100 JAAR LUCHTVAART Fokker gaat nooit helemaal verloren: Verkeerstoren aldoor te klein en te HOOG vliegers Prins Bernhard: thuis in de lucht Erfenis van roemruchte vliegtuigbouwer is gered door Piet Arp schiphol - Vrijwel direct na de oprichting van de Luchtver keersleiding of, zoals dat tegen woordig heet, de Air Traffic Control, speelde de radio een prominente rol. Al heel snel wilde de verkeersleider niet al leen met andere vliegvelden, maar ook met de vliegenier kunnen overleggen. Een KLM- toestel kreeg in 1922 de pri meur van radio aan boord. Tachtig jaar geleden opende de allereerste medewerker van het Bureau Luchtvaart op Schiphol vervolgens zijn logboek en ging hij aankomst en vertrek van vliegtuigen regelen. Sinds in 1922 het eerste radiocontact werd gelegd en in 1937 een Weerdienst werd ingesteld is er onnoemelijk veel veranderd. Zo betrokken de luchtverkeerslei ders op de luchthaven Schiphol reeds in 1929 hun eerste ver keerstoren. Van daar uit had den ze bij normaal weer goed zicht op de toestellen. Een beetje vliegveld kan nog steeds niet zonder. Zelfs nu Eurocontrol Maastricht en het vluchtinformatiegebied FIR Amsterdam (Schiphol- Oost) de vliegbewegingen op de doorgaande routes regelen heeft Schiphol Tower de han den vol aan de laatste en eerste meters in de lucht en het taxiën op de grond. Deze laatste dienst is de enige die nog zetelt in de verkeerstoren. Schiphol is inmiddels diverse generaties verkeerstorens ver der. Die uit 1929 overleefde de oorlog niet. Het exemplaar uit 1950 doet tegenwoordig dienst als restaurant op het 'oude' Schiphol-Oost, nadat in 1967 het 'nieuwe' Schiphol-Centrum operationeel werd. De toren daar was in 1991 alweer te klein en te laag. De hoogste verkeers- Prins Bernhard, nog zonder baard, bij de registratie van de Fok ker 70 in 1994. Links minister Maij-Weggen, rechts Fokker-top man Van Schaik. Archieffoto: United Photos de Boer We zijn allemaal zo slecht als putwater. En soms ook een beetje goed. Prins Bern hard vormt daarop geen uit zondering, ook al stroomt er blauw bloed door zijn ade ren. Natuurlijk herinneren we ons de Lockheedaffaire, waarbij er sprake zou zijn geweest van smeergeld. Bernhard moest er tijdelijk zijn militaire uniform voor iiileveren. Het was een daad van rechtvaardigheid dat hem in 1991 werd toege staan het goudgalon weer aan te trekken. Bernhard verdiende immers eerher stel. Hij is de minst saaie prins ter wereld. Een prima piloot ook, die het kleine koninkrijkje Ne derland vaak vanuit de lucht heeft zien krimpen. In luchtvaartkringen kan de prins geen kwaad doen. Op zijn negentigste verjaardag in 2001, om klokslag twaalf, vlogen er vier F-16's van het 315-Squadron boven Soest- dijk. Een eerbetoon aan de broze man die op het bordes van het paleis stond te kijken en te zwaaien. Nog tot op de dag van van daag zet de prins zich in voor het bergen van wrak ken van vliegtuigen die in de Tweede Wereldoorlog hier naar beneden zijn ge stort. Via zijn partculier se cretaris liet hij bijvoorbeeld weten dat er in Werkendam nog een wrak van een vier motorige Halifax lag, waar schijnlijk met de stoffelijke resten van vijf bemannings leden er nog in. In de oorlog coördineerde prins Bernhard bij de Royal Air Force de training van de Nederlanders. Hij maakte zich sterk voor een com pleet Nederlands squadron 167, dat tot taak had be scherming te bieden aan konvooien op weg naar Rusland en verkenningsac- üviteiten moest uitvoeren. In zijn Spitfire MK 1 IA (P7981) bezocht hij de Ne derlandse manschappen op de