LEIDE Leegloop op Schuttersveld Controle op gasleidingen is in Leiden nog lang niet geregeld REGIO Achttien maanden cel geëist tegen 'bendeleider' Merenwijk lurchilllaan heeft groene golf hard nodig rit _J (advertentie) stellingI •n week kwï ig ct aan het ^jwijkse strand vri - et dorpje dapper zwtrstand bood o:S ^(stichting nisnzinestation 'Een onbekende heeft göitend om half elf een fjtfde jerrycan achtergela- ;n benzinestation aan cieerlaan. Een opletten- het vuur en waar- q 2, het personeel. Dat Vuur te blussen en zo 3 te voorkomen. De 3n ^op zoek naar de dader dat getuigen daarbij oondieven kraag gevat Twee 19-jarige Amster- zijn gisteren op de e eist aangehouden op p.p.ng van diefstal van De toestellen s girder ontvreemd uit s^j tel aan de Haarlem- 2041. De door het winkel- Si gewaarschuwde poli- telefoons bij één msterdammers euv rv. meer voetbal "'•s barj op tv'! it moet er niet 3 (aan denken! Geef uw mening 1 eerVw.leidschdagblad.nl tot ia-a es ,,ïuwenoverlast? iedereen heeft een g over de meeuwen in y 1. De een heeft enorm van deze beesten, mbfer vindt ze juist char- 3nztn bij het stadse leven ijdai. Naar aanleiding van p roepje, eerder deze om uw mening over Be^en in de stad te ge- Svamen bijzonder veel ng.cs binnen. Tot en met ig.dag kunnen lezers hun ïgen met meeuwen in, H Cn boven de stad aan Dagblad doorge- gplgende week besteedt jant uitgebreid aan- 'aan die reacties. Uw De kan schriftelijk naar ie Leidsch Dagblad. KlPs 54, 2300 AB, Leiden r g^e-mail naar: yie.ld@hdc.nl €1 ij t/s; zaterdag 2 augustus 2003 R1 Nuon verwijst naar gemeente, maar die heeft nog geen standpunt door Peter Groenendijk leiden - In amper een maand tijd vond in zowel Rotterdam als Den Haag een zware gasexplosie plaats, met ernstige gevolgen. Bizar toeval, of kunnen we ook in Leiden rekenen op een dergelijk incident? In elk geval heeft de gemeente Leiden nog geen standpunt ingenomen in de landelijk opgelaaide discussie rond de veilig heid van gasleidingen. Terwijl het rijk duidelijk stelt dat gemeenten verant woordelijk zijn voor het toezicht op gasleidingen. Enschede, Volendam: een ramp leidt tot een maatschappelijke discussie. De kernvraag: hoe zorgen we dat dit nooit meer gebeurt? Na de gasexplo- sies in Den Haag en Rotterdam, waarbij in totaal negentien mensen gewond raakten en vele tientallen woningen ernstig werden bescha digd, trad dit automatisme opnieuw in werking. Met één verschil: ditmaal is niet duidelijk wie verantwoordelijk heid draagt. De basisregel, vastgelegd in de wo ningwet, is duidelijk: de eigenaar van een woning is verantwoordelijk voor de veiligheid. Dat betekent dus dat de particuliere huiseigenaar zelf verant woordelijk is, en de woningcorpora ties voor huurwoningen. Leidens grootste corporatie Portaal laat weten dat de gasleidingen in iedere corpo ratiewoning eens in de 25 jaar gecon troleerd worden. Particuliere huizen bezitters dragen zelf verantwoorde lijkheid. Maar er is ook nog zoiets als toezicht op die veiligheid: wie doet dat? Rijk, gemeente of energiebedrijf? Tot 1995 deden energiebedrijven dit, maar sinds de liberalisering van de energie markt hebben zij het toezicht afge bouwd. Wiens taak deze controle nu is, blijft onduidelijk, en dus moet in iedere gemeente een discussie wor den gevoerd. Ook in Leiden. Het rijk is duidelijk: toezicht op de veiligheid is nu de taak van gemeen ten. „Gemeenten zijn verantwoorde lijk voor het toezicht op