LEIDEN Raad wil snel opheldering over ozb huurders R1 REGIO il Hotel aan Lange Mare een stapje dichterbij Een pot, botten en een handvol tanden Geld wisselen? Niet bij de bank Ek wil meer voordeel JOE STELLING 'Ik wil niet bekendstaan als goedkoopste notaris' Iet; more. p -Mobile- donderdag 31 JULI 2003 andstichters in rk opgepakt tn - De politie heeft gister- in het Huigpark achter idsbouwhuis twee man- ingehouden op verden- in brandstichting. De Leidenaars van 34 en 36, len bij een stapel brandend i aangetroffen maar wezen ■r aan als de brandstichter, landweer moest eraan te jlomen om de vlammen te iraakgolf itevenshof n - In vijf woningen in de inshof is dinsdagnacht ge- eerd in te breken. Het be twee huizen aan het Jeltje Dsch Kemperpad en wo rn aan de Clariet Kok van enstraat, de Mary Zelden- «eg en de Louise Itraat. In alle gevallen geprobeerd een achter open te breken, maar ver- an een afgebroken cilinder et deurslot kwamen de in- irs niet. Wel succesvol was abreker die gisteren over- en woning aan de Parel- it in de Hoge Mors bezocht I bovenlichtje. Er werden pestellen, sieraden, een roge en een verrekijker weg- 73 efrentehuis 1f'kt collectanten m - Het dierentehuis Ste- ïage is naarstig op zoek vrijwilligers die in de laat- :ek van september en de paar dagen van oktober [e collectebus willen rond- Het gaat om een paar per vrijwilliger en bo- •n houdt het dierentehuis j. aing met de woonplek van I illectanten. Géïnteresseer- linnen zich telefonisch Z-5313295) of per e-mail igoud@hotmail.com) op- i bij Hennie Reyngoud. leiden - Niemand zal het toege ven, maar iedereen hoopt op een eigen Gordon. Links en rechts speuren ze in het rond, de bezoekers van de Room burgpolder. Misschien met de stille hoop óók een puntgaaf bronzen ruitermasker te ont dekken, zoals Leidse archeolo gen in 1995. Die kans lijkt klein te midden van de drassige klei, de grijze blubber, de samen- klontsels van middeleeuws bouwafval en de - op wat muurresten na - lege bouwput ten. Normaal gesproken is het toe komstig bouwterrein niet voor publiek toegankelijk. Omdat ar cheologen en gemeente toch de kans willen geven de oude res ten aan het publiek te laten zien, is er tot september elke week een rondleiding langs de putten. Daarna komen de hei palen en de bouwkranen en is alles voorgoed verloren. Als hier een woonwijk komt, leggen ze dan gewoon rioolbui zen door al die muurtjes heen? vraagt een dame bezorgd aan archeoloog Chrystel Branden- burgh. Die beaamt dat. „Maar dat is toch triest?" „Mwah. Je kan niet alles bewaren", is het nuchtere antwoord. „Je kan er ook niet bouwen", werpt de da me tegen. „Of er een woonwa genkamp neerzetten. Dan hoef je niet alles stuk te rammen." De archeologisch gezien kost baarste delen liggen echter vei lig onder de aarde. Voor het na geslacht, dus daar mag niet ge bouwd worden. In de stukken polder die nu open liggen, con troleren de archeologen alleen of hun tekeningen kloppen. Of de muurtjes en de grachten wel (advertentie) 'Nog meer voetbal op tv'! Ik moet er niet aan denken! Geef uw mening Ti www.teidschdagbladn I (advertentie) us bel ik met losse beltegoedbonnen T-Mobile PrePaid. Wil je alles in de hand houden? Kies dan voor T-Mobiïe PrePaid. Je kunt dan heel eenvoudig opwaarderen met losse beltegoedbonnen. Die zijn vrijwel overal al vanaf 10,-te koop Bij T-Mobile krijg je trouwens altijd meer. Als je nu een Nokia 351 Oi (met kleurenscherm) I koopt, krijg je daar 10,- gratis beltegoed bij. Ga voor meer 35101 informatie naar de T-Mobile dealer of kijk op www.t-mobile.nl. 159,- ind. €10.-' 'Waarvan Om het publiek de kans te geven de oude resten ir putten. Foto: Hielco Kuipers de Roomburgerpolder te bekijken, is er tot september elke week een rondleiding langs de daar liepen waar wordt a nomen dat ze liepen. Spectacu laire vondsten doen, dat is niet het hoofddoel. Toch heeft Brandenburgh een tafeltje vol liggen met wat toe vallig aan het licht kwam. Een paar scherven, de hals van een amfoor. „Wat is dat voor tegel?" wil een man weten. „Het lijkt wel beton." Het is ook beton, blijkt. Het is het gewicht waar mee de rondleiders voorkomen dat de plattegrond omvalt. Ver der is het een koperen bak, wat botten en een handvol