Maatregelen tegen tekort zoet water BINNENLAND Zenuwen bij veel bezitters tweede huis EBI zit bij eerste jubileum nog niet halfvol 'zware jongens' Goedkoop lenen voor dure droomwensen vantilWGH Gevolg van aanhouden droogte 'Flash mob' wordt een flop OM gebruikte informant in ontuchtzaak Knikkeren niet alleen voor kinderen Weinig bijval voor Vaticaan bij Van Til mmmÊKtrnmÊÊÊÈÊÊÊaÊÊÊKm Verdachte van mishandeling op kerkhof vrij nist in Toscane zaterdag 2 augustus 2003 De 14-jarige Lucilla s uit Oss wordt sinds g 29 juli vermist in het ïse Toscane. Het meisje ?t haar ouders op vakan- Iramolazzo, nabij de stad Dinsdag bezocht het ge- zokerk San Michele in Luc- ootjerwijderde Lucilla zich t. Mar ouders. Sindsdien is dameer van haar vernomen, vooitie sluit ontvoering uit, en vlle andere mogelijke sce- in B staan open. Er wordt imatekening gehouden met Ne^elijkheid dat Lucilla te- lijk jereisd naar Zwitserland, ootjet gezin vorige week Idelerde en waar Lucilla een s ik rakantievriendje had. a lat ,>sprobleem op (feest kleiner t - Het aantal bezoekers ncefeesten dat met ge- ïidsproblemen, onder oor het gebruik van de EHBO moet raadple- sinds 1996 sterk gedaald. kwamen nog 12 op de estgangers bij de eerste rlening langs, in 2002 t gedaald tot 8 op de )pvallend is dat het aan- alemen met XTC en s gedaald en dat alcohol ïr de boosdoener op der party's is. Dat stelt het )S-instituut in een over- ver drugsgebruik op eesten. Godett: Ik d premier stad - Mirna Louisa-Go- oudste zus van de par- ;l exr van Frente Obrero Li- Ier. on (FOL) Anthony Go- weegt dat zij de volgende oeva?r-president van de Ne- jaar Ke Antillen wordt. Al te angé'ze er n'et °P ingaan gepfclemaal officieel is het 0p. t Haar broer was de be- premier. De arbeiders- chilc'OL werd bij de laatste lS jn ingen in mei de grootste vingri hijzelf kreeg veruit de rider stemmen. Maar hij niet door de screening na ^veiligheidsdienst, ij les oeotie Limburg ge?ijB problemen die an hticHT - Bij de politie Lim- om uid en het openbaar mi- en R in Maastricht blijven [meer zaken liggen door lij ^nemend aantal gevallen k(<erare criminaliteit. Ook r we1 vee' onderzoeken voor- ygjo/orden afgesloten. Bij het o de laatste maanden erste mensen vertrokken en minden door bezuinigingen in d?euwe bii- doo /en nen vertraagd Hotsing auto Ttenl t die,ORC "et treinverkeer in l<entiden en zuiden van Ne- lcjacd kampte gisteren in de n pipits met grote vertragin- iisdi< gevo^g van een aanrij- van j Culemborg. Zeker een ulslfide van een personenau- om het leven toen het ig op een overweg werd eden door een trein. Een inzittende van de auto zwaargewond toen de y Haarlem-Maastricht de auto boorde. ieke Omroep ■papt 5 miljoen ;um - De Publieke Om- szuinigt in 2004 voor 5 euro. Dat bedrag staat vijftig arbeidsplaat- us een woordvoerder, ituur bespreekt de uit- van de bezuinigingen fomer met de 350 mede- De Publieke Omroep is rdinatie- instantie voor ammering van de lan- [publieke radio- en tv- en internet. den haag/anp - De hoogheem raadschappen en de waterschap pen in de Randstad hebben gis teren een reeks maatregelen aangekondigd om de gevolgen van de aanhoudende droogte te gen te gaan. Zo krijgen agrariërs het dringende verzoek om het beregenen van hun gewassen zo veel mogelijk te beperken. De betrokken instanties voor zien een zoetwatertekort als de droogte in het stroomgebied van de Rijn nog langer blijft aanhouden. In dat geval komt water met een te hoog zoutge halte de Hollandsche IJssel bin nen. De dreiging van een tekort aan zoet water lijkt ernstig, ge zien de weersverwachtingen (hoge temperaturen en geen neerslag). De waterschappen en hoog heemraadschappen in de Randstad en Rijkswaterstaat di rectie Utrecht gaan via een al ternatieve route zoet water aan voeren. Als de bewoners van het gebied zuinig zijn met het beschikbare water, dan kunnen de waterschappen het inlaten van zout water beperken. De Rijn, die bepalend is voor de