REGIO Jurist beslist over tunnel Poelgeest 'De barakken': het dorpje dat dapper weerstand bood Onzekerheid over toekomst zusterflats chitect Dekker wil dat 'dorpsvernieling' stopt i R3 Failliet dreigt voor feestorganisator s die gebouwen er staan, loopt iedereen te jammeren' HDC973 zaterdag 2 AUGUSTUS 2OO3 door Janneke Dijke oegstg eest/lei den - Ambtena ren van de gemeenten Leiden en Oegstgeest gaan samen op zoek naar een onafhankelijk jurist. Deze persoon moet een Salo- monsoordeel vellen: hij moet be oordelen of Oegstgeest wel of niet verplicht is een tunnel te bouwen tussen de Oegstgeestse wijk Poelgeest en de Leidse Me- renwijk. Oegstgeest heeft schrif telijk ingestemd met het voor stel van de gemeente Leiden om de lucht te klaren. Oegstgeest verbindt wel een voorwaarde aan de opdracht die de jurist meekrijgt. Hij moet het convenant dat de gemeen ten in 1995 vaststelden, beoor delen in het licht van de om standigheden in 2003. „De noodzaak of de mogelijkheid van sommige afspraken is nu anders", meent wethouder De Ruijter. Hij schrijft dit aan Lei den, in antwoord op een boze brief die de buren hem een paar weken geleden stuurden. Oegstgeest wil van de tunnel af, omdat die veel sluipverkeer zou aantrekken en veel kost. De Ruijter stelt dat de afspraak dat de tunnel gebouwd wordt van tafel moet vanwege nieuwe in zichten. „Het afgelopen jaar zijn er verkeersmetingen ge daan. Ik ben geschrokken van de toeloop van auto's die we in Poelgeest kunnen verwachten, terwijl het opgezet is als een au- toluwe wijk." Ook vindt hij dat er rekening gehouden moet worden met de financiële posi tie van Oegstgeest. De bouw van Poelgeest heeft Oegstgeest een miljoenentekort opgele verd. „Je moet oog hebben voor datgene wat nu op tafel ligt." De jurist moet niet vooringeno men zijn, stelt De Ruijter. „Hij moet het vertrouwen hebben van zowel Oegstgeest als Lei den." De taak van de rechtsge leerde is niet eenvoudig. Juris ten van de gemeente Leiden menen dat het convenant over duidelijk is: de tunnel moet er komen. Een meerderheid van de Oegstgeestse raad daarente gen meent dat het convenant zo zacht is als boter. Uitzonde ring vormt het CDA, de partij van De Ruijter. Die moet nu een standpunt uitdragen dat hij niet deelt. In de boze brief verwijt Leiden Oegstgeest slecht te communi ceren. Oegstgeest legt deze aan tijging naast zich neer. „Het be sluit dat onze raad nam om de tunnel niet te bouwen, heb ik direct de volgende ochtend aan Hillebrand doorgebeld. We hebben eikaars 06-nummer. Het is daarom vreemd dat in de brief staat dat wij slecht com municeren." Volgens de wethouder staan er allerlei onjuistheden in de Leid se brief en wordt een aantal es sentiële zaken niet vermeld. Wat dit inhoudt, weigert De Ruijter te zeggen. „Oegstgeest betreurt het feit dat Leiden het noodzakelijke overleg tussen de buurgemeenten erg onder druk zet door haar bewuste keuze om de discussie in het open baar te voeren", stelt de ge meente in een persverklaring. „Oegstgeest zou graag met de tails naar buiten treden, maar wil een openbare discussie met de buurgemeente voorkomen." Op 15 september komt de stuurgroep Poelgeest, inclusief Warmond en de provincie, bij elkaar om achter gesloten deu ren te praten. door Ruud Sep den haag/ter aar - Sjaak Voortman, voormalig exploitant van het Langeraarse partycen trum Parola en organisator van de feesttent op de Langeraarse kermis, verkeert in grote finan ciële problemen. Maandag dient er bij de Haagse recht bank een kort geding waarin auteursrechtenorganisatie Bu- ma 28.000 euro eist van