BINNENLAND Misbruik van alarmlijn 112 blijft stijgen Actie Dubbel genieten Aan visumplicht voor Antillianen kleven veel bezwaren Constantijn krijgt deeltijdbaan bij Buitenlandse Zaken 'Bombardement-straf blijft uit Prinses Margriet wenst Oosterdam behouden vaart Artsen werken wachtlijst WAO-herkeuringen weg Diarree velt Nederlandse militairen Minder immigratie dan emigratie 'Achterstand over vijf maanden geslecht' Verbod op spreidingsbeleid scholen 23^19." GALLGALL eerman in iger beroep warden - De advocaten deVolendamse kroegbaas Veerman hebben vandaag er beroep ingesteld tegen vonnis van de rechtbank in irlem. Het is nog geen defi- eve beslissing, maar omdat ermijn om hoger beroep in ii tellen vrijdag afloopt, heb- u ide advocaten hiertoe be in. Veerman werd veroor- o |d tot twaalf maanden voor- it rdelijke celstraf, 240 uur straf en ontzetting uit het ;e jep van horecaondernemer ei de duur van twee jaar. ib mdenhater valt ndenbazen aan O o t - De politie heeft gisteren n elft e n 33-jarige Rotter- o uner aangehouden die di- c e honden en hun baasjes hebben aangevallen. De a tie verdenkt de verwarde ervan dat hij met zijn auto in londenuitlaters in Delft en j; termeer is ingereden en een t ere hondenbezitter met een e ter achterna heeft gezeten. i man, een agente en twee jen raakten gewond. Als e ief voor zijn handelen gaf :n nan op: „Ik haat honden." ei n aangehouden gens bosbrand ioncen - De politie heeft irmiddag een 29-jarige man èenendaal aangehouden trdenking van het stichten zrjde bosbrand die de hele lag heeft gewoed in het ge- tussen Eist, Amerongen en ten. Omstanders hadden ilitie getipt over de man. at de brand uit meerdere jhaarden bestond, rees ermoeden dat de brand estoken is. npagne tegen sgebruik Urk |De gemeente Urk en de Trie Flevoland gaan het jol- en drugsgebruik onder «er jongeren aanpakken. nen in het najaar een jagne. In juni meldde de e ruim twintig jongeren nelijk Urk te hebben t op verdenking van indel. Het zou gaan om s cocaïne waarbij tien- tden euro's omgingen, tderzoek van de GGD iaangetoond dat Urker nren overmatig alcohol th roofmoord duo in Ecuador tuio - De dood van een ige Nederlander en zijn ige dochter vorige week in |or is vrijwel zeker toch tfmoord geweest en geen zoals de lokale politie 1de. De dader zou een yjj ige jongen zijn, die is nu ^^steerd. De jongen heeft zijn slachtoffers te heb- jeknuppeld met een boomtak. Hij zich bood an als gids, maar was in lijkheid geïnteresseerd in en digitale camera. [zak terskei woensdag 30 juli 2003 den haag/gpd - Prins Constan tijn gaat aan de slag bij Buiten landse Zaken. De jongste zoon van koningin Beatrix begint op 1 augustus als communicatie adviseur van staatssecretaris Atzo Nicolaï (Europese zaken). Het is een deeltijdbaan en de aanstelling geldt voor twee jaar. Prins Constantijn (33) besloot begin dit jaar zijn werk als stra tegisch beleidsadviseur bij het Londense adviesbureau Booz Allen Hamilton op te schorten. Hij wilde zich oriënteren op een andere werkkring, buiten de commerciële sector. Con stantijn kreeg daarvoor van zijn bazen een half jaar de tijd. Deze zomer zou de prins de knoop doorhakken, zo was met het van oorsprong Amerikaanse be drijf afgesproken. Constantijn vertrekt bij Booz Allen Hamilton, maar blijft zoe ken naar nieuw werk, zo zei RVD-directeur Eef Brouwers gisteren. De baan bij Buiten landse Zaken is slechts voor drie dagen in de maand. De prins en zijn echtgenote prinses Laurentien, die eerder dit jaar ook van werkkring veranderde, blijven in Londen wonen. De prins gaat staatssecretaris Nicolaï adviseren hoe de Ne derlandse burgers kunnen wor den betrokken bij de Europese samenwerking. „Volgend jaar is er in dat verband veel te doen," aldus Cees Kole, directeur voor lichting van Buitenlandse Za ken. „In mei wordt de EU uitge breid, in juni zijn er verkiezin gen voor het Europees parle ment en daarna is