Weemoed bij afscheid Kever ECONOMIE Verdachte miljoenenfraude bij UWV voelt zich slachtoffer Ruim miljard euro aan guldens nog niet ingeleverd Kliq krijgt 43 miljoen extra om te saneren Na 68 jaar laatste exemplaar in Puebla van de band Eurostar op topsnelheid EU en VS samen voor afbouw landbouwsteun Textielindustrie vreest kleinere kledingkeuze Ahold kan keten Disco voorlopig niet verkopen h- iclamenausse edietverleners IERDAM - Volgens de Ver- ~Vmg van Communicatie-Ad- lureaus (VEA) hebben kre- rerstrekkers als Gelink en a de eerste helft van dit jaar eer geld uitgegeven aan re- ie dan in heel 2002. Door en bekendste geldschieters 'n 48 miljoen euro uitgege- aan tv-pots en advertenties anten. In 2002 gaf de bran- ruim 40 miljoen euro uit :eclame. Bij DSB, de groot- i dergelijke geldverstrek- kon niemand reageren, ik Adviesgroep zegt in 2003 peer geld te steken in re- e dan in 2002. Wel is het ijf eind vorig jaar begon- pet tv-reclame. tkoord prikklok British Airways den - De directie van lucht- paatschappij British Air- heeft met het grondperso- overeenstemming bereikt een nieuw prikkloksys- l Anderhalve week geleden ;n stewards en stewardes- lit protest tegen het sys- het werk neer. BA zag zich odzaakt ruim 500 vluchten hrappen en 100.000 passa- kregen te maken met ver- igen. Topman Eddington reten dat de actie de toe- itvan BA in gevaar brengt, onden hebben ingestemd de invoering van het con- systeem op 1 september lm: Groei zit nu id het nulpunt J Haag - De Nederlandse i Somie is in het tweede naai niet of nauwelijks ge- ld of gekrompen. Volgens ster Zalm(financiën) lag de bmische groei rond het 1 lint. Nederland verkeert [het eerste kwartaal van dit jja twee periodes van p officieel in een recessie. 3 fcrste drie maanden kromp inomie met 0,1 procent, de laatste maanden van Ie afname 0,2 procent be- 5 Zalm loopt met zijn uit- o ten vooruit op de CBS-cij- 3 jie op 14 augustus komen. 2 l ld ex-directeur IM moet terug q IM Ex-directeur Vrijhoef o de Gelderse Ontwikke- 0 naatschappij (GOM) oo euro terugbetalen. Dat o de rechtbank in Arnhem 2 jen bepaald. Volgens de o Ihad hij 1,5 miljoen gul- 5 ivan het bedrijf in eigen zak 'i pken. In eerdere rechtsza- 9 Isten Vrijhoef en GOM 6 een weer geld van elkaar 0 hadevergoeding voor to d of onbehoorlijk bestuur, deze vorderingen werden 1 ls afgewezen. Vrijhoef gaf 5 jjven opdracht tot het ma- 5 p verzenden van facturen er dat daarvoor goederen tnsten werden geleverd. Ie andere gedaagden wer- «eroordeeld tot boetes van 0 tot 230.000 euro. t verandert igo in Panda in - Autoconcern Fiat gaat am van zijn nieuwe model ïenwagen te wijzigen van in Panda. In maart werd ïgo, een kleine auto, op totentoonstellng in Genè- iresenteerd. De Franse roducent Renault had be- t tegen de naam, omdat veel zou lijken op Twin- anda is een makkelijk te uden en sympathieke aldus Fiat. Het nieuwe 1 volgt de 'oude' Panda in 1980 op de weg De nieuwe Panda wordt akt in Polen. Officieel de auto in september ge- uceerd. Dan komt er te en einde aan de produc- de oude Panda in Tu- traffen voor tggingsfraude rond - De rechtbank in lond heeft gisteren twee verdachten in een groot- ge beleggingsfraude ver- eld tot 4 en 3,5 jaar ge- nisstraf en boetes van res- ivelijk 5 en 1 miljoen euro. penbaar ministerie had beide verdachten vier jaar Zestien medeverdachten 3 taakstraffen van maxi- ?40 uur en geldboetes tot K) euro. De juridisch advi- n advocaat van een herdachte werd vrijge- fen. Bij de zwendel in «certificaten werden >00 personen voor tiental- Bjoenen opgelicht. izine weer goedkoper Mg - Benzine is gisteren pt goedkoper geworden, feldde de internetsite van leider Shell. De advies- ton euro ongelood komt 49 euro per liter. Super laait naar 1,203 euro per piesel bleef gelijk en kost procent per liter. donderdag 31 juli 2oo3 