Leith, het andere Edinburgh TOERISME Vakantie zoeken en boeken via internet VRIJDAG 1 AUGUSTUS 2003 De vissershaven van Leith met de gerenoveerde pakhuizen met Hollandse trapgevels. Foto: VisitScotland door Erik Meuleman Eens was het een verpauperd stadsdeel van Edinburgh waar grauwe pakhuizen en stinkende industrie de boventoon voerden, maar waar nog betaalbare kleine huizen voor zeelieden en arbei ders te vinden waren. Anno 2003 heeft de nouveau riche van Edin burgh haar oog op de zeer aan trekkelijk aan het water gelegen voormalige havenplaats Leith la ten vallen. Pakhuizen zijn veran derd in hypermoderne woon- units, oude woonblokken maken plaats voor trendy nieuwbouw projecten. Wat er aan cultureel erfgoed over is, wordt in het ver nieuwde straat- en havenbeeld ingepast. De oorspronkelijke be woners van het stadsdeel moe ten noodgedwongen verkassen; het nieuwe Leith, op tien minu ten van het bruisende centrum van Edinburgh, is voor hen niet te betalen. Leith komt op de kaart. Met de komst van het nieuwe Schotse parlement naar Edinburgh is er behoefte aan woonruimte en voorzieningen op niveau voor de duizenden ambtenaren die met het parlement meekomen. Aan geld geen gebrek, dat blijkt. Het stokoude Leith staat te boek als het grootste nieuw bouwproject aan de waterkant in Europa. De metamorfose die het eer tijds wat grijsbruine gebied rond de oude haven ondergaat, is ronduit indrukwekkend. Je ontkomt echter niet aan de in druk dat het oorspronkelijke Leith met zijn eigen, maritiem getinte historie onder het nieu we architectonische geweld ge bukt gaat. Wat te denken van de oor spronkelijke oude vissershaven van Leith, daar waar ooit ko ning James de zesde en Anne van Denemarken aanmeerden en sliepen in het mooie Kings Wark. Het doet schilderachtig aan: enkele bruggetjes, veel res taurantjes met terrassen en de stuk voor stuk gerenoveerde pakhuizen (met aardige Hol landse trapgevels) en een paar historische pandjes. Er liggen welgeteld twee boten in het wa ter, een woonboot en een schip dat dienst moet doen als res taurant, maar 'nu even failliet is', meldt een gids ons. Maar verder is er geen leven op het water, want de haven is af gesloten. Niet te bereiken voor welk pleziervaartuig dan ook omdat nota bene een oude brug de doorvaart blokkeert Voor Nederlandse begrippen een doodzonde, voor de Schot ten een compromis tussen jong en oud. De oude Victoriabridge moest en zou behouden blijven om de authenticiteit van de ha ven te waarborgen. De brug kreeg een plek inge klemd tussen het monumentale Malmaison hotel en de trendy kade die toegang verschaft tot het fonkelnieuwe 'waterfront- project'. De brug ligt als gezegd muurvast en is te huur voor feestjes. Van het 'waterfrontproject' springt het enorme Ocean Ter minal Centre direct in het oog. Het overdekte giga winkelcen trum met bioscopen, restau rants, warenhuizen en wat dies meer zij, onttrekt de belangrijk ste toeristische trekpleister van Leith aan het oog: The Royal Brittannia. Het jacht van het Britse ko ningshuis ligt achter het Ocean Terminal Centre voorgoed voor anker. Wie de Engelse royalty op haar vakantiebest wil zien, moet vooral het buitenpropor tionele pleziervaartuig gaan be kijken. De slaapvertrekken van 'the queen' -strikt gescheiden en luxueuzer dan die van haar man-, het bed waar eens lady Di geslapen heeft, de speelver- trekken van Charles en de an dere prinsen en prinsessen, het is er allemaal. Net als de on voorstelbaar krappe cabines van het personeel dat dag en nacht 'at her service' was, de glimmende machinekamer, de wasserette en de candystore waar koninklijke snoepjes ver kocht worden. „Maar meneer, er is veel ver dwenen hoor", vertelt Vivian