Zorgen over uranium in zuiden Irak BINNENLAND LANDINZICHT 'Dierenactivisme is regelrecht terrorisme' Antillen: alleen visumplicht lost problemen niet op Nederlandse drugs favoriet bij Duitse criminelen Inspectie onderzoekt verkoop van sperma Mogelijk risico voor militairen Eindhoven begint met APK voor gas en elektra Franeker kaatst weer Nederlandse met 55 kilo cocaïne in Parijs gepakt Vlooien plagen Schiphol akstraf voor rnet-pedo De rechtbank in Alk- heeft een 41-jarige man plaats tot een taakstraf uur en drie maanden ordelijk veroordeeld. De heeft via het internet ge leerd een minderjarige tot tfstaan van een foto te jgen. Er was negen maan- j\^oorwaardelijk en 180 uur b^stverlening geëist. De straf Jrjo veel lager uit, omdat de ïgabank de man vrijsprak van nrérleiden van een 11-jarige ïngn. De Alkmaarder bena- heie zijn slachtoffers via chat- >oon, waar hij hen vroeg ho- coideo's te bekijken 'en mis- )1 isn zelfs seks te hebben'. De euen wiens foto hij wilde was wij) .,rfi op examens tot rijbewijs lAAC - Veel mensen willen imende twee maanden iel hun rijbewijs voor itwagen of bus halen, om rkomen dat ze examen in doen in de nieuwe vak- diniek en administratie. et|zijn per 1 oktober ver- In augustus en septem- len anderhalf keer zoveel laten examen voor deze ijzen dan in deze maan- 2002, meldt het Centraal iu Rijvaardigheidsbewij- :BR). De uitbreiding van :n treft jaarlijks ongeveer end chauffeurs, schat het j Het gaat om rijbewijzen lichtere vrachtwagens, en ^^urders die niet voor hun ep rijden. Beroepschauf- moesten voor hun rijbe- il examen doen in techniek {ministratie. igssmokkelaar ferry betrapt !rdam - De marechaussee lek van Holland heeft een jige man aangehouden die 18.000 xtc-pillen en 40 kilo famine de ferry naar Enge- l)p wilde rijden. De man brdrecht had de drugs ver- |in de zitting, de portieren jder het reservewiel. De werd aangehouden bij een jere controle waaruit bleek Ij nog een aantal boetes benstaan. Toen de mare- ksee zijn auto onderzocht, pen de drugs boven water. Jin vindt bom uit [DII op zolder - Een inwoner van rijk heeft op zijn zolder ndbom uit de Tweede idoorlog gevonden. De Ex- ven Opruimingsdienst i) heeft de 30 centimeter bom gisteren op de Velu- ontploffing gebracht. De rswijker vond het voor tijdens het opruimen van older. Hij vermoedde dat m een bom ging en waar- vde de politie. Uit nader rzoek van de EOD bleek et een brandbom was. (is de politie heeft familie e Winterswijker die het jroeger bewoonde het ex- T als een soort relikwie op bewaard. nomonument hersteld rDAM - Het Homomonu- an de voet van de Am use Westertoren is giste- fcnieuw in gebruik geno- ffet monument brokkelde s met een flinke opknap- o oude glorie hersteld, ïstien jaar geleden werd bmomonument, bestaand ji driehoek op de Wester- |en een driehoek in het n de Keizersgracht, d. Het gedenkt homo's »iennes die zijn onder in vervolgd voor hun ho- suele gevoelens. Het mo lt kan worden betreden, ik niet bestand tegen het ieve gebruik. polen mogen chtonen niet naar afwijzen' iC/GPD - Scholen mogen lekeurig allochtone leer- afwijzen. Dat heeft de issie Gelijke Behandeling bepaald in een zaak die ngespannen tegen de ïn. iging Christelijk Nationaal londerwijs (CNS) in Ede. ïreniging heeft veertien |n onder haar beheer, en ;r Upr spreiding van allochto- -FA klingen over die scholen rdebtstaan van zogeheten ens,e scholen' voorkomen. j^fjaal vijftien procent van ^hjtylingen mocht 'andersta- :r(*ah, omdat anders de kwali- h het onderwijs zou wor- donderdag 31 juli 2003 den haag - De kamerfracties van PvdA en SP willen snel van de re gering weten of de Nederlandse militairen in Irak toch worden blootgesteld aan hoge concen traties verarmd uranium. Net als