KUNST CULTUUR Zwangere buiken in bonte kleuren 'Zo gaan tieners nog steeds met elkaar om' -obiel -nstdorp Leidse stewardess beschildert vrouwenbuiken uit Tanzania Amerikaanse versie van musical 'Grease' naar Nederland Stoutenbeek Twaalf genomineerden voor Vormgevingsprijs Kane ook op nieuw festival r deelnemers ce Parade =?AM - De Rotterdamse en Dance Parade, die g 9 augustus voor de ze ieer in de stad wordt ge- i, heeft dit keer meer ners dan voorgaande Volgens de organisatie veertig wagens aan de le optocht mee. De Parade, die jaarlijks tien- ien bezoekers trekt, be- 112.00 uur. Startpunt Dptocht, waarbij dj's draaien op vrachtwa- e door de stad trekken, qhiedamsedijk. Onder de diners bevinden zich be- ij's als Ferry Corsten en de Heij. did zaterdag 2 AUGUSTUS 2003 idy Allen 1 it Venetië - De zestigste editie van ^festival van Venetië :7 augustus geopend tything Else' van Woody fot de op papier belang- oppers van het pro- a behoren nieuwe films •nardo Bertolucci ('The de gebroeders ^Intolerable Cruelty"), en cj Kitano ('Zatoichi'). De rjcpidse hoop dat Venetië c „eerplaats zou worden ex van Warmerdams imm' is niet gehono- film wordt twee we- jr wel gepresenteerd op van Toronto. 15 miljoen kunst cnu |CC'Dam - De Mondriaan tg heeft vorig jaar ruim ljoen euro uitgegeven isea, galeries en kunste- 'itiatieven. Het bedrag is 11 'riiiljoen lager dan in e organisatie kreeg 1148 ;en tot steun. Daarvan gehonoreerd. De aan Stichting betaalde neer mee aan aankopen verse musea. De duurste p was vorig jaar het rij 'De pier van Boulog- mer' van Edouard Ma- 1868. Het werd gekocht !t Van Gogh Museum niljoen euro, de stich- :aalde daar een half mil- Vijf door Susana Lopez beschilderde happy bellies (blije buiken) op een rij. Publiciteitsfoto's door Theo de With leiden - Het Masai-volk in Tanzania werd steeds verbaas der. Elke keer opnieuw kwam die KLM-stewardess uit Ne derland een sculptuur van een zwangere buik kopen. Er past maar één zo'n uit hout gesneden beeld in de bagage van Susana Lopez. Vandaar dat ze er op elke reis steeds één kocht. In haar knusse woning in Leiden-noord be schilderde ze de vrouwenbuiken in bonte kleuren. Met in gang van morgen zijn de kunstwerken te zien in galerie Kunst en Koffie in haar woonplaats. Het is haar debuut als beeldend kunstenaar. Susana Lopez heeft inmiddels 24 vrouwenbuiken via de luchthaven van de Tanzaniaanse hoofdstad Dar es Sa laam naar huis gevlogen. „De eerste kocht ik puur voor mezelf. Ik was er gewoon van gecharmeerd. Later hoorde ik dat ze door de Masai gebruikt worden bij rituele dan sen." Onwetend van de inheemse gebruiken ging de ste wardess er thuis een bikini op schilderen. Het werd het begin van een serie steeds kleurrijker buiken. „Waarom? Ik heb er geen diepere bedoeling mee. Hooguit wil ik de mensen een vrolijk gevoel geven. Hoewel, mis schien toch wel. Sommige mannen vinden zwangere vrouwen niet mooi. Ik wel. In zo'n buik groeit nieuw le ven. Dat is prachtig." Ze noemt de beschilderde vrouwen torso's happy bellies (oftewel: blije buiken). „Zwangere vrouwen moeten genieten van hun buik. Het duurt maar even. Na negen maanden is die zwangerschap weer voor bij. Het is zonde dat veel vrouwen alleen maar bezig zijn met hun uitzet, luiers en de inrichting van de kinderka mer." Tiny Nijssen van galerie Kunst en Koffie zag de happy bel lies en bood haar meteen een tentoonstelling aan. „Ik had daar helemaal niet aan gedacht', vertelt Susana Lopez. „Niemand hoeft ze mooi te vinden. Ik dacht: als ik er te veel krijg voor mijn eigen huis ga ik ze te