zoetwatertoevoer, levert mo menteel nog voldoende zoet water. De waterschappen Schieland en Rijnland laten bij Moor drecht en bij Gouda zoet water uit de Hollandse IJssel in. Het waterschap Delfland haalt zoet water uit het Brielse Meer. Ook wordt de zogeheten Klein schalige Water Aanvoer (KWA) gedeeltelijk in werking gezet als voorzorgsmaatregel. De KWA levert vanuit de Lek zoet water via de gekanaliseerde Holland sche IJssel en de Enkele Wieric- ke naar Bodegraven. Daarmee kan het waterpeil op niveau blijven en wordt verzilting van het oppervlaktewater bestre den. De waterschappen en de hoog heemraadschappen verwach ten dat de KWA in de loop van volgende week helemaal ge bruikt gaat worden. Dan wordt ook water aangevoerd vanuit het Amsterdam-Rijnkanaal via de Leidsche Rijn naar Bodegra ven. Amsterdam - Welgeteld vier volwassen mannen doen een korte kikkersprong op de Dam in Amsterdam. Tien seconden op en neer hoppen en de heren zijn al afgepeigerd. 'Flash mob' als allernieuwste internetrage slaat in Nederland nog niet bepaald aan. Be doeling van de flash mob is om via een op roep op internet een menigte mensen voor een spontane actie bijeen te krijgen op een van te voren afgesproken plaats en tijdstip. Zo bestormden in New York tweehonderd mensen het Hyatt Hotel. Tot verbijstering van het personeel en gasten, klapte de me nigte tien seconden en vertrok even snel als die was gekomen. In het warenhuis Macy's vroeg een meute spontaan om een liefdesta pijt. Inmiddels is het fenomeen overgewaaid naar Europa. Zo vroeg een opgetrommelde groep in Rome naar een niet bestaand boek in een boekwinkel. Ook in Wenen en Berlijn zijn de eerste flitsmenigten inmiddels gesig naleerd. Maar een oproep voor een allereer ste flash mob in Amsterdam werd gisteren nou niet bepaald een daverend succes. Foto: GPD/Phil Nijhuis den bosch/anp - Het openbaar ministerie (OM) in Den Bosch heeft in een brief aan de rech- ter-commissaris in Den Bosch bevestigd dat het in de Eindho- vense ontuchtzaak een infor mant heeft gebruikt. Dat zegt de advocaat van deze infor mant. Zijn cliënt is nu ook ver dachte in deze zaak. Door het onderzoek naar deze zaak is onder anderen de in middels ontslagen PSV-direc- teur aangehouden. Justitie ver denkt hem van ontucht met minderjarige jongens en een poging tot zware mishandeling. De man is besmet met HIV, het virus dat aids kan veroorzaken. De informant vertelde de poli tie volgens zijn advocaat over de criminele gebeurtenissen in het Anne Frankplantsoen in Eindhoven, een gedoogde ont moetingsplaats van homosek suelen. Hij heeft er bij de politie nooit een geheim van gemaakt dat hij seks met jongens van zestien jaar of ouder had tegen betaling. Seksueel contact met minderjarigen tegen betaling is verboden en strafbaar, maar dat heeft de politie nooit tegen zijn cliënt gezegd, stelt de raadsman. Als het te bewijzen is dat de po litie deze criminele handelin gen bewust door de vingers heeft gezien, heeft de politie ge bruik gemaakt van een crimine le burgerinformant en dat is verboden, stelt de advocaat. Dat zou volgens hem kunnen leiden tot niet-ontvankelijkheid in het hele ontuchtonderzoek. door Anita de Haas Hoe is het tweede huis in het buitenland betaald? Is het bezit in Nederland opgege ven en welk bezit speelt een rol als het komt tot een nalatenschap en de heffing van successierechten? Met dat soort vragen gaat de fiscus zoeken naar mogelijkheden om aanslagen (plus boetes) op te leggen op het bezit van onroerend goed in het bui tenland. Nederland heeft met tal van lan den belastingverdragen. Die zijn er mede om te voorkomen dat er dubbel belasting wordt geheven. Maar deze verdragen bie den ook de mogelijkheid gegevens uit el- kaars systemen te halen en interessante ge gevens aan elkaar aan te bieden. Zo kreeg de Nederlandse fiscus informatie over bui tenlandse bezittingen die niet terug te vin den waren in de aangiften van betrokkenen in Nederland. Het gaat