de vakbonden voor militairen ei sen ze op voorhand dat het leger voorzorgsmaatregelen neemt om gezondheidsproblemen te voorkomen. De Nederlandse stabilisatie macht verblijft in de provincie al-Muthanna. In juni vertelde minister van buitenlandse za ken De Hoop Scheffer dat de Amerikanen in die provincie geen munitie met verarmd ura nium hebben gebruikt. Die in formatie hadden ze gekregen van de VS. Een Amerikaanse militair zei gisteravond echter op de Nederlandse tv dat hij in al-Muthanna indertijd wél met dergelijke munitie heeft ge schoten. PvdA en SP reageerden bezorgd op die bekentenis, evenals de vakbond voor militairen AFMP. Hoge concentraties van ver armd uranium kunnen volgens vooraanstaande wetenschap pers en medici ernstige aan doeningen en ziekten veroorza ken, vanwege stralingsgevaar en chemische risico's. PvdA- woordvoerder Bert Koenders wil in elk geval dat bloed en uri ne van de Nederlandse militai ren regelmatig worden getest. De militaire vakbond AFMP eist nu dat de Nederlandse soldaten in Irak standaard worden uitge rust met een stofmasker, dat hen moet beschermen tegen de schadelijke invloeden van ver armd uranium. Ook wil de bond dat de militairen bescher mende pakken krijgen. Naast de uitlatingen van de Amerikaanse militair vormt ook een onderzoek van de Neder landse onderzoeksgroep RISQ aanleiding voor bezorgdheid, vindt de bond. Ook uit dat onderzoek zou blij ken dat er wel degelijk met mu nitie met verarmd uranium is geschoten in de provincie waar de Nederlandse soldaten nu hun missie uitvoeren. „We wil len helderheid", zegt AFMP- voorzitter Wim van den Burg. „Maar de nu getroffen maatre gelen zijn in elk geval onvol doende." Defensie ziet nog geen aanlei ding om de informatie van de Amerikaanse legertop te wan trouwen. De gebieden waar mogelijk wél verarmd uranium zou liggen, worden door de Ne derlandse soldaten gemeden. Ook zouden voldoende voor zorgsmaatregelen zijn geno men, aldus een woordvoerder van het ministerie. door Peet Vogels den haag - Hij kende zowel Volkert van der G. als de milieuambtenaar Chris van der Werken. De mogelijk heid dat Van der G. de moordenaar van Van der Wer ken zou kunnen zijn, kwam echter nooit op bij Aart Mosterd, Kamerlid voor het CDA. „Dat verband ben ik pas gaan leggen na de moord op Fortuyn. Toen werd duidelijk tot welk geweld die dierenactivisten in staat zijn." Mosterd was al langer bekend met dat geweld. „Als wethouder van een gemeente in de Noord-Veluwe heb ik bij bedrijven gestaan die waren getroffen door die renactivisten. Daar zijn bomaanslagen gepleegd waardoor het hele bedrijf direct in lichterlaaie stond. En dat terwijl er ge woon een woonhuis naast stond, of in een ander geval een camping." Uit die periode kende hij ook Van der Werken en Van der G. De twee lagen toen in de clinch over de inten sieve veehouderij in de regio. „Van der Werken had di recte contacten met Van der G. Ik kende hem ook van uit mijn functie als wethouder. Van der G. maakte steeds bezwaren tegen uitbreidingsplannen van de in tensieve veehouderijen." Toch had Mosterd geen moment aan Van der G. ge dacht als mogelijke moordenaar van Van der Werken. Ook de eventuele rol die Van der G. speelde bij geweld dadige acties tegen de intensieve veehouderij waren Mosterd toen niet bekend. Nu kijkt hij anders tegen de zaak aan. „Het is niet uit te sluiten dat er een verband is tussen de gewelddadige aanslagen en de moord op Van der Werken. De huiszoeking bij Van der G. heeft explosieven opge leverd en er zijn mededelingen gevonden over nertsen- houderijen waarvan het gaas gemakkelijk is door te knippen. De link tussen de moordenaar van Fortuyn en dierenactivisme is dus wel te leggen." Waarmee Mosterd niet wil