Rowe, visitor-assistant van de Brittania. „Geen liefde voor de dingen die de scheepvaart en de Brittania bijzonder maakte, hè. Geen oog voor de schoon heid der dingen. Toen het schip in 1998 uit de vaart werd ge haald en naar Edinburgh werd verscheept, is het hier op een werf klaargemaakt voor de hui dige functie als toeristische at tractie. Daarbij zijn tal van de tails die het schip bijzonder maakten verdwenen. De fraai versierde railing bijvoorbeeld. Die zat in de weg. Het is ge woon gesloopt. Doodzonde, maar het publiek komt niet voor die details. Dat wil zien hoe de koninklijke familie hier geleefd heeft. Vergane glorie, dat verkoopt." Het publiek vergaapt zich er met horden tegelijk aan. Zoveel zelfs dat de roerloze Brittania nog steeds dagelijks werk biedt aan vijftig mensen. De glamour van de Brittania moet overslaan'op het prestigi euze winkelcentrum en de rest Het monumentale hotel Malmaison (het vroegere 'sailors social house'). Foto: Carla Jansen van Leith. Daar doet de stad Edinburgh veel voor. In novem ber moet een belangrijke slag geslagen worden: het tv-spekta- kel MTV Music Awards wordt uitgezonden vanuit het Ocean Terminal Centre. Leith, dat de concurrentie van Kopenhagen en Belfast won, verwacht dat door het media spektakel miljoenen kijkers zich een beeld zullen vormen van Leith, als het stukje Edinburgh nieuwe stijl. De organisatie gaat uit van een flinke economische impuls voor de stad en rekent erop dat zevenduizend bedden in en rond Leith gedurende de uitreiking bezet zullen zijn. Voor liefhebbers van uitsteken- FEITEN&CIJFERS Prijsvechter easyjet vliegt tweemaal daags vanaf Schiphol naar Edinburgh. De tarieven voor een enkele reis Amster dam Edinburgh liggen tussen de 120 en 150 euro. De enkele reis terug is iets goedkoper. De KLM verzorgt ook dagelijks een vlucht en vier keer in het weekeinde. Voor een retourvlucht met de Cityhop per betaalt u rond de 300 euro. Edin burgh is ook te bereiken met British Air ways en British Midland, maar dan moet er in Engeland worden overgestapt. Een bijzonder comfortabele manier van reizen blijft de overtocht met een van de ferries. De overtocht kost een nacht sla pen aan boord waardoor je 's ochtends vroeg aan de beoogde trip in Engeland kunt beginnen. P&O Ferries verzorgt diverse oversteken vanuit Rotterdam en Zeebrugge naar Huil. De aansluitende autorit Hull-Edinburgh (450 kilometer) kost een kleine zes uur. De route langs de kust is bijzonder aantrekke lijk. Er is ook een directe verbinding tussen het Europese vasteland en Edinburgh: vanuit het Belgische Zeebrugge vaart dagelijks een autoveer van Superfast Ferries naar Rosyth. Een alternatief is het veer van DFDS Sea ways dat vanuit IJmuiden op Newcastle vaart. De prijzen van de diverse overtochten vari eren sterk. De plaats van waaruit men ver trekt, de keuze voor het type cabine en de mate van verzorging (maaltijden) bepaalt de prijs. Een indicatie: voor een bedrag tus sen 300 en 400 euro per persoon (met auto) boek je een overtocht met avondmaaltijd en ontbijt en een goed ingerichte cabine aan de buitenzijde van het schip. Alle informatie over een bezoek naar welke plek dan ook in Engeland is te ver krijgen bij het Verkeersbureau Groot- Brittannië dat tegenwoordig als VisitBri- tain te boek staat. Komend najaar start VisitBritain een grote campagne om kor te najaarstrips naar steden in Engeland, de zogeheten citybreaks, extra onder de aandacht te brengen. Edinburgh is uiter aard een van de aanbevolen citybreaks. Voor meer informatie: Verkeersbureau Groot-Brittannië, Auroragebouw, 5e etage Stadhouderskade 2 1054 ES Amsterdam. Telefoon: 020-6890002 Fax: 020-6890003. Internet: www.visitbritain.com. door Como van den Berg Ruim