Met de bus naar zone 5446 REGIO Hulde voor Van Straaten Raad aan Jaap Blokker Rendement windmolens gering Hanewaken VRIJDAG 1 AUGUS NAVRAAG In de strijd tegen 'eetpiraten' gaan restaurants uiterlijke kenmerken van wanbetalers aan elkaar doorgeven en bijhouden op een zwarte lijst. Via deze ken merken kan een restaurant een klant weigeren. De gegevens zijn voor restaurateurs te raadplegen via de website van Koninklijke Horeca Nederland. Jaarlijks lopen 117.000 klanten weg zonder te betalen. Navraag bij ERIK VAN ROON, van res taurant Villa de Duinen in Noordwijk. Met z'n tweeën naar de wc en dan weglopen' Had je al eens van die website gehoord? „Nee, dat nog niet. Maar in het vakblad voor de horeca staan wel signalementen van mensen die in hotels niet hebben betaald. Of een valse naam hadden opge geven." Heb je zelf wel eens mensen gehad die wegliepen zonder betalen? „Dat ook nog niet. In die bijna twintig jaar dat de horeca mijn le ven is. Wat wel voorkomt, en dat is de grote plaag voor restaurants tegenwoordig, is mensen die reserveren en niet komen. Vooral in Amsterdam is dat erg. Dan komen er gasten uit Uruguay en reser veren ze alvast bij een Chinees, een Japanner en een Italiaan, 's Avonds gaan ze ergens zitten en vergeten de andere twee af te bel len. Als je een restaurant hebt voor een man of vijftig, dan is een groep van vijf die niet komen al meteen tien procent. Ik vind dat ordinair, echt schandalig." Is er tegen eetpiraten iets te doen? „Ik denk dat, als je erop uit bent, het altijd wel lukt. Met zijn twee- en naar de wc en dan snel weglopen. Je kunt alleen maar goed op letten. Maar ik weet ook niet of ik er zo hard achteraan zou hollen, je weet maar nooit of mensen die erop uit zijn niet ook nog iets an ders bij zich hebben... Gelukkig krijgen we hier alleen maar nor male mensen in huis. Zelfs de Duitsers zijn normaal." tekst: Anton Diedrich Archieffoto: Henk Bouwman UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1978, dinsdag 1 augustus LEIDEN - Het Zweilandbad (omgeving Leidse Hout) zal definitief wor den gesloten. B en W hebben daartoe besloten nadat was vastgesteld dat zich in het bad de geiuidswerende materialen eterniet en asbest bevinden, die gevaar kunnen opleveren voor de gezondheid. Om verenigingen en instellingen - tien in totaal - toch in de gelegen heid te stellen het leszwemmen voort te zetten, zal op maandag 21 au gustus De Overdekte tijdelijk worden heropend. B en W verwachten dat het zwembad aan de Haarlemmerstraat, dat al lang gesloten was, tot februari-maart volgend jaar in gebruik zal blijven. Tegen die tijd zal namelijk het nieuwe zwembad Zuid-West (naast de 5-Meihal) gereed komen, zodat De Overdekte dan weer gesloten kan worden. Volgens wethouder Tesselaar (sportzaken) zijn er zeker twee weken nodig om het zwembad in oude staat te herstellen. Morgen zou er - met behulp van de brandweer - begonnen kunnen worden met het leegpompen van het bad. Vervolgens wordt het zwembad schoongemaakt en van vers water voorzien. Met name het laatste gaat lang duren, omdat het water per dag met slechts één graad kan worden verwarmd. De eterniet-platen aan het plafond van het Zweilandbad en het asbest- materiaal werden kort geleden ontdekt door een bezoeker, die onmid dellijk het ministerie van volksgezondheid daarvan in kennis stelde. BC pid Hn Ene de |en tvl het Holland Rijnland Toeristenpas biedt weinig voordelen Lekker toeren met een goedkope dag pas voor het busvervoer in Leiden en de Bollenstreek? Onderzoek leert dat de toerist weinig heeft aan de nieuwe VW Holland Rijnland