zeggen dat hij Van der G. beschouwt als de moordenaar van Van der Werken. „Rechercheurs die de zaak onderzochten, hebben ge zegd dat er verbanden kunnen zijn, bijvoorbeeld de manier waarop de twee moorden zijn gepleegd. Ze lij ken veel op elkaar. Ook het openbaar ministerie sloot bepaalde verbanden niet uit. Daarom moet het onderzoek naar de moord op Van der Werken dus worden heropend." De slappe aanpak van dierenactivisten is Mosterd al langer een doorn in het oog. „En niet alleen mij. Be drijven die getroffen zijn door aanslagen zijn zeer onte vreden over de aanpak van het probleem. Er is nooit iemand opgepakt. Het gaat om regelrecht terrorisme. Dit soort acties kunnen we niet tolereren in een rechts staat." t De afgelopen jaren heeft Mosterd het onderwerp on der de aandacht van de Kamer en de regering ge bracht, voornamelijk door het stellen van schriftelijke vragen. Dat wapen is echter wat bot gebleken. Daarom moet nu minister Donner van justitie maar eens uit ko men leggen waarom het maar niet opschiet met de vervolging van de dierenactivisten. Mosterd weet nog niet of ook minister Remkes van binnenlandse zaken naar de Kamer zal worden geroe pen. „Hij is verantwoordelijk voor de politie en voor de inlichtingendienst AIVD. Die is ook al jaren zonder succes bezig met onderzoek naar de dierenactivisten. Misschien moet Remkes dat ook maar eens komen uit leggen." eindhoven/anp - De gemeente Eindhoven gaat samen met energiemaatschappij NRE de gas- en elekrialeicüngen in wo ningen controleren. Als er ge breken worden gevonden, zal de gemeente erop toezien dat die worden hersteld, zodat er geen gevaarlijke situaties kun nen ontstaan zoals onlangs in Den Haag en Rotterdam. Woningen waar alles in orde is, krijgen een APK-keurmerk, zo als dat al bestaat voor auto's. De gemeente en het nutsbedrijf hebben het APK-keurmerk be dacht op basis van inspecties die ze de afgelopen jaren heb ben uitgevoerd. Het is de be doeling met een proef in dui zend woningen nu een beter beeld te krijgen van de werkelij ke veiligheid van gas- en elek- traleidingen in woningen. Eindhoven en de NRE willen met het keurmerk voorkomen dat er gasexplosies en branden ontstaan door verouderde of onveilige gas- en elektra-instal- laties. Onlangs vielen er nog ne gentien gewonden na explosies in woningen in Den Haag en Rotterdam. In Den Haag ging het om ontploffend gas, in Rot terdam is dat nog niet zeker, maar wel waarschijnlijk. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) vindt con trole op de veiligheid van het gas- en elektranet geen taak van de gemeenten. Tot halverwege de jaren negentig voerden de gemeentelijke energiebedrijven de controle meestal uit. Met de liberalisering van de energie sector hebben de energiebedrij ven dat toezicht geleidelijk af geschaft. Uit onderzoek eerder dit jaar bleek dat de gas- en elektriciteitsinstallaties over het algemeen veilig zijn. Het is de bedoeling dat het APK-systeem na de proef in Eindhoven lan delijk wordt ingevoerd. Wonin gen zouden dan elke vijf jaar moeten worden gekeurd. franeker - De organisatie van het oudste sportevenement van Nederland, de PC in Franeker, bestaat 150 jaar, maar het toernooi zelf werd deze week 'slechts' voor de 146ste keer gespeeld. Voor alle duidelijk heid, bij de PC gaat het om het typisch Friese kaatsen. De editie van dit jaar werd gewonnen door het partuur J. Dijkstra. Hij won ook de Zilveren Kaatsbal, de prijs voor de beste speler. Foto: ANP/Olaf Kraak door onze correspondent Daphne Groenendijk Willemstad - Antilliaanse politi ci zien weinig in een eventuele invoering van een visumplicht voor Antillianen. Daarmee los je namelijk de problemen van de Antilliaanse jongeren in Ne derland niet op, vinden