'Goedkope lening vaak misleidend' IETS Amerikanen kopen bloedwraak Irakezen af Ambulancedienst Gebr. De Jong overweegt nieuwe acties i Romeins legioen slaat kamp op in Alphen Leidsch Dagblad Kredietverstrekkers slaan alarm MMENTAAR door Ruud Sep i $èmÈÈ%^; Campingbaas in golfkar schept vrouwelijke gast Site NOS Journaal krijgt kritiek LPF-aanhang Nederlanders komen om in beek Vals geld duikt op in Noordwijk IX Leidsch Dagblad Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 desmacht >r Liberia iit eraan :us opent nt op (antiehuis INTERNET: www.leidschdagblad.nl Dagblad NR. 43297 LOS vriidag 1 AUGUSTUS 2003 SPRINTERS 072-5196868 NR. 43297 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 >wns op coek in iriënhaven Iksbuurtje in den Nooid ipt snel leeg iet warm en voor- dig weer, brengt gustus de eerste amsterdam/gpd - De Vereniging van Financieringsondernemin gen in Nederland (VFN) waar schuwt consumenten tegen Ce- link, Frisia, Postkrediet en andere aanbieders van goedkope geldle ningen. De kredietverstrekkers worden niet met name ge noemd, maar uit de voorbeelden op de website van de VFN blijkt dat het gaat om Gelink en de ve le bedrijven die onder de DSB- Croep vallen. „Het is juist de meest kwetsbare groep consu menten die afgaan op de schijn baar lage rentepercentages en maandlasten. En die groep ver dient het om tegen deze bedrij ven gewaarschuwd te worden", zegt E. Stap van de VFN. Op de tv en in omroepbladen worden massaal leningen aan geboden met lage rente en lage maandlasten. De VFN wijst er op dat deze goedkope leningen duurder kunnen uitvallen om dat looptijden langer zijn dan bij oude leningen of omdat ver plicht verzekeringen moeten worden afgenomen. De VFN vindt de vele namen waaronder de DSB-Groep goedkope leningen aanbiedt misleidend. Zo vallen Frisia, Postkrediet, Lenen.nl, Brofin- cass en Crefinass bijvoorbeeld allemaal onder de DSB-Groep. PAUS oest er een keer van ko- vant juist tegen voorspel- logmatiek is geen kruid sen. In een twaalf pagina's document heeft de Vati- congregatie voor de ge er gisteren op vertrouwde de kachel aangemaakt met omohuwelijk Dat is 'ern- immoreel' en 'schadelijk iet algemeen welzijn', wat s de Paus betekent dat taak van katholieke poli- rich tot het uiterste te ver tegen wetten die het ho- Iwelijk legaliseren. Dat die p tot politiek verzet een reeks liberaal denkende rlandse politici in het ver- Ie keelgat is geschoten, is net zo voorspelbaar als uidpunt van het Vaticaan. lome denkt over zaken als Dmohuwelijk, abortus, eu- sie en voorbehoedsmidde- nag ruimschoots bekend Ti verondersteld. Het Vati- koestert op die punten in gegoten opvattingen, het huwelijk in de ogen Ie Paus enkel is voorbehou- lan man en vrouw, is de ntenis tussen homoseksue- iderdaad een 'goedkeuring ifwijkend gedrag'. Het is (biddelijke logica der dog- tk. Het is jammer, maar :ht ook tekenend, dat het aan geen enkele moeite echt in discussie te gaan de aanhangers van een liberale geloofsopvatting, e zin valt Rome luiheid te lijten. üLinks en de WD willen minister De Hoop Scheffer auselijke nuntius, de Vati- ise ambassadeur in Den ^ontbiedt om hem de les te over de oproep aan katho- politici zich te verzetten te- het homohuwelijk. Dat is jie verspillen aan een ach- ïedegeveclit. Nederland, dat en met België en delen van ada als enige land het ho- uwelijk heeft gelegaliseerd, tin Rome al lang als een ho- >os geval. Nederlandse argu- *en - zelfs als die over het tïcht worden gebracht door katholieke minister van bui- andse zaken - maken toch i indruk. Het verwijt dat het caan democratisch gekozen tici onder grote morele druk snijdt evenmin hout. Zolang (CDA-)politici niet in de ban den gedaan of zich onder blaten zetten, is er echt niets de hand. fcde Vries oud ade - Een 36-jarige vrouw uit Zoetermeer is gistermiddag gewond geraakt toen zij op camping Spijkerboor in Oud Ade werd aangereden door de 44-jarige campingbaas die zich per golfkar over het terrein ver plaatste. De vrouw werd van achteren aangereden terwijl zij naar een informatiebord stond te kijken. Zij is met beenletsel overgebracht naar