DE ZOMER VAN 'We kunnen niet zonder het museum' The Jets, The Sharks, Tony en Maria De erfenis van Alex Rosemeier DONDERDAG 31 JULI 2(^ NAVRAAG Dit seizoen heeft de jaarlijkse discussie over verplicht zwemonder wijs op scholen de kolommen van de krant nog niet gehaald. Maar dat moet even afgeklopt, want het debat brandt altijd pas los na een aantal ongeluk- Kinderen liegen niet ken. zoais vorig 7 Ti 5 jaar toen in een over hun zwemdiploma weekeinde tijd vijf mensen door ver drinking om het leven kwamen. Of zoals in de zomer van 1963, toen eveneens een flink aantal kinderen verdronk en de roep om verplicht zwemonderricht op scholen aanzwol. Dat werd ingevoerd, maar is in het afgelopen decennium in veel plaatsen weer net zo makkelijk wegbezuinigd. In Leiden bijvoorbeeld, krijgen alleen kinderen die bij zonder onderwijs volgen en jonge asielzoekers verplicht zwemles op school. Anderen kunnen het onder andere leren bij RICHENEL ERCI- CIA, sinds vier jaar badmeester in De Zijl. Hoe is het met het zivemniveau in het Leidse zwembad gesteld? s*** „Over het algemeen is het niveau hier heel redelijk, vind ik. Als de kinderen een diploma hebben, kunnen ze be hoorlijk uit de voeten in het zwembad. Dat eerste zwemdiploma is ook niet meer te vergelijken met dat van twintig jaar geleden. De eisen zijn veel zwaarder geworden, omdat er steeds meer onge lukken gebeurden in het water. Door al die speeltoestellen, spannende glijbanen en toegenomen drukte moeten kinderen tegenwoordig veel meer kunnen om niet in de problemen te komen. Daarom vereist het eerste diploma nu dat ze twee meter onder een zeil door kunnen zwemmen en dat ze al een beetje kunnen duiken." U bent voordat u in Leiden kwam werken, lang badmeester ge weest in gemeenten waar het schoolzivemmen nog wel op het rooster staat. Geen verschil gemerkt? „Niet echt. Maar dat is ook niet vreemd. Want als je je werk goed doet als badmeester, voorkom je dat kinderen die niet kunnen zwemen in het diepe terechtkomen. Wij houden dat altijd scherp in de gaten. De vaste klanten kennen we natuurlijk, maar als er een onbekend kind in het bad is en we twijfelen aan zijn drijfvermo- gen, dan laten we hem altijd een paar proeven uitvoeren. Dat zijn dingen die hij hoort te beheersen als hij zijn eerste diploma heeft gehaald. Als er een ouder bij is, vragen we altijd aan het kind of het een zwemdiploma heeft. Kinderen liegen niet snel, ouders daaren tegen... Dat komt echt voor, hoor. 'Natuurlijk heeft ie een diplo ma', krijgen wij dan verontwaardigd te horen en dan trekken ze hun kind mee in het diepe. Dat is levensgevaarlijk: zo'n kind doet dat later als hij in zijn eentje is, ook. Dus wel of geen schoolzivemmen; het maakt voor het werk van de badmeesters en - juffrouwen niet uit? „Misschien biedt verplicht zwemonderwijs iets meer zekerheid dat kinderen vanaf een bepaalde leeftijd kunnen zwemmen, maar je moet het toch altijd goed in de gaten blijven houden. Belangrijker is dat het niveau van het zwemonderwijs goed is. Want dat daar een groot verschil in zit in Leiden valt mij wel op. De gemeente en de vier zwemverenigingen bieden allemaal zwemles aan, maar bij de één leer je veel meer dan bij de ander. Het zou mooi zijn als daar verbetering in zou komen." Marijn Kramp archieffoto: Dick Hogewoning UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1963, 9 augustus Een legertje van tussen de twintig en dertig bandieten heeft deelgeno men aan de grootste overval, die ooit in Engeland is gepleegd: de treinroof bij een eenzame wegkruising in Buckinghamshire, waar de nachtposttrein van Glasgow naar Londen gisterochtend tot staan werd gebracht en de waardevolle inhoud van de postzakken ter waarde van ongeveer 15 miljoen gulden werd buitgemaakt zonder dat de 75 post- sorteerders, die in negen wagons