koop aanbieden bij praktijken van verloskundigen en gynaecologen. Die wachtkamers zijn vaak zo steriel. Dat weet ik nog uit de tijd dat ik zelf zwanger was. Je verlangt gewoon naar iets leuks om naar te kijken." Nu haar werk in een heuse galerie hangt, is het opeens kunst. De Leidse doet er zelf een beetje lacherig over. „Ik werk al zeven jaar als stewardess op intercontinentale vluchten van de KLM. Dat wil ik ook niet opgeven. Omdat ik per vlucht veel uren maak, hoef ik niet zo heel veel te vliegen. Daardoor is het werk goed te combineren met de zorg voor mijn eigen dochter. Bovendien brengt het mij naar allerlei verre oorden. Ik struin graag de markten af in Tanzania of India. Soms gaat er weieens een collega mee, maar meestal zijn ze bang dat hun Prada-schoentjes be smeurd raken met modder." Al filosoferend met galeriehoudster Tiny Nijssen en illu strator Barbara van Druten ontstond het idee om niet al leen dikke buiken kunstzinnig aan te kleden, maar ook de kinderkamer. Gedrieën richtten ze daarom Hokus Pokus Dikke Dokiis op. Het bedrijfje richt zich op het bedenken van geboortekaartjes, het maken van muurschilderingen in de babykamer of het beschilderen van meubeltjes. „Ik weet niet of er een markt voor is", zegt Susana Lopez. „Maar ik heb het gevoel dat mensen wat anders wülen dan het voorgekauwde recept. Wij bieden wat exclusie vers." Inmiddels heeft ze de Masai door middel van foto's laten zien wat zij met hun gebeitelde buiken uithaalt. „Ze vin den het helemaal fantastisch. Iedereen moest het zien, ie dereen was enthousiast. Nu begrijpen ze eindelijk wat ik met al die sculpturen doe." Het liefst zou Susana Lopez haar happy bellies niet verko pen, maar ruimtegebrek dwingt haar ertoe. Voor 550 euro per stuk hangen ze bij galerie Kunst en Koffie te koop. „Het zijn unica. Elke buik is anders. Het is niet anders dan met echte vrouwenbuiken en -borsten." Expositie 'Kleurrijk leven' van Susana Lopez en Janine Thorborg, 3 t/m 31 augustus, galerie Kunst en Koffie, Burgsteeg 2, Leiden. Open: wo t/m za 11.00-17.00 uur. sst en theater (en samen dam - De werkgeversor- ies van de Nederlandse gezelschappen en -pro- en (VNT) en de Neder- symfonieorkesten (CNO) en in oktober hun •n. Ze rekenen erop effi- te werken en hun belan- artiging te verbeteren. ander is niet los te zien bezuinigingen door de d. Orkesten staan finan- ider druk. Peperstraten j Veronica um - Studio Sport-pre- t Toine van Peperstra - I wordt dj bij Radio Ve- Hij zal vanaf september rdag- en zondagmiddag iziekprogramma presen ten Peperstraten blijft ast gewoon te zien in de urnaals van de NOS. t hij in 1993 bij de NOS kwam, was hij onder ij het Amsterdamse ition Extra 108. Van Pe- programma op Ve- zal in het teken staan iziek uit de jaren tachtig ïntig. t - Een hotel, een cam- en bar, een bioscoop en staurant. Het zijn nog voorzieningen in ^«chtse Vinex-wijk Leid- ^Bjn. Maar op de buiten- ^ftstelling 'Parasite Para- de wijk zijn ze in een dorp toch te bezoeken. !e Paradise' is de ope- lanifestatie van het rige kunstproject 'Bey- 1 Leidsche Rijn. Er wordt 2 kunstenaars aan mee- kan<i. Het dorp, dat gisteren engegaan, vormt een nt dai contrast met de ernaast inistra huizen van Leidsche Iet bestaat uit tijdelijke e bouwwerken, parasites nd, in allerlei kleuren en 1, waarin twee maanden is geinstenaars wonen. terrein kunnen de inwo- in Leidsche Rijn voor het aar een café in hun wijk. is er nog onder meer oscoop, een restaurant, atehalfpipe en zelfs een rij. Allemaal voorzienin- sroiP no8 niet de Vinex- vinden zijn, waar nu