LEIDE Verdachten drugshandel langer vast 'De sfeer loopt er uit hier' REGIO Leidenaar kan zich verkrachting niet herinneren wee Leidse leden van xtc-bende blijven voorlopig vastzitten r Uitgekeken op uw college's? Zwaan kleef aan www.autoheemskerk.com - J. 'tl.. jordwijKs elminahofje r voor sloop Happ Leiden Villa Happ opent 15 is haar deuren in Lei- la Happ is een kleding- voor kinderen van 0 tot De zaak is een combi- in winkelen en plezier, een groot aantal ver- ide kledingmerken, rordt er ook geprobeerd ikelen voor landeren kkelijk te maken door rekende toiletdeur, een telder en computers. Vil- komt aan de Haarlem- it 54. (advertentie) k Morgen vindt u de baan die bij u past in vrijdag 1 AUGUSTUS 2003 R1 Zaak aangehouden in afwachting van dna-onderzoek net uitspraak tarieven Ficatie rissen p het artikel 'Vele hon- uro's verschil in nota- i', gisteren in deze A. Dee van Notariskan- mond abusievelijk op- als notaris. Hij is echter lerk. e douanier vijf medailles De Leidse opsporings- lar L. van der Voet heeft ailles gewonnen bij jdstrijden tijdens de □lice and Fire Games in ia. Het evenement »zien als de Olympische or politie-, brand- K douanepersoneel. Van die voor het team van ne uitkwam, won goud ciplines luchtgeweer I kaliber geweer met drie |en: staand, liggend en 1. Brons pakte hij in de ën luchtgeweer voor listool precisie schieten I kaliber geweer over 50 Je door brand <e Smitstraat Door een brand in een rofvuil ontstond afgelo- ht rond één uur schade geparkeerde auto en Sur in de Joke Smit- de Stevenshof. De poli- liet uit dat het vuur in Tvuil is aangestoken. De e eigenaresse van de au- aangifte gedaan van ichting. door Robbert Minkhorst den haag - Hij heeft haar met geen vinger aangeraakt. Dus klopt vrijwel geen woord van het relaas van de Leidse stu dente bij de rechter-commissa ris en de politie, luidt het ver weer voor de rechtbank in Den Haag. Een 20-jarige Leidenaar wordt ervan beschuldigd de Leidse in de achtertuin van het studentenhuis waar ze woont, te hebben verkracht. „Het is al lemaal bullshit." Rechter De Boer ergert zich openlijk aan het gedrag van de weinig meewerkende verdach te. De Leidenaar krijgt een sper vuur aan vragen op zich af. De verdachte heeft daar al gauw 'geen zin meer in' en vindt dat de rechter maar op moet hou den. Dat pikt De Boer niet. „U hoeft ons niet te vertellen wat wij moeten doen." De rechter doet een beroep op het geheugen van de man, maar dat lijkt hem herhaaldelijk in de steek te laten. „Ik heb met haar zitten praten. We hebben tv gekeken", herinnert hij zich alleen maar. „Het is lang gele den, weet je." Op 18 april belt de Leidenaar na een nacht stappen aan bij het huis van het slachtoffer. Zij doet open en de man vraagt naar een huisgenote. Die blijkt niet thuis. Volgens de verkla ring van de jonge vrouw dringt hij zich vervolgens aan haar op. Hij mag haar mobiele telefoon gebruiken om de afwezige huis genote te bellen. Die zegt dat ze niet meer naar huis komt, waarna de man vraagt of hij bij het slachtoffer mag blijven sla pen. Zij wil dat niet. Uiteinde lijk vlucht de studente de tuin in, met achter haar aan de ver dachte. Om zes uur 's ochtends belt de vrouw aan bij de voor deur. Tegenover een huisgeno te vertelt ze dan huilend dat ze is verkracht. De verdachte ont kent echter alles. „Het is een spelletje." De huisgenote verklaart later tegenover de politie dat ze de man kent onder een bijnaam en dat hij omgaat met een huis genote. Hij kwam wel eens over de vloer. De verdachte verdui delijkt: „Soms heb ik nog wat op zak. Dan ga ik langs. Ik weet dat zij gebruikt." Volgens de Leidenaar spannen de studenten samen 'om hem een hak te zetten'. Hij zou een keer cocaïne hebben versneden met paracetamol, waarna de vrouwen 'boos werden'. De rechtbank houdt de zaak te gen de Leidenaar uiteindelijk aan. Welke straf de officier van justitie voor hem in gedachten heeft, is daarom niet duidelijk. Gewacht wordt op de uitkomst van dna-onderzoek. Volle stoepen maken plaats voor dichte gordijnen in sloopbuurt door