Weg met al die leeftijdsregels' Summer Sale: de Rio Senza is er nu vanaf 8.995,-! BINNEN- BUITENLAND Rijke Johannesburgers moeten barricades opruimen 6 JAAR CARROSSERIEGARANTIE 3 JAAR VOLLEDIGE FABRIEKSGARANTIE 3 JAAR ROAD ASSISTANCE Verkoopprijzen incl. BTW/BPM, exciy<osten deel I en II. excl verwijderingsbijdrage, excl. kasten rijklaar maken en metallic lak. Algebeeld model tjavat opties tegen meerprijs Wijzigingen voorbehouden: Gemiddeld verbruik volgens 1999/100/EEC 7.01/1 OO^tn -11 op 14,3 km tot 9,11/100 km -11 op 11,0 km - C02-uustoot van 185 g/km tot 215 g/km E-rvail: mfo@kia.nl, internet www.kia.nl (advertentie) NOORDWIJKERHOUT Autobedrijf Kleverlaan, Gieterij 2, 0252-373724 VOORSCHOTEN Garage Vlietwijk, Van Beethovenlaan 67, 071-5614455 James McGonigal jj cht - „Leeftijdsdiscriminatie ?r»n woord dat vaak afschrikt. Rebben het liever over onge- rajtvaardigd leeftijdsonder- id. En dat is ook precies e| het om draait", zegt Yvon- ïd uispel van het LBL expertise- 'v um leeftijd en maatschap- Utrecht. in ei (organisatie ijvert al jaren ig het verwijderen van aller- izfgels - en het aanpakken v gedrag van bij voorbeeld n gevers - die mensen louter ei rond van hun leeftijd be- iri ingen opleggen, uitsluiten banen of functies. Of din- s jpleggen, zoals extra vrije m )f vervroegd pensioen ei rop iemand misschien he- n al niet zit te wachten. vi is natuurlijk makkelijk om rd s op te hangen aan de nbaar objectieve kapstok eeftijd. Je geboortedatum e nu eenmaal, net als je - e. Maar waar het om gaat it is de bedoeling van een vult haar collega Anouk Ier aan. „Vaak is heel goed J reiken wat je wilt, zonder een leeftijdsgrens stelt." k|èn schudden moeiteloos orbeelden uit de mouw tegels die wel logisch lijken, het niet zijn. Quispel: naar de zaak van de •rechters, die van de op 47-jarige leeftijd ver werden te stoppen. Er helemaal niet gekeken of of niet fit waren. Zou een irechter van een of twee mger zoveel fitter zijn?" ldt ook voor brandweer- die verplicht op 55 jarige met ontslag' gaan: de jels bepalen dat longen ie leeftijd niet meer aan icht mogen worden bloot Mulder: „Zijn longen dan per se zo veel ge- L (vroeger: Landelijk Bu- (eftijdsdiscriminatie) t dat in bijna alle gevallen dsgrenzen moeten wor- ngen door een indivi een vijftigplusser in zijn of haar vrije tijd bijgestudeerd kan heb ben," aldus Mulder. De kans is groot dat de Tweede Kamer vrij vlot met de nieuwe wet akkoord gaat. Alle fracties zijn tegen leeftijdsdiscriminatie. „Er kan wel nog wat koudwa tervrees zijn over de gevolgen van de wet. Er zullen ook best wat klachten bij de Commissie Gelijke Behandeling komen. Maar de maatschappij als ge heel zal heel veel voordeel heb ben van een eerlijker behande ling van mensen als hun leeftijd niet wordt meegewogen," aldus Quispel. Hoofdlijnen wetsvoorstel Geen onderscheid op leeftijd. Geen opdracht geven tot het maken van onderscheid op leeftijd. Geen intimidatie of intimide rende omgeving als gevolg van onderscheid op leeftijd. Geen represailles als iemand een beroep op de wet doet. Als iemand een redelijk be roep op de wet doet, moet de tegenpartij de onjuistheid er van bewijzen. Klachten worden beoordeeld door de Commissie Gelijke Behandeling, ingesteld bij de algemene wet gelijke behan deling. Deze regels gelden voor: Aanbieden van vacatures. Sollicitatieprocedures. Arbeidsbemiddeling. Aannemen of ontslaan (ook van ambtenaren). Arbeidsvoorwaarden. Scholing. Bevordering. Arbeidsomstandigheden. Uitzonderingen: Wettelijke voorkeursregels. Bereiken AOW-leeftijd. Militairen vallen niet onder de wet. De wet geldt niet als leeftijds bepalingen functioneel zijn. Kerken en andere organisaties op gebied van geloof en overtuiging mogen in bijzon dere gevallen onderscheid maken. daag 1127 afgesloten woonge bieden. In Soweto, waar 2 mil joen (zwarte) mensen wonen, staan vier illegale slagbomen. Maar, zo mogen blanke voor standers van graag zeggen, daar zouden