pradimensen wonen, nten september is het terrein 'eekeinden geopend voor n die willen overnachten van de mobiele slaap- door Hans Visser Amsterdam - De musical 'Grea se' begon in 1971 als een aardig heidje, een probeerseltje van twee Amerikaanse oudere jon gens die tijdens een avondje doorzakken met een voorraad bier op het idee kwamen een show te maken met muziek van de jaren vijftig. Met niet meer dan een gitaar als hulpmiddel begonnen ze te componeren. Het bleek een hit te zijn. Vanaf 20 augustus staat een groots ge monteerde 'Broadwayversie' van deze show in het Amsterdamse Koninklijk Theater Carré om ver volgens het land door te trek ken. En toch wilden Jim Jacobs en Warren Casey destijds niet meer dan met de rock 'n roll, waarmee ze plezier maakten toen ze op de high school zaten, een voorstelling maken. En dus moest het verhaal zich ook af spelen in die wereld van onze kerheid rond het ontdekken van het leven en de liefde, de wereld met het geruis van de petticoats en de glans van haar vet, of zoals ze dat in het Engels noemen: 'Grease'. Jacobs en Casey speelden de show met een groep amateurs in een schuur in Chicago, die een paar keer goed vol zat. Maar nadat dit probeersel een succes werd in Chicago, sloeg de show op Broadway in als een bom. Daarna ontfermde Hollywood zich over 'Grease' en vervolgens viel in 1978 een hele generatie tieners wereld wijd voor het verhaal van de schijnbaar saaie Sandy die valt voor het 'lekkere ding' Danny met diens voor haar zo veelbe lovend deinende heupen. Olivia Newton John en John Travolta speelden de hoofdrollen en de den dat zo levensecht dat zelfs hun kleding het tienermode beeld van die dagen bepaalde. Tijdens de komende Neder landse tournee van 'Grease', die begint in Amsterdam, wordt het stel gespeeld door Jennifer Ba- biac en Bryan Mills. Jennifer was een jaar of tien toen ze door de film werd gegrepen. „Ik was echt dol op de songs. Een jaar of vier geleden zag ik de show in New York en ik kende ze nog allemaal uit mijn hoofd. Het spelen van de rol van San dy is dus voor mij een prille jeugddroom die nu uitkomt." Ze kwam in de show terecht na dat ze eerder al in 'Evita' de minnares van Juan Peron had gespeeld en in 'West Side Story' de vrouwelijke hoofdrol: Maria. „Dat zijn vooral verhalen van het grote drama en de grote emoties. Daarentegen is 'Grea se' puur plezier. Ook al gaat dat verhaal net zo goed over pro blemen." Wat Sandy is voor Jennifer, is Danny voor Brian. „Danny is een rol uit duizenden", zegt de Amerikaanse acteur. „Ik speel hem nu al negen maanden, overal in Europa, maar ik geniet er nog steeds van. Geen dag is hetzelfde en dat komt ook om dat het publiek elke keer de show voor het eerst ziet en weer fris reageert. Of we nu spelen in Duitsland, Oostenrijk of Zwit- De cast van de musical 'Grease' die later deze maand in Nederland neerstrijkt. Publiciteitsfoto seriand, waar we de laatste maanden hebben gespeeld. Maar een verschil met Amerika is er zeker, de grappen over ty pisch Amerikaanse zaken ko men natuurlijk anders aan." Brian kwam in dé show nadat een collega hem had geatten deerd op de audities in Las Ve gas. „Ik dacht toen zelf aan een kleine rol in het ensemble, maar het werd uiteindelijk de hoofdrol. En ik lijk niet eens op Travolta. Maar uiteindelijk is dat ook niet de bedoeling. Het gaat er vooral om dat je als ac teur inhoud kunt geven aan het karakter dat je moet neerzetten. Danny is een jongen van 'om de hoek'. En dat haar, met die grote kuif? Nee, dat is geen pruik. Elke avond ben ik twintig minuten bezig met hairspray." Brian zag de film toen hij een jaar of zeven was en voelt het als een bijzondere eer om nu in de voetsporen te treden van Travolta, zijn grote idool. Wat hem destijds aantrok? „Vooral de muziek. De songs zijn toch nog steeds enorm aantrekkelijk. 