den haag/gpd - Nederlanders wisselen nog maar mondjes maat guldens in voor euro's. Per 1 juli was voor 680 miljoen euro aan biljetten nog niet in geleverd en voor 510 miljoen euro aan munten. Een halfjaar geleden waren die bedragen 745, respectievelijk 520 miljoen euro. Er bevindt zich nog voor een te genwaarde van 1,19 miljard eu ro aan niet meer bruikbaar geld onder de mensen. Dat geld is niet waardeloos: munten kun nen tot 2007 worden ingewis seld bij de Nederlandsche Bank, biljetten tot 2032. Volgens de Britse zakenkrant The Financial Times staat in de eurolanden in totaal nog voor ruim 13 miljard euro aan mar ken, francs, lires, etc. uit. Het merendeel heeft waarschijnlijk definitief een rustplaats gevon den tussen planken, in oude sofa's en in sokken. Of in kof fers en kluizen van criminelen die er niet mee naar een centra le bank durven. De centrale banken van de eu rolanden gaan ervan uit dat dit geld dat niet zal terugkomen (het zogeheten 'versterf) een leuke meevaller is. Nederland verwacht dat van de 1,2 miljard euro ongeveer 415 miljoen euro aan versterf zal verdwijnen de komende jaren. Dit jaar is daar van 65 procent alvast geboekt als winst van De Nederlandsche Bank: 250 miljoen euro (naar beneden afgerond), die terug vloeit in de nationale schatkist. Eind 2007 wordt het versterf opnieuw geschat en wordt de tegenwaarde van 90 procent (min het 'voorschot' van 65 pet) als winst in de schatkist gestort. In 2012 volgt het restant. Ier land en Italië zijn Nederland voorgegaan met optimistischer versterfschattingen, resp. 235 en 605 miljoen euro. Ierland gaat er van uit dat 80 percent van de ooit uitgegeven 'punt' (het Ierse pond) nooit meer bo ven water komt, Italië heeft al vast tweederde van de lire inge boekt. De Duitse Bundesbank weet dat er zich nog een zee van 4,8 miljard oude Deutschmarken in Europa bevindt. In de euro zone, maar ook in Turkije en sommige Oost-Europese lan den, waar de munt lang als offi cieuze tweede valuta heeft ge golden. Duitsland boekt voor alsnog geen versterf als winst. Het versterf geldt voor biljetten. Van de Nederlandse gulden munten zijn er in theorie nog 3,6 miljard stuks in omloop. Zelfs als tot 2007 een flink deel daarvan nog ter omwisseling wordt aangeboden, resteert een substantieel versterf, omgere kend in euro's. Maar anders dan biljetten, worden munten bij uitgifte meteen als winst voor de schatkist ingeboekt, zo dat versterf in principe niets meer oplevert. De munten die wel worden ingeruild voor eu ro's, worden verrekend met het versterf van de biljetten, dat dan lager uitvalt. den bosch/gpd - De teller stopte bij 21.529.464. Om vijf over ne gen Mexicaanse tijd rolde gister morgen in de Volkswagen-fa briek in Puebla de laatste Kever van de band. Het hemelsblauwe exemplaar van de 'ültima edi- ción' komt niet op de weg, maar wordt verscheept naar het Au tomuseum van Volkswagen in Wolfsburg. In Mexico werd het afscheid opgeluisterd met bloemen en muziek. In het Automuseum in Wolfsburg hingen zwarte rouw sluiers over de daar uitgestalde Kevers. „Vandaag is het een treurige dag", sprak Axel Schwalenberg namens de Ke verclub Wolfsburg. Na 68 jaar is een eind gekomen aan de productie. Hoewel de vraag zo ver was afgenomen dat de laatste maanden nog maar 53 Kevers per dag werden ge monteerd, riep de beëindiging van de productie veel weemoed op. De fabriek in Puebla was, sinds het einde van de produc tie in Duitsland in 1978, de laat ste VW-fabriek waar - sinds 1996 - nog Kevers werden ge maakt. In de VS werd de Kever in 1977 verboden omdat zijn achterin geplaatste motor niet aan de veiligheidsvoorschriften voldeed. De nostalgische laatste serie omvatte 3000 stuks. Het model is klassiek, de kleuren beige en helblauw. Extra snufjes zijn de chromen sierstrippen, vier speakers en een cd-speler. Voor 