Marijn Kramp leiden - Nog vijfendertig verhui zingen te gaan. Dan is Leiden de finitief een volksbuurtje armer. Een wijkje waar de mensen tot vorig jaar de zomer op de stoep doorbrachten. Nu zitten de meeste gordijnen permanent dicht en zijn er nog maar een paar bewoners over die de zo merse traditie in ere houden. Een baby zet het op een krijsen. Antje en Truus die op de tuin stoelen voor hun huizen in de Van Limburg Stirumstraat zit ten, vallen even stil. An draait haar hoofd in de richting van de Mamixstraat waar het geluid vandaan komt. „Raar hè, tegen woordig kijk je op van het ge huil van een baby. Terwijl het hier mijn hele leven een enor me herrie is geweest. Maar dat is voorbij, nu de meeste men sen weg zijn. Dit geluid past niet meer bij dit buurtje. Eeu wig zonde hè." De Van Hogendorpstraat en omgeving bestaat nog ander half jaar in zijn huidige ver schijningsvorm. Daarna gaat het tegen de vlakte voor nieuw bouw. De bewoners van het volksbuurtje in Noord hebben tot 1 januari 2005 de tijd gekre gen om een nieuwe woning te vinden. Woningbouwvereni ging Portaal had berekend dat het wel een jaar of drie zou du ren voordat alle 161 huurders een nieuw onderkomen had den. Vervangende eengezins- huurwoningen, een type waar dit buurtje vol mee staat, zijn immers moeilijk te vinden in de stad. Maar in de praktijk pakte dit anders uit. „Omdat de sfeer waaraan iedereen zo verknocht was hier, al direct door de eer ste paar verhuizingen zo snel veranderde, besloten veel be woners er haast achter te zet ten", verklaart sociaal huis meester Wim Michon de snelle leegloop. In een jaar tijd zijn nog maar 35 van de 161 huizen bewoond door de oorspronke lijke bewoners. De overige hui zen worden tijdelijk verhuurd door de Stichting Leidse Stu dentenhuisvesting (SLS) en door het anti-kraakbureau Ad Hoe. Antje (71) en Truus (66) hebben echter geen haast om weg te komen. Sterker nog, ze gaan helemaal nooit weg uit de Van Limburg Stirumstraat, zegt An strijdlustig. „Ja", zegt Truus na enig nadenken „voor een mooi groot huis aan de Herensingel wil ik wel verkassen. Maar voor de rest, nee. Ik zit hier toch pri ma." De dames - 'we zijn in Noord geboren en getogen, dat Het volksbuurtje in Noord dat over anderhalfjaar wordt gesloopt, loopt sneller leeg dan venvacht. De achterblijvers denken met weemoed terug aan betere tijden. „Het was zo'n heerlijke buurt." Foto: Hielco Kuipers je het weet' - geloven eigenlijk niet dat het buurtje daadwerke lijk tegen de vlakte gaat. Michon was de afgelopen jaren de sociaal huismeester in het buurtje. Bij hem konden de buurtbewoners terecht met vra gen over het herhuisvestingsbe- leid, de manier van werken van de woningbouwverenigingen en de gemeente, het papier werk dat er bij komt kijken, en het huidige onderhoud aan de woningen. In het begin, herinnert hij zich, maakten de buren vooral veel ruzie met elkaar. Dat hoort na melijk óók bij een volksbuurtje waar iedereen alles van elkaar weet. „Ze wisten allemaal pre cies hoelang iemand ergens woonde, wat hij verdiende en of hij al dan niet in aanmerking kwam voor huursubsidie en al lerlei andere regelingen die meespeelden bij de herhuisves ting. Als Portaal dan een foutje maakte met de woningtoewij zing en iemand met een korter huurverleden voor liet gaan op mensen die al langer in de buurt woonden, nou dan had je de poppen aan het dansen. Dat was niet mis. Want behalve goed feesten kunnen ze hier ook goed ruzie maken, hè An? Maar de volgende dag stonden ze allemaal weer kopjes suiker bij elkaar te lenen en kraaide er geen haan meer naar het gela zer van die avond ervoor." Antje en Truus denken er met weemoed aan terug. Het was zo'n mooi buurtje, vertellen ze. De mensen keken naar elkaar om en waren er voor een ander. En oh, wat was het gezellig op straat. An: „De feessies die we hier hadden. Prachtig. En altijd kinderen op straat hè, die voet balden. Ach, het was zo'n heer lijke buurt." Ze heeft gelukkig Truus nog, en Bep die aan de overkant woont. En even ver derop wonen er ook nog een paar