REGIO Horlings: overblijven een zaak van ouders Omstreden hotelboten mogen langer blijven liggen in Alphen Dit is echte sport Geruzie over flats Vedesta Ouders in actie tegen verhuizing 'De Onderzeeër' R3 [ishandeling inde man iet bestraft Stichting denkt probleem snel op te kunnen lossen mnewagen Nuon niet Roelofarendsveen nge Belg wond donderdag 31 juli 2003 - Op de A44 is gis- jiddag een 14-jarige jongen umhout (België) gewond akt bij een verkeersonge- De jongen zat als passagier »n auto, die bij het optrek- bij een verkeerslicht van eren werd aangereden. De oi7.aakster van het ongeluk een 35-jarige automobiliste legstgeest. De jongen is nekklachten naar het Rode Ziekenhuis vervoerd. alphen aan den run - De omstreden hotel boten die sinds oktober 20U1 liggen afge meerd achter Sprey Houtimport aan de Hoom in Alphen aan den Rijn kunnen daar nog wat langer blijven liggen. Sinds op 1 juni de vergunning voor het afmeren van de hotel boten verliep, liggen de boten illegaal in de Oude Rijn. haag/voorschoten - Een arige geesteszieke vrouw uit ®schoten is gisteren door de %gse politierechter A. Kuijer van rechtsvervolging ir de mishandeling van een arige man. Volgens de poli- jchter was de vrouw niet ïkeningsvatbaar toen zij de l een harde klap in de rug Met zijn vonnis volgde de ierechter de eis van officier justitie mevrouw E. Schuij- irouw lag op 21 augustus jaar languit op een bankje Schoolstraat toen de oude haar vriendelijk vroeg of goed had geslapen. De w zei wakker geschrokken jn. Zij kan zich niet meer ineren de man te hebben gen. ins een psycholoog is de chotense schizofreen en ;n bij plotseling gebeurte- 'impulsdoorbraken' hebben. De politierech- ludt er rekening mee dat iuw door de schrik in een Is heeft gehandeld. Burgemeester en wethouders van Alphen leg den eerder een dwangsom van duizend euro op voor elke dag dat de boten na de eerste augustus nog aan de Hoom zouden blijven liggen. Op verzoek van de Haagse rechtbank is die dwangsom nu van tafel gehaald. De reden is dat eigenaar Channel Cruises Holland Sailing Tours bij de rechtbank be zwaar heeft aangetekend tegen het gedwon gen vertrek. In de tweede helft van augustus worden zowel de booteigenaar als de ge meente over deze zaak door de rechter ge hoord. Daarna zal de rechtbank bepalen of de boten al dan niet weg moeten. De twee hotelboten, die onderdak bieden aan Spaanse en Portugese werknemers van de bouwer van de HSL-tunnel, hebben al een bewogen geschiedenis. Voordat de schepen eind 2001 in Alphen terecht kwamen, hadden ze al een flinke omzwerving door de regio achter de rug. Vorig jaar bleek bij een controle dat het slecht gesteld was met de brandveiligheid aan boord. In het afgelopen voorjaar moesten de bewoners zelfs enige tijd elders worden on dergebracht, omdat de gemeente de onveilige schepen ontruimde. Het belangrijkste verwijt was toen, dat de schepen bij brand niet snel konden wegvaren van de houtloodsen van Sprey. Er was tot dat moment niet permanent een schipper aan boord en de boten lagen op last van een schuldeiser aan de ketting. Uitslagen touwtrekken Jachtige Meiden, Lang- n ni Puff Girls, Lunteren 'rekvee, Alphen aan den ongetraind armers SC, Hoogmade lais Guys, Hazerswoude- I e Sukkels, Papekop en getraind zestallen )ream Team, Wijk bij irstede e Moosjes, Renswoude Samenwerking, Alphen nfcden Rijn hi ;n getraind achttallen ïel èense Boys. Veenendaal T)e Vallei trekkers, Wou- Sommige deelnemers aan de Koudekerkse touwtrekwedstrijden hadden meer werk gemaakt van hun uitdossing dan van de training. Foto: Taco van der Eb Touwtrekwedstrijden in Koudekerk aan den Rijn vervolg van voorpagina voorschoten - De Voorschoten- se wethouder Horlings vindt niet dat de gemeente moet ingrijpen bij de problemen rond het over blijven op openbare basisschool De Vos. „Het is een zaak van de ouders en die moeten er samen kunnen uitkomen. Ik begrijp dat ouders die allebei werken geen tijd hebben om voor overblijfou- derte spelen, maar juist zij heb ben er baat bij dat die overblijf- ouders er komen." De wethouder wil niet op mo gelijke oplossingen voor het overblijfprobleem vooruit lo pen. De directie van de basis school is op vakantie en kan daardoor geen toelichting ge ven. Franklin de Vries van stichting Sono heeft de oplossing echter al klaar liggen in de vorm van een