de helft van de Nederlan ders gebruikt internet voor het zoeken naar vakantie-informa tie. Ook het boeken via het net neemt snel toe. Daarbij gaat het vooralsnog niet om de 'grote' vakanties maar juist om de tus sendoorbes, zoals een steden trip, een weekendhuisje of een los ticket. Het net biedt informatie over de honderden bestemmingen waaruit we kunnen kiezen. Wordt het een bekende toeris tenplaats of juist niet? Apparte ment of all-inclusive? Camping of vijfsterrenhotel? Welke at tracties de omgeving biedt is eenvoudig in kaart te brengen, waardoor vaak al een soort van planning wordt gemaakt. We kunnen virtueel de tempe ratuur van het zwemwater voe len, via webcams de sfeer op dat rustieke plein ervaren, alle voorzieningen voor de kinderen op de camping op een rijtje zet ten of het aantal centimeters van het hotelbed nameten. De snelle ontwikkelingen in de afgelopen vijfjaar hebben di verse oorzaken, meent vakan tiepsycholoog Ton van Eg- mond. „De toeristenbureaus, VW-organisaties en aanbieders van bijvoorbeeld hotels en an dere accommodaties zagen vrij- Ruim de helft van de Nederlanders gebruikt internet voor het zoeken naar vakantie-informatie. Foto: Ron Pichel wel direct de mogelijkheden van het nieuwe afzetkanaal. En zetten allerhande informatie online." „Maar ook de middenstand, zo als organisatoren van wandel tochten, rondvaarten en derge lijke, deed dit. Hierdoor ont stond niet alleen een verdie ping van de informatie, maar ook een verbreding. En daar mee is het folders verzamelen op de Vakantiebeurs voor velen voorbij." Hoger opgeleiden waren het eerst actief op internet. „Zij zijn gewend zelf onderdelen van hun vakantie te regelen en krij gen via e-mail direct contact met het vakantiegebied. Dit le vert vertrouwen op, waardoor de stap naar het online boeken kleiner is geworden." De laatste maanden is nog een andere trend waarneembaar. „De keiharde concurrentiestrijd met vliegtickets zorgt voor ex treem lage prijzen. Via mond- tot-mond-reclame ontstaat langzaam een beeld waarbij ge mak en goedkoop de sleutel woorden zijn voor internet", al dus Van Egmond. Het moment voor de grote doorbraak is volgens de psy choloog aangebroken. „Meer dan zestig procent van de Ne derlanders beschikt -thuis of op het werk- over internet. Lang zaam vinden ze surfend hun weg. Het begint veelal met een wilde zoektocht. Dan merken ze dat internet voorpret in de meest pure vorm is. Het is leuk om met vakantie bezig te zijn. Je kunt uren langs landen, ste den en dorpen zwerven." Touroperators en direct-sellers vechten met tientallen nieuwe partijen op het net om de gunst van de vakantieganger. Door de jaren heen zijn ook talloze fail lissementen uitgesproken, maar nog is het aanbod duize lingwekkend groot. Van Egmond: „De mens wil van nature 'in control' zijn: we be palen zelf wat we wel of niet doen. Het net geeft veel men sen een bepaald gevoel van vrij heid. Stress ontstaat als mensen dit niet hebben. Bij het reisbu reau mis je het gevoel zelf te be palen. Verder is de drempel zeer laag en is het internet ano niem. Het op je gemak kunnen vergelijken van bijvoorbeeld de diverse prijzen is essentieel.'