100 JAAR LUCHTVAART Van botersmokkelaars tot bolletjesslikke HOOG vliegers Martin Schroder: correcte doordrammer 'Klein is het loon en groot het gevaar' Spirit of St. Louis Doornroosje laat wondere wereld van dichtbij zaterdag 2 AUGUSTUS Martin Schroder. Foto: Capital Photos Go ahead and do. Dat is het motto van Martin Schroder, die de nu alom bekende luchtvaartmaatschappij Martinair heeft opgericht omdat hij zich als vlieger 'in de lucht ging vervelen'. Nu behoren dit soort gespierde uitspraken gewoonlijk wel meer tot het vocabulaire waarmee topmanagers zich een aureool om het hoofd smeden. Maar Schroder deed zijn motto gestand. Hij was niet bepaald een man die zijn personeel door de kieren in de luxaflex stond te beloeren, maar als hij ongunstige berichten hoorde over de service aan boord van zijn toestellen, werd de betrokkene direct door hem aangesproken en controleerde hij naderhand of alles wel naar wens ver liep. Hij heeft eens een aantal toestellen aan de grond ge houden omdat hij in het netje waar de kotszak in moest eens wat rommel had aangetroffen. Onmid dellijk liet hij alle toestellen controleren op hun spie and span-gehalte. Pas daar na mochten ze weer het luchtruim in. Als hij vanuit zijn directie kamer weer eens een toestel met zijn naam erop zag staan, ging er een golf van trots door hem heen. Hij had meer waardering voor mensen die met foute op lossingen kwamen dan voor lieden die niets bedachten en de boel maar op hun be loop lieten. Stewardessen waren op hun hoede voor hem. Als hij er eentje zonder hoedje op zag lopen, zei hij er wat van. Toen hij eens zag dat zijn personeel bij het uitla den van een vliegtuig met koffers stond te smijten, liep hij erop af en bulderde hij: 'Dat heb je te laten!' 'Als hij eenmaal z'n oog kleppen voor heeft', zo zei een vriend van hem in het Haarlems Dagblad, 'kun je hem beter niet tegenko men. Dan walst hij over al les en iedereen heen en laat zich niet meer op andere gedachten brengen. En het gekke is datje vaak moet concluderen dat hij met al dat gedram gewoon gelijk heeft. Hij ziet de zaken goed.' Schroder, die enkele jaren geleden zijn functie heeft neergelegd, bracht vele ge noeglijke uren in vliegtui gen door met zijn vriend Prins Bernhard. In zijn di rectiekamer hing een foto van de prins pal achter zijn bureau. Je hoort het Bern hard zeggen: 'Die Schroj- der, dat is net zo'n alte Gau- ner als ik. Mijn Frau en ik houden veel van hem.' De bolletjes van betrapte smokkelaars. Foto: ANP/Olof Kraak door Cees van Hoore haarlem - 'Hij was een smokkelaar die diep in de nacht, steeds weer z'n smokkelwaar de grens over bracht. Klein was 't smokkelloon en groot het ge vaar. Zo is 't leven van een smokkelaar'. Zo bezong Johnny Hoes, het boegbeeld van het Nederlandse levenslied, in de jaren vijftig het lot van de boter en sigarettensmokkelaars, die zich over geheime paadjes nabij onze landsgrenzen met een zak op de rug uit de voeten maakten voor de douane. Vijf tigjaar later is er weinig meer over van die schel- menromantiek en zijn het vooral de bolletjesslik kers die het nieuws bepalen. Een terugblik. De vijftigers onder ons kennen de verhalen nog. Een oude Chevrolet vol boter en sigaretten raast over de grens met België, achternagezeten door douaniers met getrokken pistolen. De smokke laars werpen ijzeren kraaienpoten op de weg en de douane moet de achtervolging met vier lekke banden opgeven. Lang zijn deze verhalen in om loop gebleven. Er zijn romans over geschreven en in de café's in de grensplaatsen kent iedereen wel een anekdote over Zwarte Joop of Linke Tinus. Over smokkelen per vliegtuig had niemand het nog in die tijd. Op het land had je de boter- en si garettensmokkelaars, zeelieden namen opium mee naar de haven van Rotterdam in een door gezaagde, van schroefdraad voorziene, cent, en dat was het wel zo'n beetje. Hoe 'onschuldig' het toen nog allemaal was, blijkt uit een interessant dossier in het gemeente-archief van Hoofddorp. Burgemeester Slob van Haarlemmermeer ont vangt op 6 juli 1934 een schrijven van de Neder- landsche Centrale ter Bestrijding van den Smok kelhandel in Verdoovende Middelen, die geves tigd is in Rotterdam. In de brief wordt gewezen op 'de mogelijkheid van het smokkelen van ver doovende middelen per vliegtuig'. Of burge meester Slob eens wil informeren of daarover iets bekend is. 