gasleidin gen", laat het ministerie van vrom weten. Energiebedrijf Nuon, dat in Leiden verantwoordelijk is voor de gaslevering, is dezelfde mening toe gedaan. „Vanaf de meter houdt onze verantwoordelijkheid op", zegt woordvoerder Marieke van Kralingen van Nuon. „De gemeente zou moe ten toezien op de situatie binnen het huis." Maar de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, de VNG, ziet dat anders. De VNG vindt controle op de veilig heid van het gasnet geen taak van de gemeenten, en vindt dat energiebe drijven dit moeten doen. Daartegen over staat de houding van enkele Ne derlandse gemeenten die zelf de ver antwoordelijkheid op zich nemen. Eindhoven heeft daartoe inmiddels al concrete stappen ondernomen: de controles op leidingen in duizend huizen beginnen binnenkort. De gemeente Leiden staat dus onder druk, ondanks het standpunt van de VNG. Wat vindt Leiden er eigenlijk zelfvan? De gemeente heeft nog geen standpunt bepaald. En dat blijft nog wel even zo, blijkt uit de woorden van woordvoerder Floor van Deursen. „Het bestuurlijk standpunt over deze kwestie is vooralsnog niet bepaald. Ik kan nog absoluut niet zeggen wan neer dat wel gaat gebeuren." Maar noopt het gebeurde in Den Haag en Rotterdam, of wellicht het standpunt van Eindhoven, de gemeente Leiden niet tot spoedoverleg? Van Deursen: „Daar kan ik zo geen antwoord op geven." Of er reden voor bezorgdheid is? Het laatste landelijke onderzoek naar de veiligheid van gasinstallaties dateert uit 1995. Onderzoeksbureau Gastee, dat deze steekproef uitvoerde, con cludeerde toen dat vijf procent van de onderzochte gasinstallaties 'acuut gevaarlijk' was, en nog eens 7,5 pro cent 'potentieel gevaarlijk'. De op drachtgever van deze steekproef (EnergieNed) noemde die conclusies overdreven, maar een nieuwe uitge breide steekproef is sindsdien niet uitgevoerd. En dat terwijl de situatie sindsdien mogelijk zelfs is verergerd. Sinds de liberalisering van de energiesector hoeven aanpassingen aan eigen lei dingen niet meer bij het energiebe drijf te worden gemeld. En dat zou kunnen betekenen dat er meer ge klust wordt door bewoners. Een risi co-analyse van het ministerie van vrom, eerder dit jaar gepubliceerd, houdt de mogelijkheid daarom open dat 'er statistisch nu nog niets te zien is, terwijl er mogelijk reeds wel een ontwikkeling gaande is'. Portaal- woordvoerder Pascale de Leijer: „Vol gens mij zijn de rampen in Den Haag en Rotterdam daar ook door veroor zaakt. Zelf klussen is gevaarlijk. Als mensen het vermoeden hebben dat een buurman aan de leidingen heeft geknutseld, moeten zij onmiddellijk contact met ons opnemen." Maar over één ding zijn alle instanties het eens: beter zou zijn dat een instantie eens in de paar jaar controleert of de situatie wel veilig is. Maar of dat gaat gebeuren, en zo ja: wie dat gaat doen, dat is voorlopig nog de vraag. In Lei den, althans. In Eindhoven zijn ze er al uit. door Erna Straatsma vervolg van voorpagina leiden - Het Leidse zakencen trum bij het Schuttersveld kampt met enorme leegstand. Zo'n 14.000 vierkante meter kantoorruimte wordt op dit mo ment niet gebruikt, nadat de af gelopen tijd tal van bedrijven zijn verhuisd, al dan niet ge dwongen door de economische recessie. Softwarebedrijf Biztops is een van de vertrokken bedrijven. L. Rietveld van Biztops: „We zaten lange tijd in de Elisabethhof in Leiderdorp, waar we de afgelo pen jaren een stormachtige groei hebben meegemaakt. We