Brandweer: Regering is kortzichtig BUITENLAND Laatste Amerikaanse soldaat nog niet gesneuveld in Irak Nieuwe arrestaties in moordzaak Ecuador Afrikaanse vredesmacht voor Liberia in aantocht Vuur Frankrijk onder controle Poetin dreigt kernproeven te hervatten Bremer: Verkiezingen binnen een jaar FBI: Geld voor aanslagen kwam uit Pakistan 'Honderden Palestijnen in hongerstaking' Jame gaat ^op dollar ibo - Suriname zal waarschijnlijkheid be- ;nd jaar haar munteen- ideren van gulden in ie regering in Paramari- dt momenteel een werp voor om goedkeu- de Nationale Assem- Surinaamse parle- krijgen voor de naams- De wijziging houdt met de sterke inflatie urinaamse gulden en tgelijke operaties in de ingangsdatum van de idering is vastgesteld 2004. vrijdag augustus 2003 nslang Stakic - Het Joegoslavië-Tri- jeeft de Bosnische Ser- mir Stakic gisteren ver tot levenslang, wegens vervolging van mos- moord, depor- uitroeiing. Het is de dat het VN-hof in g de maximumstraf 00e langste straf tot nu ,6 jaar cel, voor de Bos- r 1Wische generaal Krstic xebrenica. I 'a-gijzelaars 57!n het goed De veertien nog leven- se toeristen die vijf geleden in de woes- ■erije werden ontvoerd in gijzeling wor- nvuden, zijn klaarblijke- id jain Mali aangekomen, e mt de Duitse televisie- '*kW. Volgens deARD Se Duitse autoriteiten en videoband untvan- k bp alle veertien nog le- Iagzeiaars te zien zijn, on- s. se Nederlander Arjen komen allen aan het groeten hun familie. Iers Saddam Jordanië [om - Twee dochters rdreven Iraakse ex- Saddam Hussein en kinderen hebben ■heenkomen gezocht Volgens de Ameri- Buwszender CNN ge- "familieleden daar be- Ka? van de Jordaanse re- Jordaanse koning IJ (heeft de twee doch- ijn geïdentificeerd als aghad, uit „humani- ^vegingen" asiel ver sta en Raghad hadden der tegen hun vader (Of addam liet hun echt- 1 1996 vermoorden s i Irak waren terugge- waren een jaar daar- weken naar Jordanië. MC °°1-Korea aloog - Noord-Korea is - voorstel van de Ame- vai,resident George Bush 8enden om in overleg te n "t de VS en vier Aziati- te anden over de crisis kieïaan over het Noord- uij, kernwapenprogram- iy ïlandwoordvoerder >neoucher zei dat het adapril tussen Noord- en China binnen- -erbrden voortgezet met hvan Zuid-Korea, Ja- uli sland. Noord-Korea t; tijd geweigerd mee „is n een brede intema- -,m loog over de kwestie jj|st aan directe onder- ldorn met de VS. ii ht rsaanval list >n - De Amerikaanse Haeeft gewaarschuwd irwtote aanval van hac- 9 internet die moge- ide\nde is. Computer deskundigen van de uit het bedrijfsle- fdat de afgelopen et internet een groot s zijn uitgevoerd op die mogelijk gehackt rden in een poging rnetverkeer plat te fout in het bestu- n Windows zou ge ien worden voor een $e aanval, aldus het 'an binnenlandse int betaalt irkbezoek lis - Een zwarte pre ken baptistenkerk in kanse Louisiana wil [gangers naar zijn ken door ze voor kigheid te betalen, [gangers die in de listus een dienst bij- y Greenwood Acres ■Baptist Church in crijgen op zondagen iderdagen 10 dollar te de diensten bij- iikant Caldwell ver eren dat het leden- i de kerk vanaf de n 1958 vrijwel alleen arte geloofsgenoten j gelooft niet dat Je- ou hebben gewild. parijs/anp - De Franse regering van premier Raffarin bezuinigt op materieel en op mensen, is kortzichtig, maar stuurt brand weerlieden wel van hot naar her op het moment dat het te laat is. Die kritiek komt van de vice- voorzitter