tanden. „Geen munten", moet Bran denburgh de toeschouwers te leurstellen. „Ik heb hier vroeger wél mun ten gevonden", meldt een man uit het publiek enthousiast. „Van keizer Aurelius. En kijk dit eens", zegt hij. Uit een koffertje tilt hij een schilferige bol. Een kanonskogeltje, ziet Branden burgh in een oogopslag. „Mid deleeuws." Als de bezoekers even later langs de putten lopen, die als lege zwembaden in de klei zijn uitgegraven, trekt de man van de kanonskogel alweer iets uit de grond. Het is een zware roestige spijker. „Vroeger groe ven we hier vuilputten", ver klaart de man, die Piet van Ga len heet en vroeger aan de Bes jeslaan woonde. „Dat was toen er daar geen vuilniswagen kwam. Ik en m'n broers vonden wel eens wat tijdens het graven. Mijn vader was tuinder en kwam na het ploegen thuis met een bronzen munt. Ach, zo'n munt is nog geen pepernoot waard. Maar de afbeelding van Aurelius was leuk." Links en rechts vinden nu ook andere bezoekers kleine bo demschatten tussen de blub ber. Een bot, een scherf. Katy (12) heeft een rand van een ge glazuurd bord te pakken. Ook al gaat het de archeologen op Roomburg vooral om het checken van droge gegevens, fantaseert Brandenburgh nooit over wat er onverwacht toch uit de klei zou kunnen komen? Ach nee. We hebben wel een crisisplan klaarliggen voor als we een tweede Gordon vinden. Je kan altijd op iets stuiten. Maar verder willen we gewoon antwoord op heel gerichte vra gen over dit gebied. Geen ro mantiek, sorry. Mensen hebben hun beeld van archeologie van Discovery Channel, dat klopt de romantiek nogal op. Je ziet hoe we erbij staan", zegt ze, wijzend naar haar besmeurde laarzen en die van de kraandrijver. „Zo staan ze er nooit bij op televisie. Toch vinden we dit leuk." „Spreek voor jezelfmompelt de kraandrijver. „Ik sta de hele dag al in de blubber weg te zak ken." De gratis rotidleidingen zijn tot 24 september elke woensdag vanaf 13.30. door Silvan Schoonhoven leiden - De Postbank aan de Breestraat wil geen geld wisse len voor klanten. De Leidse kunstschilder Willem Breddels (65) kwam vorige week stevig in botsing met een medewerker van het postkantoor toen hij een briefje van vijfhonderd eu ro kwam wisselen. Dat bleek niet mogelijk De politie moest eraan te pas komen, want een boze Breddels weigerde het kantoor te verlaten voordat de bank hem aan kleinere coupu res had geholpen. Breddels, al veertig jaar klant van de bank, kan nog kwaad worden om het gebeurde. „Ik was er net achter gekomen dat ik mijn pinpas was verloren, maar ik had thuis nog een briefje van vijfhonderd achter de hand. Bij winkels nemen ze meestal geen grote biljetten aan, dat snap ik best. Daarom had ik het Postbank-hoofdkan toor gebeld en daar vertelden ze me dat ik naar de Breestraat kon om te wisselen." Daar aangekomen bleken de re gels echter even helder als on buigbaar. De kunstschilder kreeg te horen dat hij het geld alleen kon storten op zijn reke ning. „Daar heb ik natuurlijk niets aan zonder pinpas. Ik werd toen zó boos, dat ik wei gerde te vertrekken. Ik heb ze aangeraden de politie maar te bellen om me te laten verwijde ren." Pas toen de politie arriveerde, bleek er opeens toch een ma nier te bestaan om de Post bank-reglementen slim te om zeilen. Had Breddels een post zegel gekocht of een ansicht kaart, dan had hij de rest van zijn vijfhonderdje in wisselgeld teruggekregen, vertelde de me dewerker aan de agenten. „Als ze dat nou meteen tegen mij hadden gezegd", moppert Breddels. „Ik ben zó klanton vriendelijk behandeld. Ik ga van bank veranderen en een klacht indienen." Een woordvoerster van de Post bank la^Lt weten dat de mede werker strikt formeel gezien in zijn recht stond: geld wisselen is officieel niet mogelijk. Verdeeldheid over website door Robbert Minkhorst vervolg van voorpagina leiden - Kijk en vergelijk. In tal van sectoren al vele jaren ge meengoed, maar binnen de no tariswereld een betrekkelijk nieuw fenomeen. De website www.degoedkoopstenotaris.nl probeert daar verandering in te brengen. De site is niet volledig, maar geeft de consument in elk geval een goed beeld van de verschillende tarieven die nota rissen voor dezelfde diensten i The Phone House Dixons Teil Me BelCompany Media Markt BCC