de Ter Aarse ondernemer. „Ja, dat is een berg geld. Dat heb ik niet." Voortman houdt er rekening mee dat het incassobureau dat door de Buma in de arm is ge nomen zal proberen hem fail liet te laten verklaren, maar is niet bang dat de activiteiten bij de Langeraarse kermis later de ze maand in gevaar komen. „Als het echt heel moeilijk wordt, dan zet ik gewoon de contracten op een andere naam. Wat zouden ze daar te gen kunnen doen? Niks, vol gens mij." Buma neemt stappen tegen Voortman omdat de organisa tor in het verleden jarenlang geen auteursrechten heeft afge dragen voor de door hem geor ganiseerde evenementen. „Hoe gaat dat? Je betaalt een paar jaar niet, maar uiteindelijk we ten ze je toch te vinden. Ja, na tuurlijk wist ik dat ik de Buma moest betalen. Ik kan wel zeg gen dat ik van niks wist, maar dat is natuurlijk onzin. Op een gegeven moment zijn we over een gekomen dat ik 30.000 gul den zou betalen. Dat was onge veer drie jaar geleden. Maar toen zat ik juist flink in de pro blemen met Parola. Als je daar net een paar ton verloren hebt, is de geldkist op een gegeven moment leeg. Ik kon de Buma dus niet betalen." De vordering is inmiddels over genomen door een incassobu reau en mede daardoor meer dan verdubbeld. „En dan willen ze er geloof ik nog een dwang som van 10.000 euro per dag bovenop leggen. Dat wordt dus niks. En praten om te proberen tot een regeling te komen heeft op dit moment geen zin meer. Zo'n incassobureau, dat zijn van die snelle jongens die al leen maar geld willen zien. Ja, als ze echt doorzetten en ze zoeken er nog een andere schuldeiser bij, dan kunnen ze me naar een faillissement toe dwingen. Ach, als dat gebeurt, dan gebeurt dat. Als je failliet verklaard bent, kun je een tijdje niks doen. Maar zo'n faillisse ment wordt na verloop van tijd toch weer opgeheven." De ondernemer ziet het niet zitten om maandag af te reizen naar Den Haag. „Je bereikt daar toch niks. Wat kan ik zeggen? Dat ik fout ben geweest maar dat ik nu geen geld heb om te betalen? Dat heeft toch geen zin." Hoewel Voortman de hele zaak natuurlijk bijzonder vervelend vindt, heeft hij nog wel de meeste moeite met het mo ment waarop de schuldeiser naar de rechter stapt. „We zit ten nu net midden in het sei zoen. In deze tijd moet ik het verdienen. Het zou ook veel verstandiger geweest zijn wan neer ze nog twee maanden ge wacht hadden met naar de rechter stappen. Aan het eind van het seizoen is er geld, nu niet." Over drie weken is de Ter Aar der verantwoordelijk voor de programmering in de feesttent tijdens de Langeraarse kermis. Op donderdag 21 augustus heeft hij Rowwen Hèze in de tent staan, op vrijdagavond Jo- vink en de Voederbietels, op za terdagavond Jen Rog en op zondagmiddag de Skihut. Oegstgeestse studentencomplex sluiten definitief :baldag niet door oten - De honkbaldag aanstaande maandag stond bij HSV Adegeest door. Omdat er te wei- ïrijvingen zijn, heeft de de besloten dit jaar nkbaldag te houden in r van Jeugd Vakantie- len. Volgend jaar hoopt lisatie het sportevene- II te kunnen laten iden, mogelijk door de ;renzen voor deelne- te rekken. leiderdorp - Het Rijnland Zie kenhuis en het verpleeghuis Leythenrode in Leiderdorp denken erover na wat ze met hun zusterflats aan moeten. De zorginstellingen hebben de twee flats laten keuren door de Algemene Woningstichting Lei derdorp (AWL), om te ontdek ken welke mogelijkheden die nog hebben. Voor de zusterflat van het Rijn land Ziekenhuis zijn twee keu zes mogelijk: niets doen en de flat laten zoals hij is, of slopen. Een grootscheepse renovatie is