De steentijd in plastic en vinyl GESPREK VAN DE DAG Belgische koningin-weduwe schrijft open liefdesbrief Veredelde zandplaat krijgt eilandstatus Boek en expositie over veertig jaar Flintstones Waterproof VRIJDAG 1 AUGUSTUS 2C MENSELIJK In een droge rivierbedding in de noordelijke Mexicaanse deelstaat Durango is een begin gemaakt met de GROOTSTE LEGPUZZEL ter wereld. De puzzelaars gaan een miljoen stukjes leggen die, eenmaal op hun plek, uiteindelijk een op pervlakte van zo'n 40.000 vierkante meter zullen beslaan. Het project moet binnen viér maanden afgerond zijn, willen de deelnemers een record vestigen. Op de puzzel staan foto's van de regio. Het project is bedoeld om het toerisme te stimuleren. Sovjetdictator Stalin wilde filmster JOHN WAYNE laten vermoorden. De leider van de Sovjetunie was woedend over de anti-communistische houding van de populaire Amerikaanse acteur. Dat stelt de Britse schrijver en acteur Michael Munn in zijn biografie John Wayne - De Man Achter De Mythe. Eind jaren veertig en begin jaren vijf tigzouden er verscheidene pogingen zijn ondernomen om de Amerikaan uit de weg te ruimen. De eerste keer pro beerden twee Russen, die zich als FBI-agenten voordeden, Wayne in zijn kantoor in Hollywood te doden. Het complot werd vroegtijdig ontdekt. Aan de jacht op Wayne kwam een einde met de dood van Stalin in 1953. Diens opvolger Chroesjtsjov was een fan van de Amerikaan. De GROOTSTE JACKPOT van Europa ooit is ook gisteravond niet gevallen. On danks een enorme stijging van het aantal gokkers, hoefde de Italiaanse lotto het bedrag van 52,39 miljoen euro niet uitte keren omdat niemand dezes goede getallen had. Al veertig trekkingen lang ging de hoofdprijs niet weg. Volgens de Italiaanse televisie stijgt de jackpot voor de volgende trekking komend weekein de naar 55,5 MILJOEN euro. Een jaar geleden was er al een hoofdprijs van 41 miljoen euro. Precies tien jaar na de dood van de Belgische koning Boudewijn, is de liefde van zijn weduwe Fabiola nog altijd springlevend. „De liefde van mijn man was een nooit ophouden de bron van geluk voor allen rondom hem en ook voor hemzelf. Aan die bron heeft hij mij laten drinken en ook nu nog put ik er elk uur van mijn leven uit", schrijft ze in een opmer kelijke open brief, die gisteren in de Belgische kranten is gepubliceerd. De sterfdag van de 'trieste koning', zoals hij werd genoemd, wordt van daag massaal herdacht in België. Zo is er een herdenkingsmis in de Brus selse Sint-Michiels-en-Sint-Goedele- kathedraal en is de koninklijke cryp te in Laken voor het publiek ge opend. Boudewijn overlijdt op 31 juli 1993 in zijn vakantieverblijf in het Spaan se Motril. De shock is groot. Honder den mensen staan urenlang in de rij voor het koninklijk paleis in Brussel, waar de 62-jarige Boudewijn ligt op gebaard. Negen dagen na zijn dood zijn de wierookdampen van de diep gelovige Boudewijn, niet voor niets bijgenaamd de 'priester-koning', op getrokken en wordt hij opgevolgd door zijn jongere broer, de flamboy ante Albert. Het contrast is groot. Maar ondanks de twee totaal verschillende karak ters, konden de twee het prima met elkaar vinden, beweert Fabiola in haar brief. „Koning Boudewijn en Koning Albert hebben een uitzon derlijke genegenheid en respect voor elkaar gehad. Beiden hebben steeds edelmoedig geijverd voor dezelfde fundamentele waarden." Ze lijkt het beeld van haar overleden echtgenoot te willen bijstellen. Nee, hij was niet zo triest en zwaar op de hand als iedereen denkt. Integen deel. „Talloze beelden tonen de blij de persoonlijkheid van Koning Bou dewijn. Vanzelfsprekend vindt men ook foto's