Kabinet kampt met nieuwe tegenvallers Meldpunt voor afvallers SoW Leidsch Dagblad ■4? Voorschotense school schrapt overblijven; ouders en politici ontstemd Opnieuw extra bezuinigingen Wordt augustus bloedheet of niet? Met volle kracht Geëmotioneerd afscheid Ziekenhuizen winnen rechtszaak CDA wil hardere aanpak terreur dierenactivisten Leidsch Dagblad Jrandweer in uid-Frankrijk reest mistral >e potten en «tten van toomburg [atwijker Kuyt naakt entree n Oe Kuip grid van Bergen s echtgenoten emen meebrengen dat meestal om een emd parfum te ergen Volop zon zw 2/3 wen. (4vliabank Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdaoblao.nl Dagblad nr. 43296 los donderdag 31 JULI 2OO3 DE ANDERE JUWELIER van(j/rntZTff> Maarsmanslecg 2Unaast V D) Centrum Leiden Tel. 071-5120778 NR. 43296 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 door Coen Polack en Ruud Sep voorschoten - Leerlingen van openbare basisschool De Vos in Voorschoten kunnen tot erger nis van de ouders het komend schooljaar niet meer overblij ven in de middagpauze. Op de laatste dag voor de zomerva kantie kregen de ouders per brief de mededeling dat het overblijven wordt geschrapt, omdat de school geen overblijf- ouders meer kan vinden. De raadsfractie van D66 heeft inmiddels schriftelijke vragen aan burgemeester en wethou ders gesteld over de gang van zaken. Fractievoorzitter Blom- mers vindt vooral de timing van de brief zorgwekkend. Blom- mers: „Doordat de brief op de laatste dag voor de vakantie pas uitgereikt werd, is de ouders de kans ontnomen om te reageren. De school is de hele zomer dicht en daarna is er simpelweg geen overblij fop vang meer." D66 vraagt B en W nu om uit een te zetten wat de school heeft gedaan om in de weken voor de laatste schooldag met de ouders in contact te komen en of er mogelijke alternatieven zijn. Blommers wil ook weten wat de gemeente kan doen om de problemen aan te pakken. De Voorschotense wethouder MMENTAAR HANDEL noest er een keer van ko- want juist tegen voorspel- I smakeloosheid is geen gewassen. Het internetbe- Tiabydonors.com wil dit na- een handel opzetten in na en eicellen, waar alleen- de vrouwen, lesbiennes en .jchtbare stellen tegen beta- ian 2500 k 5000 terecht en voor de aankoop van lelijk zaad. Geheel in de van het digitale tijdperk de geïnteresseerde bezoe- fen keuzemenu voorgescho- waarbij geselecteerd kan en op IQ, kleur van de uiterlijk en zelfs de religie lonoren. De inspectie voor tzondheidszorg begint een rzoek naar het bedrijf, I de Nederlandse embryo- ierbiedt dergelijke handel. een wereld waarin alles te I is, zijn ethische argumen- loorgaans niet erg besteed, pevaiigen wordt door een re walging bij het initiatief Hpabydonors.com, doet er jook goed aan zich eerst te ■eren dat het er op de lijfe- II huwelijksmarkt niet veel Hb toegaat Hoe onschuldig pevallige flirten ook vaak jt, bij de keuze van een de- fve partner spelen uiterlijk, e en IQ een doorslaggeven- 1 Dat is logisch voor wie lestendige relatie zoekt en E kinderen in eigen stijl wil sden. labanken en IVF-klinieken enkel selecteren op De vraag of on- tbare stellen die daar aan- en recht hebben op méér natie, kan echter niet an- n h(dan ontkennend beant- egej worden. Iets als religie is den haag/gpd - Het kabinet moet deze regeerperiode een ex tra tegenvaller verwerken van wege de kwakkelende econo mie. Het bedrag kan oplopen tot twee miljard euro, zo wordt ver wacht. Minister Zalm (financiën) heeft de tegenvaller gisteren be sproken met premier Balkenen de, minister Brinkhorst (econo mische zaken) en minister De Geus (sociale zaken). Met welk pakket aan maatrege len het kabinet zal komen, is nog niet bekend. Deze jongste tegenvaller komt bovenop de eerdere slechte tij ding waarmee Zalm zijn colle ga's begin deze maand op va kantie stuurde. In zijn zogehe ten julibrief meldde hij dat er voor volgend jaar een gat was van twee tot drie miljard euro. In de formatie van het kabinet Balkenende II was al een pakket afgesproken van 13,5 miljard euro aan maatregelen. De tegenvallers worden