onmogelijk, zo blijkt uit het bouwkundig onderzoek van de AWL. „Wij wilden graag weten of de flat is aan te passen aan de he dendaagse wooneisen, en daar op hebben we een negatief ad vies gekregen", zegt woord voerster J. Schrijnemaekers van het ziekenhuis. Het blijkt tech nisch onmogelijk om de flat in tern te verbouwen en bijvoor beeld twee kamers samen te voegen tot een grotere woning. Voor de zusterflat van Leythen rode is een soortgelijke conclu sie nog niet te trekken, omdat het onderzoek nog niet is afge rond. Het management van het Rijn land Ziekenhuis neemt pas in 2008 een besluit over de zus terflat. In dat jaar is de verbou wing en uitbreiding van het zie kenhuis klaar en het ziekenhuis wil het verloop van die klus af wachten. Of de flat tegen de vlakte gaat of gewoon blijft staan wordt dan pas duidelijk. Tot die tijd gaat het ziekenhuis door met verhuren van de ka mers aan onder meer verple gend personeel. Daarnaast is een deel van de flat in gebruik als kantoorruimte. De flat staat deels leeg. roen Overduin eest - De elektrische ma komen nog maar zelden m het kniehoge gras te Zwarte kabels steken uit id, de waterleiding prikt r g, her en der staat een barak. Er is een vijver die afgekomen, verder al- t gras. In de afgelopen alf jaar is het studenten- x aan de Oude Rijnsbur- in Oegstgeest stukje bij teruggebracht naar wat ïeëntwintig jaar geleden is: weiland. Een verwoede iet de verhuurder bracht 'oners van de barakken lang respijt. Maar vol- komt een einde jaar bordjepik, slanggevechten en dak- •s\ te nakken' kennen een be- geschiedenis. Vanwege kamernood de Stichting Leidse Stu- (SLS) in '81 Qfik grond van de universi- ve»en deel van het nie- ,r(j>land tussen Leiden, jp'eest en Rijnsburg. De liet er drieëntwintig Jfoningen bouwen met elk aaJimers. Anno 2003 staan er 3 ^ar zeven, waarvan één is jg^kt. Op 1 september, twee de 'oorlog' tussen stu- en SLS, moeten ook de f barakken het veld rui- 'oor bedrijven en nieuwe igen. De laatste 32 beta lende bewoners vertrekken dan definitief. Als we niet weg moesten, zou den we niet weggaan." Ralph van den Hoek (24) is vooral be kend als Oegstgeests jongste gemeenteraadslid (WD). Vorige maand vertrok hij uit barak 44, waar hij de eerste zeven jaar van zijn rechtenstudie door bracht. 'Fantastisch' noemt hij zijn tijd in de barakken. „Niks is geweldiger dan 's ochtends je deur opendoen en op het gras met je koffie zitten." Vriend Reinier Feiner beaamt dat. Hij woont nog wel op 44. Ook hij studeert rechten en is actief in de Oegstgeester politiek, maar dan als voorzitter van Groen links. De charme van de barakken zit hem vooral in de diversiteit aan mensen, vindt Feiner. Mensen die er in eerste instantie niet voor kozen om er te wonen, maar het er tóch gezellig maak ten. „Onze barak is een soort commune. We doen niet aan bier turven of telefoontikken tellen. We delen het gewoon." Midden op het terrein staat het feesthonk annex wasruimte, de 'Place to Beer' of 'middenba rak.' Van den Hoek en Feiner delen hun kan bier met de der tigjarige barakkers en IT-ers Pe ter Vos en Loek van Gent uit '35 HOOG!', de overkoepelende naam van barakken 34 en 36. Vos woont al twaalf jaar in zijn barak. Als aankomend student zag hij zich gedwongen een nacht voor de deur van de SLS door te brengen. Toen deze hem een kamer in de 'aftandse' barakken toewees, schrok hij toch wel even. „Ik had goeie verhalen over de barakken ge hoord, maar toen ik ze zag voel denten mochten de zes panden houden en ook de gekraakte barak bleef staan. De studenten hoeven sindsdien alleen