ze het ook doen als ze het geld zouden hebben. Waar schijnlijk is dat niet helemaal onwaar. De criminaliteit in So weto is namelijk een paar gra den erger dan Bryanston, met 64 booms koploper van de stad. Binnen Bryanston spant de omgeving van Cowleyroad de kroon. Elke zijweg van deze brede laan is afgesloten. Bor den leggen uit dat het 'tijdelijk' is, wat aangeeft dat de bewo ners weten dat hun operatie verboden is. Maar nood breekt wet. „Er waren hier veel inbra ken en kapingen van auto's met bestuurder, ook doordat in het bosachtige deel verderop zich allerlei mensen ophouden, vooral 's zomers", zegt Hans Lodder, een Nederlandse inge nieur die twee jaar in Zuid-Afri- ka woont. „Sinds de booms er zijn, is het rustig." De gemeente wil ook deze ver sperring opruimen, maar Lod der en zijn medebewoners heb ben een aanvraag ingediend om de bestaande toestand te handhaven. Alles conform de nieuwe regels. „We hebben be taald, de effecten op misdaad en het verkeer gerapporteerd, dus verwacht ik geen proble men", zegt Lodder. Ongeveer 300 groepen van buurtbewo ners hebben voor de deadline van 17 juli hetzelfde gedaan, in de hoop hun booms te kunnen behouden. Maar de gemeente is streng ge worden. Ze erkent dat misdaad in Johannesburg met duizend moorden, 15.000 inbraken en 8.000 serieuze overvallen per jaar een probleem is, en dat de inwoners recht op zelfverdedi ging hebben, maar accepteert niet langer dat dit automatisch ten koste gaat van de publieke ruimte. Verderop in Bryanston zijn al tien slagbomen wegge haald. Sommige bewoners schermen met rechtszaken, an deren wachten gelaten af. Veilig, comfortabel en zorgeloos rijden in een ruime, sportieve gezinsauto met 3 jaar garantie en nu óók 1.000,- met krachtbegrenzers en een veiligheidsstuurkolom? En voor slechts 500,- méér kunt u bovendien beschikken voordeel? Dat alles is van toepassing op de Rio Senza, dé gezinsauto van dit moment. Dat de Rio ook de meest over ABS en EBD (elektronische remkrachtverdeling)! Tel daarbij de uitstekende garantievoorwaarden - 3 jaar comfortabele auto in zijn klasse is, blijkt wel uit zijn rijke standaard uitrusting. Zo is de Rio o.a. voorzien van stuur- volledige garantie, 3 jaar road assistance en ook nog eens 6 jaar carrosseriegarantie (zonder kilometerbeperking) - bekrachtiging, centrale portiervergrendeling en bumpers in de kleur van de carrosserie. Ook op gebied van veilig- en de Rio Senza is, in deze Summer Sale, een wel heel uitzonderlijke aanbieding! Deze aktie is geldig tot en met heid is de Rio bijzonder compleet. Wat dacht u bijvoorbeeld van een tweetraps bestuurdersairbag, gordelspanners 30 augustus 2003. Ga langs bij de Kia-dealer of kijk op www.kia.nl. door onze correspondent Eelco van der Linden Johannesburg - Samen met je buren de openbare weg barrica deren omdat de misdaad uit de hand loopt, is erg in de mode in Zuid-Afrika. De inwoners van Jo hannesburg, volgens onderzoe ken de crimineelste hoofdstad van de wereld, hebben er echter een potje van gemaakt, vindt de gemeente. Die is begonnen met het afbreken van de meer dan duizend illegale versperringen. Eerst waren er muurtjes, toen muren, daarna muren met 'scheermesjesdraad', een Zuid- Afrikaans patent, en/of elektri citeit. Toen dat niet hielp kwa men er plots roodwitte hefbo men, die een hele woonwijk af sloten. Tuinhuisje ernaast met een (zwarte) bewaker, en je woonde in een 'cluster', een PA ('protected area', beschermd gebied) of een 'security village' (beveiligd dorp). „En dat bevalt heel goed", zegt de blanke vrouw in de wijk Bry anston, terwijl ze buiten haar muur plantjes water geeft. Ze deinst wel even terug als een wildvreemde haar op de volle dig verlaten straat aanspreekt. In een reflex gaat de hand naar de 'paniekknop' aan de sleutel bos, waarmee zowel het alarm in huis wordt geactiveerd als de beveiligingsfirma, maar ze her stelt zich. Dat kan gebeuren als je in een soort reïntegratiepro- ces