Fiscus opent jacht op vakantiehuis ECONOMIE Onverwachte groeispurt van economie in VS Revolutie in Tsjechië: Budvar te koop Spaarbankboekjes zijn definitief geschiedenis £iiaar' 'Gaswinnen uit steenkool in Limburg is haalbaar' Turkse familie is Nokia en Motorola miljarden schuldig Handwerk bij de oogst Nettowinst Delta Llloyd gekelderd Uitstel van omstreden tolheffing in Duitsland ter verbiedt netcasino's - Een aantal buiten- pkbedrijven moet zijn ':es afsluiten voor Ne- __-e bezoekers. Dat oor- V- ie rechtbank in Utrecht in een kort geding. De L* jordeelde dat de 45 i ijven zonder vergun- i diensten aanboden -lerlanders. Hierdoor 10Q1 zij onrechtmatig je- Uand Casino. Dat v k drijf heeft als enige een 43,9Ïng voor enkele echte Ij-^in Nederland. Holland 7,'2giat de zaak aanspande, 8.9#er al een zaak tegen 3?|^ise gokbedrijven. 44^72 ijn-kalkoenen ^Duitsland - Plukon gaat geslach- 2i,2(^nen voortaan in Duits- 32^e en' Daar i'gëen de 23^520 tot 50 procent lager, Poortinga. Van- jaar worden bij Turkey Compa- 07 Eoxmeer^een 16.'oooenen geslacht. Door 35!56anisatie verliezen 160 32 8550 werknemers hun 1575'jitsland is de grootste 34.58rkt voor Plukon. DTC in 37 2|r draaide de afgelopen 13! i5ït verlies. De Europese ^•^oiiouderij maakt moeilij- door. De opbrengst 13,46 euro per kilo geslacht is dramatisch laag, Voorzitter Henk Jennis- 70.001 de Nederlandse Orga- Pluimveehouders. 11 dendechef 39*72- Intimidatie en be- '2.78ng heeft een Britse [^•|®:knemer van het Ameri- ?6]95ïffectenhuis Cantor ]d een vermogen opge- 90-en rechtbank in Lon- de 39-jarige obligatie- '2 ioar een sciiadeverg°e" 1 bijna 1 miljoen pond (1,4 miljoen euro) toe ontoe'aatbaar gedrag 1.O8 baas. Cantor moet ook 36.51 pond aan proceskosten [j gg Zijn baas maakte er ge- ?8!69 van zijn werknemers 5 helden en te koeione- [8;4ofs thuis. De rechter 30^43 het gedrag 'extreem а.9? Ier ontdekken voedselrisico ic Een nieuw systeem lier het gevaar van be- gevaarlijke ziektes in de iiloo iw opsporen. Het sys- 16.90 opgezet door het Land- j2 conomisch Instituut en ,039 dsellaboratorium Rikilt. б.44 eem is getest op tarwe '418 aPPe's- Als veel regen io',40 en tarwegebied geeft eem een waarschuwing. 5;63 n kan de graanschim- s!oo 1 veroorzaken, die bij 0,501 de weerstand aantast de waarschuwing is te iten voor de ziekte rofam in aardappels. Oord maakt sldbol-eiland vrijdag 1 augustus 2003 Disney roblemen door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De Amerikaanse economie heeft het in het afgelopen kwartaal beter gedaan dan verwacht. Volgens voorlopige cijfers van het ministerie van handel in Washington groeide de bedrijvigheid van april tot en met juni met 2,4 procent. Dit komt vooral omdat de Amerikaanse over heid explosief meer uitgaf aan defensie en consumenten in de VS weer meer duurza me goederen zoals auto's aanschaften. De toename was het hoogst sinds het derde kwartaal van vorig jaar (4 procent) en het versterkt de hoop van de Amerikaanse re gering en centrale bank dat er in de tweede helft van dit jaar een krachtiger herstel van de economie te verwachten is. Afgelopen winter en voorjaar bleef het een beetje kwakkelen met groeipercentages van 1,4 procent, onder meer omdat investeringen en uitgaven met het oog op de oorlog in Irak werden uitgesteld. Analisten hadden gerekend op nog eens zo'n matig kwartaal. Het zijn onder meer de fors gestegen Ame rikaanse overheidsuitgaven die voor een ander beeld zorgen. De uitgaven stegen in drie maanden tijd met een kwart, en dat was niet meer gebeurd sinds 1967. Dat kwam