nog gas, water en licht te betalen, terwijl de stichting hen voor de periode na 1 september dit jaar nieuwe huisvesting garandeert. Een heel coulant gebaar, zo lijkt het, maar de verhuurder kan in de ogen van de bewoners geen goed meer doen. Vos: „Er was hier eens een meneer van de SLS die ons in de middenbarak op een fust trakteerde en met een stuk in zijn kraag wegliep. De SLS stuurde ons na afloop drie keer de rekening toe." Waar gebeurd of slechts een mythe: dat is allang niet meer duidelijk. De studenten zullen zich in ieder geval niet meer verzetten, maar Feiner meent dat de SLS nog een vervelende verrassing wacht^.Wij weten dat de krakers in sqütember alle barakken gaan bezetten." De barakkentijd had best langer mogen duren. „Er zijn oud-be woners die hier altijd weer te rugkomen", zegt de Groenlink ser, wijzend naar twee jongens aan de bar. Vorig jaar nog vond een grote reünie plaats. Tussen 150 en 200 mensen kwamen er op af, voornamelijk voormalig bestuurders. Van Gent: „Er wa ren er bij die begin jaren tachtig al hier woonden. Het was fan tastisch." Dat hij er nu toch echt uit moet, vindt hij 'aangrij pend'. „Doembeelden zijn er zeker. Maar iedereen is er nu wel aan toe." Hoewel de andere drie het laatste beamen, zijn de vier barakkers in weemoedige sferen geraakt. Van Gent: „Het is wel een tijdperk dat hier wordt afgesloten. Het is erg zonde dat zoiets verloren gaat." Nihof nervahuis geweest." Werk schuw en gesjeesd zijn de ba rakkers volgens hem ook niet. „Hier wonen veel afgestudeer den en promovendi. Er zitten mensen die al een penthouseje kunnen betalen, maar er voor kozen om hier te blijven." Van den Hoek relativeert de veron derstelde diversiteit:Als je hier een stembus neerzet, weet ik de uitslag wel. Berucht raakten de barakken door de strijd met de SLS, want weerstand bood het dorpje vu rig en veelvuldig. In '98 kondig de de verhuurder de sloop van de noodwoningen aan, van welke het tenslotte nooit de be doeling was geweest om veel langer dan vijftien jaar in ge bruik te blijven. De plannen stuitten op groot verzet. Zelfs toen de studenten de verhuis- vergoeding hadden opgedreven tot 1250 gulden, weigerde een deel van hen te vertrekken. Uit eindelijk vielen de inmiddels leeggekomen barakken ten deel aan vluchtelingen en bleven de andere bewoond door studen ten. Volgens de SLS kon het 'onrendabele' project alleen be houden blijven dankzij het vul len van de lege kamers met vluchtelingen. In september 2001 was het weer raak. Het COA trok zich terug en de SLS zag zich ge dwongen alle barakken te slo pen. Opnieuw fel verzet, waai de acties van 'Kraakspreekuur Leiden' en ROOD, de jongeren afdeling van de SP, nog eens een schepje bovenop deden. Die hadden inmiddels een ba rak gekraakt. Zeven van hen dwongen de SLS tot onderhan deling door de ingang van haar kantoor te blokkeren. De stu lirWOUDE-DORP - Het is vijf i Oialf in Hazerswoude- ïdt de Hazerswoudse ar- pn Dekker. Doet nie- rgets, dan krijgt het dorp jdtee die volgens hem in gebied niet zou mis- at; /vai ïre eei j-.t van veertien meter nijen elf meter hoog ap- en vier moeten er de plek waar tot voor ïildersbedrijf Bogerman bjrij Timmermans waren ^id. „Dit is een landelijk, Ij aid—Hollands dorp. Dan st(de entree toch geen ho fgebouwen neerzetten?" :a. hoopt dat de Hazers- bevolking snel massaal komt. ,Als die ge- er staan, loopt ieder- tammeren. Maar dan is at." wplannen voor het ge- ij de kruising van de t raat en de Gemeneweg ,inds een maand ter in- het gemeentehuis. „Ik m kijken", zegt Dekker, ben verschrikkelijk