van de Franse Federa tie van Brandweerlieden, kolonel Richard Vignon, na de laatste branden in Zuid-Frankrijk en op Corsica. Die hebben aan vijf mensen het leven gekost, onder wie een Nederlandse. Drie brandweerlieden raakten zwaar gewond, en nog eens 21 lichtge wond. Het ontbreekt de regering aan elke visie, vindt Vignon. Minis ter Sarkozy van binnenlandse zaken heeft de aantijgingen on middellijk tegengesproken. Vig- nons uitlatingen zijn volgens hem het gevolg van „grote ver moeidheid". „Wij hebben alles gedaan wat we konden, maar we hebben nog nooit zo'n rampzalig jaar gekend," vertel de de bewindsman voor de te levisie. „Onze 25 Canadairs (blusvliegtuigen) en acht heli kopters hebben al tweemaal méér gevlogen dan anders in een jaar." Vignon verwijt de regering „ad- hoc-handelen" en vooral de moskou/ap - De Russische president Vladimir Poetin heeft gedreigd met het hervat ten van kernproeven als „an dere landen" dat ook doen. Poetin noemde de VS niet bij naam, maar diplomaten stel len dat de uitspraak een nau welijks verholen dreigement is aan het adres van de Ver enigde Staten. Die weigeren een internationaal verdrag te ondertekenen dat kemproe ven verbiedt. Rusland heeft het verdrag wel ondertekend, maar zal zich mogelijk uit het verdrag terugtrekken als de VS het vrijwillige moratorium op kemproeven verbreken. Poe tin deed zijn uitspraken tij dens een bezoek aan de stad Sarov, waar het belangrijkste Russische nucleaire centrum is gevestigd. Rusland voerde zijn laatste kemproef uit in 1990, een jaar voor het uit eenvallen van de Sovjetunie. De Verenigde Staten hebben sinds 1992 geen proeven meer uitgevoerd, maar de Amerikaanse regering en de legerleiding hebben nieuwe proeven in de toekomst niet uitgesloten. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft de afgelopen jaren voorberei dingen getroffen waardoor nieuwe proeven op korte ter mijn gehouden kunnen wor den, mochten die nodig zijn om de inzetbaarheid van kernwapens te onderzoeken. Zowel Amerikaanse als Russi sche atoomdeskundigen heb ben aangedrongen op de mo dernisering van bestaande kernwapenarsenalen. Nieuwe kemproeven zijn daarvoor vrijwel onvermijdelijk. preventie te vergeten. Drie jaar geleden is het C130-Hercules transportvliegtuig van de brandweer bijvoorbeeld nooit vervangen. De socialistische voorzitter van de regio Proven- ce-Alpes-Cöte-d'Azur, Michel Vauzelle, is het met Vignon eens dat er te weinig gebeurd. „Tijdens de branden in de Var heb ik in een klein dorp zelf ge constateerd dat twee van de drie brandweerwagens in te slechte staat waren om uit te rukken," zei hij. Ook wil hij meer zeggenschap om de uit de hand lopende, veel te dicht op elkaar staande bebouwing langs de kust en in het binnenland aan banden te leggen. Daardoor verdwijnen „brandbanen" ofwel veiligheid zones tussen de wilde bos- en struikgebieden en bewoonde gebieden. Het overgrote deel van de Fran se brandweerlieden (250.000 man) bestaat uit vrijwilligers. Uit heel Frankrijk hebben zo'n duizend van hen op eigen reke ning de afgelopen dagen een week vakantie genomen om hun collega's in het zuiden te helpen en af te lossen. In prin cipe krijgen die brandweerlie den slechts een vergoeding van 7 euro per uur. bagdad/ap - Irak kan binnen een jaar beschikken over een door het volk goedgekeurde grondwet en een gekozen rege ring. Dat heeft de Amerikaanse bewindvoerder Paul Bremer gisteren gezegd. Het optimisme