Toeristenpas. Een verslag van een dagtocht. Leiden, 9.15 uur: Veel eerder heeft de verslaggeefster het al geprobeerd, ergens in juni. Volgens een persbericht van de VW Hofland Rijnland is de pas dan al verkrijgbaar. Maar de baliemede werkster in het Leidse kantoor in de Stationsweg weet op dat moment nog van niks: „Ik denk dat u zich vergist. Misschien dat Connexxion zo'n pas heeft?" Een collega fluistert haar in dat de uitgifte van de pas is uitgesteld. „Oh, ik hoor dat die pas er in juli is." Enkele weken later lukt het wel. Te gen betaling van vijf euro levert een VW-medewerkster een klein kaartje waarop 'toeristenpas' staat. „Alstu blieft." En waar blijven de beloofde 'kortingsbonnen voor verschillende attracties, musea en horecagelegen heden'? Plus de 'overzichtelijke kaart van buslijnen en attracties in het kustgebied'. „Nee, meer heb ik niet. Sorry." Even bij Connexxion proberen dan maar. Het is per slot van rekening een 'buspas'. Maar de man achter het loket, die net de werking van een strippenenrd aan een Brits gezin heeft uitgelegd, kan niet veel met de nieuwe toeristenpas. Al heeft hij ook gehoord van bijgeleverde kortings bonnen en routekaart. „Maar die heb ik niet gekregen. Wij hebben al leen die kaartjes, meer niet." Naast het loket hangt een grote pos ter die reclame maakt voor de 'zo- merzwerfkaart' van Connexxion: de voordelige dagkaart voor zomerse uitstapjes. 'Met deze kaart reist u een hele dag onbeperkt met alle stads- en streek bussen, trams en metro's in heel Ne derland'. Kosten 8,20 euro (kinderen 5,40 euro). Leiden, 9.45 uur: Gezien het mooie weer lijkt een ritje naar het strand van Katwijk geen on verstandige keuze. Bus 31 staat klaar voor vertrek. Onderweg toch eens gekeken naar de informatie die achter op de toe ristenpas staat. Daar staat te lezen dat het vervoerskaartje geldig is op alle lijnen in de zones 5423 tot en met 5566. Misschien handig voor buschauf feurs, maar wat moet je hier als rei ziger mee? Voor de liefhebber: het Katwijkse strand ligt in zone 5446. Duitse toeristen stappen bij station Leiden Centraal in de bus naar Noordwijk. Foto: Taco van der Eb Katwijk, 10.15 uur: Bij de Vuurbaak in Katwijk aan Zee kunnen WV-medewerkers wellicht helpen. Hebben zij misschien een routekaart van bussen in de Bollen streek en een overzicht van alle mo gelijke bestemmingen? „De pas is geldig in de Bollenstreek", zegt het meisje dat toeristen helpt. Ze pakt een bord waarop een plattegrond van de Bollenstreek is geplakt en wijst op een met blauwe viltstift aan gebrachte markering van het gebied. „Dus u kunt bijvoorbeeld met lijn 90, die van Haarlem naar Den Haag rijdt. Maar dan moet u er wel in Wassenaar of Noordwijkerhout uit, want verder kunt u met deze pas niet. En u zou naar Leiden kunnen gaan, daar zijn ook veel bussen." Ze geeft wat losse dienstregelingen van Üjn 90, 31 (Katwijk-Leiden) en 41 (Katwijk-Leiden) mee. Op het verzoek om informatie over, per bus bereikbare, attracties in Bol lenstreek en Leiden geeft de VW- medewerkster het Holland Rijnland Magazine 2003 mee. Dat blad geeft wel een goede opsomming van at tracties en bezienswaardigheden in de regio Leiden/Bollenstreek, maar niet hoe je die per bus bereikt. Katwijk, 11.35 uur: Na een kop koffie op het terras van café De Zwaan gaat de tocht naar Noordwijk. Lijn 90 komt elk half uur voorbij en de rit naar het Picképlein duurt negentien minuten, dus dat is simpel. Sowieso zijn de busverbindingen in dit gebied frequent. Vanuit Leiden ben je vrij snel in Katwijk of Noord wijk. Liefhebbers van het strand in Wasse naar