van hem op officiële plechtigheden, waar ernst toch meestal geboden is." Maar ze gaat ook in op de moeilijke momenten in Boudewijns leven. Zo voelde hij zich 1948, toen hij op 18- jarige leeftijd zijn door oorlogsverle den omstreden vader Leopold III moest opvolgen, ontredderd. „Hij wist dat hij onvoldoende was voor bereid op deze moeilijke taak." De weduwe van Boudewijn spaart hem geen enkele lofuiting. De over leden koning wordt bijna afgeschil derd als een heilige. Zo roemt ze zijn 'openheid van hart en geest die hij van nature in zich droeg', 'zijn onuit puttelijk vermogen zich te blijven verwonderen, waardoor hij de echte waarden en de schoonheid van het leven kon proeven' eri 'zijn ongerep te frisheid van een kind, wat hem te gen hoogmoed beschermde.' Drieëndertig jaar waren Fabiola en Boudewijn samen: „Daarom hield ik eraan deze hulde te brengen aan mijn Veelbeminde", besluit ze. „Hij blijft voor mij een uniek geschenk, vandaag, morgen en voor eeuwig." Pascale Thewissen Een toeristische bestemming zal het nooit worden, Kachelotplate, het nieuwste eiland in de Wad denzee. Maar mooi is het er wel. Kachelotplate, tot gisteren nog slechts een zandbank bij de Duit se waddeneilanden, ligt in een be schermd natuurgebied. Het is het domein van vogels en zeehonden. De dichtstbijzijnde menselijke ac tiviteit speelt zich af op Juist, dat bewoond is, en nog dichterbij op Memmert, waar een strandvoogd de wacht houdt. „Eigenlijk is Kachelotplate ge woon een grote, veredelde zand plaat die bij hoog water droog blijft", zegt kapitein John de Boer. Hij kent het gebied als zijn broek zak. Dagelijks vaart hij met De Harder, een schip van het minis terie van natuurbeheer, in de oos telijke Waddenzee. Natuurlijk heeft hij gehoord dat Kachelotplate door de Duitsers officieel is benoemd tot eiland, maar zelfheeft hij zo zijn twijfels. „Ze spreken over de ontwikkeling van een eiland. Dat is heel opti mistisch. Ik moet het nog zien. Ik geloof niet dat hier grote duinen zullen ontstaan, zoals bijvoor beeld op Rottumeroog." Toch mag het belang van Kachel otplate volgens De Boer niet wor den onderschat. De afgelegen lig ging in de monding van de ooste lijke Eems maakt het eilandje tot een paradijselijke rustplaats voor zeehonden en vogels. „In de zo mer liggen hier wel vierhonderd tot vijfhonderd zeehonden. Er ko men ook steeds meer grijze zee honden bij: op dit moment zijn het er al veertig. En het is natuur lijk een ideale hoogwatervlucht- plaats voor vogels. Eidereenden, scholeksters, groenpootruiters, wulpen, bonte strandlopers en rosse grutto's, ze zitten hier alle maal." Maar het ecologisch belang van Kachelotplate reikt verder. Het ei landje, dat de hoge natuurbe- schermingsstatus van Zone 1 ge niet, fungeert als buffer tussen de Noordzee en het kwetsbare wad dengebied. De Boer omschrijft het als een buitenbank. „Kachelotpla te ligt er al zeker veertig jaar. Nu het iets hoger is geworden spre ken ze plotseling van een eiland, maar belangrijker is dat dit soort buitenbanken een bescherming vormt voor de achterliggende ei landen. Ik ben vorige week nog op Wemmert geweest. Dat eilandje ontwikkelt zich heel leuk, dankzij de bescherming die het krijgt van Kachelotplate." De Nedersaksische Deelstaatbe- drijf voor Waterbeheer en Kustbe- scherming heeft Kachelotplate 'gepromoveerd' tot eiland, nu mi nimaal 160 hectare bij gemiddeld hoog water niet meer door de Noordzee wordt overspoeld. Het is het achtste Oost-Friese wad deneiland. GPD Vooraan het nieuwe Waddeneiland Kachelotplate, linksachter licht L. land Juist en rechtsachter het eiland Memmert. D( Foto: GPD/Corne