hadden net een hele grote op dracht binnengehaald en het zag ernaar uit dat onze huur met zo'n 50 tot honderd pro cent zou gaan stijgen. Toen leek het ons een goed idee om te verhuizen naar de Eschertoren. Dat was toch een wat prestigi- euzere locatie voor ons bedrijf." Twaalf man verhuisden naar de achtste verdieping van de nieu we kantoorflat in Leiden. „Na de zomer werd steeds duidelij ker dat we in problemen raak ten", zegt Rietveld. .Achteraf kun je wel zeggen dat we ons misschien iets te veel hebben laten meeslepen door de eco nomische hausse." De Eschtertoren is in maart vo rig jaar opgeleverd en staat nog steeds grotendeels leeg, nadat deze 'op risico' is gebouwd, dus zonder vooraf gecontracteerde huurders. De bovenste vijf ver diepingen zijn sinds eind 2002 in gebruik bij de Luba Groep. Op de plek waar Biztops heeft gezeten is het Amerikaanse 'computer learning center' New Horizons neergestreken. De overige tien verdiepingen zijn onbezet. Ook het Luba uitzendbureau op de begane grond is gesloten. „Het is een beetje slappe perio de hè", zegt Luba-receptioniste Marijke Plugge. „En we hebben nog een kantoor op het Rapen- Grote verhuurborden bepalen het straatbeeld op en rondom het Leidse zakencentrum bij het Schuttersveld. Foto: Hielco Kuipers Achter de lege naambordjes op de bellenborden gaan duizenden vierkante meters kantoorruimte schuil. Foto: Hielco Kuipers burg." Het plein voor Groenoord Plaza is uitgestorven en het achterliggende parkeer terrein is nagenoeg leeg. Van wege de teruglopende econo mie is een tweede toren bij Groenoord Plaza voorlopig uit gesteld. Op de Schipholweg staat het voormalige NBBS-pand al twee jaar leeg. Hulshof Makelaars is bezig het ruim 5.600 vierkante meter tellende pand te 'renove ren en te moderniseren'. Be langstellende bedrijven kunnen eventueel ook een derde deel van het gebouw van de failliet gegane reisorganisatie huren. „Ach, het duurt wat langer, maar het gaat niet dramatisch slecht hoor", zegt een woord voerder van Hulshof. Aan weerszijden van het NBBS- pand, waar tot voor kort veel dienstverlenende bedrijven en bedrijfjes zaten, is de leegstand ook groot. Sinds het vertrek van Legio (Lease) naar Amsterdam, vorig jaar juni, staat meer dan de helft van het Educacenter op nummer vijf leeg. Het Integraal Kankercentrum West is de be langrijkste overgebleven huur der. Een andere non-profitor- ganisatie heeft er ook nog een plek: de stichting bevolkingson derzoek baarmoederhalskan ker. Bij het kantorencomplex op nummer elf zijn zes van de elf naambordjes leeg. Op de drie gebouwen aan de overkant van dé weg hangen eveneens ver huurborden voor aanzienlijke hoeveelheden kantoorruimte. Bij de nieuwere kantorencom plexen aan de kant van de Wil lem de Zwijgerlaan is het ook raak. Bij het Crown Business Center (waar de Rabobank zit) en het Key Point Center is res pectievelijk 1833 en 1300 vier kante meter te huur. Softwaregigant Symantec, ge specialiseerd in internetbeveili ging, is in afgeslankte vorm ver huisd naar het Key Point Cen ter. Na een reorganisatie zijn nog maar zo'n dertig sales- en marketingmedewerkers overge bleven van de oorspronkelijke 150, die in een kantoor op de Schipholweg zaten. Ruim hon derd medewerkers verhuisden naar de vestiging in Dublin. „Het was een puur zakelijke move", zegt directielid R. Saun ders. „We groeien nog steeds enorm, maar om redenen van efficiency was het beter om van twee