zij. „Het is een gezamenlijk pro bleem, waarvoor we een struc turele oplossing moeten beden ken", zegt Roy Bottse, adviseur van de regerende partij FOL. Nu nog kunnen Antillianen vandaag hun koffers pakken en zich morgen vestigen in Neder land. Alleen voor jongeren on der de 18 geldt sinds 1999 de Voogdij regeling Antilliaanse jongeren, die voorkomt dat minderjarigen zich alleen en onbegeleid in Nederland vesti gen. Maar afgelopen week werd in de Kamer opnieuw gepleit dit te veranderen, en voor alle Antillianen een visumplicht in te voeren. Aanleiding voor de discussie was de dood van de 18-jarige Bart Raaijmakers, die twee we ken geleden door een groepje Antillianen in Tilburg werd neergestoken. Uit cijfers blijkt dat tien procent van de ge weldsmisdrijven in die stad op naam komt van Antillianen. „Echt verschrikkelijk", zegt Bottse. „Maar ik vind het tege lijkertijd erg jammer dat er pas vanuit Nederland wordt gehan deld als er iemand wordt dood gestoken. Er wordt al lang structureel gefaald in de aanpak van de problemen met Antilli aanse jongeren. Ik word dood ziek van dat bekende vingertje dat dan telkens weer naar ons wijst." Ook eilandsraadslid Dennis Jackson van de oppositiepartij PAR ergert zich aan de Neder landse politiek. „Wij hebben acht jaar lang maatregelen moeten treffen om de zaken hier op te lossen, en Nederland is ons nooit tegemoet gekomen met overbruggingsgelden, zo dat we snel uit de problemen konden komen en voorkwamen dat nog meer Antillianen die kant op trokken." Met pressie los je volgens Jack son het probleem niet op. „Het is de makkelijkste weg om met een visumplicht te komen, maar de problemen blijven. Er moet gekeken worden naar het onderwijs en de sociale om standigheden van de jonge ren", zegt het eilandsraadsüd. „En naar de opvang in Neder land. Er zouden bijvoorbeeld Antilliaanse politieagenten in de probleemsteden moeten worden aangesteld, die de ach tergrond kennen en weten hoe ze hen moeten aanpakken", vult Bottse aan. angetast, vond het be ft if1 s de Commissie Gelijke Wijdeling betreft het hier latie, omdat Neder ige kinderen wél zonder vorden toegelaten. Ook ak niet vast dat spreiding diteit van het onderwijs ide komt. door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - Nederlandse misdadigers zijn de belangrijkste partners van georganiseerde criminele organisaties in Duitsland. Dit blijkt uit nieuwe cijfers van de Duitse fe derale politie Bundeskriminalamt (BKA) in Wiesbaden. Nederland speelt als her komstland van cocaïne en amfetaminen een doorslaggevende rol op de Duitse drugsmarkt, aldus het BKA-jaaroverzicht 2002 over de georganiseerde misdaad in de Bondsrepubliek. De cijfers zijn koren op de molen van de Duitse minister van binnenlandse za ken, Otto Schily (SPD). Die beklaagt zich al langer over het volgens hem 'veel te slappe' Nederlandse drugsbeleid. Schily pleit voor scherpere controles en harde re straffen voor drugskoeriers. Volgens het BKA hadden 398 onderzoe ken (ruim 80 procent van het totaal) in ternationale verbindingen. In verreweg meeste gevallen gaat het om Nederland, nr/jielijk bij één op de drie onderzoe- ken, in de regel drugszaken. In 133 ge vallen stuitten de Duitse onderzoekers op één of meer Nederlandse relaties. Dit is veel meer dan het aantal connecties met andere landen, zoals Polen (65), Ita lië (59), Frankrijk (58), Spanje (54) en Rusland (51). „Zoals ook al eerder werd geconsta teerd, speelt Nederland als transitland een doorslaggevende rol in de bevoorra ding van Duitsland met cocaïne en am fetamine", aldus de opstellers van het rapport. Overigens zijn het Duitse crimi nelen die een leidende rol spelen in het transporteren en smokkelen van cocaïne uit Nederland, constateert