Non- stop voetbal op televisie I GESPREK VAN DE DAG Jongeren verbouwen en versieren computer 'Manierenpolitie' Guyana gaat hufterigheid te lijf am Voetbal op Nederlandse televisie in wat wanneer Engeland, Premier League, live zondag en maandag Engeland, Premier League en samenvattingen zaterdag, zondag, maandag Duitsland, Bundesliga, live zaterdag en zondag Duitsland, Bundesliga en samenvattingen zaterdag, zondag, maandag Italië, live en samenvattingen diverse dagen Eredivisie, samenvattingen iedere speeldag Champions League, live alle 25 speeldagen, plus voorronde Ajax Champions League, samenvattingen alle speeldagen UEFA-Cup, duels FC Utrecht, Feyenoord** alle speeldagen EK 2004, eindronde juni 2004 Nederlands elftal, alle duels tot EK 2004 iedere speeldag KNVB-Beker, live en samenvattingen iedere speeldag Johan Cruijffschaal zondag 9 augustus Eerste divisie, alle samenvattingen vrijdag DONDERDAG 31 JULI 2OO3 MENSELIJK Guyana zet een nieuw middel in in de strijd tegen maatschappelijke verruwing. Sinds gisteren is een 'manierenpolitie' van 25 man aan het werk, die op zoek gaat naar ie dereen die het land een slechte naam geeft: van chagrijnige bus chauffeurs en luie politieagenten tot wildplassers en hooligans. Volgens de overheid rukt de hufte righeid in Guyana, een buurland van Suriname, steeds verder op. Voetballers negeren beslissingen van de scheidsrechter, het publiek bij modeshows slaat obscene taal uit naar de modellen, buschauffeurs schelden passagiers uit „We krijgen klachten over onbeleefd gedrag van zoveel mensen, zowel Guyanezen als bezoekers, dat we van mening zijn dat er iets drastisch moet ge beuren", zegt Donald Sinclair van het m jiisterie van toerisme. iy r De 25 vrijwilligers van de manieren politie richten zich in eerste instan tie op mensen die uit hoofde van hun baan veel met toeristen en an dere bezoekers te maken hebben, zoals politieagenten, baliemedewer kers van luchtvaartmaatschappijen en hotelpersoneel. Met hen gaan de vrijwilligers praten over hun gedrag. Verder bezoekt de manierenpolitie kantoren en winkels om klachten te onderzoeken over lange rijen, slech te ventilatie of beroerde verlichting. Bij riskante missies krijgt de manie renpolitie een escorte van de echte politie. Op termijn moet zo niet al leen de daling van het aantal toeris ten worden stopgezet: ook 'de kwa liteit van leven' van de Guyanezen zelf moet er flink op vooruitgaan, zegt Sinclair. AP De Oostenrijker Felix Baumgartner heeft een NIEUW RECORD gevestigd door als eerste mens zonder een vliegtuig Het Kanaal over te zweven. De technicus gebruikte alleen een speciaal vervaardigd aërodynamisch pak, flessen met pers lucht en een parachute om veilig te kunnen landen. Baumgartner sprong van morgen even na zessen boven het Engelse Dover op 9000 meter hoogte uit een vliegtuig. Acht kilometer lager viel hij nabij Calais het Franse luchtruim binnen. Daar opende de 34-jarige waaghals zijn parachute. Kort voor half zeven landde hij veilig. Tijdens de vlucht, die veertien minuten in beslag nam, bereikte de Oostenrijker snelheden tot 360 kilometer per uur. Hij vond de vrije val gewel dig. „Het was totale vrijheid. Je bent helemaal alleen. Alleen jij, met je bepak king, je vleugels en je kennis. Fantastisch!" Foto AFP Bijna 1500 liefhebbers op Codemasters Campzone in Biddinghuizen Een van de deelnemers van Campzone speelt een computerspelletje in zijn tent. Foto: ANP/Juan Vrijdag Het terrein staat helemaal volgepakt met tenten en computers. Ergens mid den in de chaos van bierkratten, kilo meters snoer en modderige paden staan tientallen computergekken in de rij klaar om te casemodden, het ver bouwen en versieren van je eigen pc. „Sommige jongens hebben er zelfs kersüampjes in gemonteerd." Codemasters Campzone is met elf da gen het langstdurende openluchteve nement in Nederland om via een net werk computerspelletjes tegen elkaar te spelen. Wie het afgeladen festivalter rein betreedt, komt terecht in een jon- gemannenwereld. Nerds, computerfa naten en een enkele dame. Bijna 1500 liefhebbers zijn naar