ge- ijoen." Volgens hem zou den de tekeningen eens inzien. „Ik zou graag asdat de bevolking beseft op die plek komt. Er latp grote schaal bezwaar gemaakt tegen deze Doen de mensen dat l, dan krijgen ze wat ze enen." Dy- is geboren en getogen lérirswoude. Hij kan woest ee: als er weer eens 'een ir ristieke plek in het dorp omgedraaid', om- nou eenmaal geld ople- is de liefde voor zijn e hem drijft. „Ik hou van rdearp. Ik heb geen com- k e belangen. Ik wil ook chitect dwarszitten om- aafelf een plan wil maken Architect Dekker bij de plek waar de flats moeten komen. „Moet er dan nog meer worden verpest?" Foto: Hielco Kuipers voor de entree van Hazerswou- de. Ik ben 74 jaar! Mijn bureau is allang verkocht." Dekker heeft zelf 20.000 huizen ge bouwd door heel Nederland. Ook flats. In Zoetermeer en Zwolle bijvoorbeeld. „Ik ben niet tegen hoogbouw. Maar dan heb je het wel over stedelijk ge bied." Het verbaast de gepensioneer de architect dat de door hem zo verafschuwde appartementen geen parkeergarages krijgen. „Een parkeerkelder is heel ge bruikelijk op locaties die zo ge voelig liggen. De entree van het dorp wordt dus behalve met twee grootschalige flatgebou wen ook nog eens belast met dertig tot veertig parkeerplaat sen. Geen gezicht, zo'n leger van blik." De gemeente Hazerswoude kocht de Bogerman-locatie des tijds voor circa vijf ton met de bedoeling de problemen van de kruising Dorpsstraat/Gemene- weg aan te pakken. Eigenaar van de voormalige slijterij Tim mermans is projectontwikke laar Cor Schaap. Besluit de ge meenteraad in september om een rotonde aan te leggen, dan gaat het bouwplan op de Bo german-locatie niet door. Als het aan wethouder Uljee ligt, komen er huizen. Niet al leen de verkoop van de grond brengt geld in het laatje. Hazer- woude kan dan ook nog eens tonnen subsidie krijgen voor dorpsvernieuwing. Dekker spreekt liever van dorpsvemie- fing. „De gemeenteraad moet straks kiezen tussen het incas seren van een bedrag voor ver koop van bouwgrond en subsi die, samen ongeveer 1 miljoen euro of het handhaven en be schermen van het landelijke ka rakter van Hazerswoude-Dorp, gecombineerd met een goede verkeersoplossing door de aan leg van een rotonde. Ik ben bang dat de politiek straks zegt: geef dat geld maar. Dat is zo jammer. Het gaat altijd alleen maar om de centen. Dat is de enige drijfveer." de ik me aardig afgezeken." Ge sjeesd bioloog Van Gent arri veerde in '94 juist uit vrije wil, tot grote verbazing van de ver huurder. „Ze vroegen: wil je dat écht?" Geschrokken of niet, Vos bleef vanwege de sfeer en de ruimte. „Je woont in de middle of nowhere, maar wel op maar tien minuten van de stad. Het is het gevoel van een klein dorpje dat dapper weerstand bood." Over de barakkers bestaan veel vooroordelen. Feiner: „Dat we hippies zijn uit de jaren zestig. Dat stereotype is absoluut niet waar." Dat bewijst niet alleen WD'er Van den Hoek, maar ook de barman van deze avond, die zich overdag verplaatst 'in pak en leasebak'. Ook Vos is niet zo makkelijk te plaatsen. Twee jaar lang was hij lid bij Quintus, een studentenvereni ging die voor 'ballerig' door gaat. Van Gent, overigens wel met lang haar en een baard: „Barak 35 is zelfs ooit een Mi- Midden op het terrein staat het feesthonk, de 'Place to Beer' of 'middenbarak.' Ralph Van den Hoek (tweede van rechts) en Reinier Feiner (vierde van links) delen hun kan bier met Peter Vos (derde van rechts) en Loek van Gent (uiterst links) uit '35 HOOG!' en enkele andere barak kers. Foto: Mark Lamers

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11