Harde kritiek op Vaticaan BINNENLAND 'Het gaat niet in de eerste plaats om seks' 'Wij staan niet klaar met een grote zak vol geld' Wr Homo's en GroenLinks hekelen standpunt over homohuwelijk Vluchtelingen willen niet terug naar Afghanistan Lichaam van kraanmachinist geborgen Eerdmans: Te veel vragen over Fortuyn zijn onbeantwoord Ballonnen voor War Child Bijna 1200 studenten moeten fors inleveren op studiebeurs rtien jaar 1st voor moord rdam - Het openbaar mi- e heeft gisteren voor de »ank in Amsterdam veer- ar celstraf geëist tegen ï-jarige man. De Amster- ïer schoot op 2 februari ir met drie kogels zijn 1 Dario Britvec dood. Het Impte hij in de Haarlem- (ekvaart. Het werd ruim iaand later gevonden. Vol- iet OM is Britvec ver- nadat de twee vrienden .jgheid kregen over geld. .vjphtbank doet op 14 au- Hb uitspraak. gaal ontkomt i uitzetting tot - Een illegaal is het tot - ^eer toe gelukt zijn uitzet- voorkomen door glas in Hken. De man braakte het kort voor zijn vertrek op Kol. Hij wilde daarmee ■lf verwonden. Als iemand jrdt uitgezet een gevaar voor zichzelf of anderen pord van het vliegtuig, Ie uitzetting niet door. Op I werd voor het eerst ge gierd de man uit te zetten. 1de marechaussees die jegeleidden ontdekten dat B in zijn mond had, slikte t door. Onderzoek wees t hij glas had doorgeslikt. eerde in nfusie dood iioEiN - Prof. dr. C.M. ts, de oprichter en voor directeur van het FOM- ut voor plasmafysica lizen in Nieuwegein is ag op 78-jarige leeftijd tden. Dat heeft het insti- psteren bekendgemaakt. ns werd gezien als de nes- in het Nederlands onder- paar kernfusie en genoot pale en internationale er- Nng. Zo werd hem regel- fr} gevraagd om voorzitter te en van onder meer Euro- adviescommissies. nkwater van (de kwaliteit iaag - De kwaliteit van het rlandse drinkwater is goed wettelijke voorschriften de controle van het drink - f worden goed nageleefd, onludeert de VROM-In- et ie gisteren naar aanleiding en rapport over de kwali- |n het drinkwater. Het )rt van de VROM-Inspectie 'e laseerd op meetgegevens 1 raterleidingbedrijven uit |Uit de rapportage blijkt (et aantal pompstations de limiet voor schadelijke b in het water werden ichreden, hetzelfde was als |ar daarvoor. In geen van (vallen vormde dit een ge- roor de volksgezondheid. n Westerloo tman HMG irsum - Fons van Wester- de nieuwe topman van de [nd Media Groep (HMG). leeft de RTL Group, waar- jlMG een onderdeel is, laag bekendgemaakt. Van erloo volgt Dick van der jf op die begin juli zijn ver- aankondigde als gevolg van ferschil van inzicht met de Hg van de RTL Group. Fons jVesterloo heeft op dit mo- t de leiding bij de concur- (van HMG, SBS. Hij begint september in zijn nieuwe tie. SBS maakte vandaag Ijk de benoeming bekend Bart in 't Hout als opvolger aan Westerloo bij SBS. rketwachter tolk gewond erdam - Een parketwach- gisteren tijdens een uit- ik van de rechtbank in Am- am in zijn arm gebeten een 40-jarige oplichter uit ïen. Kort daarvoor had de rie jaar cel veroordeelde uit woede een tafel in de ing van officier van justitie ollander gesmeten. Daar- leef de aanklaagster onge il, maar wel werd een tolk akt. In de zaal waren zoals uikelijk bij gedetineerde achten, twee parketwach- lanwezig. Er moesten nog n collega's aan te pas ko- om de forsgebouwde Die aar in bedwang te houden. ger beroep ;en Veerman hem - Het openbaar minis- heeft hoger beroep inge- 1 tegen de uitspraak van de tbank in Haarlem inzake de ndamse horeca-ondeme- Jan Veerman. De 57-jarige tman werd door de recht- tveroordeeld tot twaalf nden voorwaardelijke cel- 240 uur taakstraf en ont- ing uit zijn beroep als hore- ïdernemer voor