aan het werk waren, er op het ogen blik van de overval iets van gemerkt hebben. Het grootste deel van de buit bestaat uit gebruikte bankbiljetten, waar van de nummers niet bekend zijn, omdat ze voor vernietiging bestemd waren. De afzenders waren de National Prov. Bank, die meer dan vijf miljoen is kwijtgeraakt en de British Linen bank. Deze banken hebben een beloning van 250.000 gulden uitgeloofd voor degene die inlich tingen kan verschaffen welke tot opsporing van de buit kunnen leiden. Er bevonden zich verder diamanten onder de buit. Deze overval is de meest fantastische wild-westprestatie, die er-ooit gepleegd is sinds de speciale posttreinen in 1838 begonnen te rijden. De 120 postzakken werden in een minimum van tijd uit de wagons langs de steile helling in in een vrachtauto overgebracht, terwijl ma chinist en stoker met handboeien aan machteloos toeziende op de spoordijk lagen. De bende verdween in het duister, terwijl de sorteer ders in een afgekoppeld deel van de trein rustig brieven bleven uitzoe ken. Telefoon- en telegraaflijnen in de wijde omgeving waren als voor zorgsmaatregel doorgesneden. Aangezien de trein op de lange route moet stoppen heeft het opont houd geen argwaan gewekt. Maar eindelijk ontdekte een conducteur dat het voorste deel van de trein ontbrak en maakte toen alarm, wat veel tijd kostte. COLOFON Leidsch Dagblad Ze zijn verslaafd. Al jaren. En geen afkickmiddel lijkt in staat om hen daarvan af te helpen. Leen van der Bent (71) en Bert Koemans (73) geven het enthousiast toe. Ze kunnen niet zonder het in 1963 geopende museum Oud-Noordwijk. Vorig jaar namen ze afscheid als conservator, maar dat betekende nog niet dat ze zich als een mu seumstuk hebben laten opslaan in de geschie denis van het voor hen zo dierbare Noordwijk. „We zijn hier de oudste vrijwilligers. We zijn teruggetreden, maar'we zijn nog altijd be schikbaar. Omdat we veel weten natuurlijk, maar ook omdat we niet zonder kunnen", zo licht Koemans de hechte band met het pand aan het Jan Kroonsplein toe. En Van der Bent vult aan: „Toen ik hier als vrijwilliger begon, liep ik rond als een kat in een vreemd pakhuis. Maar op een gegeven moment was ik van alles op de hoogte. Nu lijkt het er zelfs op dat het museum me vasthoudt. Het houdt me con stant bezig, ook al ben ik officieel weg. Echt af scheid nemen kan ik niet. M'n vrouw zei altijd: je kunt net zo goed je bed hier brengen." Van der Bent en Koemans zijn vanaf het begin, nu 41 jaar geleden, lid van het Genootschap Oud-Noordwijk, de eigenaar van het museum. Ze werden echter niet meteen actief. Dat ge beurde later, in 1986, toen het museum gron dig werd gerestaureerd. Van der Bent: „Ie mand zei: kom er bij. Die wist dat ik elektrici en, timmerman, schilder en sjouwer was. Bert was schilder en koffiezetter." Daarnaast ont popten ze zich als de beheerders van de col lecties. Van der Bent: „Bert is nog altijd bezig met het uitzoeken van foto's die het museum aangeboden krijgt. En vooral met de vraag wie er op staan." Koemans:Als het over vijftig jaar geleden gaat, kom ik er nog wel uit, maar zeventig, tachtig jaar geleden, tja dan wordt het moeilijk." Ze zijn dus gewend om in het verleden te spit ten en weten alles over de begintijd. De perio de waarin Karei Kok een vlammend protest liet horen tegen de afbraak van historische pan den in Noordwijk aan Zee: „Waar gaan we heen? Noordwijk aan Zee, waar het verleden, op een kerkje en een paar vervallen visserswo ningen na vrijwel totaal werd uitgewist. Waar de oorspronkelijke vissersbevolking voor een groot deel naar Noordwijk-Binnen werd ver bannen." Op die manier schudde Kok veel Noordwijkers wakker. Als er niets veranderde zou Noordwijk aan Zee verworden tot het Torremolinos aan de Noordzee. Om dat te voorkomen, nam de in 1997 overleden Kok het