kantoren één te maken. En dat is Dublin geworden, omdat we daar ook al een dis- tributielijn hadden. Dublin was al een grotere vestiging dan Lei den." Nieuwkomers in het stationsge bied zitten vooral in de nieuwe kantorenflat aan de Bargelaan, aan de andere kant van het spoor. Dat gebouw, met in to taal 6.400 vierkante meter kan- toorrruimte, is vorig jaar vrij ge makkelijk gevuld met bedrijven als Fortis en Ikea. Nog maar een paar kleine units staan te huur. Op Schuttersveld 9 (een voor malig universiteitsgebouw) heeft Medis Medical Imaging Systems onderdak gevonden. Medische en biotechnologische bedrijven ondervinden nauwe lijks hinder van de recessie. De gemeente speelt geen actie ve rol in het binnenhalen van bedrijven, zegt R. Bergeijk van de dienst economische zaken. Leiden heeft zijn internationale promotie en acquisitie uitbe steed aan Westholland Foreign Investment Agency (WFIA), sa men met Delft, Zoetermeer en Den Haag. „Verder hebben we zelf wat accountmanagers die hun netwerk onderhouden." Bergeijk noemt de leegstand in Leidse kantoren 'niet exorbitant hoog' en schat het leeg standspercentage lager in dan DTZ vaststelt. „In Amsterdam komt het boven de tien procent uit." De ambtenaar economi sche zaken ziet voor Leiden goede toekomstperspectieven. „Life science met name bio technologie, red.) gaat nog steeds redelijk. Van zo'n groei end bedrijf als Medis moet je het hebben: dat zijn toch de spin offs voor de toekomst." 'Kans op herhaling bijna honderd procent' door Eric-Jan Berendsen den haag/leiden - Bendeleider of meeloper? Dat was de vraag voor de rechtbank in Den Haag, waar een 18-jarige Leidenaar zich moest verantwoorden voor een groot aantal strafbare fei ten. In de periode van 31 de cember vorig jaar tot begin maart van dit jaar zou hij zich hebben schuldig gemaakt aan zware lichamelijke mishande ling, brandstichting, diefstal en bedreiging. De officier van jus titie eiste achttien maanden cel waarvan zes voorwaardelijk. Geen, of anders een korte vrij heidstraf en vervolgens behan deling, bepleitte zijn advocaat. De indrukwekkende reeks wets overtredingen van de Leidenaar begon op oudejaarsavond toen hij een brandbom in de Meren- wijkschool zou hebben ge gooid. Zelf ontkende hij dat, de bom zou door iemand anders zijn gegooid. Hij ontkende niet in en rond de school aanwezig te zijn geweest. De schade aan de school bedroeg overigens ruim 11.000 euro. Vier dagen later zou de ver dachte in de Merenwijk een man en een wouw met een zwaard en stok hebben be dreigd en in februari zou hij een snorfiets hebben gestolen, een auto hebben vernield en uit een berging van een flat aan de Valkenhorst auto- en motoron derdelen hebben gestolen. Triest 'hoogtepunt' was het mishandelen van twee broers op 1 maart bij een snackbar in de Merenwijk. De twee slacht offers zouden zowel binnen als buiten de zaak zijn geschopt en geslagen met een boksbeugel en knuppel. De Leidenaar ont kende niet dat hij heeft ge schopt en geslagen, maar hij zou daarbij geen wapens heb ben gebruikt. Die zouden in handen zijn geweest van ande ren die ook bij de knokpartij waren betrokken. Volgens de officier van justitie is een forse straf op zijn plaats omdat de jongen een van de aanvoerders van de groep zou zijn en een slechte invloed op een aantal jongeren in de buurt zou hebben. Maar hij pleitte ook voor observatie in een in richting en vervolgens begelei ding. Hij schetste een beeld van