voorlopig om enke le honderden gevallen, maar de belasting dienst verwacht er nog veel meer. De na- heffing kan daardoor in de miljoenen eu ro's lopen. Woordvoerder P. Lamers van de belastingdienst wil het beslist geen 'hek senjacht' noemen. „Het is een logisch ver volg op onze aanpak wat betreft buiten lands vermogen en het gaat niet alleen om tweede huizen in met name Zuid-Europa. Ook aandelen in buitenlandse bedrijven, winsten uit ondernemingen die zich op grotere schaal bezighouden met verhuur van onroerend goed en andere vormen van onroerend goed vallen eronder." Het nieuws over de jacht op het buitenlands vermogen heeft inmiddels veel mensen ze nuwachtig gemaakt. De website met de 'In- keerregeling' lag gisteren door de grote vraag naar de officiële formulieren regel matig plat. Met de 'Inkeerregeling' biedt de belastingdienst mensen de kans alsnog vol ledig aangifte te doen over hun buitenland se vermogens. Over het algemeen zal de Nederlandse fiscus geen aanslag opleggen als in het land waar het onroerend goed zich bevindt al belasting daarop wordt be taald. Maar dat neemt volgens Lamers niet weg dat het bezit wel moet worden opgege ven en ook voor de Nederlandse inkom stenbelasting duidelijk moet zijn met welk geld het verkregen is. „Zelfs als in het bui tenland al belasting is geheven kan de op gave van het buitenlands vermogen toch veranderingen teweeg brengen in de drem pels voor de Nederlandse vermogensren- dementsheffing. noordeloos - Voor velen is iets uit hun kindertijd. Maar het is een volwassene die hier poogt de knikker in het kuiltje te krijgen tijdens het 27ste Nederlandse Kampioenschap knikkeren, gisteren in Noordeloos. De kinderen die toekijken lijken het maar zo-zo te vinden. Foto: ANP/Marco Hofstee t hilversum/anp - De veroorde ling door het Vaticaan van het homohuwelijk kan niet rekenen op Nederlandse bijval. Van alle Nederlanders boven de 15 jaar is 82 procent het oneens met de uitspraken van het Vaticaan. Dit blijkt uit een enquête van Maurice de Hond onder zeven honderd mensen in opdracht van Stem van Nederland In een document roept het Va ticaan rooms-katholieke politici en alle gelovigen op zich te ver zetten tegen wetten die huwe lijken tussen homo's en les biennes mogelijk maken. Van de ondervraagden vindt 73 procent het goed dat homo's in Nederland officieel kunnen trouwen. Bij rooms-katholieken en pro testanten ligt dat percentage op 64. Van de kiezers van SP, Groenlinks en D66 vindt 90 procent het goed dat er een ho mohuwelijk is, bij WD en PvdA 85 procent en bij LPF en CDA- kiezers ligt dat rond de 45 pro cent. door Stephan Jongerius vught - Een knalfeest wordt het niet vandaag in Vught, maar ge bak komt er wel aan te pas, al thans voor het personeel. Het is precies tien jaar geleden dat de Extra Beveiligde Inrichting in Vught de eerste gevangene ont ving. De verwachting was destijds dat de EBI binnen de kortste keren bomvol zou zitten met vluchtgevaarlijke gevangenen, er was al een tweede gepland in Lelystad. Maar tien jaar later herbergen de 24 cellen welge teld tien 'zware jongens'. „We gaan ten onder aan ons eigen succes", zegt Bart Molenkamp, directeur van Nieuw-Vossen- veld. De EBI is het bekendste, maar tevens kleinste onderdeel op zijn grote gevangenisterrein. Het onneembaar geachte, pot dichte vestinkje heeft volgens Molenkamp rust gebracht in het Nederlandse gevangeniswe zen. Gijzelingen en gewelddadi ge uitbraken komen niet of hoogstzelden meer voor. „De gevangenen weten donders goed dat de minste of geringste poging hen op een enkele reis Vught komt te staan." Het zijn tegenwoordig dan ook vooral grote drugsbaronnen die de EBI bevolken. Eventueel ge vaar komt van buiten, hun or ganisaties zijn rijk genoeg om een spectaculaire bevrijding te financieren. In Vught zelf zou er één keer een op handen zijn geweest. In de mülenni- umnacht kwam bij de EBI een ware politiemacht op de been. De kort daarop vermoorde Ser vische