initiatief tot oprich- :na bij' Willem Baalbergen, Conny Eichelsheim, Bert Koemans en Leen van der Bent (van links naar rechts) op de visserijzolder van het museum waar Koemans een orgeltje uitprobeert. Foto: Dick Hogewoning ting van het Genootschap Oud-Noordwijk. Een vereniging die aanvankelijk geen vast on derkomen had. Het begon met een foto-expo sitie in 1961 in de voormalige kleuterschool in de Hoofdstraat. Daarna werd geëxposeerd in de voetgangerstunnel bij de vuurtoren. Ideaal was dat bepaald niet. Van der Bent: „Het was een openbare ruimte, die liep van het Vuurto renplein naar de boulevard. Toen het daar ging stuiven, is het tunneltje gesloten." Na lang zoeken kwam het genootschap uit op het Jan Kroonsplein, waar een vervallen duin boerderij uit het begin van de zeventiende eeuw stond. Niet meer dan een bouwval, schreef voorzitter Willem Baalbergen vorig jaar in een jubileumuitgave van het genootschap. Omdat er geen geld was, werd het met kunst en vliegwerk opgeknapt. „Boven op zolder had Krijn Giezen toen nog zijn atelier. Die moest zich heel veel moeite getroosten om de zaak droog te houden. Het dak lekte als een mand je. In 1969 werd het zo erg dat een deel van de geëxposeerde voorwerpen op de vuilnishoop terechtkwam." Bert Koemans: „De mussen vlogen in die tijd door het museum." Pas in 1986 was er voldoende geld om er wat meer een museum van te maken. Van der Bent „De voorgevel en de zijmuren zijn blij ven staan. De rest is vervangen. Eigenlijk zijn we toen helemaal opnieuw begonnen. In het verleden was armoe troef. Geen stromend wa ter, plee op de dam. De boerderij stortte bijna van ellende in elkaar." De meeluisterende se cretaris Conny Eichelsheim wijst ook op de ro mantische aspecten: „Het was best wel knus en gezellig. In de bedstede stonden de vitrines. Waar vroeger de woonkamer was, was de re ceptie. Toen het museum pas open was, gin gen de Noordwijkers daar aan de tafel zitten en rakelden ze allerlei verhalen op. Niet dat al les nou zo fraai was. In het begin moest je met een kippenladdertje naar boven. Dat was zo smal dat mensen hun hoofd stootten. Menig een is met een bult naar beneden gekomen." Zulke pijnlijke bezoeken aan het museum be horen inmiddels tot het verleden. Toch is ie dereen blij met de uitbreiding die nu op stapel staat. Als het genootschap met steun van sponsors, landelijke fondsen, de 2500 leden en de bank twee ton bij elkaar weet te sprokkelen, wordt het museum in november uitgebreid met een pand dat er pal naast staat. Volgens Baalbergen is dan pas sprake van een volwaar dig museum. Of om met Leen van der Bent te spreken: „Die extra ruimte is gewoon hard no dig. Achter elk luik dat je nu openmaakt, ligt ere DlZ élT^dl'n BraDdariS Shag H5 n Voor een koelkast van Mary "a nblappe»r LnT ."f td?agse "ikantie in een hotel m het Geuldal. Volle- Pension. AUes inbegrepen Voor 105 gulden per persoon Ben step-m voor 4,95 gulden. 1. jCas,ons 'e koop bij Rijn land. Een Dauphine uit 1958 moet 2150 gulden opbrengen I"» Een Mars. een Bountyen een Tl znJqe Tteeis Csmelt ta uWfch mond, met in uw hand') kosten F een kwartje. slag» F.™ diepvriesldst van Philips: f de 1345 gulden. lang' Een Fiat 500 kost 3950 gulden F?' rui?e BMW gezinsauto fc 5295 gulden. in ee Een herenpyjama voor 12,90 L Me Dertig gulden voor een veder- bt,er' licht strijkijzer van AEG. ,usl Zandvliet aan de Leidse Ha- rienJ Knt1'80 ®Üden voor tien kilo bintjes. ko^ihI!,Hd?d gram ionge kaas kost bij de Co-op 1,49 gulden. Umpe geeft üen procent kor ting op een bontmantel. Geen 550, maar 495 gulden. Een pakje roomboter 120 gulden. Een wasautomaat voor 995 gulden. Een rol Verkade beschuit gaat voor 32 cent over de toonbank. _._®n gloednieuw, maar overja- 1098 gulden nieuwe Err es Riante herenhuizen in aan- 48.000 ^hentCk0Gp V°°r :v.Essda^ToT,t8n^nP,a,en- Bata-schoenen variëren in prijs van 6,95 tot 12,95. materiaal opgeslagen." Bert Koemans: „H£ toch mooi dat we al die schilderijen, die n verborgen zijn, kunnen laten zien." Jan Preenen Zeg 'The Jets' en 'The Sharks' en de meeste mensen vullen moeiteloos aan: 'West Side Story', dé bioscoophit van 1963. Moeiteloos wist deze film over de tragische liefde tussen Tony en Maria - leden van twee rivaliserende bendes in New York - de bioscoopzalen maandenlang gevuld te hou den. Zo ook in Leiden en omge ving. Jan Boer, eigenaar van Tria non, de bioscoop aan de Breestaat waar West Side Story indertijd vertoond werd: „Ja, ik geloof dat ik die wel gezien heb. Maar echt goed weet ik het niet meer. Dat is met muziek en dans, hè? Ja, eigenlijk houd ik niet van musicals. Ook niet van to neelstukken. Dat is niet echt, het is niet boeiend, het zegt me niks. Daar kan ik dus niet zo goed tegen. Maar 'West Side Story' was wel aardig, dacht ik. Óver bendes die tegen elkaar voch ten. Dat hebben we nu ook in Nederland, hè. Als ik genoeg zalen had, zou ik hem nog wel eens in de grote zaal van Tria- Directie: B.M. Essenberg, G.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactïe.ld@hdc'nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIES 071-5356300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc,nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. N 1 EUWS Paus Paulus gekroond. oen wielrennen op de weg. Eerste vrouwelijke postbode aan de slag in Leiden. Kappers knjgen een vnje maandag. carp Het kabinet Manjnen (.AKr, KVP WD en CHU) treedt aan. Duizenden doden bij aardbe- r^ToiSvan de aardgasbel in Slochteren is begonnen I Rusland, Engeland en VS on dertekenen kernstopverebag. De' Franse president vindt overeenkomst zinloos. Abe Lenstra wordt amateim Hii gaat van Enscbedese Boys naar vierdeklasser De Tuban- Derde kind van president Kennedy dag na geboorte over- ïrwtatigduizend toe?ch°l™^s nemen in het Olympisch.Stati on afscheid van baanrenner lan Derksen (45). Onder leiding van Hng lopen tweehonderddm- zend mensen de befaamde mars naar Washington Anneke Gronloh knjgt een gouden plaat voor Soerabap Het is haar vierde Gen.Tun mermans krijgt ook goud .Van 'Bluhme van Tahiti zijn 100.000 exemp aren verkocht Staat van beleg in ZwdAfle nam. De spanning m het land neemt toe. De meest recente slag tussen de Jets en de Sharks werd deze maand uitgevochten op een drijvend podium in Bregenz. Foto: AP non willen draaien. Dat lijkt me wel wat." Berry Ponjee, West Side Sto ry-fan uit Alphen aan den Rijn: „Fan is eigenlijk niet het goede woord. West Side Story is mijn leven. Afgelopen week zat ik nog te denken: waar ik nu woon, met zo'n dak terras, dat komt in de West Side Sto ry voor. Mijn dochter heb ik ook Natalie Maria ge noemd, naar de actrice Na talie Wood, die in de film de rol van Ma ria speelt. Ik zag de film voor het eerst toen ik dertien was. Toen ik naar huis liep, dacht ik: nu is mijn leven nooit meer hetzelfde en dat was ook zo. Alle facet ten van het le ven zitten in die film: dis criminatie, liefde, roman tiek, zuiver heid. Het is de roze draad - Rita Moreno danst in de jaren zestig-hit 'West Side Story'. Archieffoto: AP roze is mijn lievelingskleur - in mijn leven. Ik zie hem nog regelmatig en iedere keer hoop ik alsnog dat hij goed af loopt." Bart van Mossel, directeur Leidse Schouwbwg: „Toen de film uitkwam, was ik ze ven. Bij verschijnen heb ik hem dus niet gezien. Wel had den mijn ouders een ep'tje met de muziek van West Side Story. Dat hoesje met die rode letters staat me nog helder voor de geest. Ook had ik een oom die op zo'n 'buikschui ver' reed, een Kreitler of zo iets. Net een Shark of een Jet. Later heb ik de film wel ge zien, maar de herinnering loopt toch vooral via de mu ziek. In plaats