SERVICE Koude kerriesoep met garnalen Hittegolf VRIJDAG 1 AUGUSTUS 2003; CD VAN DE DAG Genre: pop/rock The Coral Magic And Medicine Deltasonic Records 512602000 Aan de Mersey wordt sinds eind jaren vijftig goed gevoetbald en op hoog niveau muziek gemaakt. Het zeskoppige The Coral uit Li verpool voert een nieuwe generatie muzikanten (Libertines, Thrills, Electric Soft Parade) aan die het in liedjes en een jaren zes tig geluid zoekt Met hun tweede album Magic And Medicine on derstrepen deze piepjonge 'Scousers' het hoge niveau van hun vo rig jaar verschenen en hoog geprezen debuut. Psychedelica, folk- blues, antieke beatmuziek, vlekkeloze koortjes en weergaloos speelse teksten omlijsten bij The Coral een curieuze verzameling observaties. Nu eens hoor je The Byrds, Love of een vleugje Dylan terug, zoals in Talkin' Gypsy Market Blues, waar een neerslachtige gevoel wordt toegeschreven aan het dragen van verkeerde zigeu nerlaarzen. In James Skelly beschikt The Coral over een direct her kenbare zanger - zijn strot heeft wat weg van Eric Burdon of Gene Pitney. Het met verstikte stem gezongen liefdeslied Liezah, de plotseling opduikende brassband in Eskimo Lament- bij zoveel talent treur je niet over een gebrek aan bezetenheid. BOEK VAN DE DAG Genre: prentenboek De kakelbonte kameleon Eric Carle Uitg. Gottmer Prijs: 12,50 Na 10 jaar is het weer als gebonden prentenboek te krijgen: De ka kelbonte kameleon. Eric Carle (onvergetelijk door zijn boek Rupsje Nooitgenoeg) probeert ook in deze klassieker kinderen met behulp van dieren iets te leren. De kameleon vindt zijn leventje maar saai. Steeds maar van kleur veranderen en als hij honger heeft schiet hij zijn tong naar buiten om een vlieg te vangen, dat is alles. Als hij op een dag in een dierentuin verzeild raakt, wordt hij stinkend jaloers. Op deze dieren wil hij lijken! Langzaamaan meet hij zich de kleuri ge ledematen van de verschillende dieren aan. De kameleon wordt kakelbont met de oranje vinnen van een vis en de roze poten van een flamingo. Uiteindelijk is hij van alles wat, maar geen kameleon meer. Vliegen vangen gaat niet meer! Hoe nu verder? Iedere blad zijde heeft uitsneden links en rechts waarop de dieren en hun kleur staan. Al met al een fleurig voorleesboek dat een beroep doet op het leervermogen van kinderen, in de bekende collage-achtige stijl van Carle. Ook van dezelfde schrijver opnieuw uitgegeven: Eén haan gaat op wereldreis. Voor kinderen vanaf 3 jaar. KOKKERELLEN Maaltijdsoep voor 2 personen De koude kerriesoep is een ge recht uit de Engelse keuken. Men gebruikt er bij voorkeur kip penbouillon als basis voor. Dit in tegenstelling tot de Fransen die de voor keur geven aan een visbouillon. Aan u is de keuze om u tafelge noot de Engelse dan wel de Franse versie van die typisch En gelse soep voor te zetten. U kunt ook een middenweg be wandelen en voor de bouillon i tablet voor visbouillon en 1 tablet voor kippenbouillon te gebruiken. Ingrediënten 1 liter vis- of kippenbouillon, eventueel van tabletten; 25 gram boter; 1 kleine ui of sjalot, gesnipperd; 1 teentje knoflook, ragfijn gehakt; 2 1/2 theel. mil de kerriepoeder; 1 mespunt fijngeraspte nootmuskaat of ge malen foelie; 3 eetl. droge sher ry (fino); 2 eetl. maizena; 2 eier dooiers; 5 eetl. melk; zout; 1 mespuntje cayennepeper; 1 dl slagroom, licht opgeslagen; 75 - 100 gram gepelde Hollandse of (kleine) Noorse garnalen; 2-3 rijpe (Italiaanse) tomaten, ont veld, vruchtvlees in blokjes ge sneden; 1 eetl. fijngehakte (blad)peterselie; 2 theel. fijnge sneden bieslook; 2 theel. fijnge sneden dille. Bereiding Verhit een pannetje met dikke bodem. Laat de boter smelten en voeg ui of sjalot en knoflook toe. Laat alles 3 minuten zacht jes fruiten. Schep in een kom metje kerriepoeder en noot muskaat of foelie door el kaar. Roer het mengsel door de gefruite ui of sjalot. Blijf zolang roe ren tot de geur van het kerriepoeder vrijkomt. Voeg de bouillon en de sherry toe en blijf zolang roeren tot een goudgele bouil lon is veriaegen Roer