twee jaar. echtbank achtte hem ïldig aan brand en dood r schuld en het veroorzaken zwaar lichamelijk letsel, zegt het OM dat het niet tier aarzeling tot deze be ing is gekomen'. vrijdag 1 AUGUSTUS 2003 Rijswijk/ANP - De homobewe ging en oppositiepartij Groen Links hebben gisteren harde kri tiek geuit op het standpunt van het Vaticaan over het homohu welijk. Het Vaticaan had het ho mohuwelijk eerder op de dag veroordeeld als afwijkend en een ernstige bedreiging voor de sa menleving. De adoptie van kin deren door homoseksuele paren werd afgewezen. Het document van de Vaticaan se congregatie voor de geloof sleer roept rooms-katholieke politici en alle gelovigen op zich te verzetten tegen wetten die huwelijken tussen homo's en lesbiennes mogelijk maken. „Het huwelijk bestaat alleen uit een man en een vrouw. Het hu welijk is heilig, terwijl homo seksuele daden ingaan tegen de natuurlijke zedenwet", staat in het twaalf pagina's tellende do cument, dat is goedgekeurd door paus Johannes Paulus II. Wettelijke erkenning van ho moseksuele verbintenissen of de gelijkstelling van deze rela ties aan het huwelijk betekent niet alleen 'de goedkeuring van afwijkend gedrag', maar ver doezelt volgens het Vaticaan ook de 'fundamentele waarden die behoren tot de gemeen schappelijke erfenis van de mensheid'. Het Vaticaan is de campagne tegen het homohuwelijk begon nen, omdat het vreest dat steeds meer landen het burger lijk huwelijk zullen openstellen voor homo's en lesbiennes. In Nederland gebeurde dat in de cember 2000 voor het eerst ter wereld. België volgde dit jaar. Nieuw-Zeeland en ook Canada werken momenteel aan wetge ving om het homohuwelijk mo gelijk te maken. GroenLinks wil dat de regering de pauselijk ambassadeur (nuntius) in Nederland ter ver antwoording roept voor de aan val van het Vaticaan op het ho mohuwelijk. De partij vindt het 'onaanvaardbaar' dat het rooms-katholieke politici pro beert te dwingen zich tegen de openstelling van het burgerlijk huwelijk voor homo's en les biennes te verzetten. Het Vati caan zou met haar oproep de scheiding tussen kerk en staat overschrijden. De Rooms-Katholieke Kerk heeft volgens de partij recht op haar eigen mening, maar zij mag dit 'nooit proberen op te leggen aan democratisch geko zen politici'. CDA-Tweede-Kamerlid Ferrier vindt het goed als het Vaticaan zoiets als in het nu gewraakte document laat horen. Dat hoort volgens haar bij de taak van het Vaticaan. Volgens Ferrier moet elke indi viduele politicus zijn eigen overweging maken. Ze wijst daarbij nadrukkelijk op de scheiding tussen kerk en staat in Nederland, waar juist politici rekening mee moeten houden. Het COC en de Gaykrant heb ben geen goed woord over voor de campagne van het Vaticaan. Zij kondigden de publicatie aan van een internationale handlei ding over het homohuwelijk, dat tegenwicht moet bieden aan de campagne van het Vati caan. Het 60 pagina's tellende boekje beschrijft hoe het homohuwe lijk geregeld kan worden aan de hand van de Nederlandse situa tie. den haag/gpd - Afghaanse vluchtelingen weigeren naar huis terug te keren. Ze vinden het daar te gevaarlijk. Honderden uitgeprocedeerde asielzoekers verblijven nu als il legaal ergens in Nederland bij familie of in kerken. Een aantal van hen overweegt in hongerstaking te gaan. Vol gens vluchtelingenorganisaties is de nood hoog. De IND heeft inmiddels 500 Af- ghanen laten weten dat ze terug moeten. Ze zijn uit de asielopvang gezet. Volgens Ilias Fakiri, bestuurslid van de federatie van Afghaanse organisaties (Favon), neemt daarom de onrust in zijn ach terban toe. Fakiri wil een gesprek met de Nederlandse regering