vooral door de oorlog in Irak. Die zorgde voor een groei van 44,1 procent in de bestedingen aan defensie, de hoogste toename sinds de Korea-oorlog begin jaren vijftig. De groeicijfers zijn van belang omdat Ame rika wordt gezien als de motor van de we reldeconomie. De VS belandden in het voorjaar van 2001 in een recessie, maar de teruggang bleef beperkt, en een jaar latei- krabbelde de economie weer op. Het her stel bleef echter bescheiden, en was vooral gebaseerd op de consumentenbestedingen die op niveau bleven ondanks stijgende werkloosheid en vermogensverlies. Uitgaven van gewone Amerikanen zijn de kurk waarop de economie drijft, en verant woordelijk voor ongeveer tweederde van de economie. In het afgelopen kwartaal werd 3,3 procent meer uitgegeven door consu menten. Er werd vooral weer geld gestoken in apparatuur, auto's en andere gebruiks- spullen. Investeringen van bedrijven ble ven lange tijd achter, en daar lijkt een voor zichtige kentering in te komen met de sterkste stijging (6,9 procent) in drie jaar tijd. De groeiende economie werkt tot nu toe nog niet echt positief op de werkloosheids cijfers in de VS (6,4 procent), alhoewel het aantal nieuwe aanvragers van een werk loosheidsuitkering daalt. De Amerikaanse regering verwacht dat de groei in het najaar zal stijgen van 3 tot 3,5 procent, mede dankzij belastingkortingen die nog voor dit jaar zijn doorgevoerd. Over de werkgele genheid bestaat iets minder optimisme, omdat de banengroei geen gelijke tred houdt met de economie. De Amerikaanse regering kampt verder met een sterk oplopend begrotingstekort, dat dit jaar naar schatting zal uitkomen op 455 miljard dollar, 4 procent van het bruto na tionaal produkt. Volgens president Bush is een kwart van het tekort toe te schrijven aan de belastingverlagingen die hij heeft doorgevoerd, eri de rest aan uitgaven aan de oorlog en tegenvallers door de kwakke lende economie. CBS: Geen herstel Volgens de eerste gegevens Iaat de Nederlandse economie in het tweede kwartaal geen herstel zien. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Sta tistiek gisteren gemeld. „In juli staan de meeste signalen voor de economie op rood", aldus het statistisch bureau. De export was in april en mei lager dan vorig jaar, de industriële produc tie in mei 4 procent lager dan in 2002. Boven dien verkochten winkeliers in april minder dan vorig jaar. In het eerste kwartaal 2003 stond de Nederlandse economie ook al stil (0,0 procent ten opzichte van een jaar eerder). De overheid geeft nog wel meer geld uit (vooral aan zorg), maar bedrijven investeren minder dan vorig jaar. den haag/anp - De belasting dienst heeft zijn jacht op buiten lands vermogen uitgebreid met een speurtocht naar vakantie huizen, vooral in Italië, Frankrijk en Spanje. Uit gegevens die het ministerie van Financiën heeft binnengekregen van de belas tingdiensten van die landen, blijkt dat er nogal wat Nederlan ders zijn met mooie vakantiewo ningen die dat niet aan de Ne derlandse fiscus hebben gemeld. Ook voor het vakantiehuis in het buitenland geldt dat daar 1,2 procent over de waarde moet worden betaald. Daar wordt flink de hand mee ge licht. Financiën denkt dan ook miljoenen euro's aan naheffin- gen te kunnen ophalen. De aanpak van Nederlands on roerend goed in het buitenland vloeit voort uit de succesvolle jacht op geheime bankrekenin gen van Nederlanders in het buitenland. Die actie, die nu anderhalf jaar aan de gang is, heeft de fiscus al 83 miljoen eu ro opgeleverd. Daarnaast staan er nog rechtszaken uit over nog eens 90 