in een kommetje maizena, eierdooiers en melk tot een volko men glad mengsel Voeg er 5 eetlepels hete ker- riebouillon aan toe. Roer het mengsel door de kerriebouillon. Blijf zolang roeren tot een gebonden soep is verkre gen.. Houd de soep nog enkele minuten tegen de kook aan. Voeg naar eigen smaak en in zicht zout toe en roer cayenne peper er door. Schenk de soep door een fijne zeef in een ande re pan. Laat de soep daarna volkomen koud worden. Presentatie Doe de koude soep over in een terrine. Spatel er eerst de slag room en daarna de garnalen en tomatenblokjes door. Strooi de tuinkruiden er over. Roer de soep aan tafel nog eenmaal door en schep de soep vervol gens in koude kommen of die pe borden. Geef er in repen gesneden licht geroosterde sneden witbrood bij. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: Al knooppunt Hoevelaken en knooppunt Beekbergen en A27 knooppunt Gorin- chem en knooppunt Everdingen. Vandaag wordt er ook gecontroleerd op de Al bij Muiden en A73 bij Horst. Zaterdag: Al bij Blaricum en A73 bij Boxmeer. Zondag: A79 bij Voerendaal en A12 bij Ede. HET WEER door Jan Visser Ook de tweede zomermaand van 2003 is warm ver lopen. De gemiddelde julitemperatuur in De Bilt be droeg 18,8 tegen normaal 17,4 graden. Slechts negen keer was juli warmer: in 1994 beleefden we met ge middeld 21,4 graden zelfs een Provengaalse hooi maand. In 1947 was juli net zo warm als dit jaar. Toen 16 zomerse en 5 vijf tropische dagen, dit jaar 14 vijfentwintigers en 4 dertigers. In 1994 werd het op 22 dagen zomers warm. Juli 2003 begon aan de koele kant, vanaf de zevende werd het meer dan 20 graden en dat is gedurende de rest van de maand zo gebleven. Na de hitte van de 16de werd het in De Bilt op 17 juli slechts 20,3 graden, was deze dag even eens zomers warm verlopen dan hadden we een hit tegolf. De kans op een landelijke hittegolf in augustus (in De Bilt vijf zomerse dagen op rij, tenminste drie tro pisch) is tamelijk reëel. Alle atmosfeermodellen ver wachten dat er dezer dagen een solide langgerekte hogedrukgordel ontstaat, reikend van de Azoren via het Noordzeegebied tot boven het noorden en noordoosten van Europa. Onder invloed van een tot ver in de atmosferische bovenkamer goed doortim merde hoogterug is het de komende tijd nagenoeg overal droog en zonnig met na het weekeinde in een continentale luchtstroming tropische temperaturen. Dinsdag/woensdag zijn maxima mogelijk tot lokaal 35 graden. Medio volgende week (woensdag/donderdag) is er kans op onweer maar geen uitzicht op een wezenlijke verkoeling ofwel we staan aan de vooravond van een mediterrane maand. Morgen veroorzaakt een passerend front tijdelijk meer bewolking maar het blijft droog en ondanks een zwakke noordwestenwind wordt het 's middags toch weer 26 graden, aan zee 23-24. Na de zware buien van woensdagavond koelde het gisternacht in het binnenland lokaal af tot een graad of 10. Over dag zonnig en warm: Schiphol rapporteerde 25,5 en Soesterberg 26,6 graden. Bel de weerman voo het meest actuele weerbericht in de reg SÊSé-ttOUW JU JZZSLF ALS (£MANP VAN MIPPÉLSAR£ Le&ruv? CM» CBKATOR1 KfftaCATÉ. IN IK WE£T HOOt m-r wm&K IK POOP OA. Horizontaal: 4. Hierop wordt een knaagdier dof geklikt (7); 5. Goddelijke vis (9); 8. Modieuze beweging (3); 9. Dit roofdier is slecht voor het gebit (4); 10. Het achten is verachtelijk (6). Verticaal: 1. De heerlijkheid van een degelijk vak (7); 2. Een opbeurendlHA vrucht in de lamp (9); 3. Waterstof (4); 6. In grote lijnen afwaive zig (6); 7. Beenweefsels (6). Oplossing van donderdag: Horizontaal: 1. Eter; 4. ieme; 8. Rijn; 10. tas; 11. are; 13. oa; 15. Mao; 16. VU; 1 stencil; 20. ster; 21. anoa; 22. origine; 24. dn; 25. kan; 26. RK; 28. avé; 29. oké; 32. Ido; 34. rage; 35. room. Verticaal: 1. Ergo; 2. tij; 3. en; 5. et; 6. ma; 7. Esau; 9. Oran; 11. Amerika; 12. cocaïne; 14. aston; 16. vloer; 18. ter; 19. Inn; 23. gave; 24. Dior; 27. krom; 30. ka; 31. eg; 32. Io; 33. do. jfs aak

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 12