'Het komt mij voor', zo schrijft Slob na enig on derzoek terug, 'dat op Schiphol aan den door U bedoelden smokkelhandel in verdoovende mid delen niet wordt meegewerkt.' Hij doelt daarmee op piloten en personeel. Van passagiers die smokkelen is al helemaal niets bekend. Dat is anno 2003 wel anders. Zo vanaf de jaren zestig begint het smokkelen via de luchthaven op grote schaal. De ene na de andere grote cocaïne- en heroïnevangst wordt in de dagbladen gemeld. Maar niet alleen verdovende middelen staan op het programma. De hal van de douane staat vol met opgezette krokodillen, kaaimannen, boed- •jaa toe >e t dhabeeldjes en andere kunstvoorwerpe1cle Vooral de smokkelaars van roesmiddeledi-/ zeer inventief. Zo wordt er in de jaren zeUui cocaïne aangetroffen in een onderkoelt^ gevaarlijke gifslang. In 1972 beheerst eei ruchtmakende hasj-smokkel het nieuw#eP naasappelkisten, waarvan de wanden dibra den zijn gezaagd en naderhand op ingeien wijze tegen elkaar gelijmd, treffen de do 450 kilo Pakistaanse hasj aan. De smokk. gecoördineerd door een loze importfirri11" onyx-beeldjes en fruit; pakken hasj wori?Y6 getroffen in de kelderbox van een Pakisp" Bijlmermeer. ?a' De methoden worden steeds vernuftige11?! raffineerder. In 1985 treft men in een ro een 26-jarige invalide uit Waalwijk een hoeveelheid heroïne aan. Walnoten woi1"? opengemaakt, met cocaïne gevuld, en djj11 worden ze weer vrolijk dichtgekit. Kokore' zijn ook geliefd als schuilplaats; om het 61 van het vruchtsap na te bootsen stopt r/ condooms in, gevuld met water. En natfj1' er de klassieker: de koffer met de dubbel111 dem. In het begin gaat dat nog vrij prim 6r van die koffers vallen op de lopende ba/ omdat ze uit balans zijn. En dan is de drr alarmeerd. Veel ophef veroorzaakte het proces tege» a! zagvoerder van een bekende luchtvaart/? schappij. Hij en enkele collega's maakte^ J eens passagiersreisjes en omdat ze bij h>f. nepersoneel op de luchthaven bekend v 1_ kwamen ze met een eenvoudig handop/ door de sluis. De laatste twee decennia zijn het vooral6. tjesslikkers die in de aandacht staan. De. 6 wordt in de vinger van een operatieham1 J' gestopt en ingeslikt. Naderhand wordt c keurig uit de ontlasting gevist. Maar ook6, heeft de douane inmiddels grip gekrege; 1 bolletjesslikkers nemen voor ze aan hur6n ginnen vaak een grote hoeveelheid trani in, hetgeen een wat gelige gelaatskleur v>e2 zaakt. Daaraan en aan het feit dat de sliP61 vaak opvallend rustig gedragen, worden3 de douane herkend. Wie de geschiedenis van het smokkelen131^ ziet dat er werkelijk van alles wordt gepri? De 'stuff wordt verstopt in een kunstbe 0 koffers van nietsvermoedende reizigers, als nonnen verklede Colombiaanse danfr 1 ben de cocaïne onder hun habijt Nederi nengebracht. Burgemeester Slob zou ziij1 draaien in zijn graf als hij het allemaal v?6 16 juli 1934 ontving hij van de gemeentr van Haarlemmermeer een brief waarin ^a over smokkelen op de luchthaven 'nietsf?6 was. Ach, wat was Nederland nog netje^3' Charles Lindbergh vlak voor vertrek uit New York voor zijn legendarische vlucht naar Parijs. Foto: Aviodrome Sinds de eerste gemotoriseerde vlucht in 1903 zijn er duizenden verschillende vlieg tuigen ontworpen. Een overzicht van acht markante toestellen uit een geschiedenis van honderd jaar luchtvaart. Vandaag: Spirit of St Louis. De Amerikaan Charles A. Lindbergh was de eerste piloot die solo en non-stop de Atlan tische Oceaan overstak. In zijn eenmotorige Ryan NYP 'Spirit of St. Louis' landde hij op 21 mei 1927, na het afleggen van 5.810 kilome ter, veilig op het vliegveld Le Bourget in Pa rijs. Lindbergh was 33 uur en 30 minuten eerder vertrokken van een vliegveld in New York. Met de vlucht won Lindbergh niet al leen een prijs van 25.000 dollar, maar was hij ook direct wereldberoemd. De 'Spirit of St. Louis', het eenmotorige toe stel waarmee Lindbergh de vlucht uitvoer de, was bijzonder. Omdat de brand stoftanks uit veiligheidsoverwegingen voor de cockpit waren ingebouwd, had de piloot geen direct zicht naar voren. Lindbergh kon alleen naar buiten kijken door de zijraam pjes. Om recht voor zich te kijken gebruikte hij een periscoop. De Amerikaan had bewust gekozen voor een eenmotorig toestel. Hij was van