goed georganiseerde op vang. Kem van de aanpak van Sono is, dat het toezicht hou den tijdens de pauze een gewo ne baan is waarvoor betaald moet worden. De ervaring leert dat ouders als het er op aan komt bereid zijn om die prijs te betalen, en er onder die voor waarde ook voldoende mensen zijn die het werk willen doen. „Het is natuurlijk heel verve lend dat een school op de laat ste dag voor de vakantie een briefje mee geeft met de mede deling dat ze stoppen met over blijven", vindt de Sono-direc- teur. „Ik zou zeggen: waarom zijn ze niet even met ons ko men praten? Overal waar wij het overblijven professionalise ren, blijkt dat er voldoende mensen zijn, niet alleen ouders, maar soms ook studenten die op deze manier wat willen bij verdienen." Het regelen van het overblijven tussen de middag is wettelijk geen taak van scholen en ge meente, maar van de ouders zelf. De school is wel verplicht een ruimte te leveren waarin de kinderen de middagpauze kun nen doorbrengen, het toezicht wordt over het algemeen door de oudervereniging geregeld. Dat was oorspronkelijk puur vrijwilligerswerk, maar in de loop der tijd werd daar steeds meer een (zwart betaalde) ver goeding tegenover gezet. Om dat de belastingdienst steeds meer werk maakt van het op sporen van dit soort vormen van zwart werk, lopen de scho len steeds meer kans op hoge naheffingen en boetes. Sono voorziet in een behoefte door de hele papierwinkel voor haar rekening te nemen die komt kijken bij het officieel in dienst nemen van de toezicht houders bij het overblijven. De Vries: „Bij de Leidse Lorentz- school regelen we zelfs de in casso bij de ouders. De school blijft dan alleen verantwoorde lijk voor de aansturing en de werving van de mensen. Dat blijkt in de praktijk nooit een probleem op te leveren." >v jerg Lekker Bier uw Vennep Innemen. door Fred van Rooij koudekerk aan den rijn - In de arena op het trekkertrekterrein in Koudekerk aan den Rijn stel len veertien teams zich op, na een oproep van de jury. Het touw ligt nog losjes in de han den. De scheidsrechters manen de teams om de uitgangspositie in te nemen. De mannen en vrouwen proberen zo goed mo gelijk hun hakken vast te zetten in de kurkdroge en harde grond. De duizenden mensen die het veld omringen wachten in spanning op de eerste wed strijden. Op het commando van de scheidsrechters 'trekken nu' zijn de touwtrekwedstrijden in Koudekerk deze woensdag avond echt begonnen. In totaal zijn er 56 teams op ko men dagen die in verschillende klassen tegen elkaar strijden. De meeste teams dragen vreemde namen als 'Joepie de Poepie', 'De Trekkerbende' of 'De Sukkels'. Het merendeel doet uitsluitend mee voor de lol. Hun kleding verraadt dat ook. Sommige teams zijn vrolijk uitgedost terwijl anderen waar schijnlijk geen gelegenheid hadden om hun dagelijkse klof fie te verwisselen voor een sportievere outfit. Maar de teams op baan vier zien er an ders uit. Op deze baan treden teams aan die meerdere wed strijden per jaar spelen en goed getraind zijn. Valleitrekkers uit Scherpenzeel is zo'n team. „Dit is echt sport hoor, we trainen drie keer per week", vertelt een speler van dit team terwijl hij met zijn hoofd schudt als er om zijn naam wordt gevraagd. Een training duurt ongeveer twee uur en be staat uit conditietraining, krachttraining en speciale trek- training. „Sommige teams heb ben een paal op hun veld staan. Met een katrollensysteem zit daar een dikke duizend kilo ge wicht aan." Met dat speciale systeem kan de trektechniek worden getraind. En ook de beenspieren, waar het bij touw trekken voornamelijk op neer komt. „Soms hang je dan wel een uur aan dat touw." Erg veel zin om te praten heeft hij niet. „Daar staat de coach, praat maar met hem, ik moet me concentreren." De Valleitrek kers verzamelen zich weer voor de volgende wedstrijd. Ondertussen gaan de wedstrij den in de arena gewoon door. Veel teams pakken het serieus aan. De vreemdste grimassen worden getrokken tijdens het trekken aan het touw. Coaches die er naast staan lopen rood aan en jutten hun team op tot maximale prestaties. „Dit is slecht voor je rug hoor", zegt dezelfde speler van Valleitrek kers, knikkend naar de ama teurs op het veld. De speler is enigszins toeschietelijker ge worden na weer een gewonnen wedstrijd. De wedstrijden van straat tegen straat kunnen vol