8.000 dollar (6.993 euro), iets Rochester - De Eurostar bereikte gisteren een top snelheid van 334,7 kilometer per uur. Een nieuw Brits treinrecord. De hoge-snelheidstrein rijdt hier over het nieuwe railcomplex bij Rochester. De meer dan de normale prijs, gin gen ze naar Mexicaanse dea lers. Kenners verwachten dat de prijs flink zal stijgen als de au to's worden doorverkocht. Ver zamelaars vlogen deze week naar Mexico om de laatste Ke vers over de hele wereld te ver schepen. In Duitsland wordt 14.900 dollar betaald voor een auto uit de laatste serie, in Groot-Brittannië staat hij voor 16.000 dollar te koop. Nicolas Rossenow, een auto-importeur uit Berlijn, zegt dat hij al drie weken lang zo'n 600 aanvragen per dag krijgt, terwijl hij van plan is 91 Kevers van de laatste editie te verkopen. De auto met de luchtgekoelde motor was lange tijd de meest geproduceerde personenwagen van Volkswagen. Sinds vorig jaar is dat de Golf geworden. In Puebla, 105 kilometer ten zuid oosten van Mexico-Stad, wordt de productie nu gericht op de New Beetle, het nieuwe retro- model. De cultstatus zal ver moedelijk nog sterker worden wanneer de auto straks als old timer wordt verhandeld. De oude Kever had al vele na men. In Cuba heet hij bijvoor beeld El Huevito (Eitje) en in Frankrijk Coccinelle (Lieve heersbeestje). Maar alleen in Mexico, waar hij Vocho heet, is de auto nog een normaal ver schijnsel op straat, met name als taxi. De chauffeurs halen de voorste passagiersstoel weg om hun klanten beter te kunnen la ten instappen. De allerlaatste Kever - met rozen op de kap - rolde gisteren van de productieband bij de Volkswagen-fa briek in het Mexicaanse Puebla. Foto: Reuters/Andrew Winning montreal/afp/anp - De VS en de Europese Unie willen op de topconferentie van de Wereldhandelorganisatie (WTO) in sep tember in Mexico samen voorstellen op ta fel leggen voor het verminderen van de landbouwsubsidies. Eurocommissaris La- my (handel) liet weten dat de voorstellen op tijd klaar zijn voor tussentijds WTO- overleg in augustus. Dan is er volgens hem nog voldoende tijd om klaar te zijn voor het topoverleg. Een akkoord is goed mogelijk, aldus Lamy. Er komen voorstellen op drie terreinen: binnenlandse subsidies, exportsubsidies en markttoegang voor ontwikkelingslanden. De EU stond tot voor kort recht tegenover de VS en andere landen inzake de land bouwsubsidies. Eind juni werden de EU- landen het echter eens over een hervor ming. Vanaf 11 augustus zullen de WTO-delega- ties vrijwel dagelijks met elkaar overleggen in Genève. Ze moeten de weg vrijmaken voor een handelsakkoord waaraan de mi nisters van de 146 WTO-landen tijdens een vergadering van 10 tot 14 september in Cancün hun zegen kunnen geven. den haag/anp - Reïntegratiebe- drijf Kliq krijgt 43 miljoen euro van de overheid om te saneren. Het bedrijf gaat zich concentre ren op het weer aan het werk helpen van werklozen en ar beidsongeschikten en verkoopt daarom alle andere activiteiten. Kliq komt voort uit de vroegere arbeidsbureaus. Het bedrijf, dat volledig eigendom is van de overheid, moet zich sinds 2003 zien te redden op de nieuwe, commerciële markt. Maar Kliq kwam snel in de financiële pro blemen omdat zijn diensten te duur zijn op de vrije markt. De overheid gaf Kliq bij de ver zelfstandiging een startkapitaal mee van 80 miljoen euro plus 45 miljoen aan leningen. Tot 2001 werd het bedrijf nog volle dig gefinancierd door het rijk- Vorig jaar kreeg Kliq ongeveer 55 miljoen en dit jaar nog 30 miljoen euro. Het was de be doeling dat de geldkraan daar na zou worden dichtgedraaid. Nu komt de overheid toch met 43 miljoen euro over de brug. Het ministerie van financiën stelt wel een aantal voorwaar den. Zo moet Kliq nog een aan vullend krediet bij banken rege len. Volgens het ministerie wijst alles erop dat Kliq