oudgedienden. De rest is student, of anti-kraakwacht. Al lemaal prima mensen hoor, waar An ook altijd een praatje mee maakt. „Maar het is toch anders. Dat zie je gelijk al aan die huizen. Wij hebben onze stoeltjes nog op de stoep en de deuren open. En bij hen zit al les potdicht. Ze doen zelfs de gordijnen niet open. Dat is toch wat hè. Dat je in zo'n donker hol kan leven." An en Truus hikken tegen de aanstaande verhuizing aan. Het kost een vermogen, vérwacht An, en dat heeft ze niet. „Na tuurlijk krijgt ze een verhuisver- goeding, maar die is zeker voor oude mensen die niet meer even zelf kunnen behangen, verven en klussen, ontoerei kend. Truus ziet er tegenop vanwege gezondheidsklachten. Zo zijn er meer in de buurt, weet Michon. „Hier om de hoek woont zelfs nog een me vrouw van 93. Die heeft hier haar halve leven gewoond en zou nu nog naar een andere woning moeten? Dat is wat voor zo'n mensje, hoor, en voor haar kinderen die ook niet zo jong meer zijn. Nee, haar spoor ik niet aan. Het duurt tenslotte nog anderhalf jaar voordat de mensen hier echt weg moeten. In die tijd kan er een hoop ge beuren." Michon gaat dat zelf waarschijnlijk niet meer mee maken. Helaas, vindt hij, maar Portaal heeft hem 'weggereor- ganiseerd' naar een andere functie. An vindt het maar niks dat hij vertrekt Ze mag graag een kopje koffie bij hem drin ken in zijn kantoortje in de Van Hogendorpstraat. „De sfeer loopt er hier uit. Dat is zeker." Maar An laat zich niet uit het veld slaan. „Ik schuif gewoon elke keer wat verder op voor mijn aanspraak. Desnoods ga ik mijn shaggie roken bij die drin kebroers verderop in het Huig park. Want in eenzaamheid heb ik geen zin." ierdorper die 'ongewild' betrokken raakte onmiddellijk vrijgelaten lobbert Minkhorst ndHAAG - De twee Leidse ve&verdachten in een grote aak blijven voorlopig vast. leeft de Haagse rechtbank en bepaald. Een van hun jers, een 28-jarige Lei- irper, is vrijgelaten. Zijn ïel is gering, inbaar ministerie (OM) 1 ihet voorarrest van de ver ten verlengen. Zij zitten sinds eind april en begin toen de politie de bende de. De arrestaties houden and met de grote inval op woonwagenkamp aan het j f 'aartplein in Leiden op 22 van dit jaar. Welk verband is nog niet duidelijk. Het OM wil in ieder geval deze zaak apart behandelen. De recht bank trekt daar drie zittingsda gen voor uit: 11, 12 en 14 no vember. Op verzoek van de advocaten wordt de zaak tot die tijd terug verwezen naar de rechter-com- missaris. Dat betekent dat alle partijen - ook het OM - nieuwe bewijzen kunnen aandragen. Om de voorlopige hechtenis te kunnen verlengen, moest de zaak gisteren pro forma voorko men. Daar bleek dat de advoca ten van de twee hoofdverdach ten, twee Leidenaars van 32 en 33 jaar, ernstige kritiek hebben op het OM. Maar liefst duizend pagina's telt het dossier, maar beide raadslieden vonden daar in 'geen enkel aanknopings punt'. Bovendien waren de stukken niet volledig. „Wij zijn geen klachtenbureau OM", rea geerde rechtbankpresident J. Timmermans. Beide verdach ten beroepen zich op hun zwijgrecht. De advocaten vinden het ook merkwaardig dat beide vrien dinnen van hun cliënten zijn verhoord en nog steeds worden gevolgd, 'zelfs tijdens het uitla ten van de hond'. Een van hen heeft enkele dagen vastgezeten. Vooralsnog is de vrouwen niets ten laste gelegd. De raadslieden vroegen om opheldering. De of ficier van justitie verwees naar het dikke dossier. De Leidenaars zijn volgens het OM het brein achter de groot schalige productie en handel van xtc en speed. Het voorar rest van twee van hun dealers, een Leidenaar en een Utrech ter, werd gisteren ook verlengd. Een vijfde verdachte lijkt op schlemielige wijze bij de zaak betrokken te zijn geraakt. In een emotioneel, persoonlijk be toog bepleitte hij gisteren zijn vrijlating. De rechter honoreer de dat. Deze 28-jarige Leiderdorper hielp een van de twee hoofd verdachten nadat die zijn hiel had gebroken. Hij heeft een ta- bletteermachine voor hem weg gegooid, zijn hond uitgelaten en geld overgemaakt naar Co