'You're the one that I want', 'Hopelessly devoted to you' en natuurlijk 'Sandy'. Trouwens, die songs die we nu kennen zijn pas later voor de film geschre ven. En ook los daarvan zijn er van 'Grease' nog allerlei versies in omloop gekomen. Maar ik denk dat wij zo'n beetje het beste van dat alles in deze show hebben samengebracht. Verder sprak me destijds toch wel het onbestemde gevoel aan van de rebellie onder de jeugd tegen de oudere generatie. Daarnaast heb je ook de grote herkenbaar heid van alle rollen. Je ziet de jongens van om de hoek, de voetballer en het knapste jon getje van de klas." „Ook ik herken daarom heel veel in de karakters", vult Jeni fer aan. Die mensen uit 'Grea se', die kennen we van school. Het zijn je vrienden uit die tijd. Zo ging je met elkaar om. En zo gaan tieners op school nog steeds met elkaar om. Juist dét maakt het verhaal universeel, tijdloos. Dat is ook een groot deel van het succes." Musical 'Grease'. Te zien: 20/8 t/m 7/9, theater Carré, Am sterdam. Ook in o.a.: 8 en 9/10 Stadstheater Zoetermeer, 10 en 11/10 Goudse Schouwburg, 18 t/m 20/11 Congrescentrum Den Haag en 2 t/m 7/12 Oude Luxor Rotterdam. (advertentie) Vestiging Beverwijk zondag 3 augustus geopend van 11.00 tot 17.00 uur! leiden - Twaalf kunstenaars zijn genomineerd voor de Zuid-Hollandse Vormgevingsprijs. Het gaat om studenten die net zijn afgestudeerd aan een van de twee kunstacade mies in deze provincie (Rotterdam en Den Haag). Hun werk wordt van 6 tot en met 28 september tentoongesteld in de Korenbeurs te Schiedam. De provincie Zuid-Holland reikt deze prijs jaarlijks uit als stimulans voor veelbelovende vormgevers. Er zijn drie ca tegorieën: architectuur, mode en visuele communicatie. In elke categorie wordt een winnaar aangewezen en die ont vangt een geldbedrag van 2500 euro. Er is ook een pu blieksprijs. Bezoekers van de expositie wordt gevraagd op een van de ontwerpen een stem uit te brengen. De bij de Zuid-Hollandse Vormgevingsprijs behorende tentoonstelling was vorig jaar te zien in De Waag in de Leidse binnenstad. De expositie trok toen meer bezoekers dan ooit. mann en Paul de Leeuw. Laatstgenoemde vult de zondag met de show 'Op de koffie bij Paul' waar hij diverse gasten ontvangt. Het nieuwe festival wordt ge houden op vrijdag 28, zaterdag 29 en zondag 30 november. De bedoeling is dat de deuren van de zalen waar de artiesten op treden zoveel mogelijk open blijven, zodat het publiek al rondlopend veel optredens kan zien. Zo wordt een zo compleet mogelijk beeld gegeven van wat er in de Nederlandse theaters te zien is. Bij sommige artiesten wordt een strakker deurbeleid gehanteerd om de artiest tot zijn recht te laten komen. den haag/gpd - Ook de pop band Kane zal er eind novem ber bij zijn op het nieuwe Crè me de la crème festival in het Nederlands Congres Centrum (NCC) in Den Haag. Organisa tor Mojo Concerts maakte gis teren bekend dat naast Kane ook Freek de Jonge en Krezip zijn toegevoegd aan het pro gramma van het driedaagse fes tival. Daarmee is de lijst optre dende artiesten zowat com pleet. Op het programma stonden al veel bekende namen zoals Van Dik Hout, Arie Silvester, San ne Wallis de Vries, Gordon, Sjaak Bral, Blof, Ilse de Lange, Karin Bloemen, Jörgen Ray-

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 21