zit. Want, zo verklaren de voorstan ders van de 'booms' (slagbo men), als je in een afgesloten wijk woont, komt er weer leven, dan kom je op straat, laatje de hond uit en leer je je buren kennen. Dat klinkt plausibel, maar riekt ook naar de oude tijd. Wie kwaadaardig wil zijn - en menig tegenstander van de slagbomen is dat - zegt dat je die muren niet nodig had om dat de zwarten alleen overdag en op vertoon van een pas de witte woongebieden in moch ten. Een nieuwe vorm van apart heid, noemen de 'boomhaters' het fenomeen. Is het een kwes tie van kleur? Niet aan de kant van de bewoners. De nieuwe zwarte elite verschuilt zich im mers achter even hoge muren en kiest ook voor de slagbo men. Een populaire presentator van een radiotalkshow moest na een telefoontje van een blanke beller toegeven achter een slagboom te wonen. Aangetekend zij dat die zwarte elite woont in de voorheen uit sluitend blanke, noordelijke buitenwijken. Daar vind je van Een 'protected area' in een wijk in Johannesburg. Veel woonwijken zijn afgesloten. Foto: GPD/Eelco van der Linden Anouk Mulder(links) en Yvonne Ouispel van het LBL expertisecentrum leeftijd en maatschappij. Foto: GPD/Cees Zorn duele beoordeling. Quispel: „Die zijn er trouwens al vaak. ARBO-regels zijn van toepas sing op individuele werkne mers. Bedrijven en de overheid kennen vaak al systemen van personeelsgesprekken en be oordeling van werknemers. Dat werkt prima." Het LBL juicht het toe dat het CWI, het vroegere arbeidsbu reau, de boer op gaat om werk gevers uit te leggen dat bij solli citaties niet automatisch moet worden gekozen voor de jong ste, maar voor de beste - en die mag dan best wat ouder zijn. Zeker in een tijd dat iedereen - van premier Balkenende tot en met de vakbonden en werkge vers - de mond vol heeft over 'vergroting van de arbeidsparti cipatie van ouderen' is het drin gend gewenst dat er een einde komt aan allerlei regels die dat juist tegen houden, meent het LBL. Mulder: „Natuurlijk is discrimi natie in elke vorm al verboden. Maar deze nieuwe wet maakt dat heel duidelijk voor de ver houdingen op de werkvloer. Dat begint bij sollicitaties, maar gaat door bij bevordering, her plaatsing of scholing." Heel be-, langrijk is volgens haar boven dien dat volgens de nieuwe wet iemand die zich benadeeld voelt, gratis naar de Commissie Gelijke Behandeling kan stap pen. „Dat is toch anders dan een rechtszaak moeten beginnen, zoals nu het geval is", vult Quispel aan. Beiden wijzen op de regels in de wet over de be wijslast. Als iemand met een klacht aannemelijk kan maken dat hij is benadeeld op grond van de leeftijd, moet de weder partij het tegendeel aantonen. Een probleem gaat nog worden, vreest het LBL, allerlei regels over extra vrije dagen voor ou deren en vut die ooit zijn inge voerd als bescherming voor ou deren (die kunnen niet zo hard meer werken) of als werkgele- genheidsmaatregel (oud eruit, jong erin). „Deze dingen wor den nu vaak gezien als verwor ven rechten. Maar vergeet niet dat zij werken als uitsluitings- grond op de arbeidsmarkt: zij maken oudere werknemers duur. Dat moet dusVerande- ren. Voor de pijnlijke gevallen zijn overgangsregelingen nood zakelijk," aldus Quispel. Het argument dat ouderen per definitie minder produktief zijn of anderszins minder goed mee kunnen op de werkvloer, slaat bij beide deskundigen van het LBL absoluut niet aan. „Waar om moet zo'n beoordeling aan leeftijd zijn gekoppeld? Iemand kan op zijn dertigste al uitge blust zijn, een ander op zijn zestigste nog hartstikke vitaal. We moeten leren kijken naar mensen, niet naar groepen- met-een-leeftijd," aldus Quispel. Datzelfde geldt voor scholings projecten voor oudere werkne mers. Helemaal fout, aldus het LBL. „Het gaat om scholing voor mensen met verouderde kennis. Dat is in onze moderne economie steeds belangrijker. Maar iemand van 35 kan daar ook al last van hebben, terwijl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7