Biddinghuizen ge komen voor elf dagen programmeren, videobewerking en games. De bezoekers vermaken zich deze dag kostelijk. Zo staat Arthur Hulsman uit Hoofddorp in de rij te popelen om te vragen hoe hij een glazen plaatje aan de bovenkant van de pc kan plaatsen. Hij hoopt van een specialist het ant woord te krijgen. Een van hen, Vincent van Doesberg uit Hoogeveen, weet na vier jaar aan zijn computer werken in elk geval dat casemodden 'steeds meer in' komt. Zo was het vroeger met een lampje zoeken naar speciale tl-buizen voor in de pc. „Maar nu kan je ze op el ke straathoek kopen." Hij is weken bezig met het verbouwyoo en verfraaien van zijn computer. Bijstve zijn hobby worden bijvoorbeeld drjo v op de zijkant van de computer gegrfbai veerd of krijgen de computers een ïsrle ster, zodat de fans een blik kunnen en. werpen op de 'ingewanden' van hef zi paraat. De onderdelen fonkelen soqr als lichtgevende draden rond de coii puterkast. Van Doesberg zit zo volijn spiratie, dat hij regelmatig een nieufen v pc moet kopen om alle snufjes kwijl kunnen. Het casemodden is een geliefde actU teit op het evenement, dat voor der de keer plaatsheeft en nog tot en npQj augustus duurt. Eric van Diemen uit de buurt van den heeft ook al heel wat gesleuti aan zijn computerkast. „Je kunt ti woordig van alles kopen om de ki mooier te maken. Sommige jongi hebben er zelfs kerstlampjes in get teerd. Mijn computer is echter n< delijk nieuw en dus ga ik hem nietlzijt ven of er figuurtjes in zagen."' Organisator Perry van de Wiel vei vandaag de topdrukte. „Dan komt laatste mensen nog binnengedruj Vijftienhonderd man op een grast lijkt heel veel. Maar omdat het zul rustige jongens zijn, is het goed te doen." ANP irki tv-kijker straks bijna 24 uur per dag, zeven dagen per week naar voetbal kijken. seizoen 2003/2004 betaaltelevisie .UPC-Digital Champions League, live alle 125 duels Eredivisie live, 60 duels vooral vrijdag en zondag Engeland, Premier League, live zondag Engeland, Premier League, samenvattingen zondag Italië, Serie A, live nog niet bekend Engeland, FA-Cup, live iedere speelronde Frankrijk, samenvattingen iedere speelronde Yeahroni- mo.com Eredivisie, tientallen wedstrijden live op internet eventueel Ajax en PSV. NEC en NAC onderhandelen nog over contracten voor UEFA-Cupduels Vanaf 1 augustus mogen toeristen in Beijing alleen nog de gerestau reerde delen van de Chinese Muur bezoeken. Het verlaten van de ge baande paden om afgebrokkelde en overgroeide delen van de muur te bekijken is voortaan STRAFBAAR. Boetes kunnen variëren van 200 tot 30.000 yuan (21 tot 3.127 euro). Elk jaar bezoeken miljoenen men sen het deel van de 2.900 kilometer Grote Muur bij Beijing. De meesten worden door touroperators meege nomen naar gerestaureerde stukken muur. De honderden kilometers 'WILDE MUUR' trekken vooral indi viduele reizigers die stilte of avon tuur zoeken. Foto EPA De helft van de Duitse jeugd gelooft in ASTROLOGIE, en iets meer dan de helft gelooft in God. Dat blijkt uit een onderzoek van het in München gevestigde opiniebureau iconkids youth. Van de 965 ondervraagden tussen de 8 en 16 jaar zegt 50 pro cent te geloven dat de stand van de sterren van invloed is op hun leven. Van de deelnemers geeft 54 pro- .cent aan te geloven in God. De me ningen lopen sterk uiteen tussen jongens en meisjes. Respectievelijk eenderde en tweederde van hen ge looft in astrologie. Ruim de helft van alle ondervraagden denkt dat aan de hand van STERRENBEEL DEN de toekomst kan worden voor speld. Kees Hagenbeek uit Helmond heeft al heel wat vissen gevangen. Som mige van bijna een meter en zwaar der dan vijftien pond. De vis die hij maandagavond aan de haak sloeg in een plasje in Helmond was niet gro ter dan een armetierige maatjesha ring. Maar het was wél een PIRAN HA. Ik had nog nooit zo'n vis ge zien. Ik kreeg de haak niet uit de bek en riep er m'n vismaat bij om te helpen. Die herkende die piranha meteen." De eigenaar van een die renspeciaalzaak vermoedt dat de vis is uitgezet door een aquariumhou der. „Piranha's vergen nogal wat