van Bremer is opmerkelijk, gelet op de moei zame besluitvorming binnen de voorlopige bestuursraad die door de Amerikanen is aange steld. Die raad had er meer dan twee weken voor nodig om een voorzitter aan te wijzen, waarbij besloten is de functie maande lijks onder negen van zijn 25 le den te laten rouleren. „Het is zeker niet onrealistisch om te stellen dat er medio 2004 verkiezingen komen", zei Bre mer. „En als er een soevereine regering is geïnstalleerd, zullen wij het gezag aan de regering overdragen en zit mijn taak er op." Twijfels over de legitimiteit van de voorlopige regering staan de wederopbouw van het land in de weg. Voor de Wereldbank is het bijvoorbeeld de vraag of de door de Amerikanen aangewe zen raad internationale kredie ten mag ontvangen. Voorts aar zelen landen om vredestroepen naar een door de Verenigde Een Franse helikopter is bezig met het nablussen in de buurt van La Motte in Zuid-Frankrijk waar eerder deze week duizenden hectares bos in vlammen zijn opgegaan. De branden lijken nu onder controle te zijn, maar kunnen zomaar weer de kop opsteken. Foto: AFP/Pascal Guyot Inmiddels lijken de meeste branden onder controle. Nabij Draguignan werd de „opge luchte" brandweer overdag „eindelijk" geholpen door re gen en hagel. In de buurt van de stad La Motte, in het depar tement Var, 'stabiliseerden' zij een vuurzee die sinds dinsdag al 2700 hectare bos in de as had gelegd. In het departement Bouches-du-Rhöne, nabij de stad Salon-de-Provence, brach ten zij een brand onder contro le die woensdag was uitgebro ken en al 500 hectare had ver woest. latacunga/gpd - De Ecuadori- aanse politie heeft twee nieuwe arrestaties verricht bij het on derzoek naar de roofmoord op de Noord-Hollandse politie man John Kleimeer (42) en zijn tienjarige dochter Minke verle den week in Ecuador. Het be treft twee volwassen mannen uit het berggebied waar vader en dochter tijdens een wandel tocht werden doodgeslagen. Luitenant-kolonel Fernando Chavez, hoofd van de recher che in Latacunga, heeft sterke vermoedens dat een van beiden de werkelijke moordenaar is en niet de veertienjarige jongen, die begin deze week de roof moord heeft bekend. Volgens Chavez heeft een van de twee de jongen gedreigd te vermoor den als hij de schuld niet op zich neemt. Hij baseert zich op de onsamenhangende verkla ringen over de toedracht, die de jongen blijft afgeven. De politie trof eind vorige week in zijn bezit de rugzak en de di gitale camera van Kleimeer aan. De jongen stelt tot dusver dat hij de Nederlander op het ach terhoofd heeft geslagen met een grote tak, die de op Cura sao gestationeerde politieman kort ervoor als wandelstok had gebruikt. Na vader gedood te hebben zou hij op dochter Minke hebben ingeslagen. De jongen had naar zijn zeggen zijn diensten proberen te ver kopen als gids, maar dat aan bod zou Kleimeer afgeslagen hebben. Hij zou daarna met het tweetal zijn meegelopen om hen te beroven. Chavez verwacht het onderzoek medio volgende week te kun nen afsluiten. De politie onder vraagt nog bewoners op het af gelegen 'platteland' in de ber gen. De plaats van het misdrijf ligt op drie uur afstand met de auto van de provinciehoofd Latacunga in een moeilijk be gaanbare streek. Daardoor vergt het onderzoek meer tijd. Onduidelijkheid over vertrek van president Charles Taylor accra/ap - Begin volgende week komen de eerste vredesmilitai- ren van ECOWAS, een groep West-Afrikaanse