veroor zaakt door de slecht draaiende economie. Steeds meer mensen komen zonder werk te zitten. Het aantal uitkeringen loopt daardoor op, terwijl de over heid minder geld binnenkrijgt via de belastingen. De Geus heeft begin juli te horen gekre gen dat zijn ministerie van soci ale zaken het grootste deel van de eigen tegenvallers moet op vangen. Dat gaat immers over de uitkeringen. De begrotings regels schrijven voor dat een departement zelf opdraait voor een overschrijding van zijn budget. Voor volgend jaar moet De Geus al 800 miljoen euro bezuinigen. Veel ruimte heeft de minister niet om de extra te genvallers op te vangen. Een extra bezuiniging zal al snel lei den tot ingrepen in uitkeringen of premieverhoging. Voor Zalm is de hoogte van de Weermannen kibbelen er lustig op los door Bill Meyer/GPD leiden - De zomer van 2003 is al een topper, maar het belooft nog veel mooier te worden. .Augustus wordt de warmste maand die ooit ge meten is." Althans dat beweert de Bloemendaal- se amateur-weerman Mare Putto. Onze eigen weerman, Jan Visser, denkt daar heel wat genu anceerder over. „Volgende week wordt het heet, misschien wel bloedheet, maar om van augustus nu al een recordmaand te maken, dat is pure speculatie."' Heet, heter, heetst. Dat zijn de afgelopen zomer maanden in kort bestek. Vanaf begin juni was het strandweer, in juli vielen rivieren droog. En au gustus? .Augustus wordt de warmste maand die ooit gemeten is," zegt Putto. „We gaan los. Ik voorspel een gemiddelde maandtemperatuur van 20,5 tot 21 graden." De hitte komt tot stand door een zogenaamde 'hogeluchtdrukbrug', een hogedrukgebied dat zich uitstrekt van Noord-West-Spanje via de Be nelux tot aan Scandinavië. Lagedrukgebieden maken geen kans tegen de enorme brug. En dus blijft het warm en droog, aldus Putto. Zo stellig als Putto durft onze meteoroloog Jan Visser het niet te zeggen. .Augustus, een maand die nog moet beginnen, nu al uitroepen tot de heetste maand aller tijden. Onzin! Een serieuze verwachting gaat niet verder dan een week. "mP1 het IQ slechts ten dele, isch bepaald. Selectie op iteria is zeker geen gar an- t de baby aan de uitgeko- Brwachtingen voldoet. Al- 1 de suggestie van zo'n ga- is verwerpelijk, want ze ouders én kinderen op ►otentiële teleurstellingen, p handelen, zoals het be- kabydonors.com wil, over- Öt nog een andere grens: leen opzichtige poging te hen van een vaak wanho- Ünderwens. Of van grenze- laïviteit: er is altijd wel ie- die echt op deze manier M wil uitzoeken. de Vries koudekerk aan den rijn - Niet alleen gewicht en brute spierkracht doen er toe. Om een beetje ver te ko men bij het touwtrekken, zijn ook een goede techniek en een doordachte tactiek van belang. Gister avond streden 56 touwtrekteams uit heel Nederland tegen elkaar in Koudekerk. De wedstrijden vormen de aanloop naar de grote Trekkertrek familiedag waarbij zaterdag zo'n 10.000 bezoekers worden ver wacht. Pagina R3: 'Dit is echte sport hoor, we trainen drie keer per week'. Foto: Taco van der Eb 0 *2 i' Horlings van onderwijs is on aangenaam verrast door de ac tie van de school aan de Prinses Marijkelaan. Horlings: „Ik heb inmiddels al een brief van be zorgde ouders gekregen, nu hebben we dus ook een bezorg de raadsfractie. Het is een lasti ge situatie, die goed opgelost moet worden." Directeur Franklin de Vries van de Zandvoortse stichting Sono reageert heel stellig als hij van het Voorschotense probleem hoort. „Dit is niet nodig. Als ze maandag contact met ons op nemen, dan moet het mogelijk zijn om de problemen nog voor het begin van het nieuwe schooljaar op te lossen." De stichting van Franklin de Vries is gespecialiseerd in 'tussen- schoolse opvang' en werd begin dit jaar door de gemeente Lei den ingeschakeld om het over blijven op de Lucas van Ley- denschool en de Lorentzschool te professionaliseren. „Daar speelde hetzelfde probleem en binnen twee maanden hadden we alles geregeld. Bij de Lo rentzschool hebben ze inmid dels een wachtlijst van mensen die dit werk willen doen." Pagina R3: Horlings: Overblijven