.' Kees van der Most van Continu Vakantie Onderzoek: „Inmid dels regelt één op de vijf perso nen zelf zijn huisje,-hotelkamer of appartement via het internet Het vervoer er naar toe is ook gemakkelijk via het net te rege len. Met name het boeken van losse vliegtickets neemt een enorme vlucht. Daarentegen koopt nog geen tien procent online een complete reis, dus vlucht en accommodatie. Door de economische recessie gaan we nog meer op de prijs letten en gaan we het internet meer gebruiken." Volgens Van Egmond worden er ook meer risico's genomen. „Als een korte vakantie tegen valt is het te overzien, omdat die meestal niet al te veel geld heeft gekost. Bij de grote vakan tie moet alles tot in de puntjes geregeld zijn. Wat echt verbaast is dat betrouwbaarheid niet of nauwelijks meespeelt En als we dan lekker goedkoop weg zijn geweest, kunnen we nog een keer." De prijs is vaak belangrijker dan de zekerheden eromheen. Dus verzekeringen bij faillissement van de aanbieder of het niet doorgaan van de reis bijvoor beeld zijn van ondergeschikt belang. Wel telt of de organisa tie bij ANVR en SGR is aange sloten. Door de goedkope tic kets is het voor vele mensen plotseling interessant 'even tus sendoor' een vakantiehuisje aan de Zwarte Zee in Bulgarije of in het uiterste puntje van Sardinië te huren. Daarnaast is het aanbod in ste dentrips niet alleen in aantal toegenomen, maar het aantal steden is tevens fors uitgebreid. De afstand is immers geen pro bleem meer. Was het vroeger Brussel of Londen, tegenwoor dig doen we Barcelona, New York of Istanbul even tussen door. Of zelfs de hoofdsteden van bijvoorbeeld de Baltische staten. Zoektips Gebruik algemene start punten als vakantie, pagi- na.nl en vakantie.startka- bel.nl. Gebruik zoekmachines als www.googIe.com en ww- w. altavista.com. Zoek allereerst zo concreet mogelijk. Als dit te weinig resultaten oplevert: veral gemeen uw zoekvraag door telkens een woord weg te halen. Omgekeerd werkt het ook bij te veel resulta ten. Wees creatief in de zoek vraag; bv. 'vakantie kasteel ardennen middeleeuwen'. Zet namen en termen die bij elkaar horen tussen aanhalingstekens, bijvoor beeld 'costa brava'. REISBERICHTEN KLM vliegt weer op China Er zullen weinig landen zijn, die zo'n enorme klap van SARS ben gekregen, als China. Er wordt geschat dat alleen het toe tisch bedrijfsleven al 35 miljard euro in heeft moeten leveren, de epidemie voorbij lijkt, wordt er van alles aan gedaan om toerisme naar China weer op gang te brengen. Het zwaar geti fen Hongkong steekt bijvoorbeeld 47 miljoen euro in een pror tiecampagne. En KLM en China Southern Airlines gaan met gang van 1 augustus weer volop op Beijing en Sjanghai vlieg Eina oktober komen daar voor de KLM nieuwe bestemmingen Guangzhou (bij ons vooral bekend als Kanton), Shenzhen, Wuh Changsha en Guilin bij. Meer info: www.klm.com en, voor Ch Southern Airlines, www.cs-air.com gtil li< de visrestaurants is Leith een must. Vermaard in het hele ver enigd koninkrijk is Fishers. Een klein restaurant aan de voet van een van de drie molens die Leith ooit rijk was. Eigenlijk ziet Fishers er niet erg aantrekkelijk uit met afvalcontainers aan de zijkant en plastic terrasstoelen aan de voorkant. Wie eenmaal binnen is geweest, begrijpt waarom Tony Blair enkele jaren geleden met zijn vrouw bij een bezoekje aan de festivalspelen in Edinburgh graag even een vorkje wilde prikken in Fishers. Maar Engels en Schots, het bijt elkaar nog steeds. Mister Blair had niet gereserveerd en werd, tot groot genoegen van de Schotse pers, door de kok de deur gewezen, het restaurant was fully booked. Veel jongeren hebben de weg naar de eetgelegenheden en kleine pubs met muziekbandjes aan de haven ontdekt. In de weekends is het er vol. Met de bus terug naar het centrum duurt nog geen tien minuten. Ook voor de toeristen is de combinatie Leith en het brui sende centrum van Edinburgh uitstekend te doen. De busver bindingen zijn ouderwets goed (en betaalbaar), taxi's rijden af en aan. Leith is dan ook een prima op stap naar 'heerlijk Edinburgh'. Want hoe hard Leith ook aan de weg timmert, het echte Edin burgh moet je gewoon in de stad zelf zoeken. Bruisend van top tot teen. Letterlijk. Op het hoogste punt van de stad het Edinburgh Castle