het BKA. Ne derlanders blijven tevens de belangrijk ste producenten van xtc-pillen. Duits land wordt in deze sector gebruikt als doorvoerland voor de smokkel naar Noord-Amerika. Dat een relatief klein land als Nederland zo'n belangrijke rol speelt in de interna tionale drugscriminaliteit, is volgens Duitse critici te wijten aan het 'slappe' Nederlandse beleid. Duitse politie- en douanewoordvoerders beklagen zich al langer over 'serieuze veiligheidslekken' bij hun Nederlandse collega'^ De Duitse cijfers verbazen criminoloog en hoogleraar strafrecht Petrus van Duy- ne helemaal niet. „Nederland is nu een maal een aanvoerland voor verdovende middelen. En veel Duitsers, vooral klei nere handelaren, gaan in Nederland winkelen, waardoor de connectie met Nederland snel is gelegd." Van Duyne vindt dat de Duitse criminele connecties met Nederland niet moeten worden overtrokken. „Hoe zwaar zijn deze cri minele organisaties? Als een paar Duitse handelaren een dagje op en neer reizen naar Venlo en op de terugweg worden gepakt, is er al een connectie." De criminoloog, verbonden aan de uni versiteit van Tilburg, vindt de cijfers on der meer 'logisch' vanwege de Rotter damse haven. Die is een belangrijke doorvoerplaats naar de Duitse industrie gebieden. „Als de meeste lading voor Europa daar aankomt, is het statistisch gezien logisch dat de handel van drugs naar Duitsland vanuit deze haven ook groter is dan elders in Europa." De Beierse minister van binnenlandse zaken, Günther Beckstein (CSU), noemt het officiële Nederlandse beleid 'weinig solidair'. Den Haag iH volgens hem feite den haag/gpd - De inspectie voor de gezondheidszorg be gint een onderzoek naar het be drijf babydonors.com. Dat kon digde deze week aan via inter net sperma en eicellen te gaan verkopen aan alleenstaande vrouwen, lesbische paren en stellen waarvan een van de partners onvruchtbaar is. De embryowet verbiedt dat. Sperma moet ongeveer 2500 euro gaan kosten, eicellen zijn vanaf 5000 euro te koop. Een deel van dat bedrag is volgens oprichter John Michaels voor de klinieken en laboratoria die het medische werk verrichten, de rest gaat naar zijn bedrijf. De embryowet zegt echter dat het commercieel beschikbaar stel len van sperma en eicellen ver boden is. Alleen de onkosten mogen in rekening worden ge bracht. Michaels reageert verbaasd op het voornemen van de inspec tie. Hij zegt de Nederlandse wet niet goed te kennen. „Onze op zet is internationaal, omdat we ook in het buitenland willen werken. Als de Nederlandse re gels anders zijn, dan passen we ons aan", zegt hij. Dat betekent dat Michaels ook de donorkeuze op basis van persoonsgegevens moet laten vallen. Babydonors.com wil ko pers informatie geven over on der meer het uiterlijk, de intelli gentie en zelfs de religie van donoren. Het is echter niet toe gestaan dergelijke gegevens te verzamelen of door te geven. den haag/gpd - Een Neder landse vrouw van 26 en twee Venezolanen van 24 zijn dins dag aangehouden op de Parijse luchthaven Charles de Gaulle- /Roissy. De drie Waren op weg naar Amsterdam en probeer den bijna 55 kilo cocaïne te smokkelen vanuit de Neder landse Antillen. Volgens de Franse douane gaat het om een van de grootste drugsvangsten uit de geschiedenis. De coke was verpakt in vijftig pakken hondenvoer, die op hun beurt waren verstopt in zes rugzakken die in de koffers van het drietal zaten. Ook trof de douane valse biljetten van hon derd dollar aan. De drie waren op doorreis van Curagao via Sint-Maarten en Parijs naar Ne derland. De Franse douane ver moedt dat de rugzakken bij aankomst op Schiphol een snelle verspreiding van de drugs over verschillende koe riers mogelijk moesten maken. De drie hebben bevestigd dat