'Sneeuwuil lijkt schattig, maar hij heeft wel klauwen' j GESPREK VAN DE DAG Mobloggen, de nieuwste hype op internet Marie Trintignant overleden Zout! Mensen raken meestal snel uitgekeken op exotische dieren ZATERDAG 2 AUGUSTUS 20~ Marie Trintignant Foto: AFP/Francois Guillot De Franse actrice Marie Trintignant, die na mishandeling door haar partner in coma was geraakt, is gistermorgen in Neuilly-sur-Seine bij Parijs overleden aan een hersenoedeem. Dat heeft een arts van de kliniek waar ze lag laten we ten. Donderdag was de 41-jarige actrice op verzoek van haar ouders vanuit een zie kenhuis in de Litouwse hoofdstad Vil nius naar Frankrijk teruggebracht. Ze was toen volgens de artsen al twee dagen hersendood. Trintignant was in Litou wen voor de opnamen van een televisie serie over de romanschrijfster Colette. Trintignant was zondag bewusteloos ge raakt na mishandeling in haar hotel. De verdachte is Trintignants vriend Bernard Cantat (36) van de rockgroep Noir Désir. Hij zou de actrice tijdens een ruzie zo hard hebben geduwd dat zij op de grond viel, waarbij zij haar hoofd ernstig ver wondde. Cantat is gistermiddag overgebracht naar het ziekenhuis van de gevangenis in Litouwen. Dat is gebeurd met het oog op zijn 'geestelijke gezondheidstoestand', liet gevangenisdirecteur Rimantas Gagys weten. Franse media meldden eerder dat Cantat na de mishandeling een mislukte poging tot zelfmoord deed. Justitie in Li touwen oordeelde donderdag dat Cantat tot 14 augustus in hechtenis moet blij ven. Marie was de dochter van de bekende Franse acteur en filmregisseur Jean- Louis Trintignant en de eveneens be roemde filmregisseuse Nadine. Marie speelde haar eerste rolletje op 4-jarige leeftijd in 'Mon amour, mon amour' (1967) die door haar moeder werd gere gisseerd. Haar eerste grote filmrollen kreeg ze in 'Nuit d'été en ville' van Mi chel Deville (1990) en in 'Betty' (1991) van Claude Chabrol. MENSELIJK Een Amerikaanse vrouw is deze week in een BOMVOLLE METRO in de Amerikaanse stad Boston van een jongen BEVALLEN. ,,Ze ging in het midden van de coupé staan, haar vruchtwater brak en twee se conden later viel een baby op de grond", aldus een andere metrorei ziger gisteren in de krant Boston Herald. Volgens de krant veegde de vrouw het bloed dat ze tijdens de bevalling had verloren met een krant af en stapte ze bij de eerstvolgende halte uit. Getuigen lieten weten dat de vrouw aanvankelijk hulp weiger de voor haarzelf en haar kind. Pas nadat hulpverleners er in waren ge slaagd de vrouw op een trap staande te houden, kon ze met haar kind naar het ziekenhuis worden ver voerd. Ziekenhuismedewerkers zei den dat moeder en zoon het goed maken. Honderden inwoners van het West- Javaanse dorpje Petir zijn deze week geschokt door de geboorte van een GEITJE met het uiterlijk van een menselijke BABY. Het geitje over leed dinsdag enkele uren na de ge boorte. Volgens de eigenaar van de geit was het dier langer dan een jaar drachtig. Normaal heeft een geit een draagtijd van ongeveer vijf maanden. Volgens de Jakarta Post van gisteren zien de dorpelingen de ongewone worp als een teken dat In donesië 'iets ingrijpends' zal overko men. Velen leggen een verband met het uitzonderlijk lange droge sei zoen, dat op West-Java watertekor ten veroorzaakt en de rijstoogst be dreigt. Volgens een islamitische geestelijke is de gebeurtenis een te ken van God aan mensen die Hem de rug toekeren. Ruim eenderde van de Britten zou het gezicht van voetballer DAVID BECKHAM willen terugzien op een bankbiljet. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerde pei ling in opdracht van het bedrijf Virgin Money. Gisteren was de laatste dag waar op betaald kon worden met het biljet van tien Britse ponden met de afbeelding van Charles Dickens. Hij is vervangen door Charles Darwin, ook een grote naam uit de Britse geschiedenis. Maar een deel van de Britten ziet helemaal niets in de historische figuren. Zij willen betalen met eigentijdse beroemdheden, zoals Beckham (37 procent), wijlen prinses Diana (21 procent), actrice Catherine Ze- ta-Jones of zanger Robbie Williams (beiden 8 procent). Van de beroemdheden uit het verleden doen alleen Winston Churchill en Shakespeare het goed (res pectievelijk 29 en 13 procent). Een lid van de Afghaanse meisjespopgroep BURQA BAND speelt gitaar tijdens de opvoering van het nummer 'Burqa blue'. De tekst van het liedje beschrijft de culturele veranderingen in Afghanistan na het einde van het Taliban-regime. Het liedje wordt veel gedraaid op de Duitse radio. In Afghanistan zelf is de band nog nooit te horen geweest. Foto: AFP don monsieur?' Schreeuwen ze: 'MELK"!Amu sement hoor. Krijgen ze een pak melk. Luister jongen: al die winkeliers van toeristenplaatsen kennen natuurlijk de huis, tuin en keuken termen in jullie taal allang. Fromage noemen jullie kaas, farine is bij jullie bloem, viande J is vlees. Ik ken zelfs het Nederlandse I woord voor die touwtjes in je schoe- nen want die verkoop ik ook. Veters heten ze. En die Hollanders maar denken dat ze telepathische gaven hebben als ze twee keer 'peper' roe pen en dan een busje peper krijgen. Dom volk, Hollanders. Hoe staat het trouwens met die Michiel Boogerd van u, beste vriend? Al iets gewonnen dit seizoen?" De ene kant van het verhaal hoorde ik een maand ge leden. Jan, een kennis van me, vertelde het. Hij was in Frankrijk op vakantie geweest. Mooi land 'al is het vervelend dat die Fransen je niet kunnen verstaan'. Maar daar had Jan wat op gevonden: „Kom ik in een kruidenierszaakje in zo'n Frans dorp, zeg ik: 'Zout!'. Ik wijs niet, weet iïc veel waar het zout staat, ik zeg enkel: 'Zout"! Die Fransoos kijkt niet begrijpend, zeg ik wat harder: 'Zout, zegt hij: 'Pardon monsieur?', roep ik luidkeels: 'ZOUT! En verdomd, het duurt niet lang of hij komt met het zout aanzetten. Zeg ik: 'Suiker'! 'Par don monsieur?' 'SUIKER', krijg ik suiker, ik zweer het je. En zo doe ik daar de boodschappen. Lukt altijd.Ik lachte maar wat. Het is een vast vakantieverhaal dat je van tijd tot tijd te horen krijgt van mensen die hun rechten ontlenen aan domheid en hun portemonnee. De andere kant van het verhaal hoorde ik gisteren. Ik dronk iets op de boulevard van De Panne met mijn oude wielervriend Jacques Buffon. Zijn held is Peter van Petegem die dit jaar twee klassiekers won. Vorig jaar was het Johan Museeuw wat de klok sloeg. Buffon is één van die supporters die voor de keuze van hun favorieten niet naar de renners kijken maar naar de uitslagen. Hij is vroeger zelf nog even coureur geweest maar nu heeft hij een winkel met kruidenierswaren en strandartikelen. Zo'n zaak die het moet hebben van het zomerseizoen. De Panne is een stadje aan de Belgi sche kust vlak boven de Franse grens. Driekwart van het bedienend personeel is daar Franstalig Jacques ook. „Ongeveer twee keer per week krijg ik een schreeuwklant je in de winkel", vertelde Jacques, „en het zijn altijd Hollanders. Ze gaan voor de toonbank recht tegenover je staan en roepen: 'Boter'! Dan kan ik wel meteen een pakje boter pakken want ik weetal- lang dat boter Nederlands is voor du beurre. Maar je moet die mensen hun geloof niet afnemen dus doe ik maar even of ik gek ben. Dan schreeuwen ze: 'BOTER'! Geef ik een pakje boter. Zeggen zij 'Melk'! Zeg ik: 'Par- i lsl Een mobiele telefoon