Engelse basis. Hij maakte een geslaagde landing maar door een windvlaag werd het toestel tijdens het taxiën met zijn neus de grond in gedrukt, zo meldt de histo rie. De prins kwam er goed vanaf, zoals hij tot nu toe van alle ongelukken die hem overkwamen en alle operaties die hij heeft on dergaan goed af is geko men. Hij is een prins met zeven levens. Van donaties die hij in 1940 had ontvangen uit Neder lands Indië fiet hij 100 nieu we Spitfires aanschaffen. Ze waren beschilderd met In donesische namen als 'Te- gal'en 'Gedeh. Indirect is het aan prins Bernhard te danken geweest dat er nog niet veel meer slachtoffers in Engeland ten prooi zijn gevalllen aan de beruchte VI-raketten, die overal dood en verderf zaaiden in Lon den. Het Nederlandse squa dron 322 kreeg tot taak die Vl 's in de lucht neer te ha len met een boordkanon. De ammunitie van dat ka non was beperkt. Men be dacht een nieuwe techniek: het zogenaamde wingtip- pen. In de vlucht werd de VI met de vleugeltip van de Spitfire even aangetipt en uit de koers gebracht. Een levensgevaarlijk karwei, om dat er bij sommige VI 's door de Duitsers sensoren onder de vleugels van het projectiel waren aange bracht, zodat bij de minste of geringste aanraking een explosie volgde. Prins Bernhard was precies op de hoogte van wat er zich in het luchtruim af speelde en bleef de inspire rende kracht op de achter grond. Foto: ANP/Marcel Antonisse ene na het andere vliegtuig lucht in geholpen vanuit de Polderbaantoren. Het arsenaal aan apparatuur dat daar voor nodig is blijft groeien, met nu drie verschilj lende grondradars en tegelijk ook beelden van de nadering» radars op één beeldscherm komende jaren staat verde verfijning op stapel. Zo kom er nog betere slechtzichtvo zieningen om ook bij mist der vertraging op te lopen in dienstregeling. Dit is deel vijf van ei over een eeuw luchtvaff De productie van de Fokker 100 op Schiphol-Oost, enkele jaren voor het faillissement in 1996. Publiciteitsfoto: Fokker gelukt om de Fokker-erfenis te behouden.'' Het had weinig gescheeld of de historische boedel was uiteen gevallen: zo dreigde de histori sche Spin naar het buitenland te verdwijnen. De Fokker-col lectie zal nu grotendeels wor den ondergebracht bij het nieu we luchtvaartmuseum Aviodro- me in Lelystad. De échte Fok- kergekken kunnen daar zelfs documenten en foto's opvragen die zijn opgeborgen in een ge- klimatiseerde bunker. De grote doorbraak na de Tweede Wereldoorlog vond plaats in de jaren vijftig toen de eerste Fokker Friendship (F27) de fabriek verliet. „Dat was een enorm succes. In totaal zijn er zo'n 750 gebouwd." Uit de F27 kwam de Fokker 50 voort, die tot aan het faillissement op Schiphol werd gebouwd. Vanaf 1967 werd ook de Fokker Fel lowship (F28) geproduceerd, een vliegtuig met straalmoto ren. De F28 stond aan de wieg van de latere Fokker 70 en Fok ker 100. Fokkers zijn uitsteken de vliegtuigen, aldus Van de Noort. „Van Fokker werd altijd gezegd: het zijn de Rolls Royces van de luchtvaart Maar in economisch zware tijden gaven veel luchtvaartmaatschappijen de voorkeur aan goedkopere toestellen van de concurrentie. „Fokkers waren nu eenmaal re- s latief duur." De tweede factor die volgens Van de Noort bijdroeg aan de ondergang was het ontwikkelen van twee vliegtuigtypes tegelij kertijd. „Dat was te hoog gegre pen voor een relatief kleine fa briek." Tenslotte was er de dure overhead, aldus de Fokkerken ner. „Er liep nogal veel perso neel rond. Er was ook een groot hoofdkantoor." Het Duitse bedrijf DASA, dat Fokker