Veel auto's kapot tijdenl de vakantie Terreinreus Lexus in elegante verpakking Volkswagen verwacht veel van nieuwe Golf De kinderkamer mee in woning op wielen Onveilige banden in test Autovisie Nissan Sunderland meest productief Expositie DKW in Audi-museum Half miljoen Smarts gebouwd ANWB vervangt witte betonnen paddestoel Amsterdam - De jaarlijkse ban dentest van Autovisie geeft aan dat banden van B-merken on der de maat zijn. Het magazine heeft budgetbanden van zoge heten B-merken vergeleken met een duurdere band van een A- merk. Uit de tests blijkt volgens de redactie onomstotelijk, dat twee van de vijf geteste B-merk banden, die gewoon geleverd worden door bandenspecialis ten en aan de wettelijk eisen voldoen, niet veilig zijn. Bij de test in de veelverkochte maat 195/65 R 15 viel de Kwik-Fit Centaur Supreme 2000 door de mand. De remweg op een natte weg van de band was bijna 17 meter langer dan die van de EcoContact 3 van Continental. sunderland - De fabriek van Nissan in het Engelse Sunder land is voor de zevende keer uitgeroepen tot de meest pro ductieve Europese autofabriek. Per medewerker werden er vo rig jaar 99 auto's gebouwd, weer vier meer dan het jaar daarvoor. Onderzoeksbureau World Markets Research Centre vergeleek de resultaten van 40 autofabrieken en Nissan blijkt sinds 1996 het meest produc tief. In de VS is de Nissanfa- briek al acht jaar de meest pro ductieve. In Engeland maakt Nissan Micra's, Almera's, en Primera's. ingolstadt - In het Audi-muse um in Ingolstadt wordt tot en met 23 september een thema expositie gehouden over DKW en zijn oprichter Skafte Ras mussen, die deze maand 125 jaar geleden geboren werd. De Deen richtte in 1907 in het Duitse Zschopau een fabriekje op en hield zich bezig met stoommachines. Zijn stoomau- to uit 1917 noemde hij Dampf- kraftwagen (DKW). Na de Eer ste Wereldoorlog werden het tweetaktmotoren en motorfiet sen. Rasmussen had op dat moment zelfs de grootste mo- torfabriek van de wereld en hij was de eerste die voorwielaan- gedreven auto's in serie maak te. Het museum is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. hambach - In Hambach in Lo tharingen, waar Daimler Smarts bouwt, is de half miljoenste Smart van de band gelopen. De fabriek bestaat in oktober zes jaar en maakt de modellen city coupé, cabrio, roadster en roadster-coupé. Vanaf begin 2004 begint bij NedCar in Bom de productie van de vierzits Smart forfour. Afgelopen week einde kwamen op het oude So litude-circuit bij Stuttgart acht unieke Smarts Roadster-Coupé in actie, waarvan twee driecilin der motoren aan elkaar gekop peld waren. Op die manier wer den ze aangedreven door een 1.4 V6 biturbo met 170 pk. KALENDER AUGUSTUS 3 Eurofestival voor Opel-rijders, Speedway-circuit, Lelystad. www.auto-maxx.nl 3 GP Duitsland, Formule 1, circuit Hockenheimring. 8-10 Marlboro Masters, Circuit Park Zandvoort. 023 5740 750. www.cpz.nl 10 Franse Autosport Festival, Speedway-circuit, Lelystad, www.auto-maxx.nl www.vdbcarevents.nl 16 Classic Wïngs&Wheels Gala, Vliegbasis Gilze-Rijen. www.classicwings-wheels.nl 16-17 British Car Festival, TT-circuit Assen. www.britishcarfestival.com 16-17 American Power on Wheels, Hangar 15A, Antwerpen, België, www.american- excess, com www.ccconline.be 23-24 ADAC Noordzee Trophy, Circuit Park Zandvoort. 