miljoen euro. Een woordvoerder van Financiën verwacht dat dit bedrag nog oploopt. Het aanslaan van onroerend goed dat Nederlanders voor de fiscus verborgen probeerden te houden, heeft geen betrekking op simpele onderkomens, zoals een stacaravan. „We gaan ons niet druk maken over kleine projectjes", aldus Financiën. Maar Nederlanders met een tweede huis of een bedrijf dat niet bij de fiscus is opgegeven, kunnen dit jaar bezoek van in specteurs van de Belastings dienst verwachten. sittard/gpd - Het is winstge vend om in Limburg methaan gas uit steenkool te winnen. Dat zegt projectadviseur Schreuers van Novem, onder deel van het ministerie van EZ, dat onderzoek doet op het ge bied van energie en milieu. Methaangas wordt gewonnen door kooldioxide in steenkool lagen te spuiten. Kooldioxide verandert door een chemische reactie met steenkool in me thaangas en kan na twee jaar s gewonnen worden. Extra inte- ressant is dat de uitstoot van het broeikasgas kooldioxide er flink door kan worden vermin derd. Bij optimale omstandig heden kan Nederland met het in Limburg gewonnen me thaangas 20 jaar van energie worden voorzien. Uit proeven in Polen is volgens Schreurs gebleken dat de gas winning commercieel interes sant is. „De overheid is bereid om in de winning te investeren, maar wil dat alleen doen als er ook het particuliere bedrijfsle- *67 4EM-Baggeraar Van .20 t Gorinchem heeft een pdracht uit Dubai gekre- .'20 t bedrijf gaat meewer- •40 i een groep kunstmatig ;4o n voor de kust van het ',60 he staatje aan de Perzi- f. De opdracht heeft een van 200 miljoen euro. nden moeten de vorm van de continenten en 05 I samen een wereldbol. 84 ,rd werkte in Dubai al II ander kunstmatig ei- 26 de vorm van een palm- so C houdt vast oiielimiet - De Organisatie van 50 porterende Landen (OP- ®2 jdt voorlopig vast aan 41 lidige productiebeper- 60 Dat hebben de oliemi- jg van de lidstaten gisteren io n op een vergadering in 25 Het besluit betekent dagelijkse OPEC-pro- 25 maximaal 25,4 miljoen 18 /an 159 liter) zal blijven. tnisatie streeft naar een 29 s van 22 tot 28 dollar per 7® imenteel schommelt de 50 nd de bovengrens. new york/anp - ap - Een rech ter in New York heeft bepaald dat de steenrijke Turkse familie Uzan aan de twee telecombe- drijven Motorola en Nokia een schadevergoeding van 4,2 mil jard dollar moet betalen. De rechter oordeelde dat de Uzans zich aan grootscheepse fraude schuldig hebben gemaakt. Nokia en Motorola verstrekten in de jaren negentig leningen van tot een totaal bedrag van 2,7 miljard dollar voor de op bouw van hun telecomonder- neming Telsim. De familieleden gebruikten een groot deel van het geld echter voor de aan schaf van helikopters en jach ten voor eigen gebruik. Volgens het Amerikaanse tijd schrift Forbes behoren de Uzans tot de rijksten ter wereld Ze bezitten in totaal 130 onder nemingen waaronder bouw- en stroombedrijven, banken, acht tv- en radiostations en twee kranten. Cem Uzan, een van de vijf familieleden die werden aangeklaagd, is vorig jaar de politiek ingegaan en geldt als een potentiële rivaal van de huidige Turkse premier Erdo- gan. Krachtens het vonnis worden vijf familieleden gearresteerd, zodra dat juridisch mogelijk is. Verder moet de familie haar be lang van 73 procent in Telsim binnen een week aan justitie overhandigen. Anders heeft Nokia recht op nog eens 854 miljoen dollar. De familie zegt dat in het contract destijds is bepaald dat bij conflicten een Zwitserse rechtbank moet wor den ingeschakeld. Ze zijn be reid tot nader overleg met Mo torola en