door Eric-Jan Berendsen leiden - De komst van driester renhotel Four Seasons met mi nimaal 20 kamers in het Anto- nius Zalencentrum aan de Lan ge Mare lijkt een stap dichterbij te zijn gekomen. De gemeente heeft de eigenaar van het zalen centrum, R. van den Berg, on langs een bouwvergunning ver leend voor een nieuw onderko men voor het psycho-medisch centrum Parnassia voor alco hol- en drugsverslaafden, dat nu nog vooral aan de voorkant en de zijkant van het zalencen trum ruimte huurt. De nieuwbouw meet zo'n 900 vierkante meter en komt vooral aan de achterkant van het pand, boven op de kleine en grote zaal. Daarmee lijkt de weg vrij voor een hotel in de leegko mende ruimte van Parnassia. Het Antonius Zalencentrum blijft gewoon intact. Voor de komst van een hotel is nog wel een wijziging van het bestem mingsplan nodig. Van den Berg kondigde twee jaar geleden aan dat hij een ho tel wilde aan de Lange Mare. Hij had daarvoor twee scena rio's. Het ene scenario ging er van uit dat Parnassia aan de Lange Mare bleef maar werd verplaatst richting Caecilia- straat, waardoor er ruimte kwam voor een hotel. Het an dere scenario voorzag in een verhuizing van Parnassia. Nu hij een bouwvergunning vo'^r nieuwbouw van Parnassia hééft gekregen, lijkt dat laatste scenario definitief van de baan. De nieuwbouw van Parnassia op het dak van het zalencen trum moet tegelijkertijd een einde maken aan geluidsover last in de buurt. Het dak is na melijk slecht geïsoleerd en Van den Berg lag in het verleden meermalen overhoop met om wonenden over geluidsoverlast. Toch is de buurt niet blij met de plannen en is deze naar de rechter gestapt. „De buurt is overal tegen", al dus Van den Berg. „Maar de laatste anderhalf jaar zijn er geen klachten meer geweest over het Antonius Zalencen trum en hotels veroorzaken geen overlast." Four Seasons moet toeristen én zakenlieden aantrekken. Om eventuele parkeerproblemen te voorkomen wil de eigenaar een deal maken met de Stichting Stadsparkeerplan over vaste plekken voor zijn gasten op het parkeerterrein aan de Haagweg. De gemeente staat in beginsel positief tegenover de komst van meer hotels naar Leiden. Zeker met de viering van het Rem brandjaar in 2006 voor de boeg, wanneer er 300.000 toeristen in Leiden worden verwacht. Maar helemaal uit de papierwinkel is Van den Berg nog niet. Voor een hotel aan de Lange Mare is namelijk een wijziging van het bestemmingsplan nodig. Een verzoek van Van den Berg om een versnelde procedure voor wijziging wordt door burge meester en wethouders na het zomerreces behandeld. Als^arnassia op de eerste verdieping vs& het Antonius Zalencentrum naar achteren verhuist, komt er ruimte voor een hotel. Foto: Hielco Kuipers kunnen rekenen. Wie een huis koopt, moet bij een notaris langs. Een beetje 'shoppen' blijkt te lonen. Het verschil tussen het goedkope notariskantoor Warmond ener zijds en Leidse, Leiderdorpse en Alphense kantoren ander zijds loopt al gauw op tot zo'n 400 euro. En notaris M.W. Dela- haije uit Voorschoten is bij de aankoop van een huis van 181.500 euro zelfs 500 euro duurder dan haar Warmondse collega's. Volgens de website is notaris kantoor De Clerq in Leiden de goedkoopste. Notaris E. Kort- lang van dat kantoor is met die vaststelling eigenlijk helemaal niet zo blij. Het tarief dat de site vermeldt, stamt bovendien uit het jaar 2000. „Ik dacht eerlijk gezegd dat die site allang ter ziele was. Ik wilde er zelf van af. Ik ben bewust met die doelstel ling duurder geworden. Ik wil niet de goedkoopste zijn; zo wil ik niet geafficheerd staan. Ik ben geen ClOOO-notaris. Bij mij word je in de watten gelegd en daar betaal je ook voor. Nota rissen leveren geen diensten die je steeds op dezelfde manier kunt aanbieden." Als voorbeeld geeft Kortlang het overspuiten van een auto na schade. Bij de een kost het 500 euro en bij de ander misschien 1000, legt ze uit. „Maar dan weet ik niet waar het spuiten het beste gebeurt. En dat is mijn principiële bezwaar: men sen selecteren op tarieven. Dat heeft al wel een gevolg gehad: notarissen zijntfbijna failliet ge gaan." Collega A. Dee uit Warmond ziet meer-in vergelijkende inter netsites. „Of de vrije tarieven een zegen zijn, weet ik niet. De tijd zal