lumbia - drugsgeld, vermoedt het OM. Het zat allemaal anders, vol gens de Leiderdorper. „Ik moet niks van harddrugs hebben. Ik heb genoeg mensen kapot zien gaan aan die rotzooi. Hij wist dat en heeft die machine hele maal ingepakt." De Leiderdor per wist niet wat hij weggooide. Het geld Was bedoeld voor een tweede vriendin van de ver dachte. De Leiderdorper moest het overmaken, zodat de vrien din van de verdachte daar niet achter zou komen. De vader van de Leiderdorper leiden - De een vindt ze mooi maar, maar wel wat eng. De ander voert ze met de hand. Zwanen. Vooral als ze jongen hebben, willen ze zich wel eens 'agressief opstellen tegenover passanten. Maar de ze kinderen genieten van de Leidse zwanenfamilie en voeren ze brood op de Oude Rijn. En uiteraard pikken de meeuwen dan graag een broodje mee. Foto: Taco van der Eb Proces Trekvaartpleinbende uitgesteld door Eric-Jan Berendsen leiden - Vier Leidenaars die wor den verdacht van grootscheepse drugshandel, blijven vastzitten tot eind december. Hun zaak wordt dan verder behandeld. Dat bleek gisteren voor de recht bank in Den Haag. Een 33-jarige vrouw uit Leiden die wordt ver dacht van het witwassen van cri mineel geld en het hebben van een bankrekening in het buiten land met daarop crimineel geld, komt vandaag vrij. De vijf werden eind april dit jaar opgepakt toen een grote politiemacht het woonwagen kamp op het Trekvaartplein binnentrok en er op nog der tien andere locaties in Leiden en omgeving invallen werden gedaan. De politie zocht naar verdovende middelen en drugs handelaars. In totaal werden negen personen gearresteerd, vier vuurwapens in beslag ge nomen en een groot aantal hennepplanten aangetroffen. Een van de verdachten, een 28- jarige Leidenaar, heeft inmid dels het bezit van twee vuurwa pens met munitie en hennep toegegeven. Verder beroept hij zich op zijn zwijgrecht. De man wordt ook verdacht van groot schalige uitvoer van hennep, deelname aan een criminele or ganisatie en het illegaal aftap pen van stroom. Zijn zus kreeg gisteren goed nieuws te horen. Als vandaag haar paspoort bij de rechtbank wordt ingeleverd, is zij vrij. Haar eventuele celstraf zou niet langer zijn dan de tijd die ze al sinds 22 april in voorarrest heeft gezeten. Wel moet ook zij eind dit jaar voorkomen. De vrouw ontkent niet in België een bankrekening te hebben met daarop een aanzienlijk be drag, maar dat zou van een er fenis van haar grootvader zijn, haar inkomsten uit een video theek en spaargeld. Andere stortingen zouden buiten haar medeweten zijn gedaan. Drie andere verdachten, Leide naars van 51, 32 en 28, blijven wel achter de tralies. Zij worden verdacht van de handel in xtc- pillen en hasj en deelname aan een criminele organisatie. De 32-jarige moet zich bovendien verantwoorden voor beroving danwel afpersing onder bedrei ging van een vuurwapen. De zaak tegen de vijf dient op 18 en 19 december. (advertenties) OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN a u t ©zwmmm&ï&E r k ligt momenteel in het zieken huis na een zware darmopera tie. „Het enige wat ik u vraag, is dat ik het goed mag maken met mijn ouders en ze bij kan staan in deze moeilijke periode", zei hij daarom. Bij zijn aanhouding op 1 mei is 15 kilo hennep in zijn busje is gevonden, maar dat is volgens zijn advocaat niet ernstig ge noeg om hem nog langer vast te houden, mede omdat hij al ne gentig dagen in voorarrest zat. Dat is in geen verhouding tot de veroordeling voor het sotf- drugsbezit, aldus de raadsman. „Deze zaak had vanmiddag voor de politierechter kunnen dienen." Leiden L. (071) 531 08 11 Roelofarendsveen R. (071) 331 28 66 Kom voor een spectaculair dagje uit naar f attractiepark Duinrell. Geniet met het hele gezin in de spetterende attracties en het tropische Tikibad. De magische zomer- show met Scott the Magician mag u niet missen. Een dagje Duinrell is plezier voor jong en oudl Duinrell 1, 2242 JP Wassenaar Tel. (070) 51 55 258, www.duinrell.nl DUINRELL, DAAR KIKKER JE VAN OP

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13