landen, aan in Liberia. Drie dagen later moet de Liberiaanse president Char les Taylor in ballingschap gaan. De West-Afrikaanse regerings leiders zijn het daarover giste ren eens geworden in het Gha- nese Accra. Taylor zelf laat we ten nog niet meteen te willen vertrekken. De troepenmacht moet een eind maken aan de burgeroorlog die Liberia al ja ren verscheurt. De voorhoede van de vredes macht komt maandag in Libe ria aan. De buitenlandse mili tairen moeten de juiste om standigheden scheppen voor een machtsoverdracht. Don derdag moet president Taylor vertrekken, stelde Mohamed Ibn Chambas, de secretaris van ECOWAS. Taylor, die is aangeklaagd door het oorlogsmisdadentribunaal voor Sierra Leone, heeft de af gelopen weken herhaaldelijk gezegd dat hij bereid is de macht over te dragen als er een vredesmacht in Liberia wordt gestationeerd. Of de West-Afri kaanse leiders hem hebben ge raadpleegd voor ze gisteren hun verklaring uitgaven, is nog onduidelijk. Tot nu toe kwam Taylor telkens terug van toezeg gingen de macht te zullen over dragen en daar lijkt het nu ook weer op. ECOWAS riep de Liberiaanse rebellen en het regeringsleger op een staakt-het-vuren in acht te nemen met het oog op de komst van de vredesmacht. Maar ook als de gevechten doorgaan, zullen de ECOWAS- Liberianen scanderen vredesleuzen buiten de Amerikaanse ambassade in de hoofdstad Monrovia. De Liberianen grepen de komst van de voorhoede van de Afrikaanse vredesmacht aan om uiting te geven aan hun wens dat de hoofdmacht zo snel mogelijk arriveert om de chaos te beëindigen. Begin volgende week arriveren de eerste bataljons Nigeriaanse troepen. Foto: EPA/Nic Bothma militairen in Liberia worden ge stationeerd. De bijeenkomst in Ghana werd bijgewoond door de presidenten van Nigeria, Ghana en Togo. Gambia, Ivoor kust en Liberia zelf stuurden di plomaten. Twee van de drie Amerikaanse oorlogsschepen die naar Liberia opstomen ko men morgen aan. Het gaat om de USS Iwo Jima en de USS Carter Hall. Het derde marine schip, de USS Nashville, volgt twee dagen later. Nog altijd is niet duidelijk of de ongeveer 2300 Amerikaanse mariniers ook daadwerkelijk aan land gaan. President Bush heeft tot nu toe als voorwaarde gesteld dat er eerst een wapenstilstand tussen de strijdende partijen wordt gesloten en de Liberiaan se president Taylor in balling schap gaat. Staten bezet en bestuurd Irak te sturen. Opnieuw zijn Amerikaanse mi litairen in Irak aangevallen. Gis teren kwam één militair om het leven en raakten er twee ge wond toen zij op een vooruitge schoven positie op tachtig kilo meter ten noordoosten van Bagdad onder vuur werden ge nomen. Een andere Amerikaan kwam om toen de pantserwa gen waarin hij zat op de weg tussen het centrum van Bagdad en het internationale vliegveld op een landmijn reed. washington/ap - Het geld waarmee de aanslagen van 11 september 2001 in de Verenig de Staten zijn gefinancierd was afkomstig van rekeningen in Pakistan, heeft een functionaris van de Amerikaanse FBI, John Pistole, gisteren verklaard voor een Senaatscommissie. De rekeningen werden beheerd door hooggeplaatste en welbe kende figuren uit het terreur netwerk al-Qaeda, die ervoor zorgden dat het geld via tussen personen in Duitsland en de Verenigde Arabische Emiraten uiteindelijk in handen kwam van de vliegtuigkapers in de VS, zei Pistole. De aanslagen heb ben volgens de FBI tussen de 175.000 en 250.000 dollar ge kost. Er