met ingebouwd foto toestelletje is alles wat je nodig hebt om aan de nieuwste internethype mee te doen: mobloggen. Mobloggen is het via het mo bieltje bijhouden van een fotodagboek op internet. Je ziet iets leuks of maakt wat mee, klikt met je telefoontje, stuurt het fotootje via hetzelfde apparaatje - eventueel met een begeleidend tekstje - naar een website en de buitenwereld kan vrijwel onmiddellijk meegenieten. Het aantal websites met moblogs (mob =mobiel, log=logboek) vermenigvuldigt zich in snel tempo. Ze lijken een onschuldi ge manier om iedereen de gelegenheid te bieden zijn eigen 'realityshow' te beginnen. De doorsnee fotootjes: huisdieren, de su permarkt, op weg naar het werk, de vakan tie en in de disco. Maar op internet wordt al verwoed gespe culeerd over de gevolgen van dit nieuwe fe nomeen. Hoe zit het met de privacy? Big Brother op iedere straathoek, of liever ge zegd: in iedere mobiele telefoon. Iedereen kan, zonder dat hij het door heeft en in wat voor compromitterende situatie ook, on middellijk met zijn kop op internet worden gezet. In sommige uitgaansgelegenheden wordt het gebruik van fotomobieltjes al verboden. Vooral aantrekkelijke jonge vrouwen ble ken daar niet veilig voor mobloggers. Wat te denken van het Nederlandse 'kontlog'? De beheerder van deze homepage roept ie dereen op mooie vrouwenkonten met de mobiele telefoon vast te leggen en door te sturen naar zijn website. Anderen zien in de mobloggers een forse concurrent voor de media. Journalisten zullen in de nabije toekomst bijna nooit meer primeurs hebben van nieuwsbeelden, voorspellen zij. Want er is een grote kans dat er ergens een moblogger in de buurt is en allang plaatjes op zijn site heeft staan voordat de professionele cameraploegen en fotografen zijn gearriveerd. Mobloggen is het vervolg op het populaire webloggen. Anders dan bij mobloggen, geldt bij webloggen de beperking dat ie mand achter de computer dient te kruipen om zijn of haar internetdagboek bij te hou den. Het aantal weblogs is in een paar jaar tijd explosief toegenomen. De verwachting is dat dit ook met moblogs gaat gebeuren. Het land dat op dit gebied voorop loopt is Japan, waar al veel meer mobieltjes zijn uitgerust met de mogelijkheid om foto's te maken. Een drempel is nu nog de techniek. Het t blijkt behoorlijk lastig om ervoor te zo(o dat het per telefoon verstuurde fotootje tomatisch op de website verschijnt. Ma dit wordt steeds makkelijker, mede dam websites die als gastheer fungeren vooit mobloggers en de techniek voor hen vl] zorgen. Zoals moblog.nl van Gertjan B Bos (30), op internet bekend als Camar< dos, is naar eigen zeggen de eerste Ne^i landse moblogger. Hij zegt behoorlijk >t tiek te zijn. „Ik maak vijf tot zes fotootje per dag. Mijn omgeving is er inmiddels aan gewend, die vinden het raar als ik rc foto maak." Zijn motivatie:Ik kan lat precies zien wat ik op die en die dag gu daan heb. Ik maak een archief van mijS ven." Mischa de Bruijn n Aantal onbekend spron- kelijk beest. „Hon- Een hond als huisdier is te gewoon, steeds meer mensen hebben liever een Foto's: GPD/EPA/Reuters Niemand weet hoeveel ex' tische dieren er in Neder- 1 land zijn, en niemand wee hoeveel er worden opgeva gen. Maar zeker is dat jaar. lijks vele duizenden slangé schildpadden en leguanen1 naar de verschillende op vangcentra worden ge- I bracht De roodwangschilc pad verdwijnt wel eens in sloot. Deze week nog ving een verbaasde Helmonder een piranha. Reptielenopvang Iguana ir Vlisslngen vangt jaarlijks duizenden dieren op. De o ganisatie probeert de mee te beesten zo snel mogelij door te plaatsen naar die rentuinen of landen van h komst. Directeur