Nederland een half jaar voorzitter van de Unie." De prins, die tussen 1995 en 1999 in Brussel werkte bij het kabinet van toenmalige Euro pees commissaris Hans van den Broek, weet hoe lastig het is om 'Europa' onder de aan dacht te brengen. „Hij brengt zijn ervaring en prestige mee en kan ons zeker van dienst zijn", meent Kole. Bij Buitenlandse Zaken werkt ook een neef van Constantijn, prins Jaime de Bourbon de Par- me. Jaime, tweelingbroer van prinses Margarita, is op dit mo ment in Irak gestationeerd. den haag/gpd - Het misbruik van alarmlijn 112 door mobiele bellers is opnieuw toegenomen. Ondanks de mogelijkheid tot een hardere aanpak door de poli tie, blijkt de centrale in tachtig procent van gevallen ten onrech te mobiel te worden gebeld. In 2002 was dat 76 procent. Het misbuik via vaste lijnen is licht afgenomen. Dat blijkt uit cijfers van het mi nisterie van binnenlandse za ken. Reden voor de stijging is volgens het Korps Landelijke Politie Diensten (KLPD) dat po litiekorpsen de nieuwe be voegdheden die ze hebben ge kregen maar mondjesmaat ge bruiken. De politie kan misbruikers van het alarmnummer 112 sinds vorig jaar terugbellen of een waarschuwend tekstbericht sturen. Als mensen de lijn on nodig blijven bellen, kan de po litie een bombardement van berichten sturen. Daardoor wordt de mobiele telefoon on bruikbaar. Het is technisch ech ter nog niet mogelijk sms-bom- bardementen automatisch uit te voeren. Dat moet dus hand matig gebeuren. En daarvoor ontbreekt het personeel. Volgens een woordvoerder van de KLPD wordt momenteel hard gedacht over nieuwe ma nieren om overlast tegen te gaan. „Experts verwachten dat er binnen een jaar een hoop verbeterd zal worden", zegt hij. Hóe, wil hij niet zeggen. Uit de huidige cijfers is niet op te maken waardoor de overlast wordt veroorzaakt. In 2001 bleek echter 35 procent van de onnodige telefoontjes gepleegd te zijn door mensen die meteen begonnen te schelden. In 19 procent van de gevallen ging het om zogenaamde broekzak bellers: mensen die met hup mobieltje in hun zak rondlopen en het niet doorhebben dat hun telefoon geactiveerd is en 112 belt. De KLPD-woordvoerder denkt dat die percentages ook representatief zijn voor 2003. Het overgrote deel van de men sen die 112 bellen, doet dat met de mobiele telefoon. Tot begin deze week kregen alle centrales dit jaar gezamenlijk meer dan drie miljoen telefoontjes. Daarr van werden er 2,2 miljoen ge pleegd met een mobieltje. Alle mobiele bellers komen bij de centrale in Driebergen terechf. Bellers van een vaste lijn wor den geholpen door de 24 regio nale centrales. Bij deze central- les daalt de overlast licht. In 2002 was 44 procent van de te lefoontjes onnodig, in 2003 is dat 43 procent. Rotterdam - De bemanning van de MS Oosterdam slaat prinses Margriet gade, die gisteren het nieuwste cruise schip van de Holland Amerika Lijn kwam dopen. Begeleid door brullende scheepshorens, losgelaten duiven, confet ti en waterkanonnen, gleed een champagnefles via een takel van de Rotterdam naar de Oosterdam. De doorsnee Rotterdammer kon zich vanaf de Erasmusbrug vergapen aan de grote schepen, die vandaag zijn uitgevaren. Aan boord verblijven is voor veel geïnteresseerden te duur. De goedkoopste kamer op de Oosterdam kost honderd euro per persoon per dag, maar voor een penthouse met bubbelbad op het balkon moet de vaarlustige reiziger duizend euro per dag neerleggen. Voor die prijs kan de passagier ook genieten van een bioscoop, een sanatori um, een concertzaal, zwembaden en een imposante kunstcollectie ter waarde van in totaal 3 miljoen euro. Foto: ANP/Robin Utrecht den haag/gpd - Circa veertig van de 700 Nederlandse militai ren die gelegerd zijn in de Zuid- Iraakse provincie Al Muthanna zijn er beroerd aan toe. Ze heb ben maandagnacht een virus opgelopen waardoor ze moeten overgeven en kampen met diar ree. Sommige militairen moe ten zelfs het