023 5740 750. www.cpz.nl 23-24 Zomer Oldtimerbeurs, Autotron, Rosmalen, www.autotron.nl 24 GP Hongarije, Formule 1, Hungaroring, Boedapest. 24 Toys, Toys more old Toys, Hotel Mercure, Amsterdam, 020 6413 082. www.cpz.nl 29-31 Vehikel Auto en Motor, Veemarkthallen, Utrecht. 030 2258 262. 29-30 Vrij rijden en HARC Clubraces, Circuit Park Zandvoort. 023 5740 750. www.cpz.nl,www.harc.nl 30-31 Concours d'Elegance, Paleis Het Loo, Apeldoorn. www.concourselegance.com Tips naar: redactie Weg Wiel, Postbus 507,2003 PA Haarlem, of via e-mail: hdwegenwiel@hdc.nl Aankondiging onder verantwoording van de betreffende organisatie. De uit gever is niet verantwoordelijk voor af gelastingen of gewijzigde data. Voor de laatste informatie: bel het ver melde telefoonnummer of ga naar het betreffende internetadres. Weg&Wiel door Cor van Mulligen De recessie lijkt nog geen in vloed te hebben op de verkoop van caravans. In elk geval niet bij de fabrikant van het Duitse merk Dethleff, die vorig jaar maar liefst twintig procent meer omzet draaide. De fabri kant van campers en caravans heeft nu twaalf procent van de Nederlandse markt in handen en is daarmee gestegen naar plek vier van de toptien. Een lijst die wordt aangevoerd door Hobby. Nederland is het land waar pro centueel de meeste caravans worden verkocht. Verleden jaar gingen er niet minder dan zo'n 22.000 nieuwe huisjes op wie len 'over de toonbank'. Bijna hetzelfde aantal dat in geheel Duitsland is verkocht. Waar het vaste bed inmiddels niet meer weg te denken is, doet nu ook het fenomeen kinderkamer zijn intrede in de caravan. Eerst kwam de kampeerder er achter dat het toch wel behoorlijk on- Dethleff geeft jonge gezinnen hun zin. De nieuwe 500 SK is voorzien van een aparte kinderkamer. Foto: PR handig is om iedere avond de zit- of eethoek om te bouwen tot een bed. Maar nu roeren ook de jonge gezinnen zich; die eisen een eigen stekkie voor de kids in de caravan. Dethleff is een van de merken die aan die eis tegemoet komt, zo bleek onlangs tijdens de pre sentatie van de nieuwe model len voor 2004. Een daarvan is de 500 SK uit de New Line-se- rie. Een wagen met aan de dis selkant een tweepersoonsbed en aan de achterkant twee ge stapelde kinderbedden. De 500 SK heeft een opbouwlengte van 5.25 meter. Volgens de fabri kant een caravan met een idea le lengte en indeling. De 500 SK weegt 1142 kilo, inclusief de 92 kilo die gerekend kan worden voor onder meer een reserve band, water in de watertank en een gasfles. De prijs voor een standaardwagen wordt circa 13.900 euro. Dethleff was de eerste die met zijn nieuwe collectie presen teerde. Een collectie die door het publiek bekeken kan wor den op de Kampeer Caravan Jaarbeurs in Utrecht, dit najaar. I door Hilbert Meijer Hoe Franse garagehouders of zelfs Nederlandse wegenwach ters ook sleutelen, ze slagen er lang niet altijd in haperende au to's van vakantievierende Neder landers weer aan de praat te krij gen. Elke maandagmorgen ver trekken daarom vrachtwagens met opleggers uit Nederland naar Franse vakantieoorden om dienstweigerende auto's, cara vans en campers voor reparatie naar Nederland te transporteren. In de drukke zomermaanden gaat het wekelijks om een kleine duizend gevallen, zegt René van de Plassche, hoofd van het ANWB-steunpunt in Lyon. Medewerkers in het ANWB- kantoor in Den Haag hebben overzicht waar voertuigen ge haald moeten worden. ,,Daar zit een goede logistiek achter. In