verzorging. Kennelijk gaat het met vissen nu ook al als met katten en honden. De baas gaat met vakantie; weg poes, dag hond, weg vis." Digital en Yeahronimo.com zijn nieuwe gezichten in de strijd om uitzendrechten van voetbalwed strijden. Beide bedrijven hopen dat ondanks de dreigende overkill aan voetbal er nog genoeg liefhebbers zijn die extra willen betalen voor voetbalwedstrijden. Door alle nieu we initiatieven kan de Nederlandse Een DOLLE OLIFANT in Thailand heeft drie mensen gedood en een vierde zwaar verwond. Het dier is nog altijd op vrije voeten. Het voor val vond plaats bij een bosbouwpro ject in het noorden van Thailand, waar de mannetjesolifant aan het werk was. Inmiddels is een grote zoekactie op touw gezet om het dier te kunnen uit schakelen. Aanvallen van olifanten op mensen zijn zeld zaam. Er leven ongeveer 4.200 oli fanten in Thailand, waarvan 2.257 in het wild. De beroemde Amerikaanse acteur en komiek Bob Hope is gisteren begraven op een kerkhof in Los An geles. Onder LUID APPLAUS van familieleden, vrienden en medisch personeel dat hem had verpleegd, zakte zijn kist in de grond. Volgens een woordvoerder van de familie gaven de aanwezigen tijdens de plechtigheid een staande ovatie voor de komiek. „Bob Hope heeft zijn LAATSTE BUIGING voor het publiek gemaakt voordat hij een nieuwe weg insloeg", aldus de woordvoerder. Tijdens de dienst lag er een Amerikaanse vlag gedra peerd over de kist van de komiek die in de nacht van zondag op maandag op 100-jarige leeftijd overleed. Ondanks zijn vertrek naar Real Ma drid is DAVID BECKHAM, op dit moment met zijn ploeg op toernee in het Verre Oosten, nog altijd ra zend populair bij zijn landgenoten. Volgens een enquête zou 37 pro cent van de Britten zijn afbeelding op een bankbiljet willen zien. De voetballer liet hierbij de voormalige Britse premier Winston Churchill (29), de overleden prinses Diana (21), de huidige premier Tony Blair (16), William Shakespeare (13), ac trice Catherine Zeta-Jones (8) en zanger Robbie Williams (8) achter zich. Foto: EPA Een Russische man heeft de prijs betaald voor het goed trainen van zijn WAAKHOND. De man had gis teren een hartaanval gekregen, maar zijn waakse Staffordshire wei gerde het ambulancepersoneel toe te laten. De politie schoot de hond uiteindelijk dood, maar toen had het baasje al het leven gelaten, al dus een politiewoordvoerder vanuit Celjabinsk in de zuidelijke Oeral. Voetbal op zeven kanale De televisierechten van de Bun- desliga zijn terug bij de publie ke zender. Zaterdagavond zijn weer de samenvattingen te zien in Sportschau, maar morgen al brengt de ARD het openingsdu el tussen Bayem München en Eintracht Frankfurt live op de buis. De commerciële zenders in Duitsland zijn echter niet bij de pakken neer gaan zitten. Wat heet! Betaalzender Première zendt het duel ook live uit en pakt groots uit. De wedstrijd is te volgen op liefst zeven kana len met voor elk wat wils. Boulevardkrant Bild bracht het nieuws in dikke chocoladelet ters. 'Bundesliga startet mit TV- Revolution'. Natuurlijk is de wedstrijd op het commerciële Première op de traditionele manier te volgen. Maar voor de ware liefhebber, de voetbalfreak voor wie gewoon inmiddels te gewoon is, heeft de zender wat extra's voorhanden. Op de i i tegelijk overzichtspagina kan namelijk voor enkele extra opties worden gekozen. Zo kunnen de verrichtingen van één speler gedurende de hele wedstrijd op de voet wor den gevolgd. Ook is er een 'tac tiek-kanaal' waar de hobby trainer met behulp van came ra's achter de doelen en een overzichtscamera de tactiek kan proberen te doorgronden. Verder zijn er een highlight-ka naal, waar voortdurend samen vattingen worden geactuali seerd, een infokanaai met naast live beelden alle cijfers en feiten en zelfs een gokkanaal waarop per sms tot 20 minuten voor de aftrap kan worden ingezet. Volgens chef sport Carsten Schmidt gaat het voorlopig slechts om een proef. „Premiè re wil vooral laten zien wat er allemaal mogelijk is met digita le televisie." GPD J lg! lei Voetbal kijken bij UPC-digital kost een aardige