maffiabaas Arkan zou de genius zijn geweest achter het stoute, maar niet uitgevoerde plan. De categorie drugsbazen is ken nelijk ook 'afgetopt', consta teert Molenkamp. Over tien jaar dus leegstand? „Criminaliteit is grillig, maar de trend blijft da lend. Het is ook onze hoop dat we een keer niet meer nodig zijn." Peperduur is die afschrik king wel: een miljoen gulden per cel kostte de in '97 in ge bruik genomen nieuwbouw, op elke cel staat twee man perso neel. De hoge kosten betalen zich, denkt Molenkamp, echter terug door besparingen elders in de Nederlandse gevangenis sen. De EBI bood in zijn jonge be staan onderdak aan illustere bewoners als de leider van de bende van Venlo, die klaagde over elk detail van zijn behan deling. De Hakkelaar was min of meer zijn tegenpool: een topfiguur in de Nederlandse drugswereld, maar als gedeti neerde 'een prettige klant'. Het regiem is al die tijd omstre- (advertentie) Bij Van Til vindt u de een van de meest complete exclusieve interieurcollecties van Europa. Nagenoeg alle topmèrken zijn vertegenwoordigd. Het Zwitserse de Sede wordt getoond op een speciale afdeling. Met een indrukwekkende presentatie designmeubelen. Ambachtelijk gestoffeerd in rundleder van een liranda Megens dam - Goedkoop lenen klinkt aan- k, maar blijkt vaak een illusie. I geldt de lage rente maar voor r of moet er een dure verzekering den genomen. Gisteren waar den de Consumentenbond en de Jing van Financieringsondernemin- Ipieuw tegen 'verleidelijke' aanbie- s glimmend roze ochtendjas prijst 'f >nde vrouw een lening met lage lasten aan. Zij heeft een nieuwe ner en haar man een nieuwe au- 1 nieuwe lening is zelfs zó voor dat er ook nog een weekeindje Pa- laf kan. Alle dure droomwensen voor weinig geld in vervulling als blondine mogen geloven, door de omroepgids of krant en artenties voor goedkope geldle- schreeuwen je tegemoet. De ren- mtages zijn vet gedrukt en in ko- Itjes zijn de maandelijkse lasten ;even. )p tv hoe voormalig soap-ster ïgelkes, oud-nieuwslezer Edvard Niessing en misdaadjournalist Peter R. de Vries de leningen aanprijzen. De re clames worden de laatste tijd zwaar op gevoerd, blijkt uit gegevens van BBC De Media en Reclame Bank. In de eerste helft van dit jaar hebben bedrijven als Gelink ('Geniaal in geld') en Frisia met 48,3 miljoen euro al meer uitgegeven aan reclame dan heel 2002. Frisia, Postkrediet, Brofinca, Lenen.nl, Crefinass en Moonen vallen allemaal onder de DSB Groep. Het financiële im perium DSB is opgebouwd door Dirk Scheringa, tevens voorzitter en sponsor van de voetbalclub AZ. De andere opval lende aanbieder is Gelink Adviesgroep, genoemd naar directeur Gerrit Gelink. Beide bedrijven liggen al lange tijd zwaar onder vuur van de Consumenten bond, de Vereniging Eigen Huis (VEH) en de VFN. De kritiek komt er op neer dat kredietverstrekkers vaak bewust vaag zijn over inhoud en voorwaarden van le ningen. DSB en Gelink geven volgens hen valse of onvolledige informatie en koppelver koop wordt niet geschuwd. Tijdens een gesprek wordt de druk opgevoerd om meteen te beslissen. Ook worden pro ducten voordeliger gepresenteerd dan ze werkelijk zijn door te wijzen op lagere maandlasten van een goedkopere le ning, zonder erbij te vertellen dat de rente maar een jaar vaststaat. Contracts stukken worden pas na het zetten van de handtekening toegestuurd. De lage rente wordt alleen gegeven als je een du re verzekering afneemt. „Wij wijzen mensen slechts op de verze keringen die ze kunnen afsluiten voor het geval ze in de WAO komen. Dan moet de aflossing wel doorbetaald wor den. Maar die verzekeringen hoeven ze niet bij ons af te sluiten", weerlegt een zegsman van DSB de kritiek. Ook de woordvoerder van Gelink Adviesgroep zegt dat er geen verplichte verzekerin gen worden bedongen. Een lening blijkt een populair middel om aan geld te komen. Het uitstaande krediet bedroeg eind 2002 16,4 miljard euro, volgens het CBS. Noch DSB, noch Gelink