Den Haag bepalen ze de rou te. En ook zoeken zij uit om wat voor soort transport het gaat. Voor grote campers zijn soms diepladers nodig, maar gewone auto's kunnen met acht tegelijk op een oplegger met twee eta ges." De trucks moeten be hoorlijk doorrijden willen ze tij dig het zuiden van Frankrijk be reiken, want de chauffeurs moeten vrijdag wel weer in Ne derland zijn omdat ze na het weekend weer op pad moeten, zegt Van de Plassche. „Ze pro beren een chauffeur daarom zo veel mogelijk auto's te laten ha len in één gebied." De plar in Den Haag letten daarbijHin5 alleen op de plaatsen waar auto's staan, ze kijken ook de provincies waar de voer gen in Nederland naar toe ten. „We willen voorkomer een chauffeur vrijdags nog Nederland door moet om J""1 to's af te leveren." Extra co plex wordt het als de vakan nt« gangers met autopech op C sica zitten. En dat waren er nw ze zomer alweer tientallen, ipei weet René van de Plassche. 1*- eilanddossiers' bezorgen dfj" ANWB veel extra werk. „We kunnen niet zomaar met et 1 truck naar Corsica gaan vot één auto. Dat is zeven uur a ren, auto ophalen en zeven terugvaren. Dat is wel heel voordelig en het levert veel ie tijdsverlies op." De menser d! Lyon regelen daarom een plu selijke bedrijf dat de kapott auto op de boot naar het va land zet. Daar wordt de aut j: Marseille of Toulon tijdelijkrsi een garage gestald tot een rsi transporteur het zaakje kon r I halen. De gestrande Nederlanders 101 kunnen hun auto uitzwaaie rv de vakantie voortzetten metes een huurauto. Huurmaatscl pijen in Frankrijk maken he "1 ANWB daarbij niet eenvoudIJ want zij verhuren alleen aut zonder trekhaak. „Daarom(j1 de ANWB in Frankrijk speci ,g voor caravanbezitters auto'! 0 met trekhaak in", legt Van d .c Plassche uit. Zijn die niet vo radig, dan zit er niets anders 10 dan ook de caravan te repat ij ren. v 9 De huidige Audi-fabriek te Neck- arsulm heeft vroeger ook NSU's geproduceerd. Tussen 1929 en 1956 werden er geen auto's ge bouwd maar daarna pakte men de draad op met de NSU Prinz. Dit was een aandoenlijke kleine familieauto met de motor ach terin, voortgekomen uit een po ging een soort overdekte motor fiets te ontwikkelen. In de zes jaar dat dit model op de markt was, zijn er vier types gebouwd, die onderling echter weinig van elkaar verschillen. Wel afwij kend, maar niet minder aan doenlijk was de coupé, die in 1959 op basis van het Prinz-chas- sis werd uitgebracht. Deze Spoi Prinz was een leuk wagentje da^ zijn best deed om sportief over te komen met zijn luchtgekoeli 2-cilinder motor van net geen 600 cc, goed voor 36 paarden krachten. Foto: Archief De vijfde generatie van de Volkswagen Golf komt eind dit jaar op de markt. Foto: PR door Rien van der Steen Volkswagen stopt dan eindelijk met de voorganger van de Golf, de Kever, maar laat meteen zien hoe de vijfde generatie van de Golf eruit ziet Die komt eind dit jaar, een paar maanden voor de nieuwe Opel Astra, op de markt. VW verwacht er weer veel van. De Golf, de eerste ver scheen bijna 30 jaar geleden, is voor VW een wereldwijd suc ces, met tot nu toe ruim 22 mil joen verkochte exemplaren. Het front van de nieuwe Golf is sterk gedicteerd door de wind tunnel. In de 'spitse' koplam pen met geïntegreerde knipper lichten zitten dubbele ronde schijnwerpers. De spatborden voor hebben welvingen en vor men optisch een geheel met motorkap