om die ervan te overtuigen dat de situ atie in Afghanistan nog niet vei lig genoeg is om terug te keren. ritthem - Reddingswerkers hebben gisteravond het lichaam geborgen van een 39-jarige kraanmachinist uit Heinkenszand. De man verongelukte woensdagavond tijdens het lossen van containers van de Peli can i nadat de kraan waarin hij zat knakte. Reddingswerkers konden het lichaam in eerste instantie niet bereiken. Het slachtoffer zat bekneld in de cabine van een containerkraan, op veertig meter hoogte in Vlissingen-Oost. Gezien de positie waarin de man is aantroffen, kan ervan worden uitgegaan dat hij op slag dood was. Op de foto is rechts te zien hoe de kraan was en links de kraan na de knak. Foto: ANP/Ro bin Utrecht door Erwin Tuil en Peet Vogels den haag - Aan complotdenken doet het LPF-ka- merlid Joost Eerdmans niet. Maar het onderzoek naar de beveiliging van Pim Fortuyn door de commissie-Van den Haak maakt hem op zijn minst achterdochtig. „De hoofdconclusie van de commissie dat de moord sowieso zou zijn ge pleegd, klopt pertinent niet." De frustratie bij de LPF over de moord op For tuyn zit diep. Heel diep. En het afgelopen jaar is niets gebeurd dat die frustratie kon temperen. Integendeel, zo vindt LPF-kamerlid Joost Eerd mans. Blijkbaar wordt Fortuyn onder het tapijt geveegd. Anders kan hij niet verklaren waarom de Tweede Kamer het debat over het rapport van de commissie-Van den Haak al drie keer heeft uitgesteld. De kritiek richt zich eigenlijk op alle betrokke nen. Regering, Tweede Kamer en de commissie hebben forse steken laten vallen. „Ik ga nog niet zo ver door te zeggen dat het kwade opzet is, maar bewust laks is de commissie zeker geweest. Als bepaalde zaken niet op tafel komen, kim je boze opzet niet meer uitsluiten." Eerdmans is daarom begonnen met het een zwartboek. De commissie heeft op zijn minst be roerd werk afgeleverd, vindt hij. Ondanks het feit dat de commissie topambtenaren, ministers, de veiligheidsdienst AIVD en politiekorpsen verwijt te kort te zijn geschoten. „Er zijn wat ons betreft te veel vragen niet beantwoord. Wij willen dat het onderzoek wordt overgedaan, zodat alle ant woorden op tafel komen." De LPF wil dat er een nieuwe onderzoekscom missie komt. „Daarin moet wat mij betreft in ie der geval de Rotterdamse oud-hoofdcommissaris Jan Blaauw zitten. Verder denk ik aan mensen als Jan Timmer, Hans Wiegel en Gerard Spong. Ik wil gravers hebben, ze moeten tot op de bodem kunnen en willen gaan." Eerdmans twijfelt over de bereidheid van Van den Haak om echt diep te graven. „Die heeft niet goed doorgevraagd en zaken laten liggen. Ik moest mezelf ook aanmelden bij de commissie. Anderen weigerden het verslag van het gesprek te tekenen, omdat ze zich niet konden vinden in de weergave. Die verslagen zijn gebruikt in het rap port, dat kan toch niet." Hoe dan ook moet de waarheid moet boven tafel komen, eist Eerdmans. Pas als die op tafel ligt en het onderzoek echt grondig is gedaan, kan hij zich neerleggen bij de uitkomsten. Ook als die minder aangenaam voor sommige LPF'ers zijn. Zo blijft de beveiliging van Fortuyn door de LPF een heikel punt. De commissie-Van den Haak stelde dat de partij onvoldoende maatregelen had genomen. Eerdmans bestrijdt dat. „We deden als LPF al het mogelijke aan de beveiliging van Fortuyn maar we werden echt omvergelopen door de tegen standers. Het was een zee waarop wij met een bootje dobberden. Op 6 mei zou een particuliere beveiliging voor Pim worden geregeld. Het was gratis aangeboden door een bureau. Helaas wer den we net ingehaald door de tijd. We waren ons wel degelijk bewust van de gevaren, veel mensen