrijden. De Italiaan was oppermachtig in de Duitse wereldbekerkoers en moet in de tussenstand alleen nog de Belg Peter van Petegem voor zich dulden. Wie houdt Paolo Bettini af van zijn tweede zege in de wereld beker? Niemand, dacht Rabo- bank-ploegleider Theo de Rooij na afloop van de HEW Cyclas- sics. De Italiaan was zo koers- bepalend dat het verlammend werkte op zijn concurrenten. Van Petegem moest passen in de laatste beklimming van de Waseberg, waar Boogerd, derde in het tussenklassement, ook niet meer mee kon. „Michael heeft nog last van zijn bekken", verklaarde De Rooij, die in Ste ven de Jongh (14de) zijn beste man had. De Jongh sprintte mee in een eerste peloton dat op 3 seconden van de kopgroep van vijf was binnengekomen. Dat verschil was klein, maar toch was er in de slotfase van de door een kleine miljoen mensen bezochte koers geen twijfel dat de kopgroep stand zou houden. Daarvoor was de samenstelling te select. De Spanjaard Astarloa, vorig jaar tweede in Hamburg, had de ontsnapping op gang gebracht op het slechts 400 meter lange klimmetje dat wel een gemid deld stijgingspercentage van 15 kent. Wie volgden waren de mannen in vorm: de Duitser Ullrich en de Italianen Rebellin, oud-winnaar Celestino en Bet tini. Natuurlijk werd Ullrich door de menigte naar de overwinning geschreeuwd en konden de ploeggenoten Celestino en As tarloa proberen iets gezamen lijks te ondernemen tegen Bet tini. Maar de winnaar van Mi laan-Sanremo had in de Ronde van Frankrijk al laten zien dat hard fietsen hem momenteel wel heel gemakkelijk afgaat. Van kop af sprintte 'de pittbull', zoals ploegbaas Lefevere hem al eens noemde, naar de vijfde wereldbekerzege in zijn loop baan. Rebellin werd tweede, net voor Ullrich. In het peloton fi- Oranje behaalt vierde plaats op World Grand Prix Paolo Bettini is de snelste in de spurt. Davide Rebellin (links) en Jan Ullrich zijn geklopt. Foto: AP/Heribert Proepper nishte Van Petegem als 23ste waarmee hij nog drie punten aan zijn totaal toevoegde. Het is het verschil dat hem nog scheidt van Bettini, maar de Belg weet dat er koersen aanko men waarin hij de punten niet zal verdienen. De Clasica San Sebastian en het Kampioen schap van Zürich zijn juist wed strijden waarin Bettini zich zal laten gelden. andria/anp - De Nederlandse volleybalsters hebben geschie denis geschreven met een vier de plaats in het eindklassement van de World Grand Prix Hoe wel Oranje het prestigieuze toernooi afsloot met nederla gen tegen China (3-1) en Ver enigde Staten (3-0), vertrok de ploeg van bondscoach Angelo Frigoni na een loodzwaar eve nement met een goed gevoel uit Italië. Frigoni beschouwde het optre den bij de Grand Prix als een nieuwe start. Het team is vooral mentaal gegroeid. „De ploeg heeft enorm veel vertrouwen opgedaan", wist de Italiaan. „De onzekerheid is verdwenen. De meiden geloven in zichzelf. We zijn er nog niet, maar dit is een prima startpunt van waar uit we onszelf nog meer kun nen verbeteren. We weten nu in ieder geval wat we kunnen. Dit is de basis waarmee we verder kunnen." In de wedstrijdenreeks is het team beter op elkaar inge speeld. Vooral de wisselwerking met de nieuwe spelverdeelster Kim Staelens gaat steeds beter lopen. Na jaren heeft ze de plaats ingenomen van Riëtte Fledderus, die haar interland loopbaan onder Frigoni on langs beëindigde. In de laatste twee duels ging de vermoeidheid de ploeg echter te veel parten spelen. Oranje had weliswaar twee rustdagen, maar een serie van tien wed strijden in twaalf dagen had zijn weerslag op de formatie. Nederland maakte in Andria indruk door steeds weer uit achterstand terug te knokken, maar in de laatste wedstrijden ontbrak de veerkracht. Bij een zege tegen de VS was het brons voor de ploeg van Frigoni geweest. Nederland speelde in de eerste twee sets een beetje tam tegen de Ameri kanen, waartegen in de groepswedstrijd de enige ne derlaag werd geleden. In de derde set vocht Oranje knap terug. Bij een stand van 15-11 zat er zelfs een vierde set in, maar daarna viel de brigade van Frigoni weer stil. Met 26- 28 kwam er einde aan de trip van 3,5 week, die de Neder landse ploeg een winstpremie van 75.000 dollar, bijna 70.000 euro, opleverde. De leiding moet nog praten met de stich ting Pro Volley over de verde ling van het bedrag. Een deel gaat in ieder geval als premie naar de speelsters en is voor trainingskampen. Het optreden op de Grand Prix heeft Nederland ook vertrou wen geven met het oog op het EK in Turkije in september. „We hebben in ieder geval een klapje uitgedeeld aan Italië en Duitsland", stelde aanvoerster Ingrid Visser. „Daar kunnen we straks in Turkije zeker nog van profiteren. Deze prestatie biedt zeker perspectief voor de toe komst." Voor de Europese titelstrijd staat voor Oranje nog het kwali ficatietoernooi voor de Grand Prix in 2004. Van 26 tot en met 31 augustus strijdt Oranje met Rusland, Duitsland, Bulgarije, Griekenland en het gasdand Polen om drie startbewijzen. „Het is belangrijk dat we op dit toernooi opnieuw kunnen be wijzen dat we ons niveau kun nen halen. De Grand Prix was mooi, maar dit resultaat moe ten we nu vergeten en we moe ten ons op de toekomst rich ten." Na het kwalificatietoernooi staat het EK op het programma. Frigoni rekent hierbij niet meer op Ema Brinkman. De ervaren international geeft de voorkeur aan haar privé-leven. „Ik res pecteer dat", aldus Frigoni. Wellicht kan de coach op korte termijn wel Chaïne Staelens bij de training begroeten. Het gaat goed met het herstel van haar langdurige knieblessure. bern/anp - Zevenkamps rin Ruckstuhl heeft geg verloren. De Nederlands het afgelopen weekeinc ten mededinging mee Zwitserse kampioenscl in een poging alsnog de miet van 6019 punten te Ruckstuhl greep mis. Ze digde de wedstrijd me punten, ver onder haar lijkheden. Ruckstuhl had dit seizoe keer pech. In Götzis blee een internationale wi op 6011 punten, bij de 1 Cup voor landenteams linn afgelopen maand er met 6017 punten noj terbij. Zaterdag had ze in Bei matige eerste dag, ma< nog niet alles verloren, stuhl had in Götzis en steeds slecht geworpen i speer en daar kon ze ii veel op goedmaken. Da niet. Ze kwam niet verd 34,95 meter, ver ondei persoonlijke record. Bij het verspringen, het onderdeel van de tweed was het nog wel goed g Met 6,30 leverde ze haar de prestatie ooit. Na he lukte speerwerpen liep stuhl alleen nog voor de de 800 meter.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 12