werden onder andere vlieglessen en reizen van bekos tigd. De tussenpersonen legden verantwoording af aan Khalid Shaikh Mohammed, die wordt beschouwd als het brein achter de aanslagen. Senatoren die meer wilden we ten over de rol van Saudi-Ara- bië werden van Pistole niet veel wijzer. Vijftien kapers waren af komstig uit Saudi-Arabië en in een onlangs uitgebracht rap port over de aanslagen wordt gesproken over financiële ban den tussen dat land en al-Qae da. Vermoed wordt dat een deel van de 'om veiligheidsredenen' uit de gepubliceerde versie van het rapport geschrapte pagina's betrekking heeft op Saudi-Ara bië. Het vermoeden bestaat dat Saudi-Arabië om redenen van buitenlandse politiek wordt af geschermd. jeruzalem/afp - Ongeveer dui zend Palestijnse gevangenen in Israëlische gevangenissen heb ben vanmorgen aangekondigd in hongerstaking te gaan. Dat heeft de Israëlische radio ge meld. De hongerstaking volgt op een opstand in een van de grootste cellencomplexen van Israël, de Shikma-gevangenis bij Ashkelon in het zuiden van het land. Directe aanleiding voor die opstand was de beslis sing een plastic wand aan te brengen tegen het hek in de be- zoekruimte, waardoor gevange nen hun bezoek niet meer tus sen de tralies door kunnen aan raken. Israël heeft in het kader van het internationale vredes plan voor het Midden-Oosten, de zogeheten 'routekaart', toe gezegd binnenkort 540 gedeti neerde Palestijnen vrij te laten. De Palestijnen eisen dat Israël alle 6000 Palestijnen uit zijn ge vangenissen bevrijdt. De radi cale groeperingen Harnas en de Islamitische Jihad hebben dat als voorwaarde gesteld voor handhaving van de wapenstil stand van drie maanden. bagdad/anp - Drie maanden geleden verklaarde de Amerikaanse president George Bush tijdens een spektakel show op een vliegdekship voor de kust van Califomië dat de „voor naamste gevechtshandelingen" in Irak achter de rug waren. Sindsdien zijn in Irak meer dan vijftig Amerika nen door geweld om het leven geko men. Het Iraakse verzet lijkt alleen maar aan kracht te winnen. Nadat de Amerikanen anderhalve week geleden de twee gezochte zo nen van Saddam Hussein doodscho ten, spraken veel commentatoren de hoop uit dat de aanslagen op Ameri kaanse soldaten in aantal zouden af nemen. Die hoop bleek al snel mis plaatst. Van centraal georganiseerd verzet is geen sprake, zegt Ahmed al- Baghdadi, een Irak-expert verbonden aan de universiteit van Koeweit, en er zijn absoluut geen aanwijzingen dat Qusay, Uday of hun vader veel te ma ken hadden met de aanslagen op Amerikaanse soldaten. Dat het verzet georganiseerd wordt door restanten van het regime van Saddam is 'spin', zegt voormalig CIA- analist Ray McGovern - een vriende lijk woord voor propaganda. Het is voor de Amerikanen het gemakke lijkst de aanslagen te wijten aan 'geesten uit het verleden'. In werke lijkheid lijkt het er echter meer op dat de guerrilla wordt uitgevoerd door zelfstandige, geïsoleerde cellen, die ieder hun eigen redenen hebben om te vechten. De meeste cellen bestaan uit voorma lige soldaten en ambtenaren, zegt Phebe Marr, schrijfster van onder meer een boek over de moderne ge schiedenis van Irak. De meeste solda ten en ambtenaren zijn hun baan kwijt en voormalige leden van de Baath-partij mogen niet meer werken bij de overheid. Ze zijn hun macht kwijt en zien onder de Amerikanen nauwelijks of geen toekomst voor Guerrilla wordt alleen maar intensiever