Nokia. est/meteren - De mechanisatie in de land- en tuinbouw is de afgelopen jaren in hoog tempo doorge voerd. Maar op een aantal plekken staat het handwerk nog steeds in hoog aanzien. In het Gelderse Est haalt de bloementeler de eerste bolchrysanten, de populair herfstplant, zonder mechanische hulp van het land. In het eveneens Gelderse Meteren geen geavanceerde machines die in plastic verpakte balen uitspugen maar puur spierballenwerk bij het binnenhalen van het stro. Foto's: ANP/William Hoogteijling 15 Het pretpark Euro bij Parijs is in financiële 20 kheden geraakt wegens oo allende bezoekersaantal- li I onderneming onder- 32 t daarom met haar kre- io schaffers over soepeler 7! larden voor de terugbe- 27 'an leningen. Ook met 77 lerikaanse amusements- n Walt Disney, dat het 1992 met andere finan- ;tte, wordt gesproken. :t daalde de afgelopen iden met 7 procent en ld is opgelopen tot 1,7 euro. Walt Disney zelf het afgelopen kwartaal cent meer winst: 400 mil- Dllar door Carel Goseling praag - Het is een twee-éénheid: Tsjechië en bier. Jaarlijks drinkt elke Tsjech 160 liter bier en staat in de wereld op eenzame hoog te. Het eerste halfjaar van 2003 lag de bierproductie weer 15.500 hectoliter hoger dan in de verge- lijkbare periode van 2002. Toch is er de laatste tien jaar veel ver anderd. Van de grote brouwerijen is al leen Budvar in Ceske Budejovi- ce nog nationaal eigendom. Het Zuidafrikaanse SABMiller is ei genaar van Prazdroj in Plzen (Pilsner Urquell). De Praagse brouwerijen (Staropramen) zijn in handen van het Belgische In- terbrew. Brouwerij Krusovice is onderdeel van dr. Oetker terwijl Starobmo via BBAG toebehoort aan Heineken. Het lijkt er nu op dat Budvar er ook aan moet geloven. De Tsje chische regering geeft geld no dig en denkt via de verkoop van het tafelzilver 7 miljard euro te kunnen vangen. De eerste gegadigde heeft zich al gemeld: het Amerikaanse An heuser-Busch. Deze brouwerij wil de wereld veroveren met het biermerk Budweiser (Bud): een verbastering van Budvar. De Amerikanen en Tsjechen voererLwereldwijd een juridi sche strijd over de vraag wie de De Tsjechische brouwerij Budvar in Ceske Budejovice claimt het recht op het merk Budweiser. Archieffoto: ANP/Jaroslav Sybek merknaam echt mag voeren. Honderd landen beslisten al in het voordeel van de Tsjechische brouwerij. In veertig andere staten lopen de rechtszaken nog. De Amerikanen zouden door het verwerven van Budvar niet alleen van de kostbare rechtszaken af zijn, men zou ook het monopolie op het merk krijgen. Sinds 1967 is Budvar in handen van het Tsjechische ministerie van landbouw. Voor de verkoop wil het departement van Bud var een NV maken met aande len. Nu al hebben de Zuid Tsje chische provincie en de ge meente Ceske Budejovice laten weten dat zij samen meer dan 50 procent van die aandelen willen hebben om zo invloed te kunnen uitoefenen op het be leid. Hoe de toekomst van het be drijf ook zal zijn, vast staat dat het laatste kroonjuweel van de Tsjechische biermarkt dreigt te verdwijnen. Nationaal zijn er nog wel 28 kleine brouwerijen actief maar die zien hun markt aandeel dalen. Ze hebben ook geen geld of capaciteit om een grotere omzet te bereiken. Met de grote Tsjechische brou werijen in buitenlandse handen ontstaat ook een nieuw feno meen: buitenlandse biermer ken die hun intrede doen op de tot nu toe gesloten Tsjechische biermarkt. Zo wil SABMiller Genuine Draft in Tsjechië gaan verkopen. Interbrew komt met Hoegaarden. In Zuid Tsjechië is het Oostenrijkse Freistadter Bier verkrijgbaar. Met de toetreding