van beelden uit de film, zie ik toch vooral een dirigerende Bernstein voor me. Overigens schijnt er vol gend jaar weer een grote West Side-musical naar Nederland te komen. Mijn dochter is een groot musicalliefhebber, dus misschien ga ik met haar een kijkje nemen." jaar geleden! het Leidse n calgezelsch Pluimage a Maria, speel èen genwoordig )e grote Joop v ber den Ende-pi Lek ducties: „Iki jw' vereerd dat il rol kon doen^ tuurlijk. Ik ka me nog goedL= herinneren hi ik ter voorbe^ ding de film li gehuurd en (f muziek heb li luisterd. Hetl meo en Juiiaf thema is er a tuurlijk één ij alle tijden, iel wat me nogl steeds erg ai spreekt. Alsl nog een keer gevraagd zof worden om die rol te spell zou ik hem zeker niet afsl Het is een mooi stuk metl prachtige muziek en goef teksten. Alleen, ik ben nu| jaar verder en dus niet n het jonge meisje van toeif richt me nu toch wat me» de echte 'karakterrollen',! waarvoor je wat meer lev! ervaring nodig hebt." Annemieke van der Ploeg uit Voorhout, debuteerde tien ,Ol De kunstschilder A.C (Alex) Rose meier vierde in de zomer van 1963, op 18 juli, zijn 75ste verjaardag. Maar nadien zou de Leidse burge meester Cees Goekoop nog vaak langskomen bij deze typische ex ponent van de Leidse School, want Rosemeier bereikte de zeer respectabele leeftijd van 104 jaar. Hoewel hij bij leven (en zeker aan het eind) werd gewaardeerd, ste gen de prijzen van zijn werk net ais bij vele andere kunstenaars het geval was, pas na zijn dood tot aanzienlijke hoogte. Voor een beetje Rosemeier tel je vandaag de dag al gauw 20.000 euro neer. Rosemeier was een van de laat ste vertegenwoordigers van de Leidse School. Een impressio nist en in die zin ook was zijn werk verwant aan dat de Haagse School. Hij werkte in Leiden en omstreken samen met schilders als Arend Jan van briesten, Lu- Kunstschilder Alex Rosemeier. Archieffoto: Leidsch Dagblad cas Verkoren, H.C Roelandse en Chris van der Windt. Opk met Floris Verster, wiens stillevens recentelijk nog te be wonderen waren in De Lakenhal, kon hij het goed vinden. Alex Rosemeier was geboeid door het licht. Daarom werkte hij bij voorkeur in de natuur op zoek naar korenaren, ou de boerderijen en wolkenformaties die hun schaduw wierpen op het Holland se polderland in de omgeving van Noorden en Nieuwkoop. Hij zocht vooral naar intieme plekjes om te schil deren. Niet voor niets noemde men hem de ontdekker van de 'verscholen schoonheid in de natuur'. De sfeer van zijn werk is veelal ingehouden, innig en bescheiden. Behalve landschappen ver vaardigde Rosemeier ook stadsgezich ten, stillevens en portretten. Ter gelegenheid van zijn 85ste verjaar dag organiseerde De Lakenhal een overzichtstentoonstelling van zijn werk. In 1996, vier jaar na zijn dood, bleek de belangstelling voor Rosemeier onver anderd groot. De door zijn kleindochter Saskia Lanceé verzorgde expositie in het Wassei&aarse raadhuis De Pauw De NS zoeken in Leiden me-; dewerkers vooi de sj11*10"8; dienst. Een 24-jange kan 43 gulden (197,39 euro) bruto pei,Er. maand verdienen. Jm i Flinke mannen gezocht vo% So de mijnen in Limburg. Het saUL.n ris voor een ongehuwde is 4rjsve gulden netto per maand, «tan gehuwde met vier kindeietrh. beurt 607 gulden ong, Reumaklimek Sole Mio Noordwijk betaalt een 15-)an meisje voor de huishoudt 143,09 netto per maand. Een meisje van 15 kan bij ctij coladefabriek Baronie m nhen 48,15 per week verdien maximaal bereikbaar is per week. trok veel publiek. Ook verscheen monografie met daarin een overzi» van zijn omvangrijke oeuvre dat dan duizend schilderijen telt. De Lakenhal bezit drie schilderijei Alex Rosemeier. Ook koningin Bei is een liefhebber. Het staatshoofd 'Bos van Krantz te Warmond' Ad van Kaam et ii IA4 (fare da Jt t< ?age

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10