Sparidaens Jg U Yabba dabba dool The Flintstones verma ken al vier decennia een miljoenenpubliek met hun belevenissen in het stenen tijd perk. Dick Westerink uit Enschede en Con nie de Vries-Wams uit Overdinkel hebben beiden honderden poppen van-Fred, Wil- ma en consorten verzameld. De collecties zijn nu vereeuwigd in een boek en te zien in het museum TV Toys in Dieren. Twee doodgewone kerels met een baan tje in de steengroeve, een huis, een vrouw, een kind, een hobby (kegelen) en een auto. De tekenfilmkarakters Fred Flintstone en Barney Rubble zijn geen grote helden of avonturiers. Toch zijn de meer dan driehonderd filmpjes die hun geestelijke vaders (William Hanna en Jo seph Barbera) tekenden nog altijd in trek bij jong en oud. Misschien schuilt de aantrekkingskracht van de Flintstones wel in de wonderlijke combinatie van een moderne samenle ving in een prehistorische omgeving. Met motorloze auto's van hout en steen, dinosauriërs als hijskranen, stofzuigen de olifanten en pick-ups waarbij een vo gel zijn snavel in de platengroef legt, is het stadje Bedrock uniek in z'n soort. Onvoorstelbaar groot is het aantal kleu rige poppen en poppetjes dat in de loop van de jaren van deze j oermensen op de markt is ge komen. Fred, Wilma, Pebbles, Barney, Betty en Bamm-Bamm i hebben in vele uitvoeringen, I maten en mate rialen de wereld bevolkt. Ook de zo karakteristie ke huisdino sauriërs en at tributen als de oerauto (met twee- of vier beensaan drijving) zijn door speel goedfabri kanten in. J veelvoud ge- J kopieerd, al F dan niet met toestemming van Hanna- Barbera. Pluchen knuffels, k piep- beestjes van rub ber ofvi- Dick Westerink met zijn Flintstones-boek. Foto: GPD/Werner Rauwerdink nyl, spaarpotten van aardewerk, lampjes van kunststof en blikken opwindau- tootjes, je kunt het zo gek niet beden ken of het is wel gemaakt. Dick Westerink (1952) verza melt al sinds de jaren '70 oud speelgoed. „Op een gegeven mo ment zag ik ergens twee Flints- tonefiguurtjes die ik wel grap pig vond. Als je daarna ge richt gaat kijken wat er zoal nog meer is uitgebracht op dat gebied, dan raak je en thousiast. Tja, met drie heb je een verzameling zeggen ze wel eens. Vanaf dat mo ment gaat het snel met een collectie." Westerlink heeft als kind vaak naar de animatieserie op tv ge keken. Toch vind hij zichzelf geen echte Flintstone-fan, ie mand die alle afleveringen uit z'n hoofd kent. „Ik was het ei genlijk allemaal een beetje ver geten toen ik merkte dat ik twee van die figures had. Figures, zo noemt Westerink gemaks halve alle poppetjes, autootjes, bad- schuimflesjes en andere producten die de vorm van een Flintstone hebben. Ook in zijn onlangs verschenen boek, 'Welcome to 40 years of Flintstone figu res', houdt hij deze Engelse verzamel naam aan. Westerink en mede-verzame laar Connie de Vries-Wams hebben de summiere teksten in dit bladerboek voor verzamelaars bewust Engelstalig ge maakt. Zelfs de maten van de afgebeel de poppetjes zijn in inches weergegeven en niet in centimeters. ,Dit boek is voor de echte Flintstone- verzamelaars en die zitten wereld wijd, maar vooral in de Verenigde Staten. Het is een kostbare aangele genheid om een boek als dit te ma ken; gebonden, volledig in kleur en op mooi glanzend papier gedrukt. De oplage is duizend stuks en daar wil len we er natuurlijk zoveel mogelijk van verkopen." Westerink heeft inmiddels al een aantal exemplaren vaji het boek de oceaan over laten sturen. Begin ja ren '90 had Westerink in de Enschedese binnenstad nog een winkeltje vol speeltjes die afgeleid waren van tele visieseries, van Star Wars-figuur- tjes tot