het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp. Campingbaas Ben van der Hulst was vanmorgen nog erg beduusd over het voorval. „Ik ging rond zes uur nog even een rondje maken over de camping om mensen op te roepen om mee te doen met de ballonnen- actie voor War Child waar wij (advertentie) •73 schrijf je vandaag in en stel je Neigen sterrenteam samen; „o kijk in deze krant. ci ii i i leiden/regio - Personeel van ambulancedienst Gebr. De Jong overweegt opnieuw actie te gaan voeren. Van middag is een uur lang het werk onderbroken. Werk nemers van de Leidse ambulancevervoerder deden aanvankelijk mee met de landelijke stakingsacties. Toen het personeel te verdeeld bleek, haakte De Jong af. De uitspraak van de rechter in een kort geding, gis teren in Maastricht, heeft de actiebereidheid bij De Jong weer vergroot, zegt E. Sinkeldam namens het per soneel. De rechter keurde de acties goed. Twijfelaars worden nu over de streep getrokken, legt Sinkeldam uit. „De uitspraak heeft mensen gesterkt. Het mag, wat we deden. Woensdag hebben we een ac tiecomité opgericht. We zijn naar de landelijke bijeen komst in Houten geweest. We weten nu zoveel meer, we voelen ons nu meer gesteund. Vanmiddag willen sion/dpa-afp - Een 48-jarige Nederlandse vrouw en haar 10- jarige stiefzoon zijn gisteren om het leven gekomen in het Fie- schertal in het Zwitserse kanton Valais»(Wallis). Beiden verdron ken in een snelstromende beek. Een 13-jarige dochter, die ook door het water werd gegrepen, wist zichzelf te redden nadat zij we duidelijk krijgen wat we verder gaan doen." Het personeel van de Leidse ambulancedienst nam de afgelopen dagen ritten over van actievoerende colle ga's. Dat 'besmet vervoer', zoals het in vakbondster men heet, leverde de Leidse afhakers kritiek op, zoals op het prikbord van de website pagina.ambulance.nl is te lezen. Maar daar willen de collega's in Katwijk niets van weten. Natuurlijk is het effect van de acties groter als iedereen meedoet, zegt woordvoerder H. van Vliet van de ambulancepost op De Krom. „Maar wij respec teren de beslissing die zij deze week namen. Je kunt geen ruzie maken als je samen moet werken." De werkgevers hebben dat verkeerd ingeschat, zegt zijn collega G. Vehof. „Ze hebben erop gespeculeerd dat er onderling conflicten zouden komen en zijn ach terover gaan leunen. Maar wij hebben er geen enkel probleem mee als bijvoorbeeld de ambulances van het Marinevliegkamp Valkenburg worden ingezet voor aanvullend vervoer. Wij willen met deze acties niet de patiënt treffen, maar de werkgevers. Hoe zij de ver voersproblemen oplossen, moeten ze zelf weten." Met steun van de rechter gaat personeel van Ambulance dienst Zuid-Holland Noord op dezelfde voet verder met de zondagsdienstregeling, kondigt Van Vliet aan. Datzelfde geluid laat W. Dekker uit Alphen aan den Rijn horen. „We gaan voor onbepaalde tijd door", zegt hij.„Het wachten is op de werkgevers. Zij zijn nu aan zet." Pagina R4: Actie versterkt de teamgeest bij ambulancepost in Katwijk „Het lijkt alsof de consument kan kiezen uit verschillende aanbiedingen, maar in werke lijkheid is dat niet zo." De Economische Controle Dienst moet optreden tegen tussenpersonen die de omstre den 'goedkope' leningen aan de man brengen. Volgens Stap van de VFN komen de tussenperso nen met een boete van enkele duizenden euro's te gemakke lijk weg, als het al zover komt. Bij de VFN zijn 35 leden aange sloten die consumptieve kre dieten aanbieden. Gelink Ad viesgroep en de 130 bedrijven die vallen onder het financiële conglomeraat DSB zijn geen lid. DSB is kort lid geweest, maar moest de vereniging verlaten toen bleek dat zij 'bleef opere ren op de rand van wat kon en soms daar over heen'. Eerder wezen de Vereniging Ei gen Huis en de Consumenten bond op de trucs van krediet en hypotheekbemiddelaars om hun producten aan de man te brengen. De Consumenten bond beklaagt zich in de Geld- gids die vandaag verschijnt over een Geldkaart die DSB Bank aanbiedt in de vorm van een creditcard. Het blijkt echter een krediet met bankpas te zijn, waarover 22 procent rente be taald moet worden bij gebruik. gisteren aan meededen. Dat had ik