had overgenomen, draaide uiteindelijk de geld kraan dicht. Serieuze investeer ders bleven weg, de Nederland se overheid weigerde steun. Het doek viel voor Fokker. Van de Noort wil de zwarte piet niet bij Ook de KLM gebruikte de DC-3 voor het vervoer van passagiers. Hier staat de 'Wielewaal' op het oude platform van Schiphol-Oost. Het vliegtuig kon maximaal 28 passagiers vervoeren. Foto: Aviodrome Sinds de eerste gemotoriseerde vlucht in 1903 zijn er duizenden verschillende vliegtuigen ont worpen. Een overzicht van acht markante toestellen uit een ge schiedenis van honderd jaar luchtvaart. Vandaag: DC-3. De Douglas DC-3 was aan het einde van de jaren dertig het meest populaire passagierstoe stel ter wereld. Snel, relatief goedkoop en ijzersterk. De Douglas Aircraft Company ont wierp en bouwde het legenda rische toestel. Op 17 december 1935 rolde de eerste kist uit de fabriek. Tussen 1935 en 1947 zijn er in totaal 10.654 exemplaren gebouwd. De commerciële ver sie van de DC-3 kon maximaal 28 passagiers vervoeren. De DC-3 was zo veelzijdig dat het in tientallen uitvoeringen is gebouwd: van commercieel lijn- toestel tot militair watervlieg tuig. Tijdens de Tweede We reldoorlog was het toestel het werkpaard van de geallieerden. De military versie van de DC-3 heette bij de Amerikaanse luchtmacht C-47 Skytrain, de Britse Royal Air Force noemde het toestel Dakota. Het vlieg tuig voldeed zo goed dat zelfs de Russische strijdkrachten de DC-3 in licentie bouwden. De Russen noemden 'hun' Dakota Lisunov Li-2. Gedurende de Tweede Wereld oorlog is de DC-3 op alle fron ten ter wereld ingezet. Tijdens de Slag om Arnhem in 1944 werden duizenden parachutis ten uit het vrachtruim gedropt, in de Stille Zuidzee fungeerde het toestel als postbode voor de troepen op afgelegen eilan den. Ook bij conflicten in Korea en Vietnam is de C-47 n°g inge zet: als vliegende ambulance of verkenningsvliegtuig. Zelfs 68 jaar na de productie van de eerste DC-3 's het toestel nog volop in gebruik. Naar schatting vliegen er nog dui zend exemplaren rond. Vooral op afgelegen vliegvelden en landingsstrips is de kans groot een Dakota te spotten. Het toe stel is daar soms de enige scha kel met de buitenwereld. De Dakota is zo populair vanwege de geringe operationele kosten. Bovendien kan het vrijwel over al landen en is het relatief een voudig te onderhouden. Voor veel piloten geldt daarom het volgende gezegde: „De enige waardige opvolger van de DC-3 is een nieuwe DC-3." De splinternieuwe, zestig meter hoge verkeerstoren bij de Polderbaan. toren ter wereld werd geplaatst. Hier werken de vluchtleiders op dik 100 meter hoogte. Ook die bleek afgelopen jaar al niet meer genoeg. De nieuwe Polderbaan kreeg eind juni een eigen verkeerstoren. Met de komst van deze werkruimte raakte een noodtoren, die jaren achter de hand is gehouden, overbodig. Deze laatste verhuist naar het nieuwe luchtvaartmu seum Aviodrome in Lelystad. Bij hoge uitzondering mocht eind juni op Schiphol over de schouder van de verkeerslei ders worden meegekeken toen de nieuwe toren naast de Pol derbaan operationeel werd. Eerst maken de vliegtuigen zich nog onder toezicht van de hoofdverkeerstoren los van de gate, maar terwijl het toestel naar de Polderbaan rijdt neemt de verkeerstoren daar het werk over. Eenmaal in de lucht gaat de verantwoordelijkheid voor de veiligheid direct over naar de verkeersleiding op Schiphol- Oost. In korte tijd wordt zo het door Richard Mooyman Schiphol-Oost - De naam Fokker doet de harten van veel Neder landers