me ning dat een driemotorig vliegtuig ook drie maal zoveel risico liep op een motorstoring. Bovendien was een vliegtuig met slechts één motor een stuk lichter. Iedere gram tel de. Dat betekende minder brandstofver bruik en een grotere actieradius. Lindbergh droeg bijvoorbeeld geen parachute. Ook was het toestel niet uitgerust met een ra dio. Lindbergh noemde zijn toestel Spirit of St. Louis. Een dankbetoon aan zijn fans in St. Louis in de staat Missouri die het vliegtuig hadden gefinancierd. Coen Springelkamp ao Een vroege vlucht met een DC-3 Dakota van de DDA door Claire Wever schiphol - Langzaam ontwaakt Doornroosje uit haar slaap. Haar motoren worden aangezet en de propellers beginnen lang zaam te draaien. Het gras naast de baan waait wild heen en weer. De piloot geeft wat gas en het geluid van de motoren doet denken aan overvliegende ge vechtsvliegtuigen uit een film over de Tweede Wereldoorlog. Even een wiebelig aanloopje en dan doemt de skyline van Schiphol bij zonsopgang op. Doornroosje is wakker. Doornroosje is een DC-3 Dako ta PH-DDZ en sinds 1987 ei gendom van de Dutch Dakota Association (DDA). De Dutch Dakota Association werd in 1982 opgericht door Anne Cor Groeneveld en Gerrit van Gel der, vliegers bij Transavia. De stichting heeft als doelstelling het aanschaffen en in stand houden van historische 'lucht vaartuigen'. En deze toeganke lijk maken voor de deelnemers en sponsoren van de DDA en het Europese publiek. Twee jaar na de oprichting komt de eerste Dakota van de DDA aan op Schiphol. De vloot is in 2003 uitgegroeid tot zes vliegtuigen. Naast de DDA worden de vlieg tuigen ook geleasd en tentoon gesteld in het luchtvaart thema park Aviodrome op het vlieg veld Lelystad. Doornroosje is oorspronkelijk gekocht om een andere Dakota op den duur te vervangen. Ze zou tot 2010 worden opgesla gen. Helaas bepaalde het lot anders. Op woensdag 25 sep tember 1996 verongelukte haar zusje. Doornroosje die in slaap zou worden gesust, opgeslagen in een hangar, moet door die zware klap eerder aan de slag. Haar naam mag ze houden. Vandaag maakt Doornroosje een toch naar Fairford in Enge land. Maximaal twintig passa giers kunnen mee in het vlieg tuig, vandaag zijn het er zes tien. Het zijn voornamelijk le den van de stichting die een vlucht met de Dakota maken, De wereld onder de vleugels van Doornroosje. Foto: Claire Wever mannen van boven de veertig. Martine Vooren werkt sinds een half jaar als stewardess bij de stichting. Ze is in het normale leven purser bij Transavia. Zo als vele vrijwilligers is ze via via bij de DDA gekomen. „Mijn va der heeft me hier wel eens mee naar toegenomen. Daar komt de interesse vandaan. Het werk is geweldig met leuke mensen. De meesten die hier werken ko men trouwens uit de lucht vaartsector. Ze zijn gepensio neerd, doen het naast hun 'ge wone' werk in de industrie of hebben een fascinatie voor de ze vliegtuigen en willen iets voor de stichting doen." Andere leden aan boord leggen uit wat het toestel zo bijzonder maakt. Behalve de historische waarde is er het gevoel en het uitzicht. Het toestel 'drijft' on geveer 750 meter boven de grond. Het golvende landschap komt voorbij, waarin je de koei en letterlijk kan tellen. Een fan tastisch ervaring die de DDA ook graag wil behouden. De allereerste DC-3, ontworpen door de Douglas Aircraft Cor poration, vloog voor de eerste maal in 1935. Het vliegtuig is bijzonder vanwege de metalen in plaats van linnen huid. In de Tweede Wereldoorlog blijkt het vliegtuig zeer geschikt voor mi litaire doeleinden. Het wordt onder andere ingezet voor het vervoer van troepen en het droppen van voedsel en materi alen. De DC-3 wordt uiteinde lijk het meest gebouwde vlieg tuig ooit. Na het tragische ongeval met de DC-3 Dakota PH-D 1996, waarbij alle pass bemanningsleden om kwamen, had de DDA om haar hoofd boven houden. Afgelopen jui ze een doorstart. Inmü kunnen naast deelnen de vereniging en spon andere geïnteresseerd vlucht maken met dit I sche toestel. In august de DDA in samenwerk het luchtvaart themap drome rondvluchten v luchthaven Lelystad. Na een paar uur vliege Doornroosje weer veil bij de hangar op Schip Het is tijd voor de pas; om de crew te bedank eenmaal kijken we om zacht, Doornroosje.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16