kunnen beter niet met de bus gaan. Wie dat wel doet, moet drie verschillende lijnen (43, 491 en 468) nemen en dus twee keer overstap pen (in Wassenaar zelf). Fietsen is nog het meest aan te raden, want op warme dagen raken de parkeerter reinen bij Wassenaarse Slag snel vol. Onderweg naar Noordwijk passeren we een van de 'attracties' van de Bollenstreek: Noordwijk Space Expo. Een Amerikaans meisje met rugzak en korte broek stapt uit, nadat ze aan twee Nederlandse leeftijdsgeno ten de weg heeft gevraagd. „Onder nemend tiepje hoor", zeggen die, <üs het meisje is uitgestapt. Noordwijk, 12.24 uur De Hoofdstraat is vol met Duitse, Nederlandse en Engelse toeristen. Even lunchen, een rondwandeling over de boulevard maken en dan naar Wassenaar met lijn 90. Wassenaar, 12.59 uur: Wie naar Duinrell wil, stapt uit op de Dr. Mansveltkade. Vandaar kun je ook lopen naar Wassenaarse Slag, maar dat is nog een behoorlijke tip pel. Die - overigens best leuke - wandeling door de duinen duurt on geveer een half uur. Wie van hier terugwil naar Leiden moet overstappen op lijn 43, die om het half uur langskomt. Het over stappen is geen hindernis, want Connexxion zorgt ervoor dat de lij nen op elkaar aansluiten. Leiden, 15.30 uur: Op een terras in Leiden luidt de con clusie dat de Holland Rijnland Pas voor weinig toeristen/busreizigers (de pas is ook buiten het zomersei zoen verkrijgbaar) aantrekkelijk is. Vakantiegangers van het onderne mende soort, die naar Diergaarde Blijdorp willen en ook naar de Kunsthal in Rotterdam, kunnen het beste een 'zomerzwerfkaart' van Connexxion aanschaffen. ha pri, ge en De campinggasten van Duinf^ een middag naar Naturalis w moeten eerst goed nadenkerj een Holland Rijnland toerist aanschaffen. Hetzelfde geldt1 toeristen die in Leiden verblij een dagje naar het Katwijkse I willen. Vanuit Leiden naar K#| Wassenaar kost vier strippen stappen mag dan binnen eerp® en voor een 15-strippenkaart A je 6,20 euro. Een toeristenpas, vijf euro en is slechts door soon te gebruiken. Blijft over: de categorie toerisf3 veel en vaak korte ritjes wil mn Ontbijten in Leiden, zwemmJ Katwijk, een bezoek aan Spac e in Noordwijk en weer dineren^* den. Dan is een Holland Rijru Toeristenpas voordelig. Maar**® sen lijkt in dat geval leuker eri?1 keiijker. Erna Straatsma eg 'Kortingsbonnen.. zijn in ae maak' Oi Het is wel de bedoeling daijDC pers van de Holland Rijnla^e Toeristenpas enkele kortinjer bonnen plus een overzicht^, kaart van buslijnen in de Bf^j lenstreek ontvangen. „Verv^-e] lend dat die spullen er nog^ 2 zijn", zegt Frank van Leeuv van de VW. „Binnen een v worden ze bij de pas gele1 De beloofde kortingsbo zijn volgens Van Leeuwen <i der meer geldig in alle grot( musea in Leiden. „Dat loop) van 25 tot 40 procent koi zegt Van Leeuwen. Verder li looft hij een korting op het ji rangement 'Dagje Leiden' (broodje, kopje koffie en mu umbezoek of rondvaart) en| boekje 'planetenroute Noot wijk' (hoort bij een wandelijj Ook Duinrell zou de busreii gers een korting van één euj aanbieden. Van Leeuwen: „We zijn e bezig met het regelen van a dere kortingen, zoals SpaceL~( po, maar dat kost veel tijd. f mijn spijt is daardoor het 1: idee van kortingsbonnen v vertraagd. Maar het is dus c bedoeling dat dat wordt uiti breid. De toeristenpas is no| maar een pilotprojeet. SCHRIJVENDE LEZERS ANNO 1978, dinsdag 1 augustus LEIDEN - Oudere Leidenaars herinneren zich met weemoed de ver vlogen jaren toen café-restaurant In den Vergulden Turk nog aan de Breestraat gevestigd was. Er heerste sfeer en gezelligheid. 