dit binnen kort rond krijgt. Na de afslankoperatie zal Kliq 600 mensen in dienst hebben tegenover een huidig perso neelsbestand van 1450. Onder de paraplu van de arbeidsbu reaus werkten er nog 3000 mensen bij Kliq. Onlangs is er met de vakbonden een sociaal plan opgesteld en de overgeble ven werknemers moeten er ge middeld 14,4 procent in inko men op achteruit. „Er staat straks een sterk levensvatbaar middelgroot reïntegratiebe- drijf', aldus directeur Le Blanc. Bedrijfsonderdelen zoals activi teiten in detachering van perso neel en salarisadministratie gaat Kliq verkopen. Het bedrijf wil ook dat Solvus, moederbe drijf van uitzendbureaus Con tent en Creyfs, versnelt het Kliq-onderdeel overneemt dat zich richt op de begeleiding van zieke werknemers en loopbaan begeleiding. Directeur Van Kleij van uitzender Manpower Ne derland gaat naast Le Blanc de directie versterken. Door scherpere brandveiligheidseisen den haag/anp - De textielin dustrie vreest dat Nederlan ders straks uit minder en duurdere kleding moeten kie zen als de regering voorstellen van de Voedsel en Waren Au toriteit overneemt. De VWA heeft een advies opgesteld om de brandveiligheid van kle ding te verbeteren. De confec- tiebranche betitelt de plannen als een handelsbelemmering. Het kabinet heeft de VWA ge vraagd onderzoek te doen naar de brandbaarheid van kleding naar aanleiding van de nieuwjaarsbrand in Volen- dam. Jaarlijks belanden zo'n 100 mensen in het ziekenhuis nadat hun kleding heeft vlam- gevat. Daarvan overlijden er zes tot acht. De VWA stelt voor om kleding die binnen tien seconden in brand vliegt, te verbieden. Voor kinderkleding gelden ex tra strikte maatregelen en is kleding die smelt verboden. De textielindustrie spreekt van tendentieus onderzoek. Als de plannen worden uitgevoerd creëert de overheid een eiland in Europa, aldus een woord voerder van de Raad Neder landse Detailhandel (RND). „Dan wijken we af van de lan den om ons heen, waar ze he lemaal geen eisen stellen. Kle ren die in Nederland verbo den worden, zijn in Duitsland en België gewoon te koop." De voorstellen zullen vooral gevolgen hebben voor de klei nere collecties die van buiten Europa komen. Die kleding moet dan speciaal voor Ne derland worden getest. De RND verwacht dat veel fabri kanten de extra kosten niet kunnen terugverdienen op de beperkte Nederlandse markt. Volgens de textielbranche hebben de regels bovendien nauwelijks invloed op het aantal slachtoffers. De RND adviseert een intensieve voor lichtingscampagne. Dat alter natief zou effectiever zijn. spoorvernieuwing betekent dat de reistijd tussen Londen en Parijs met 20 minuten wordt verkort tot 2 uur en 35 minuten. Foto: AFP/Adrian Dennis zaandam/anp - Het supermarktconcern Ahold kan voorlopig niet af van zijn Argen tijnse keten Disco. Een rechtbank in Argen tinië heeft beslag laten leggen op die on derneming. Rekeninghouders van Banco Montevideo hadden om de beslaglegging gevraagd. De bank is onderdeel van Velox Group, een voormalige partner van Ahold die failliet is gegaan. De rekeninghouders hopen zo hun geld terug te krijgen. De woordvoerster van Ahold noemde het beslag op Disco onterecht. „Het is een zaak van de ex-rekeninghouders. Hun claims liggen bij Velox en Banco Montevideo." Ahold gaat de zaak aanvechten. Volgens de woordvoerster zal de beslaglegging op kor te termijn worden opgeheven. „Dit zal eer der over dagen dan weken zijn." Een eerder verzoek van gedupeerde reke ninghouders om beslag op de aandelen Disco Ahold International Holding werd ingetrokken. Dat bedrijf, een voormalige samenwerkingsverband tussen Ahold en Velox, is geregistreerd op de Nederlandse Antillen. Inmiddels heeft Ahold alle aande len in bezit. Het beslag dat nu is opgelegd geldt voor het bedrijf in Argentinië zelf: de aandelen van de naamloze