bed houden. Het ministerie van defensie vreest dat het aantal zieken kan oplo pen tot zo'n honderd militai ren. Het Nederlandse detachement is nog niet in zijn geheel aan wezig in Al Muthanna. Halver wege volgende week moeten al le 1100 militairen die deel uit maken van stabilisatiemacht SFIR er zitten. De Nederlanders zijn bevatte lijk voor allerlei ziekten vanwe ge de verlammende hitte die er in het gebied heerst. De tempe raturen lopen op tot 50 graden Celsius. Ze moeten wennen aan een ander levensritme en aan andere voeding. In het hete Zuid-Irak is bovendien een ho gere concentratie aan virussen aanwezig dan in gebieden waar het koeler is, aldus Defensie. De meeste militairen zullen een paar dagen ziek zijn, is de ver wachting. „We wisten van tevoren dat dit kon gebeuren. Onze coalitiege noten in Irak hebben er ook mee te kampen gehad", aldus een woordvoerder van Defen sie. Om te wennen aan de tempera tuur, zijn de Nederlanders eerst twee weken in Koeweit geweest. Desondanks moesten vier mili tairen recent naar het zieken huis vanwege 'hittestuwing'. Hun lichaam kon de hitte niet aan waardoor ze aan het infuus moesten. Dat zorgt ervoor dat de 'interne koeling' weer kan gaan werken. Vanwege de hitte past het deta chement het werkritme aan. In de ochtend wordt tot 11 uur ge werkt, 's middags pas na vijven. Aanstaande vrijdag is de eerste operationele dag voor de Ne derlanders. Het is de bedoeling dat ze gaan patrouilleren. voorburg/anp Voor het eerst in bijna twintig jaar hebben meer mensen ons land verlaten dan er binnenkwamen. In het tweede kwartaal van 2003 telde het Centraal Bureau voor de Statistiek 23.000 immigranten en 24.000 emigranten. Vooral het aantal immigranten daalt sterk. Nu kwamen er 4000 mensen minder naar Neder land dan dezelfde periode vorig jaar. In 2002 had ons land ruim 121.000 immigranten. Het CBS verwacht dit jaar een daling tot 110.000 immigranten. Er ko men met name minder immi granten uit landen waar voor heen veel asielzoekers vandaan kwamen, zoals Angola en Sierra Leone. Bovendien wagen min der Antillianen de permanente overtocht naar Nederland. (advertentie) ;enende oet Bush AG - Premier Balkenende ^ttzeer waarschijnlijk begin pber een officieel bezoek B Verenigde Staten. Hij zal pk president George W. ntmoeten. Dit is gisteren Hgd door de Rijksvoor- lienst. Nederlandse en use autoriteiten zijn de schermen bezig ver- 5 en agenda's op elkaar nen. Wat Balkenende llemaal te doen staat 5 duidelijk na zijn va- ectie gas nergienota' ort - Energiebedrijven In de gas- en elektriciteits ten in woningen weer ge- |op veiligheid controle- je prijs van de inspecties prden verrekend in de lenota. Dat bepleit de Ver te Eigen Huis (VEH). De Isatie van woningbezitters [zich daarmee in de dis die is ontstaan na de ïcente gasexplosies Den n Rotterdam. Volgens de wet uit 1992 zijn ge len verantwoordelijk voor ïcties, maar in de prak- inen zij die taak niet aan. r longkanker Nederlandse )P i| In de Europese Unie ital vrouwen dat aan ;er overlijdt gestegen procent, Nederland kroon. Het aantal Ne- Ise vrouwen dat aan ;er overleed, steeg tus- en 2000 met 54 pro- :e keer zoveel als in de ander landen. Alleen kende een daling in ital vrouwelijke sterfge- loor longkanker. Dat zou door de sterke toename belasting op tabak. den haag/gpd - Een beleid dat is gericht op het spreiden van allochtone leerlingen over meerdere scholen is verboden. Dat heeft de Commissie gelijke behandeling vandaag bepaald in een zaak die was aangespan nen tegen een vereniging voor protestants-christelijk onder wijs. De vereniging, die meer dere scholen onder haar beheer heeft, wilde door spreiding van allochtone leerlingen het ont staan van zogeheten 'zwarte scholen' helpen voorkomen. Het Landelijk bureau ter be strijding van rassendiscrimina tie trok bij de Commissie gelijke behandeling aan de bel toen bleek dat het schoolbestuur