sneller kloppen. Zeven jaar na het faillissement van de Koninklijke Nederlandse Vlieg tuigfabrieken Fokker NV leeft het roemruchte vliegtuigmerk voort. Door de malaise in de luchtvaart zijn weliswaar veel Fokkers in de woestijn gepar keerd, maar honderden andere toestellen vliegen nog vrolijk rond. De KLM heeft nu zelfs meer Fokkers in de vloot dan ooit te voren, aldus Peter van de Noort van de Fokker Heritage Trust. Fokker past in het rijtje DAF, KLM en Philips, iconen van de Nederlandse ondernemings geest. Een staaltje Hollands glo rie. Des te pijnlijker was het faillissement in 1996, waardoor duizenden 'Fokkerianen' op straat kwamen te staan. Stork nam delen van het bedrijf over, maar in de fabrieksgebouwen op Schiphol-Oost werd het ake lig stil. Het betekende het einde van een tijdperk. Een schrale troost is dat een deel van de cir ca negenhonderd Fokkers nog een jaartje of twintig kan blijven vliegen. Door het faillissement dreigde de hele Fokker-erfenis verloren te gaan, waaronder de bekende Spin uit 1913, het jachtvliegtuig D7 uit de Eerste Wereldoorlog, unieke foto's en films die door de Haarlemse vliegtuigbouwer Anthony Fokker zelf zijn ge maakt. De curator gunde Fok kerliefhebbers tien weken de tijd om 2,5 miljoen gulden in te zamelen. Luchtvaartmuseum Aviodome op Schiphol en de F27 Friendschip Association sloegen de handen ineen en vormden voor dit doel de Fok ker Heritage Trust. Door donaties van bedrijven, instellingen en duizenden par ticulieren lukte het op de val reep om het historisch materi aal veilig te stellen. „Het was echt heel spannend", aldus Van de Noort „Heel Nederland leef de mee met Fokker. Het bedrijf was de trots van de natie. Dankzij de massale steun is het La 'oor< ig- en DASA leggen. .Als DASA1 was ingestapt, dan was ^w|j al eerder failliet gegaanjjerir Eind jaren negentig lekëuch perspectieven op een leus- vatbare vliegtuigproduc'nrg' Nederland weer te stijg^g 2 reldwijd nam de vraag sing naar middelgrote toeste de categorie die Fokker luizt produceerd. Ook de lagésse koers, die Fokker zwaar 1 had gespeeld, ging omhf waardoor de winstkanse0 1 den zijn gestegen. Maar n Zi natuurlijk allemaal gepr; teraf, zo constateert Vann: N°°rt. jj Na het sneven van de vli^ns fabriek doken diverse pl%ng op om opnieuw Fokkersiticl bouwen, maar zij stiervelom stille dood. Zo was er hel® ject Rekkof van zakenma^ Rosen Jacobson. En ondjgre mer Joep van den Nieuwfensf zen meldde zich met eenetei om Fokkers in China te wen. Het liep allemaal op uit. Van de Noort gelooft'^ meer in een herrijzenis v^ r. Fokker. „We zijn nu zove g« ren verder, we hebben déir 1 verloren." s,iei Maar Fokker is niet helerfnL morsdood. De onderhoulhr deling van Fokker Servic^t^ het Brabantse Hoogerhei» Zi onderdeel van Stork, maa K melding van een hernieuie™ belangstelling voor de Ne®R landse toestellen. Zo heef M Duitse vliegmaatschappij^ mania recentelijk negenti, z< gedankte Fokkers 100 vanan Airways aangeschaft. Ze worden ingezet voor de nP ste luchtvaarttrend: goedl dt vluchten binnen Europa. z0 Volgens Germania zijn de»-A| kers niet alleen goedkooplO. aanschaf, maar ook in he{atl bruik. De maatschappij rq^ verder de technische kwarey ten van de toestellen. Stof hoopt dat de komende jaiAN meer airlines overstappeiüei tweedehands Fokkers. Ne|n- Fokker is voorlopig nog nfjj verdwenen. Van de Noort: q, een reünie van Fokkerper} i< blijven duizenden mensen komen. Nog steeds is iede) verschrikkelijk trots op het drijf."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 18