een zaak van ouders uitkeringen niet heilig. Zalm liet eerder ook doorsche meren dat geplande investerin gen in onderwijs en zorg voor hem niet onaantastbaar zijn nu hij steeds meer moeite heeft de gaten op de rijksbegroting te dichten. Daarop reageerde re geringspartij D66 als door een adder gebeten. Deze partij heeft bij de totstandkoming van het kabinet veel moeite gedaan om die extra investeringen eruit te slepen. Het voltallige kabinet bespreekt vrijdag 15 augustus hoe het de tegenvallers zal gaan verwer ken. Zalm wil vasthouden aan het begrotingstekort van 0,5 procent in 2007 dat de coalitie heeft afgesproken. Het Centraal Plan Bureau becij ferde eerder dat daarvoor het coalitie-pakket van 13,5 miljard aan bezuinigingen en lasten verzwaringen onvoldoende zal zijn. Daarna neemt de nauwkeurigheid van de voor spelling snel af." Ook Bauke Abma van Weeronli- ne durft niet verder te kijken dan een dikke twee weken. Na een week kun je eigenlijk alleen zeg gen of het warmer, kouder of natter wordt. We zouden best wat records kunnen breken. Maar de gemiddelde maandtemperatuur van tevoren uitrekenen, dat is gewoon een gok." Meteoroloog Rob Sluiter van het KNMI: „We hebben veel geld, veel computers en veel men sen, maar niemand kan zeggen hoe warm het wordt in augustus." Het KNMI acht overigens de kans groot dat deze zomer een van de mooiste van de afgelopen eeuw wordt. Volgens Sluiter wordt het de eerste twee weken van augustus warm, dus sluit hij niet uit dat Putto toch gelijk krijgt. „Maar als dat zo is, dan heeft hij gewoon goed gegokt." Dergelijke kritiek lijkt Putto niet te raken. „Ik ben dikwijls de eerste die de warmte of kou aankondigt." Tv-weerman Piet Paulusma verwacht dat het warme weer de komende twee weken aanhoudt. „Ik voorspel voor maandag een temperatuur van 26 graden en de daaropvolgende dagen wordt het alleen maar heter." Paulusma steunt Putto's theorie over de hogedrukgebieden. „Misschien krijgen we een incidentele storing vanuit het zui den, maar toch vooral droge lucht uit het vaste land." Nu maar kijken wie er gelijk krijgt. heliendoorn - Het was gisteren de meest beladen voorstelling uit hun 45-jarige carrière. Bassie en Adri- aan, de twee onafscheidelijke kindervrienden, stoppen er mee. Dat waren ze al van plan, maar de ont dekking van speekselklierkanker bij Adriaan dwong het duo eerder dan gepland afscheid te nemen van hun fans. In het Avonturenpark Hellendoorn kreeg zelfs het 6oo-koppige publiek het aan het einde van de voorstelling te kwaad bij het slotwoord van Adriaan. „Wat er ook gebeurt: altijd blijven lachen." Foto: ANP/Vincent Jannink katwijk/anp - Het Comité tot behoud van de Nederlandse Hervormde Kerk opent een meldpunt voor kerkenraden, ambtsdragers en gemeentele den die niet mee willen in de Samen op Weg-kerk. Dat is de nieuwe kerk die ont staat door de fusie van deze kerk met gereformeerden en lu theranen. Het centrale registra- tiepunt moet zo snel mogelijk na de zomervakantie toeganke lijk zijn. Dat staat in het informatieblad 'Om de Hervormde Kerk' van het comité, dat de hervormde predikanten en gemeenteleden bundelt die grote gewetensbe zwaren hebben tegen het Sa- men-op-Wegproces. Het meld punt is onder meer bedoeld om de synode te laten zien wie er nu echt tegen de kerkfusie zijn en wie niet. De kerkvergadering stemt op 12 december definitief over het besluit. Als de synode ermee akkoord gaat en de synodes van de Ge reformeerde Kerken in Neder land en de Evangelisch-Luther- se Kerk dat ook doen, zal de Protestantse Kerk in Nederland (PKN) op 1 mei 2004 een feit zijn. Het comité zegt nog altijd de stellige indruk te hebben dat de hervormde kerkleiding denlct dat het aantal 'bezwaarden' wel zal meevallen. In Katwijk zijn twee wijkgemeenten 'be zwaard', acht andere gaan mee in het SoW-proces. Vele honderden euro's verschil in notaristarieven door Robbert Minkhorst leiden/regio - De tariefsver- schillen tussen diverse notaris kantoren voor de koop van een huis, het tekenen van een sa menlevingscontract of het be ginnen van een