het leren. Voor de klan ten is het een voordeel. Per soonlijk vind ik het niet ver keerd; je kunt je wat commerci ëler opstellen." Overigens denkt Dee niet dat goedkope notarissen meteen een stormloop aan klandizie mogen verwachten. „Een laag tarief is geen garantie dat je de opdracht ook krijgt." Dee schat in dat de klant de gevonden la ge tarieven ook voorlegt aan een ander kantoor. „Als die ver volgens toehapt, gaat hij daar met een notaris in zee.", rieven zijn namelijk onc'Q delbaar. "be ta- icprhan- i Touwtrekken or sommigen i echte sport i Kamervragen iver Katwijkse uizenverkoop door Robbert Minkhorst leiden - Politieke partijen in Lei den verwachten dat burgemees ter en wethouders gauw ophel dering geven over de te hoge huizenbelasting voor huurders. Leefbaar Leiden eist bovendien dat huurders het teveel betaalde zo snel mogelijk terugkrijgen. De Leidse woningcorporaties Portaal, Zijl en Vliet en Ons Doel liggen al jaren met de ge meente in de clinch over de ozb-aanslagen voor de huizen die de corporaties in beheer hebben. Door een verkeerde re kenmethode wordt corporaties - en daarmee de huurders - te veel huizenbelasting doorbere kend. Vaststaat dat de gemeen te een bedrag moet terug beta len, maar de hoogte van de ver goeding is nog niet bekend. Er zou inmiddels een ambtelijk voorstel voor liggen. Het bericht hierover in deze krant van maandag heeft met name oppositiepartijen CDA en Leefbaar Leiden verrast. „Het speelt kennelijk al vanaf 1995", zegt fractievoorzitter W. Bleijie van het CDA. „Dat vind ik het bevreemdende." Hij vindt het bovendien fout dat de gemeen teraad hierover onvoldoende is geïnformeerd. Bleijie wijst er verder op dat dit 'de zoveelste tegenvaller' is bij het innen van de ozb. Bij de laatste hertaxatie van woningen in 1999 zijn grote fouten ge maakt. De behandeling van de bezwaren tegen die taxaties gaat meer kosten dan verwacht, zo bleek in juni. De uitkomst van alle bezwaren - en daarmee ook de schade voor de gemeen te - is nog niet bekend. Het conflict tussen de gemeente en de woningcorporaties dateert overigens al vanaf de hertaxatie daarvoor, uit 1995. Het CDA eist van het college een uitvoerige evaluatie van de hertaxaties. Wethouder R. van der Sande (WD) van financiën moet die in september, in elk geval voor de begroting van 2004, presenteren. Bleijie: „Ik wil weten wat er fout is gegaan, waarom alles zo lang heeft ge duurd en wat er nog aan zit te komen." Om te beginnen wil hij zo spoedig mogelijk weten welk voorstel Leiden voor de corporaties in petto heeft. Voorman D. Sloos van Leefbaar Leiden heeft geprobeerd Van der Sande te pakken te krijgen. Dat is hem nog niet gelukt. „De politiek moet hierover zwaar aan de bel trekken. Ik zal ook stevig van leer trekken tegen de wethouder. Ik heb het innen van ozb zelf altijd heel onover zichtelijk gevonden. We hadden voor de hertaxaties een club in gehuurd en die heeft ongeloof lijke fouten gemaakt. Bij de cor poraties gaat het toch om de la ge inkomens. Daarbij zitten mensen die niet eens kunnen lezen. Wij zijn de eerste om Rondleiding langs archeologische putten Roomburg voor ze op te komen. Of je te veel betaalt, moet je toch in een oogopslag in een tabel kunnen zien?" GroenLinks-raadslid J. Laurier vindt dat niet alleen B en W de raad een verklaring schuldig zijn, maar de corporaties net zo goed. Misschien hebben die zelf óók ten onrechte te veel ozb aan hun huurders doorbe rekend, denkt hij. .Alleen kan ik dat op basis van dit verhaal nog niet concluderen. Maar als er een fout is gemaakt, moet die ergens worden gecorrigeerd." VVD, PvdA en de ChristenUnie verlangen eveneens duidelijk heid. G. van Gruting (WD) wil eerst de vakantieperiode en de antwoorden van het college af wachten, voor zij verdere uit spraken doet. „Het is niet le vensbedreigend. Er lopen wel meer dingen erg lang. Dit is een te moeilijk dossier om nu wat over te roepen." Dat is M. van der Berg (PvdA) met haar eens. „Ik ken de ins en outs niet. Om zomaar wat te roepen, daar is het onderwerp te precair voor." Niettemin: „Gek, dat we dit niet wisten. Voor mij is dit een don derslag bij heldere hemel." door Silvan Schoonhoven

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9