waren bang voor een aanslag." groenlo - Kinderen in het Achterhoekse Groenio wachten op het moment dat ze hun ballonnen mogen oplaten. In het hele land zijn gisteren ballonnen opgelaten die i euro per stuk kosten. De opbrengst van de actie gaat naar War Child. Foto: ANP/Vincent Jannink door Flip Versteegh vélp - Drie pedofielen - twee Nederlanders en een Duitser - zijn gisteren 'uit de kast' ge komen. Op internet bekenden zij hun ge aardheid, en zeggen te hopen op begrip en acceptatie. Norbert voelt zich aangetrokken tot jonge meisjes. Niet van negentien jaar. Maar twaalf, tien of nog jonger. Iets met ze 'doen' in seksuele zin wil hij niet. Zegt hij. Weinig aan de hand dus, zou je menen. Als je je grenzen weet en daarmee ook die van de wet respecteert, zal niemand je veroor delen. Tenminste, als niemand weet met welke gevoelens je rondloopt omdat je er immers niets mee doet. In zijn kamer in Velp legt Norbert de Jonge (25) uit dat hij nu juist wel wil dat iedereen het weet. Dat hij wordt aangetrokken door jonge meisjes, kinderen. „Ik heb gemerkt dat ik het erg moeilijk vind te leven met de gedachte dat de maatschappij mij niet ac cepteert omdat ik deze gevoelens heb. Daarom ben ik er op deze manier mee naar buiten gekomen. Ik hoop een discussie op gang te brengen. Het wordt tijd dat wij ge accepteerd worden want een pedofiel is maar zelden een kinderverkrachter. Het gaat ook niet in de eerste plaats om seks." Norbert discussieert graag over pedofilie. Praat gedreven en bedreven over zijn drijf veren, biedt zich op internet ook aan om lezingen te geven. Maar als hem wordt ge vraagd waar zijn grens ligt, hoe ver hij met kinderen denkt te kunnen gaan, is hij min der expliciet. „Op de site hebben we vier voorwaarden geformuleerd waaraan con tact met kinderen moet voldoen. Ze moe ten ermee instemmen en zich eraan kun nen onttrekken. De harmonieuze ontwik keling mag niet verstoord worden en je moet er open over zijn, ook naar de ouders van het kind." Maar wat is de instemming waard van een kind dat de gevolgen nog niet kan overzien? Norbert antwoordt met een vergelijking. „Kijk, als een kind op vakantie gevraagd wordt of het een buitenlands gerecht wil eten, kan het ook niet precies weten hoe dat smaakt. De ouders schatten dan in of ze 't lusten. Als dat niet zo is, moeten ze wel kunnen zeggen: ik wil het niet." Zijn de gevolgen van een vies bord eten nou echt vergelijkbaar met de gevolgen van seksuele activiteit op jonge leeftijd? Als mensen op latere leeftijd problemen krij gen met vroege seksuele ervaringen komt dat vrijwel altijd door de omgeving", meent de man uit Velp. „Die accepteert het ge woon niet en dat wordt overgebracht. Dat is traditioneel zo bepaald onder invloed van de kerk." Over de effecten van zijn actie en die van zijn twee zielsgenoten zegt Norbert goed nagedacht te hebben. „Ik hoop en ver wacht dat mensen een dialoog met mij wil len aangaan. En dat ik daarna rustig kan lé ven als pedofiel." Van kans op dialoog was gisteren, afgezien van onophoudelijke me- diavragen, al gauw geen sprake meer. De site werd door de provider van internet ge haald. De Jonge over zijn omgeving: „Mijn vrienden, kennissen, familie en collega's weten hier allemaal van. En ze accepteren het ook. Oké, mijn ouders waren ook wel een beetje bezorgd, in de trant van: kijkje uit wat je doet?" Zijn Norbert en zijn medepedofielen een gevaar voor kinderen? Of heeft hun actie hooguit risico's voor henzelf opgeroepen? „Wij willen prettig met kinderen omgaan, liefdevol. Daar wil ik voor uitkomen zonder als verkrachter afgeschilderd te worden. Ik denk dat het met de reacties wel zal