een onderontwikkelde jongen met een lage intelligentie, de verkeerde vrienden en geen be zigheden. „Volgtais een psy chologisch rapport is de ver dachte licht tot matig verstan delijk gehandicapt, sterk beïn vloedbaar, prikkelbaar en als we niks doen is de kans op her haling bijna honderd procent." De advocaat van de verdachte vindt dat er maar weinig feitelij ke waarnemingen waren en dat veel 'van horen zeggen' was. Bovendien waren mededaders van de vechtpartij en de brand stichting al na enkele dagen wijgelaten en kregen die een transactie aangeboden. Waar om zijn cliënt dan niet? Die was immers slechts een meeloper en geen leider van een jeugd bende, als die al zou bestaan. Daarom moest er snel hande lend worden opgetreden. Geen lange celstraf dus, maar alter natieve sancties en behande ling. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. f^c-Jan Berendsen q Nu een aantal kruis- op de Churchilllaan is Prelistrueerd, laait een oude edjrie weer op. Wel of geen op een van de druk persaders van Leiden? rondje Churchilllaan Pf-auto levert nog steeds wachttijden op voor de chSjten. die bovendien niet lvapr zijn afgestemd. Met UDfJ>lg lange files, geïrriteer- P imobilisten die te snel leen, te hard rijden en dig van rijbaan wisselen, aaf de Voorschoterweg oprijdt, wordt rfffigte van de De Bazel- geconfronteerd met r3d stoplicht. Als het licht en springt, doemt het He obstakel in de verte al /erkeerslichten bij de iekplaats voor fietsers en igers ter hoogte van de ggraat. Weer wachten dus, lemming van de gemid- lutomobilist wordt er :er op als er bij de krui- :t de Vijf Meilaan én de met de Telderskade ^>4oet worden gestopt voor 1 tis klap op de vuurpijl et licht bij de Brandts ide eveneens op rood. hoek van de Voorschoterweg, luttele meters verder, alweer op rood. Inmiddels is de chauffeur die zich netjes aan de regels houdt, dus niet te hard rijdt en niet van baan wisselt, al een aantal keren met hoge snelheid ingehaald door zigzaggende medeweggebruikers. De discussie rond een groene golf op de Churchilllaan wordt al jaren gevoerd. Voorstanders betogen dat het gunstig is voor het milieu omdat auto's met constante snelheid rijden en dus minder hoeven op te trek ken en af te remmen. Boven dien zou het de verkeersveilig heid verhogen vanwege de con stante snelheid van de auto's. Tegenstanders beweren dat door de groene golf de Chur chilllaan een racebaan zou worden en het voor verkeer uit de zijstraten een verslechtering van de verkeersveiligheid bete kent. Volgens een woordvoerster van de gemeente wordt in novem ber, als de laatste werkzaamhe den aan de Churchilllaan zijn afgerond, een koppeling aange bracht tussen alle stoplichten daar, inclusief de stoplichten bij de Churchillbrug, waardoor er een betere doorstroming van het verkeer komt. Slechts aan het eind van de Churchilllaan kan er bij de lich ten op de kruising met de Haagweg ongehinderd worden doorgereden naar de Dr. Lely- laan. De terugweg vanaf de Dr. Lely- laan levert een zelfde beeld op. Het eerste stoplicht bij de Brandts Buyskade staat meteen al op rood en de vervolgroute richting Voorschoterweg ver loopt wederom met horten en stoten. Opvallend is de lange wachttijd voor het verkeerslicht ter hoogte van de Kennedylaan. Als dat eenmaal op groen springt, staat het licht op de De discussie over een groene golf op de Churchilllaan woedt al jaren. Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9