eigen bedrijf, kunnen oplopen tot honderden euro's. Dat staat te lezen op de website www.degoedkoopstenotaris.nl van twee Utrechtse juristen. De website publiceert de tarieven van notariskantoren. In de Leidse regio blijkt dat vooral notariskantoor Warmond scherpe prijzen hanteert voor hypotheken. Wie goedkoop uit wil zijn bij de aanschaf van een woning, kan het beste met dat kantoor in zee. Wie echter op zoek is naar een notaris voor een samenlevingscontract is in deze regio bij het Noordwijkse Bakker Neve Notarissen weer goedkoper uit. „Ik heb geconstateerd dat we inderdaad scherp met onze ta rieven zitten", zegt notaris A Dee van het Warmondse kan toor. „Dat is plezierig voor de klant." Dee is voorstander van dergelijke internetsites, maar wil zelf niet te veel te koop lo pen met de gratis réclame die nu voor hem wordt gemaakt. De hoogte van de tarieven is nog altijd een gevoelig onder werp in de branche, geeft hij aan. „Ik heb ook met collega's te maken. De relatie is goed en die wil ik graag zo houden." Pagina Ri: 'Ik wil niet de goedkoopste notaris zijn' den haag/leiderdorp - Het Rijnland Ziekenhuis in Leider dorp, het Diaconessenhuis in Leiden en het Ziekenhuis Am stelveen hebben het kort geding gewonnen tegen de kortings- maatregel van oud-minister Bomhoff op de tarieven voor specialisten. Dat betekent dat het ministerie van VWS de kor tingen niet mag doorbereke nen. Volgens Bomhoff zouden veel specialisten per patiënt een te hoge vergoeding krijgen. De drie ziekenhuizen - uit het werkgebied van Zorg en Zeker heid - bestrijden dat. „Onze specialisten hebben de aïfgelo- pen jaren zo'n dertig procent meer geproduceerd en hebben over die periode maar een inko mensverhoging van in totaal vijf procent gehad", verklaarde J. Wïsselink, directeur beheer en facility van het Rijnland Zie kenhuis vlak voor de rechtszit ting, twee weken gelden. Wisse- link is dolblij met de uitspraak van de rechter. 'LPF praat niet met Vlaams Blok' den haag - LPF-fractievoorzit ter Herben betwijfelt of leden van zijn partij contact hebben met het Vlaams Blok, zoals de partijvoorzitter van het Vlaams Blok gisteren verklaarde. Her ben vraagt zich af of het wel LP- F'ers zijn die dat contact heb ben. Als dat wel zo is, dan heb ben zij geen mandaat van de partij en „kan het niet door de LPF-beugel". den haag/gpd - De terreur van de dierenactivisten moet harder bestreden worden. Minister Donner van justitie moet zich in een debat met de Kamer ver antwoorden voor de gebrekkige opsporing en vervolging van de gewelddadige activisten, vindt CDA-Kamerlid Mosterd. Eerder riep de Lijst Pim Fortuyn (LPF) al op tot meer onderzoek naar de dierenactivisten, in verband met de moord op Pim Fortuyn. Mosterd zegt zich al jaren te er geren aan de in zijn ogen lakse aanpak van de dierenactivisten. „Ik heb samen met collega's de afgelopen jaren zes keer schrif telijke vragen gesteld over de opsporing van deze mensen. De acties van deze lieden, brandstichting, vernieling en bomaanslagen, zijn volstrekt? niet te tolereren." Mosterd geeft toe dat de moord op Fortuyn er voor gezorgd heeft dat het probleem nog ho ger op de agenda is gekomen. „We kunnen ook niet uitsluiten dat er een verband is tussen de moord op Fortuyp en de moord op milieu-ambtenaar Chris van der Werken." Dat verband werd gesuggereerd door rechercheurs die zich met deze in 1996 gepleegde moord hebben beziggehouden. „Ook het openbaar ministerie in Am- hem sluit bepaalde verbanden niet uit. Daar willen we duide lijkheid over van minister Don ner." Eerder vroegen ook de LPF en de PvdA al om herope ning van het onderzoek. Pagina Binnenland: 'Dierenactivisme is regelrecht terrorisme' Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamDMDV Wij gaan zorgvuldg om met pefsoonsgegevens. In het colofon van de krant treft u nadere infonratie aan Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: 8 712141 400114 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is mijn bank-gironummer I Ml I I I I T Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1