en onder de grond mystieke kelders met elk zijn eigen, al dan niet luguber^, verhaal. Het ongerepte cultuur historische Edinburgh is in alle toonaarden bezongen, maar het blijft telkens Weer een onge kend fascinerende en dynami sche stad. Wie even wat anders wil dan historie en drukke winkelstra ten, moet eens rondkijken in het theaterkwartier van Edin burgh. Vijf theaters op een steenworp afstand van elkaar, elk met een geheel eigen karak ter en programma. En theater in de culturele hoofdstad van Schotland, in zo'n markant the ater als bijvoorbeeld het Ly ceum theatre, is een waar feest. Alsof het Edinburgh Festival nooit tot een eind komt. Ship Ahoy in Arhus De tweede stad van Denemarken, Arhus, wacht van 27 tot 31 gustus een groots internationaal maritiem evenement, Ship Ah Een armada van oude houten schepen uit een groot aantal lane is dan aan de kaden van de stad aan de oostkust van Jutland zien. Het gaat om schepen in alle klassen en soorten, waaron^Q grote zeilschepen en marinevaartuigen. Voor zowel de bemj - ningsleden als voor de honderdduizenden bezoekers die.worcj®' verwacht zijn er allerlei activiteiten in het havengebied en op a i< Liefhebbers kunnen de schepen bezoeken en in sommige geval: ook mee op vaartochtjes. Ship Ahoy vormt de aanloop naar I jaarlijkse culturele festival, Arhus Festuge, dat 29 augustus begDf Meer informatie: Arhus Turistbureau, Park Alée 1, 8000 Arhui_j Denemarken, tel. 0045-89 40 67 00, www.visitaarhus.com n Q Q Madrid bij nacht Spanjaarden brengen de zomeravonden en nachten graag buit door. Voor toeristen is het soms moeilijk te bepalen wat de be: locaties zijn om het nachtleven te beleven. Night Travel Service heeft zich gespecialiseerd in nachtelijk toeristisch vermaak in Ie drid. Meer informatie: tel. 0034-91 535 28 www.nighttravelservice.com Wie overdag nog puf heeft, kan III voorbeeld naar het Pradomuseum, waar tot 7 september een zi grote overzichtstentoonstelling van Titiaan is te zien. Philadelphia in lift Het Amerikaanse Philadelphia en de staat Pennsylvania zijn al kele jaren zeer actief op jacht naar buitenlandse toeristen. En rfjc succes, want de stad boekt stijgende cijfers. Onlangs werd beke>a dat Philadelphia in 2001 van de 21ste naar de veertiende plaat^0 gestegen op de nationale ranglijst wat betreft het aantal buit6e landse bezoekers. Het Philadelphia Convention Visitors BureL startte tussen 1998 en 2001 campagnes in Frankrijk, Engelar Duitsland en Italië. Nu is de tweede fase ingegaan, waarbij Ned> land, Ierland en enkele steden in Zuid-Afrika aan bod komen. C derdeel van de campagne is onder meer een nieuwe, ook Nedi landstalige website: www.pcvb.org Alleen op reis Het Friese SPS-reizen heeft een gids uitgebracht met reizen vi alleenstaanden en éénoudergezinnen. Leona Beeldstro uit warden ergerde zich er jaren aan dat alleenstaanden op vakanj altijd duurder uit zijn en vaak ook nog met de slechtste accomnf daties worden opgescheept. Met SPS (single, parent, solo) biedt een aantal financieel gunstiger reizen van erkende touroperatt aan. Het aanbod is gevarieerd, onder meer kamperen, zeilen, ws delen, rondreizen en een pretparksafari. De enige verre bestei ming is Suriname. Informatie: tel. 058 2663337 en binnenkort internet www.sps-reizen.nl REISBOEKEN&MAGAZINE! 1 Speciaal voor gezinnen met kinderen worden in het gidsje Wandelen met kinderen in de Ardennen (uitgever Lannoo, 192 blz., 15,95 euro, ISBN 90- 209-5044-4) vijftien wandelin gen in de Ardennen beschre ven die zijn uitgezet in onder meer Spa, Eupen, Baraque Mi chel, Redu en Laiche. Meestal kortere dagtripjes, in Smuid moet voor de tocht twee dagen worden uitgetrokken. Alle rou tes kunnen worden ingekort en verlengd, de basislengte is meestal zo'n 7 km. Per route staat ook de vermeld voor wel ke leeftijd (4-7 of 8-12) de tocht geschikt is en worden hersenen en handjes van de kids aan het werk gezet: elk hoofdstuk wordt afgesloten met een aan tal opdrachten. In het boekje verder tips, veel algemene en praktische informatie en zestig educatieve verhaaltjes opdat de jeugd er ook nog wat van op steekt. 