van Tsjechië tot de EU zal die ontwikkeling nog veel verder gaan, zo voor spellen analisten. Of de Tsje chen daarin meegaan is de vraag. Tot nu toe is het markt aandeel van buitenlands bier 2 procent waarbij het Slowaakse Zlaty Bazant nog het leeuwen deel voor zijn rekening neemt. De prijs is het voornaamste ob stakel voor een bredere ver spreiding van buitenlands bier in Tsjechië. Een halve liter bin nenlands bier kost nu, omgere kend 50 eurocent. En dat zal ook zo blijven heeft de voorzit ter van de bond van brouwerij en aangekondigd, tenzij de prij zen of lonen sterk omhoog gaan. Mogelijk dat het almaar groeiende toerisme nog invloed heeft. Alleen zullen de buiten landse gasten dan wel meer bier moeten drinken. Nu con sumeren ze maar 16 liter per persoon per jaar. Dat is 10 pro cent van de consumptie van de gemiddelde Tsjech. ven meedoet." DSM doet al sinds het begin van de studie in 2001 mee aan het project. DSM Geleen produceert kooldioxide als bijproduct en dat kan ge bruikt worden om het me thaangas te winnen. Shell kijkt volgens Schreurs al enige tijd zeer geïnteresseerd over de schouders van de on derzoekers mee. In 2005 zou een proef starten. Waarschijn lijk ten noorden van het Mau- rits steenkoolveld in Geleen. Bij een positief resultaat zou vanaf 2010 winning op grote schaal kunnen beginnen. Dat is nog altijd haalbaar, zegt Schreurs. De Belgische overheid is inmid dels ook in methaangaswinning geïnteresseerd. In Belgisch- Limburg liggen ook grote hoe veelheden steenkool onder de oppervlakte. De eigenaar van de voormalige steenkoolmijnen in Vlaanderen maakte gisteren bekend dat een Zwitserse joint venture onderzoekt hoe inte ressant de winning van me thaangas. door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - Vanwege scherpe kri tiek uit binnen- en buitenland stelt Duitsland de invoering van de omstreden tolheffing voor zware vrachtwagens op snelwe gen twee maanden uit. De transportsector in Nederland reageert verheugd, maar pleit nog steeds voor afstel. De maatregel, die ook onder Nederlandse transportbedrij ven voor onrust heeft gezorgd, zou aanvankelijk per 31 augus tus ingaan. Maar vanwege de aanhoudende technische pro blemen is besloten de invoering te verschuiven naar 2 novem ber. Tot die tijd geldt een 'test fase', waarin geen tol wordt ge heven, zo maakte minister van Manfred Stolpe van verkeer gis teren bekend. Internationale vervoersbedrij ven beklaagden zich er de afge lopen dagen steeds harder over dat de zogenoemde onboard units (obu's, inbouwkastjes die via satellietnavigatie vrachtwa- genritten registreren, niet op tijd worden geleverd. Volgens Stolpe zullen tot 2 november in totaal 450.000 obu's worden ge leverd. Voor vrachtwagens op Duitse snelwegen zal een toltarief gel den van 12,4 eurocent per kilo meter. Op een later tijdstip zal dit bedrag worden verhoogd. De opbrengst moet worden ge bruikt voor een verbetering van de Duitse wegen. De Nederlandse verladersorga nisatie EVO en Koninklijk Ne derlands Vervoer (KNV) hopen dat het uitstel zal leiden tot af stel. Beide organisaties zijn te gen de tolheffing. Ze vrezen een lappendeken aan heffingen als iedere lidstaat zijn eigen regels hanteert. De EVO schat dat de Duitse tolheffing Nederlandse verladers jaarlijks honderden miljoenen euro's gaat kosten. Volgens woordvoerder Hoff man van het Verband Spedition und Logistik, is het nog maar de vraag of alle obu's begin no vember zijn ingebouwd. „Op het moment zijn er nog maar duizend kastjes klaar. Geen wonder dat de maatregel wordt