duit. UPC-abonnees betalen boven op hun normale kabelbijdrage nog eens 14,95 euro per maand. Voor dat geld kunnen ze zestig extra zenders ontvangen en ook via de televisie e-mailen. Daarnaast kunnen klanten zich nog eens abonneren op extra pak ketten. Een daarvan is het sport- pakket dat normaal gesproken 60 euro per jaar extra kost. Tot dus verre heeft UPC-Digital naar eigen zeggen in totaal 50.000 abonnees. Dat aantal moet fiks gaan groeien door initiatieven als het voetbal pakket. Doordat UPC-Digital werkt met digitale beelden, biedt de kabelaar een aantal ongekende mogelijk heden. Kijkers kunnen kiezen in welke taal zij het commentaar wil len beluisteren, of vanuit welke hoek zij de beelden willen zien. Ook kan de kijker zelf kiezen of hij een tweede (of derde of zelfs vier de) wedstrijd gelijktijdig in een apart venster wil volgen. De mo gelijkheden zijn legio. UPC is ove rigens in onderhandeling met de andere grote kabelmaatschappij en (Essent en Casema) over parti cipatie in de Champions League rechten. Anders dan bij UPC-Digital be taalt de kijker via internet bij Yeahronimo.com geen vast be drag per jaar of maand, maar re kent af per wedstrijd die hij wil kijken. Gemiddeld zal de kijker 4,95 euro per duel betalen. Yeah- ronimo is in onderhandeling met diverse clubs uit de eredivisie over de rechten en verwacht binnen kort de eerste contracten te kun nen afsluiten. Afgelopen jaar werd al enkele ma len door verschillende bedrijven geëxperimenteerd met live-uit zendingen van voetbalduels op internet. Een groot succes was het meestal niet. Ook bezitters van ADSL- en kabelmodems kampten met een belabberde beeldkwali teit. Directeur bij Yeahronimo- .com is Roelant Óltmans, de voor-, malig hockeycoach en directeur van voetbalclub NAC. Volgens hem heeft het bedrijf ongeveer 1000 tot 1500 kijkers nodig per wedstrijd om uit de kosten te ko men. Daarna gaan ook de clubs geld verdienen. Dat er twee nieuwe ondernemin gen opduiken die tegen betaling voetbalbeelden gaan aanbieden is opmerkelijk. Elders in Europa kampt betaaltelevisie overal met grote tegenslagen en ook in Ne derland gaat het Canal+ niet be paald voor de wind. De zender, die komend jaar circa zestig eredi visieduels live gaat uitzenden, lijdt Met digitale beelden kunnen kijkers Foto: Hans van Weel al jaren verliezen. Vijftien van de achttien eredivisie clubs hebben hun uitzendrechten voor rechtstreeks uit te zenden wedstrijden inmiddels verkocht aan Canal+. In elk geval Ajax, Fey- enoord en de vijf Brabantse clubs hebben een akkoord bereikt. Het contract betreft de wedstrijden in de komende twee seizoenen. PSV, Ajax en Feyenoord kwamen op in dividuele basis tot overeenstem ming. NAC Breda, RKC Waalwijk, RBC Roosendaal en Willem II uit Tilburg tekenden gezamenlijk een akkoord. Canal+ heeft de namen van de andere clubs niet bekend gemaakt. straks kiezen vanuit welke hoek zij een De rechten voor de live-wedstrij den via internet en betaaltelevisie zijn nog niet allemaal uitgevent. Hetzelfde geldt voor de Europese wedstrijden van NAC en NEC. De NOS heeft al contracten met de UEFA-cupdeelnemers Feyenoord en FC Utrecht. Ook Ajax (wanneer die club de voorronde vari de Champions League niet overleeft) en PSV (als de club derde wordt in de poule van de Champions Lea gue) komen eventueel nog in het tweede Europese toernooi aan de bak en zijn dan te zien bij NOS. Zowel NAC als NEC onderhandelt nog met de NOS en 'andere gega- iigden' over hun Europese duels. u "ang voetbalwedstrijd willen zien. iging lond éren: in oi De kans is groot dat zeker inor Sp eerste ronden van de UEFA fry™ wedstrijden gespreid wordei,ntsti drie dagen (dinsdag, woens<£ s| donderdag). De voorbije jar^aaj was dat nauwelijks mogelijkE]^ dat de dinsdag en donderdag or] zaten met wedstrijden uit he Champions League. Nu de t|ang( bekertoernooien in verschil!) weken worden afgewerkt is 4s di ruimte om het UEFA-CuppiJdelii gramma te spreiden, zodat 4jna live-uitzendingen mogelijk ^fedige den. won Jaap van Essen

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2