maximaal 15 procent andersta ligen op zijn scholen wilde toe laten. Anderstaligen zijn leerlin gen die het Nederlands als tweede taal hebben. Maar ook kinderen uit de Sinti- en Roma- gemeenschap werden beperkt toegelaten. Een te groot aan deel van anderstaligen zou de kwaliteit van het onderwijs aan tasten en de scholen in een neerwaartse spiraal kunnen brengen, vond het bestuur. Volgens de Commissie gelijke behandeling leidt het sprei dingsbeleid tot discriminatie omdat Nederlandstalige kinde ren zonder meer worden toege laten, terwijl allochtone kinde ren buiten de boot vallen als hun percentage wordt over schreden. Volgens de commis sie staat ook niet vast dat sprei ding de kwaliteit van het onder wijs ten goede komt. De uitspraak van de Commissie gelijke behandeling is niet bin dend, maar kan volgens een woordvoerster in een eventuele zaak voor de rechter rechts kracht krijgen. Welke scholen vereniging nu is berispt maakt de commissie niet bekend. johnnie Walker Heineken Red label Pilsner Blended Scotch 24 flesjes a 30d Whisky lOOcl Bij inlevering van 300 Air Miles Oeze aanbiedingen gelden t/m den haag/gpd - Keuringsartsen hebben de achterstand bij de WAO-herkeuringen bijna weg gewerkt. In mei wachtten nog 78.000 WAO'ers op hun perio dieke herkeuring. Over vijf maanden is die wachtlijst ver dwenen, verwacht de Uitvoe ringsinstelling Werknemersver zekeringen (UWV), de organisa tie die verantwoordelijk is voor de WAO en de WW. Het UWV kampte lange tijd met enorme problemen bij de keu ringen. Mensen met een WAO- uitkering (nu bijna 800.000) moeten na één en na vijf jaar worden opgeroepen voor een herkeuring. De keuringsartsen moeten dat doen naast de 'ge wone' WAO-keuringen: jaarlijks worden tussen de 110.000 (de verwachting voor dit jaar) en 180.000 (in 2001) mensen ge keurd om al dan niet toegelaten te worden tot de WAO. Die aantallen groeiden de circa duizend keuringsartsen van de UWV boven het hoofd. Om de problemen bij de herkeuringen het hoofd te bieden, worden deze voor een groot deel admi nistratief afgedaan met een vra genformulier of telefoonge sprek. Mensen met een onge neeslijke aandoening worden niet meer opgeroepen. Gisteren pleitte CDA-kamerlid Verburg nog voor voorrang bij herkeuring voor oud-onderwij zers en -verpleegsters, omdat die hard nodig zijn op de ar beidsmarkt. Volgens de UWV mag dat echter niet. Zelf ziet de UWV meer heil in het schrappen van de automa tische herkeuringen om nieuwe achterstanden te voorkomen. Begin dit jaar adviseerde de in stelling aan minister De Geus van sociale zaken de herkeuring flexibeler te maken. „Van som mige WAO'ers weten we dat hun situatie nog onveranderd is, van anderen weten we juist dat hun situatie misschien wel veel sneller dan na vijf jaar weer verbetert", aldus de UWV- woordvoerster. In de Tweede Kamer voelen de meeste partij en wel voor dit idee. Het aantal zieke werknemers dat een WAO-uitkering aan vraagt daalt overigens fors. In 2002 waren dat er nog zo'n 12.000 per maand. Sinds invoe ring van de zogeheten Wet Poortwachter (waarbij bedrij ven beter hun best moeten doen om zieke werknemers te begeleiden) is dit aantal dit jaar gedaald naar zo'n negendui zend per maand. Genieten Genieten (advertentie) den haag/gpd - Het lijkt het ei van Columbus. Voer een vi sumplicht in voor Antillianen die zich tijdelijk of permanent in Nederland willen vestigen. Op die manier kunnen pro bleemjongeren van de Caribi sche eilanden - die de laatste jaren zoveel problemen veroor zaken - buiten de deur worden gehouden. Een meerderheid van CDA, WD en PvdA voelt er wel wat voor. Toch is het nog maar zeer de vraag of het er ooit van komt. Want een toelatingsregeling heeft veel meer voeten in de aarde dan je op het eerste ge zicht zou denken. Precies twee jaar geleden opperde de Twee de Kamer ook al de invoering van een visumplicht. Niet haal baar, concludeerde de toenma lige