'n Alleraardigst concept. Free Bird Focus uit Gemert maakt gefilmde reisgidsen, de reisvideo. Er is inmiddels een omvangrijke collectie, varië rend van dichtbij tot ver weg. Nieuw is de reisvideo Zuid- en midden Noorwegen (15,86 eu ro) een 48 minuten durend ver slag waarbij plaatsen als Oslo, Trondheim en Bergen worden aangedaan. En uiteraard de (soms onherbergzame) streken daartussen in. De video geeft een goede im pressie van het (ruige) land, maar de makers blijven hoofd zakelijk op de gebaande, en dus bekende paden. Ook bij eerdere banden viel op dat het soms wat langdradig wordt en dat praktische informatie ge heel ontbreekt. Uitgeverij Van Reemst/Unie- boek brengt in ons land precies tien jaar lang de Marco Polo reisgidsjes op de markt. Com pacte boekjes, passend in bin nen- en jaszak, met in een soort van alfabetische snel treinvaart hoofdzakelijk toeris tische tips. Soms zijn het ver taalde uitgaven, soms door ei gen redacteuren geschreven. Met altijd een apart kader met 'tips van kenners' - aanraders, noemt de uitgever die - en met kaartjes/plattegronden op de achterflap. Voor meer dan 120 bestemmingen zijn inmiddels deeltjes uit. Uit het Duits vertaald is het gidsje Kroatische Kust (96 blz., 5,95 euro, ISBN 90-410-1674-0) dat ons een beeld schetst van vier regio's: Zadar, Sibenik, Split en Dubrovnik. Met uitei aard extra aandacht voor K01 cula dat, volgens de Kroaten, de geboorteplaats is van Mar Polo en niet Venetië. In dezelfde reeks verschenenv volgens hetzelfde concept oo_ twee Nederlandse boekjes: ei' deel over Friesland en een boekje over Den Haag Schf veningen. Friesland (96 blz.,5 5,95 euro, ISBN 90-410-1672-, is opgedeeld in Leeuwarden het noorden, het merengebi^ de IJsselmeerkust en de Fries* wouden ('het andere Fries- land'). Den Haag Scheven/ gen (96 blz, 5,95 euro, ISBN 410-1671-6bestaat uit hoofS stukjes over onder meer uit- J gaan, winkelen, musea en et^ drinken. En over de Haags/ Markt 'het Chinatown van dé hofstad'. Weer zijn er twee nieuwe dee tjes uit in de Wandelgidsen F derland-reeks van Stap voói Stap. Liefst 32 titels telt de se inmiddels. Deel zes ('Wandelgids Noordj Veluwe', 80 blz., 8,95 euro, ISBN 90-75362-15-3) beschrij 25 dagwandeltochten en één tweedaagse trektocht (Veluwi pad-1) op de Noord Veluwe (vierhoek Zwolle, Apeldoorn, Harderwijk, Barneveld), deel negentien ('Wandelgids IJsse vallei Zuid', 72 blz., 8,95 euro ISBN 90-75362-45-5)speelt zi met 17 dagtochten en een tweedaagse wandeling (IJssel pad) af in de zuidelijke IJssel vallei (Deventer/Zutphen). D gemiddelde lengte van elke wandeling ligt zo rond de 10 lometer en de meeste tochtei zijn rondwandelingen: je kor dus weer uit waar je bent be gonnen. Sommige routes zijr gemarkeerd - dat wordt in de tekst vermeld - en enkele toe ten zijn te combineren met a dere routes. In de gidsjes is onder meer e landschapswijzer opgenome waarbij in één oogopslag de menstelling van het landsch< te zien is waar de tocht door heen voert. Elke tocht is geïl lustreerd met een topografisi kaartje en kaders vertellen ie over historie, achtergrond of bijzonderheden. Handig is ook dat bij elke roi vooraf vermeld wordt of hon den zijn verboden - als het e: niet staat zijn de viervoeters welkom. Gerard Chel El-marReizen.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 24