de cocaïne, met een geschatte straatwaarde van vijf miljoen euro, bestemd was voor Am sterdam. De Fransen hebben dit jaar al 265 kilo cocaïne bo ven water weten te krijgen, maar deze vangst slaat volgens de douane alles. De route via Frankrijk - de helft van Sint- Maarten is Frans - wint bij drugskoeriers aan populariteit vanwege de strengere controle op vluchten naar Nederland. Waar de drugs aan boord zijn gekomen is nog niet bekend. door Ilse Thoonsen schiphol - Veertig miljoen pas sagiers, die niet allemaal even schoon zijn op zichzelf. En uit- zwaaiers die hun hond meene men naar de vertrekhal. Een vlo heb je zo, ook op Schiphol. Maar door de zomerse hitte is er op dit moment sprake van een vlooieninvasie. Vooral bij de incheck-, transfer- en ticket- balies is het krabben geblazen. Alle grote gebouwen waar heel veel mensen samenkomen heb ben last van ongedierte", be weert woordvoerster Marianne de Bie. „Met alle passagiers, wegbrengers en afhalers komen er hier makkelijk vlooien bin nen. Daarnaast komen er op een luchthaven mensen uit ver schillende culturen, waar men soms anders met hygiëne om gaat." Volgens De Bie nemen ook mensen hun met vlooien be smette huisdieren mee naar Schiphol, of bijvoorbeeld opge zette dieren in hun koffer, die wemelen van de kriebelbeest jes. „Elke grote luchthaven heeft met deze situatie te ma ken. En het is geen plaag in de zin dat je besprongen wordt als je een voet in vertrekhal zet. De GGD is verantwoordelijk voor het schoonhouden van de grote publieke ruimtes. Die loopt altijd een wekelijkse ron de om ongedierte te bestrijden en controleert ruimtes preven tief. Dat gebeurt ook nu ge woon. (advertentie) lijk gecapituleerd voor de internationale drugshandel. Hij wil dat het Nederland se drugsbeleid in Europees verband op de agenda wordt gezet. „In een Europa dat geen systematische controles aan haar binnengrenzen meer kent, is het Nederlandse optreden onacceptabel", aldus de Beierse minister. Schily heeft minister Donner van justitie al in maart zijn ongenoegen over de Ne derlandse drugsbestrijding kenbaar ge maakt. Recent beklaagde de Duitse be windsman zich in een Duitse tv-reporta- ge nog over de Nederlandse aanpak Donner zal naar verwachting in septem ber met Schily praten. Donner gaf al aan dat hij in Berlijn wil uitleggen dat Neder land wel degelijk veel doet aan drugsbe strijding. Ons land voert wel een eigen justitieel beleid, en zal dat blijven voe ren. Bij het Duitse publiek bestaat overigens de indruk dat de zware criminaliteit in hoofdzaak contacten onderhoudt met en afkomstig is landen in Oost-Europa. Nederland wordt weliswaar als liberaal drugsland gezien, maar heeft in tegen stelling tot een land als Rusland geen re putatie als V4»mineel' land. EEN CULTURELE ROUTE TUSSEN HAARLEM EN ALKMAAR VAN 24 AFRUOT m MET 14 SB>IEMn 2IXT3 Kom landschapsfoto's bekijken in het Provinciehuis in Haarlem Beleef de geschiedenis van wandelbos Groenendaal in Heemstede En ervaar het landschap vanuit een stoelentoren. In de manifestatie Land in Zicht gaan landschap en cultuur hand in hand. Een prachtige fietsroute tussen Haarlem en Alkmaar leidt u langs al deze evenementen. Het routeboekje (met fietsroutekaart, een overzicht van alle evenementen en kortingsbonnen geldig bij diverse organisaties) is voor 4,- o.a. ver krijgbaar bij de VW's, reisboekhandels of te bestellen via de website. Kijk op www.landinzicht.com voor verkoopadressen en meer informatie of bel: Kunst en Cultuur Noord-Holland tel. 023-531 91 39 voor het pro gramma-overzicht. Dit project is mede mogelijk gemaakt door de provincie Noord-Holland. Ley erover in de^J|Tw88ï6r 9-Q- koop^bij^de^VW^s^^^

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3