Thunderbirds en smurfen. Tegenwoordig is de handel ver plaatst naar internet, met de vei lingsite eBay als dé plek om speelgoed te kopen en verko pen. Westerink kwam enkele ja ren geleden in contact met Connie de Vries-Wams uit Overdinkel. Ook zij bleek Flints- tone-figuurtjes te verzamelen. „Het grappige was dat ik vooral spullen uit de jaren '60 en '70 had, terwijl zij wat later was be gonnen en veel meer figures van af 1980 bleek te hebben. Zo'n an derhalf jaar geleden werd het idee van een boek geboren en nu is het er dan." Welcome to 40 years Flintsto ne figures is geen lees-, maar een kijkboek ge worden. Verzamelaars kunnen zich er in vergapen aan poppetjes die ze nog niet hebben, of verrast vaststellen dat die ene blikken Dino met klok- veer al 42 jaar oud is. De waarde van al dat moois? Westerink zucht: „Daar hebben we ons maar niet aan gewaagd, prijzen zijn erg moeilijk te bepalen bij zo'n relatief klein verzamel gebied." Westerink en De Vries heb ben de honderden (kleu renfoto's voor het boek allemaal zelf gemaakt. De afbeeldingen zijn buiten, dus bij dag licht, genomen. Het voordeel van de tuin-en bosachtergronden is dat de grootte van de figuurtjes wat makkelij ker in te schatten is voor degene die niet gewend is in inches te meten. De auteurs hebben veel te danken aan Paul van den Heuvel van museum TV Toys in Dieren. Omdat Westerink en De Vries hun collectie wilden exposeren in het museum, was Van den Heuvel be reid een deel van de oplage van het boek te kopen voor de museumwinkel. In TV Toys is de bevolking van het pre historische Bedrock nog enkele maan den te bewonderen, van Fred als hagel slagbus van De Gruyter tot een bijzon dere pogo-stok met het lijf van 'kangoe roe' Hoppy Hopparoo. „Dit is een van mijn meest bijzondere aankopen. Zo'n gave springstok, compleet met doos, die kom je zelden tegen," zegt Westerink. Hij beschouwt het verschijnen van het fotoboek als een „mooie afron ding" van zijn Flintstone- verzamelwoede. Niet dat hij morgen zijn collectie aan de straat f zet, maar de jacht op nieuwe exemplaren wordt op een laag pitje gezet. „Voor mijn gevoel is het nu klaar." Martin Ruesink De expositie van FUntstonefi- guurtjes duurt nog tot en met november. Museum TV Toys ligt aan de WUhelminaweg 21 dinsdag gesloten. Zie ook www.tvtoys.nL Het boek "Welcome bonden, 176 pagina's 37,50) Is te koop In het n vla de website van auteur Dick Wes- tcrink, www.toy-sowhat.nl Het anker gaat uit. Vijfentwintig meter roestige ketting rattelt richting zeebodem. Ik sta aan de achterkant. Ik heb een an der taakje. Ik ben die ene met het land- vast in de aanslag op het ach terdek. Ook vrij belangrijk. De truc is om er in je zwembroek met strak topje zo appetijte lijk mogelijk bij te staan, dat de beste stuurlui aan wal op het kade-randje staan te popelen om het trosje touw te mogen vangen. Dan dank ik in alle talen die mij machtig zijn, want je weet het nooit, maar met Grieks en Engels zit je eigenlijk altijd goed. Tot nu toe verliepen deze stressmomen ten redelijk tot vrij soepel. Het kan ook anders. Dat is vooral prettig om naar te kijken als we opgefrist en met versnape ring de haven zien vollopen. Lachen om anderen die zwaar professioneel probe ren te ankeren. Het zijn voornamelijk mannen die zich ten koste van de vakan tiesfeer per se willen profileren als vol leerd kapitein, rennend van het voorste ven naar het achterdek om alle touwtjes in handen te kunnen houden. Moeder-de-vrouw wordt zonder pardon met korte blaffende commando's bij het roer weggebonjourd, en vervolgens neemt hij de fatale beslissing om het anker net die ene meter te