minister Van Boxtél (grote steden- en integratiebeleid). Er werd vervolgens lange tijd niets meer van het plan vernomen. Wat zijn de bezwaren? Het eer ste obstakel wordt gevormd door de vraag: wie is eigenlijk Antilliaan, en wie niet? De Ne derlandse nationaliteit geldt momenteel namelijk voor het gehele koninkrijk, met inbegrip van Aruba en de Nederlandse Antillen. „Er zou een Antilliaan se, Arubaanse en Nederlandse nationaliteit moeten worden ingevoerd", merkte de Maas trichtse hoogleraar G. de Groot al in 1999 op. Dat laatste is geen sinecure. Nederland moet heel precies aangeven wie wel en wie niet het paspoort moet inleveren. Geldt dat voor iedereen die een bepaald aantal jaren 'overzee' woont, dus ook voor migranten die van geboorte Nederlands zijn? In elk geval zou het statuut dat de betrekkingen tussen de koninkrijksdelen regelt, veran derd moeten worden. En dat kan niet zonder instemming van de Nederlandse Antillen en Aruba zelf. Europa vormt obstakel num mer twee. Antillianen en Aruba nen zijn niet alleen Nederlands, maar ook Europees staatsbur ger. Een visumplicht zou het reizen naar Nederland regule ren, maar niet de toegang tot andere EU-lidstaten. Het staat een Antilliaan dus vrij zonder visum naar bijvoorbeeld België te reizen en stiekem bij Hazel- donk of Maastricht het 'moe derland' binnen te rijden. Om deze 'sluiproutes' af te snij den, zou Nederland volgens professor De Groot in Brussel uitsluiting van het Europees burgerschap moeten bepleiten of opnieuw grenscontroles in moeten voeren; beide zeer ver gaande maatregelen. En het is nog maar de vraag of de EU dat billijkt. In zijn brief aan de Tweede Ka mer van 11 juni 2001 noemt Van Boxtel nog een hele reeks bijkomende bezwaren. Een greep: „Invoering van een af wijkend paspoort voor de Antil len zal in andere landen vragen oproepen en misschien niet de zelfde bescherming bieden." Verder: „Het is de vraag of de Antilliaanse bevolkingsadmini stratie wel voldoende betrouw baar is, bijvoorbeeld om vast te stellen hoe lang iemand op de Antillen heeft gewoond." Voogdijregeling lijkt niet afdoende CDA en WD zijn daar al langer voorstander van een visum plicht voor Antillianen. Nu ook oppositiepartij PvdA wijst op de mogelijke voordelen van zo'n plicht, lijkt zich hier een Kamer meerderheid voor af te tekenen. Op dit moment geldt een voog dijregeling, die beoogt de registratie en het ouderlijk gezag te re gelen van jonge Antillianen die naar Nederland komen. Ruim een jaar geleden erkende de toenmalige staatssecretaris van jus titie Kalsbeek in de Kamer dat de uitvoering van die regeling ge brekkig is. Volgens hulpverleners is dat nog altijd het geval en komen talloze Antillianen Nederland binnen zonder dat ze er gens geregistreerd staan. Het ministerie van justitie is bezig met een nieuw onderzoek naar de voogdijregeling. De resultaten worden half september verwacht Deze en nog vele andere be zwaren zullen de komende we ken beslist opnieuw de revue passeren als de Tweede Kamer invoering van de visumplicht aankaart. Ook politici op de An tillen en Aruba zelf zullen hun bezwaren aanvoeren, met na me het bezwaar dat zij niet als tweederangs burgers behan deld willen worden. En wie weet neemt de discussie wel een andere wending. Pieter van Vollenhoven, prominent lid van het Comité 2004 dat het dit jaar vijftig jaar bestaande sta tuut wil herzien, pleit sinds kort met verve voor het aanhalen van de banden binnen het ko ninkrijk, in plaats van het op werpen van nieuwe barrières. Als de Antillen en Aruba de sta tus van Nederlandse provincie of gemeenten krijgen wordt de migratie van probleemjongeren vanzelf ingedamd, zo vermoedt hij. Maar ook aan dit scenario kleeft een bezwaar: het dure prijskaartje. Want de sociale uitkeringen zouden naar het Nederlandse niveau moeten worden verhoogd. Dat is gewoon Edah

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3