gens hem vervelende blessures opleveren. „Het schiet je zo in de rug." Maar dat maakt het plezier van de deelnemers en toeschouwers er niet minder om. „Kom op jongens, zet hem op, trekken", schreeuwt een vrouw naar de in roze shirts ge klede Flippo'tjes. Eigenlijk is het gewoon feest op het trekkertrekterrein in Koude kerk. Wie geen zin meer heeft in de wedstrijden pakt gewoon een biertje bij de grote tent. Maar de meeste toeschouwers blijven staan rondom de arena waar het allemaal gebeurt. Ie dereen heeft het naar zijn zin. Bijna iedereen dan. Een jonge vrouw vindt het allemaal maar niets. „Mam, ik heb hier geen zin in, haal me maar op", roept ze in haar mobieltje. Leiderdorp zonder bouwtekening voor rechtbank door Janneke Dijke den haag/leiderdorp - „Krijgt de flat nou twaalf of dertien verdiepingen? Die vraag intri geert mij zeer." Rechter C. De- del wilde gisteren het naadje van de kous weten over het bouwplan voor vier woonto rens aan de Laan van Ouder zorg in Leiderdorp. Maar hij kreeg geen duidelijkheid. De gemeente Leiderdorp vergat de bouwtekening mee te nemen naar de rechtbank, tot onge noegen van Dedel. „Dit is onge bruikelijk", sprak ze verma nend. Ze gelastte de gemeente haar de tekening op te sturen. De advocaten van de gemeente en van projectontwikkelaar Ve- steda probeerden haar nog over te halen met verkoopbrochures en plaatjes uit het masterplan voor het nieuwe Leiderdorpse dorpshart. Daar wilde de rech ter niets van weten. Zij wil een goed en weloverwogen oordeel uitspreken over de bouw van de torenflats, die wordt aange vochten door de Vereniging Huurdersbelangen Vogelwijk en de Contactgroep Vogelwijk. Het is slechts een detail uit het betoog van de tegenstanders, maar voor de rechter bleek de exacte hoogte van de flats van groot belang. Het masterplan voor een bruisend dorpscen trum laat twaalf verdiepingen op een onderbouw toe, maar de woontorens krijgen er dertien. Of is die bovenste verdieping slechts een zolder die je niet mag meetellen? Volgens bouwer Vesteda is het antwoord op die vraag 'ja'. „Het is een pukkeltje, een stoopje, een zolder", hield advocaat J. van Angeren Dedel voor. De rechter betwijfelde dat. „Het is geen zolder, het is een deel van de woonkamer. Een klein puk keltje is er altijd voor de lift. Het gaat erom hoe groot het is." Bij gebrek aan de bouwtekening kon dat niet worden vastge steld. Aan de schetsen en ko- piën waarmee de ijverige advo caten en ambtenaren aankwa men, had zij geen boodschap. „Ik word graag overtuigd, maar wel aan de hand van feiten. Uit wat ik tot nu toe hoor, kan ik niet tot een andere conclusie komen dan dat er sprake is van een wo onverdieping." Met de overige beschuldigingen die de bewoners, Vesteda en de gemeente over en weer uitten, bemoeide de rechter zich nau welijks. De bewoners verwach ten dat de flat, die met zijn twaalf a dertien etages hoog uittorent boven de vier en zes verdiepingen van de reeds be staande flats, veel schaduw op levert. „Betwist u de schaduw- berekeningen", wilde de rech ter weten. „Ja. Er moet beslist opnieuw naar gekeken worden, want de tijdstippen kloppen niet", meende P. Langendorff, voorzitter van de Vereniging Huurdersbelangen Vogelwijk. De rechter doet op 19 augustus uitspraak. /roelofarendsveen - Zon gen Nuna n, de wagen nee studenten van de lische Universiteit Delft P Erasmus Universiteit Rot- im in oktober opnieuw de 1 Solar Challenge hopen te 'Tpn, wordt niet in Roelof- Isveen getest. Het team e5an de wagen werkt had r haar oog laten vallen op )ngebruikt stuk van rijks- A4 bij Roelofarendsveen. inmiddels is besloten om -jan uuiuuucu io ucaiuicii »JIII rste testritten met de door iebedrijf Nuon gespon- ient wagen te maken op de ale testbaan van Daf in het Brabantse Sint ;>Virode. ns teamleider Diederik van het Nuon Solar Team i er verschillende redenen ,n e et idee om te gaan testen »rzii1A4 te laten varen. „Om te it m nen was het stuk weg bij farendsveen op het mo- ijeD dat we op zoek waren - ^en testbaan nog niet be- lar. Verder was het op de et toegestaan om met een agen achter de Nuna aan len, en zouden we de auto aan het eind van de weg iedere keer met de hand om moeten draaien omdat de draaicirkel van de Nuna te groot is." Op de testbaan van Daf doen al deze problemen zich niet voor. „Het enige nadeel is dat we bij Daf