en grille. De Golf blijft als twee- en vier- deursuitvoering en krijgt stan daard zes airbags, vijf hoofd steunen, voor elke zitplaats een driepuntsgordel en in navol ging van Opel botsveilige peda len, die bij een aanrijding weg klappen. Nieuw is een airco, die bij het achteruitrijden over schakelt op luchtrecirculatie zodat geen uitlaatgassen in de auto binnendringen. De nieuwe Golf is bijna zes centimeter lan ger geworden en ook iets bre der en hoger. De kofferruimte groeide met 54 liter tot 374 liter. VW geeft ook hoog op van de toegenomen stijfheid van de carrosserie. De ophanging voor is wat verfijnd, achter is sprake van een nieuw ontwikkeld sys teem met onafhankelijke wiel ophanging. De stuurbekrachti ging is ook bij deze nieuwe auto van het snelheidsafhankelijke, elektromechanische type. Kernwoord bij de motoren is directe inspuiting. De 2.0/140 pk TDI is gekoppeld aan een handgeschakelde zesversnel lingsbak. De meeste benzine motoren hebben FSI, dat staat voor directe brandstofinspui ting. In totaal is er voorlopig keuze uit vijf motoren, te begin nen met een 1.4/90 pk. Langs de kant van de weg ver schijnen de komende jaren nieuwe paddestoelen van de ANWB. De oude witte, beton nen bewegwijzers die aan ver vanging toe zijn, verdwijnen langzaam uit het landschap. Voor beschadigde of oude pad destoelen komen nieuwe exem plaren in de plaats, aldus een ANWB-woordvoerder. De nieu we zijn rood en hebben witte vlakken met tekst. Ze zijn van polyester. „Dat moet van de Ar- bo-wet omdat de vorige te zwaar waren. Bovendien waren die een eeuw oud en we moe ten met de tijd en techniek mee", zei de zegsman. De nieu we exemplaren zijn afgestemd op het 'gerestylde' uiterlijk van de borden langs de weg. „Ze K zijn leesbaarder." In Nederland wijzen ongev< 6000 paddestoelen wandelaa l( en fietsers de weg. Ze staan 0 plekken waar 'handwegwijze witte borden met rode letters aan palen, het landschap zoi den ontsieren'. Ook op nieuv routes plaatst de ANWB nieu paddestoelen. De ANWB weet niet wat het vervangen van de bewegwijzf j, ring kost. „Op sommige pad( stoelen krijgen we subsidie. E vendien wordt de ene padde stoel geplaatst in opdracht de provincie en de andere op last van de gemeente", woordvoerder. door Peter Lodewijks De Japanners brachten hem naar Amerika en daar ontwik kelde de 'suv" zich tot een zeer populair vervoermiddel. Een 'sports utility vehicle' is kort ge zegd een dikke terreinwagen met het comfort en de rijeigen- schappen van een luxe perso nenwagen. In Amerika komt dit type auto zeer goed tot zijn recht, vandaar zijn populariteit. In Europa wordt de suv ook steeds populairder, maar dan meer als modeverschijnsel. Hij is duur in onderhoud, onhan dig in het gebruik en niet be paald zuinig. Dus moet het iets anders zijn dat dit type auto aantrekkelijk maakt voor veel mensen: zijn uiterlijk. Niet al leen ziet een suv er stoer en duur uit, het luxueuze werk paard straalt ook een bepaalde levensstijl uit, die van levensge nieters met veel geld. Vooral dat blijkt steeds meer mensen aan te spreken. Een van de Japanse merken die stevig aan de weg timmert op het gebied van ter reinwagens is Toyota. De luxe tak van deze fabrikant, Lexus, geldt als suv-pionier en laat dat zien met zijn RX 300. Deze on vervalste suv, waarvan Lexus er wereldwijd al een half miljoen verkocht, onderging zojuist een stevige