mee vallen. Kijk naar buiten, daar staan geen drommen mensen. En vergeet niet: ik zou dit nooit gedaan hebben als ik privé of in mijn werk contact met jonge meisjes zou hebben. Dat is niet het geval, dan zouden mensen het misschien eerder verkeerd op vatten. Of de politie nu misschien extra be langstelling voor mij krijgt? Dat kan, maar ik heb niks verkeerds gedaan. Hooguit ben ik mijn computer een dagje kwijt. Ik heb ze trouwens ingelicht, dan weten ze ervan als er toch bedreigingen komen." Nederlanders in buitenland bezorgen Buitenlandse Zaken handenvol werk door Petra Huijser den haag - Het is niet alleen hoogseizoen aan de Turkse Riviè- ra en de Spaanse Costa's. Ook op het ministerie van buitenlandse zaken is het een drukte van be lang. Vermisten, sterfgevallen maar ook veel gepakte drugs smokkelaars bezorgen de afde ling Consulair Maatschappelijke Zaken handenvol werk. „Je zit hier constant in de emoties." Het gesprek klinkt luguber, het onderwerp is bizar. „Moeder wil waarschijnlijk de botten en de schedel zien", vertelt Siedje Smits tegen een medewerkster van de Nederlandse ambassade in Rome. De botten in kwestie zijn van een man die een paar jaar geleden tijdens een vakan tie in Italië spoorloos verdween. Hij blijkt te zijn verongelukt. Kort geleden zijn er stoffelijke resten gevonden en die wil zijn moeder nu zelf met de auto ko men halen. „Misschien kunnen we haar ervan overtuigen dat het niet verstandig is half Euro pa door te rijden met menselij ke resten", oppert Smits. Smits is één van de zeventien medewerkers van de afdeling Consulair Maatschappelijke Za ken (CMZ) van het ministerie van buitenlandse zaken. De af deling biedt hulp aan Neder landers die over de grens in de problemen komen en houdt contact met het thuisfront. Zo zorgde Smits, die Frankrijk, Italië en het Midden-Oosten in haar pakket heeft, er de afgelo pen jaren voor dat er aandacht bleef voor de vermiste man en belde ze veel met de moeder over de mogelijke vondst van haar zoon. „Je doet iets voor de achterblijvers, want die hebben het zwaar. Helemaal bij een vermissing. Maar ik heb ook te doen met mensen van wie een familielid in de gevangenis zit." Zo'n tachtig procent van het werk bij CMZ behelst de zorg voor de ruim 2100 Nederlan ders die over de grens achter de tralies zitten. „De rest van de tijd zijn we bezig met sterfge vallen, ongelukken en vermis singen", legt Annemieke Ruig- rok, het hoofd van de afdeling, uit. Vooral de vermisten kosten steeds meer tijd. Jaarlijks ver dwijnen zo'n 55 mensen, maar het aantal meldingen dat bin nenkomt is een veelvoud hier van. „Dan heeft iemand niet gebeld of gemaild en raken ou ders ongerust", schetst Rob Kouveld (Azië, Australië en Nieuw-Zeeland) als voorbeeld. „Negen van de tien keren is ie mand gewoon onderweg, of is hij of zij de tijd vergeten. Maar wij kunnen zo'n melding niet negeren. Het gaat toch om een mensenleven." Een enkele keer is een vermiste doelbewust verdwenen: hij of zij heeft geen trek meer in con tact met de familie. „Dan wordt het lastig, want je kunt iemand niet dwingen zijn moeder te bellen. Meer doen dan melden dat een vermiste in orde is, kun je dan niet." Het valt hem soms moeilijk, vooral als er sprake is van over ledenen. „Je zit hier constant in de emoties. Wij zorgen ook dat spullen, zoals een horloge, na een sterfgeval weer bij de fami lie terechtkomen. Die halen ze hier op en dat gaat je niet in de koude kleren zitten." Zo kan Joyce Simons (Surina me, Midden-Amerika en Ma rokko) zich nog levendig de speurtocht naar de familie van een verongelukte bergbeklim mer herinneren. „Veel mensen hebben helaas geen