niet zo'n lang stuk rechte weg hebben. Maar we gaan de wa gen voor de race ook nog uitge breid testen in Australië en daar zijn ook lange rechte stukken snelweg beschikbaar." Kinds hoopt volgende week de testritten op de baan in Sint Oedenrode te maken. Begin september reist het team af naar down under om zich voor te bereiden op de wedstrijd. Die vindt half oktober plaats en voert de zonnewagens van Dar win naar Adelaide, dwars door het Australische continent. Het team van sponsor Nuon treedt op als titelverdediger. Twee jaar geleden won de eerste Nuna de race, met een een gemiddelde snelheid van 91,8 kilometer per uur. De verwachting is dat de Nuna II, die veertig kilo lichter is dan zijn voorganger, de ma gische barrière van honderd ki- lo'fiieter kan breken. door Coen Polack oegstgeest - Kinderopvang De Onderzeeër aan de Aert van Neslaan in Oegstgeest moet, als het aan de gemeente ligt, ver huizen naar de Julianaschool aan de Deutzlaan. Ouders met kinderen op De Onderzeeër overhandigden gisterochtend een petitie aan wethouder Steens van welzijn, waarin zij ervoor pleiten de buitenschool se kinderopvang op de huidige plek te handhaven. De gemeente moet de tijdelijke vergunning voor kinderopvang aan de Aert van Neslaan verlen gen, maar wil dit niet doen om dat de vraag naar opvang te genvalt en buurtbewoners kla gen over geluidsoverlast. Ver huizing maakt in ieder geval een einde aan de geluidsover last, redeneert de wethouder. De gemeente heeft besloten dat de De Onderzeeër moet verhui zen, maar de kinderopvang heeft daar bezwaar tegen aan getekend. Totdat een bezwaar- commissie zich over de kwestie heeft uitgesproken mag het dagverblijf aan de Aert van Neslaan blijven. De wethouder verwacht dat de bezwaarcom- missie die zich over de zaak moet buigen in september of oktober een hoorzitting houdt. Toen de Stichting Kinderspeel zalen Oegstgeest (SKO) vorig jaar een vergunning vroeg om in de peuterspeelzaal onder de flats aan de Aert van Neslaan schoolkinderen te mogen op vangen, hebben burgemeester en wethouders van Oegstgeest al aangegeven dat zij liever de Julianaschool aanwijzen voor kinderopvang. SKO hield vol en kreeg een tijdelijke vergunning voor de Aert van Neslaan. Nu de vergunning verloopt, wil de wethouder het besluit herover wegen. Steens: „Door verplaat sing wordt de kinderopvang be ter over de gemeente gespreid. Verder kan de kinderopvang in de Julianaschool veel verder groeien als dat in de toekomst nodig is." Dö noodzaak is er momenteel niet. Volgens Steens is de nood op het gebied van kinderop vang in Oegstgeest veel minder hoog dan veel mensen denken. „Als de opvang helemaal vol zat zouden we nooit de kinderop vang aan de Aert van Neslaan wil&i verplaatsen", zegt de wethouder. „Maar De Onder zeeër heeft nu een vergunning voor het opvangen van veertig kinderen en er komen er maar zo'n acht of negen. De Juliana school heeft een vergunning voo* kinderopvang en gebruikt^ die fnelemaal niet. We hebben^ dus een goed alternatief. Een van de twee locaties moet vol doende zijn." De opvang in De Onderzeeër wordt door de ouders geroemd, omdat die persoonlijk en klein schalig is. „Verder is het ook dicht bij huis en bij de school", zegt moeder Van Haaren. „Mijn kinderen worden lopend door de begeleidsters van school ge haald. Op die manier leren ze de buurt waar ze wonen goed kennen. De begeleidsters zijn bekend bij de leerkrachten op school. Het is allemaal prima zo. Als de opvang verhuist naar de Prinses Julianastraat, dan moeten ze met taxibusjes ge haald worden. Ik vind dat geen prettig idee", aldus Van Haar en, die daarmee de gevoelens van veel andere ouders ver woord. Voor de ouders is het onbegrij pelijk dat de klagende buurtbe woners hun zin krijgen. Moeder Willemsen: „Ik heb die mensen tekeer horen gaan tegen die kinderen. Dat was schandelijk." Desondanks houdt de wethou der vast aan haar besluit om De Onderzeeër te verplaatsen. Frans Zonneveld: „Nou, dan weten de bewoners van de Juli- analaan meteen wat ze moeten doen als ze geen kinderopvang in hun straat willen: flink pro testeren. Dat helpt hier in deze gemeente blijkbaar prima. De gemeente vindt blijkbaar de klacht van enkelingen belang rijker dan iets als kinderopvang, dat zeker het algemeen gelang dient."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11