zichzelf. Hetzelfde geldt voor de soennitische geestelijkheid, die in vloed kwijtraakt aan de voorheen on derdrukte sjiitische meerderheid van de bevolking. Met liefde voor Saddam hebben de motieven van al deze groepen weinig te maken. Een ander deel lijkt uit het buitenland te komen. Bronnen bij het Ameri kaanse leger zeggen aanwijzingen te hebben dat in het noorden van Irak buitenlandse strijders actief zijn. Zo hebben Amerikaanse soldaten raket ten aangetroffen die zichzelf door middel van een tijdsklok afvuren. Gu errillastrijders van al-Qaeda en de Ta liban in Afghanistan gebruiken de zelfde tactiek. De Amerikanen zin spelen dus op de aanwezigheid van al-Qaeda in Irak, of in elk geval van sympathisanten. Volgens al-Baghdadi, de Irak-expert uit Koeweit, zijn er ook radicale Ara bische nationalisten uit Syrië en „gekken die uit Iran zijn gekomen" actief in de Iraakse guerrilla. De Ame rikaanse soldaten in Irak zijn een aantrekkelijk doelwit voor extremis ten van allerlei aard. De guerrilla gaat door „zo lang er fundamentalisten zijn die streven naar het martelaar schap", zegt al-Baghdadi. Het extremisme wordt gevoed door dat de Amerikanen in Iraakse ogen hun beloftes niet waarmaken. Lang zaam worden de omstandigheden voor de bevolking beter, maar veel mensen gaat het niet snel genoeg. Op straat is het nog altijd onveilig, er wordt nog steeds veel te weinig elek triciteit opgewekt, er is een gebrek aan water en de riolering van Bagdad mondt bij gebrek aan functionerende zuiveringsinstallaties rechtstreeks uit in de Tigris. De conclusie van de be volking: de Amerikaanse bezetters willen ons helemaal niet helpen, ze zijn alleen maar uit op onze olie. De bevolking mort en vrijwel ieder een heeft een vuurwapen - in zo'n klimaat is er weinig nodig om geweld te doen uitbreken. Een eenheid van het Amerikaanse leger dacht in twee maanden tijd een goede relatie met de bevolking van de wijk Waziriya van Bagdad te hebben opgebouwd. De soldaten ruimden mijnen, luister den naar de klachten van de bevol king en losten allerlei problemen op. De bevolking was dankbaar. Toen kwam de avond van 22 juli, de dag waarop Uday en Qusay werden doodgeschoten. De stroom viel uit en in het donker klonk geweervuur. Het was vreugdevuur, maar een Ameri kaanse patrouille dacht te worden aangevallen en opende het vuur. Een meisje van 9 werd het slachtoffer. Sindsdien is de goede relatie met de bevolking verdwenen. „Vroeger hiel den we van de Amerikanen. Nu haten we ze", zegt een inwoner van de wijk. „Als ik ze zie spuug ik naar hen. Ik zou graag een bom op hen fooien." Een brede opstand tegen de Ameri kaanse bezetters ligt niet in de lijn der verwachting, zegt Rashid Khalidi, de directeur van het Center for Interna tional Studies van de University of Chicago. Doordat het verzet uit zo veel verschillende hoeken afkomstig is en de diverse groepen vaak tegen gestelde doelen hebben, is het on waarschijnlijk dat alle tegenstanders zich weten te verenigen. Het blijft bij ,,hit-and-run"-aanslagen, verwacht Khalidi. Heel geruststellend voor de Amerikanen is dat niet. Een door Saddam geleide verzetsorganisatie zou betrekkelijk gemakkelijk uit te roeien zijn geweest. Kleine, ongecon troleerde groepjes die zo nu en dan een aanslag plegen zijn veel lastiger op te sporen en aan te pakken. De laatste Amerikaan is nog niet gesneu veld in Irak.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5