opfrisbeurt. De vierwielaangedreven RX 300 is in Amerika al enige maanden op de markt en verkoopt daar zeer goed. Eigenlijk is de nieu we weer een doorontwikkeling van de suv, want de nadruk ligt op luxe en op sportiviteit, meer De nieuwe ANWB-paddestoel. Foto: ANP/Henk Braakhekke De nieuwe Lexus RX 300. In de Verenigde Staten is hij al een hit. Foto's: Jeffrey van der Vaart dan op terreinwaardigheid. In de praktijk ziet het merendeel van dergelijke suVs immers nooit meer dan straatstenen en asfalt. Lexus heeft kans gezien de nieuwe suv een snel en strak ui terlijk mee te geven, waar de meeste soortgenoten wat logger overkomen. Met zijn opvallen de grille, brede wielkasten en oplopende raamlijn toont de RX 300 elegant en sportief. En toch is de auto langer en breder dan zijn voorganger. De wielba sis groeide met 10 centimeter, de lengte is nu 4,74 meter. De carrosserie is wat stijver ge worden, de ophanging verste vigd en er is instelbare luchtve ring beschikbaar. Voorin ligt een dwarsgeplaatste 3.0 liter 6- cilinder met 204 pk, enkele paardenkrachten meer dan voorheen. De automaat heeft nu vijf versnellingen en kan naar wens handmatig gescha keld worden. De V6 is voorlopig de enig le verbare krachtbron, maar Lexus denkt wel aan een dieselmotor, die voor de verkoop in Europa zeer belangrijk is. Als die komt zal dat pas over enkele jaren zijn. Eerder al wordt de RX 300 wel leverbaar als hybride met geïntegreerde elektrische- en verbrandingsmotor. Wat uitrusting betreft staat de RX 300 op een hoog niveau: er is bijvoorbeeld een dvd-satel- lietnavigatiesysteem beschik baar, waarbij het beeldscherm in het dashboard tevens dienst doet als monitor voor de ach- teruitrij camera. De achterlich ten hebben snel oplichtende led's in plaats van lampjes en behalve automatische niveau regeling kent de RX 300 ook adaptieve koplampen, die bochten extra verlichten. De in zittenden hebben voorin ieder hun eigen klimaatregeling. Naast airbags voorin, zijkant en boven heeft de auto een negen de airbag, die de knieën van de bestuurder bij een aanrijding beschermt tegen de stuurko- lom. Deze voorziening introdu ceerde Toyota al in de nieuwe Avensis. Verder zit de Lexus vol met veiligheidverhogende voor zieningen als de laatste genera tie abs, vehicle stability control (vsc), traction control (trc) en brake assist (ba). De RX300 laat zich 'imposant' berijden, maar tevens sportief. Hij is behoorlijk snel en men kan er dus rap mee uit de voe ten. Daarbij maakt de auto zeer weinig geluid. Lexus maakte hiertoe bij de ontwikkeling ge bruik van de Maibara-windtun nel, waar ook de Shinkansen Bullet Train werd bijgeschaafd en die in staat is windsnelhe den tot 400 km/uur op te wek ken. De nieuwe RX 300 kost 57.500 euro. Met leer en elek trisch bewegende achterklep komt hij op 63.900 euro. De duurste heet President: met luchtvering, audiosysteem van Mark Levinson met 11 luidspre kers, bochtverlichting, dvd-na- vigatie en achteruitrijcamera voor 74.700 euro. Leasen kan ook: vanaf 1099 euro per maand. Exclusief btw dan. Door de komst van de RX 300 verwacht Toyota dit jaar 600 auto's in ons land te verkopen, waarvan 250 suv's. Dit zou een verkoopstijging van meer dan 20 procent betekenen. Het aan tal Lexus-dealers zal de komen de jaren worden uitgebreid van vijf naar tien tot twaalf.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 22