briefje in hun paspoort met de contact gegevens. Wij gaan dan, niet zelden midden in de nacht, op basis van een naam, paspoort nummer en woonplaats op zoek naar familie. Dat is echt Sherlock Holmes-werk. Als we ouders of broers of zussen vin den, brengt de politie het slech te nieuws. Daarna kunnen de nabestaanden op een moment dat het hen schikt, voor de rest van de informatie bij ons te recht." Ondanks het vele werk is de af deling CMZ een grote onbeken de. Mensen bellen met de vreemdste vragen. Of hun mo biele telefoon het wel doet in Zuid-Frankrijk en of ze hier aangifte kunnen doen van de beroving in Benidorm. „En daar zijn we niet voor", ver zucht Alda Pfaff, verantwoorde lijk voor Afrika en Spanje. „Net zoals we er niet zijn om grote zakken met geld uit te delen aan mensen die een been bre ken maar geen reisverzekering hebben afgesloten. Die moeten bij familie en vrienden aanklop pen." De te hoog gespannen ver wachtingen leiden geregeld tot ontevreden reacties. 'Buiten landse Zaken doet niets voor Nederlanders in het buiten land', luidt dan de kritiek. Het steekt de medewerkers, juist omdat veel van hun werk ach ter de schermen gebeurt. „Je hebt rekening te houden met de soevereiniteit van een land", legt Annemieke Ruigrok nog maar eens uit. „Wij kunnen niet eisen dat een Nederlander in een Thaise cel beter wordt be handeld dan een Thai. Wij kun nen niet van lokale politie eisen dat ze iets doet. We kunnen hoogstens bemiddelen, hulp aanbieden en diplomatieke ka nalen bewandelen. Maar dat kost tijd, en mensen willen meteen een oplossing." den haag/gpd - Bijna twaalf honderd studenten krijgen zo'n 150 euro per maand minder studiebeurs. De Informatie Be heer Groep heeft hun beurs voor uitwonend studeren om gezet in een beurs voor thuis wonende studenten. Ook moe ten ze 750 euro aan te veel ont vangen financiering terugbeta len. Het gaat om studenten van wie het adres bij de gemeente niet overeenkomt met het adres waarmee zij bij de IB-Groep be kend zijn. Mogelijk frauderen studenten met adresgegevens. De omzetting van de beurs raakt alleen scholieren en stu denten die in het studiejaar 2002-2003 voor het eerst studie financiering ontvingen. Sinds 1 april moet het woon adres dat deze studenten aan de financieringsinstantie heb ben doorgegeven, gelijk zijn aan het adres waarmee zij staan ingeschreven bij de gemeente. De IB-Groep mag sinds vorig jaar gebruik maken van adres gegevens van de gemeenten om dat te controleren. Ruim drie duizend studenten met een beurs voor uitwonende ston den met verschillende adressen in de twee bestanden. Zij kre gen tot 1 juli de tijd om zich correct in te schrijven. Bij ieder een die niet aan het verzoek heeft voldaan, vordert de IB- Groep de te veel ontvangen stu diefinanciering met terugwer kende kracht vanaf april terug. De Landelijke Studentenvak bond (LSVb) is teleurgesteld. De bond wijt het probleem aan de kamernood. „Veeypudenten huren een kamer bi^en huis baas die niet wil dat ze zich in schrijven bij de gemeente. Want dan wordt de huisbaas mogelijk gekort op de huursub sidie", zegt voorzitster De Jong. De vakbond ziet liever dat stu denten een bankafschrift moe ten overleggen als bewijs. Die ontvangen ze vaak wel op het adres waar ze wonen. Ook dan is te controleren of ze uitwo nend zijn. „Nu zijn studenten dubbel de dupe: ze huren vaak al een dure kamer op dit soort adressen, én ze gaan er 150 eu ro per maand op achteruit." Een woordvoerder van de IB- Groep zegt dat het probleem van de kamernood ook bij de dienst bekend is, maar dat slechts de wet wordt uitge voerd.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3