eerder op de dag ook al een keer gedaan. Als je ziet hoe veel mensen er op de camping staan en hoe weinig er mee doen met zo'n actie, dan moet je iets ondernemen. Die me vrouw stond daar op een onge lukkig punt. Ik heb haar met het golfkarretje geraakt. Ja, ik vind het heel lullig dat er een gewonde valt terwijl je voor zo'n goed doel bezig bent." Het slachtoffer kwam door de aanrijding met haar been klem te zitten tussen het informatie bord en de golfkar. Hoewel de vrouw moest worden overge bracht naar het ziekenhuis, vie len de verwondingen volgens Van der Hulst gelukkig nog wel mee. „Vandaag mag ze weer te rug naar de camping." Alexander Tiberius Maximus draagt de staf van het Romeinse Legio Secunda Augusta, dat gisteren aankwam in Archeon in Alphen aan den Rijn. Foto: Hielco Kuipers door Coen Polack alphen aan den rijn - Alexander Tiberius Maximus is een belangrijk man in het Romeinse legioen Secunda Augusta. Hij draagt de staf met de grote gouden ade laar die dient als mascotte van het legioen. Als de staf verloren raakt, betekent dat meestal ook het einde van het legioen. Gaius Montanus Civilis is burgemeester en priester in de Romeinse nederzetting die deze dagen in Alphen aan den Rijn te bezoeken is. Samen met zo'n honderd andere Romeinen komen ze ruim twee weken logeren in het kamp 'Archeon' in Alphen aan den Rijn. In het Britse Legio Secunda Augusta zit één 'professio nele Romein'. Verder bestaat de groep uit taxichauf feurs, ambassadepersoneel, timmerlui, ambtenaren, noem maar op. Wat het gezelschap bindt, is een obses sie met alles wat Romeins is. Thuis in Engeland voeren de Britse amateur-Romeinen hun shows op in voetbal stadia, op grote velden en in de buurt van ruïnes. De kans om de komende twee weken in een heus na gebouwd Romeins dorp te mogen rondwandelen, lie ten de Britten niet aan hun neus voorbijgaan. Sommi gen zijn zo enthousiast dat ze hun verblijf in Alphen in een Romeinse legertent op het Archeonterrein door brengen. Ze worden vergezeld door Nederlandse colle ga-Romeinen, zoals Alexander Tiberius Maximus en Gaius Montanus Civilis. De tijdelijke Romeinse nederzetting werd gisteren ge opend door Antonio Santacesario, de tweede man van de Italiaanse ambassade. Voor hoog bezoek regelen Romeinen graag wat vermaak en daarom werden ter ere van de Italiaan 'spelen', oftewel een gladiatorenge vecht, opgevoerd in de Arena van het Archeon. Pagina R3: Uit honderden kinderkelen klinkt vanaf de tribune het oordeel: 'Dood!' •-Q Maak kans op fantastische prijzen! Schrijf je *-h vandaag in via deze krant of 3^ www.leidschdagblad.nl h-H Je kunt je van 26 juli t/m 5 augustus inschrijven. zich aan een rots had vastge klampt. De vader kon volgens de politie weinig anders doen dan toekijken hoe zijn familie leden stierven. Oorzaak van het plotseling stij gende water is waarschijnlijk lozing van een grote hoeveel heid water door een water krachtcentrale. door Dolf Rogmans Hilversum - Het NOS Journaal wordt op zijn eigen site zwaar onder vuur genomen, voorna melijk door LPF-aanhangers. Ze betichten het Journaal van ge kleurde berichtgeving. Volgens veel brievenschrijvers op inter net is het Journaal een organi satie waar „links haar propa ganda verspreidt met geld van de belastingbetaler". Eén van de eerste bijdragen op het forum was van de hand van Ivo Renkema uit Amsterdam: „Het NOS Journaal is niets meer dan socialistische staatspropaganda. Het NOS Journaal verspreidt Linkse Leu gens van de ergste soort, van het laagste niveau en van de meest verwerpelijke ideologie. De hypocrisie van linkse jour nalisten die vanuit het comfort van een tolerante liberale sa menleving, betaald door de overheid, socialistische leugens verspreiden, is ongekend. Mijn diepste minachting is uw deel", schreef hij. In de afgelopen weken kreeg Renkema bijval van ongeveer een tiental mensen, veelal ano niem. Veel van de schrijvers zijn ook actief op het forum van pimfortuyndiscussie.com. Vol gens Fortuynist Renkema is het niet zo dat alleen LPF-aanhan- gers kritisch zijn over het NOS Journaal. „Inderdaad zijn leden van pimfortuyndisCussie.com op het gastenboek