vroeg te dumpen, waar door de hele onderneming op een blama ge uitloopt. Tot gniffelend genoegen van de aangelegde boten, die als een zwerm ramptoeristen dobberen naast het hulpe- loze schip dat vleugellam langs de steiger fladdert. Als het de stumper echt niet meezit, ver liest hij zijn laatste restje mannelijkheid in de volgende twee pogingen, waarbij de frustratie en wanhoop kwadratisch oplo pen, wat de vereiste geliktheid van zulke nau wgezette acties zeker niet ten goede komt. We maken grapjes, maar zijn ons akelig bewust dat de kans dat we zelfde volgende dag net zo gênant staan te modderen, niet gering is. In principe heb ben we maar één kapitein aan boord, die er naar leeftijd en ervaring serieus ver stand van heeft, maar tijdens dit soort manoeuvres barsten in iedere amateur ongekende maritieme talenten los en staan er toch te veel kapiteins aan dek, ieder overtuigd van zijn eigen succesfor mule. De discussie die dan ontstaat, is niet voor herhaling vatbaar. Mijn zussen en ik zijn samen niet veel wijzer dan een handvol zeildiploma's die we op een ondiep Hol lands meer bij elkaar hebben gescoord, maar als de papieren hier de norm zou den bepalen, werden de vaardigheden van de complete bemanning op de Ioni sche Zee onderschat. Bij het aanleggen in een haven hebben we nog enigszins soci aal bewustzijn om op regeringsniveau met elkaar te onderhandelen, maar in onze dagelijkse zoektocht naar een baai, voor wat gesnorkel, de lunch en een sies ta, lopen de gemoederen soms hoog op. De een wil een ankervaste bodem, de an der kijkt naar duikmogelijkheden en wij drieën willen vooral het bounty-gevoel. Eindelijk gebeurt het dan eens dat we die drie-in-één paradijselijke combi tegenko men, en terwijl wij dolgelukkig de baai inzeilen, komt er met een noodgang een jacht aangejakkerd dat opdringerig rondom ons jaagt en als een piraat van ons plekje beroofd. Bloedchagrijnig be sluiten we toch maar verder te varen, want we weigeren met zo'n haaibaai in dezelfde kom te liggen. Even krijg ik de neiging om de pomp van ons scheepstoiletje om te zetten, terwijl we de baai weer uitschipperen, maar dan ben ik netzo lomp als al die ongemanier de kwallen die hier de havens vervuilen. Zoals die enorme motorjachten met be diening die zeker drie aanlegplaatsen be zet houden. Die oerlelijke strijkijzers la ten de hele nacht hun generator ronken om alle luxueuze voorzieningen aan boord van stroom te voorzien. Of zoals de zelfingenomen overzome- raars die zich de haven toeëigenen, in het supermarktje niet in de rij willen staan en hun schip zonder blikken of blozen op hun 'vaste'plekje parkeren. En dat alle maal met zo'n verveelde onoplettende snelheid dat we voor onze ogen een rub berbootje tussen de wal en het desbetref fende schip zien verdwijen, waaruit woe dend wordt geroepen: Are you out of your bloody mind, man, I've been here for five minutes?! Het had niet veel ge scheeld of hij was er helemaal niet meer geweest. Het is soms linke boel en het klinkt niet als een fantastische vakantiebestemming, maar de zon, de zee en de pittoreske ha ventjes met een kade volgeladen gezelli ge tavernaatjes is zó geweldig dat we dit nu zelfs voor de twee- de keer doen. En als een ferry met de golfslag van een vloedgolf de rust in een haventje dreigt te ver storen, spannen alle jachtbewoners sa men om de boten te beschermen tegen de klotsende kade en worden ook de loopplankjes van de buren in een handomdraai recht gelegd, want al 1 zeilt ieder voor zich zijn eigen Odyssea, uiteindelijk zitten we allemaal in hetzelfde schuitje.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2