is lid van de Vereniging van Fi nancieringsondernemingen (VFN) in Nederland, die zich hard maakt voor verantwoorde kredietverlening aan con sumenten. Toch is de consument zelf verantwoor delijk als hij in zee gaat met deze bedrij ven. Stap: „In de hitte van het gesprek gaat het vaak zo dat een adviseur zegt dat er een verzekering bij moet worden Comen en dat de premie gemakkelijk worden meegefinancierd." Stap vindt dat de consument te snel tekent, en ondanks de eigen verantwoordelijk heid als zwakke partij ook beschermd moet worden. „De consument komt af op de lage rente en maandlasten. Maar de kans dat hij zonder meer voor de lage rente uit de advertentie in aanmerking komt, is klei ner dan de kans op de hoofdprijs in de staatsloterij." Door ingrijpen van de VEH staat nu voortaan bij de advertenties dat de laag ste aangegeven rente alleen geldt voor mensen in de hoogste belastingschijf. „Veel mensen vinden achteraf dat ze na- ief zijn geweest. Wij vinden dat de naïvi teit van mensen niet uitgebuit mag wor den. We willen een wettelijke regeling dat wordt aangegeven waarom een be paald financieel product aan mensen is aangeboden." De Consumentenbond kreeg dit jaar 150 klachten binnen over Frisia en Gelink. De Vereniging Eigen Huis kreeg de afge lopen jaren 'duizenden telefoontjes' over aanbieders van 'goedkope geldle ningen'. Bij de VFN valt niet te klagen over Gelink en Frisia omdat deze bedrij ven geen lid zijn. De Sede DS-2850 Exclusief voor Von Til ontwierp de Sede een schitterende draaifouteuil met een uniek verstelmechonisme. Ambachtelijk gestoffeerd in dik Neck-leder (zwart of grizzly). De sierlijke metalen trompetvoel is uitgevoerd in de kleur aluminium DESIGNCENTRUM den geweest. De EBI zou wan delende tijdbommen kweken (onderzoek naar het effect van een EBI-verblijf op mensen is nog gaande). De behandeling zou inhumaan zijn, omdat gedetineerden te pas en te onpas in alle li chaamsholtes werden onder zocht, ze hun kroost niet moch ten knuffelen of niet in eigen taal mochten telefoneren. Het Europese Hof gaf de critici dit jaar een beetje gelijk: vooral het stelselmatig visiteren werd in humaan en vernederend ge acht. Het leverde de Rotter damse drugsbaas Kobus L. - met 6,5 jaar de langste EBI-be- woner - eentiende strafvermin dering op. Dieptepunt in tien jaar EBI was de dood van een 37-jarige gede tineerde op 17 september 1999. De gestoorde man had tijdens het luchten onverhoeds een Britse topcrimineel een kop stoot uitgedeeld en dat kwam hem duur te staan. Na een ver bouwing is vorig jaar de toe gang voor hulpdiensten tot de beveiligde ruimtes van de EBI verbeterd. „Maar het belangrijkste is dat sindsdien veel meer spontaan contact plaats vindt tussen be wakers en gedetineerden. Voor de aard van het regiem is dat belangrijker geweest dan welke procedure ook." roermond/anp - Justitie heeft een 50-jarige man uit het Belgi sche Luik vrijgelaten, die ver dacht werd van betrokkenheid bij de mishandeling met dode lijke afloop op een kerkhof in Roermond. Daarbij werd vorige week dinsdag een 72-jarige Roermondenaar zo ernstig mishandeld, dat hij enkele da gen later stierf. De Belg was vorige week zater dag opgepakt toen^uj over de A2 bij Roosteren liep. Hij werd aangehouden vanwege het ver oorzaken van een onveilige si tuatie en het niet betalen van een boete, maar kwam al snel in beeld als mogelijke verdach te van de mishandeling. Hij zou gisteren worden voor geleid aan de rechter-commis- saris, maar het openbaar mi nisterie beschouwt de man niet langer als verdachte, zo maakte het gisteren bekend. De recherche is nog steeds be zig met een buurt- en passan- tenonderzoek rond het kerk hof. De bejaarde Roermonde naar werd in elkaar geslagen toen hij het graf van zijn pas gestorven vrouw bezocht. Dit incident veroorzaakte veel onrust in Roermond. Veel mensen zeggen het kerk hof niet meer te durven bezoe ken.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3