'De Turk' gold als een uitgelezen plaats om ontspannen te verpozen. Terrasjes zijn nu schaars in Leiden, maar op de hoek van de Papengracht/Ge recht is een klein en gezellig terras. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO (Ld.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie; BAA Essenberg, G.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail. abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19.60 (alleen aut ine) p/kw €55.00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. Als ik - zoals nu weer - van vakantie terugkom, ligt er een berg kranten, waaronder het Leidsch Dagblad. Ik volsta dan meestal met het lezen van de koppen op de voorpagina en het Leidse katern. Maar sinds u de cartoons van Peter van Straaten hebt, sla ik ook de eerste binnenpagi- na op om vooral niet zijn ironische kijk op on ze moderne lifestyle te missen. Tot mijn verba zing trof ik ook een lezersreactie aan, waaruit bleek dat niet iedereen zijn cartoons een verrij king van uw blad vindt! Tja, het Leidsch Dag blad is natuurlijk een provinciale krant, maar daarom is het juist zo aardig ook de wat min der conformistische visie van Van Straaten aan te treffen; dat geeft wat sjeu bij al dat kneuteri ge stads- en regionieuws. Hulde dus en ga vooral door met die cartoons. Hans van Heugten, Leiden. Met belangstelling en aandacht de woorden en zijn beleving gelezen wat betreft politie, ille galen en verslaafden. Over een ding zijn wij het eens met de heer Jaap Blokker; er mag nergens en door niemand gestolen worden. Maar wie kaatst, kan de bal verwachten. Wij willen aan de heer J. Blok ker vragen: stopt u nu eens met het systeem 'Nu kopen, later betalen'. En wat wij al helemaal niet be grijpen is uw financiering zon der toetsing bij BKR in Tiel. Minderjarige mensen zonder vast inkomen, mensen die niet begeleid worden uit een gevan genis of kliniek enz. U en vele anderen zorgen ervoor dat die mensen er zelf al helemaal niet uitkomen. Alle banken in Nederland moe ten stoppen met hun pinauto maten beschikbaar te stellen voor de Comford card BV, ver kregen door de bemiddeling van de winkels van Jaap Blok ker. Onze raad aan u is: waar u een hartgrondige hekel en minach ting voor voelt, daarmee moet u ook absoluut geen zaken doen, dan pas wordt u geloof waardig. K. van der Gugten, Vereniging relaties van gedetineerden en ex-gedetineerden, afd. Katwijk Fot Al jaren wordt er zwaar gediscus sieerd over het winnen van scho ne energie door middel van wind molens, zogenaamd milieuvrien delijke of groene stroom. Naar al meermalen is aangetoond, zal de aanleg van deze windmolenpar ken - zoals nu ook gepland in zee, buiten zicht uit de kust - een hele dure investering worden waarbij het rendement gering is, vooral ook door het feit dat men vai ij( natuur afhankelijk is en er ve n] windluwe periodes zijn. l Blijkbaar loopt onze overhek id met molentjes, want zij wil d iai zalig plan hoe dan ook doorz le ten. Waarom nog steeds niet qj kozen voor kernenergie? va el P. van R e\ LEIDS DIALECT Ik ben een zeer slechte slaper. Al zo lang als ik me kan herin neren. Ik moet eerst een paar uur lezen voor m'n ogen wat gaan luiken. En als ik eenmaal slaap, dan word ik om 't uur wel weer even wakker. Mijn lieve, oude, joodse moeder zei vroeger altijd dat alleen slech te mensen slecht slapen, maar dat ik een uitzondering vorm de. Ik hoop maar dat ze gelijk had. In het Leids heet dat pro ces van licht slapen, wakker worden, 10 minuten liggen draaien, weer indommelen en dat zo de hele nacht door: ha newaken. Mooi woord. De haan kondigt immers het eer