uitgesteld". Nederlandse weg vervoerders hebben er 30.000 nodig. De transporteurs waar schuwden eerder al voor 'cha os' op de Duitse wegen indien de tolheffing handmatig moet worden afgehandeld. Ook de Europese Commissie heeft bezwaren en wil een on derzoek instellen naar de com pensatie voor Duitse vrachtver voerders. Brussel vermoedt dat de Duitse transportsector hier door wordt bevoordeeld. Vol gens minister Stolpe is de sug gestie dat goederen door de heffing veel duurder worden ongefundeerd. Een kilo fruit zal hoogstens een eurocent in prijs stijgen, zo voorziet de minister. amsterdam/gpd - De netto- winst van verzekeraar Delta Lloyd is het afgelopen halfjaar met 83 procent gedaald naar 18 miljoen euro. De winstval werd veroorzaakt omdat extra geld opzij moest worden gezet we gens verzekeringen met een ge garandeerde uitkering. Rende menten op aandelen bleken hiervoor onvoldoende. Ook het stoppen met Belgische schade- activiteiten kost geld. Alles bij elkaar 67 miljoen euro. De omzet van Delta Lloyd, on derdeel van verzekeringsreus Aviva,, nam 24 procent toe tot 3,9 miljard euro. De groei was voor tweederde afkomstig van een samenwerking met ABN Amro Verzekeringen. De sector Zorg droeg het meest bij aan de autonome groei. De sector Verzekeringen zag het af gelopen halfjaar de premie-in komsten dalen, maar Ohra Ver zekeringen noteerde een toena me van 26 procent. Bij vermo gensbeheer en vastgoedbeheer steeg het belegd vermogen met 12 procent tot bijna 41 miljard euro. De achterblijvende beurs leidde hier wel tot lagere com missies. De verzekeraar ver wacht dat het personeelsbe stand door natuurlijk verloop de komende jaren met 3 pro cent per jaar zal dalen. amsterdam/anp - Het spaar bankboekje is binnenkort defi nitief historie. De Postbank schrapt als laatste bank in Ne derland de spaarvorm waarbij klanten hun saldo na elke geld opname of storting bij het post kantoor lieten opschrijven in een boekje. De Postbank houdt er mee op bij gebrek aan belangstelling. „Zeer weinig mensen maken er nog gebruik van", aldus een woordvoerster. Bovendien neemt het klanten rompslomp uit handen, aldus de bank. Naast de gang naar het post kantoor voor het storten en op nemen, moesten spaarders hun boekje voor de jaarlijkse rente opsturen naar de bank, hoewel de rente maar 1 procent be draagt. In stilte is het spaarsysteem op geheven. Sinds maandag kun nen spaarders niet meer terecht bij het postkantoor om geld op het boekje te storten of geld op te nemen. De spaarders krijgen begin augustus een brief waarin de opheffing wordt uitgelegd. Via een fonnulier kan het te goed op een andere rekening gestort worden, ook bij een an dere bank. Het boekje zal voor de saldogegevens naar de bank opgestuurd moeten worden. Nostalgische spaarders kunnen het boekje op verzoek terugkrij gen. De Postbank schat dat er nog 500.000 spaarboekjël- in om loop zijn. Een deel is voor de bank niet bereikbaar omdat het adres van de eigenaar niet be kend is. „Er liggen waarschijn lijk ook boekjes in een la die al lang vergeten zijn." Via adver tenties in de dagbladen hoopt de Postbank die mensen ook op de hoogte te brengen. De woordvoerster kon niet zeg gen hoeveel geld er in totaal nog in de boekjes staat geschre ven. „Dat is moeilijk te zeggen, al zijn er geen enorme bedra gen te verwachten." Wie ooit nog een verloren spaarbank boekje vindt, hoeft niet te vre zen voor zijn geld. De Postbank zal het niet opgehaalde geld re serveren voor het geval iemand zich alsnog meldt.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9