vennootschap Disco SA. Ahold wil Disco net als zijn overi ge bedrijven in Zuid-Amerika kwijt. Het concern heeft bij Disco gesjoemel in de boekhouding aangetroffen. Door twijfel achtige transacties moest eerder dit jaar het resultaat voor belasting met 8 miljoen euro naar beneden. helmond/gpd - Justitie ziet hem als een be langrijke verdachte, maar volgens de de 39-jari- ge Helmondse autohandelaar was hij niet meer dan een pion in het gigantische fraudespel bij uitkeringsinstantie UWV. Een tussenschakel die absoluut niet wist wat er aan de hand was. Zijn lezing maakte tot dusver bij justitie wei nig indruk. Vorige week werd bekend dat cri minelen gepoogd hadden 37 miljoen euro te 'stelen' van UWV. Ze beschikten over gehei me codes om de ING betalingsopdrachten te geven en konden zo geld doorsluizen naar bedrijfsrekeningen van hun keuze. Bfi|iet Helmondse autobedrijf kwam,|,9 mil joen euro terecht, maar nog voordat het geld van de rekening kon verdwijnen stond de po litie met een aanhoudingsbevel aan de deur. De Helmonder, met een goed gevuld straf blad, kan niet ontkennen dat hij met de trans acties te maken had. Volgens zijn verklaring werd hij begin dit jaar benaderd door een oude bekende. „Die vroeg of hij mijn bedrijfsrekening mocht gebruiken om geld over te maken naar het buitenland. Hij zei dat het ging over de overname van een bedrijf, waarbij niet bekend mocht worden van wie de betaling was. Ze hadden dus een tussenpersoon nodig." Voor de simpele dienstverlening werd hem 40.000 euro in het vooruitzicht gesteld. Op donderdag 28 februari, ks^eeg hij een telefoon tje dat het geld inmiddels op zijn rekening was gearriveerd. „De maandag daarop ben ik met de overschrijvingsformulieren naar de bank gegaan. Het grootste deel moest naar een rekening in Letland, de rest naar Hong Kong. Dinsdag kreeg ik van de bank te horen dat er iets niet in orde was en dat het geld was geblokkeerd. Ik belde meteen mijn contact- persoon en vroeg wat er aan de hand was, maar die hield het op een misverstand. Hij zou de informatie over de overschrijving naar de bank faxen en mij een kopie sturen." Daar kreeg de zaak voor de Helmonder een extra lastige wending. „De kopie van de fax werd bij mij thuis bezorgd. Tussen twee blan co velletjes - ongetwijfeld om te voorkomen dat op de kopie vingerafdrukken stonden, Oj Li maar dat besefte ik toen niet. Mijn vingeraf drukken kwamen er wel op. Ik nam weer con tact op met de bank. Daar hadden ze nog steeds niets ontvangen. Ik heb toen mijn ei gen exemplaar doorgefaxt." De betreffende brief was een opdracht van het GAK om te veel betaalde uitkeringsgelden terug te stor ten op het rekeningnummer van het autobe drijf. Achter de schermen was de opsporings machine inmiddels op gang gekomen. Op donderdag greep de politie de autohandelaar in de kraag. Hij zou 2,5 maand vast blijven zitten en is nu in afwachting van de rechts zaak op vrije voeten. Het was de Helmonder die opdracht gaf het geld over te maken naar Letland en Hong Kong. Hij was het ook die zijn baïik het faxbe richt verschafte met de vervalste informatie van de uitkeringsinstantie. „Ik ben er inge luisd. Met financiële zaken heb ik in het verle den ook nooit iets te maken gehad. Ze heb ben al m'n spullen en m'n computers door zocht zonder ook maar iets te vinden. Hoe had ik aan de codes moeten komen om die betalingsopdrachten te geven? Het moet van binnenuit gebeurd zijn, en dat willen ze toe dekken." Terwijl het niet lukte om de 3,9 mil joen over te boeken, slaagde de Helmonder er die maandagochtend wel in om zijn aandeel van 40.000 euro in baar geld op te nemen. „Daarvan heb ik de helft aan mijn contacten gegeven, omdat die cash nodig hadden. De rest ben ik kwijt omdat ik een tijd geen ;nko- men heb gfjjad." q,

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7