ste krieken van de dag door zijn gekraai aan en daarom is hij het zinnebeeld van de waakzaamheid. Weliswaar een andere waakzaamheid dan die van de slechte slaper, maar toch: hij heeft te maken met wakker worden. In het 'Haneboek' uit 1797 staat het brave, moralistische rijmpje: Wanneer gij, 's morgens vroeg, 't gekraai hoort van den haan, Dan, lieve Kinders! moet gij uit het bedde opstaan. In geen enkel woordenboek komt dit woord hanewaken voor, wel een woord dat ervan afgeleid zou kunnen zijn, na melijk hanewacht. Alleen be tekent dat iets heel anders. In een 17de-eeuwse roman, van een mij verder onbekende schrijver Viverius, gaat het onder andere over 'Een vrouw, die als 'er Man van huys was, aan een ander de hanewacht beval.' Wat dat be tekent is duidelijk. De heer des huizes moet waakzaam zijn. Net als de haan. Als een goed huisvader staat hij mid den in de nacht op als hij be neden in de huiskamer ge stommel hoort. Hij sluipt de trap af om poolshoogte te ne men. Meestal is er niets aan de hand, maar hij heeft zijn plicht gedaan. Dit soort waakzaamheid zal zeker niet bedoeld zijn in dat citaat van Viverius. Mevrouw heeft die man heel bewust een ander bevel gegeven. De haan is ook het symbool van een onvermoeibaar erotisch verlangen en vermogen: man netje is van huis, mevrouw verlangt zeer naar een heerlij ke streling en verzoekt een vreemde heer haar die strelin gen 'toe te brengen'. Onge twijfeld ook een soort van waakzaamheid. En zeker ook een plezieriger waakzaamheid dan een hele nacht alleen wakker liggen en woelen. Klats. Vroeger bestond de ge woonte om met Sinterklaas de sinterklaaskoeken te versieren door het opplakken van ver guldsel. Koekvergalden heette dat, of ook wel koekplakken. De Leidse student Nicolaas Beets (=Hildebrand) schrijft in zijn 'Camera Obscura' uit 1836 hierover: 'Nu kind! van avond vergul den, hoor! Hildebrand mag je komen halen als hij pleizier heeft; en dan moet hij wat vroeg gaan, dan kan hij nog reis =nog 'ns een keer) mee trekken loten) om het lang ste brok.' Een brok betekent hier 'ge broken speculaas'. Het is mo gelijk dat het in deze beteke nis een Leids woord is, want Beets studeerde tenslotte in Leiden, maar helemaal zeker ben ik daar niet van. Wat ik wel met grote stelligheid kan zeggen is dat brok in Leiden het woord is voor 'balletjes van dik en taai gekookte sui ker of stroop', die in andere plaatsen veelal kokinjes of babbelaars genoemd worden. Een brok is eigenlijk iets dat ergens van afgebroken is. Het woord zegt het al. Maar niet alle woorden spreken voor zich. Zo is het Leidse woord voor een grote, dikke bonbon klats. En probeer dat nu maar eens te verklaren. Klats is een geluidnabootsing. Bijvoor beeld van een klap met de hand in een vloeistof. Net als plets. En dat plets komt in ver schillende dialecten voor de zin van 'een plat, dun le nenkoekje' of 'een plat, z koekje'. Dat kan ik me no -ü wel voorstellen: je pletst i j een zekere hoogte het be: a in de koekenpan, dat ma; la het geluid dat een beetje 1(j 'plets' lijkt en ziedaar: hel woord plets voor 'flensje' geboren. Maar nu die kla l( Dat is helemaal geen dun ,j. stukje snoepgoed, maar ji w een dikke brok. Taal is no^ logisch, zei mijn leraar NfLj lands altijd. En dat wordt e( hiermee wel weer beweze i Met dank aan M.C. Schild Reacties en tips voor deze briek kunt u sturen naarfi dactie van deze krant. Pos 54, 2300AB Leiden, ondet melding van de rubrieh 'Leids dialect". E-mailen n de auteur kan ook: heestermans@inl. lil Hans Heestermans.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14