Ad Bom weet niet hoeveel dieren 1 nu in zijn opvang heeft. „C aantal verandert dagelijks In de zomer is het drukker dan in de winter. Maar we zullen nooit een dier weig ren." Volgens een woordvoersft van de Dierenbescherminj gaat een groot deel van d< uitgezette dieren snel doe De beesten die overleven passen zich aan. De Stichting Ideële Reclarr (SIRE) voert op dit momen een campagne om het die renleed door onnadenken aanschaf onder de aandac te brengen. „We hopen pc tentiële kopers van huisdi ren bewust te maken van gevolgen van een impulsii ve aankoop", zegt SIRE-di- recteur Adri de Jong. den, katten en konijnen zijn in de loop der tijd steeds meer vermen selijkt. Kikkers en hagedissen zijn nog authentiek, dieren met dier lijk gedrag. En dat spreekt aan." Voor sommige mensen is een slang een statussymbool. „Net zo als bepaalde mensen het heel stoer vinden een snelle Porsche te besturen, is het voor sommigen een kick om een slang te bezit ten." Ook denken veel mensen dat die beesten makkelijk te ver zorgen zijn. „Je hoeft ze niet uit te laten, niet te borstelen en niet te knuffelen", aldus Rijnders. „En er zijn mensen die gewoon eerder hun grens verleggen. De ene heeft als eerste een verre vakantie naar een onbekende plek, de ander als eerste nieuwe meubels, en som mige mensen willen heel graag als eerste een speciaal huisdier." Maar net als honden en katten is de lol er leguaan of een slang. Deze dieren hebben echter speciale verzorging nodig. Een hond of kat is te normaal. De populariteit van beesten uit verre buitenlanden als huisdier neemt toe. Lang niet iedere eigenaar weet hoe hij met zijn dier moet omgaan. Maar sinds de nieuwe Harry Potter- film staat de sneeuwuil in het huis- aan-huiskrantje. Geluk is maakbaar. Een grote au to, twee kinderen op de achter bank, golfclubs in de achterbak. En een hond. „Een dier is een be langrijk onderdeel van de geluks- beleving", zegt gedragstherapeut voor dieren Debbie Rijnders. Vol gens haar heeft iedere doelgroep een bepaald dier. „Probeer rond hockeyvelden de bruine labradors maar eens te tellen." Maar exotischer huisdieren als slangen, wasberen en leguanen worden de laatste jaren steeds populairder. Volgens Rijnders hangt dat sa men met de legua; soms razendsnel af. Een deel van de exoten komt uiteindelijk in een opvangcentrum terecht. Rijnders: „De sneeuwuil uit de Harry Pot ter-films lijkt misschien schattig, maar hij heeft wel klauwen. En de uil eet levende muizen. Dan is hij ineens een stuk minder leuk." 'Minder leuk' komt vaak voor: een klein reptiel dat uiteindelijk twee meter lang wordt, de schattige wasbeer die uitgroeit tot een on- handelbaar beest met messcherpe klauwen. Toch gelooft Rijnders niet in het verbieden van exoten. Wel vindt ze het 'zinvol' als men sen zich grondig in een dier ver diepen alvorens ze het in huis ne men. „De verdiept zich niet in het dier zoals de liefhebber dat doet." Reptielen worden via het internet aangeboden, exotische dieren staan in huis-aan-huis-kranten. En er is veel vraag naar. „De maatschappij wordt individueler, en dat zie je ook in de huisdieren. Ben je groot en stoer, dan wil je ook een bijpassend huisdier. En het liefst op korte termijn." Uiter aard speelt ook de commercie een niet te onderschatten rol. Na het uitkomen van de Disney-film 101 Dalmatiërs werden de gespikkelde hetaden bijzonder populair. Al is dat geen nieuwe ontwikkeling. Rijnders: „Flipper veroorzaakte indertijd een enorme dolfijnen- cultus. Godzijdank zijn die bees ten niet gemakkelijk te houden. Maar Nederland laeeg wel een dolfinarium." Carel

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2