aanwezig. Maar verreweg de meeste kriti sche berichten zijn van andere mensen. Naar mijn mening is de kritiek in het gastenboek een reële weerspiegeling van gevoe lens onder het Nederlandse pu bliek." De meest geuite kritiek op het Journaal is wel dat de LPF consequent belachelijk wordt gemaakt en dat inciden ten met asielzoekers en vreem delingen worden verzwegen. Zo kreeg het Journaal onder uit de zak omdat het de recente steek partij in Tilburg niet meteen in de uitzending opnam. Adjunct hoofdredacteur Marcel Gelauff van het NOS Journaal is het ook opgevallen dat de LFP actief is in het gastenboek en daarmee de toon zet. „We plaatsen alles In het gastenboek zolang men sen zich aan de spelregels hou den." De meeste kritiek klopt volgens Gelauff niet. „We zijn niet links of rechts. Ik zou niet weten wat de politieke voorkeur van de Journaal-medewerkers is. We werken volgens een re dactiestatuut en binnen de re gels van de Mediawet. We be naderen iedereen hetzelfde, de LPF niet anders dan de WD." Het verbaast Gelauff dat het Journaal zo weinig krediet heeft bij veel bezoekers van het gas tenboek. Hij erkent op de site dat het Journaal eerder naar Tilburg had moeten gaan. „Het is meteen uitgelegd als een be wijs van onze linkse inslag. Mensen praten uit hun van te voren ingenomen standpunt. Daardoor ontstaat geen discus sie. Dat is jammer." NOORDWiJK - Enkele horecage legenheden in Noordwijk zijn deze week slachtoffer geworden van valsemunters. In totaal do ken zeven valse biljetten van honderd euro op. De biljetten zijn door verschillende mensen bij de uitgaansgelegenheden in gewisseld. Het personeel kreeg argwaan en waarschuwde de politie. Die bevestigde dat de briefjes vals waren. fallujah/ap - Twee weken geleden was de stad Fallu- jah voor Amerikaanse soldaten nog de gevaarlijkste plaats in Irak. Zij werden het slachtoffer van de ene na de andere aanslag. Inmiddels lijken de Amerikanen het antwoord te hebben gevonden: bloedwraak wordt afgekocht. De nabestaanden van iedere Irakees die de Amerikanen doden krijgen 1.500 dollar. Fallujah, ten westen van Bagdad, is uiterst traditioneel. Op straat is nauwelijks een vrouw te zien, de meeste restaurants hebben een gebedsruimte en veel mannen hebben baarden. Dit is de streek in Irak waar de woor den 'eer' en 'wraak' het vaakst worden gebruikt. Bloedvetes zijn gebruikelijk tussen de families en stammen van Fallujah en omgeving. Als jij er een van hen doodt, moeten zij er een van jou doden - of twee", vat burgemeester Taha Badawi het principe samen. Of het nu om de buurman gaat of om een zwaar bewapende soldaat die van de andere kant van de wereld komt, aan het ijzeren principe valt niet te tomen. Dat dachten althans de Amerikanen totdat Badawi met de suggestie kwam nabestaanden van slachtoffers geld uit te keren. De Amerikanen volgden zijn raad op. De standaardbe dragen zijn 1.500 dollar voor een dode, 500 dollar voor verwondingen. Zesentwintig families hebben inmid dels geld gekregen in verband mét de schietpartijen tij dens de demonstraties in april. De nabestaanden van een automonteur die werd doodgeschoten bij een Amerikaanse controlepost kregen 2.500 dollar. Ook voor schade aangericht tijdens huiszoekingen kunnen mensen een vergoeding krijgen. Het was ook burgemeester Badawi die de Amerikanen aanried de zorg voor de veiligheid op straat over te dragen aan de plaatselijke politie omdat die veel min der ergernis zou wekken. De Amerikanen volgden half juli ook dat advies op. De twee maatregelen werpen hun vruchten af. De beste vrienden van de bevolking zullen de Ameri kanen nooit worden, maar er is al twee weken geen Amerikaan meer omgekomen in Fallujah en omge ving. Pagina Buitenland: Laatste Amerikaanse soldaat nog niet gesneuveld in Irak Postcode Telefoon Wij gaan zorgviicfg om i Ik neem een: maandabonnement automatische betaling kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: 54,50 55,00 In het colofon van de krant treft u nadere inlofmabe aan. Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bq automatische betaling is rn^n 712141 40011 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1